Oppositie boos over uitbreiding colleg Raad Rijnwoude morrend akkoord met extern onderzoek Van Lent werft jachtschilders met behulp van decanen Rijn Veenstreek Agressieve Alphenaar blijft in psychiatrische inrichting Langeraar ziet uit naar nieuwe winkels HHHHH Krappe meerderheid voor begroting Alphi Afscheid Gerritst zonder Gerritse Bestemmingsplan ko Rijnwoude ton extra Interpellatie over Alphc stadhuis volgende maan VRIJDAG 20 OKTOBER 2000 Jongens opgepakt voor vernieling nieuwkoop Negen jongens uit Nieuwkoop en Bodegraven moeten zich bij de politie verantwoorden voor hun aandeel in vernielingen aan basisschool De Rietkraag. Door vernielingen in augustus ontstond daar een schade van 20.000 gulden. De ver dachten zijn tussen de elf en vijftien jaar oud. Inbrekers slaan vier keer toe in Alphen alphen aan den run Inbrekers hebben gisteravond toegeslagen in vier huizen in Alphen aan den Rijn. Uit panden aan de Rem- brandtlaan, de Jan Luykenstraat, de Jongkindt Coninckstraat en de Raafstraat namen zij onder meer een mobiele telefoon, geld en pasjes mee. Omstreden wegversmalling blijft hazerswoude-rundukDe wegversmalling die rijkswaterstaat en kele maanden geleden aanbracht ter hoogte van Rijndijk 376 in Hazerswoude blijft. Wel onderzoekt wethouder Geenjaar of zij automobilisten met behulp van borden beter moeten waar schuwen voor de snelheidsremmer. Dat zei ze gisteravond in de raadsvergadering naar aanleiding van een brief van familie De Haas, die tegenover de wegversmalling woont. De Haas vindt de wegversmalling gevaarlijk, omdat de kans groot is dat een auto mobilist die te hard rijdt de bermranden bij de wegversmalling raakt. Hij kan de macht over het stuur verliezen en tegen het huis van De Haas rammen. Geenjaar: „De wegversmalling is er gekomen op uitdrukkelijk verzoek van de bewoners omdat er veel te hard wordt gereden op de Rijndijk. Dat er nog steeds on verantwoordelijke weggebruikers zijn is zorgelijk. Het weghalen van de versmalling is geen oplossing." Onderzoek naar medisch centrum oude wetering Wethouder Beelen wil op korte termijn onder zoeken of er een medisch centrum aan de Meerkreuk in Oude Wetering kan komen. Een jaar geleden bracht architect J. van Rijn dat plan van diverse artsen naar buiten. In ruil voor de ver koop van grond zou de gemeente Alkemade de Europaweg en omgeving opknappen. Sindsdien zit er weinig schot meer in het artsenplan, waardoor ook de Europaweg er niet op vooruit gaat. „Als het plan inderdaad niet doorgaat, moeten we kijken of we het gebied op een andere manier een facelift kunnen geven", aldus Beelen. 'Voogd wordt een oppaswethouder' Met de benoeming van Jan Voogd tot vijfde wethouder van Alphen aan den Rijn zijn de tegenstellingen in de ge meenteraad verscherpt. De voltallige oppositie stemde gisteravond tegen de toetreding van het CDA-raadslid tot het college. Zij vindt een extra wethouder alleen aan vaardbaar als dat betekent dat het college met een extra partij wordt uitgebreid, zo verwoordde Tigelaar (Chris ten Unie) de mening van de anderen. De oppositie kwam twee stemmen tekort om de benoeming tegen te houden. teken van venijnige opmerkin gen en bitse reacties. Het colle ge heeft met een tweede CDA- wethouder de coalitiepartners (WD, CDA en D66) strakker willen vastpinnen op het colle- gebeleid, zo meent de opposi tie. Die vormt in reactie daarop alphen aan den run saskia buitelaar Uit protest schreven de vijftien oppositieleden (SP-er Lokhorst was afwezig) op de stembriefjes ieder hun eigen naam. De hele vergadering stond verder in het een blok. Eensgezind hadden ze een standpunt ingenomen, dat Tigelaar verkondigde na mens zijn Christen Unie, de SP, PvdA, GroenLinks, Alphense Stadspartij en Lijst Donna Vrij. De tegenstanders struikelen vooral over het gebrek aan overleg over de problemen in het college en de noodzaak van een extra wethouder. Ze voel den zich overvallen door de zet van de coalitie. De 'arrogantie van de macht' was volgens Ti gelaar typerend voor de wijze waarop de coalitie met de op positie omgaat. Wethouder Van der Veen Meerstadt legde uit dat er wel degelijk een zorgvuldige com municatiestrategie was uitge dokterd. Maar een voortijdige publicatie over de werkdruk van de Alphense wethouders in het Reformatorisch Dagblad gooide roet in het eten. Hals overkop werden vorige week maandagochtend alle fracties opgebeld en persberichten ver stuurd. De wethouder was 'niet ge charmeerd' van Tigelaars op merkingen, zei hij. Want Van der Veen Meerstadt vond op zijn beurt de bewering dat een vijfde wethouder de basis moet verbreden ongefundeerd. „Ik heb de besluiten eens op een rijtje gezet, die de raad heeft ge nomen sinds we in 1998 met vier wethouders verder gingen: 93 procent daarvan is met meer den haag/alphen aan den run persbureau cerberus Een 29-jarige Alphenaar die op 2 april in Bodegraven een vriend probeerde te doden heeft zijn celstraf al uitgezeten. De Haagse rechtbank veroor deelde hem gisteren tot een ge vangenisstraf van een half jaar plus een net zo lange voorwaar delijke celstraf. Het onvoor waardelijke deel van de straf zit er inmiddels op. De rechtbank bepaalde o.ok dat de Alphenaar in een gerech telijke psychiatrische inrichting in Assen moet blijven tot zijn behandeling klaar is. Dat gaat zo'n anderhalf jaar duren. In Assen proberen deskundigen de agressie van de man te be teugelen. Hij is volgens een psychiater 'verminderd toere keningsvatbaar'. Bij tegenslag verliest hij zijn controle. De Alphenaar was kwaad op een vriend die geld van hem had geleend, maar dat niet kon terugbetalen. Met een of twee anderen ging de Alphenaar in beschonken toestand langs bij de schuldenaar om daar de boel op stelten te zetten. Ze gooiden bij het slachtoffer een steen door de ruit. Niet alleen bij de politie, maar ook later bij de rechter commissaris vertelde de ver dachte woedend dat hij het slachtoffer had willen doden. Sinds hij in de Assense kliniek zit gaat het beter met de Alphe naar. Hij krijgt medicijnen en is rustig. Zijn advocaat Bos kon zich volledig vinden in de straf, die gelijk is aan de eis van de officier van justitie. langeraar Het nieuwe Langeraarse dorpshart De Strooplikker nadert een nieuwe mijlpaal. Werknemers van de plaatselijke aannemer Jan van Tol zijn bezig met de afronding van de tweede serie winkels en vier appartementen. De eerste oplevering verwacht Van Tol in no vember, de laatste in februari. Dan zijn er een winkel in geluidsappa ratuur, een computerzaak, een praktijk voor een fysiotherapeut en een postagentschap in het nieuwe winkelcentrum. De aannemer loopt ongeveer een week achter op het schema. „Dat komt onder meer door het slechte weer", zegt Van Tol. Meer zorgen maakt hij zich over de bestrating, die de gemeente voor haar rekening neemt. Die zou op 1 december klaar zijn, maar de keuze van de ge meenteraad voor een nieuw verkeersplan werkt vertragend. Na lang wikken en wegen koos de raad deze week voor een woonerf-achtige constructie bij het Kerkpad en de Langeraarseweg. Van Tol ziet niets in dat plan. Met name de menging van snel en langzaam verkeer baart hem zorgen. „Dat vraagt om ongelukken", zegt de aannemer. „Als achteruit rijdende vrachtwagenchauffeurs een aanrijding veroorzaken, zijn zij aansprakelijk." Wethouder Jonker deelt de vrees van Van Tol niet. Hij vindt het alter natief, een apart fietspad op de Langeraarseweg, gevaarlijker. Jonker wil de zaak opnieuw bekijken als er toch gevaarlijke situaties in het hart van Langeraar zouden ontstaan. foto hielco kuipers CDA met uitzondering van wethouder Uljee tegen runwoude marieta kroft De raadsfracties van Rijnwoude zijn geschrokken vanr de hoogte van het bedrag van 65.000 gulden, dat het on derzoek naar de problemen op de af deling financiën moet kosten. Toch gingen ze allemaal akkoord, met uit zondering van het CDA. De verwach ting is dat het bureau KPMG Assuran ce het onderzoek voor het einde van het jaar heeft afgerond. Dat het CDA, met uitzondering van wethouder Uljee, niet instemde met het beschikbaar stellen van het geld lag in de lijn der verwachtingen. Een maand geleden verzette de partij zich ook al tegen een extern onderzoek vanwege de hoge kosten. Toen was al leen nog maar bekend dat de zoge noemde quick scan 'enige tienduizen den guldens' zou kosten. „In mijn stoutste dromen heb ik toen aan maxi maal 50.000 gulden gedacht", zei frac tievoorzitter Démoed. „Maar ook als het 20.000 gulden was geweest, had den we niet ingestemd." WD'er Van Wieringen stelde voor de huisaccountant van de gemeente te vragen het onderzoek te doen. „Waar schijnlijk zijn we dan goedkoper uit." Burgemeester Boelen wees het voor stel van de hand.. „Dan zou hij zijn ei gen handelen moeten onderzoeken." Boelen gaf aan ook te zijn geschrok ken van de 65 mille dat het onderzoek Scheepsbouwbedrijf gunt beroepsonderwijs kijkje in de keuken hoogglans, zijdeglans, spuiten, kwasten, epoxy en polydithaan neemt hij gemakkelijk in de mond. Het hele schip van on der tot boven heeft verf nodig. „De combinatie zee en zout geeft schuurpapier. Wij kunnen daar iets tegen doen door we rende lagen aan te brengen. Met vijftig mensen in vaste dienst en vijftien 'inhuurders' redden we het niet meer." „Ons probleem is niet een jacht te bouwen, maar het op tijd af te leveren", stelt direc teur Schonenberg. Na een rondleiding op drie in aanbouw zijnde jachten die allemaal nog dit jaar moeten worden opgele verd, zijn alle decanen overstag. Het vak jachtschilder moet in ere worden hersteld. „En dan hebben we het nog niet over de technici, constructeurs, tim mermannen die ook een pro minente plaats op het luxe jacht hebben", zei een decaan. „Straks komen er tijden dat ook daar de vacatures niet meer kunnen worden opgevuld." Het was iedereen duidelijk: Van Lent heeft de scheeps hoorn laten loeien om met het beroepsonderwijs de onderbe zetting tegen te gaan. Voor wie zich bij dit scheepsbedrijf als de ideale man/vrouw aanmeldt, gaat ongetwijfeld de rode loper uit. Kerkvliet is trots op zijn be drijf, evenals de directeur en de commissaris. „Vakmanschap wordt hier gewaardeerd. Dat moet we in ere houden." Terug op de pont riepen sommige decanen vertwijfeld: „Hadden we maar een vak ge leerd." kaag saskia stoelinga Scheepsbouwbedrijf Van Lent Zonen op Kaageiland zoekt jachtschilders. Zulke vakmen sen zijn er niet om jachttafere len op het doek te zetten, maar om luxe, zeewaardige jachten van verschillende lagen verf te voorzien. Specialistisch werk dat vaardigheid en kennis ver eist. Waar vind je mensen die zo'n opleiding willen volgen? Als je 35 schooldecanen zo gek krijgt om naar Van Lent te ko men, volgen de leerlingen dan vanzelf? Niet naar school, maar met de pont een dagje naar Van Lent. Om met eigen ogen te zien dat jachtschilder een mooi vak is. Kapiteins willen zich graag kunnen spiegelen in de laklaag van hun schip. En deca nen kunnen leerlingen enthou siast maken om die laag aan te brengen. Dat was ongeveer de gedachtegang van de directie van dit miljardenbedrijf. Gisteren was het beroepson derwijs uit de regio Noord- en Zuid-Holland te gast bij tien scheepsbouwdeskundigen. Het bonte gezelschap liet zich graag voorlichten over de toekomst van de jachtschilders ën de toe komst van de luxe boten. A. Kraaijeveld, voorzitter van de vereniging van ondernemin gen in de metaal-, kunststof-, elektronica- en elektronische industrie en aanverwante sec toren sprak over een kruis bestuiving. Hij wilde terug naar het beroepsonderwijs van zo'n zeventig, tachtig jaar geleden, toen het onderwijs nog niet naar 'binnen gekeerd was'. Vol gens hem is het onderwijs niet alleen in staat om de proble men op te lossen, maar moet het ook hulp zoeken. „We moe ten meer bij elkaar over de vloer komen om te zien waar de moeilijkheden zitten. En dan in gezamenlijkheid tot duidelijke stappen komen. Daar zijn geen ingewikkelde procedures voor nodig. Talenten moeten wor den ontwikkeld, ook in het be roepsonderwijs." De decanen konden zich daarin vinden. Kraaijeveld: „Een leerling die eerst de prak tijk in wil en daarna inziet dat hij ook theorie nodig heeft, kan zo tot zijn recht komen. Een be drijf als Van Lent brengt ze op een hoger plan. Deze baas eist dat ze blijven studeren en geeft ze de ruimte om dat naast hun werk te doen." Een andere Kraaijeveld, Arie, broer van de spreker en com missaris van Van Lent en Zo nen, nodigde ook oudere vak lieden uit om te solliciteren. „We maken een hoogwaardig product dat niet alleen denk kracht maar ook organisatieta lent vereist. Daarvoor is ook le venservaring nodig. Een vracht wagenchauffeur die bereid is zich om te scholen, kan zo aan kloppen." Terug naar de werkvloer van de jachtschilder. Jos Kerkvliet, eerste man bij de schilders, praat enthousiast over zijn vak. De boten noemt hij drijvende kastelen. Hout dat op marmer lijkt, plastic wc-brillen die op hout lijken, een boegbeeld waarin geen verdikking of onre gelmatigheid te zien is, alumi nium dat eruit ziet alsof het ve le lagen teakhout heeft. De jachtschilders zorgen daarvoor. De termen primer, plamuur, dan 19 (van de 33) stemmen ge nomen." Voor de wethouders staat vast dat de werkdruk sindsdien flink is toegenomen. De oppo sitie hechtte echter weinig waarde aan dat argument. Sig nalen in die richting bereikten de fracties nooit. Tigelaar: „Het is nogal ongeloofwaardig. Er moet een wethouder bijkomen omdat de andere vier zo vaak de deur uit zijn. Dat wordt dus een oppaswethouder?" Die opmerking schoot CDA- 'er Vree in het verkeerde keel gat. Hij nam het op voor zijn partijgenoot Voogd. „Ik vind dat niet aardig. Jan Voogd wordt voorgedragen namens het CDA en niet namens de SKA (Alphense kinderopvj Burgemeester Schoof de gemeenteraad op hei dat hij, als voorzitter van en college, achter de b ming van de extra weft staat. Dat de wethouders naar buiten kwam toenb naar zijn vakantiebesten was vertrokken, was vi hem toeval. De oppositie nam noegen met de antwoordi haar vragen. Na een s besloot zij tegen de vijfde houder te stemmen es stembriefjes op ludieke wj te vullen. Desondanks gj benoeming van Voogd dn werd hij gefeliciteerd, ooi de tegenstemmers. Oppositie wil af van stijging woonlasten alphen aan den run saskia buitelaar De exacte cijfers komen pas in december, maar voorlopig kun nen Alphenaren in 2001 reke nen op een woonlastenstijging van gemiddeld honderd gul den. Na een tumultueus verlo pen raadsvergadering keurden gisteravond de de gemeente raad met een kleine meerder heid (17-15) de begroting goed. De oppositie - SP, PvdA, Groen Links, Christen Unie, Al phense Stadspartij en Lijst Donna Vrij - stemde tegen de begroting. Eerder op de avond ondertekenden ze eenstem ming drie voorstellen van de Christen Unie. Het belangrijk ste was om de'verhoging van de OZB-opbrengst (ruim drie mil joen gulden in de komende drie jaar, vanwege een lagere uitke ring van het Rijk) terug te en. Op die manier hoet lasten voor Alphense hu dens niet meer te stijgeni inflatie. De oppositie w reid daarvoor het gemeente dit voorjaar k deeld over onder meer lingen in welzijnswerk) zondheidszorg toch niet geven. Wethouder Lyczak i daar niets voor. De voorr deugden volgens hem „Slechte rekenmeesters t structurele wonden", gen raadslid Van Arkeb Christen Unie. Die trok, i raad met de andere oppi partijen, zijn drie voor terug. „Ze worden niets behandeld, dit heeft g le zin", zei hij. En vervt „De oppositiepartijen sta allemaal tegen de begroti moet kosten. „De 'enige tienduizen den guldens' waarmee wij een maand geleden kwamen, hadden wij geraamd op grond van ervaringscijfers. De bu reaus waaraan wij toen vroegen hoe veel zoiets zou kosten wilden ons geen informatie verstrekken, omdat het toen nog niet om een officiële offerte ging" runwoude marieta kroft Geen toespraken, geen bloe men. Het afscheid van het Rijnwoudse D66-raadslid Hen Gerritse was gisteravond on gebruikelijk. In elke gemeente is het immers een goede ge woonte een scheidend raads lid in de raadsvergadering nog eens toe te spreken en de hand te drukken. Maar niet bij Gerritse, die na zes jaar op stapt vanwege zijn drukke baan. Aan burgemeester Boelen lag het niet. Hij had op 28 sep tember zijn toespraak al klaar liggen, toen de laatste raads vergadering voor de D66'er aanbrak. Maar Gerritse i de zich toen af, net z wens bij de meeste ven ringen van de afgelopenj Dus verschoof de raad bi scheid drie weken. Gisteravond was er 1 met gebak van Gerritse. Gerritse zelf was in geen den of wegen te bekei Het is een passend afst schreef hij de burgemi toen hij zich voor de h keer afmeldde voor eeni vergadering. „Het beetje in de lijn van lopen jaar dat ik ook tij de raadsvergadering va oktober niet aanwezig zijn." Wethouder Uljee kreeg gister avond veel kritiek van de raads leden, omdat het bestemmings plan 'Tussen Rijn en Rijksweg' duurder is uitgevallen dan voorzien. Na een mededeling in beslotenheid aan de commissie ruimtelijke ordening van twee weken geleden, vroeg hij de raad van Rijnwoude gister avond een aanvullend bedrag van 100.000 gulden beschikbaar te stellen. Volgens Uljee is van dit be drag 6000 gulden een daadwer kelijke overschrijding. Het res terende bedrag was sowieso nodig. De overschrijding heeft onder meer te maken met het feit dat er wel zeventig in spraakreacties op het bestem mingsplan waren binna men. Dat is meer dan ver De kosten om die ba schriften af te handete dus ook hoger dan ver „Van tevoren is het aart spraakreacties moeilij schatten", aldus Uljee, I boetekleed aantrok, en overlegrondes lopen uit de hand. Misschien n we in het vervolg schatting maken." Ook over het feit dat hij genvaller slechts meldde commissievergadering e ook nog in beslotenheid hij zijn excuses aan. Der; den vonden dat de zaak openbaar besproken had ten worden. Zij gingen i delijk wel akkoord met ha krediet van 100.000 g alphen aan den run maakten de wethoudersI en Van der Veen Meersl felle bewoordingen dj dat ze te laat en onvolled ren geïnformeerd. Al in juni gingen volj) partijen geruchten over| men op de bouwplaats! vorige week gaven de«' ders uitleg en presenteer hun plan om de directief van het project te vei* Lyczak bracht daar teg£> de fracties ook eerder i bel hadden kunnen Van Arkel (Christen IM dat de toelichting in b® heid meer duidelijk b® maakt, maar dat hij nid is gesteld. De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn krijgt in de raads vergadering van november de gelegenheid om burgemeester en wethouders stevig te onder vragen over de strubbelingen rond de bouw van het stadhuis. Het door de oppositie ingedien de verzoek tot interpellatie kreeg gisteravond tijdens de raad ook steun van de college partijen. De vragenronde is nodig, on danks de toelichtingen die het college woensdag in een ge deeltelijk besloten vergadering gaf. De oppositiepartijen Chris ten Unie en Lijst Donna Vrij

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18