ei den Regio Meer aandacht voor buurtwinkels De maestro geeft les Nog geen hotel aan de Hooglandse kerkgracht (D Hulshoff School kost Leiden Percussie bij jarig Hara Tips blijven nog uit over verkrachting Breestraat ;<mr ton per jaar' )AG 20 OKTOBER 2000 i enk je dat je een beetje kan Ijarten, ben je de held van je imkroeg en dan word je in- 16' os van het groene laken ge- egd door Raymond Ceule- ans. Door wie? Ja, door die an die zo ontzettend goed in driebanden, kadreren en J2 inststoten. Kortom, de man or wie het biljarten nauwe- |O0 s nog geheimen heeft. Lo- :h, als je 63 bent, nog dage- traint, talloze wereldtitels de wacht hebt gesleept en wereld afreist om demon aties te geven. Gisteravond is de Belgische grootmeester i gast in café 1' Esperance aan Kaiserstraat om van de lo- ?rhc I heroes op biljartgebied ''"ff ler gewone stervelingen te 33 *en et had allemaal te maken «i? met een aardige geste van ei genaar Jan van Aalst naar zijn klanten. Van Aalst had de maestro naar zijn zaak gehaald om de strijd aan te binden met de beste biljarters uit dat café, een aantal leden van biljart vereniging in oprichting Altijd De Klos (ADK). Het is even voor half negen als de matador de kroeg binnen wandelt. Biertje, mijnheer Ceulemans wordt hem ge vraagd. „Ik drink niet voor een partij, pas daarna neem ik een paar pintjes aan de bar." Dat geldt niet voor de leden van ADK die al lekker zijn 'opge warmd' en reikhalzend uitkij ken naar het begin van hun partij. De kunstenaar tussen vier banden wrijft eerst de bal len nog schoon, rolt ze met de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. hand over het biljart om te kij ken hoe het effect is en moet lachen. „De lampen hangen te laag, het biljart loopt af en als je stoot moet het publiek een stap achteruit doen. Voorwaar, dit is een café met karakter." Dan haalt hij zijn keu uit het foedraal. „Hij die zich het bes te aanpast aan de omstandig heden, is de beste biljarter", weet de Belg en begint met het intimideren van zijn tegen standers. „Voordat ik ga drie banden en kunststoten geef ik een kleine demo libre", aldus Ceulemans. „Want dat is toch de basis van het spel. Allez, even het biljart uittesten." Om vervolgens na de afstoot de ballen als aan een touwtje langs de banden te sturen en een serie van 50 caramboles te produceren. Dat hebben de leden van ADK nog niet eerder gezien in hun café. Het publiek trouwens ook niet. Na deze warming-up speelt de Belg setjes van 10 driebanders tegen de ama teurbiljarters. Grappend, grol lend en nooit te beroerd om de tegenstander van advies te voorzien, wint hij de partijtjes uiteraard allemaal. Een tafel - rondbal effekens door de hoek laten vallen, een massé, een renverséetje, (tegeneffect) of een doorstootbal over drie banden, de grootmeester heeft het allemaal in zijn machtige arsenaal. Maar hij heeft ook waardering voor de missers van zijn tegenstanders. „Een lofwaardige poging." Nadat de clubbiljarters weer met beide benen op aarde staan, komen de olifantenbal- len tevoorschijn. Kenners we ten dan dat het tijd is om te gaan kunststoten. „Ivoor kleeft beter aan het laken", aldus Ceulemans die ook nog even leiden herman joustra Er komt voorlopig nog geen ho tel in het voormalige weeshuis aan de Hooglandse kerkgracht. De projectontwikkelaar met wie de gemeente in gesprek was over de mogelijkheid van een hotel in het historisch centrum van de stad, heeft zich terugge trokken. Hij was van mening dat het te lang zou duren voor hij zijn investering zou terug verdienen. Leiden is nu op zoek naar andere ontwikkelaars. Wethouder voor toerisme Schultz heeft dat gisteravond meegedeeld tijdens de behan deling van de conceptbegroting van de gemeente in de com missie. De gemeente is wel in ge sprek met iemand die geïnte resseerd is een hotel aan het Noordeinde op poten te zetten. En Leiden kijkt ondertussen ook naar de mogelijkheid voor een hotel in het Stationsgebied. Zij heeft een pand op het oog, maar dat is geen gemeentelijk eigendom. Mocht de aankoop ervan niet lukken, dan is er misschien een mogelijkheid voor een hotel op het terrein van LUMC. Voor u is oklober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. KO RTIN G Een verrijking van 1 w uw woongenot. En om uw woonwensen te ondersteunen geven wij op uw aankopen vanaf 2000,- 10% korting ol dubbele Woon Waarde Zegels*. Wat let u nog uw woon- ideeën vorm te geven? 'Met uitzondering van enkele merken. van State buigt zich over Driestar Leiden moet meer aandacht besteden aan het reilen en zeilen van buurtwinkels en kleine buurtwinkelcentra. Deze winkels verdwijnen om de haverklap en dat is zon de omdat ze een belangrijke sociale functie vervullen als ontmoetingsplaats voor buurtbewoners, met name voor de ouderen. leiden herman joustra Die zorg uitten SP, PvdA, CDA en het onafhankelijk raadslid D. Sloos gisteravond tijdens de be handeling van de conceptbe groting in de commissie voor economische zaken. E. van der Veen (PvdA): „Het b'eleid van de gemeente moet erop gericht zijn dat de kleine winkels en winkelcentra behouden blijven, of terugkomen waar ze zijn ver dwenen." Hij hoopte dat bur gemeester en wethouders bin nen een redeliike termijn met plannen in die richting zouden komen. Bleijie (CDA) zei zich ook grote zorgen te maken over de buurtwinkels. „Op de Lage Rijndijk, de Hoge Rijndijk, de Willem Klooslaan: overal leggen buurtwinkels het loodje." Wat meer aandacht voor de weg kwijnende middenstand zou wat hem betreft geen kwaad kunnen. Day (SP) vindt dat de ge meente zich te veel richt op grootschalige winkels, zoals in het Aalmarktgebied, en te wei nig op de kleinschalige zaken. Als voorbeeld noemde hij de wijk Meerburg waar de winkel voorzieningen aan het afbrok kelen zijn. „Als er met de bouw op Roomburg een nieuw win kelcentrum komt, betekent dat extra concurrentie." Dat zou voor een aantal winkeltjes wel eens de nekslag kunnen zijn, vreesde hij. „Want twee winkel centra dicht naast elkaar zijn niet levensvatbaar." Meerburg en Roomburg zouden juist één geheel moeten vormen, met één winkelcentrum, het huidige kleinschalige winkelcentrum in Meerburg. Dat winkelcentrum zou dan wel moeten worden opgeknapt. Onafhankelijk raadslid Sloos kon zich voor een groot deel vinden in de me ning van Day, Van der Veen en Bleijie. „Maar", zo zei hij. „Als mensen niet genoeg kunnen verdienen, kunnen ze ook niet bestaan." Wethouder economische za ken, Schultz, kon zich de zorg van de sprekers wel voorstellen, maar was het met Sloos eens dat de winkeliers wel zelf hun broek moeten ophouden. „We kunnen natuurlijk geen buurt winkels subsidiëren." Diverse maatschappelijke ontwikkelin gen maken het volgens haar moeilijk te overleven voor klei ne winkels, zoals de steeds gro ter wordende winkelketens, het enorme aanbod aan producten in de supermarkten. Ze zei dat de gemeente in overleg met winkeliers wil gaan bekijken in hoeverre het mogelijk was ver schillende kleine winkels te concentreren in de wijken, zo als de Lage Rijndijk en de Bea- trixstraat. Ook de mogelijkheid om winkeltjes te concentreren rond bejaardencentra en ver zorgingshuizen noemde ze als een optie de situatie te verbete ren. Ómdat winkeliers er gere geld de brui aan geven, omdat niemand van de familie hen wil opvolgen, wil zij bovendien in kaart brengen voor welke win kels dat mogelijk in de toe komst gaat spelen. Op die ma nier kan tijdig, samen met de winkelier, naar gegadigden worden gezocht die de zaak willen overnemen. De zorg om Meerburg was in elk geval een tikkeltje overtrok ken, stelde zij. „Want de ge meente heeft geen groot win kelcentrum in Roomburg ge pland. Wel een beperkt aantal voorzieningen. Maar de winkels in Meerburg zullen ook profite ren van de nieuwe bewoners van Roomburg." een kortere en zwaardere keu ter hand neemt. „Daarmee kan ik de ballen een goede klap geven." En die klappen krijgen ze. De zweepslag-trekstoot, de piqué langs de hele korte band en de jimmy, een stoot waarbij de ballen stijf van het (contra)ef- fect vier keer door de hoek tol len alvorens elkaar te raken. Glimlachend kijkt Ceulemans in het rond en schroeft zijn keu uit elkaar. Op het hoogte punt van de avond moet je stoppen, weet hij als geen an der. En als hij al lang op de te rugweg is naar België, staan de leden van ADK nog te oefenen op het biljart. Het was een mooie avond. van de Driestar zijn, vanwege het feit dat de Driestar onder wijs verzorgt op reformatori sche grondslag, afkomstig uit een zeer uitgestrekt voedings- gebied, waarbij per gemeente een relatief gering percentage leerlingen de school bezoekt. De gemeente Leiden neemt in dit voedingsgebied een centrale positie in", aldus Verhoeven. Overigens komt - zegt de advo caat - 25 procent van de leerlin gen op de dependance uit Lei den of directe omgeving. „Zes leerlingen wonen in Leiden en 36 zijn afkomstig uit regioge meenten." Hij ergert zich zichtbaar aan de opstelling van burgemeester en wethouders. „De Driestar heeft de nevenvestiging per 1 augustus 1999 in Leiden gerea liseerd, ondanks hét ontbreken van medewerking van de ge meente Leiden. De Driestar heeft zelf in de huisvesting moeten voorzien. De gemeente Leiden heeft zich tot op heden op het standpunt gesteld dat de goedkeuring van de staatssecre taris onjuist is en dat de ge meente geen verplichtingen heeft voor wat betreft de Drie star zolang de beschikking van de staatssecretaris niet onher roepelijk is geworden. Intussen heeft de gemeente wél circa 150.000 gulden vergoeding van het ministerie ontvangen. En nu zien we bovendien dat Lei den De Driestar ook niet heeft opgenomen in het programma voor de huisvestingsvoorzie ningen in het jaar 2000." De raadsheer van dë gemeen te, mr Lever, had nog niet ge hoord van de vergoeding die Leiden zou hebben gekregen. Hij blijft er bij dat de bezwaren van Leiden gegrond zijn. „Het gaat om tonnen per jaar terwijl het nog maar de vraag is of de dependance van de Driestar in Leiden wel een bijdrage levert aan het een evenwichtig geheel van onderwijsvoorzieningen. Zeker omdat de verwachting is dat er in Leiden hoegenaamd geen leerlingen zijn die de ne venvestiging van de Driestar zullen gaan bezoeken", merkte hij op. „Anders dan de staatsse cretaris is en blijft de gemeente van oordeel dat in deze situatie, waarbij vaststond dat de komst van de Driestar van grote in vloed is op financiële belangen van Leiden, die belangen ook betrokken hadden moeten wor den in de besluitvorming." De Raad van State doet over zes weken uitspraak. leiden De vrouwen van vrouwengezondheidscentrum Hara konden zich gisteren tijdens de percussieworkshop uitleven op de trommels. Hara vierde in congrescentrum De Burcht in Leiden haar tienjarig be staan. Een andere reden tot feest was de samenvoeging met de GGD Zuid-Holland Noord en met het coördinatiepunt tegen Seksueel Ge weld. Na het trommelen was er een brainstormsessie, waarin ieder een zijn of haar eigen ideeën over de toekomst van multiculturele en 'seksespecifieke' gezondheidszorg in Leiden mocht spuien. Wat on der andere sterk naar voren kwam, is dat er meer aandacht moet wor den besteed aan huiselijk geweld en het taboe daaromheen. Er waren ongeveer 80 vrouwen en mannen aanwezig. FOTO MARK LAMERS leiden wim wegman eric-jan berendsen Bij de politie hebben zich giste ren en vandaag nog geen getui gen gemeld van de brute ver krachting tijdens Leidens Ont zet. Op de hoek van de Papen gracht en de Breestraat werd een 26-jarige Leiderdorpse op gruwelijke wijze verkracht door een groepje van ongeveer tien mannen. Overigens had deze verkrachting plaats in de nacht van 2 op 3 oktober en niet, zo als gisteren abusievelijk is ver meld, van 3 op 4 oktober. Hoewel het druk was in de Breestraat die nacht, lukte het de politie aanvankelijk niet om getuigen te spreken te krijgen. Volgens een woordvoerder van de politie is het echter mogelijk dat voorbijgangers geen goed idee hebben gehad wat er zich afspeelde. „Ik heb begrepen dat het slachtoffer helemaal door het groepje is afgeschermd." Volgens de politie is de vrouw verkracht door mannen van tussen de 20 en 25 jaar oud. Terwijl een aantal van de man nen haar vasthielden, werd ze door anderen misbruikt. De po litie omschrijft de daders als 'studententypes'. Dat is voor de politie nog geen aanleiding ge weest contact op te nemen met de studentenverenigingen, die in de buurt de plaats van het misdrijf hun sociëteiten heb ben. De politiewoordvoerder: „Het is natuurlijk niet gezegd dat het om Leidse studenten gaat, of dat het zelfs maar stu denten zijn." Hoewel er geen getuigen zijn geweest die zich direct na de verkrachting hebben gemeld, twijfelt de politie niet aan het verhaal van de vrouw. „Ze is ondervraagd door een inspec teur die is gespecialiseerd in het omgaan met dit soort misdrij ven. Hij neemt haar verhaal heel serieus." Hoewel het mis drijf op 3 oktober gebeurde, wachtte de vrouw tot de 14de voordat ze aangifte deed. De belangrijkste reden daarvoor was volgens de politievoorlich- ter dat het slachtoffer twijfelde of de daders überhaupt nog konden worden gegrepen. De politie wachtte vervolgens nog bijna een week met het bekend maken van het voorval. „Dat kwam omdat we een opspo ringsverzoek in het persbericht wilden opnemen. Daarover moeten we eerst overleggen met het Openbaar Ministerie. Pas gisteren was dat rond." De politie hoopt nu vooral in contact te komen met enkele leden uit het groepje. „Niet alle tien de mannen waren direct betrokken bij de verkrachting. Sommigen hielden zich min of meer afzijdig. Zij waren het ook die riepen dat het allemaal veel te ver was gegaan en dat ze de vrouw moesten laten gaan. Het zou mooi zijn als zij zich mel den." Het personeel van café D'Ou- de Harmonie aan de Breestraat heeft niets gezien terwijl de zaak toch tegenover de Papen gracht is gelegen. „Er wordt hier onderling genoeg gekletst", aldus een van de personeelsle den die ook die bewuste nacht heeft gewerkt. „Maar niemand van het personeel heeft iets van die verkrachting gemerkt. An ders had ik daar zeker iets van gehoord." Raymond Ceulemans geconcen treerd aan stoot FOTO TACO VAN DER EB Gisteren FILEDIER morgen FIETSPLEZIER Morgen vindt u de baan die bij u past in imeente Leiden blijft zich len tegen de vestiging van iestar binnen haar ge- tegrenzen, al bestaat deze d te|ndance - een reformatori- mavo met een Goudse Ivestiging - inmiddels al ruim één schooljaar aan IES aljerilstraat. De Driestar de gemeente jaarlijks een ion aan huisvestingskos- naar bijna geen leerling uit Leiden, betoogde ad- R. Lever gisteren tijdens itting bij de Raad van Sta- i gemeente ging in hoger PU p nadat vorig jaar septem- eerste bezwaarschrift al ^fcvas verworpen. valt te bezien of Leiden wél gelijk krijgt. De ver- 121 woordiger van het minis- ran onderwijs wees er gis- '9"; op dat volgens de regels e wet de financiële gevol- oor de gemeente, die im- moet bijdragen in de esting, geen grond zijn bezwaren. En staatsraad merkte bij voorbaat al ie het niet zo netjes de gemeente Leiden tot op de dag van van geen stuiver heeft bij- aan de huisvesting Driestar. „Leiden meent niet hoeft omdat het be loopt. Maar eigenlijk - als ze niet - een schorsing van van de staatssecreta- vragen. Dat is niet K van de Driestar, meent dat het ar- van Leiden - dat de nauwelijks Leidse leer- trekt en niet binnen de thuishoort - snijdt. „Leerlingen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13