<)YDNEY 2000 Ook gelukkig zonder goud VttfawtmufM Een gewichtheffer van een andere planeet Judoka Jessica Gal stopt abrupt na vier Spelen Jessica Gal had als kind in Buitenveldert al het gevoel dat ze anders was dan de andere kinderen. Ze was zich op jonge leeftijd, als de tweede dochter van een Amerikaanse moeder en een Hongaarse vader, erg bewust van haar afkomst. Gal werd met haar oudere zus Jenny en jongere broer Jonathan tweetalig opgevoed. Een gewoon gezin, maar toch anders. door GIJS VAN OOSTEN Voor een kind is het meestal niet echt leuk om anders te zijn dan de rest", redeneert de 29-jarige Gal. „Het is misschien óm die reden dat ik wat wilde laten zien, me wilde onderschei den om aandacht en waardering te krijgen. Ik kan me een perio de op de lagere school herinneren dat ik veel uit de klas werd gestuurd. Ik was een klein, sportief en een beetje ondeugend meisje dat niet op haar mondje was gevallen." „In de eerste jaren op de middelbare school was ik er ook heel erg mee bezig om te laten zien dat ik ook grappig kon zijn. Ik was een beetje bijdehand, maar na verloop van tijd ging ook dat weer over. Toen dacht ik: laat mij maar. Ik was toen weer meer op mezelf. Iets wat ik nu nog steeds heb en als klein meisje ei genlijk ook had." „Ik was van jongs af elke dag heel veel met sporten bezig. Aan de ene kant was ik stil en teruggetrokken, maar ik wilde er ook wel graag heel goed in zijn. Ik fantaseerde over roem en faam. Als Idnd wilde ik al wereldkampioen worden. Ik ben judo gaan doen door met Jenny mee te gaan. Ik heb ook geturnd, maar omdat ik goed was in judo, vond ik dat ook leuker. Het waren vooral de wedstrijden die me aanspraken, het ging niet zozeer om het judo op zich." Gal belandde in de jaren tachtig met haar zus Jenny in de natio nale selecties. In 1988 werd ze, pas 16 jaar oud, voor het eerst Europees kampioene bij de senioren. In hetzelfde jaar nam ze deel aan de Olympische Spelen in Seoel waar het vrouwenjudo nog een demonstratiesport was. Ook-in Barcelona 1992 en At lanta 1996 was ze van de partij. Een medaille zat er nog niet in. Haar moeder was toen en is nog altijd haar grootste supporter, de laatste jaren is ze uitgerust met een videocamera. „Ze is mee gegroeid met het judo van ons. Vaak was ze erbij toen ik als kind naar het buitenland ging en dat is eigenlijk zo gebleven. Mijn va der gaat nooit mee. Dat was vroeger al net zo, want toen was hij voor zijn werk veel op reis. Maar hij is hartstikke trots hoor, hij bekijkt alle videobanden. Ik vind het prima zo." Kenamju Jessica Gal klopte in de zomer van 1988, nog voor de Olympi sche Spelen, met haar zus Jenny aan bij de sportschool van Kenamju in Haarlem. Het clubje van Cor van der Geest was in ontwikkeling maar stelde internationaal nog niets voor. „Kenamju had twee voordelen: de sportschool was de hele zo mer open en er waren veel goede sparring-partners voor mij. Ik had daar echt behoefte aan. „Onbewust zal ik een voortrekkersrol vervuld hebben, want door ons is Cor echt bij het topjudo betrokken geraakt. Onze komst was voor hem een stimulans om met toppers te gaan werken. Die groep is in de afgelopen jaren steeds groter gewor den. Ik heb veel aan Cor gehad, maar hij ook aan ons. Daar zijn we het wel over eens. „Cor heeft zich ontegenzeggelijk ontwikkeld als trainer en coach. De negatieve manier waarop Cor zich langs de mat wel eens uit, zijn 'schreeuwkant' noem ik dat, is nergens voor nodig want hij krijgt de waardering toch wel. Dat weet hij, dat is hij zich bewust. Ja, dat gedrag accepteer ik van hem. En meestal gaat het toch langs mij heen. Het is zijn zwakte, maar tegelijker tijd ook zijn kracht. Daarmee doel ik op zijn fanatisme, dat is onontbeerlijk in topsport." „Wat veel mensen niet van Cor weten is dat hij ook een warme en beschermende kant heeft. Die laat hij tiijdens de trainingen zien, want dan compenseert hij voor zijn gedrag tijdens de wed strijden. Cor en ik zijn in die twaalf jaren dicht naar elkaar toe gegroeid. Want bij Cor kun je altijd terecht, hij zegt de goede dingen op het juiste moment." Geweten Op het WK van 1999 in Birmingham stuitte Cor van der Geest op grote problemen toen hem een langdurig schorsing boven het hoofd hing vanwege het betreden van de wedstrijdmat. Een doodzonde. Hij moest een dag later bij het bestuur van de we reldfederatie komen. Op dat moment schoof heel subtiel Jessica Gal, als een reddende engel, aan. De straf bleef beperkt en ei genlijk zonder gevolgen. „Ik denk dat ik net als iedereen bij Kenamju een bepaalde rol heb, alleen is die niet zo duidelijk omschreven. Ik ben de enige dame, maar toch ook weer gewoon een lid van de groep. Zo voel ik het althans. Op het WK van vorig jaar lag het voor de hand dat ik Cor zou helpen. Ik spreek de Engelse taal vloeiend, heb mijn diplomatieke kant en ben een vrouw waardoor de communica tie op een andere manier loopt. De sfeer is dan wat zachter." Gal, afwachtend wat betreft het uiten van haar mening, trad op een ander moment ook op de voorgrond. Na het WK had Gal de rol als woordvoerster van Kenamju op zich genomen toen de ju doka's uit Haarlem het EK voor landenteams besloten te boy cotten vanwege onenigheid over het selectiebeleid van de bond. „Ik ben van mezelf nogal beschouwend. Ik heb de neiging om twee kanten van de zaak te bekijken. Maar als ik vind dat ik ge lijk heb, dan ben ik daar heel resoluut in." Maar toch, ze ziet zichzelf niet als het geweten van Kenamju. „Dat gaat veel te ver. Want meestal wil ik me er niet mee be moeien. Ik heb ook niet zo veel problemen gehad met de judo- bond. Voor een aantal mannen bij ons, ligt dat anders. Maar als ik me gepakt voel, dan zal ik dat heus duidelijk maken. Ik laat me niet raken." Blessure Gal staat maandag, uitkomend in de klasse tot 57 kilo, voor het laatst op een internationaal judoplatform. De Olympische Spe len is het laatste station van een succesvolle carrière (4x EK- goud, 4x WK-brons). Negen weken geleden zag het er even naar uit dat ze als gevolg van een afgescheurde knieband op een droevige manier uit de wedstrijdsport zou verdwijnen. Maar Gal knokte zich knap terug. „Het is wahr dat ik door die blessure me vrij ontspannen heb kunnen voorbereiden. Ik zal geen last hebben van twijfels of on zekerheid. Ik heb geleerd te relativeren. Mijn geluk hangt niet af van het wel of niet winnen van een medaille. Vroeger was dat anders, dat is waar. Maar dat moet je ook weer niet overdrijven. In topsport maken details het verschil, die worden uitvergroot. „Ik ben door het judo geworden wie ik ben. Ik ben gevormd door topsport", zegt Jessica Gal, vlak voor haar vierde en laatste Spelen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Het zijn echter details waarop je in het normale leven nooit zult stuiten, omdat je de grenzen niet opzoekt." Gal stapt na maandag abrupt uit de actieve wedstrijdsport, al zal ze wellicht nog wel wat teamwedstrijden voor Kenamju doen. In januari begint de afgestudeerd medica aan de specialisatie sportgeneeskunde. Ze mag ook in het hoofdbestuur van de Judo Bond Nederland als afgevaardigde van de sporters snuffelen. Er zijn uitdagingen genoeg, ook bij haar club waarvoor ze zich in een wat vrijblijvende rol zal inzetten. „Judo is een manier van leven geweest, mijn hele leven lang. Ik geloof niet in afbouwen, dus zal ik abrupt stoppen. Het toeleven naar een doel, de aandacht, het aanzien en alles wat er bij komt kijken, zal minder zijn. Maar ik zal altijd de uitdaging blijven zoeken, zoals straks in de opleiding sportgeneeskunde. Het is ook wel fijn om eens niet te moeten, want judo is niet altijd een feest, hoor." „Ach, als volgend jaar het WK aan de gang is zonder mij, dan zullen mij best gevoelens van nostalgie bekruipen. Het judo, dat kan ik al zeggen, is mij het helemaal waard geweest. Ik heb veel ervaring opgedaan, ik ben door het judo geworden wie ik ben. Ik ben gevormd door topsport. Ik ben nu zekerder, heb veel over mezelf geleerd en ben een stabielere persoonlijkheid geworden. En dan zeg ik: ik ben 29, bijna 30 jaar, het is mooi geweest. Het is tijd om nieuwe dingen te gaan doen." hij aan de aandacht van zijn bege leiders door via de achterdeur een Chinees restaurant uit te glippen. Hij dook dagenlang onder bij Au stralische Turken alvorens bij het Turkse consulaat politiek asiel aan te vragen. Dat werd hem met liefde gegeven; op zijn retourvlucht naar Europa werd hij op het vliegveld van Londen zelfs opgehaald met het vliegtuig van de Turkse premier. Aangekomen in Turkije kuste hij de landingsbaan, waarop de bevolking hem voor eeuwig in de armen sloot. De regering had in 1988, toen Su- leymanoglu de Spelen weer dreigde te missen omdat hij pas een jaar la ter genaturaliseerd mocht worden, er zelfs een miljoen dollar voor over om hem in Seoul te krijgen. Voor die afkoopsom wensten de armlas tige Bulgaren wel mee te werken. Het kleine krachtmens betaalde Turkije in goud terug, en wel drie keer achter elkaar. Verder veroverde hij 16 wereldtitels, 10 Europese ti tels en brak meer dan 50 keer een wereldrecord. Hij was eigenlijk al gestopt. Voor de roem en het geld hoeft de schatrijke lieveling van het Turkse volk niet meer met de halters te stoeien. Maar de gewichtheffer van een an dere planeet kon het niet laten om op deze bijzondere grond nog één keer te laten zien dat voor hem ge wichtheffen weinig meer dan een argeloos spel met de zwaartekracht is. TEKST RENÉ BANIERINK FOTO AP ROB GRIFFITH Nairn Suleymanoglu is terug op heilige grond. In Australië begon bijna 15 jaar geleden het tweede en echte leven van de in Bulgarije ge boren Turk. Onsterfelijk kan de ge staalde perfectie in gewichtheffen niet meer worden, dat is hij al. De 33-jarige krachtpatser gaat deson danks op voor een vierde achter eenvolgende gouden plak op de Olympische spelen. „Maar eigenlijk is het de vijfde, de eerste is mij in Los Angeles onthouden", zegt 'Poc ket Hercules', zoals zijn bijnaam luidt. Het is eigenlijk een mannetje van niks. Een dwerg van nauwelijks an derhalve meter hoog, dik zestig kilo. Maar dan wel volgestouwd met spierbundels als staalkabels. Hij is verreweg de beste en meest beken de gewichtheffer van deze planeet. Toen hem na zijn derde goud in At lanta werd gevraagd of zijn presta tie uniek was, zei hij koeltjes: „Ik ben de eerste die dit gepresteerd heeft. Oordeel zelf." Suleymanoglu had al genoeg mee gemaakt om daar opgewonden van te raken. Geboren in Bulgarije als Nairn Suleymanov uit ouders van Turkse origine (nog kleiner dan hij zelf), werd hij op 16-jarige leeftijd al een beroemdheid toen hij als twee de man ter wereld er in slaagde drie keer zijn eigen gewicht te tillen. Hij was de grote favoriet voor de Olym pische Spelen van Los Angeles in 1984, maar mocht daar niet deelne men omdat Bulgarije die Spelen boycotte. Kort daarop had de Bulgaarse over heid helemaal afgedaan, toen deze allerlei acties ondernam tegen de Turkse minderheid en de islam. Moskeeën werden gesloten, islami tische feestdagen geschrapt, het dragen van Turkse kleding en het spreken van de taal verboden. Toen hij vervolgens ook zijn paspoort moest inleveren en zijn Turkse naam veranderd werd in Neum Shalamanov, was de maat vol voor de kleine krachtpatser. In 1986, tijdens een toernooi in het Australische Melbourne, ontsnapte Scores en straffen: als geen van de twee judoka's een ippon scoort, dan wint de judoka die een nalf punt scoort. Als geen van beiden een waza-ari scoort, dan tellen de kleine scores, yuko en koka genaamd. In het geval dat geen van beiden een score maakt of de score gelijk is, dan wijzen de hoofdscheids- rechter en de twee hoekscheidsrech- waarvan ten minste ters de winnaar op beslissing aan 157 vrouwen, Een judoka kan door de scheidsrechter zullen deelnemen worden bestraft vanwege inactiviteit, jn zeVen het buiten de mat stappen en ongeoor- gewichtsklassen <60kg <48kg 400 judoka s, <73kg <57kg <90kg <70kg 100kg +78kg JUDO Een judoka scoort een vol punt - ippon - door zijn tegenstander op zijn te werpen, 25 seconden in een houdgreep te houden of tot overgave te dwingendoor middel van een armklem of verwur ging. De judoka die een ippon scoort, wint ook het gevecht. Ippon Vol punt Waza-ari Half punt Yuko Kwartpunt Koka Achtste punt Hansoku-make Straf ter grootte van ippon Per gewichtsklasse worden in het judo vier medailles ver deeld: een gouden, een zilveren en twee bronzen medailles. Dit is het gevolg van het toernooisysteem met een herkansingsron de. De twee finalis ten van de her kansingen strijden tegen de twee verlie zers van de hal ve finale uit het hoofdschema om twee bronzen medailles. Straf ter grootte van yuko Straf ter grootte van koka

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 33