i Leidsch I Dagblad Gouden race Pieter, Inge en Leontien r~ «Sar 7 Aanslag verijdeld op Spaanse koning oqp Kopie van pas zwemmer Ian Thorpe in omloop Chaos op Schiphol na gewijzigd baangebruik 50.- Fujimori treedt onverwacht terug ©AG 18 SEPTEMBER 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 lijvende esse en ingsdrang op jlligersmarkt aipeace op intje van Kok' activisten van Green - hebben vanochtend het [je' van minister-presi- ok beklommen. Zij wil- hun actie de aandacht n op het gebruik van me energie. Het dak it torentje is van lei- Greenpeace plaatste 45 zonnepanelen. De lerders hopen dat Kok k gaat maken van duur- energie en dat hij van- g de stekker in het stop- :t steekt. ival op huis iaanse leider jjJ djan, de hoofdstad van ic| ust, is vanochtend het 1st ran juntaleider generaal w t Guei aangevallen door ende mannen in burger, ger heeft versterkingen ïrd om het huis te verde- Volgens de eerste be- 1 is een militair omge- 1 en raakten er vier gewond. Guei zou onge- rijn. n ontploft in ird-Ierland protestantse wijk van ord-Ierse hoofdstad Bel- vanochtend vroeg een ntploft. De explosie had 'iij het bureau van een satie die gevangen leden paramilitaire Ulster - ce Association (UDA) en iter Freedom Fighters bijstaat. Volgens de po kte niemand gewond, de schade groot. itel spoorlijn en Korea's id-Koreaanse president J lae-jung heeft vandaag I irtsein gegeven voor de tiewerkzaamheden aan oorlijn naar Noord-Ko et herstel van de trein- ding met het noorden beschouwd als een be lt gebaar van verzoe- )e twee Korea's hebben f cent hun vijandigheden |t| zet na een halve eeuw «Oorlog. regering denkt er- en nieuwe wet in te voe- ie verbiedt brandstof- orten te blokkeren. Dat t de krant The Observer. jjj lere landen gaan de ac- oor. Noorse vrachtwa- 16,1 auffeurs hebben bij acht iderijen blokkades opge- 0| n. In Spanje hebben Ca se vissers vanmorgen •'n dertig schepen de ha- Barcelona geblok- in overleg Kok Molukkers u tussen het kabinet 'lukkers over de situatie Molukken is uitgesteld s de wrevel bij een aan- dukse organisaties. Het k zou vandaag plaats- 11 maar premier Kok en er Van Boxtel (minder- vinden het beter meer iland and en Samenleving kvan de Dag_ 9,11,12,13 17 t/m 30 NR. 42417 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 SYDNEY ANP Zwemmer Pieter van den Hoogenband en wielrenner Leontien van Moorsel heb ben Nederland vandaag de tweede en derde gouden me daille bezorgd. De zwemmer won de 200 meter vrije slag in een evenaring van zijn we reldrecord uit de halve finale (1.45,35). Van den Hoogen band bleef de Australiër Ian Thorpe voor, die na 1.45,83 aantikte. Van Moorsel won de finale van de individuele ach tervolging. Leontien van Zijlaard- Moorsel vernederde de Fran- gaise Marion Clignet en maakte met de nog ontbre kende olympische plak haar indrukwekkende erelijst com pleet. Van Moorsel finishte in een tijd van 3.33,360. Zij had vijf seconden voorsprong op Clignet. Leontien van Moorsel start in Sydney op de baan ook op de puntenkoers. Ze besloot dat vanochtend nadat ze op de achtervolging olympisch goud had gewonnen. Het be tekent dat Van Moorsel in Sydney nog op drie onderde len uitkomt. De andere twee zijn de individuele tijdrit op de weg en de wegwedstrijd. De eerste gouden medaille kwam gisteren op naam van zwemster Inge de Bruijn. Zij won de 100 meter vlinderslag. Een dag eerder haalde De Bruijn met de Nederlandse vrouwenploeg (4x100 vrij) de eerste medaille binnen. Oranje won zilver achter de Amerikaanse zwemsters. Zwemkoningin Inge de Bruijn kreeg gisteren in het Holland Heineken House een vorstelijke ontvangst. Kort na middernacht maakte de olympisch kampioene haar intrede in het Oranje-onder komen op Darling Harbour. Vele honderden uitgelaten landgenoten, onder wie spreekstalmeester Paul de Leeuw, zongen haar toe: ,,Oh, wat zwom ze mooi!." En: „In ge bedankt!" Als een popster werd De Bruijn door haar fans ver eerd. Vanaf het podium moest ze tientallen uitgesto ken handen aanraken. Zelf deed de nieuwe zwemdiva vrolijk mee. Ze danste en zong uitbundig mee met het toepasselijke lied: „Blonde haren, blauwe ogen." In het roeien plaatste de vrouwen acht zich vannacht rechtstreeks voor de finale. De lichte vier zonder stuur man en dubbel vier mannen kwalificeerden zich recht streeks voor de halve finales. De overige teams, inclusief ti telverdediger de Holland Acht, werden naar de herkan singen verwezen. Pagina 17 t/m 21: Meer nieuws over de Olympische Spelen Pieter van den Hoogenband schreeuwt het uit van vreugde nadat hij olympisch goud heeft gewonnen in Sydney op de 200 m vrije slag. Concurrent Ian Thorpe is op weg om de Nederlander te feliciteren. foto reuters mark baker SYDNEY SID tan Thorpe had vanochtend problemen het olympisch dorp binnen te komen. De Au stralische zwemmer, momenteel waarschijn lijk de bekendste man in het land, hoorde bij het beveiligingspoortje het alarm afgaan. Het is dat de officials hem gemakkelijk her kenden. De verwarring werd veroorzaakt door een verandering in de veiligheidscode op de ac creditatie van Thorpe. In Sydney bleken ko pieën van de kaarten van Thorpe en ook ploeggenoot Grant Hackett in omloop te zijn. Medewerkers van het accreditatiecen trum worden ervan verdacht met de pasjes te hebben geknoeid. De politie in Sydney heeft een onderzoek ingesteld. Thorpe kreeg een nieuw pasje. Milton Cockburn, woordvoerder van Socog, zei dat er bij het olympisch dorp een atleet werd aangetroffen met een ongeldige streepjescode op de pas. „Ons systeem is zo ingesteld, dat als er een pas wordt nage maakt in het officiële accreditatiecentrum, de originele accreditatie automatisch ongeldig wordt", aldus Cockburn. Volgens hem zijn er slechts tien passen nagemaakt en is er geen aanwijzing dat er atleten bij betrokken zijn. Onderdeel Tafeltennis Tennis Hockey Judo Honkbal Volleybal Turnen Watërpolo Zwemmen Tijd* 01.00 02.00 04.30 06.00 09.30 09.30 10.00 10.15 10.00 10.10 11.35 Bijzonderheden Voorrondes enkelspel <M) met Heister en Keen Enkelspel 1e ronde <v> met Boogert en Hopmans Nederland - Zuid-Afrika (V) -81 kg (M) met Arens, -63kg (V) met Vriezema. Finales om 11.30uur Nederland - Verenigde Staten Nederland - Australië (M) Teamfinale (V) Nederland-Canada (V) Halve finales 100m vrij <M) met Kenkhuis en Van den Hoogeband (ov) Finale 200m vrij <v> met Geurts (ov) Finale 4 x 200m vrij (M) met Nederland (ov) V -vr in, M -m onder voorbehoud ie regering wil :ade verbieden Woede over vertragingen en overlast SCHIPHOL JOHN OOMKES Een veranderd gebruik van startbanen is Schiphol het afge lopen weekeinde komen te staan op woedende reacties van reizigers die met urenlange ver tragingen kregen te maken. Bij het klachtenbureau van de Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) regende het verder klachten van bewoners uit Amsterdam en Amstelveen die veel meer vliegtuigen dan in een doorsnee weekeinde over hun hoofd zagen vertrekken. Schiphol nam vrijdag in over leg met de Luchtverkeersleiding Nederland (LVN) drastische maatregelen om binnen de ge luidnormen te blijven die in het zogeheten Gebruiksplanjaar zijn afgesproken. Binnen deze regeling, die per 31 oktober af loopt, dreigde de luchthaven vooral in zuidwestelijke richting de limieten van de zogeheten 35KE-geluidszone overdag te overschrijden. De Kaagbaan, de Aalsmeerbaan en de Zwanen- burgbaan worden ten gevolge van conclusies van het Noise Scouting Committee (een con trolegroep names Schiphol en LVN) overdag bij normale weersomstandigheden niet meer gebruikt. Het vertrekkende vliegverkeer is met ingang van afgelopen vrijdag bij normale omstandig heden veroordeeld tot één in plaats van twee startbanen. Via de Buitenveldertbaan is het overgrote deel van de vertrek kende vliegtuigen het afgelopen weekeinde over Amsterdam en Amstelveen geloosd. Het klach tenbureau van CGS meldt een verdrievoudiging van het nor male aantal Wachten. Het totaal liep op tot 2530. Coördinator H. de Groot: „Dat is relatief exorbitant veel. Wij stellen vast dat de mensen het niet meer pikken dat Schip hol zijn preferente baangebruik loslaat. Ze begrijpen niet dat de luchthaven door milieueisen gedwongen niet langer de beste baan kiest. Letterlijk zeggen ze: Waarom moeten wij bloeden omdat Schiphol zijn milieu zaakjes niet op orde heeft?" Luchtverkeersleiding Neder land verklaart bij monde van voorlichter M. Wenting dat 'de luchtvaartsector er alles aange legen is binnen de normen van het Gebruiksplanjaar te blijven, nu minister Netelenbos (ver keer en waterstaat) geluidsover schrijdingen niet langer ge doogt. LVN wil proberen de drie belangrijkste criteria voor beleid - veiligheid, milieu en ca paciteit - zo goed mogelijk ten opzichte van elkaar in balans te houden. Als weersomstandig heden het veranderde baange bruik belemmeren, dan stelt Schiphol de Zw^nenburgbaan toch open. Dat is ook afgelopen weekeinde gebeurd. Woordvoerder Wenting: „Ca paciteit staat nu ook overdag op de laatste plaats. Veiligheid en milieu kunnen tot grote vertra gingen leiden. En ja, we zijn ons bewust dat vliegmaat schappijen dan vluchten kun nen cancellen." Philishave Cool Skin HQ 561 met Nivea for Men scheeremulsie 30 dag> van 179." naar °P P'"H voordeel BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De Baskische politie heeft za terdag een aanslag op de Spaanse koning Juan Carlos verijdeld. Er werden acht gra naten plus een lanceerinrich- ting ontdekt bij het museum dat de koning die dag zou ope nen. Volgens minister Mayor Oreja van binnenlandse zaken ging het om lichte granaten die bij gebruik niet dodelijk zouden zijn geweest. Juan Carlos en zijn echtgeno te waren in de Baskische plaats Hernani om het museum van de beeldhouwer Eduardo Chil- lida te openen. Ook premier Az- In Peru komen vervroegde pre sidentsverkiezingen en het hui dige staatshoofd, Fujimori, is daarbij geen kandidaat. Tot ie ders verrassing heeft Fujimori dat zaterdagavond voor de tele visie aangekondigd. Wanneer de verkiezingen worden gehou den, is nog onduidelijk. Eprder dit jaar leidde Fujimori's her verkiezing tot groot tumult. Er was sprake van grootscheepse fraude. Onmiddellijk na de bekend making verzamelden zich zater dagavond duizenden mensen bij het presidentieel paleis om hun ongenoegen te ventileren over de autoritaire president, die sinds 1990 aan de macht is. De 62-jarige Fujimori zei dat nieuwe verkiezingen noodzake lijk zijn vanwege de politieke commotie over een video-op name die afgelopen donderdag openbaar werd gemaakt. Op de band is te zien dat de gevreesde sterke man van de geheime dienst, Vladimiro Montesinos, een Congreslid van de opposi tie omkoopt om voor de rege ring te stemmen. Volgens de oppositie is het een veelge bruikte tactiek van Fujimori's bewind om tegenstanders in het Congres om te kopen. An dere parlementariërs zouden door Montesinos' Nationale In lichtingendienst (SIN) door middel van bedreigingen zijn overgehaald zich aan te sluiten bij het presidentiële kamp. Fujimori kondigde aan de SIN te 'deactiveren', zonder duidelijk te maken wat hij daar precies mee bedoelt. Hij zei niets over het lot van Montesi nos, die geen officiële functie heeft, maar die algemeen wordt beschouwd als de belangrijkste machtsfactor van Peru. In oppositiekringen is men er overigens nog niet zo zeker van dat Fujimori daadwerkelijk de handdoek in de ring gooit. Ook wordt er rekening mee gehou den dat Montesinos blijft. HET WOORD IS AAN Leo Vroman Eerlijk duurt wel vaak het langst, maar verliest het van de angst. 1 buien en onweer KnPTniax' 12718° 10*/19° KT/20» ïï'rsffg 70% 40% 40% SS&# 20% 30% 20% Om de berichtgeving over de Olympische Spelen in Sydney zo actueel mogelijk te kunnen meenemen, wordt de krant iets later gedrukt. Hierdoor kan het bezorgtijd- stip later zijn dan normaal. Jonge zwartrijder gewond na vlucht uit rijdende trein ALPHEN AAN DEN RUN Uit angst voor een bekeuring is een 16-jarige jongen gistermid dag uit een rijdende trein ge sprongen. Hij wurmde zich in een onbewaakt ogenblik tussen Alphen aan den Rijn en Bode graven uit een raam. De jongen probeerde zich tevergeefs vast te houden en viel in het talud. De trein, die drie kilometer van het station in Bodegraven af was, reed met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur. Bij zijn val raakte de jongen, die vermoedelijk illegaal in Ne derland verblijft, zwaargewond. Het slachtoffer is per traumahe likopter naar een ziekenhuis overgebracht, maar verkeert niet in levensgevaar. Na de sprong van de jongen en de daarop volgende conster natie raakte het treinverkeer ontregeld. De volgende trein uit Leiden kwam niet verder dan Zwammerdam. De passagiers vervolgden hun reis per in taxi. nar en de Duitse bondskanse lier Schroder, die op staatsbe zoek was, waren bij de opening aanwezig. De granaten werden een uur voor de ceremonie ont dekt en onschadelijk gemaakt. De Baskische beweging ETA heeft al twee keer eerder ver geefs getracht een aanslag te plegen op de Spaanse mo narch. Nadat vrijdagavond in Zuid- Frankrijk ETA-leider Inaki de Renteria was gearresteerd, zijn is het weekeinde nog eens vijf tien leden van de Baskische af scheidingsbeweging opgepakt. Dat gebeurde op verschillende plaatsen in Frans Baskenland. Ook heeft de Franse politie do cumenten en explosieven in beslag genomen. Sinds begin vorige week zijn 49 ETA-ledcn in hechtenis genomen. Daar-: mee is volgens de Spaanse au toriteiten aan de beweging een zware klap toegebracht. Aanhangers van de ETA rea geerden met vernielingen en geweld. In Hernani werd een raadslid van de socialisten het ziekenhuis in geslagen. In an dere steden werden huizen en auto's van niet-nationalisten en van politiemensen in brand ge stoken en vernield. Op diverse plaatsen betoogden voor- en te genstanders van de ETA. Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrljdae

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1