Van Moorsel opent jacht Van 'golden boy' tot marketingstudent Dekker beleeft de S van een geheel andere Sydney 2000 Titelverdediger Holland Acht tegen wereldkampioen Nederlandse ploeg onthaald ZATERDAG 16 SEPTEMBER 2000 301 Oudste deelnemer is ambitieus Sydney» Bruce Meredith is de oudste deelnemer aan de Olym pische Spelen in Sydney. De man van de Maagdeneilanden hoopt op zijn 63ste in bezit te komen van een olympische me daille. Zijn geheim: niet roken, geen koffie en veel in de tuin werken. Meredith neemt deel aan het onderdeel geweer, lig gend schieten van 50 meter. Hij heeft twee ambities. „Het win nen van een olympische medaille en honderd jaar worden." Het eerste wordt een moeilijke klus gezien de concurrentie. „Het is bekend dat het gezichtsvermogen terugloopt naarmate de jaren oplopen. Dat geldt bij mij ook." De Holland Acht kon het bij de loting voor de olympische roei- wedstrijden op Penrith Lakes niet slechter treffen. De olym pische titelverdediger heeft zondag in de serie drievoudig wereldkampioen Verenigde Staten als een van de tegen standers. Wil de Holland Acht recht streeks doorvaren naar de fina le van zondag 24 september dan moet de heat worden ge wonnen, anders is de ploeg tot de herkansing veroordeeld. Roemenië, Kroatië en Italië zijn de andere tegenstanders van het Nederlandse vlaggenschip. De vrouwenacht heeft in de serie slechts twee tegenstan ders: de Verenigde Staten en Canada. Titelverdediger en we reldkampioen Roemenië neemt het in de andere serie op tegen Groot-Brittannië, Au stralië en Wit-Rusland. Piëta van Dishoeck en de Leidse Eeke van Nes kunnen vanavond (vanaf 23.30 uur Ne derlandse tijd) als eerste Ne derlandse ploeg een finale plaats bemachtigen. Ze moeten dan winnen van de dubbeltwee van Australië (Hatzakis/Roye), Verenigde Staten (Skricki/Davidon), Duitsland (Thieme/Boron) en Groot-Brittannië (Houghton- /Winckless). Die kans is klein. De Duitsers Jana Thieme en Katrin Boron, geroutineerd en gelouterd met vele titel den zich dit seizoen on; baar. De dubbelvier met Verberne, Dirk Lippij rik Simon en Michiel B gaat maandag voor in de halve finales. He plaats in de schifting t( ba, Polen, Duitsland e is daarvoor voldoende. Kaarten vliegen ineens de deur uit Sydney» In één dag tijd zijn in Sydney 700.000 toegangskaarten verkocht. Gisteren stond het aantal nog niet verkochte tickets op meer dan een miljoen. Enkele uren voor de opening van de Olympische Spelen was dit aantal geslonken tot 450.000. Voor atletiek zijn nog meer dan 100.000 kaarten beschikbaar, voor hockey nog 94.000 en rond de 60.000 kaarten voor boksen, voet en basketbal. Koffer kwijt, ondergebracht in een hotel voor rugzak-toeristen en nog geen enkel pasje. Ex-volleyballer Ron Zwerver is in Sydney 'terug bij af. Het olympisch goud dat hij vier jaar terug in Atlanta greep is Down Under weinig waard. Dat is misschien ook de enige verwantschap met de huidige nationale volleybalploeg, die tot Zwervers opluchting toch nog in Sydney is geraakt. „Gelukkig wel, anders zou het volleybal wel heel erg ver zijn af gegleden." De lange Zwerver is een opvallende verschijning in het Holland House. Af en toe flitsen nog beelden van de volleybal ler over de diverse televisieschermen in de kolossale en luxe biertent. Dat mo ment, Zwerver die na het winnen van goud de handen voor de ogen slaat, is in vele geheugens onuitwisbaar. Het is hem zelf nog niet opgevallen. Het is veel hollen en weinig stilstaan in het Holland House, waar hij het concept van zijn werkgever Trefpunt bewaakt. Het sport marketingbureau bedacht ruim acht jaar geleden de formule van het Holland House, dat in Sydney veel grootser is op gezet dan bij de voorgaande olympische edities in Atlanta en Barcelona. Daar opereerde Zwerver zelf nog als volleyballer. De nu 33-jarige Noord-Hol lander, die vorig jaar stopte met volley bal maar na Atlanta al afhaakte als inter national, is een andere weg ingeslagen. Zwerver probeert zich los te maken van het volleybal, maar beseft dat zijn verle den daarbij in de weg blijft staan. Die pogingen hebben slechts enige kans van slagen als hij voor een geïsoleerd be staan op een eilandje in de Stille Oceaan zou kiezen. Natuurlijk is hij begaan met het lot van zijn erfgenamen. Maar hij had het voorzien, de magere jaren. Andere bondscoach, andere spelers. „Nadat de ploeg het EK in 1997 won, dacht ieder een dat de opengevallen plaatsen ge ruisloos waren ingevuld. Ik zei toen met een dat ze te makkelijk kampioen waren geworden, maar dat ga je in zo'n situatie niet hardop roepen." Fout is geweest, zegt Zwerver, dat van de ploeg na het EK pas drie jaar later de volgende topprestatie werd verlangd. „Het had geen proces van jaren mogen zijn. Je kunt niet zeggen: pas bij de Spe len wordt het team afgerekend. Je moet ook op de tussenstations presteren. Er was nu altijd een excuus aanwezig." Zwerver liet nog niet zo lang geleden de kans om zijn schouders onder het Nederlandse volleybal te zetten schie ten. In een gesprek met de Stichting Top Volleybal Nederland werd hem duide lijk, dat hij op dit moment nog niet zo veel voor het Nederlandse volleybal kan betekenen. „Ik heb het wel eens vergele ken met de terugkeer van Frank Rijkaard bij Ajax. Hij speelde toen bij AC Milan. Daar werd hij in de watten gelegd, werk te hij in een professionele organisatie. In de jaren dat hij weg was werd Ajax ook een stuk professioneler. Terug naar Ajax was dus niet meer zo'n grote stap terug. Voor mij ligt dat anders. Ik heb zes jaar in Italië gespeeld, maar in die tussentijd is er in het Nederlandse volleybal niets veranderd."* In dienst van het sportmarketingbu reau Trefpunt leert Zwerver nu het vak sportmanagement. „Ik heb mezelf vijf jaar gegeven en heb er pas één jaar op zitten. Ik wil eerst goed rondkijken in verschillende sportculturen, zodat ik daar ook wat mee kan doen." Voor het 'veldwerk' in het volleybal vindt Zwerver zichzelf minder geschikt. Bovendien zou hij veel te laag op de lad der moeten beginnen want een ex-spe ler wordt in het volleybal niet zomaar bondscoach. „Ik heb als volleyballer het hoogste niveau bereikt en dan kan ik het niet opbrengen om in die sport weer on deraan te beginnen. Terwijl ik daar met mijn studie geen moeite mee heb. Om dat dat iets nieuws voor me is. Daarom vind ik het ook niet erg om hier in een backpackers-hotelletje te zitten, ver weg van alles, terwijl ik de luxe van vijfster renhotels gewend ben." Dat hij in een later stadium zijn ver gaarde kennis in dienst stelt van de sport, waarin hij groot werd, sluit Zwer ver niet uit. Hoe het volleybal er dan voorstaat, durft Zwerver niet te voor spellen. „Het is natuurlijk een waanzin nig product, maar het kost een hoop geld. Ik geloof dat er vier miljoen gulden per jaar nodig is voor de nationale he ren-, dames- en jeugdploegen. En er moet nog wel een sponsor voor worden gevonden. Wie wil dat uitgeven in Ne derland, voetballand." Naar de wedstrijden van Nederland gaat Zwerver wel kijken. Vooropgesteld dat hij aan kaartjes kan komen en in het Holland House kan worden gemist. „Maar het doet me niet zo veel. Ik zit straks alleen bij de finale op het puntje van mijn stoel te kijken, ongeacht welke landen daar staan. Want dan weet ik dat ons goud eraan gaat." Tinus heeft het in Sydney beter naar de zin dan in Barcelona Ron Zwerver in Sydney terug bij af Ron Zwerver „Ik vind het niet erg om hier in een backpackers-hotelletje te zitten, terwijl ik de I sterrenhotels gewend ben." foto gpd Veel misbruik van olympisch logo ruswuk Medewerkers van het Nederlands Olympisch Comité maken overuren om onrechtmatig gebruik van het olympisch logo te bestrijden. Vooral op internet treffen zij regelmatig de vijf olympische ringen aan op Nederlandse sites die daar geen toestemming voor hebben. Dit zegt C. Walder, jurist bij NOC *NSF. De Nederlandse sportorganisatie heeft drie medewerkers van automatisering ingezet als internetscout. Die struinen da gelijks de sites van onder andere providers en grote bedrijven af die veel bezoekers trekken. Als zij daarop iets aantreffen dan krijgt de betreffende organisatie, tweemaal tien dagen de tijd om het oneigenlijk gebruik te stoppen. Turnkampioene Furnon geblesseerd Sydney De Franse turnster Ludivine Furnon heeft bij een trai ning in Sydney een teen gebroken. De Europees kampioene op de vloer kan hierdoor niet meedoen aan haar favoriete onder deel tijdens het olympisch tumtoemooi. Ook kan ze niet op de balk aantreden. Furnon wil wel proberen deel te nemen aan de onderdelen brug en paardspringen. Freeman ook op 200 meter Sydney Cathy Freeman, de gedoodverfde kandidate voor olympisch goud op de 400 meter, heeft besloten ook te starten op de halve afstand. „We hadden op die afstand nog een start plaats opengehouden. Die wil ze nu invullen", verklaarde een woordvoerder van het Australische team. Cathy Freeman - ont stak zij het olympisch vuur - zoekt dus de confrontatie met de Amerikaanse Marion Jones, die in Sydney gaat proberen vijf gouden medailles binnen te slepen. Op de 400 meter krijgt Freeman ook nog tegenstand van de Fran^aise Marie-Jose Pe rec. Die klaagt er sinds haar verblijf in Australië over dat ieder een zijn best doet de loopster uit haar ritme te halen. Perec heeft zich eenzaam opgesloten in een hotelkamer. Rare jongens, die Australiërs. Neem het bezorgen van post. Een brief voor de hotel gast wordt niet aan de balie afgeleverd, maar onder de rui tenwisser van je huurauto ge stopt. Geen probleem overi gens, als je het systeem maar even kent. 's Lands wijs, 's lands eer, zullen we maar zeg gen. De herkomst van de brief baarde ons wél opzien. We hadden op veel gerekend, maar niet op een mooie gele enveloppe van de State Police of New South Wales. De in houd was zakelijk, maar vriendelijk van toon. Of die aardige Hollanders een bijdra ge van 84 Australische dollar in de staatskas willen storten. Geen moeite blijkt de federale politie te veel, want het adres waar we de som, van omgere kend zo'n 125 gulden, bezorgd kan worden staat keurig ver meld: Parramatta Road. Nadere bestudering van het met een gewichtige staatsstem- pel opgesierde schrijven leert, dat enkele geüniformeerde me dewerkers hadden geconsta teerd dat er een witte bolide op een plaats geparkeerd stond, waar dat niet was toegestaan. En daar wilden ze ons beleefd op attenderen. Ach, het bedrag mag geen naam hebben. En we kregen nog de vriendelijk groe ten. No worries, mate! Een Hollander die in zijn por temonnee wordt getroffen, wil nog wel eens in toorn ontste ken. Maar op Australiërs word je niet gauw kwaad. Die big smile en die vriendelijke bena dering verzachten de scherpe toon van een bevel. We hadden desondanks op iets meer begrip van Het Gezag ge rekend. Wisten ze dan niet, dat het ons bloed, zweet en tranen heeft gekost om onze weg in het verkeer te vinden. Het au torijden in spiegelbeeld is be hoorlijk'lastig en ging de eerste dag zelfs gepaard meteen kop- staart-botsing. Intussen hebben we flinke vor deringen gemaakt. We raken bijna geen stoeprandjes meer, weten dat een bocht naar rechts buitenom moet worden genomen en naar links bin nendoor. Je moet weliswaar blijven opletten, maar dat lukt inmiddels aardig. Bovendien worden de ruitenwissers al minder vaak aangezet als we de richtingaanwijzer willen gebruiken. Kortom, we zijn geen gevaar meer voor onze medeweggebruikers. Om die reden hebben we be sloten het verzoek van de fede rale politie vriendelijk doch beslist af te wijzen. Gelijk wij de eerste dagen onze deelne ming aan het verkeer als een proef zagen, beschouwen wij de gele enveloppe als een gele kaart. Om te voorkomen dat we een tiveede krijgen, stoppen we hem trouwens wel elke keer keurig terug onder de ruiten wissers, zo van: wij hebben er al één gehad. En langs deze weg beloven we beterschap. No probs, mate. HENK STOUWDAM een kater verliet. De mislukking in Barcelona had alles te maken met de beroerde sfeer in het team. Dat is nu anders, 'hon derdduizend keer beter zelfs', ook al zijn haar collega's voor de wegploeg er nog niet. „Maar ik heb vorig jaar het WK in Italië met Melchers en Beltman gere den, dus daar ben ik niet bang voor." Als het op de achtervolging goed gaat - en dat betekent plaatsing bij de laatste vier - dan rijdt Van Moorsel ook de puntenkoers. Dan zijn er nog maar twee dagen om van de baan om te schakelen naar de weg. Van Moorsel: „Dat is wei nig om van baan- weer wegbe- nen te maken. Maar anderzijds betekent het ook dat het op de baan goed is gegaan en dat ik dus goed in mijn vel zit." Voordat er ook maar één me ter is getrapt was er al goed nieuws. Farm Frites besloot het contract met de ploeg te verlen gen. „Dat geeft rust en vertrou wen. En daar draait alles om." Leontien van Moorsel zegt het met een zelfverzekerde blik in de ogen en in haar vertrouwde, eigen woorden. Het 'koppie' is goed, de 'pootjes' zijn goed. En dus is Tinus goed. Wielerminnend Nederland kan gerust zijn: Van Moorsel is klaar voor haar eerste van maximaal vier grepen naar goud. Morgen wacht de drie kilometer achter volging. Tinus keerde afgelopen week voor het eerst terug op de baan die ze in januari al eens testte. Een fijne, snelle baan en vooral: niet te steil. De nationa le wielerdiva heeft in Sydney geen hoogtevrees. „Ik ben al helemaal bovenin geweest." Ze heeft de afgelopen dagen in het Dune Gray Velodrome - waar Nederland samen traint met Frankrijk en Japan - een paar tests op snelheid gedaan. „Normaal zou 52x15 goed ge noeg moeten zijn voor een tijd bij de eerste vier. Maar we moe ten zeker zijn, het gaat meteen om een plek in de halve finale." Leontien denkt dat ze die ver snelling wel rond kan krijgen. Ze weet het eigenlijk wel zeker. „Want als ik bij huis wegrijd, gooi ik het liefst meteen de der tien erop. Maar dat kan op de baan niet." Normaal gesproken zou dat moeten leiden tot een snellere tijd. „Eerst kijken of we met die versnelling dezelfde tij den kunnen halen. En ik kan je wel verzekeren, die waren al snel genoeg". Ze verwees naar een kilometertijd van 1.04,7, wat slechts twee seconden bo ven het Olympisch record ligt op de kilometer met staande start, bij de mannen wel te ver staan. De enige vraag is of ze het ook drie kilometer kan volhou den in plaats van één of twee op training. Van Moorsel denkt dat ze er klaar voor is. En de concurrentie heeft dat blijkbaar nog niet helemaal in de gaten, getuige een uitspraak van een andere favoriete voor goud, Marion Clignet. „Ze heeft tegen de achtervolgingsploeg gezegd dat ze niet bang voor me is, omdat ik vorig jaar in Berlijn twaalfde ben geworden. Dat moet ze vooral blijven denken", lachte Van Moorsel die zich door dit soort uitspraken alleen maar laat motiveren. Aan het materiaal zal het niet liggen. Voor het eerst rijdt ze een grote wedstrijd met een fiets die helemaal is toegesne den op de achtervolging. „Daarvoor reed ik altijd op de fiets van de puntenkoers met een tijdritstuur. Maar door dit andere frame zit ik veel lager, veel meer in de tijdrithouding. Ik zat er meteen goed op. Dat is ontzettend lekker voor het mo reel." Van Moorsel is terug op de Olympische Spelen, de wed strijd die ze in 1992 nog met Leontien van Moorsel maakt voor de achtervolging gebruik speciale fiets. foto reuters Voor binnenkomst in het Hol land House, de Nederlandse enclave in Sydney's Darling Harbour, had Ron Dekker al een paar keer geklikt met zijn fotocamera. „Straks ga ik met een groothoeklens nog de Bata via fotograferen." Tegen de sky line van de olympische stad is de VOC-replica een markant herkenningspunt, ook voor de zojuist gearriveerde voormalige schoolslagzwemmer. Dekker is na twaalf jaar terug op de Spe len, als zwemexpert toegevoegd aan de verslaggeversploeg van NOS Studio Sport. Imposant was zijn sportieve loopbaan, zeker die in Neder landse wateren. Precies zestig nationale titels verdiende Dek ker in de periode 1982-1999. En bij menig internationaal zwem- evenement eind jaren tachtig, begin negentig was de school slagspecialist Nederlands enige representant in de mannen- ploeg die zich kon meten met de rest. Bruggenbouwer tussen de afzwaaiende generatie Frank Drost en coming-man Marcel Wouda heette hij. En Dekker baarde opzien door de passage van de minuutgrens op vijf ver schillende onderdelen. Ron Dekker had de mondiale primeur. Binnen zestig tellen kon de alleskunner de school slag, vrije slag, vlinderslag, rug slag en wisselslag afraffelen op de kortebaan (25 meter), een unieke aaneenschakeling. Suc cesrijk was hij (te) spaarzaam op grote titeltoernooien, waar zijn sprinterscapiciteiten in een sterke bezetting onvoldoende rendeerden wegens een gebrek aan trainingsmogelijkheden. De erelijst bevat een Europees kor- tebaankampioenschap, be haald op de 100 meter wissel- slag. Finalist was hij meermaals op EK's en WK's, maar tot zijn gro te teleurstelling niet op olym pisch niveau. Bij de Zomerspe len van 1988 in Seoul sneuvelde Dekker (34 jaar inmiddels) in een dramatische barrage met de onbekende Hongaar Tamas Debnar. Die nabeurt was in de Zuidkoreaanse hoofdstad noodzakelijk om het achtste startbewijs voor de eindstrijd op de 100 meter schoolslag uit te kunnen delen. Dekker greep schlemielig mis, exact eenhon derdste van een seconde be droeg het verschil tussen elite en B-gamituur. Een misrekening met nawee- en voor Dekker, die voor aan vang van de series in Seoul als achtste man stond genoteerd op de wereldranglijst. Herstel werk kon hij op de Olympische Spelen nimmer verrichten. Voor Barcelona (1992) kwalifi ceerde hij zich niet eens. Hij voldeed simpelweg niet aan de seléctienormen. „En het stren ge NOC hield toen ook de ach terdeur voor me gesloten." De missie voor Atlanta ein digde op tragische wijze in het voortraject. Dekker raakte in de winter van 1996 in het Duits land betrokken bij een buson geval, waarbij bekenden van hem uit het Deventer zwembad het leven lieten. „Ik wilde me nog een keer helemaal opladen voor de Olympische Spelen, maar dat ongeluk heeft toen al mijn mooie plannen gedwars boomd." Die mentale klap kwam hij heel langzaam te boven. Juist Sydney Anky van Grunsven voerde gisteren het Nederlandse contingent sporters aan dat deel nam aan de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Sydney. „Ik heb de opening wel vaker meegemaakt, maar dit was iets heel speciaals. Het geeft een heel bijzonder gevoel om met de vlag tussen al die andere atleten te lopen", blikte de amazone terug op het voor haar zo speciale moment. De Nederlandse ploeg werd toegejuicht door de 110.000 toeschouwers die het megaspektakel in Homebush Bay bijwoonden. Zij zagen hoe abiriginal Cathy Freeman het olympische vuur ontstak. Niet alle Nederlanders waren overi gens aanwezig. De sporters die vandaag in actie komen, mochten niet meelopen in de bonte stoet. foto reuters mike blake daarom was zijn het Nederlandse de NK sprint van jaar in Dordrecht, neel moment. Voc het bijzonder. Maar der voor de DWK in Barneveld, w een aangenaam plezier in de ;en na Trouw bleef clubtrainer. Voor structeur - in het Putten - is het niet niteit met de ven. Studio Sport ideale draaide deze zomer het EK in Helsinki, bak mag hij acht dagf een in Sydney. „Ik zat flink te juich auto, toen ik het goe< te horen kreeg op mi; tje, drie dagen na de prachtig dat ik de 5 van de andere kanti ven. Het is een goede oud-atleten op deze kijk kunnen geven groot tv-publiek. Erik en Herbert Dijkstra goede voorbeelden i de extraatjes ben ik l slaggeving van het gekomen, voor de kant, daar moet ik zijn." Dekker kan een v lang de boodschappe het goede nieuws, va richtingen in Sydney reldrecordhoudster Bruijn en uitdager P den Hoogenband. „II heel goede prestaties wedstrijden, en niet! de Nederlanders."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 34