Extra geld lodiumkunst :n muziek Als je er in gelooft, kun je bergen verzetten' Cultuur Kunst Koninklijke bruiden Gao houdt zich buiten controverse Muziek en vuurwerk bij SieboldHuis )nvergetelijk beeld van lastige meid IIJDAG 20 OKTOBER 2000 Rectificatie goEN_i In het artikel 'Deel zes Leidse Verhalen gaat over Knep- ^höüt' van gisteren, is een fout geslopen. De naam van de hrijfster van het boek 'Klank ir Je DMnaW« plaats van Ingrid Paanakker. Henk Poort zingt op gala in Lisse In de kerk van de Heilige Engelbewaarder aan de Heere- Ttfg in Lisse wordt vanavond een groots operagala gehouden. IF en optreden van Henk Poort, bekend van The Phantom of the )pera, vormt een van de hoogtepunten. Het gala begint om fl.OO uur. Kaarten (17.50 en 32,50 gulden) zijn nog nog verkrijg- aar bij de ingang van de kerk. Sat-r-day in In Casa gofNi De Nederlandse R&B act Sat-r-day speelt zondag in de leidse danssalon In Casa. De deuren gaan om 22.00 open, de K band begint om 24.00. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijg- "i baar bij onder meer US Madhouse en kledingwinkel Coolcat. In •1* |]evoorverkoop kosten kaarten 20 gulden, aan de deur kost een entreebewijs 25 gulden. j Hermans in Duits vertaald i BtNKFURTHet werk van Willem Frederik Hermans verschijnt <4 rijf jaar na zijn dood nu ook in het buitenland. Hermans' uitge- isrDe Bezige Bij is met de gerenommeerde Duitse literaire uit- jever Gustav Kiepenheuer overeengekomen dat deze de rech- ien krijgt voor vier romans: 'Nooit meer slapen', 'De donkere lamer van Damocles', 'De tranen der Acacia's' en 'Au pair'. 'II Vervolg van voorpagina podiumkunsten en de muzieksector in Nederland "Jekken aan het langste eind in de slag om de extra 40 ril Jjoen gulden die staatssecretaris Van der Ploeg (Cul- ur) te verdelen heeft. Dat blijkt uit het voorstel dat de ki fwindsman gisteren heeft gedaan aan de Tweede Ka- De podiumkunsten kunnen wat hem betreft reke- op 14,7 miljoen gulden extra, de muzieksector op (miljoen. gezelschappen van excellente kwaliteit. Het Nederlands Dans Theater (1,9 miljoen), het Con certgebouworkest (1 miljoen) en de Nederlandse Opera (een half miljoen) profiteren daar van. Van der Ploeg kan over het extra geld beschikken door een motie die de Kamer aannam tij dens de Algemene Beschou wingen. Slechts enkele gezel schappen die in de omstreden Cultuurnota geen geld ontvin gen, krijgen dat nu wel. Het be treft Het Toneel Speelt (390.000 gulden), Warner en Consorten (260.000 gulden), Folklore in School (100.000 gulden) en het Filmfestival Rotterdam (240.000 gulden). De Raad voor Cultuur .had in zijn advies al aangege ven dat als er extra geld zou vrijkomen, deze instellingen er het meeste recht op hebben. Voor de Haagse toneelgroep De Appel zit er geen landelijke subsidie in. Dat gezelschap moet het doen met alleen ge meentelijke financiële steun. Orkater kan wel tevreden Zijn met een subsidieverhoging van 900.000 gulden. Daarmee komt de totale subsidie voor Orkater op 1,9 miljoen. Via een constructie met het ministerie van VWS krijgt het Handtheater, dat aanvankelijk geen subsidie ontving, nu op eens 400.000 gulden. Het mi nisterie van OC&W en VWS arbovenop komt nog eens ia geld voor de boegbeelden de Nederlandse cultuur, zijn internationaal erkende Staking dreigt ii theaterwereld m ;Cd ERDAM ANP j r dreigt een landelijke sta ding van een dag in de thea- tvereld uit protest tegen plannen van staatssecre taris Van der Ploeg. Bonden de kunstwereld peilen of r animo is voor zo'n actie. Ik mogelijke datum wordt aterdag 11 november ge- loemd, twee dagen voordat le Tweede Kamer de Cul- nimota 2001-2004 behan- Vanmiddag werd er al een 'rotestactie gehouden tegen iet beleid van Van der Ploeg, i en rond het Nederlands (heater Instituut (NTI) aan Herengracht in Amster- De belangrijkste eis de actievoerders is dat miljoen gulden extra >n raarvan 25 miljoen inci- d -enteel) wordt uitgetrokken ai de schade te repareren ma ie volgens hen door de Cul ver Jumota 2001-2004 wordt ba angericht. elei De demonstratie werd vet aganiseerd door onder an- aar kre FNV KIEM, Vereniging •ilij an Werkgevers in de Podi- e, mkunsten, Kunsten '92, Fe- ,Ins leratie van Kunstenaarsbe- ingen, Vereniging van chouwburg- en Concertge bouwdirecties, Vereniging an Nederlandse Theaterge- ht Schappen en de Neder- dde tndse Toonkunstenaars - g e ond. ïeid Den Amsterdam Zwijmelen bij trouwjurken van ko ninklijke allure. Het kan in Madam Tussaud's in Amsterdam, waar replica's van beroemde konink lijke bruidsjurken yvorden gedragen door de (was sen) beroemdheden zelf. Pronkstuk in de verzame ling is de replica van de trouwjurk van wijlen Lady Di. Ook de jurken van de prinsessen Sarah Fergu son en Sophy Rhys-Jones zijn niet van de echte te onderscheiden. De tentoonstelling koninklijke bruiden loopt nog tot en met 7 januari in het mu seum aan de Dam 20. FOTO WFA EVERT ELZINCA frankfurt gpd Gao Xingjian, de Chinese schrijver die vorige week ver rassend de Nobelprijs voor lite ratuur kreeg toegekend, is een verstandig man. Hij houdt zich wijselijk buiten de controverse, die is ontstaan rond de keuze van het comité van de Zweedse Academie. Niet alleen reageer de de regering van China geër gerd, maar ook in de wereld van onafhankelijke kenners van de moderne Chinese literatuur viel hier en daar een kritisch ge luid te horen. „Als je de Nobelprijs voor Li teratuur krijgt dan is dat iets wat je overkomt", zei Gao Xing jian gisteren tijdens een tumul tueuze persconferentie op de Frankfurter Buchmesse. „Ik kan u daarom echt niet zeggen of ik zelf andere Chinese kandidaten op het oog zou hebben gehad. Dat moeten de experts maar uitmaken. Dat is niet aan mij." De in Parijs levende schrijver van romans en toneelstukken wilde wel kwijt, dat er tien jaar geleden al over werd gedacht hem te bekronen. Een lid van het comité dat hem kwam feli citeren, had hem dat vorige week verteld. Gao Xingjian hield ook vragen over mogelijke bevooroordeeldheid van de jury af. Waar Gao wél op in wilde gaan, was de beschuldiging van Peking dat het comité van de Zweedse Academie een politie ke keuze had gemaakt met de bekroning van zijn werk. „Al de tijd dat ik in China heb ge woond, heb ik nooit aan poli tiek gedaan", zei hij fel. „Ik haat politiek. Politiek is manipulatie en ik wil juist onafhankelijk zijn. Maar daarom mag je de politiek nog wel kritiseren om het feit dat ze mensen manipu leert. Daarmee word je werk zelf niet meteen ook politiek. Kritiek leveren doen schrijvers in China overigens tussen de regels door. Ik heb een toneel stuk geschreven met de titel Busstation. De recensenten hebben het in China afgekraakt, maar het publiek vond het erg grappig. Dat is ook politiek." Gao's werk is de laatste de cennia verboden in China. De 60-jarige schrijver verwacht niet dat hij ooit nog kan terugkeren naar zijn geboorteland. Ook een kort bezoek acht hij uitge sloten. Als een echte schrijver in ballingschap heeft hij zijn va derland met zich meegenomen naar Parijs. „Wie mij vraagt wat China nu voor mij betekent, antwoord ik hetzelfde dat ik een Poolse verbannen schrijver ja ren geleden hoorde zeggen: 'Polen, dat ben ik'. Zo kan ik zeggen: China, dat ben ik zelf geworden." Prijs Lieve Marek, Je cotlega Anton Grunberg won de Anton Wachterprijs in 1994, uiteraard niet orndat-ie zo heette maar omdat hij de beste debutant van dat jaar was. En jong talent moet je aanmoedigen. Dus als jij niet Van der Jagt bent maar Grun berg, lever je de echte debu tanten een rotstreek met die ach terbakse publici tei tsstunt. Maar laat ik mijn journa listieke achterdocht even on derdrukken. Dan nog vind ik het een beetje maf dat je niet wilt komen opdagen om de li teraire prijs voor je debuutro man De geschiedenis van mijn kaalheid in ontvangst te nemen. Die prijs is er ter aan moediging, en als jij je niet aangemoedigd voelt, moet je opzij stappen voor nummer twee op de prijslijst. Oké, laat ik nog toegeeflij kerzijn - dat je zo jong al kaal bent, is al sneu genoeg. Als voormalig student filosofie die in een Weense drogisterij werkt (wat een ramp moet dat zijn, pillen in plaats van Sa- chertorte!), zou je die 3000 piek van de Anton Wachter prijs toch goed kunnen ge bruiken. Maar nee, je wilt het prijzengeld schenken aan een stichting die een Amerikaanse journaliste wil bevrijden uit een of andere Peruaanse ge vangenis. Nobel van je! Maar journalisten redden zichzelf wel, Marek. Breek jij je gevoe lige kale hoofdje daar nou maar niet over. Je wilt niet naar Nederland komen omdat je niet wilt pra ten of voorlezen, zo schreef je deed de eigenaar van de dro gisterij moeilijk over een paar dagen vrij. Een standpunt waari'oor ik alle begrip heb", schreefje. Wij ook, Marek. Wij ook. Interviews, signeer- en voorleessessies, het zit er dus allemaal niet in. Lijden de verkoopcijfers daar niet vrese lijk onder? Gelukkig spreek je wel tot ons door middel van je ro man. En hoe! Je vertrouwt ons toe dat je 'een penis als een dwerg' hebt. Een tumultueuze nacht met twee Luxemburgse meisjes doet je zelfs beseffen dat zich tussen je benen slechts een 'visgraat bevindt ter grootte van een teen'. Mijn god, Marek, wat een onthul lingen. Kaal en dan ook nog dit (heb je daar ivel haar, ten minste?) Maar troost je, je boek ziet er prachtig uit. Zon der foto op de achterflap, maar mét blauw lint. „Ik ben een debutant met een leeslint. Dat is voor mij boekpresenta tie zat", vertrouwde je ons toe. Je wilt ook niet naar de prijsuitreiking omdat je je Ausweis niet wilt tonen, schreef je aan mijn collega's krantenjoumalisten. Een be laden Duits woord, niet erg gepast voor iemand die zo lang na 1945 is geboren. Die andere Anton heeft, net als jij, een hekel aan inter views en recensenten. Hij haat „de banale werkelijkheid dat er slecht gelezen is, nauwelijks geïnterpreteerd, en dat er aan de eigen waarheid, die meer met de naam van de schrijver dan met het boek te maken heeft, niet lang wordt getivij- in een brief die ik ontving feld. Ik kan het verlangen bij het recensie-exemplaar van je bekroonde boek. „Niet omdat ik dat onwaardig vind, maar omdat het idee alleen al mij lichte nachtmerries be zorgde. Nachtmerries zijn er als bekend in overvloed, dus waarom zou je ze eigenhan dig vermenigvuldigen?" Ang sten zijn er juist om te over winnen, Marek! Je bent een plichtsgetrouwe en volgzame jongeman. Bijna een echte Wiener. Aange zien ik pas net ben begonnen, nauwelijks onderdrukken vanaf nu te publiceren onder de naam Lulu Wang II. Je schrijft inderdaad als Grunberg. Marek. Maar wat zegt dat nu helemaal? Het is flauw om een debutant met een met allerlei bekende schrijvers te vergelijken. Blijf jij maar lekker jezelf. De prijs wordt zaterdag toch uitge reikt, of je nu komt of niet, zo kan ik onthullen. Hij gaat naar Lulu Wang (lil). Een troost voor jou: ook filosofe. Lee Towers vijftigste en laatste gala's in Ahoy' rotterdam louis du moulin Met muziek en vuurwerk gaat de laatste week in dat het Sie boldHuis open is. De deuren van het Leidse centrum voor Ja panse cultuur gaan op 31 okto- dragen allebei 200.000 gulden ber dicht voor een drastische bij. Het Handtheater maakt verbouwing, voorstellingen met en voor do- Het muziekstuk 'Rangaku' ven. Door het extra geld voor de beleeft zondag 22 oktober zijn sector podiumkunsten krijgen première in het SieboldHuis. de diverse gezelschappen dertig Het stuk, dat geschreven is voor procent extra subsidie bovenop hobo, slagwerk, klavecimbel, de al eerder toegekende subsi die. De overige kunstsectoren gunt Van der Ploeg ook iets ex tra's. Musea kunnen 5,4 mil joen gulden extra tegemoet zien. De vormgevingssector geeft de bewindsman anderhalf miljoen gulden extra. spreekstem en elektronica, wordt vanaf 15.00 uur uitge voerd door Japanse en Neder landse muzikanten. Aanslui tend is er voor het SieboldHuis, een vuurwerkspektakel in het kader van het Japanse vuurfes- tival, dat omstreeks deze tijd van het jaar gevierd wordt. toneel recensie susanne lammers IP >te Vermoorde Onschuld door the- lv <'c>ep Hollandia i s m Literair Theater Spel Carola Arons. Regie Jan IfilkiBerg. Gezien: 17/10, LAKtheater JU fcn. Nog te zien 18 en 19/10, aldaar lersl heb het niet gelezen, maar eerë gevoel bekruipt me dat het v flvan Karin Overmars, waar otl0 boorde Onschuld op geba- is, zo'n verantwoord folj gdboek is. Maar dat gevoel is ruim na de voorstelling ge- iats< men, want terwijl je daarnaar is er alleen maar ruimte ademloze bewondering. ctie< "ola Arons, bekend van on- vefl meer de productie De Bit- ®et, maakte Vermoorde On- uld twee seizoenen geleden tot Haagse Theater Branoul. bewerkte het boek samen 1 t Ian van den Berg, die het ook regisseert. Hollandia tpteerde de voorstelling en die, in samenwerking met Branoul, nu opnieuw. Vermoorde Onschuld gaat over een ontsporend meisje. Haar moeder is een dronken lor 'die meer ervaring heeft met pillen dan met mannen'. Haar vader is met zijn zoveelste vriendin een geheel nieuw mens geworden. Haar zusje is de enige die nog min of meer bereikbaar is. Arons speelt een verhaal uit de snelkookpan. De situaties die ze schetst zijn gro tesk en hebben een ruwe en rauwe humor, maar achter die grote bek zit een hopeloos en eenzaam meisje. Het verhaal is echter maar bijzaak. Het gaat om een por tret. En dat wordt fenomenaal geschetst. Carola Arons laat een schoolmeisje zien dat zich on bespied waant. Praat tegen zichzelf met behulp van een vi deocamera en een geluidsin stallatie, die met liedjes de woorden illustreert die ze zelf te groot vindt. Haar gezicht in clo- se-up op het videoscherm ver sterkt en vergroot de emoties, maar Arons zou het ook zonder dat extra beeld wel redden. Haar intonatie, haar mimiek en haar lichaamstaal spreken dui delijk genoeg. Maar de techni sche aankleding voegt ook mooie verrassingen toe: snel wegzappen naar een volgende scène, een liedje versneld door spoelen en laten aanzwellen na een peppil. Het stoere, boze en angstige, meisje dat cynisch haar verhaal doet, spreekt ook namens de anderen. De onverschillige va der, de opgefokte zuster en de temerige, wanhopige moeder, die het meest treffend wordt getypeerd. Arons laat ze spre ken via het meisje Eva, imiteert ze genadeloos om ze daarna definitief af te maken met een achteloze wenkbrauw, een vileine heup of een kwaadaar dige tong. Het beeld van die lastige griet is onvergetelijk. Lee Towers maakt zich op voor z'n aller laatste spektakelstunts in Ahoy". Voor het Nederlandse amusement een ge denkwaardig moment. Omdat de gebril de volksheld (54, geboren Leen Huijzer) in het sportpaleis met z'n 'Gala's Of The Year' sinds 1984 geschiedenis heeft ge schreven. Door die gala's werd de voor malige onderhoudsmonteur onze natio nale Mr. Showbiz en plaveide hij het pad voor tal van jongere collega's. Lee Towers neemt straks afscheid van Ahoy' met het bijna niet te overtreffen record van vijftig avondvullende optre dens. Tegelijkertijd is dit 'Gala Of The Year 2000' (met als voornaamste gasten Anita Meyer, Karin Bloemen, René Froger en Frans Bauer) zijn tiende 'su pershow' en hangt hieraan ook nog z'n zilveren jubileum als beroepsartiest. Een vooruit- en terugblik. „Alle getallen kloppen, zoals je dat maar een enkele keer in je carrière mee maakt", zegt Towers. „Als je tenminste geluk hebt. Met deze vijf avonden kom ik uit op vijftig keer Ahoy'. Het is mijn tiende Gala en ik zit 25 jaar in het vak. Een mooiere mijlpaal ter afronding is nauwelijks denkbaar. Stoppen op een hoogtepunt, dat is toch een godsge schenk? Ik hoef toch niks meer te bewij zen? Die enorme druk rond dit evene ment, ik heb het wel gehad." „Want vergis je niet: de kosten zijn een miljoen gulden per avond en daar voor kun je je niet verzekeren. Dus als er effe iets gebeurt met mij, dan zit je wel volledig klem. Door alles wat je gaande weg meemaakt, ga je steeds meer relati veren. Ik heb er wat weggebracht de laatste jaren. Bijna allemaal van m'n ei gen leeftijd. Dan word je wel weer gewe zen op de betrekkelijkheid van alles, be sef je dat je tijd hier beperkt is. Wil je al die andere leuke dingen die je al zolang wilt doen ook echt gaan doen, dan is nu het moment daar." „Het jaar 1975 zal nooit vergeten: zo als gewoonlijk lag ik op zondagmorgen in bed naar 'Muziek Mozaiëk' te luiste ren. En Willem Duys begint toch van leer te trekken over een geweldig nieuw talent van on-Nederlandse allure. Ik kijk Laura aan zeg: 'Nou, ik ben benieuwd, want dat zal me dan wel iets moeten Lee Towers: „Een mooiere mijlpaal ter afronding is nauwelijks denkbaar." zijn'. Blijk ik het dus te zijn." „Willem presenteerde me vervolgens op televisie in z'n "Vuist' en vanaf dat moment ben ik eigenlijk als een speer gegaan. Voor die introductie klom ik op de werf waar ik werkte, Boele Bolnes, bovenop de hoogste kraan die er was, waarmee meteen het imago van de zin gende kraandrijver een feit was. Ik heb nog even m'n baan aangehouden, maar overdag werken en 's avonds optreden, dat viel gewoon niet te combineren. Met een vrouw en vier kinderen thuis neem je natuurlijk een flinke gok als je tegen je dertigste nog kiest voor het zingen. Maar het was een kwestie van nu of nooit" „Zonder Laura had ik het nooit gered. Zij heeft me vanaf het prille begin zo ge stimuleerd, dat is haast onvoorstelbaar. Twijfelde ik wel eens, dan riep zij 'Doe 't nou maar' en dan kwam het inderdaad altijd in orde. Maar al die jaren dat zij 's avonds alleen heeft gezeten, dat is na tuurlijk wel de tol geweest die ik voor m'n succes heb moeten betalen. En dan die stress rondom die gala's, die ging haar ook niet in de kouwe kleren zitten. De vorige keer, in 1995, was ze na afloop compleet gesloopt." „Voor mezelf dacht ik toen 'Is het dit allemaal wel waard?' Laten we alsjeblieft proberen te gaan genieten met en van elkaar. Dat gaat nu gebeuren. Lekker in de zon op een stil palmeneilandje. Geen luxe, alleen een paar goeie boeken en tussendoor een gezonde hap. En in Ne derland meer aandacht voor alle fami lieleden en vrienden die we eigenlijk te lang verwaarloosd hebben. Iedereen heeft altijd zoveel begrip getoond voor mijn situatie, maar dat neemt niet weg dat we aan het sociale front nog een he le hoop schade hebben in te halen." „Missers? Dat is m'n horeca-avontuur in Scheveningen geweest. Het Lee To wers Palace, klonk goed, oogde schitte rend, had 45 man personeel, maar het liep niet. Omdat ik er zelf te weinig kon zijn. Schoenmaker blijf bij je leest, is de les die ik daaruit heb getrokken." Anita Meyer is mijn liefste collega, al jaren. Bij Catherine Keyl moest ik één naam noemen en dat kon zij alleen maar zijn. Wist de redactie van haar pro gramma ook, want Anita stond al achter de schermen. We hebben een soort mu zikaal huwelijk waar iedereen van ge charmeerd lijkt. Zien ze ons samen, dan moeten we ook wat samen doen. Terwijl we toch elk altijd heel duidelijk onze ei gen carrière hebben gehad. 'Run To Me' van ons samen is waar dan ook steevast een gigantische voltreffer. Bij dit laatste rondje mocht zij niet ontbreken." „René Froger is de mannelijke Neder landse collega met wie ik de meeste raakvlakken heb. René is een stuk jon- ger, meer een vrouwenidool dan ik ooit ben geweest, maar zit vaak op dezelfde muzikale lijn en durft ook zijn nek uit te steken." „Ahoy' blijft natuurlijk een soort thuishaven voor mij. Want ik zal daar heus nog wel eens zal optreden, maar dan als gast. Kan me bijvoorbeeld voor stellen dat 'The Night Of The Proms' nog wel eens bij me zal aankloppen. Mijn mooiste herinnering? Ligt toch bij m'n allereerste 'Gala Of The Year'. Ik weet nou nog niet hoe ik dat toen heb klaargespeeld. Een dag repeteren, met een orkest van meer dan zeventig man uit Engeland, een live-album erbij opge nomen en nog een televisie-special. Zou ik nu nooit meer kunnen, ik krijg het al benauwd als ik het allemaal opnoem. Maar als je maar ergens in gelooft, dan kun je echt bergen verzetten. Dat heb ik, denk ik, wel bewezen." Lee Towers, 'Gala Of The Year 2000' in Ahoy', van 20 t/m 24 oktober.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19