Bijstandsmoeder moet aangeboden baan nemen rtijsubsidie afhankelijk ten van aantal stemmen' LUSIEF SLAAPCOMFORT BIJ VAM TIL Binnenland Fatale botsing kwam door fouten vlieginstructeurs Korthals peinst niet over andere aanpak wietverkoop Koningin opent boeddhistische tempel Zeedijk Politie en Antillianen slaags Ziekenhuizen blij met besluit minister Borst van tiHMsNM Connexxion geeft zichzelf goede kans bij HSL Blokkades zorgen voor in totaal 660 kilometer files DAG 16 SEPTEMBER 2000 te mannen vast in moordzaak e politie van Epe heeft onlangs twee nieuwe verdachten louden in verband met de dood van een 35-jarige Gro- Het gaat om een 25-jarige man uit Rotterdam en een 19- nan uit Amsterdam, zo werd gisteren bekend gemaakt. :h dachten zouden het slachtoffer begin april in Groningen ele dwang hebben meegenomen in een auto. Onderweg e J n zij de Groninger geld hebben afgeperst, waarna ze hem ich ten oprit van de A28 in 't Harde met een vuurwapen om int ren zouden hebben gebracht, lat bl iers IJsselmeer op ondanks verbod as m Er mag een week niet worden gevist op het IJssel- vai maar de vissers gaan maandag uit protest toch het water pe n 17 tot en met 23 september moeten ze binnen blijven, •m de visserijcapaciteit onvoldoende is ingekrompen, zo rdi iet ministerie van landbouw en visserij laten weten. Afge- n was die capaciteit te verminderen met vijftig procent Latfteken met 1996. Maar de reductie is blijven steken op 46 ru it. Sluiting met een week zou dat tekort goed maken, de ffioord over schade brand ATF eni Landbouworganisatie NLTO heeft gisteren een ak- bereikt met chemisch afvalverwerkingsbedrijf ATF in vc ten over een schadevergoedingsregeling voor boeren die vo le brand van 12 mei gedupeerd zijn. Over de inhoud van bo koord zijn geen mededelingen gedaan. Dat wordt maan- U besloten lering bekend gemaakt. Boeren in een strook tot kilometer ten westen van Drachten moesten op de dag brand hun vee binnen halen. Bovendien moest het gras worden ingekuild en werd de melk apart afgevoerd. ;ere korting aankoop huurhuis Woningbouwverenigingen mogen hun huizen met jgere korting verkopen aan huurders. Als mensen al in de ig wonen, kunnen zij maximaal dertig procent korting i op de marktwaarde. Iemand die niet in het huis woont, jp z'n hoogst een reductie van twintig procent. Het kabi- ieft dit gisteren besloten, zei staatssecretaris Remkes huisvesting). Het is bedoeld als koopstimulans voor huur- temkes wil dat de corporaties de komende tien jaar K) woningen verkopen. lukkers bekladden reeks beelden SEN» Molukse actievoerders hebben gistermorgen in het en van het land drie beelden beklad met rode verf. De ac- ipgeëist door de groepering People Against Genocide Volgens woordvoerder Reawaruw gaat het om een pro- de 'volkerenmoord' op de Molukken. De besmeurde in zijn 'Us mem' in Leeuwarden, het Peerd van Ome in Groningen en Bartje in Assen. xamens vanaf 2003 moeilijker De eisen voor het behalen van het auto- en motorrij- worden vanaf 2003 strenger. Daarnaast komen er drie «rijvaardigheidsbewijzen bij: het Bl, Cl en Dl rijbewijs, leit voort uit nieuwe eisen van de Europese Commissie, -rijbewijs is bedoeld voor brommobielen. Het tl-rijbe- bedoeld voor kleine vrachtwagens tot 7.500 kilo. Daarbo- jft het C-rijbewijs gelden. Iets soortgelijks geldt voor per- vervoer tot 7.500 kilo, waarvoor een Dl-rijbewijs nodig Daarboven is een D-diploma verplicht. IQeine busjes tot kilo mogen nog met het B-rijbewijs worden bestuurd. itallen trampassagiers gewond idam' Door een botsing tussen twee trams op de Cornelis an in Amsterdam zijn gisteravond in de spits 25 passa- ewond geraakt. Ze zijn met ambulances overgebracht et ziekenhuis. Een van de trambestuurders is zwaar ge- De meeste reizigers hadden nekklachten en kneuzingen wonden. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. nkaard laat 10-jarig zoontje rijden IVQRSTOmdat hij zelf erg diep in het glas had gekeken, it een 45-jarige inwoner van Sevenum een uitstekend m het besturen van de auto over te laten aan zijn zoontje »e politie trof de auto en het duo donderdagavond laat een wei. De jongen was daar door een stuurfout terecht- len, zo bleek later. Bij het n^men van de ademtest ging de er nog vanuit dat de vader achter het stuur had gezeten, rhoren bleek het zijn zoontje te zijn geweest. De man 'en rijverbod opgelegd en raakte zijn rijbewijs kwijt. ir de Vries van binnen zaken wil politieke par- ip een andere manier ëren. Hij wil het subsi- ag afhankelijk maken aantal stemmen dat tij- e verkiezingen op een ■uitgebracht. ins hem wordt daarmee d tussen kiezer en partij „Burgers tonen hun be- heid door op een be- partij te stemmen. Door m uit te brengen, zor- ervoor dat de partij van is meer subsidie krijgt." eke partijen kampen i slaapkamerafdeling van Van Til is zowel een design- als adviescentrum. Met tientallen exclusieve interieurs en kasten- op-maat, naar individueel ontwerp. Met de beste slaapsystemen ter wereld, voor het ultieme slaapcomfort. En een professioneel team van slaapspecialisten dat u persoonlijk adviseert. Geavanceerde techniek gekoppeld aan tijdloos design. Bedsets met gepatenteerd Auping-interieur zijn er in vele uitvoeringen en kunnen m< behulp van accessoires tot een compleet inteneur worden uitgebreid. ANP Algemeen Nederlands Persbure. Minister wil actievere rol gemeenten ten aanzien van kinderopvang Een bijstandsmoeder met jonge kinderen moet straks verplicht aan de slag als ze een baan krijgt aangeboden. Wel moet ze in staat zijn opvang te krijgen voor haar kin deren. Met dit aangepaste voorstel probeert minister Vermeend (sociale zaken) alsnog bijstandsmoeders met jonge kinderen de arbeidsmarkt op te krijgen. Een voor stel van zijn voorganger De Vries strandde eerder dit jaar in de Tweede Kamer. DEN HAAG ANP SMILDE ANP ligt hoeven de bijstandsgerech tigden met kinderen onder de De Vries wilde de bijstands- vijf jaar niet meer verplicht te moeders een sollicitatieplicht solliciteren, maar ze mogen een opleggen en hen verplichten aangeboden baan niet weige- tenminste 24 uur per week te ren. Ook heeft hij het mini- werken. Als het aan Vermeend mumaantal gewerkte uren uit vaartschool. De vliegtuigjes, van het type Bonanza 36, ver trokken op 8 juni voor een les vlucht. Ter hoogte van het TT- circuit in Assen weken de twee instructeurs echter af en maak ten twee keer een formatie- vlucht op te lage hoogte. De tweede keer kwamen ze daarbij met elkaar in botsing. De in structeurs wilden met de for- matievluchten een collega feli citeren. Volgens een woordvoerder van de school zijn er inmiddels maatregelen genomen om der gelijke voorvallen te voorko men. De instructeur die het on geluk overleefde, is geschorst. De school beraadt zich over eventuele verdere stappen. het oorspronkelijke voorstel ge haald. Vermeend vindt dat hij met zijn nieuwe voorstel tege moetkomt aan de eis van de Kamer dat eerst alle randvoor waarden goed moesten zijn ge regeld. Alle partijen, met uit zondering van de WD, hebben zich achter deze eis geschaard. Vermeend had eerder dit jaar met aanvullende maatregelen al de weg geplaveid voor het nieuwe voorstel. Zo zijn de scholingsmogelijkheden voor bijstandsmoeders verruimd. Ook komen er meer kinderop vangplaatsen. De bewindsman vindt dat daarmee aan de door de Kamer gewenste randvoorwaarden is voldaan. Een gemeente die de voorwaarden niet goed heeft ingevuld, mag geen aanbod voor scholing of werk naar de bijstandsmoeder sturen. Vermeend wil met zijn voor stel voorkomen dat bijstands moeders met jonge kinderen lange tijd buiten het arbeids proces staan. Hij vreest name lijk dat ze geen baan meer kun nen vinden op het moment dat ze weer in hun eigen onder houd moeten voorzien, omdat ze dan te lange tijd aan de kant hebben gestaan. De botsing tussen twee lesvlieg- tuigjes op 8 juni boven Smilde was te wijten aan de fouten van de twee instructeurs die in de toestellen zaten. Dat blijkt uit een onderzoek van de KLM Luchtvaartschool, waarvan de resultaten gisteren bekend wer den. Door het ongeval kwamen een instructeur en twee studen ten om het leven. De instruc teur in het andere vliegtuig bleef ongedeerd. Zijn twee stu denten raakten gewond. „Beide instructeurs vlogen op eigen initiatief manoeuvres die in strijd waren met de nationale wetgeving en de regels van de school", aldus de KLM Lucht- DEN HAAG GPD Teelt en leverantie legaliseren onlogische situatie, aldus een uiterst krappe meerderheid in de Tweede Kamer. Korthals voelt niets voor een andere aanpak. Er zou te veel politie nodig zijn om invoer van hasj uit het buitenland te we ren, de illegale teelt van wiet te gen te gaan, bij gedoogde cof feeshops na te gaan dat daar geen verboden middelen wor den verkocht en illegale ver kooppunten aan te pakken, somt de minister op. Samen met het openbaar ministerie wil de minister wel nagaan hoe ge meenten die door het bestaan de beleid in de problemen ko men, kunnen worden gehol pen. Het beleid voor coffeeshops wordt niet aangepast, ook al is een meerderheid in de Tweede Kamer daarvoor. Er zijn dom weg niet genoeg politieagenten om de veranderingen die de Kamer wil in goede banen te leiden. Bovendien zou het bui tenland er niets van begrijpen, schrijft minister Korthals van justitie in een brief aan de Tweede Kamer. Het parlement wil de teelt en leverantie van nederwiet voor de gedoogde coffeeshops legali seren. Nu mag je daar wel wiet kopen, maar is de wietteelt en bevoorrading verboden. Een over het algemeen met financi ële problemen omdat hun le dental gestaag terugloopt. Een aantal partijvoorzitters wil dat het kabinet het subsidiebedrag verdubbelt. Dit terwijl de rege ring de subsidies vorig jaar nog met twintig procent heeft ver hoogd. De Vries voelt er niets voor de subsidie 'zomaar' te verhogen. Het kabinet schaarde zich giste ren aan zijn zijde. Volgens de minister is het uit de tijd om 'politieke partijen automatisch geld toe te schuiven'. Hij ver wacht volgend jaar al met con crete voorstellen te komen voor een ander subsidiesysteem. AMSTERDAM ANP Koningin Beatrix heeft gisteren de eerste boeddhistische tem pel van Nederland geopend. Met een klap op de gong open de zij de Fo Kuang Shan-tempel op de Zeedijk in Amsterdam. De tempel is gewijd aan de vrouwelijke boeddha Kuan Yin. Boeddhisten uit de hele we reld hielpen de tempel te reali seren. Ondanks de hulp van ve le vrijwilligers kostte de bouw toch nog bijna tien miljoen gul den. Naast een klooster her bergt het pand gebedsruimten en ook een bibliotheek en een tentoonstellingsruimte. De eerste abdis van de Fo Kuang (of Guang) Shan-tempel, 1. Chao Shih, werd zes jaar gele den door meester Hsing Yun naar Nederland gestuurd. Zij kreeg de opdracht een boed dhistische tempel in Nederland te bouwen. Ze kwam uit op de Zeedijk. De plek bleek te be schikken over de vereiste posi tieve energielijnen of zoals de Chinesen het noemen: positie ve drakenpaden. De tempel werd ontworpen door de Nederlandse architect Fred Greven. Daarbij werden de richtlijnen van de Feng Shui, de kunst van de plaatsing en inde ling van ruimtes in harmonie met de natuurwetten, nauwlet tend gevolgd. Zo zijn bijvoor beeld de bovenverdiepingen zo gebouwd dat mensen niet over het boeddhabeeld op de bega ne grond heen kunnen lopen. Koningin Beatrix liet gisteren haar bloemen achter bij het boeddhabeeld. Meester Shin Ding sprak daarbij de wens uit dat de vorstin, en met haar het hele Nederlandse volk, door boeddha beschermd zal wor den. Volgens de meester toon de koningin Beatrix met haar aanwezigheid haar openheid voor religie en cultuur. Dordrecht De politie van Dordrecht heeft gisteravond veertig man in moeten zetten om de orde te herstellen in de Dordtse wijk Oud- Krispijn. Een groep van ongeveer zestig vooral Antilliaanse jongeren raakte slaags met de sterke arm. Ruiten van auto's sneuvelden en een auto brandde geheel uit (foto). De politie verliet de wijkpost aan het Jozef Israëlsplein nadat de Antillianen alle ramen hadden inge gooid. Pas na zessen kwam de wijk weer tot rust. De politie hield uiteindelijk zes jongeren aan. Volgens een woordvoerder van de po litie was de aanleiding voor de ernstige ongeregeldheden dat de po litie een aanhouding wilde verrichten. foto wfa etienne busink 'Vanaf2003 geen wachtlijsten meer' -DESIGNCENTRUM 'Een verrassende, maar ijzersterke combinatie DEN HAAG-UTRECHT PIETER VAN HOVE HANS JACOBS 'Een verrassende, maar ijzersterke combi natie' noemt Connexxion het zelf. De streekvervoerder maakte gisteren vlak voor het sluiten van de inschrijftermijn bekend samen met het Franse CGEA-Con- nex en de Zweedse spoorwegen SJ bekend mee te dingen naar exploitatie van het Ne derlandse deel van de hogesnelheidslijn naar Parijs. Connexxion is daartoe een zo genoemde 'joint-venture' aangegaan. Netelenbos besloot eerder dit jaar het ver voer op de HSL openbaar aan te besteden omdat een bod van de NS volgens haar 'ondermaats' was. De minister, die aan vankelijk wel kritiek kreeg op die beslis sing, was daarom zeer blij met de belang stelling voor het spoorvervoer. De nieuwe combinatie heeft drie mede dingers, zo maakte een gelukkige minister gistermiddag even na drie uur bekend. Dat is in de eerste plaats een consortium van de Nederlandse Spoorwegen, KLM en het Britse vervoerbedrijf National Express. Deze laatste partner heeft al veel ervaring opgedaan in Groot-Brittannië, de VS en Australië en heeft ook een belang in Euro star, dat al twee hogesnelheidsdiensten verzorgt: Brussel-Londen en Londen-Pa- rijs. De KLM denkt met een HSL-dienst al ternatieven te kunnen verzorgen voor vluchten op Brussel en Parijs. De 'slots' die op die manier vrijkomen, kunnen be ter worden gebruikt voor vluchten naar verdere bestemmingen. NS hebben altijd gezegd niet/onder de rechten op het HSL-vervoer te kunnen, waarbij met name het snelle 'binnenlands vervoer' (Amster dam-Rotterdam) van belang is. De tweede concurrent is een samenwer kingsverband van Deutsche Bahn (spoor wegen) en het Britse busbedrijf Arriva, dat ook in Noord-Nederland al aan de weg timmert. Het vierde bedrijf dat zich heeft aangemeld is het Britse bedrijf Stage coach. Voor Connexxion zijn dat stuk voor stuk sterke mededingers. Volgens woord voerder Lely is de combinatie zeker niet kansloos. „Wij zijn uitstekend op de hoog te van de Nederlandse markt voor reizi gers. Wij weten bijvoorbeeld goed waar onze klanten behoefte aan hebben." Deze expertise is volgens hem een goede aan vulling op de kwaliteiten van de twee an dere vervoerders. Zo heeft het Zweedse SI de nodige erva ring op het gebied van internationaal treinreizigersvervoer en het exploiteren van hogesnelheidslijnen. CGEA is natuur lijk nog bekend door de bemoeienissen met Lovers, de mislukte treindienst tussen Amsterdam, Haarlem en IJmuiden. Eind deze maand maken de ministers Zalm (financiën) en Netelenbos bekend welke van de vier consortia een ook daad werkelijk een offerte mogen uitbrengen. Als ze aan alle voorwaarden voldoet, dan gaan alle vier naar de volgende ronde", al dus Netelenbos gisteren. Na de zomer van 2001 moeten het loven en bieden zijn af gerond en worden de definitieve contrac ten met de uitgekozen vervoerder gete kend. APELDOORN GPD De wachtlijsten van de zieken huizen kunnen in 2003 zijn ver dwenen. Volgens de Neder landse Vereniging van Zieken huizen (NVZ) is sprake van een doorbraak nu minister Borst bereid is de vaste ziekenhuis budgetten los te laten. De mi nister heeft dat gisteren in een brief aan de Tweede Kamer la ten weten. Ziekenhuizen hebben nu nog een vast budget voor een be paald aantal verrichtingen per jaar. Is de grens bereikt dan krijgen zij geen vergoeding meer. Dit systeem is in het mid den van de jaren tachtig inge voerd om de stijgende kosten in de zorg te beteugelen. Het effect was dat de zieken huizen niet genoeg operaties konden verrichten om aan de vraag te voldoen. Daardoor ontstonden wachüijsten van soms meer dan een jaar. Minister Borst wil met ingang van komend jaar ziekenhuizen betalen per verrichting. Over de prijs van de behandeling mo gen ziekenhuizen zelf onder handelen met de ziektekosten verzekeraars. Deze 'absolute doorbraak', zoals woordvoerder Huisman van de NVZ het noemt, geeft ziekenhuizen en verzekeraars veel meer vrijheid. „Daardoor is het haalbaar om in 2003 de wachtlijsten te heb ben weggewerkt." Volgens Huisman is het daar voor wel noodzakelijk dat de gezondheidszorg de in de ma gere jaren opgelopen schade kan herstellen. Zo zijn er nu te weinig bedden op de intensive care, is de capaciteit van de eer ste hulp te gering, zijn er teveel beperkingen voor dure genees middelen en zijn onvoldoende artsen en verpleegkundigen op geleid. Veel ziekenhuizen in grote steden kunnen nu niet opti maal draaien wegens perso neelsgebrek. In het nieuwe sys teem krijgen zij meer mogelijk heden personeel aan zich te binden en mensen aan te trek ken. De nieuwe situatie zal on getwijfeld leiden tot hogere pre mies. Uit onderzoek blijkt dat de Nederlander bereid is meer te betalen voor zorg. RUSWUK ANP-DPA-Rtr stad en Toensberg. De trans porteurs klagen dat het bela chelijk is dat het land een van de hoogste brandstofprijzen ter wereld heeft terwijl Noorwegen een groot olie-exporterend land •is. Door de acties kunnen ben zinestations in het zuiden van het land droog komen te staan. Hongaarse vervoerders drei gen ook met acties en Griekse chauffeurs zijn van plan vanaf 25 september actie te gaan voe ren als de regering geen com pensatie aanbiedt voor de hoge dieselprijs. De Italiaanse rege ring wist acties af te wenden met de aanbieding van een pakket compensatiemaatrege len. In België heeft de regering compensatiemaatregelen toe gezegd, in Groot-Brittannië niet. Maar premier Blair zou bereid zijn over enige tijd met boeren, vrachtwagenchauffeurs en vissers te praten, waarbij een fiscale oplossing van het pro bleem niet langer taboe zou zijn. De acties van boze vrachtrijders en taxichauffeurs hebben de to tale lengte van de files gisteren behoorlijk opgeschroefd. Tus sen 05.00 uur en 17.30 uur stond volgens de verkeerscen- trale TIC in totaal 660 kilometer file op de Nederlandse snelwe gen. Na half zes losten de files langzaam op. De extra kilome ters waren verdeeld over 105 fi les. De protesten tegen de hoge brandstofprijzen slaan over naar steeds meer landen. In Groot-Brittannië en België kwam gisteren een einde aan de blokkades, maar in Duits land, Spanje, Ierland en Polen voerden chauffeurs actie, net als in Nederland. Een verdere uitbreiding van de betogingen komt eraan: Noorwegen krijgt vanaf maandag te maken met blokkades van de vijf belang rijkste raffinaderijen aan de zuidkust: in Stavanger (twee raffinaderijen), Oslo, Fredrik- Koningin Beatrix opende gisteren de eerste boeddhistische tempel van Nederland. Naast haar staat abdis Chau-Shih. Achter de twee vrouwen links commissaris van de koningin in Noord-Holland Van Kemenade en schuin achter de vorstin burgemeester Patijn van Amsterdam. foto anp jean-pierre jans SEPTEMBER 2!000 i Mee«fPierson j JAGUAR INFOLIJN: 023-5 740 750 KAARTEN AAN DE KASSA EN IN DE VOORVERKOOP V.a. PIMarüxyu o Shell

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3