E ON AU Toerisme E» sva ifllifffllrnCH TEN SCHELDEN, TRAPPEN EN DUWEN IN HEILIG JAAR BRITTEN :RDAG 16 SEPTEMBER 2000 De Donau heeft een knie. De kaart van Hongarije erop naslaand zie je hem, even boven Boedapest, liggen. Het is een bevallige ronding in één van de mooiste delen van Hongarije. Tegen de groenbegroeide heuvels, aan weerskanten van de rivier, liggen dorpjes en stadjes als kerstboomversieringen op de hellingen. Vanaf de kleine strandjes langs de oevers zwaaien Hongaren. Een reisje langs de Donau. Po pulaire liedjes zijn er niet over gemaakt, maar dat moet op een misverstand berustsn. Want wat heeft de Rijn wat de Donau niet heeft? Maak vanuit Passau in Beieren een trip op de 'Mozart', het grootste ri viercruise-schip van Europa. Op zichzelf al een belevenis. Honderdzeventig tot honderd tachtig passagiers worden in de watten gelegd door ruim tachtig personeelsleden, van wie zestig het 'hotel-deel' voor hun rekening nemen. De 'Mo zart' zal nooit een prijs win nen vanwege z'n imposante design. Maar van binnen is het allemaal prima voor elkaar: ruime hutten, grote vensters (waardoor je alles optimaal kunt bekijken), airco, televisie, enzovoort. Ook heeft het varende hotel (want dat is het) een groot en gezellig restaurant. En dat is maar goed ook. Want er wordt van de passagiers verwacht, dat ze véél eten aan boord, 's Ochtends een uitgebreid ont bijtbuffet, 's middags een lunch van vijf gangen en 's avonds een diner van zeven gangen. Het schip heeft verder een ruim bovendek - waarop het bij goed weer lekker zon nen is - een grote lounge, een bar, een zwembadje, een sola rium, een whirlpool en er is een kapper, masseur en een arts aan boord. Een voordeel van de 'Mozart' is verder nog dat het schip op zondag uit Passau vertrekt voor z'n acht daagse reis en ook op zondag weer arriveert. Hoteldirecteur - want zo heet dat op de 'Mo zart' - Roland Manzoni: „Daarmee voorkomen we dat we in konvooi varen, zoals vaak gebeurt als je op zaterdag vertrekt." Esztergom De Donau «is inderdaad onge looflijk populair. Aanbiedin gen voor riviercruises in over vloed. Terecht, meent Manzo ni. „Ik ben 62 en inmiddels overal geweest, maar de Do nau is met afstand de mooiste rivier in Midden-Europa. Alles erop en erom is overzichtelijk en het landschap verveelt nooit". Dat blijkt als je de ri vier verlaat en in bijvoorbeeld de 'Donauknie' Esztergom be zoekt. Een klein maai' fraai stadje, dat gedomineerd wordt door de Dom, de grootste kerk van Hongarije. Aan een ander stukje van de 'knie' ligt Szen- tendre. Het is een leuk, duide lijk op toeristen ingesteld dorp, met een fleurig straat beeld. Visegrad is de derde van een charmant rijtje. Met name als je even de moeite neemt een stukje te klimmen, naar het restaurant dat boven op de heuvel is gelegen. Vandaar heb je een prachtig uitzicht op dit schitterende stukje Honga rije. Maai' eigenlijk begint het mooie landschap al in vertrek- haven Passau, waar de Inn en Ilz samenvloeien met de Do nau, de op één na grootste ri vier van Europa die in het Duitse Donaueschingen ont springt en 2860 kilometer ver derop in de Zwarte Zee stroomt. De tocht gaat met horten en stoten. De Donau kent een stevig verval en dus vele sluizen. Op het stukje Passau - Boedapest passeer je er heen en terug twaalf en dat betekent soms zestien meter zakken of stijgen. Passau is overigens al tweeduizend jaar oud, en begroette nogal wat beroemdheden. Zoals Napole on, die Weliswaar geen genode gast was (hij belegerde met z'n troepen de stad), maar het en passant wel de mooiste stad van Duitsland noemde. En zo als keizerin Sissi natuurlijk, die in 1854 haar Donau-bruids- vaart naar Wenen in Passau begon. Hoogtepunten in de stad: de barokke Stephansdom met het grootste kerkorgel ter wereld, en de Veste Oberhaus, een uit 1219 daterende verde digingsburcht. Leeuwenhart Tja, wat is er verder nog de moeite waard op deze reis over de Donau en langs de ba rok met z'n vele voorbeelden van uitbundige, soms zelfs protserige maar altijd weer vanwege z'n artisticiteit en vakmanschap imposante bouwstijl? Teveel om op te noemen: Daar heb je bijvoor beeld Diimstein met z'n prachtige lichtblauwe kerkto ren en z'n Kueringenburg, waarin kruisvaarder Richard Leeuwenhart nog een tijdje gevangen werd gehouden (1192). En daar ook heb je Melk, met z'n overweldigende klooster, dat in z'n huidige vorm zo'n drie eeuwen oud is en dat tot de mooiste barokke bouwwerken ter wereld mag worden gerekend. Jawel, het goud en de krullen spatten er af. Maar pijn aan je ogen doet het nergens. Ook aan de Donau ligt Grein (met z'n vertederende rococo- theater uit 1790 dat nog altijd voor theatervoorstellingen ge bruikt wordt) en Wenen en Boedapest uiteraard. Het zijn steden die nauwelijks nadere introductie behoeven, wat je van Bratislava (voorheen Pres burg), de hoofdstad van Slo wakije, niet kunt zeggen. Mis schien dat daarom de verras sing zo groot is. De stad, die 500.000 inwoners telt, frap peert vooral in het prachtig gerenoveerde oude centrum en lijkt iets terug te krijgen van de oude grandeur van vroeger, toen het drie eeuwen lang de hoofdstad van het Habsburgse rijk was en toen Mozart en Haydn er speelden en er kei zers en keizerinnen werden gekroond. Acht dagen varen op de Do nau. Zowel gemiitlich als inte ressant. Er gaat wel eens wat mis natuurlijk. Via boordradio en krant wordt de passagier over van alles geïnformeerd bijvoorbeeld, maar als er iets buiten het normale patroon gebeurt, is men daar irritant zwijgzaam over. En het niveau van het avondlijk entertain ment aan boord ligt - een en kele uitzondering daargelaten - ook niet op een uitzonderlijk hoog niveau. Maar goed, dan kun je altijd nog naar de bar of naar je 'hotelkamer' vanwaar je de Donau en z'n mooie om geving als in een film aan je voorbij ziet glijden. ROB DE VRIES Informatie over deze Donaucruise, die - afhankelijk van type hut en seizoen, van 1500 tot 4700 gulden kost - en over andere riviercruises in Europa, is te verkrijgen bij Royal Hansa Voyages en Cruises, Haren, telefoon 050-537.00.50, fax 050-535.02.03, email: royalhansa@wxs.nl REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Pisa De scheve toren van Pisa zal, als alles volgens plan ver loopt, op 17 juni volgend jaar weer worden geopend voor het publiek. Dit als resultaat van een dan afgeronde, tien jaar durende restauratie, die het bouwwerk - zo verwachten deskundigen - de eerstkomende drie eeuwen zal behoeden voor omvallen. Vreedzaamheid, solidariteit, ver draagzaamheid. Sleutejwoorden die het uitgangspunt vormen voor de viering van het Heilig Jaar 2000 in Rome. Op de check-points waar de toeristen een bus kunnen pakken die hen naai' de belangrijkste be zienswaardigheden van Rome brengt, spelen zich echter taferelen af die in schril contrast staan met de doelstellingen van de viering. Du wen, trappen en schelden zijn tij dens het hoogseizoen geen zeld zaamheid. Een uurtje wachten in de verzengende hitte maakt van menig volgzame toerist of ingetogen pel grim een getergd wezen dat zich zonder gewetensbezwaren middels een scheldkanonade of handge meen een weg baant naar de met airco uitgeruste Jubileum-bus. Het gemeentebestuur van Rome be sloot begin 2000 de touringcars van de verschillende internationale en vaderlandse reisorganisaties, met het oog op de te verwachten storm loop van vakantiegangers, uit het centrum te weren. Voor vervoer is men aangewezen op de J-bussen die op acht parkeerplaatsen aan de bui tenkant van de stad één keer per kwartier vertrekken. Het project, dat Hoewel de J-bussen vroeg in de ochtend en in de namiddag afgeladen zijn door kruisen ze Rome de rest van de dag vrijwel leeg. uit de koker komt van Francesco Rutelli, de burgemeester van Rome, is volgens de plaatselijke overheid een succes. Het merendeel van de touroperators, gidsen en vakantie gangers spreekt van een regelrecht fiasco. Persvoorlichter van de gemeente Rome Phillipo Censi vindt dat de reissector weinig reden tot klagen heeft. De busritjes kosten maar dui zend lire en de bussen zijn uitgerust met airco. „Wat willen de mensen nog meer?" Hij bekent dat er in het begin van het jaar wat kinderziektes waren. „Maar dat is allemaal achter de rug. Het loopt gesmeerd. En wat belangrijker is: het centrum van Ro me is aanzienlijk schoner deze zo mer." Reisleider Guido Quodbach van de Nederlandse touroperator Oad is het daar niet mee eens. „Dit systeem deugt van geen kant" stelt hij onomwonden vast. „Toen de ge meente in januari met de beperken de maatregelen kwam, nam nie mand dat serieus. De buschauffeurs trokken zich geen zier aan van het nieuwe mobiliteitsplan." Daar kwam pas eind april, na een rechterlijke uitspraak, verandering in. Wie zich nu niet aan de regels houdt en toch passagiers in het cen trum dropt, wordt op de bon geslin gerd. Quodbach: „Dat komt je te staan op zeshonderd gulden. Ook kan het gebeuren dat het rijbewijs wordt ingevorderd waardoor de chauffeur zijn bus aan de kant van de weg moet zetten. Gevolg: er zit niets anders op dan de toeristen af te zetten bij de check-points." Daarop spelen zich geregeld chaoti sche taferelen af. De reisleider: „Alle groepen komen ongeveer om dezelf de tijd aan. Je staat daar met een ge zelschap of vijf. Er komt ieder kwar tier een bus, met twintig zitplaatsen en ruim tachtig staanplaatsen. Daar willen al die mensen tegelijk in. Dat Rolls Royce is dringen geblazen. Opsplitsen gaat niet want dan raak je elkaar kwijt, dus wachten is de boodschap. Geen pretje. Temeer daar er op de check points nog veel wordt gestolen ook. Een van de beruchtste punten is de Cavallegerie, bij de Sint Pieter. Een collega-reisleider is er onlangs be roofd van 3.000 gulden. En die jon gen was heel alert, want hij weet dat het daar riskant is." Niet alleen de touroperators zijn des duivels over de beperkende maatre gelen voor het toeristenvervoer in Rome, ook de middenstand klaagt steen en been. De terrassen in de straten achter de Trevi fontein zijn uitgestorven. Het Campo di Fiori ligt er in de middagzon verlaten bij. Ook stadsgids Cornelius van Duin heeft geen goed woord over voor het nieuwe mobiliteitsplan. Maar hoe wel hij de problemen voor de tour operators en gidsen onbderkent, vindt KRO-correspondent Rob Jong bloed het een verademing dat de touringcars niet langer in het cen trum van Rome toegelaten worden. „Je kunt er weer ademhalen." MARGRIT TIBBOEL Hotel Falkenstein in Königstein (Taunusgebergte in Duits land) biedt zijn gasten een weekendarrangement aan waar bij de omgeving kan worden verkend met öf een Rolls Royce Silver Shadow coupé öf een Ferrari 328 GTS Targa. De prijs is er overigens naar: 1040 Duitse Mark per persoon inlusief ontbijten een driegangendiner. Informatie: Kempinski, telefoon (0049)61/74.900. Doolhof Op het eiland Samsp aan de oostkust van Jutland (Dene marken), is onlangs 's werelds grootste doolhof geopend. Liefhebbers kunnen zich uitleven op een met 50.000 naaldbomen beplant terrein van zes hectare met daarin een web van in totaal vijf kilometer wandelpad. In het labyrint staat een aantal sculpturen van de Deense kunstenaar Hen- rik Wessel Fyhn. Kinderkaart Het Gelders Overijssels Bureau voor Toerisme (GOBT) heeft een kaart uitgegeven met daarin 'honderd-en-één tips voor dagjes uit, kinderfeestjes en vakanties met de (kleinkinde ren'. Een plattegrond van Overijssel geeft aan waar in de provincie kindvriendelijke attracties en accommodaties te vinden zijn en uiteraard verstrekt de brochure (op de ach terzijde) aanvullende informatie. De kaart is voor 3,95 gul den (exclusief portokosten) te koop bij het GOBT, telefoon (0570).680.700. Erfgoed Onder de naam 'Overseas Visitors Pass' geeft de organisatie 'English Heritage' (Engels Erfgoed) een document uit,dat de bezitter gedurende een bepaalde periode toegang ver schaft tot 130 van de bekendste Engelse landgoederen, kastelen, abdijen en tuinen. De pas kost 12,50 pond per persoon (zeven dagen geldig) en kan worden aangevraagd bij voornoemde organisatie, telefoon (0044)20/7407.6880 en/of de website www.english-heritage.org.uk. Jazzland In New Orleans is onlangs het zoveelste Amerikaanse pret park geopend. Ditmaal betreft het 'Jazzland', dat veel aan dacht schenkt aan de in de Deep South ontstane jazzmu ziek. Maar ook staat er in het park - kan niet missen - een aantal achtbanen. Hoogtepunt van een dagje 'Jazzland' moet 's avonds de muzikale optocht worden. Daarin wordt het fameuze carnaval (Mardi Gras) van New Orleans nage bootst. Schiphol De Stichting Industrieel Toerisme organiseert in het najaar vier dagtochten. De eerste (op woensdag 27 september) gaat naar onder meer Schiphol en de Dutch Dakota Associ ation), de tweede en de derde (woensdag 4 en donderdag 12 oktober) leiden de deelnemers naar het centrum van Amsterdam waarbij zowel de Beurs als theater Carré worden bezocht en de vierde vindt plaats op dinsdag 24 oktober als de Amsterdamse havens en de Zaanstreék centraal staan. Bovendien wordt er op die dag een bezoek gebracht aan het gebouw van 'De Telegraaf' en de Forbo-fabriek (linoleum) in Krommenie. Informatie: VW Amstelland, telefoon (020).645.26.15. M Omdat hij er door de schurkachtige, professor Moriarty om het leven werd gebracht, staat in Meiringen een Sherlock Holmes- -museum. En worden er Sherlock Holmes-excursies georgani seerd. Gevolg: bijna driekwart van de buitenlanders die het plaatsje in het Berner Oberland in Zwitserland bezoekt, komt uit het Verenigd Koninkrijk. Britten adoreren hun helden. Ook als ze zijn ontsproten aan de fantasie van een schrijver. Vanuit Lon den worden er door de 'The Sherlock Holmes Society' zelfs pel grimstochten naar Meiringen georganiseerd. Omdat ik er toch was, liep ik eens met zo'n groep op. Heb niet het lef om te lachen. Holmes' verscheiden is een diepernstige zaak. Dat bleek aan het eind van de pelgrimage, toen we op de plek belandden waar de fameuze detective volgens zijn beden ker in de Reichenbachwaterval werd geworpen. Vanaf een spe ciaal gebouwd platform keken de deelnemers diepbedroefd de kolkende diepte in en het scheelde weinig of ze waren in huilen uitgebarsten. Kijk daarom niet gek op als die gekke Britten aan het eind van deze eeuw met de 'James Bond Society' mas saal naar Crab Key, Jamaica reizen om daar met eigen ogen de plek te zien waar Honey Rider (Ursula Andress) op zo'n onvergetelijke wijze uit het water oprees (Dr. No).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27