In het voetspoor van ZATERDAG 16 SEPTEMBER 2000 Amerikaanse oorlogsschepen zijn anno 2000 nog altijd niet welkom in de haven van Nagasaki. Daarvoor ligt de herinnering aan de atoombom en de vernietigende uitwerking daarvan te vers in het geheugen. Een eskader Nederlandse fregatten mag evenwel zonder problemen pontificaal afmeren pal voor Mitsibushi Heavy Industries. De fabriek die uitgerekend het doelwit was die de bemanning van de Amerikaanse B-29 in 1945 ruimschoots miste met als gevolg dat de bom terechtkwam op een woonwijk en daar 75.000 slachtoffers eiste. In tegenstelling tot de Amerikanen zijn de Nederlanders meer dan welkom (al meer dan 400jaar j in Nagasaki dat dit jubileumjaar van onder tot boven rood-wit-blauw is gekleurd. Want behalve dat de Hollanders met vreedzame bedoelingen kwamen en een brug sloegen naar het westen, brachten ze ook de figuur van Philipp Siebold mee, de Leidse wetenschapper van Duitse afkomst. En daarvoor is heel Japan nog altijd buitengewoon dankbaar. Siebold Nederland in Nagasaki: een bed van hyacinten met daarin de beeltenis van Nijntje. Het perk ligt aan de haven van deze provinciestad op het zuidelijke eiland Kyushu. FOTO'S TACO VAN DER EB -gm i v- De stempel van de VOC in steen, zoals dat in 1609 op het pakhuis in Hirado prijkte. De "drie belangrijkste toeristische trekpleisters van Nagasaki, een provinciestad van 450.000 in woners op het zuidelijke eiland Kyushu, zijn het Memorial Museum voor de Atoombom, het kunstmatige eilandje Decima en de zoge naamde Dutch Slopes. Die Hollandse Hoogte aan de haven biedt een onwaarschijnlijk beeld van oer-Nederlandse trapgevels, een houten kerkje en een prachtige, in de luwte gelegen, begraafplaats waar bemanningsle den van de VOC-schepen door de eeuwen heen hun laatste rustplaats vonden ver van huis. Wat die Nederlandse enclave midden in Japan aan de andere kant van de wereld overigens nog onwaarschijnlijker maakt is de volstrekt on-Hollandse situering: de huisjes zijn geplakt tegen stijle straatjes die hier en daar een stijgingspercentage van maar liefst 20 procent vertonen. Daar is echt niet tegen op te fietsen 'voor iemand van het vlakke land. Om Decima en de Slopes te zien, komen ze op schoolreisje vanuit het hele land. Per hoge snelheidstrein of per vliegtuig. Uit Sap poro, uit Nagano en uit Tokyo. Horden kin deren, traditioneel gekleed in uniform en daarin ook consequent tot de witte sokken en de rugzak aan toe. Ze huppelen door Hol land Straat, die parallel loopt aan de Siebold Straat en weer haaks staat op de Decima Straat. Straatnamen zoals je die in Leiden- Noord ook aantreft. In het plaveisel liggen stenen met, ingebakken, het wapen van de Vereenigde Oostindische Compagnie. Ze zijn er ook versierd met rode en gele tulpen. Het spoor van die betonnen bloemen voert direct naar Decima, het kunstmatig aangelegde eiland dat vroeger in zee lag, maar dat door landwinning inmiddels een kilometer de stad in is geschoven. Hoog bo ven de bijna volledig gereconstrueerde facto rij, van waaruit de Hollandse kooplieden sinds 1641 en gedurende twee eeuwen het exclusieve recht van handel met de autoch tone bevolking hadden, wappert fier de Ne derlandse driekleur. In die pakhuizen ook sloeg Philipp Siebold zijn verzameling plan ten, dieren en (gebruiks)voorwerpen op die hij vervolgens naar Leiden en naar zijn bui ten in Leiderdorp verscheepte. Gevoegd bij de collecties van Blomhoff en Fisscher, groeide die uit tot een verzameling die uniek is in de wereld en die zich heden ten dage bevindt in Naturalis, het Rijksmuseum voor Volkenkunde, de Hortus, het Rijksherbarium en sinds kort ook het SieboldHuis. Groot respect Naast het onderkomen van het toenmalige opperhoofd en recht onder de scheepsmast doceert die mooie lentemiddag een jonge onderwijzer uit Kyoto. Het groepje van tien bakvissen in identieke matrozenpakjes luis tert gespannen toe. Verhalen van verre en vreemde volken zijn universeel. Ze zijn ook aan de andere kant van de wereld adembe nemend goed. En omdat hij een beetje En gels spreekt - opvallend genoeg doen maar weinig van de 125 miljoen inwoners dat in het moderne Japan - durft de leraar de con frontatie wel aan. Waar de westerlingen vandaan komen, wil hij graag weten. Het antwoord 'Nederland' levert een beleefd knikje van zijn kant op. Maar de preciezering 'Leiden' doet hem naar zijn leerlingen toe spontaan in lyrische ka rakters uitbarsten. Alsof we directe afstam melingen van de dokter zelf zijn, zo buigen ze zich een slag in de rondte. De naam Sie bold, zo was door kenners aan alle kanten verzekerd, opent in Japan inderdaad deuren die anders gesloten blijven. Dat leek in eerste instantie en in acht genomen dat de arts/we tenschapper tot tweemaal toe Japan is uitge zet, toch op z'n minst wat overdreven. „Maar het beeld klopt wél", bevestigt Masahide Miyasaka, professor aan de Sie- bold-universiteit van Nagasaki, een college dat hoog op een berg ligt en een magnifiek uitzicht biedt over stad en baai. „Hij is we reldberoemd in Japan. Iedereen die hier naar school gaat, leert wie de figuur Siebold is en waar hij vandaan komt. Hij is de grondlegger geweest van onze moderne medische weten schap. De 'vader van de medicijnen', zoals ze hier zeggen. Het is volkomen juist dat hij in de geschiedenis van Japan een belangrijke plaats inneemt." Zijn naam tref je dan ook overal aan. Zo is er, naast de Siebold-universiteit, het Siebold Memorial Museum waarmee het Rijksmuse um voor Volkenkunde inmiddels nauwe banden onderhoudt. En scholen door heel Japan dragen zijn naam. „Maar er zijn ook hele triviale zaken naar hem vernoemd", lacht de prof. „Zo heb je de Siebold-express, een trein van Nagasaki naar Huis ten Bosch, het Hollandse themapark hier verderop in Sassebo dat jaarlijks honderdduizenden be zoekers trekt. Er is zelfs een supermarktketen die naar Siebold is vernoemd en die zijn klanten Siebold-spaarzegels geeft. Enfin, het zegt toch iets over hoeveel vertrouwen zijn naam wel inboezemt. Anders ga je niet in zo'n trejn zitten of koop je niet in zo'n win kel." Om die frivoliteit kan hij zelf wel la chen. Hij moet nog harder lachen bij de vraag hoe het komt dat hij zo goed Duits spreekt? Optocht ter herdenking van de hofreis die het Hollandse opperhoofd jaarlijks vanuit Nagasaki naar Edo (Tokyo) diende te ondernemen. Het bord boven de weg wijst naar Sasebo waar het themapark Huis ten Bosch is gesitueerd. „Dat is verdacht, hè, een Japanner die dat doet? Maar zonder gekheid, juist in het kader van mijn onderzoek naar Siebold heb ik een aantal jaren gestudeerd aan de universiteiten van Münster en Würzburg, inderdaad dezelf de waaraan Siebold in 1816 afstudeerde in de medicijnen. Later ben ik in Duitsland in contact gekomen met de familie Branden- stein-Von Zeppelin die de nalatenschap en archieven van Siebold beheert. Er bleken nog zo'n 7.000 8.000 documenten te zijn die niemand ooit had gezien en dus bestu deerd had. Na tamelijk moeizame onderhan delingen, heb ik inzage gekregen in die stuk ken en ze ook op microfilm mogen zetten." De gevoeligheid van de kant van de familie was gelegen in het feit dat Siebold tot twee maal toe als spion annex ongewenst persoon zijn geliefde Japan moest verlaten. „Ik heb de familie kunnen overtuigen van het feit dat dat drogredenen waren. Dat men dat heden ten dage hier ook zo niet ziet. Belachelijk om te denken dat hij een spion was. Alles stond bij hem in het teken van de wetenschap. Zijn verzamelingen zoals die in Leiden en Mün- chen terecht zijn gekomen, hadden helemaal niets met politiek te maken." Na minutieus onderzoek zijn de docu menten volgend jaar gereed voor publicatie. Echte nieuwe gezichtspunten leverde het materiaal niet op. Wél meer 'grondbeginse len', zoals Miyasaka dat noemt. „Tot nu toe werd aangenomen dat Siebold al in Neder land het idee had opgevat om naar Japan te gaan. Dat is niet zo. Hij wilde daar helemaal niet heen, maar naar Batavia. Daarnaast is het belangrijk om te weten dat het niet zo zeer wetenschappelijke aspecten waren die zijn leidmotiv vormden, maar redenen van financiële aard. In Duitsland was het financi ële klimaat in het begin van de 19e eeuw slechter dan in Nederland. In Batavia was net een epidemie uitgebroken en de Neder landse staat zat dringend verlegen om artsen voor haar kolonieën. Dat kwam Siebold bij zonder goed uit. Ook daarom trouwens was de familie wat terughoudend in het verstrek ken van het materiaal. Ze zagen hem toch liever als wetenschapper dan als arts in een factorij." Pure romantiek Wat de legendevorming rond zijn persoon later alleen maar in de hand werkte, was het gegeven dat Siebold zich opstelde als een Ja panner onder de Japanners door een vrouw uit Nagasaki te huwen. Hij kreeg daarbij een dochter, Oine, die het later als eerste vrou welijke arts tot verloskundige aan het keizer lijk hof zou schoppen. „Dat op zich vinden de Japanners al geweldig. Maar de dramati sche ontwikkelingen daarop deden de vere ring groteske vormen aannemen. Want ga maar na. Hij werd uitgewezen als spion. Hij moest zijn vrouw en kind achterlaten. En keerde dertig jaar later gezuiverd van alle blaam terug om zijn vrouw en dochter op nieuw in de armen te sluiten. Pure roman tiek. Dat spreekt aan, natuurlijk." Omdat professor Miyasaki niet alleen vaak in Duitsland was, maar ook een keer of vijf in Leiden bivakkeerde, is hij op de hoogte van het feit dat de naam van Siebold in Neder land en in Leiden tot voor kort nauwelijks enige bekendheid genoot. Daar zal zeker ver andering in komen nu in Siebolds voormali ge woonhuis aan het Rapenburg het Siebold Huis is gevestigd dat moet uitgroeien tot hèt Japan-centrum in Nederland. „En dan", zegt hij, „is het natuurlijk ook nog eens zo dat een profeet in eigen land niet wordt geëerd. Maar hier, nogmaals, hier in Japan is Siebold wereldberoemd." AD VAN KAAM Nagasaki: stad met een hoog Holland-gehalte <x E -4K a-U" A: - l iitr i '-';T «iösste.ï AS jjrr-y;.- S': m\ - - - f ff*, Vv:. *mk - A jf ,r- kcydpmarr- ■>I G Timmcngsfa i *»SÜA. ■y f 'kOOpI^l issiBe&adrofa'st&to#'-f

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47