Luxe Alfa 147 voor 'donna di successo' Carrera GT: de Ferrari van Porsche laaa m FunCar 2000 in Autotron Zilverkleurig actiemodel Smart ïrbetoon aan Pininfarina Weg en wiel Thaise Zafïra's nog niet voor Nederland OOT-RIALTO BV xtra startonderbreker moet i itodiefstal verder terugdringen JISMAN Nooit meer koude voeten Keramische remschijven voor Porsche 911 [IJDAG 20 OKTOBER 2000 )it weekeinde staat Autotron losmalen volledig in het te- >n van de customcars, kit- irs, custombikes en repli es. Auto's en motoren in al- soorten en maten afkom- tig uit vele landen zijn zater- |ag en zondag te bewonde- en in Autotron. fie nog nooit een evenement is FunCar heeft bezocht zal 3,0 jjn ogen uitkijken. Oude au- o's en motoren worden vaak lelemaal opnieuw opge- juwd, voorzien van vele emuftige snufjes en de mo- j emste technieken. In het mdresultaat is het origineel 3,7 vaak bijna niet meer te her kennen. In het ExpoDome en in de Spykerhal zijn ongeveer 150 bolides te zien. Ook zijn er volop stands met toebehoren, hebbedingen en informatie om zelf een auto te bouwen of te laten bouwen. FunCar is op zowel 21 als 22 oktober geopend van 10 uur tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 21,50 gulden en 17,50 gulden voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar. Meer informatie: tel. 073 5233 300. 5d evier Smart Centers in Nederland kunnen sinds kort een speci- j actiemodel van de Smart leveren met de naam Edition Silverli- 6,( Het gaat om een extra luxueus aangeklede versie met in zilver- >ur uitgevoerde veiligheidskooi, buitenspiegels en achterlichten. clusief voor dit model zijn verder de verchroomde lichtmetalen elen en tweekleurige achterlichten. De stoelen, het stuurwiel en versnellingspook zijn uitgerust in de leerkleur indigoblauw. De ijs van deze speciale Smart is vastgesteld op 27.990 gulden. Hoewel de aandacht voor zuinigheid en veiligheid allerminst verslapt, richt de auto-industrie zich ook nog steeds op de plezierige kanten van het autorijden. Een andere conclusie valt er nauwelijks te trekken na een rondgang langs de be langrijkste prototypen op de vorige week gehouden autosalon van Parijs. Zelden bevatte de Mondial de l'Automobile zó veel spannende, elegante, leuke of su persterke studiemodellen. In die laatste categorie had Porsche een absolute showtopper in de vorm van de Carrera GT. Het heet een studie naar een raceauto voor de gewone weg, die Porsche dan ook lanceerde door hem om half zes in de ochtend grommend en wel over de Champs-Elysées naar het Louvre te laten rijden. Daar werd de au to gepresenteerd, waarna hij razendsnel naar de salon werd vervoerd, waar het publiek zich kon vergapen aan de 2-zits 'Duitse Ferrari'. De Carrera GT heeft een 5.5 liter 10-ci- linder aan boord, die 558 pk levert en dankzij onder meer vierwielaandrijving een spurt van nul naar 200 kilometer per uur mogelijk maakt in tien secon den. Van nul naar 100 gaat in minder dan vier seconden. Op een videoband die Porsche toonde, haalt de auto een topsnelheid van 341 km/uur. Dat moet voldoende zijn voor de gewone weg. Porsche-baas Wiedeking benadrukte in Parijs dat de Carrera GT nog maar een prototype is en dat productie pas in beeld komt wanneer er zicht is op in elk geval vijfhonderd verkochte exemplaren. Maar die opmerking verleidde de direc teur van Porsche Cars North America, F. Schwab, weer tot de stelling dat hij al leen al op de Amerikaanse markt kans ziet om 'ettelijke honderden' Carrera's GT te verkopen. Mocht het tot productie komen, en dat zou al in 2003 kunnen, dan gaat de super-Porsche in elk geval meer dan 700.000 Duitse marken kos ten. In Nederland zou dat een 'instap- prijs' van ruim 1,2 miljoen gulden bete kenen. BANGKOK AP-RAI-VDI De Thaise hoofdstad Bangkok groeit steeds meer uit tot het Detroit (dé autostad van de VS) van Zuidoost-Azië. BMW, DaimlerChrysler en Ford had den er al autofabrieken staan, deels als joint venture met Thaise bedrijven. De Volkswa gen-groep liet een fabriek mo derniseren en die produceert nu de Audi A6 en VW Passat. De meeste auto's die uit de 'buitenlandse' fabrieken komen zijn bestemd voor de export en dat is maar goed ook, want de lucht in Bangkok is nu al smeri ger dan die in Mexico-stad. General Motors gaat in het be staande GM Thailand Assembly Center jaarlijks 20.000 auto's extra bouwen, een toename van maar liefst 50 procent. De pro ductiestijging is een gevolg van de grote vraag naar de Zafïra, waarvan er 8.000 extra worden gebouwd. De Thaise fabriek is een van de slechts twee GM- productiecentra waar de 7-per- soons midi-MPV Zafïra wordt gebouwd. Van alle in Thailand geprodu ceerde Zafïra's is 90 procent be stemd voor export richting Eu ropa, Afrika, het Midden-Oos ten, Zuid-Amerika en de rest van Azië, waar ze onder de vlaggen van Chevrolet, Holden, Opel en Vauxhall worden ver kocht. De Thaise Zafïra's zullen Nederland nog niet aandoen. Voorlopig voorziet de Opel-fa- briek in Bochum in de produc tie van de Nederlandse auto's. :errari 550 Barchetta Pinin- gaat in productie. De Ita- sportwagenfabrikant besloten om van deze versie van de 550 Ma- jllo, die onlangs op de auto van Parijs werd gepresen- een gelimiteerde serie 18 auto's te gaan bouwen. :ciale 'actiemodel' is een itoon van Ferrari aan de itwerper Pininfarina ter inheid van de 70ste ver- van het befaamde de- luis. De roadster is ont- ien door de zoon van de legger, Sergio Pininfarina. oductie start in het voor van 2001 in Maranello. lieuwe Ferrari is een echte hetta: een auto die uitslui- Ibedoeld is om open te rij- Niet echt geschikt voor ons Nederlandse klimaat dus. De 550 Barchetta heeft net als de Maranello een 5.5 liter 12-ci- linder V-motor onder de kap, die goed is voor 485 pk. Daar mee kan de auto vanuit stil stand in 4,4 seconden de 100 km/uur bereiken, terwijl de topsnelheid op 300 km/uur is vastgesteld. Alle 448 te bouwen auto's krijgen een speciaal plaatje met het productienum mer en de handtekening van Pininfarina. De Barchetta is overigens niet de eerste variatie op het thema Ferrari 550, eerder dit jaar pre senteerde Pininfarina zelf ter gelegenheid van hetzelfde jubi leum het eenmalige studiemo del Ferrari Rossa. Deze tweezit- ter werd in Parijs uitgeroepen tot Conceptauto van het Jaar. Uw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel.: 071-5.898.900 Arfagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel.: 0172-44.16.89 -nC ERDAM ANP j larminstallaties, satelliet- ïmen en startonderbrekers pn autodieven binnenkort aken met een extra hinder- tweede, van afstand in- ielbare startonderbreker. ',f «drijf European Data- (EDC) brengt het sys- eind dit jaar op de markt. ju,' inding, Viasat, combineert - ft lantal preventieve maatre- i waarvan de meeste al lan- forden toegepast. Zo kan rAFl larmcentrale via het Glo- tsd ositioning System (GPS) len waar een voertuig zich idt. Nieuw is echter de ex- Gazelle Yamaha-oas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service 'meer dan 100 modellen ,od kwaliteit in tweewielers ewielers b.v. 30 Laden T tra startonderbreker. Volgens woordvoerder R. Brui ning van EDC bestond hieraan behoefte omdat het steeds va ker voorkomt dat dieven de be schikking hebben over de sleu tels van de auto die ze stelen. Die krijgen ze door in te breken in het huis van de eigenaar of door hem op straat aan te hou den en te dwingen zijn voertuig af te geven. De dief kan dan ongestoord wegrijden. Maar als hij geen password intikt in Viasat stuurt dat automatisch een alarmmel ding naar een centrale meldka mer. Die belt de eigenaar. Zo dra duidelijk is dat er iets niet pluis is, wordt vanuit de meld kamer een tweede startonder- breker in werking gesteld. Zo dra de dief zijn auto ergens stil zet, krijgt hij hem niet meer aan de praat. Volgens Bruining zijn technisch ook veel verdergaande toepas singen mogelijk. Zo kan bij voorbeeld op afstand de brand stoftoevoer worden afgesneden. „Maar in Nederland mag dat niet", aldus Bruining. „Het kan op een snelweg vreemde situa ties geven als je een voertuig opeens stilzet." Viasat is in Italië ontwikkeld. Inmiddels zijn er daar zo'n 50.000 auto's mee uitgerust, al dus Bruining. Sinds januari functioneert het ook in België. Daar rijden nu naar schatting 500 auto's met het systeem rond! Mercedes-Benz, dat in België geregeld mikpunt was van zogenoemde car-jackers en onder meer daardoor kampte met een teruglopend marktaan deel, heeft het als eerste op de accessoirelijst gezet. Het sys teem kost rond de drieduizend gulden. Alfa Romeo heeft zijn uitstraling terug en is weer een merk van betekenis. Het nieuwste model, genaamd 147, ligt geheel in de lijn van deze ontwikkeling. De levering start begin volgend jaar. MONTE CARLO Imago verkoopt, zegt de Italiaanse Fi at-dochter en constateert dat de we reldwijde verkopen zijn gestegen van 147.000 auto's in 1997 tot dik over de 200.000 dit jaar. Dat is vooral te dan ken aan de 156, een fraaie tijdloze auto in de hogere middenklasse, die werd gekozen tot Auto van het Jaar 1998. Ook de grotere 166 versterkt de nieuwe uitstraling en verkoopt verhoudingsge wijs goed. Alleen aan de onderkant van de 'verkooppiramide' verloopt nog niet alles naar wens. De modellen 145 en 146 zijn niet in staat gebleken de verkoopfundamenten stevig genoeg te maken. Daar gaat Alfa nu iets aan doen met de fraaie 147. De nieuwe Alfa, die zowel de 145 als de 146 vervangt, is een belangrijke stap vooruit in de evolutie van het merk en Alfa Romeo is overtuigd van een nieuw succes: 'De 147 is de auto met het grootste verkooppotentieel in de ge schiedenis van Alfa Romeo'. In het eerste verkoopjaar (2001) bouwt de fa briek er 100.000 van en in de tijd erna moeten er jaarlijks 110.000 van de band rollen. Dat betekent heel wat meer dan de 145/146, waarvan Alfa er in 1999 55.000 produceerde. Op stylinggebied heeft Alfa in de 147 een gewaagde maar zeer geslaagde mix van klassiek en modern aange bracht. Het opvallendste klassieke ele ment is de fraaie grille met luchtroos ters in de stijl van de Giulietta uit de jaren vijftig. Overigens heeft Alfa nog overwogen om deze oude naam nieuw leven in te blazen, maar men koos uit eindelijk toch voor de typenaam 147. Andere klassieke elementen zijn de 'oude' deurgrepen en natuurlijk het fraaie merkschildje. Alfa heeft het klas sieke sausje niet over de achterpartij gegoten want die oogt stoer modern en is een soort mix van de 145-kont en die van de 156 Sportwagon. Aan de zij kant vallen de vouwen in de carrosse rie op, in de stijl van de 166. Met de nodige familiekenmerken past de kleinste Alfa nu veel beter in het gam ma. De 147 zal overigens niet voor alle ver sies van de 145/146 als opvolger kun nen functioneren. Alfa Romeo wil na melijk met deze auto een stukje hoger in de markt gaan zitten. Dat betekent dat het nieuwe model veel uitrusting meekrijgt en dat de basisversie al met een 1.6 liter Twin Spark benzinemotor is uitgerust. De 1.4 liter motor zoals die nog in de 145 en 146 te krijgen is, verdwijnt dus. Niet omdat die zoveel trager is, maar omdat de autokoper in deze klasse (onder meer de succesvol le jonge carrièrevrouw, de 'donna di successo') toch eigenlijk wel een 1.6 li ter motor verwacht. Standaard zit er onder meer airconditioning in. en cen trale vergrendeling, stuurbekrachti ging, cruise control, zes airbags, ra dio/cd speler, mistlampen, elektrische en verwarmde buitenspiegels. Elektronisch zit de 147 op een zeer hoog niveau. Alfa spreekt van een hi- tech auto. De Alfa zit vol met elektro nische systemen, zoals een antislipre geling, ABS en een startonderbreker. Maar ook het geavanceerde Bose-ge luidssysteem (niet standaard) en 'Con- De 145/146-opvolger Alfa 147: een mo derne auto met klassieke invloeden en een verzorgd interieur met 'alu-look'. foto's alfa romeo neet' (niet standaard) behoren tot deze afdeling. Dat laatste is een systeem dal naar wens bestaat uit onder meer de complete geluidsapparatuur, een navi gatiesysteem, telefoon, boordcompu ter en zelfs een SOS-systeem dat in verbinding staat met een helpdesk. De 147 is gebouwd op het iets ingekor te platform van de 156 en diens onder stel. En aangezien de 156 in zijn klasse zo'n heetje de voorwielaangedreven auto met de beste wegligging is, ligt het voor de hand dat de 147 hem daar in volgt. De 147 stuurt nauwkeurig en gaat als op rails door de bocht. De au to is zeer neutraal en heeft een mooie afstemming van vering en demping. Ook het interieur is geslaagd. Mooie vormen, mooie materialen en veel alu- minium-look elementen. Hel gevolg van genoemde koerswijzi ging is dat de aanschafprijs ook een stukje hoger ligt. De goedkoopste 147 staat genoteerd voor 41.534 gulden. De 5-deurs, die in april 2001 beschikbaar is, zal 1.500 gulden duurder zijn. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij In de tweede helft van ok tober kan het 's morgens al aardig koud zijn op de fiets. De gebruikelijke fiets- schoenen met harde zolen zijn dan eigenlijk te dun en te luch tig om de voeten warm te hou den. Voor wie deze praktische schoenen ook in herfst en win ter wil dragen zijn overschoe nen een uitkomst. Er bestaan dunne rubberlaar zen om over schoenen heen te stropen. Deze houden schoe nen en voeten bij regen droog, maar houden nauwelijks warm te vast. Daarvoor is ander mate riaal nodig. Het merk Pro voert twee modellen overschoenen, de Open Heel en de Multifunc tion. Beide gemaakt van neopr- een, een rubbersoort die ge bruikt wordt om duikers warm te houden. Het type Open Heel heeft een gat op de plaats van de hiel om instappen te vergemakkelijken. Bovendien zijn de ritsen extra lang. De sluitstrip is van wit re flecterend materiaal. Het neo- preen is drie millimeter dik. De overschoenen zijn te gebruiken op racefietsen en mountain bikes en hebben open zolen om fietsen met klikpedalen niet on mogelijk te maken. In diverse maten verkrijgbaar voor 52,50 gulden. Voor vijf gulden meer bestaat er een waterdichte uit voering met speciale coating en gelijmde naden. Het type Multifunction is ge maakt van twee millimeter dik neopreen en is bedoeld voor zowel fietsers als schaatsers. Ook deze overschoenen heb ben open zolen en extra lange ritsen met reflecterende sluit strip. Eveneens verkrijgbaar in diverse maten, eventueel in wa terdichte uitvoering. Dit type overschoen is maar een paar gulden duurder dan de Open Heel. Niet elke fietser zal overigens gecharmeerd zijn van de merk naam die in grote letters op vier plaatsen op beide laarzen te Ie- Sportwagenfabrikant Porsche is begonnen met de productie van keramische remmen voor de 911 Turbo. Het gaat om remschijven gemaakt uit kool stofvezel, versterkt met sili- ciumcarbide. De nieuwe rem schijven vertragen aanzienlijk beter dan traditionele gietijze ren schijven en zijn ongeveer de helft lichter. Daarnaast gaan de schijven meer dan 300.000 kilometer mee, terwijl ook de remblokken minder vaak hoe ven te worden gewisseld. BLIK IN HET VERLEDEN Niet iedere fietser zal gechar meerd zijn van reclame op zijn laarzen. fotos pro Ettore Bugatti is een van de grote namen in de autogeschiedenis. Niet zozeer vanwege het aantal auto's dat hij produceerde (slechts zo'n 9.000 tussen 1910 en 1956) maar hij werd beroemd door zijn mechanisch stuntwerk en technologische hoogstandjes. Al op 19-jarige leeftijd bouwde hij zijn eerste auto en tien jaar later, in 1910, vestigde de eigen zinnige Italiaanse constructeur zich als zelfstandig autoprodu cent in de Elzas, in zijn nieuwe vaderland Frankrijk. Hij bouwde daar vooral aansprekende sport en racewagens, zoals deze Type 22 Brescia 16-klepper uit 1920 met de kenmerkende torpedo achterkant. FOTO TECHNO CLASSIC A

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23