Groenteveiling Katwijk gaat dichl Boerderij Boekenburg in Voorhout wordt een beschermd monument Verenigd Noordwijk: 'Fouten in begroting' Duin Bollenstreek 'Dankzij die bollenbuizen hadden we een mooi begin Boete voor tien Katwijkse 'stappers' Neem een proefabonnement, BEL 071^5128030 WEKEN VOOR/41,00 VRIJDAG 20 OKTOBER 2000 Bromfietssters botsen in Rijnsburg runsburg Twee bromfietssters (18) uit Noordwijk jaar hebben gisterochtend beenletsel opgelopen bij een aanrijding op het fietspad langs de Noordwijkerweg. Een van de twee reed vol gens de politie tegen de rijrichting in. Ze botste frontaal op een tegenligger. Beiden zijn met een ambulance naar het Diacones- senhuis in Leiden gebracht. Gewonden bij aanrijdingen katwuk Een 58-jarige fietsster uit Rijnsburg liep gistermiddag bij een aanrijding met een auto op de Rijnstraat in Katwijk beenletsel op. Een 25-jarige automobiliste uit Katwijk zag vol gens de politie te laat dat de Rijnsburgse remde. De Rijnsburgse is voor onderzoek naar het Diaconessenhuis in Leiden ge bracht. Op de kruising Duinoordweg/Nieuwe Duinweg liep een 16-jarige Katwijkse bromfietsster hoofdletsel op toen zij geen voorrang gaf aan een 44-jarige automobiliste uit Katwijk. Een 18-jarige vriendin, die achterop zat, raakte bij de botsing ge wond aan haar been. Beide meisjes zijn overgebracht naar het LUMC. De bom onder de Noordwijkse begroting tikt harder en harder. Collegepartij Verenigd Noord wijk, die nog steeds overhoop ligt met de eigen wethouder Smit, wijst burgemeester en wethouders in een brief op fou ten in de begroting. Aan de ba sis van het conflict ligt de ver hoging van de onroerende- zaakbelasting (OZB). Volgens Verenigd Noordwijk zijn te weinig OZB-opbrengsten begroot, in totaal ongeveer an derhalf miljoen gulden. Het col lege had we! rekening gehou den met de korting op de alge mene uitkering van het Rijk als het aantal woningen stijgt, maar niet met de OZB-op- brengst van de nieuwe huizen. Dat scheelt al een half miljoen gulden in de komende vier jaar, volgens Verenigd Noordwijk. Daarnaast verwijt de partij Verkoopopbrengst veiling verdeeld onder tuinders het college dat tijdens de com missievergadering financiën geen juiste informatie is ver strekt. Het rekenvoorbeeld van burgemeester en wethouders, waaruit bleek dat de gemeente bij de bouw van een nieuw ho tel van 55 miljoen er ongeveer tienduizend gulden bij inschiet, geeft 'verkeerde en onjuiste in formatie'. Het Rijk kort de uit kering wel, maar minder voor niet-woningen. Het hotel levert juist geld op. „Dit is een vol strekt verkeerde weergave van de werkelijkheid. Hierdoor kun nen verkeerde conclusies wor den getrokken", aldus J. Elva- der namens de coalitiepartij. Vorige week kreeg Verenigd Noordwijk het al aan de stok met de eigen wethouder, die de partijbelangen niet goed behar tigd zou hebben. VN vond dat Smit zich aan de verkiezingsbe lofte moest houden en had moeten strijden voor het gelijk blijven van de OZB. De Katwijkse groentevei ling sluit binnenkort defi nitief zijn deuren. Dat heb ben de leden van de vei ling gisteravond besloten. Zij zien volgens directeur Bas Vooys 'geen heil meer in het voortzetten van een veiling die op zijn achter ste benen loopt'. De groenteveiling aan de Sandtlaan, waar voorna melijk peen wordt ver kocht, gaat zeker in de zo mer van volgend jaar dicht, waarschijnlijk per 1 juli. De veertig leden van de veiling brachten gisteravond in totaal 115 stemmen uit - het aantal stemmen dat een lid heeft hangt af van de omzet - waar van 95 stemmen vóór en 20 te gen sluiting. „Een overweldi gende meerderheid stelt di recteur Vooys. „Het is jammer, maar het is wel een verstandig besluit. Op deze relatief kleine veiling valt vandaag de dag niet veel meer te verdienen. Er moet bijna geld bij. Dan moet je je af vragen of je tegen beter weten in en in de huidige vorm verder moet. Het gezond verstand heeft het gisteravond gewon nen." Volgens Vooys is het met de afzet van groenten, waaronder peen, de laatste jaren snel berg afwaarts gegaan. „De afzet markt is flink gekrompen, voor al in het buitenland. Daar De knoop is doorgehakt: de Katwijkse groentenveiling aan de Sandtlaan gaat definitief dicht. wordt steeds meer in eigen streek groente verbouwd. Daar valt natuurlijk niet meer tegen op te concurreren. Bovendien speelt het veranderde eetpa troon ons danig parten. Jonge ren eten alleen nog maar kant en-klaar maaltijden. Peen is uit." De groenteveiling zet de laatste jaren gemiddeld niet meer dan vijftien miljoen gul den per jaar om. Een flink aantal leden van de veiling stopt er volgens de vei lingdirecteur mee, anderen gaan hun groenten in het ver volg via The Greenery in Baren- drecht verkopen. De groente veiling wordt volgens Vooys 'op termijn' verkocht. De opbrengst wordt 'eerlijk verdeeld' onder de veertig leden. Met de sluiting van de groen teveiling, die in februari 1912 door 31 Katwijkse tuinders werd opgericht, komt er een einde aan een tijdperk, stelt di recteur Vooys. „In Katwijk gaat doordat veel tuinders ermee stoppen wéér een ambacht ver loren. En dat is natuurlijk zon de." Vooys, die binnenkort 60 jaar wordt, gaat volgend jaar zomer als de veiling ophoudt te be staan in de VUT. „Ik had liever nog een poosje doorgegaan. Ik werk hier al bijna 25 jaar. Maar ik heb nu natuurlijk weinig keus. Ik had me mijn einde hier anders voorgesteld. Dit is geen leuke manier om afscheid te nemen, hoe logisch het ook al lemaal is." Voor de acht andere mede- foto dick hogewqning werkers van de veiling wordt binnenkort een sociaal plan op gesteld. „We gaan hen elders aan een mooie baan helpen", garandeert Vooys. „Dat is het minste dat we voor onze ge waardeerde mensen kunnen doen." Wethouder A. van der Plas (CDA) van ruimtelijke ordening vindt dat er met het vertrek van de veiling 'in één klap een rijke historie verloren gaat'. „Maar je kon het wel zien aankomen." Het veilingcomplex blijft hoe Oranjeverenigiii betreurt sluiting Voor Jan de Winter, voor ter van de Oranjeverenigj Katwijk aan den Rijn, koi de sluiting van de veiling) een donderslag bij een hi dere hemel'. De winter zijn vereniging gebruiken! groentenveiling als ondert] men voor grote evenenwi ten, zoals in augustus den cordpoging met de grooij taart ter wereld. Daanij kwam Katwijk aan de F het Guiness Book of cords. „Het is verschrikt jammer, daarmee weer een stukje ruimte verf ren en we hebben al zo w nig." De Winter heeft al welt alternatief voor de groenti veiling. „Ik denk aan heta eren van een feestterrein i het stuk grond tussen N206 en de Zanderij West baan. Het plan is om d een atletiekbaan te neer zetten en een terrein v lichte industrie te ontwik len. Waarom zou daargj feestterrein bijkunnen?" dan ook bedrijventerrein, Van der Plas. „Wij willen* gelegenheid voor Katwijk houden en waar mogelijk breiden. Dan moet je geen drijventerreinen volbou met huizen. Op het huidige lingterrein komen waarsd lijk kantoren." VOORHOUT ANNETTE VAN DER ELST De Voorhoutse boerderij aan de Boeken- burglaan is de moeite van het behouden waard. Dat vindt de Voorhoutse politiek. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van gisteravond steunde de politiek unaniem het voorstel van B en W om staatssecretaris Van der Ploeg te adviseren het pand aan te wijzen als monument. Raadslid Meijles (Voorhouts Belang) sprak lyrisch over de boerderij 'waar voor heen de pittige Leidsche kaas werd ge maakt'. „De boerderij herinnert aan de eens zo machtige Boekhorstpolder." Op za kelijker toon voegde hij toe dat de beslis sing om de boerderij op de monumenten lijst te zetten, 'een mooie opstap kan zijn voor het aanleggen van een prachtige groe ne zone'. Ook WD'er Van der Zon stelde voor de boerderij op te nemen in een groenstrook, die kan dienen als buffer tussen de woon wijken die in dit gebied (Voorhout-Noord) zijn gepland. De WD'er zei gekscherend dat de boerderij misschien ook als kinder opvangplaats dienst kan doen. „Dan weet je zeker dat het gesloopt wordt", grapte wethouder Van Steijn (ruimtelijke orde- ning/Voorhouts Belang) terug. Van Steijn zei wel dat ook college plannen heeft met de boerderij. Welke dat zijn, wilde hij niet zeggen. De gemeenteraad drong voorts aan op historisch onderzoek naar de boerderij, want het verleden van het pand is nog in nevelen gehuld. Zo bestaat het vermoeden dat katholieken de boerderij ten tijde van de reformatie in de zeventiende eeuw ge bruikten als illegale kerk. Verder blijkt uit verpondingskaarten - een vorm van ge meentelijke administratie uit die tijd - dat de boerderij tot de bezittingen van kasteel Boekenburg behoorde. CDA'er IJdo wist gisteravond te vertellen dat de boerderij vroeger net buiten de strandwal lag, waar op het toenmalige Voorhout was gebouwd. De boerderij is eigendom van aannemer Heijmans Bouw. Die heeft de boerderij ge kocht van de familie Van der Hulst, die naai' Noord-Holland is verhuisd, en een sloopvergunning aangevraagd. Heijmans wil op de huidige locatie huizen bouwen. Directeur Vis kon vanmorgen niet zeggen of de plannen nu worden aangepast. „Het plan is nog niet eens ontwikkeld." De boerderij aan het begin van Heren straat wordt overigens geen monument. Tijdens de vergadering van gisteravond bleek een meerderheid van de Voorhoutse gemeenteraad vast te houden aan het ad vies van vier jaar geleden. De raad baseerde zich toen op de conclusie van een provinci ale werkgroep (het zogeheten monumen ten selectie projectteam) dat de boerderij niet bijzonder genoeg is om te worden be stempeld als rijksmonument. De werk groep noemde het pand wel 'karakteristiek voor het dorp'. De Historische Kring Voorhout (HKV) wil niettemin, een garantie voor het vow staan van het pand, maar dat kan allee! het een beschermd monument is. Del heeft dan ook aan staatssecretaris v tuur Van der Ploeg gevraagd het pand te wijzen als monument. Die wil om oordeel te kunnen vellen, zowel de mei van de HKV en andere belanghebbend een (nieuw) advies van de gemeenteraa Volgens het college van burgemeestt wethouders, gesteund door de meei heid van de gemeenteraad, is er eve geen reden om na vier jaar van het eei advies af te wijken. Co Slobbe kijkt terug op veertig jaar Kindervreugd LISSE/DE ENGEL GERARD BAAS Op een dag in 1985 kreeg Co Slobbe van zijn vrouw te horen dat hij naar het ge meentehuis moest. Nou moest de Lisse- naar daar wel vaker heen, want hij zat in nogal wat besturen van verenigingen en clubs, maar deze keer zei mevrouw Slobbe erbij dat hij een pak aan moest. Mopperend ging hij naar boven, waar was dat nou weer voor nodig? Het mop peren nam toe toen hij merkte dat alleen zijn zondagse pak in de kast hing en dat vond hij nu net een beetje te mooi voor het gemeentehuis. Zijn vrouw had de andere verstopt vertelde ze hem later, want haar man moest er die dag pico- bello uitzien. Slobbe werd die dag na melijk geridderd voor al het werk dat hij als vrijwilliger in al die besturen had ge daan. Een van 'zijn' verenigingen was de 'Engelse' speeltuinvereniging Kinder vreugd, die volgende week zaterdag in buurtschap De Engel haar veertigjarig jubileum viert. De 82-jarige Slobbe, die 25 jaar be stuurslid van De Engel was en de laatste 22 jaar voorzitter, was er op de oprich tingsvergadering op 25 mei 1959 al bij. Hij weet als geen ander hoe alles ging in die tijd. Toen De Engel rijk aan kinderen en grond was, maar weinig geld had voor de speeltuinplannen. „We hadden meteen 500 kinderen uit de buurt als lid. Per gezin werd 15 cent per maand be taald. Verder hadden we niets. We moesten alles zelf maken met spullen die anderen niet meer nodig hadden." „Zo hadden we het geluk dat ze in de bollen overgingen van centrale naar he- te-luchtverwarming. De speeltuinver eniging kreeg dus honderden meters aan ijzeren buizen. Bij Ruigrok Hekwer ken mochten we die buizen bewerken in onze vrije tijd. De apparaten die we daarvan hadden gemaakt, konden we daar ook opslaan." Hij weet nog bijna alles van de eerste jaren. Bijna alles, zegt hij. Slobbe is na melijk een beetje bang dat hij sommige namen is vergeten van mensen die hun steentje hebben bijgedragen aan de speeltuin. „Er hebben zoveel personen, vooral uit De Engel, meegeholpen. Ik ga geen namen noemen, want ik zou er zo veel vergeten." Voor één naam maakt hij echter een uitzondering. Jan Mens van transportbedrijf Mens, die op een nogal aparte manier bij De Engel betrokken werd. Het bedrijf van Mens had een bulldo zer en zo'n apparaat had de speeltuin net nodig, omdat de 3.500 vierkante me ter grond vol met hobbels en gaten zat en het oude hek eromheen zo verroest was dat het niet met de hand en schop kon worden verwijderd. Slobbe weet nog hoe de eerste kennis making met Mens verliep: 'Zeg Jan, kun nen we jouw bulldozer gebruiken. We moeten de grond van de nieuwe speel tuin egaliseren'. 'Ja natuurlijk maar dat gaat je wel wat kosten 'Niet zeuren, je geejt hem mee, anders nemen we hem mee'. „Ja zo ging dat, op z'n Engels." De grond werd geëgaliseerd en een groepje van vijftien vrijwilligers maakte van de bollenbuizen zestien schommels, vijf wippen en een grote familieschom mel. „Dat was een mooi begin voor een speeltuin, maar het werd pas echt iets moois toen de speeltuin van Sancta Ma ria werd opgeheven en wij hun spullen konden overnemen. Toen kregen we er een glijbaan, een slingerpaal en een paar schommelschuiten bij. Dat waren echte aanwinsten." Kindervreugd moest die spullen wel zelf demonteren en verplaatsen. „Er was ook een loodzware oceaangolf bij, een enorm bakbeest van zwaar beton dat honderden kilo's woog. Jan Mens, die in de buurt een weg aan het aanleggen was, bood meteen zijn hulp aan. Hij zou ons wel met groot materieel helpen. Dat aanbod moesten we afslaan, want er zou grote schade aan allerlei wegen komen. Dan zouden we er met de speeltuin niet zo fraai op staan. Dat konden we niet gebruiken, maar dat begreep Jan wel. Uiteindelijk heeft een vrachtwagen de spullen naar de speeltuin vervoerd." De speeltuin werd na al die werk zaamheden een jaar na de oprichting geopend en diende al de jaren daarna als een toevluchtsoord voor de kinderen uit De Engel. Ook voor de drie kinderen van Slobbe, die tot 1970 in het buurt schap woonde. Jaren na zijn verhuizing kwam hij er regelmatig, maar nu komt hij er alleen nog in de buurt omdat zijn groentetuin vlakbij de speeltuin ligt. „Mijn tijd is geweest, de jongere garde heeft het prima overgenomen." Co Slobbe toont zijn pauselijke onderscheiding. „Kindervreugd werd echt mooi toen we de spullen van Sancta Maria konden overnemen." foto dick hogewoning Volgend week zaterdag zal Slobbe ui- kerk hadden ze me weer verrast. Tijdens teraard acte de presence geven als hij op de mis moest ik naar voren komen. Eerst de reünie veel bekenden van vroeger dacht ik dat ik door de grond zakte, hoopt te ontmoeten. „En dan is het maar toen ik deze pauselijke onder- weer mooi geweest", zet Slobbe, die van scheiding kreeg, was ik erg trots. Er zijn de gelegenheid gebruik maakt om zijn er niet zoveel die dat gekregen hebben, andere onderscheiding te laten zien. Toen vond ik helemaal dat mijn taak er „Kijk op een speciale mis in de Engelen- op zat." katwuk»Politie-agenten waren bezig met de behan ling van een slachtoffer van een aanrijding» 'stappers' hen daarbij hinderden. Ook raai de jongeren slaags met agenten toen een vai stappers werd aangehouden. Ruim 35 jongq wisten de arrestant uit de handen van de po! te bevrijden. De politie is met de afhandeling van de andere aangehouden jongeren nog bezig. Van de vijftien aangehouden jongeren tijdens de ongeregeldheden die het afgelopen weekein de in de Tramstraat in Katwijk hebben plaatsge vonden. hebben er tien inmiddels een boete van 750 gulden gekregen. Zij kregen die geld boete omdat zij weigerden een bevel van de po litie op te volgen. OPINIE NOORDWIJK ANTON DIEDRICH De toren van de St. Jeroen ver keert al jaren in slechte staat. Al vijfentwintig jaar geleden wer den de eerste scheuren in het metselwerk geconstateerd. De problemen worden veroorzaakt doordat de indertijd bij de bouw gebruikte baksteen zestig procent zouten bevat (tegen woordig is dat zes procent). Die zouten gaan kristalliseren als ze jarenlang vocht opnemen en daardoor zetten ze uit. De bak stenen duwen de muren uit el kaar. In Den Haag is een soort gelijke kerktoren - hetzelfde bouwjaar, dezelfde zouthou dende steensoort - vijftien jaar geleden al gerestaureerd. En niemand dacht er toen aan dat dat ook wel eens bij de St. Je roen nodig zou kunnen zijn. Actie bleef achterwege. Pas een paar maanden geleden, toen er stenen naar beneden kwamen en het parochiebe stuur hekken rond de toren moest zetten om voorbijgan gers te behoeden voor een on geluk, werd het kerkbestuur alert. Er werden onderzoeken gedaan en een actie opgezet om geld in te zamelen voor her- of nieuwbouw van de toren. Ook werd een restauratiesubsi die bij het Rijk aangevraagd. Net voor de zomer werd be kendgemaakt dat de toren zo slecht was "dat hij wellicht voor een deel zou moeten worden afgebroken. En zelfs complete sloop van de toch beeldbepa lende toren van Noordwijk-'Bin- nen werd niet uitgesloten. Want, vreesde men, de toren van de St. Jeroen zou een stevi ge najaarsstorm misschien niet De kerk staat op instorten, de kerk staat niet op instorten. Al jaren is het duidelijk dat de roomskatholieke kerk St. Jeroen dringend gerestaureerd moet worden. Op de muur naast de deur hangt een bedelbordje: 'Draag uw steentje bij'. Parochianen kunnen geld storten, subsidie-aanvragen zijn de deur uitgegaan. Twee weken geleden moest de omgeving plotseling worden ontruimd, maar nu hij van binnenuit is verankerd, kan de toren nog maanden blijven staan. Was de paniek van de gemeente dan helemaal misplaatst? Of had een wat alerter optreden van het kerkbestuur veel werk en kosten kunnen besparen. overleven. Zover is het niet gekomen. Ruim twee weken geleden be landde er een verontrustend rapport over de toestand van de toren op het bureau van de ge meente. Daarin werd gerept over een 'acuut instortingsge vaar' en dat de toren 'slechts uit gewoonte' nog recht overeind zou staan. Het gemeentebe stuur nam haar verantwoorde lijkheid, evacueerde de direct- omwonenden en sloot de om geving van de toren af. Die zou binnen twee dagen worden ge sloopt, werd bekendgemaakt, want het gevaar was te groot. Een logische actie, want het ge meentebestuur kan niet het ri sico nemen dat er ook maar iets mis gaat. En hoe overdreven bijvoorbeeld de omwonenden de actie misschien ook vod als de toren was ingestorte gewonden of zelfs doden w gevallen en de gemeente hi willens en wetens niets ged n dan hadden ze pas echt red tot klagen gehad. Inmiddels blijkt dat de soep niet zo heet wordt gegeten hij wordt opgediend. De tor n staat er nog steeds, is inmid van binnenuit verankerd, 0 komt wellicht nog een stale j' corset en er wordt verder ge werkt aan een restauratiepl Alleen hangt er natuurlijk* t| een prijskaartje aan. Restaur gaat enkele tonnen meerlo ,t dan voor de zomer werd ge raamd door de nu genomer noodmaatregelen. En datz 0| door iemand moeten wordr r betaald. Het is de vraag wie. De gemeente die de so actie zo nodig vond? Of der naar, het kerkbestuur, dato al bezig was met restauratie plannen en overvallen werf door de gemeentelijke maï gelen? Want in hun rapport werd niet gerept over acuut l stortingsgevaar. Feit is dat de gemeente gi keus had. En een feit is o het eigenlijk nooit zover W hoeven te komen als hetb bestuur jaren geleden alelj had gereageerd. Daarom! eigenaar, het kerkbestuur! de St. Jeroen, in eerste ins verantwoordelijk voor het] len van de rekening. Als a daarvoor subsidie krijgen mooi meegenomen. Anton Diedrich is redact&y* deze krant.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16