Leidsch Dagblad Coalitie vindt meer geld voor zorg en onderwijs Gratis treinkaartje voor luchtreizigers KLM Ëk t Gemeente Leiderdorp verlaagt belastingdruk VN: Macht man jaagt veel vrouwen dood in SCH0UWENH0VE Weer gouden plak voor Van den Hoogenband Wereldrecord Inge de Bruijn 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ENSDAG 20 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42419 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 irde meiden de Pabo oktober n feestdag itoloze dag in 650 steden vooral Europese ste- hebben hun burgers opge- en komende vrijdag de in de garage te laten De derde editie van de ander Auto krijgt vooral ilging in Spanje (215 ste- Italië (152 steden) en ioijk (71 steden). Neder- houdt zondag een auto- dag. Daaraan doen 94 ge ilen mee. antis veilig ïggekeerd Amerikaanse ruimteveer ilis is vanmorgen met zijn bemanningsleden veilig ape Canaveral terugge- van een bevoorradings- naar het internationale lestation (ISS). Net als de ring op 8 september ver- Ie landing precies volgens ncorde vliegt Parijs terug Concorde van Air France 25 juli op de inter- inale luchthaven JFK in Vork staat, mag terugvlie- Parijs. Dat meldt het lagblad Le Parisien. Concordes staan aan de i sinds eind juli een Con- bij Parijs verongelukte, leam Franse deskundigen New York om de superso- e jet gereed te maken de thuisreis. adel China jVS geregeld alidelsrelaties tussen Chi- m de Verenigde Staten en genormaliseerd. Daar- komt een einde aan het Ijks opnieuw beoordelen China voor het toekennen Invoertarieven door de VS. Kom zou de Chinese tl worden geopend voor rikaanse bedrijven. r ropese OR ras IJmuiden ltderlander Frits van Wie- in is voorzitter van de w Europese onderne- Êad van Staal- en alu- concern Corus, waar ogovens deel van uit- kt. De raad is sinds deze [actief en behartigt de be- tn van 64.000 werkne- lin negen landen. NDAAC 30 PAGINA'S fen Samenleving16 pk van de Dag2 ttura11 15,17,19,20,21 23 t/m 28 iieprogramma's 19 Netelenbos wil af van regie voor wegenbouw 20 De Duinpieper wil een snelle oplossing voor ruimtenood 21 'Nieuw nummer politie voor veel burgers onbereikbaar' 22 Bij 'Moeders Mooiste' gaat het niet alleen om winnen of verliezen Tweede Kamer wil ook iets extra 's doen voor automobilisten en gezinnen Het kabinet trekt waarschijnlijk nog meer geld uit om de problemen in het onderwijs en de zorg aan te pakken. Daarmee komt het de Tweede Kamer tegemoet, die vreest dat de gisteren gepresenteerde 'droombegroting' toch tekortschiet. De drie paarse fracties van PvdA, D66 en WD willen ook iets extra's doen voor automobilisten en voor gezinnen. De wensen kwamen vandaag op tafel tijdens de algemene politieke be schouwingen, het eerste debat over de miljoenennota. DEN HAAG GPD In die begroting trekt Paars-2 een half miljard gulden extra uit om personeel te werven voor onder meer zorg en onderwijs. De regeringspartijen vinden dat onvoldoende voor het wegwer ken van de tekorten aan lera ren, verpleegkundigen, artsen en politieagenten. GroenLinks en SP vinden ook dat meer geld op tafel moet komen om de problemen in de zorg op te los sen. CDA en de kleine christelij ke partijen verwijten het kabi net vooral een gebrek aan visie. Minister van financiën Zalm sprak gisteren bij de presentatie van de begroting voor volgend jaar van 'een jongensdroom voor iedere minister van finan ciën'. De belastingen worden met ruim zes miljard gulden verlaagd, er wordt bijna vijftien miljard voor nieuw beleid gere serveerd, en voor het eerst re kent het kabinet met een begro tingsoverschot. Maar ondanks de extra mil jarden is de Tweede Kamer on tevreden. De fractievoorzitters van de paarse partijen hebben gisteren al in een extra 'toren tjesoverleg' met premier Kok hun wensen besproken. PvdA en WD hebben een akkoord gesloten over verlaging van de wegenbelasting. De fracties hebben geen problemen met hogere kosten voor het autoge bruik (duurdere benzine), maar vinden dat het bezit van auto's goedkoper gemaakt moet wor den. Over de uitwerking van een extraatje voor gezinnen zijn de fracties het nog niet eens. De PvdA wil vooral gezinnen met een minimuminkomen tege moet komen, D66 en WD vin den dat te 'onvriendelijk' voor de midden- en hogere inko mens. De wensen van de coali tiefracties zouden bij elkaar neerkomen op zo'n miljard gul den. Pagina 3: Molukse actiegroep PAG woedend over troonrede Alleen OZB met zes procent omhoog LEIDERDORP ERIC WENT Als eerste gemeente in de regio verlaagt Leiderdorp de belas tingdruk voor haar inwoners. Weliswaar stijgt de onroerende zaakbelasting (OZB) volgend jaar nog met ruim zes procent, daar tegenover staat een daling van de reinigingsrechten met 85 gulden per huishouden. Per saldo betekent dit een licht be lastingvoordeel, van gemiddeld drie procent. De gemeentelijke begroting voor 2001 vertoont een rooskleurig beeld. De reser- Zaterdag 23 september van 10:30 - 16:00 uur Maak vrijblijvend kennis met 'n bijzondere huurserviceflat S E R V IC E FLAT Daar voelt u zich écht thuis ICHOUWENHOVE 27 2332 DP LEIDEN &L071 - 531 20 21 www.schouwenhove.nl ves stijgen flink, mede dankzij een grotere bijdrage van het rijk. Daarcfoor heeft Leiderdorp genoeg geld beschikbaar voor nieuw beleid. Vorig jaar stond Leiderdorp er veel minder roos kleurig voor. Het gemeentebe stuur zag zich toen genood zaakt de OZB in één klap met 30 procent te verhogen om de gemeentelijke begroting slui tend te krijgen. Burgemeester en wethouders zagen destijds geen andere mogelijkheid om de tekorten in de gemeentekas aan te vullen. Pagina 19: Leiderdorp financi eel heel gezond DEN HAAG GERARD CHEL Het leven van honderdduizen den vrouwen kan worden ge spaard als de macht van de man wordt beperkt. De be staande ongelijkheid jaagt nu jaarlijks veel vrouwen de dood fin. Bijvoorbeeld door onveilige abortussen, kraambedsterfte, discriminatie of mishandeling. Volgens een vandaag gepu bliceerd rapport van Unfpa, het bevolkingsfonds van de Ver enigde Naties, is het met het machtsevenwicht tussen man en vrouw slecht gesteld. Discri minatie en geweld tegen vrou wen en meisjes blijft in veel cul turen diep verankerd, aldus Unfpa. Het VN-fonds is ervan over tuigd dat per jaar het leven van honderdduizenden vrouwen en meisjes kan worden gered als zij zelf kunnen beslissen over bijvoorbeeld het hebben van seks en het krijgen van kinde ren. Ongewenste seks kan lei den tot dodelijke ziektes (aids), tot ongewenste zwangerschap pen (tachtig miljoen per jaar) en onveilige abortussen (twin tig miljoen per jaar). Ook in sociaal opzicht zijn vrouwen achtergesteld. In veel landen mogen ze niet naar school, worden hun rechten niet beschermd, hebben ze geen recht op werk en krijgen ze - als ze wel werken - minder betaald dan hun manlijke colle ga's. Het VN-rapport onderstreept nog eens dat een op de drie vrouwen wordt mishandeld, dat jaarlijks twee miljoen meis jes tussen de 5 en 15 jaar in de seksindustrie belanden en dat per jaar vijfduizend vrouwen en kinderen door hun eigen fami lie worden vermoord omdat ze de eer van de familie zouden hebben geschonden. f A -1 i De Nederlandse honkballers vieren hun historische overwinning op Cuba. Catcher Johnny Balentina (uiterst rechts) neemt de felicitaties in ontvangst. foto ap eric gay SYDNEY» ANP Pieter van den Hoogenband heeft vanmorgen zijn tweede gouden medaille gehaald. Na de 200 meter vrij won hij ook het koningsnummer, de 100 meter vrije slag. De 22-jarige •zwemmer uit Geldrop, die in baan 4 tussen de voormalige wereldrecordhouders Alek- sander Popov en Michael Klim lag, dook in de halve eindstrijd als eerste in de ge schiedenis onder de 48 secon den: 47,84. In de finale zwom hij langzamer: 48,30. De 'tegenvallende' tijd van de tweevoudig olympische kam pioen had ongetwijfeld veel te maken met zijn inhaalrace als slotzwemmer van de 4x200 vrij. Die prestatie leidde giste ren naar brons. Van den Hoo genband won tamelijk onbe dreigd. Popov kwam niet ver der dan 48,69. Het brons was met 48,74 voor de Amerikaan Gary Hall jr. Die duwde de Australiër Klim met een hon derdste verschil van het ere podium elf. Wietse van Alten won de bronzen medaille veroverd bij het handboogschieten. De Brabander versloeg in de strijd om de derde plaats de Zweed Magnus Petersson met 114 - 109. Van Alten miste de finale door een 110-112 nederlaag in de halve eindstrijd tegen de Australiër Simon Fairweather, die uiteindelijk het goud pak te. Het zilver was voor de Amerikaan Wunderle. De Nederlandse hockeysters blijven in de race voor een plaats in de finaleronde. Zij wonnen de groepswedstrijd tegen Nieuw-Zeeland vanoch tend in een thriller met 4-3. Fleur van de Kieft maakte de beslissende treffer in de slot minuut. Nederland speelt vrij dag tegen Duitsland. Bij een OQO zege is de ploeg van bonds- coach Tom van 't Hek zeker van een plaats in de finaleron de. De mannenhockeyers ver sloegen eerder op de ochtend Canada met 5-2. De Nederlandse honkballers behaalden vanmorgen een sensationele 4-2 zege op titel verdediger Cuba. Het was de eerste overwinning in de his torie van de nationale honk- balploeg op deze tegenstander en tevens de eerste verliespar- tij van de Cubanen sinds het honkbal op de Spelen van 1992 in Barcelona werd geïn troduceerd. In Seoel (1988) was het honkbal een demon- stratiesport. Nederland ver loor tijdens de Haarlemse Honkbalweek in augustus nog van een Cubaans B-team. De grote man aan Nederland se zijde was werper Ken Brauckmiller van landskampi oen Neptunus. De save kwam op naam van reliever Rikkert Faneyte. Aan slag droeg Hens- ley Meulens bij aan de offen sieve kracht. Hij sloeg met een tweehonkslag drie man over de thuisplaat. Nederland kan door twee van de drie reste rende poulewedstrijden tegen Zuid-Korea, Zuid-Afrika en Italië de kruisfinales voor de plaatsen een tot en met vier bereiken. Pagina 23 t/m 26: Meer nieuws over de Olympische Spelen SYDNEY ANP Inge de Bruijn heeft gisteren in de halve finale van de 100 meter vrije slag haar wereldre cord met 0,07 aangescherpt tot 53,77 seconden. De 27-ja- rige Barendrechtse ging daar mee uiteraard als eerste over naar de eindstrijd. Wilma van Rijn-Van Hofwegen bereikte viij verrassend ook de laatste acht. Ze verbeterde haar per soonlijke toptijd met 0,14 se conde tot 55,28. Ze werd daar mee zesde in de halve finales. Hoogtepunten morgen Onderdeel Tijd* Zeilen 00.30 Roeien 00.50 01.30 Tennis 02.00 Judo 06.00 Basketbal 7.30 Baanwielren. 09.25 10.45 Volleybal 09.30 Turnen 10.00 .Zwemmen 01.00 01.22 10.00 11.15 11.25 Bijzonderheden Tweede wedstrijd Europe (vi met Matthijse, Open Laser (m) met Kats, 470 (v) met Brouwer/Verbeek Halve finales vier zonder stuurman im), met Bartman, Simon, Lippits en Verberne Halve finales skiff (M) met Egelmeers Dubbelsp eerste ronde (V) met Boogert/Oremans -100kg (m) met Sonnemans en -78kg (v) met Kienhuis. Finales om 11.30 uur. Verenigde Staten - Litouwen (m) Puntenkoers (v) met Van Moorsel Koppelkoers (M) met Slippens/Stam Brazilië - Nederland <m) Finale individuele meerkamp (v> 50m vrij (m) series met Van den Hoogenband en Kenkhuis 800m vrij <v) series met Vlieghuis 50m vrij <m> halve finales met Van den Hoogenband en Kenkhuis (ov) 100m vrij (v> finale met De Bruijn en Van Rijn (ov) 200m wissel (m) finale met Wouda (ov) V -vrouwen, M -mannen, ov -onder voorbehoud AMSTELVEEN RICHARD MOOYMAN KLM-passagiers hebben vanaf 1 oktober recht op een gratis treinretourtje Schiphol. Het vliegticket geldt dan binnen Nederland ook als NS-vervoersbewijs. De KLM en de Nederlandse Spoorwegen hebben daartoe een eenjarig contract gesloten. De KLM hoopt met de overeenkomst het marktaan deel binnen Nederland te vergroten. „We bieden nu iets extra's, namelijk een service die bijna volledig van deur tot deur is", aldus een woordvoerster. De nieuwe regeling levert volgens de KLM financieel voordeel op voor de passagiers omdat zij geen geld meer hoeven uit te geven aan een treinkaartje, benzine of parkeren. De luchtvaartmaatschappij wil niets zeggen over de kosten die met het contract zijn gemoeid. Het gaat om een bedrag van vele miljoenen, aangezien de KLM jaarlijks alleen al vanuit Nederland 1,4 miljoen passa giers vervoert. Ongeveer dertig procent van de lucht reizigers reist momenteel per trein naar Schiphol. Dat percentage moet fors omhoog. Met de overeenkomst wil de KLM ook een bijdrage leveren aan het terugdringen van de files op het over belaste wegennet rond de luchthaven. Daarmee zou ook de milieuvervuiling door het autoverkeer kunnen worden beperkt. MEI WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Je kunt moeilijk eigen we gen gaan zonder andermans gras plat te trappen. 19° l12° I eerst regen J4 BïïmiK 11720° 13722° 13723° 20% 20% 20% TOnrwschfji? 30% 40% 40% Couturier Vos neemt afscheid in Pieterskerk LEIDEN ONNO HAVERMANS Ontwerper Edgar Vos geeft zijn laatste modeshow in Leiden. De couturier laat zijn laatste avondcreaties zien in de Pie terskerk, tijdens de Internatio nale Herdenking van Leidens Ontzet op vrijdag 29 september. ,,Ze vinden het in Leiden leuk als ik kom", zegt Vos beschei den. ,,En het is een goed soort publiek, als u begrijpt wat ik be doel. Ik doe meer avond- en glitterdingen dan normaal, want de gasten zijn in gala." Vos nam afgelopen zondag afscheid van zijn Amsterdamse publiek. Vrijdag is er nog een show in Enschede en daarna geeft de bijna 70-jarige het stokje over aan opvolger Paul Schuiten. In de Pieterskerk toont Vos nog louter hoogte punten. Vooraf krijgt Schuiten de kans te laten zien wat hij in huis heeft met tien creaties. Edgar Vos verzorgde ook de afgelopen drie jaar de mode show tijdens het gala in de Pie terskerk. Tussen de couturier en de organisatie van het feest is zo een hechte band ontstaan. ,,Het is een traditie", zegt Vos. „Verder heb ik helemaal niks met Leiden, we hebben er niet eens een zaak. Dat werd ons af geraden. Er zijn teveel studen ten in Leiden en die hebben het geld niet om kleertjes te kopen. Nou ja, wel een spijkerbroek, maar geen mode." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (l.v.m ororgingl n betaal Ik Na de eerste t mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) De spoorwegen zetten geen extra treinen in. „We denken de groei aan te kunnen zonder extra treinen omdat het merendeel van de luchtreizigers buiten de spits reist", zo stelt een NS-woordvoerder. Het gratis treinkaartje geldt op de datum van de vliegreis en de dag voorafgaand. Bij terugkomst geldt het ticket ook de daaropvolgende dag. Passagiers van de duurdere business-class mogen gratis eerste klas reizen. Tegen extra betaling kunnen de koffers thuis worden afgehaald. De nieuwe regeling is ook van toe passing op passagiers van de KLM-partners Northwest Airlines, Kenya Airways, KLM Alps, KLM UK en Air En- giadina. Telefoonnummer: l I I: I Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad i de wereld om je heen. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1