Gif loert in tuin- en kamerplanten Rijp en Groen Reuzenfruit in aantocht Luchtreinigers Lelieleve wordt gen Vondst 'winterrust-gen' belooft grotere oogst VRIJDAG 20 OKTOBER 2000 Cryptogram Horizontaal: 1. Het niveau onder een conferentie (6); 4. Daarvoor staan we liever niet in Sluis (5); 5. Naar de andere kant is het voorbij (4); 7. Te verwachten stapels (5); 8. Behalve een roofdier is het ook een edel dier (3); 9. Doorzichtig patroon (6); 10. De spijkers zijn ervoor geknipt (6). Verticaal: 1Die creatie levert veel geld op (9); 2. Onze Jantje is er hard aan toe (5); 3. In deze vloeistof aangeschoten (4); 4. Rakelings langs de baard gaan (7); 6 Kom overeind op de griend1 (3); 8. Recent werk van een dichter (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Part; 4. kuif; 8. are; 10. nou; 11. lus; 13. as; 15. ent; 16. va; 17. mixture; 20. kadi; 21. IATA; 22. locatie; 24. et; 25. ole; 26. ra; 28. non; 29. lik; 32. kei; 34. Enak; 35. hobo. VERTICAAL: 1. Papa; 2. ar; 3. re; 5. un; 6. lo; 7. fuga; 9. munt; 11. lexicon; 12. stuiten; 14. smalt; 16. veter; 18. ido; 19. rai; 23. aloe; 24. elle; 27. agio; 30. in; 31. ka; 32. ko; 33. eb. HET WEER Fraaie bijzonnen Na de regens van gisternacht, waarbij Hoofddorp 15 millimeter kreeg te verwer ken, Aalsmeer 16 en Nieuw-Vennep 18, klaarde het overdag flink op. Gistermiddag scheen vrijwel overal de zon en steeg de temperatuur tot een graad of 15. Valken burg en Bloemendaal kwamen uit op een maximumtemperatuur van 14,8, Nieuw- Vennep 15,0 en Schiphol 15,2 graden. Aan het einde van de middag waren in overdrijvende sluierwolken fraaie bijzon nen te zien. Dat zijn kleurige vlekken ter linker en rechterzijde van de zon. Ze ont staan door breking en buiging van het zon licht in ijskristallen. Het zonlicht bevat alle kleuren van de regenboog maar doordat ze zo dicht op elkaar zitten zijn de kleuren niet van elkaar te onderscheiden. Breking, buiging en reflectie van het zonlicht doen de fleuren wel tevoorschijn komen. De sluierbewolking werd overigens niet veel dikker zodat het nachtelijk warmtever lies ongestoord kon doorgaan. Vooral in het binnenland werd het koud. Op de vlieg basis Twenthe stond de thermometer van ochtend op 1,0 graden. Bij ons werd het op Schiphol en Valkenburg niet kouder dan 5,5 graden. Morgen komt van het westen uit een zwak front dichterbij. Het systeem doet de be wolking in de middag en avond toenemen en misschien valt er wat (mot)regen. Aan vankelijk is er ook zonneschijn eni naar zuid ruimende wind, die aani enige tijd vrij krachtig is, wordt zac aangevoerd. Daarin loopt de temp* op tot omstreeks 16 graden. Zondag ligt het front boven ons lal de activiteit neemt verder af. De ka: gen is dan ook niet erg groot meer. er nog wolkenvelden. Verder waait of nauwelijks en komt de middagte tuur uit op ongeveer 15 graden. Na weekeinde is er maandag af en toe dinsdag kan het frontensysteem va voormalige orkaan Michael (vanod boven Newfoundland) weer enigei veroorzaken. Je slikt gezonde kruidendrank jes, je gebruikt grootmoeders plantaardige middeltjes voor je kleine kwaaltjes, je eet zelfge kweekte groenten en fruit uit de eigen tuin en je gebruikt bij voorkeur 'groene geneesmidde len' uit het alternatieve circuit. Met andere woorden: je leeft gezond, want terug tot de na tuur. Maar pas op: Zelfs de zo geprezen eigen aardappelen en uien kunnen bij verkeerd ge bruik nare gevolgen hebben. Niet alles wat als groen wordt aangeprezen en in de natuur wordt geplukt is gezond. Onze vertrouwde tuin-, kamer- en wilde planten kunnen soms erg giftig zijn en de gezondheid van mens en dier in gevaar bren gen. Dat maakt de nieuwe 'Gif tige plantengids' alvast duide lijk. Het Nationale Vergiftigingen Informatie Centrum te Biltho- ven krijgt jaarlijks meer dan 800 aanvraagverzoeken van leken en van mensen die beroepshal ve met planten bezig zijn, over de giftigheid van planten, krui den en bessen. En dat geldt ook voor andere Europese landen. Dat bewijst dat er een dringen de informatiebehoefte bestaat. „Het gevaar voor plantaardige vergiftigingen is reëel, maar mag niet overdreven worden. Het is kleiner dan het risico op vergiftiging door geneesmidde len en huishoudchemicaliën", zegt Prof. dr. Marcel De Cleene van de faculteit Wetenschap pen, groep Plantkunde van de universiteit Gent. De Cleene publiceerde onlangs de 'Giftige plantengids'. Eerder verscheen van zijn hand een boek over cu- Reuzenappels, bovenmaat se kolen en zelfs enorme rijstekorrels liggen moge lijk in het verschiet. Deze veronderstelling is geba seerd op de ontdekking van de voornaamste erfelij ke eigenschappen die de afmeting van een tomaat bepalen. Dat gebeurde aan de Cornell universiteit in New York. Het was voor het eerst dat een gen (cel onderdeel waarin de erfe lijke eigenschappen van een plant of dier zijn vas- gelegd) voor een kwantita tieve eigenschap als hoogte of gewicht is gevonden. „We denken dat het een lid is van een nieuwe familie genen", zegt onderzoeker Steven Tanksley. Dit gen is verantwoordelijk voor vroege celdeling bij bloem- ontwikkeling, heeft Tanks ley ontdekt. Zijn team kwam het afrnetingbepa- lende gen op het spoor door verscheidene toma- tensoorten met elkaar te kruisen. Wanneer ze het verantwoordelijke gen voor vruchtgrootte uit een wilde soort met kleine vruchten overzetten naar een com merciële cultuurvariant met grote tomaten, waren de nakomelingen een stuk kleiner. Andersom verkreeg men juist grotere wilde to maten. Door vergelijking met an dere genen in databanken vonden de onderzoekers soortgelijke genen in vele andere planten. Het juiste inzicht in de specifieke functie van deze genen stelt biologen in staat de grootte van bepaalde plan tendelen te beïnvloeden. „Op dit moment worden landbouwgewassen gese lecteerd op omvang en vorm door klassieke en tijdrovende kruisingen", zegt Tanksley. Maar nu we eenmaal weten welk gen de vruchtgrootte beïn vloedt, kunnen we veel sneller planten uit de wilde natuur veredelen tot bruik bare landbouwgewassen." GPD weer in de kruidengenei in gecontroleerde doses succes gebruikt als kalm ontsmettend, urineafdi wondhelend en wormaH vend middel. Het Sint-Jj kruid bevat echter ookd sensibiliserende stof hyj die mens en dier overge maken voor zonlicht. Hi ontstaat roodheid en zw van de huid. Paarden, n en schapen die hooi ete in veel Sint-Janskruid vc komt, kunnen zelfs dooi tiging ernstig ziek wordi sterven. Ten overvloede Sint-Janskruid ook nogi ve effecten als het word! combineerd met bepaal dicijnen. Ook planten als veldzur in de 'groene gastronon met spinazie, als sla eni smaakversterker bij pali reidingen worden gebn kunnen onaangename i werkingen hebben. Hei van grote hoeveelheden bladeren kan bij kinden volwassenen braken, bi nierontsteking en bloed veroorzaken. In de inleiding wordt uit beschreven wat men mi doen in geval van planti vergiftiging. In de planti ook een adressenlijst op men van Europese cenl informatie over vergiftij kan nuttig zijn tijdens dl kantie. JOHAN LAMORAL Dr. M. De Cleene, 'Giftige plantengids'; Tirion Uitgei Baarn; 69,50 gulden. Lelies staan gemiddeld gen op de vaas. Dit leve worden verlengd tot elf dankzij gerichte veredel Toevoeging van chemis stoffen in het bloemen» voor langere houdbaar! wordt dan overbodig. Je der Meulen promoveen langs op dit onderwerp Universiteit Wageninge Van der Meulen heeft a Plant Research Internal gezocht naar lelies die I; houdbaar zijn. Door de vers met elkaar te kruis* 5 staan nakomelingen wa consument twee keer zi van kan genieten. Er is jl( netische manipulatie to1 om dit resultaat te krijg» Op dit moment lonken J® groepen lelies in de bloi stal: de Aziatische hybri Oriental hybriden en de florums. Van der Meule te met de Aziatische vai waarbij een tak verschei 1 bloemen telt, die kort n uitkomen. De houdbaai van een lelietak wordt b door het moment waan >e eerste bloem zich open! J* de grootste sierwaardei f de andere bloemen aan de tak zich zo kort mojj 11 de eerste openen. Op d:v' nier zijn zoveel mogelij'1 men tegelijk open. Zodi11 de eerste bloem verwell dwijnen de lelies al snell£ afvalbak. 11 „Als de houdbaarheid! x eerste bloem verlengd z nen worden, zou dus oi houdbaarheid van de h* verbeteren", redeneerd derzoekster. Zij bedacht om een toets waarmee houdbaarheid van de in ele bloemen kan worde paald. Hierbij ontdekte de bloemen aan een tal maal ongeveer even lan blijven. De bloemen die open gaan blijven betre lang goed, doordat suife de oudere bloemen naa jongere worden vervoet die het meest efficiënt o met hun suikervoorraai het langst houdbaar. M kennis kunnen veredeli drijven lelies selecteren van de koper langer ple heeft. PETER DE JAEGER» We kennen ze allemaal wel: van die stokoude gezegdes die voor wijsheid door moeten gaan maar waar van een deel bij nader in zien een broodje aap ver haal blijkt. En hoe zit het nu met het ge zegde dat plan ten in huis zo gezond zijn voor de mens. Ook broodje aap of wellicht nog waar ook? Onderzoek naar het ant woord op zulke vragen is niet eenvoudig, en kostbaar. Maar gelukkig had de Nasa belang bij een onderzoek naar de waarde van planten in huis. Uiteraard ging het bij dit onderzoek niet om de gezond heid van de ge wone mens maar uitslui tend om die van een ruim tereiziger in een gesloten cabine. Wat bleek? Planten zijn de allerbest denkbare lucht- zuiveraars. Ze eten als het ware de schadelijke gassen die de verschillende mate rialen en uiteraard ook de mens afscheidt (120 in ge tal) op. Dat doen ze niet al leen met hun groene blade ren maar ook met hun wor tels. Opeten mag wat pri mitief uitgedrukt zijn, het neemt niet weg dat het er uiteindelijk op neerkomt. Planten ontleden de gassen eenvoudig in de stoffen waaruit de moleculen van de gassen zijn opgebouwd, zoals koolstof, waterstof en zuurstof. Daarvan maken ze dan weer suiker, zet meel, eiwit enzovoorts. Kortom een waar scheikun dig hoogstandje waar we dankbaar voor moeten zijn en waarvan we in onze woonruimte dankbaar ge bruik kunnen maken. De huidige interieurmode komt ons daarbij van pas. Het rijtje kleine potten met diverse planten op de ven sterbank is wat uit de mode geraakt, niet in het minst omdat zich onder de mees te vensterbanken een ra diator bevindt die voor op stijgende droge lucht zorgt. Voeg daarbij nog de dubbe le beglazing, die maakt dat de zon op de planten brandt en de nieuwe mode van flinke planten in de ka mer is verflaard. Flinke planten hebben het voordeel dat ze ook flinke luchtzuive- raars zijn. Im mers hoe for ser de plant des te meer reinigt hij de bedompte ka merlucht. Een topper onder de gro te planten is de ficus en dan vooral de sierlijke F. Benjamini met zijn veel- tallige kleine re blad. Een sterke plant die weinig last heeft van insecten maar liever niet verplaatst wordt. Zoek dus meteen een goede plaats. De F. Ro- busta met het forse blad voldoet ook goed.De Schef- flera die net als de F. Benja mini in de handel is met witbont blad is ook prima. Groeit heel hard en kan ge makkelijk getopt worden. Dan zijn er natuurlijk ook de onverwoestbare palmen met een groot luchtreini- gend vermogen. Ze zijn ge makkelijk in het onderhoud maar de temperatuur mag voor deze palmen niet veel onder 15 graden komen. Geregeld afwassen met schoon water wordt op prijs gesteld. Heel goed is de dadelpalm (Phoenix) en de Chamae- dorea die wel twee meter hoog kan worden en zelden last heeft van ongedierte. Ook de Rhapsis kan twee meter hoog worden maar houdt niet van droge lucht. Zo zijn er nog veel meer bruikbare planten, maar de klimop Hedera Helix is geen boom maar een sterke onverwoestbare groeier die in een mum een heel hek werk begroeit. Deze klim plant behoort niet alleen tot de beste luchtzuive- raars, maar is ook onver woestbaar en kan in donke re hoekjes gedijen. GREET BUCHNER linaire bloemen en zijn in 1999 verschenen 'Compendium van rituele planten in Europa' is nog steeds een bestseller. „Geneeskrachtige planten zijn in het Westen terug van weg ge weest. Dat is een interessante ontwikkeling. Maar er is wel een strenge controle nodig op de samenstelling, kwaliteit, the rapeutische werkzaamheid en giftigheid van de geneeskrui den", zegt De Cleene. „En dat is jammer genoeg dikwijls niet het geval. Er zijn ook niet alleen de geneeskruiden. Onze alledaagse tuin- en kamerplanten en ook wilde planten en bloemen in de natuur kunnen giftig zijn. De groep die hierbij het grootste ri sico loopt zijn kleine kinderen. Zij nemen dikwijls verlokkelijke bloemen, bessen en bladeren in de mond om erop te kauwen. Kinderen reageren bovendien veel sneller op giftige stoffen dan volwassenen. Hun li chaamsgewicht is veel geringer en dus kunnen de concentra ties van giftige stoffen veel snel ler oplopen." De grens tussen de begrippen 'geneeskrachtig' en 'giftig' is volgens De Cleene veel smaller dan je denkt. Veel giftige stoffen hebben - toegediend in kleine doses - een geneeskrachtige werking. De Gentse hoogleraar wijst ook op het risico van de huidige trend om gastrono misch met planten te experi menteren. Planten en kruiden kunnen inderdaad smaakma kers zijn, maar ook hier kan overdaad schaden. Uit die bezorgdheid is zijn pas verschenen boek 'Giftige plan tengids' ontstaan. Het is een Het voor medische toepassingen geschikte Sint-Janskruid heeft bij on gecontroleerd gebruik vervelende bijwerkingen, publiciteitsfoto gpd volledig herziene, rijk geïllus treerde en stevig gebonden der de druk van de vorige in 1989 verschenen mini-uitgave. „Het afgelopen decennium heeft in de plantkunde een overvloed aan nieuwe wetenschappelijke gegevens opgeleverd. Boven dien zijn de marktsituatie en het 'groene denken' grondig ge- evolueerd. Wij worden over spoeld door uitheemse planten en plantaardige geneesmidde len. Een soms naïeve ecologi sche bezorgdheid heeft onze waakzaamheid voor de gevaren van de natuur doen verslappen. Vandaar dat deze meer uitge breide en bijna nieuwe 'Giftige plantengids' een betrouwbare en actuele handleiding voor professioneel zowel als huis houdelijk gebruik wil zijn. Alleen doorbladeren al wekt verwondering. Zo blijkt onze dagelijkse aardappel bij ver keerd gebruik onaangename en zelfs schadelijke uitwerkingen te hebben voor mens en dier. Groene, uitgelopen of beschim melde aardappelen en te grote hoeveelheden gedurende te lange tijd, kunnen vergiftiging veroorzaken door een in de knollen aanwezige glyco-alka- loïde met de naam solanine. Gelukkig verdwijnt bij het ko ken de solanine in het kookwa ter. Niet-groene aardappelen worden dan een licht verteer baar voedsel, rijk aan energie, eiwit, mineralen en vitamine C. Hetzelfde geldt voor abrikozen. Het is een gezonde en vitami- nerijke vrucht, maar de pitker- nen zijn zeer giftig en kunnen blauwzuurvergiftiging veroor zaken. Kinderen die abrikozen- pitkemen eten, kunnen in co ma vallen en sterven. Het is verder ook bekend dat uien voor sommige personen een risico inhouden. Deze veel gebruikte keukengroente wordt afgeraden voor personen die last hebben van spijsverterings- stoornissen, nabloedingen, huidziekten of nierontstekin gen. Ook voor dieren is het voe ren met uien niet zonder risico. Het bij ons veel voorkomende Sint-Janskruid dat op droge en grazige plaatsen als wegkanten en dijken groeit, wordt dan Suikerbieten moeten nu nog in het voorjaar worden gezaaid. Daar komt wellicht verandering in. De vondst van het gen dat ervoor zorgt dat sommige planten in winterrust gaan, biedt uitzicht op de teelt van bie ten die al in het najaar worden gezaaid. Als dat lukt, kan dat ook gevol gen hebben voor de suikerfabrieken. De bietencampagne, ooit alles- overheerstend in Halfweg gedurende de laatste maanden van het jaar, zou al eerder kunnen beginnen. Alleen regen en vorst resteren dan uit eindelijk nog als onzekere productiefactoren. archieffoto united photos de boer Biologen van het John Innes Centre in het Britse Norwich hebben uitgeplozen hoe het komt dat eerst een winterperio de nodig is voordat een plant kan bloeien. Ze hebben gevon den welk gen (het celonderdeel waarin de erfelijke eigenschap pen zijn vastgelegd) daarvoor zorgt, en hebben dat gen ook uit de plantencel losgemaakt. Dankzij deze vondst, zo meldt het tijdschrift Science, kunnen landbouwgewassen worden ontwikkeld die in het najaar worden gezaaid en daardoor een groeivoorsprong hebben op planten die normaal in de lente worden gezaaid. „Dat is een doorbraak, omdat de bloei allesbepalend is voor groei en ontwikkeling van een plant", zegt Caroline Dean, die het onderzoek leidde. „Veel ge nen beïnvloeden de bloeitijd in planten, maar blijkbaar is slechts één gen betrokken bij de bepaling of er een koude perio de nodig is om te kunnen bloei en. Door een beter begrip van de biologie van de bloei kunnen we de boeren helpen hun oogst te verhogen." Het gen, Fiigida gedoopt, is ge- isoleerd l?ij de Arabidopisis Thaliana, ofwel zandraJcet. Er komen verscheidene varianten van dit nietig onkruid voor in de natuur. De meerderheid ver eist een lange periode van kou om de bloei in het voorjaar te versnellen (wintertype). Andere bloeien eerder en hebben geen koudebehandeling nodig (zo- mertype). Experimenten toon den aan dat verschillende vor men van het gen Frigida be paalt of de zandraket een win ter- of zomertype is. De genen van de zomervariant blijken bepaalde delen van het gevonden gen te missen en zijn dus eigenlijk beschadigd. Hier uit concluderen de onderzoe kers dat het intacte Frigida-gen de bloei uitstelt, maar dat een kille periode het effect van het gen lamlegt, waarna de bloei in het voorjaar alsnog versneld optreedt. Als het gen is beschadigd, zoals bij de zomertypen, is de plant niet in staat de bloei uit te stel len en bloeit vrijwel gelijk, zon der dat de plant de kans kreeg om flink door te groeien. Overi gens is nog niet duidelijk hoe een en ander precies werkt. In elk geval is de zomerbloeier ontstaan als een verandering van het wintertype. De evolutie van vroege bloeiers suggereert dat in sommige omgevingen een sterke stimulans is geweest voor de opkomst van deze aan gepaste ecotypen. Sommige landbouwgewassen zoals wintertarwe en graszaad, worden al voor de winter ge zaaid en bloeien pas het vol gendvoorjaar. Hun hoge op brengst is vooral te danken aan de groei in de herfst en zachte winters, die hen een voor sprong geven op gewassen die pas in de lente de grond ingaan. Met dit gen in handen kunnen landbouwtechnici ook andere commerciële akkerbouwpro ducten, zoals suikerbieten en koolzaad, gaan telen die kun nen profiteren van een door groei in het najaar en winter. PETER DE JAEGER»

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10