r Woonlessen uit Leiden na Toilet City Leiden Leiden Regio i DA hekelt uitlatingen van t illebrand over tolpoorten Paggedet IJDAG 20 OKTOBER 2000 Leidse delegatie bezocht Zuid-Afrikaanse zusterstad East-London Laurier - en gemeentelijke üai (lichter Fons Delemarre, van de reisgenoten - zagen stad die met alle macht het de apartheid van zich af schudden. De gevolgen van ■Is rassenscheiding zijn in het k elijks leven op bijna elke athoek nog zichtbaar, jsbestuur, instellingen en Z Qners laten zich daarbij niet moedigen door bezuinigin- t. werkloosheid, huizente- 11 criminaliteit, of een 'van jgj en' opgelegde herindeling. au| had mijn standpunt over de 00 rtheid natuurlijk al lang be- eld", zegt Laurier. ,,Maar sl oik zag wat dat systeem, dat Ij» dadige regiem, uiteindelijk i fi aangericht, bleek het alle- ilnog veel erger dan ik ht. Het is bewonderens- Pf ,p jdig hoe vastberaden en g d treerd de mensen de sa- de ilering weer willen opbou- tmarre: „De problemen in gebied zijn zo gigantisch Er moeten de komende •en al 50.000 huizen ranwege de woningnood, iduizenden mensen wonen de, rotten. Openbaar vervoer is auwelijks. Er rijden duizen dure taxibusjes. Vervoer is big business. De apartheid diepe kloven geslagen, is voor mij onbegrijpelijk rze de energie vandaan ha- die kloven te overbrug- In East-Londen, de Zuid-Afrikaanse zusterstad van Leiden, staat een prachtig monument van het verzet tegen apartheid. Het blanke regiem dat de zwarte bevolking huisvestte, zette in de townships geen woningen neer, maar bouwde toilethuisjes. Daartussen mochten de mensen zelf voor hun onderdak zorgen. Wat ze niet deden - en zo ontstond Toilet City, een zich uitstrekkende wijk van louter toilethokken in een golvend landschap. „En dat beeld staat in mijn netvlies gebrand", zegt wethouder Jan Laurier (internationale betrekkingen), die pas terugkeerde van een reis naar East-London. DOOR ROBBERT MINKHORST pi Haatgevoelens worden, ie er al zijn, onderdrukt, al- de laatste. „Ik ben verbijs- dat ze dit zonder wraakge- ens kunnen doen." Er )uw dl volgens hem voortdu- °P Iverwezen naar Mandela, nti-apartheidsstrijder die df uenlange gevangenisstraf vamen toch het volk ver end toesprak. En die daar- resident werd.Mandela - fleert de mensen. Voor is zoveel ontzag." •'on door een voor Nederland- Egrippen onwezenlijke her- ling laat de stad zich niet et veld slaan. East-London acht keer groter worden, Buffalo City heten en krijgt jche plattelandsproblemen g rentjes bij', vertelt Dele- e. „Maar meer ambtena- jeld, dat niet." huidige agglomeratie van '1v London leven de verschil- e culturen nog grotendeels 'ofi ielkaar heen. Elk ras had ns|' ijde van het apartheidsre- r® ibij wijze van spreken zijn stadsdeel. Terwijl de rijke 'fg2 ie minderheid zich ver- ha Wethouder Laurier met een exemplaar van de Daily Dispatch, een krant uit East-London. De foto op de voorpagina waarop Laurier rechts te zien is, is gemaakt tijdens het begin van de bouw van de eerste huizen in Belgravia. schanste in ommuurde villawij ken, kreeg de inheemse bevol king qen nieuw leefgebied toe gewezen ver buiten het oude stadscentrum. „Ze zijn de zwar te bevolking die bij het stads centrum woonde gaan trans porteren", schetst Laurier. Complete wijken rondom het centrum werden gesloopt. Het woningbouwproject Bel gravia moet een voorbeeld zijn van hoe blank en zwart naast elkaar in een wijk kunnen le ven. De 488 huizen worden me de dankzij financiële steun van Leiden gebouwd. De Leidse de legatie bracht vorige week ook een bezoek aan de wijk die niet ver van het stadscentrum ligt. De lening van 1,5 miljoen gul den aan de Housing Associa tion East Londen (HAEL) was aanvankelijk omstreden. Be- FOTO MARK LAMERS schuldigingen van de Neder landse projectleider van Belgra via over vriendjespolitiek van lokale bestuurders (zij zouden bevriende aannemers voortrek ken), brachten Leiden in verle genheid. Bovendien liep de ge meente met het verstrekken en> dep.ROBBERT MINKHORST zijn eidse CDA-fractie vindt het dat wethouder Hillebrand den is met de miljoenen 'ri* het rijk als genoegdoening het spitstarief, terwijl de ram van Gouda naar het (erium bij Leiden daar niet 1 111 worden aangelegd. Het is juist teleurgesteld over onderhandelingsresultaat n de provincie Zuid-Hol en minister Netelenbos terkeer en waterstaat, provincie is een van de waarmee de minister akkoord moest bereiken het plaatsen van tolpoor- Provinciale Staten gaven puteerde Norder een was- an aanvullende eisen mee. enti belangrijkste waren: geld de sneltram (Rijn Gouwe zekerheid over het tracé ran van Leiden naar Kat- Noordwijk, geld voor wdiepte aanleg van de A4 ft schrappen van de 'per- de hoge kruising van de net die A4. een brief aan de wethou- schrijft de oppositiepartij: fractie was oprecht ver lover de harde voorwaar de de provincie stelde. Met stelling vernamen wij ver- is dat de minister op dit inje» fnt niet genegen is 64 mil- saiw het tekort, uit te trekken st(W EEN SERRE MR VIER SEIZOENEN? )anü lek vandaag nog de showroom 'lieflink, knipper even met uw en sta versteld van onze tin allerlei mooie uitvoeringen! uw zomer niet worden! 'owroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn lel. 0172 43 26 21 Openingstijden showroom: vrijdag van 8.30 lol 17.00 u voor de aanleg van dit essentië le deel." Het CDA doelt op het stukje tussen Leiden Lammen schans, de Breestraat, Leiden Centraal en het transferium. Wat de partij evenwel vooral 'bevreemdt', is Hillebrands re actie. Door aan te geven dat hij tevreden is over de belofte van Netelenbos dat zodra zij extra geld heeft, de sneltram 'met voorrang wordt bekeken', heeft hij bovendien de onderhande lingspositie van zijn partijge noot Norder ernstig verzwakt, vindt het CDA. De bouw van tolpoorten schaadt de belangen van Lei den bijzonder, schrijft de frac tie. Van het rijk mag daarom compensatie worden verwacht. „Naar onze mening betekent dat een harde toezegging dat de middelen voor de Rijn Gouwe Lijn ter beschikking worden ge steld. De aanleg is immers een noodzakelijke vereiste om de bereikbaarheid van de Leidse regio die door de tolcordons wordt verminderd, weer te kun- rien verbeteren." Gedeputeerde Norder moet zich voor het bereikte resultaat verantwoorden bij Provinciale Staten, die juist hadden ingezet op een hoog bedrag aan smar tengeld voor Leiden en de Bol lenstreek. Het CDA vraagt zich af of zijn positie niet slechter is geworden nu de wethouder van de grootste gemeente in het ge bied al heeft laten weten tevre den te zijn." „Kennelijk is het CDA niet op de hoogte wat deze regio in to taal krijgt voor de tolpoorten", reageert Hillebrand. „Daar naast ligt er gewoon een aantal heel duidelijke toezeggingen." Onder andere over de sneltram. Ook komt er een onderzoek naar de gevolgen van het spits tarief voor de regio's die inge klemd raken tussen Groot-Am sterdam en Haaglanden. „Ik vind dat nogal wat. Als ik het hele pakket maatregelen bekijk, zie ik dat de provincie zich op een goede manier heeft inge spannen voor de regio." Jgjs .H. Heemskerk woonde als kind in de wijk Groenoord, in de Jan Lievensstraat. Hij is, zoals hij mij schreef, 'in zijn geheugen gedoken' en heeft daar zo'n 25 woorden uit opgediept. In dit stukje zal ik er vijf behandelen die een wat negatief karakter hebben. Allereerst de paggedet, de bena ming voor een 'dikke vrouw'. De eigenlijke betekenis van dit woord is 'Oosterse duif met een wat vlezige uitstulping op zijn neus en op zijn ogen'. En die dikke vlezige uitstulping zal mogelijk de aanleiding zijn ge weest om een dikke vrouw met paggedet aan te duiden. Maar er is nog een andere verkla ringsmogelijkheid. In West- -Vlaanderen komt paggedet voor in de betekenis 'iets dat zeer groot is'. Je kunt bijvoor beeld van een zeer grote draai tol zeggen: 'is dat een pagge det'. Welnu, het is bekend dat zo rond 1640 zo'n 60 procent van de Leidse bevolking be stond uit gevluchte Hugenoten en Vlamingen. Die Vlamingen hebben hun sporen achtergelaten in het Leidse dialect. Dus misschien is de pagge det wel uit het West-Vlaams afkomstig. Overigens, het woord paggedet komt ook wel in andere dialecten voor. Van Dale meldt dat de 'volkstaal' (wat dat ook precies mag zijn) het kent in de zin van 'opgedirkte, behaagzieke vrouw'. Is paggedet dus wel echt Leids? Ja, zeg ik volmon dig. Als je alleen maar woorden Leids zou noe men die nergens anders dan in Leiden worden gehoord, dan ben je gauw klaar. Het zijn er mis schien niet meer dan een stuk of vijf... Alle andere verschijnen ongetwijfeld ook in Al phen of Sassenheim of Katwijk. Dat wil zeggen: het ene in Alphen, het andere in Sassenheim, het derde in Katwijk. Maar juist het feit dat ze alle maal wél in Leiden voorkomen en niet overal in Zuid-Holland of de rest van Nederland, én op een bepaalde typische manier wordt uitgespro ken: dat maakt het Leids. Fraai vind ik ook het woord loenemakervoor 'on betrouwbare praatjesmaker'. Een loen is een 'ge mene streek' of een 'leugen'. In het boek 'De Jor- daan' van Israel Querido komt de volgende, wat scheldachtige passage voor: 'Sau'n stinkma- kreel... mottie maan loentjes sette?' (zo'n stinkmakreel... moet hij mij er in laten lopen, een gemene streek leveren?) Loen is verwant aan loens, een beetje scheel. Kennelijk zit er een negatief aspect in dat 'beet je scheel' en dat verklaart dan dat loen 'gemene streek' bete kent. Iemand die loenen maakt, levert dus gemene streken, liegt en bedriegt. Hij is een loenema- ker. Een minneman is een 'nieuws gierig kind dat graag alles wil horen, ook over aangelegenhe den die hem of haar volstrekt niets aangaan'. Van de her komst van het woord ben ik niet helemaal zeker. Het zou kunnen zijn dat het eerste deel minnegezien moet worden als min 'laag, verachtelijk'. Dan zou de nieuwsgierigheid van dat kleine kind een niet te prijzen karaktereigenschap zijn. Of moe ten we min interpreteren als 'klein, gering'? Dan is minneman gewoon een 'klein ventje', maar dat verklaart zijn nieuwsgierigheid nog niet. Wel heel duidelijk wat herkomst betreft zijn de volgende twee verbindingen. Een handeltje onder de schort hebben, 'de hoer spelen'. En klauwtje leggen. Dat is bij het knikkeren je hand met knik kers te dicht bij het putje brengen. Een beetje smokkelen met de afstand om zo beter de knik kers te kunnen deponeren. HANS HEESTERMANS Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant onder ver melding van de rubrieksnaam 'Leids dialect' of naar de auteur, Rijnsburgerweg 22, 2233 AA Leiden. E-mailen kan ook naar heestermans@ inl.nl van de lening onnodige risico's, oordeelden raadsleden. Toen de politiek deze maand uiteindelijk alsnog akkoord ging, belde Laurier nog tijdens de raadsvergadering naar Zuid- Afrika om het goede nieuws te vertellen. Delemarre zat daar op dat moment al. „Deze lening was voor de stad cruciaal om verder te kunnen", zegt Laurier. Belgravia is het toonbeeld van een revolutie in de volkshuis vesting. Delemarre: „In Zuid- Afrika is een huis een ding waar je in woont, met daaromheen een stukje land. Een huis op een ander huis, dat kennen ze niet." Bovendien geldt: een huis koop je of bouw je zelf. HAEL breekt met die wetten: het gaat om sociale woning bouw, in lagen van twee en drie hoog. Het zijn bovendien huur huizen, zoals eerder gezegd, in een 'multiraciale wijk'. De nieuwe bewoners volgen cursussen over hoe ze in Bel gravia moeten wonen. Ze leren dat je huur moet betalen, en stroom, en hoe ze om moeten gaan met het eigendom van een ander. Het is vergelijkbaar met de woonscholen die we ooit in Nederland kenden, legt Dele marre uit. Laurier vult aan: „Een deel van de bevolking is ooit begonnen met het boycot ten van middelen die de over heid beschikbaar stelde, zoals elektriciteit. Dat zit er nog steeds in bij mensen en als je dat jaren hebt gedaan, is het nu niet vanzelfsprekend dat je huur gaat betalen." Meer Belgravia's zijn nodig om de zichtbare kloof tussen blank en zwart en arm en rijk, tussen de villawijken en sloppensteden als Duncan Village en Mmanza- ne, teniet te kunnen doen. „Men heeft heel bewust getto's gemaakt tijdens de apartheid, getto's van het ergste soort", vertelt de wethouder. Delemar re: „Als ik zeg dat ik aangenaam verrast was toen ik de nieuwe wijk zag, is dat een groot under statement. Het ziet er gewoon heel mooi en goed uit. De wijk is ruim opgezet, met goede en ruime woningen." Het verschil met Duncan Villa- ge is levensgroot, geeft de voor lichter aan.Shacks worden de sloppenwijken genoemd. In Duncan Village wonen tiendui zenden mensen in hutjes van golfplaten. Als je daar aankomt, hóór je die wijle Het geluid is dat van een vol zwembad op een warme zomerdag. Gekwet ter. Alleen daar is het echt een grote massa van mensen die op elkaar zijn gepakt. Je hart breekt als je dat ziet." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl CRONESTEIN De Vereniging Vrienden van het Polderpark Cro- nesteyn (WPC) verzorgt zondag een paddestoelenexcursie in het polderpark. De excursie begint om 13.30 uur bij de ingang van het bezoekerscentrum 'Het Reigersbos', midden in het polderpark en duurt ongeveer 1,5 uur. Het hoofdthema van deze gratis excursie vormen de paddestoelen. Over de namen, bijzonderheden van groeiwijze of groeiplaats kunnen de gidsen veel vertellen. TUINSTADWUK WijkcomitéTuinstad-Staalwijk verzorgt morgen van 10 tot 13 uur een kinderkleding- en speelgoedbeurs in wijkge- bouw De Linde, Herenstraat 64. PROFESSORENWUK Voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar is er woensdag 25 oktober van 10 tot 13 uur in het buurthuis een kook club. Samen met de docente Anja gaan de kinderen sierbroodjes bakken, koekjesijs en pindakaas maken. Inclusief een glaasje limo nade zijn de kosten zes gulden. Vrijdag is er voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar een middag vol magie, avontuur en knutselen, die als titel heeft 'Iets engs onder je bed'. Buurthuis Cornelis Jop- pensz staat aan de Oppenheimstraat 6a, telefoon 5132462. NOORDERKWARTIER De werkgroep Kleurrijk Leiden-Noord ver zorgt zondag een Marokkaanse middag in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. Vanaf 14 uur wordt er Marokkaanse thee ge schonken, beschildert een henna-schilderes handen en wordt er swingende Marokkaanse muziek gedraaid. Om 15 uur treedt buik danseres Yamina op. GROENOORD Liefhebbers van antiek kunnen tot en met zondag in de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan 2 terecht. Ruim tachtig antiquiairs uit Nederland en België bieden een bij zondere collectie antiek aan. De toegang bedraag tien gulden en voor 65 plussers 8,50 gulden. Vanavond is de beurs tot 22 uur ge opend, morgen en zondag van 11 tot 18 uur. In een apart gedeelte van de hal houdt de Kever Club Nederland, een club voor luchtge- koelde Volkswagen liefhebbers, zondag een regiomeeting voor Zuid Holland. Er is een onderdelenmarkt en ook het Concours d'Elegance ontbreekt niet. Er zijn drie categorieën, de Kever, de Cabrio en de overige luchtgekoelde VW's. Opgeven kan zondag tot 12 uur, zolang er plaats is. Ook voor kinderen zijn er diverse activi teiten. De band The Mashed Potatoes is aanwezig om de sfeer te verhogen. De bijeenkomst duurt van 10 tot 17 uur. Leden hebben gratis toegang, niet leden kunnen via de antiekbeurs naar binnen. Tijdens de Nationale Collecteweek van de Nierstichting, die eind september werd gehouden, zijn in Leiden 180 collectanten de deu ren langs geweest. De opbrengst van deze collectie bedroeg 33.200 gulden. De Nierstichting financiert speciale programma's die bij dragen aan een beter leven voor nierpatiënten en onderzoek doet naar verbetering van dialyse- en transplantatiemogelijkheden. Rond het Marokkaans familierecht wordt vanavond van 20 tot 22 uur een informatieavond gehouden in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. De toegang is gratis, maar alleen voor vrou wen. In Marokko is het debat volop gaande over de wettelijke voorstellen van de regering om het personen, erf- en familierecht (Mudawannah) te moderniseren. De veranderingen beogen een positieverbetering van vrouwen in dat land. Ook voor Marokkaan se vrouwen in Nederland is de wijziging van de Mudwannah van belang, omdat zij onder die wet vallen. Informatie: 070-3456154 of 071-5149180. Leidsch Dagblad/1llCIfI liYLi\ ANNO 1900 Zaterdag 20 October LEIDEN - Na de door den gemeenteraad genomen besluiten behoort thans te worden overgegaan tot het ontwerpen der gedetailleerde plannen en be stekken voor den bouw van twee zeer gewichtige en omvangrijke werken, als het openbaar slachthuis op het terrein aan den Maresingel en het Sanatorium voor zenuwziekten op het buitengoed 'Rhyngeest'. Voorts zal ook het algemeene rioleerplan voor deze gemeente, hetzij dan volgens het ontwerp van den Directeur van Gemeentewerken, hetzij volgens het vereenvoudigde plan van den wethouder Dekhuyzen, weldra aan de orde komen, of wel, indien de Raad mocht besluiten, hetgeen ook B. en Ws. beter zou den achten, niet tot de uitvoering van een zoo ver strekkend werk over te gaan, zullen aanstonds bij wijze van proef, door reiniging van sommige der meest vervuilde wateren langs biologischen weg, aan de gegronde klachten van de bewoners van Zoe- terwoudschen, Witten Singel en Hoogen Rijndijk te gemoet te komen. Bovendien wacht nog steeds op uitvoering het ge meenteraadsbesluit tot vergrooting van het politie- bureel door bijtrekking en verbouwing van de thans bij de schutterij in gebruik zijnde vertrekken van het Raadhuis. ANNO 1975 Maandag 20 oktober SPORT - Als laatste van de tien ploegen in de eredi visie basketbal heeft BS Leiden in principe overeen stemming bereikt met een sponsor. De Leidse club is met Perquin Import BV uit Leiden een overeen komst aangegaan die geldt voor negen maanden, dat wil zeggen tot en met het einde van de nu lopende competitie. Daarnaast heeft Perquin, importeur van Mercasol Roestpantser, een Zweeds produkt dat ge bruikt wordt voor de uitvoering van ML-behandeling van auto's, een optie voor het volgende seizoen. Behoudens goedkeuring van de buitengewone al gemene ledenvergadering van BS Leiden, die over veertien dagen bijeenkomt en behoudens goedkeu ring van de Nederlandse Basketbal Bond, die beide met de sponsoring moeten instemmen, zal BS voort aan uitkomen onder de naam 'Mercasol Roestpan- ster Leiden'. Door de sponsoring, die door voorzitter Ernst Oudshoorn als een geschenk uit de hemel ge kwalificeerd werd, wordt BS Leiden in staat gesteld om tot het einde van dit seizoen eredivisie basketbal te blijven spelen. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Er is in Ridderveld op een vreselijke wijze geknoeid met de aanleg van an tennes. Voor installaties die pas en jaar oud zijn, moeten we al een compleet nieuwe installatie aan brengen, omdat er gewoon gescharreld is. Zo zijn er vorig jaar 300 woningen van het ABP gereed geko men. Daar moeten we de installatie ook helemaal vernieuwen. Dat zegt wel iets over de kwaliteit...." Aldus de directeur van de water- en lichtbedrijven in Alphen, WJ. Nieuwland (tevens bestuurslid van wo ningbouwvereniging 'Alphen aan den Rijn' en van 'Sodea', de stichting achter de aanleg van kabel-tv in Alphen). Hij zei verder: "we hebben nog niet één flat- of wijkantenne in Ridderveld gevonden, die wel aan de PTT-eisen voldoet". LEIDEN - Sinds enige tijd zit de Kamala scouting groep aan de Binnenves tgracht 20. Afgelopen weekend hadden zij in hun tijdelijke onderko men, dat eigendom is van de universiteit en waar al meer groepen gehuisvest zijn geweest, een open dag georgani seerd. Veel ouders, vrienden en kennissen 'l toonden belangstelling; I onder het eten van pof fertjes kon men een dia serie over het afgelopen jaar zien. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daten na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bl| 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AU Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Roosevelt straat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15