De schoonheid van het noodlot Geloof Samenleving Duitse internetactie tegen antisemitisme slaat aan Orthodox, onderonsje Scherpe veroordeling Franse aanslag II VRIJDAG 20 OKTOBER 2000 VANDAAG M Vandaag 460 jaar geleden, op 20 oktober 1540, ontving kerkhervormer Johannes Calvijn van de stadsraad in Genève het verzoek terug te keren naar zijn parochie aldaar. Twee jaar daarvoor was Calvijn samen met andere predikanten uit de stad ver bannen. Onder zijn leiding oefende kerk en stadsraad stren ge voorschiften en tuchtmaatregelen uit, die op verzet waren gestuit van meer gematigde gelovigen. Omdat de strenge calvinisten in de raad later toch weer de overhand kregen, werd zijn verbanning ongedaan gemaakt. Calvijn keerde in september 1541 terug. Rond de twintigste oktober in het jaar 653 werd in Portugal het ongeschonden lijk opgevist van de heilige Irene, die een paar dagen daarvoor om, zo staat geschreven, het behoeden van haar maagdelijkheid werd verdronken. Twee leden Falun Gong verdwenen hong kong Twee leden van de Chinese meditatiebeweging Fal un Gong zijn onder mysterieuze omstandigheden verdwenen, na vorige maand te zijn gearresteerd. Dat hebben leden van de beweging in Hong Kong gisteren gezegd. De twee, Chu O-ming en Wang Jie, werden gearresteerd nadat ze een rechter hadden gevraagd het verbod op de beweging ongedaan te maken. Woordvoerster Sharon Xu van Falun Gong in Hong Kong zegt dat Chu's familie te horen heeft gekregen dat Chu vorige week vrijdag is vrijgelaten. Ook Wang zou vrij zijn. Niemand weet echter waar ze zijn. Volgens Falun Gong zijn al zeker 57 leden van de beweging in de gevangenis overleden. Xu zei te vrezen dat Chu en Wang hetzelfde lot hebben ondergaan. Thich Nhat Hanh komt naar Den Haag den haag De Vietnamese boeddhistische leraar Thich Nhat Hanh spreekt op 24 oktober in Den Haag over het thema ge weldloosheid. Thich Nhat Hanh is een van de grondleggers van het zogeheten geëngageerd boeddhisme. Daarbij gaan medita tie en sociale actie hand in hand. Hij richtte tijdens de oorlog in zijn land een uit 10.000 jongeren bestaand Peace Corps op, dat de gebombardeerde doipen hielp te herstellen. De boeddhist heeft nooit partij gekozen in de oorlog. Daarom is hij verban nen. Sindsdien woont hij in Frankrijk, waar hij een internatio naal meditaitecentrum stichtte. De lezing van Thich Nhat Hanh vindt plaats in de Anton Philipszaal aan het Spuiplein, en begint om 19.15 uur. De toegang is 25 gulden. Thomasviering in Leiderdorp leiderdorp Een kerkdienst zonder preek, en daarvoor in de plaats de mogelijkheid om bijvoorbeeld een kaars te branden, een gesprekje te hebben met een pastor of een gebedsbriefje te schrijven. In de Dorpskerk in Leiderdorp vindt zondag zo'n dienst plaats, een zogeheten 'Thomasviering'. Een paar jaar ge leden begonnen de Lutheranen in Finland met dit soort vierin gen, omdat de gewone kerkdiensten steeds slechter werden be zocht. De nieuwe opzet had succes. De Leiderdorpse Thomas viering begint om 17.00 uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE <ERK Aangenomen: naar Elburg, A.A. Floor te Genemuiden. Lubberts te Zetten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Kapelle-Biezelin- ge, P. van Ruitenburg te Chili- wack/Canada. hannover epd De internetactie tegen antise mitisme in Duitsland mag op grote belangstelling rekenen. Ruim 13.000 mensen zetten hun handtekening onder de verklaring tegen antisemitisch geweld die de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) 6 okto ber op het net zette. De onder tekenaars veroordelen het ge weld tegen joden en hun in stanties in Duitsland. EKD-voorzitter M. ock stuurt de eerste lijsten met handteke ningen naar voorzitter P. Wie gel van de centrale raad van Managementscoach zoekt het sublieme achter de werkelijkheid De wereld telt veel goeroes die de verlichting prediken. Het zou volgens hen een ervaring moeten zijn waarin iemand voorbij gaat aan het eigen ego en zich één voelt met God en kosmos. Zo openbaart de ab solute waarheid zich. Manage- mentcoach Manfred van Doorn noemt dat 'het sublie me'. De meeste 'deskundigen' beweren dat er vele jaren van training, het opdoen van be- wustzijnsverruimde inzichten en ontelbare uren van medita tie nodig zijn om verlicht te geraken. Van Doorn denkt daar anders over. Met een se rie van vier lezingen probeert hij mensen 'flitsen van het su blieme' te laten ervaren. Op de stoelen voor de ongeveer vijftig bezoekers in de Amster damse Amstelkerk ligt een vel papier. Er staat een schema op, met Van Doorns zienswijze keurig in vakjes geordend. Aan de hand daarvan moet de lezer het sublieme gemakkelijker kunnen doorgronden. „Ik spreek over 'het sublieme' om dat ik dat een waardevrije term vind", legt hij uit. „Het woord verlichting klinkt religieus en zweverig." Van Doorn moet echter beken nen dat het sublieme niet in woorden te vangen is. En dus ook niet in een schema.Het is een ervaring", legt hij uit, „die eigenlijk elk begrip te boven gaat. Een atheïstisch religieuze ervaring. Mensen die een bijna- -dood-ervaring hebben gehad, krijgen vaak spontaan flitsen van het sublieme. Het is een Psycholoog-psychotherapeut Manfred van Doom: „Een bombardement is afschuwelijk en toch vind een deel van ons al die verwoesting fascinerend." foto united photos de boer marisa beretta moment waarin je een onge scheiden bewustzijn' gewaar wordt. Dat heeft niets met kerk en geloof in God te maken. Vandaar atheïstisch." Elke term die hem de moeite waard lijkt, schrijft Van Doorn, als een schoolmeester, óp een groot zwart bord. Vervolgens dicteert hij bijna: „...het is een deel van het goddelijke in een polaire wereld die maakt datje een waardevolle terugkoppeling kan maken." Dat is niet ieder een direct duidelijk. 'Deel van het goddelijke' gaat nog. Maar wat is een polaire wereld? „De wereld van tegengestel den", volgens Van Doorn. Goed en kwaad, mooi en lelijk, licht en donker, ze kunnen niet zon der elkaar. En ze liggen, denkt hij, dichter bij elkaar dan we meestal denken. „Een bombar dement is afschuwelijk en toch vind een deel van ons al die Manfred van Doorn uit Zandvoort is geschoold als psycholoog/psychotherapeut. Later speciali seerde hij zich in management-begeleiding. Hij gebruikt daarbij vaak multimediatechnie- ken: film, foto's, video en computers. Verder geeft hij particulieren trainingen voor wat hij noemt 'allround persoonlijkheidsont wikkeling'. Zo'n anderhalf jaar geleden bracht hij al die activiteiten onder in de firma 'De Plannensmederij', in Amsterdam. Met hem werken er de van televisie bekende psychologe Sylvia Mastenbroek, milieufilosoof Ronald van Es en vechtsportleraar Ron Nans- ink. Het viertal bedient een aanzienlijk aantal bedrijven van naam (KPN, ING, Oracle) met za ken als visie-ontwikkeling, missionstatements, reclameslogans en allerlei soorten trainingen. Het plannen smeden komt ook tot uitdrukking in verschillende onderwijsprojecten, voor zo wel het bedrijfsleven als het middelbaar- en hoger beroepsonderwijs. Van Doorn is daarnaast bekend van de al jaren lang door hemzelf georganiseerde filmavon den. Hij vertoont en bespreekt tijdens die bij eenkomsten internationale speelfilms zoals Groundhog Day en The Matrix. Films waarin hij verschillende lagen en symboliek bloot wil leggen, en die hij ziet als hedendaagse mytholo gie. verwoesting fascinerend. Net als dode dieren, operaties, een aardbeving, een mens roche lend in zijn doodstrijd. Het is de schoonheid van het noodlot; zo overweldigend dat het ons aan trekt." Het goddelijke is volgens hem dat wat deze polaire wereld overstijgt, iets wat ondeelbaar één is. In vrijwel alle grote mo- notheïstische religies komt een dergelijke zienswijze naar vo ren. Van Doorns denkbeelden hebben in religieuze zin nog het meest gemeen met de gnos tiek. Hij noemt het zelf ook mo derne gnostiek.Aan de man gebracht met onder meer mul- timediatechnieken. En voorzien van inzichten uit de heden daagse psychologie en andere mens- en natuurwetenschap pen." Ellenlange meditatiesessies, ja ren van ascese of esoterische scholing, zijn volgens Van Doorn niet nodig om verlich ting te bereiken. Tijdens zijn le zing in de Amstelkerk probeert hij het publiek met behulp van indringende foto's en filmfrag menten in korte tijd bewust te maken van die wereld vol te gengestelden waarachter het sublieme verborgen gaat. Foto's van schitterende landschappen, aandoenlijke kinderen, bevlo gen mensen en bloedige oorlo gen, wisselen elkaar af. Ze moe ten de kijker duidelijk maken dat er een sublieme kant is aan alle mogelijke lelijke en mooie momenten. Van Doorn: „Enerzijds worden we ons allemaal wel eens be wust van het gevoel dat wij de genen zijn die dingen in bewe ging zetten. Anderzijds is er het ondefinieerbare gevoel dat iets groters dan jij die beweging veroorzaakt. Je rolt mee alsof je wordt meegesleurd door een groot wiel." Daar kunnen we de vinger niet op leggen omdat het sublieme van ons bewustzijn wordt ge weerd door een achttal sluiers, leert hij verder. Er is bijvoor beeld afwezigheid, het zien van verschillen en patronen, causa liteit (oorzakelijk verband), pas sie, betekenis en identiteit. Al die zaken verhinderen het su blieme constant door te drin gen. Het bewust leren zien van die sluiers en daarbij het open staan voor het sublieme brengt de lezingenbezoeker de rest, of zoals Van Doorn het eerder noemde 'een waardevolle te rugkoppeling'. Zo'n ervaring laat mensen beter, gelukkiger of zelfbewuster in het leven staan, is de gedachte. Van Doorn gunt iedereen zo'n ervaring. Daarom doe ik dit", zegt hij eenvoudig. De uit vier lezingen bestaande reeks 'Flitsen van het Sublie me' van Manfred van Doorn zijn nog te bezoeken op 31 ok tober, 21 november en 12 de cember in Amsterdam. Plus op 24 oktober, 14 en 28 novem ber en 19 december in Drie bergen. Informatie: De Plan nensmederij; 020-4043777 of www.plannensmederij.nl Rome: Paus treedt niet al Het Vaticaan heeft gisteren gedistantii van de uitspraak van Belgische kardinaal neels dat paus Joha Paulus II volgend misschien aftreedt Vaticaan verklaarde het een persoonlijke ning van Danneels treft, die Rome niet be tigt. Danneels, door son gen genoemd als moj ke opvolger van de hi ge paus, zegt in het n gen te verschijnen "Vrijuit' niet verbaas zijn als Johannes Paul na het jubeljaar 2000 pensioen gaat. „Den wilde koste wat kost; blijven tot het jubeljaa zie hem er voor aai hij in 2001 opstapt', zegt Danneels. De aartsbisschop Mechelen-Brussel rj verder dat er in de komst een pensioe rechtigde leeftijd pausen zal komen. N het nog zo dat een p functie blijft tot zijnd: Vervroegd aftreden wel, maar dat gebeurd de hele kerkgeschied slechts vijf maal. Evangeliediei in Rijnsburg Onder het motto 'Bouw de toekomst!' is er op 22 oktober een specialei liedienst vol zang in di Kerk in Rijnsburg. M zanggroep Sion uit werkt hieraan mee. De begint om 17.00 uur, en geleid door E. Bergman lijk werker bij de hervom meente in Rijnsburg. Duitse joden. In een begelei dende brief schrijft Koek dat hij in de 13.000 handtekeningen een aanwijzing ziet dat de meerderheid van de Duitsers zich solidair voelt met de jood se medeburgers. Seculiere internetsites onder steunen de actie van de Evan gelische Kerk. Op advies van de EKD bieden inmiddels ook ver schillende plaatselijke kerken hun leden de mogelijkheid de verklaring te ondertekenen. Aanleiding voor de internetac tie vormden de aanslagen op synagogen in Berlijn en Dussel- dorf begin oktober. athene Aartsbisschop Christo- doulos van Athene kon gisteren een glimlach niet onderdrukken. De Griekse prelaat had gisteren tijdens een religieuze ceremonie in de Griekse hoofdstad een hu moristisch onderonsje met zijn 'baas' en spiritueel wereldleider Bartholomew (links) van het Oe cumenisch Patriarchaat van Con- stantinopel. Laatstgenoemde, die normaal werkt vanuit zijn domici lie in het Turkse Istanbul, was in Athene ter gelegenheid van de opening van een regionaal kan toor van zijn orthodoxe kerk. Hoewel meerdere aanwezigen in de gaten hadden dat de heren pret hadden, bleef de achtergrond van een en ander strikt vertrou welijk. foto ap aris messinis Verklaring protestantse, rooms-katholieke en Grieks-orthodoxe kei Franse christelijke leiders heb ben de recente aanvallen op sy nagogen veroordeeld. Ook le zen ze de bevolking scherp de les vanwege de tolerantie voor geweld tegen joden en hun in stellingen. De verklaring van protestant se, katholieke en grieks-ortho- doxe kerken is een van de krachtigste tot nu toe naar aan leiding van de golf van anti joods geweld in Frankrijk, die kort na het begin van de crisis in het Midden-Oosten uitbrak. Er is nog niemand ernstig ge- wond geraakt, maar er hebben zich ruim tachtig afzonderlijke incidenten voorgedaan, waarbij veelal molotovcocktails en an dere brandbommen naar syna gogen zijn gegooid. Het geweld vindt plaats tegen de achtergrond van de joden vervolging gedurende de Twee de Wereldoorlog in Frankrijk, waaruit 76.000 joden naar de gaskamers werden gestuurd. De christelijke leiders wijzen er op dat Frankrijk een van de weinige landen is waar het anti- joodse geweld plaatsvindt en wagen zich vervolgens af hoe het mogelijk is dat de bevolking dit tolereert. „Zijn de Fransen zo kort van geheugen?" Veertien joodse jeugdorgani saties stuurden afgelopen week een brief aan president Chirac waarin wordt opgemerkt dat de afgelopen twee weken sprake is van een aanzienlijke toename van de agressie jegens joodse gezinnen en organisaties, op school, op het werk en op straat. Er wordt gesproken van een ontwikkeling die zich sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer heeft voorgedaan. De Franse minister nenlandse zaken Vaillai begin deze week beloofd nagogen en andere insü j< met een verhoogd ria it creet' extra bewaking Volgens joodse blijven echter veel van synagogen in Frankrijk onbeschermd. Het hoofd van de Moskee, Dalil Boubala dat de moslimgemeens Frankrijk geen gev agressie tegenover gemeenschap koestert, keur benadrukte dat de gen 'niet het werk zijn1 moslimgemeenschap' kende Boubakeur dat werk kunnen zijn van die zich niet langer behe he WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden maar weinig neer slag. In het midden van Noorwe gen de meeste kans op zon. Maxi ma rond 11 graden. Zweden: In de nacht kans op mist. Daarna van tijd tot tijd zon, maar ook wol ken en een beetje regen. Maxima tussen 9 en 13 graden. Finland: Wolkenvelden en kans op wat re gen. Geleidelijk vanuit het zuiden perioden met zon. Maxima rond 10 graden. Denemarken: Wolkenvelden en soms wat regen. Middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Afwisselend zon en stevige buien. In de nacht kans op mist. Mid dagtemperatuur rond 12 graden. België en Luxemburg: Vrijdag af en toe zon, maar ook kans op lichte regen. Zaterdag meer kans op zon. Middagtempe ratuur ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en vooral vrij dag buien. In het oosten weinig buien en de meeste zon. Maxima rond 15 graden, bij een paar uur zon _s middags 18 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en met name in het westen enkele stevige bui en. Maxima tussen 17 en 21 gra den. Spanje: Op veel plaatsen buien, soms met onweer, zaterdag in het westen meer zon. Maxima dalend tot rond 14, alleen bij Malaga en Ali cante nog 20 graden. Portugal: Vrijdag buien, soms met onweer, zaterdag droger en meer zon, maar langs de westkust wel een stevige noordenwind. Maxima tussen 15 en 20 graden Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en droog. Za terdag later op de dag misschien een bui. Middagtemperatuur 24 graden. Marokko: Westkust: eerst zon en droog. Vrijdag later op de dag en zater dag toenemende bewolking en kans op een bui. Maxima dalend naar 18 tot 22 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 24 graden. Madeira: Vanuit het noorden wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtem peratuur rond 24 graden. Canarische Eilanden: Vanuit het noorden wolkenvelden en mogelijk een bui. In het zui den blijft het zonnig. Middagtem peratuur rond 25 graden. Duitsland: In het westen en noorden wolken velden en kans op regen. Vrijdag daar ook af en toe zon. In het oos ten en zuiden overwegend droog en perioden met zon. In de och tend wel kans op mist. Maxima rond 14 graden. Oostenrijk: Van tijd tot tijd zon en meest droog. Maxima rond 18 graden. Zwitserland: Van tijd tot tijd zon en alleen vrij dag in het westen een kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 16 graden. Polen: Zonnige perioden, maar eerst kans op mist. Maxima 10 tot 15 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, maar ook geregeld zon. Droog. Maxima 10 tot 15 graden. Hongarije: Geregeld zon en droog. Middag temperatuur dalend naar 12 tot 17 graden. Italië: Perioden met zon en droog. In het uiterste noordwesten en uiterste zuidoosten wel kleine kans op een bui. Maxima van 17 graden in het noorden tot 24 in het zui den. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe zon, maar ook buien. De meeste buien in het westen, de meeste zon in het oosten. Op de Egesche Zee soms een stevige noordenwind. Maxima tussen 16 en 21 graden. Malta: Perioden met zon ehi een ^leine kans op een bui. Maxirpa rond 23 graden. Turkije en Cyprus: Koude oostenwind met zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 17 èn 21 graden, op Cyprus ongeveer 24 graden. ZATERDAG 21 OKTOBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08 17 Zon onder 18.32 Maan op 00.22 Maan onder 16.32 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.34 23.15 10 07 22.48 Laag 05.34 18.04 05.15 17.45 Weerrapporten 20/10, 08.00 Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga licht bew. half bew. half bew L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 1 0.2 11 0.0 7 3.5 9 0.0 10 0.0 15 0.0 7 02 18 0.0 8 0.0 10 7.0 7 0.0 3 00 7 0.0 13 0.0 10 7.0 10 0.0 20 0.0 15 0.0 8 0.0 7 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Advertenties 071- nu jw Familieberichten: 023- 5317311, 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30lol 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE bel Maandag t/m vrijdag van 8.30tol 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen F te betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (S worden verzonden geldt een toesl^ aan portokosten per verschijndag. jTSti LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen,* hebben of blind zijn (of een andP leeshandicap hebben), is een saire Df van het regionale nieuws uit heU^- Dagblad op geluidscassette best informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectuiKl INTERNET: Dag v.leidschdagblad nl 3 E-MAIL: redactie. Id@damiate hdc.nl N H U I Z 9 50 Warschau Zurich i Bangkok i Buenos Aires Casablanca f Johannesburg 2 Los Angeles 2 0 0 New Orleans onbewolkt 10 0.0 13 0.0 10 0.0 15 9 0.0 NewYoi 14 8 2.0 TelAviv 32 26 0.0 Tokyo 27 19 0.0 Toronto 22 17 0.0 Tunis 29 11 0.0 17 16 0.0 23 17 00 17 12 00 29 19 0.0 20 16 0 0 Vancouver regen - - J Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond® feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. j INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. bewolkt opklaringen zonnig warmtefront koufront windrichting 19 temperatuur lagedruk H hogedruk •itv./ 10 P 9 '9-1 7 H 9

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14