7 Graffiti op Voorhoutse gemeentewerf Kinderopvang Bolderberg schreeuwt om meer ruimte springtij Duin Bollenstreek lordwijkerhout wil ook :orts in vergunningstelsel Appartementen voor miljoen verbouwd Postbusadres voortaan 'verboden' in Rijnsburg Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 QAG 16 SEPTEMBER 2000 iiwe voorzitter WV Katwijk De Katwijkse VW heeft in J. van der Beek een nieuwe per gevonden. Hij volgt H. Roelevink op. De VW in Kat- Jeeft ook een nieuwe penningmeester. J. van der Plas tdie functie over van A. van der Plas, die sinds deze d wethouder van verkeer, ruimtelijke ontwikkeling en mi- aan koninklijk onderscheiden jRCi Rabobank-directeur G. Beltman uit Rijnsburg is gis- benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij deze koninklijke onderscheiding 's middags tijdens zijn lidsreceptie in Hotel Huis te Duin uit handen van burge- jer Van der Lee. Beltman is sinds 23 jaar directeur van de lankorganisatie, waarvan de laatste elf jaar in Rijnsburg. look op maatschappelijk gebied zeer actief. De Rijnsburger fch onder andere in voor de lokale en regionale economi- iedrijvigheid in de tuinbouw. ndicapten spelen komedie Het Kleurentheater, een toneelgroep van verstan- igehandicapten, houdt op zaterdag 23 september een try- to de muzikale komedie Tweeduizend en 1'. De première [een week later. Beide voorstellingen zijn in dorpshuis De jn Noordwijk. Kaarten al5 gulden zijn te koop bij Van Va- pductions, tel. 06-23265654. feam- en kidsbeurs in De Schelft iiKERHOUT» Wie alles wil weten over zwangerschap, Itjjd en baby- en peutertijd kan zaterdag 23 september te- linDe Schelft in Noordwijkerhout. De kraam- en kidsbeurs ■van 10.00 tot 16.00 uur. Entree kost tien gulden, kinderen fcn jaar mogen gratis naar binnen. perscheiding Stokman J.Stokman uit De Zilk heeft gisteravond uit handen van rgemeester Van Andel van Noordwijkerhout een koninklij- jerscheiding ontvangen. De 62-jarige Stokman is Lid in de van Oranje Nassau geworden. Hij kreeg het speldje omdat :h jaren verdienstelijk heeft ingezet voor de stichting Was- als secretaris, penningmeester en adviseur. Mede door zet kreeg Trefcentrum De Duinpan een prachtige toneel- Stokman was tevens nauw betrokken bij voetbalvereni- an Nispen en de stichting De Zilk 2000. Voor zijn pensio- werkte Stokman bij de firma C.Ruigrok in De Zilk en het ctschap Siergewassen van het ministerie van Landbouw. VOORHOUT WIM VAN WANROOV De kinderopvang De Bolderberg in Voorhout schreeuwt om meer ruimte. „We hebben er vorig jaar 24 kindplaat sen bijgekregen, maar komen zeker nog honderd plaatsen tekort. Dat is ze ker geen overdrijven. Elke maand wij zen we zo'n 32 aanvragen af. En we zitten niet als enige met de handen in het haar. De vraag naar buitenschool se opvang in Voorhout is ook explosief gestegen", zegt Mary van den Berg, di recteur van de Bolderberg. Ze maakt zich grote zorgen over de kinderopvang in Voorhout. Steeds meer ouders worden tweeverdiener en zoeken daarom opvang voor hun schoolgaande kinderen. Met name in de nieuwbouwwijken rond grote ste den wordt maar mondjesmaat ruimte gereserveerd voor kinderopvang. Voorhout, een Vinex-locatie die de laatste jaren steeds sneller groeit, is daar geen uitzondering op. Dat is een van de redenen waarom De Bolder berg straks nog gebruik wil blijven ma ken van de huidige noodvoorziening aan de Kerkweg. Als het nieuwe schoolverzamelgebouw in Hoogh Teijlingen eenmaal gereed is en De Bolderberg daarin ook een plek heeft verworven, wil de kinderopvang de voorziening aan de Kerkweg niet opge ven. Zolang dat in het kader van de centrumplannen niet hoeft, tenminste. „We hebben alle beschikbare ruimte hard nodig. En we steken onze nek al behoorlijk uit. Geen enkele organisatie voor kinderopvang wil graag zelf in vesteren. Wij hebben nu 1,9 miljoen gulden gestoken in een onderkomen in het nieuwe schoolverzamelgebouw. Je komt in deze rare situaties terecht omdat de kinderopvangmarkt zo aan het groeien is. Voor de rest moeten we alleen maar afwachten hoe de ge meente verder inspeelt op de ruimte nood." Als het inhoudelijk over kinderop vang gaat wil Van den Berg graag mee praten met de gemeente. Organisato risch heeft zij een hard hoofd in de door Voorhout voorgestane aanpak om alles te centraliseren. „Ze doen hier precies het tegengestelde van wat de overheid wil. Die wü juist de rol van de gemeenten terugdringen. Met de Wet basisvoorziening kinderopvang, die in 2003 in werking treedt, krijgt ie dere ouder straks een belastingvoor deel. Ouders mogen dan ook nog steeds zelf uitzoeken waar ze hun kind onderbrengen; in een gemeentelijke of in een commerciële organisatie." Kinderopvang De Bolderberg is niet alleen werkzaam op de twee vestigin gen in Voorhout. De commerciële or ganisatie, die jaarlijks miljoenen om zet, heeft er ook twee in Warmond en Sassenheim. Van den Berg: „We vra gen aan ouders een bijdrage volgens de inkomenstabel. Leidsters bij ons zijn daar niet van op de hoogte, ieder kind is gelijk. De gemeenten dragen bij in de vorm van een subsidie. Dat ver schilt nogal. Sassenheim heeft 95.000 gulden over voor 24 kindplaatsen. Warmond komt met 50.000 gulden voor datzelfde aantal over de brug. In die plaatsen lopen we in de pas waar het gaat om de noodzakelijke ruimte. Voorhout is heel zuinig met 75.000 gulden voor 72 kindplaatsen. Maar is Voorhout sowieso niet zuinig als het gaat om voorzieningen?" De plannen van de gemeente Voor hout om alle vormen van kinderop vang onder één ambtelijke stichting onder te brengen, vallen ook bij Van den Berg slecht. De buitenschoolse opvang De Speelbrug zit er niet op te wachten en de kinderopvang De Bol derberg al helemaal niet. Beide parti culiere organisaties kunnen hun eigen broek ophouden en zeggen veel flexi beler te kunnen werken zonder een stichting. „Het voordeel van een stich ting zie ik helemaal niet", zegt Van den Berg, die zo'n lichaam 'log' noemt. iet vergunningenstelsel 'een eventueel prostitu- "ijf willen burgemeester ithouders van Noordwij- ut ook escortbedrijven eken. Verder stellen b en ir niet meer dan één bor- )!l toe te staan, en wel op xfventerrein Gravendam. ir ook escortbedrijven ten vergunningenstelsel ierwerpen, wil het colle- n !t mogelijk maken 'be et ijk en strafrechtelijk te- v eze vorm van prostitutie op te treden', schrijven b en w in hun voorstel. Dat is mede op aandringen van de politie, die een verschuiving verwacht van illegalen en minderjarigen van bordelen naar escortbe drijven als prostitutie gelegali seerd wordt. Voor zover bekend is er op dit moment geen seksbedrijf in Noordwijkerhout gevestigd, maar het college sluit niet uit dat er wel een escortbedrijf is. Dat krijgt na het ingaan van de nieuwe wet - op 1 oktober - acht weken de tijd om een vergunning aan te vragen. De bekladde achterwand van de nog in aanbouw zijnde gemeentewerf en brandweerkazerne in Voorhout. foto dick hocewonino De nieuwe gemeentewerf en brandweerkazerne aan de Oosthoutlaan in Voorhout is nog niet in gebruik en is nu al beklad. Op de achterkant van het gebouw, zichtbaar vanuit de trein, is graffiti aangebracht. Het is de bedoeling dat de brandweer en de gemeentewerf in november naar hun nieuwe zes miljoen gulden kostende onderkomen verhuizen. Burge meester De Ronde is geschrok ken van de vernielingen. „Als je het ziet dan schieten de tranen je in de ogen." De gemeente VOORHOUT ANNETTE VAN DER ELST De verf is niet te verwijderen. De platen van de achterwand van de werf moeten geheel worden vernieuwd. Burge meester De Ronde schat de kosten op ongeveer 30.000 gul den. hoeft overigens niet voor de kosten op te draaien. Waar schijnlijk moet aannemer Van der Hulst uit Lisse, die momen teel de laatste hand legt aan de bouw van het pand, de reke ning betalen. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. „We heb ben nog geen concrete aanwij zingen wie aan het schilderen is", zegt woordvoerder Sjoerd van Andel van de politieregio Hollands Midden. „Maar Voor hout is niet zo groot, daar ken nen ze hun pappenheimers wel." De Ronde zegt inderdaad vermoedens te hebben over de daders: „Er is een groepje jon geren dat zich regelmatig in dit gebied ophoudt." Van Andel bevestigt dat in de buurt van het bekladde gebouw wel vaker meldingen komen van bekladdingen. „Maar we weten niet of er een relatie is. We gaan het schilderij wel on derzoeken op bepaalde eigen schappen." Van Andel doelt hier op de zogeheten tags die graffitikunstenaars op hun pro ducten achter laten. Verder hoopt hij dat er zich getuigen melden, die de 'schilders' in ac tie hebben gezien. Van Andel denkt dat de da ders op het terrein zijn binnen gedrongen toen het hekwerk tij delijk was verwijderd, om enke le onderaannemers toegang tot de bouw te verschaffen. „De meeste inbrekers en vandalen hebben niet veel tijd. Een hek houdt ze daarom vaak wel weg. Ze willen er snel bij zijn en weer snel weg kunnen komen." Mogelijk kunnen de kosten verhaald worden op de daders, of in het geval van minderjarig heid, op hun ouders. Alleen als de graffitispuiters onder de twaalf jaar zijn is daartoe geen mogelijkheid. Tot die leeftijd vindt geen strafrechtelijke ver volging plaats. 11 imago van Harry is niet meer te den, en Noordwijk t dezelfde kant op te Om over Daan IJdo helemaal niet te een. Maar Mens kan n problemen ten ite nog afkopen. De ordwijkse politici n moeten uithuilen bardame. Daar kan prima gelegenheid il komen op Klei-Oost. t aar dat ik even niet thuis s at lieve? Ik heb zeep in >r. 0, Spong! Ik kom lenje helemaal lerd! e, dat zit allemaal veilig ntillen. Komen ze nooit 5-zal-ze-leven it is alweer zo lang i. En al die administratie 'ebben iomen...Zal ik 'swat ;s vertellen? Dat was het de jaar! Een giller, niet? ster...Nee, luister nou erard... loeveel? nnetje? Lieve! Kijk jij 'en tussen de bank of igwat ligt! ih- Ja, dat honorarium, Ide ik het nog even over lelegenheid lijk is eruit: de hoeren op Klei-Oost, het 'nterrein dat grenst aan en Rijnsburg. Twee ten die de verderfelijke tie nou juist zo ver buiten de deur willen Ziet er niet naar uit dat t lukken; Klei-Oost ligt hter bij die twee dorpen Sassenheim is saai. Oer- en oersaai. De heikelste kwesties die de politiek behandelt zijn losliggende stoep tegels en nieuwe parkeerplaatsen. Geen wonder dat er nooit iemand naar het gemeentehuis komt. Dus heb ben ze de mensen maar nagemaakt dan lijkt het tenminste nog wat. Kunnen de baliemedewerkers hun tijd vullen met het afstoffen van de beelden - die hebben verder toch niets te doen. Vooralsnog is er niemand van papier-maché op de publieke tribune geplaatst Maar dat kan nooit lang op zich laten wachten, foto dick hocewoninc dan bij Noordwijk zelf. Een smerige streek van Noordwijk of juist een briljante zet. Want wilde die Haagse commissie nou juist niet dat gemeenten in de Bollenstreek gaan samenwerken? En heeft Katwijk, en Rijnsburg in stilte, geen vreselijke moeite met de mogelijke komst van bordelen? Dus Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg, sla de bordeelhanden ineen! Bovendien kan het ook nog een enorme trekpleister worden. Zoiets als een supermegadisco langs de snelweg bij Hoofddorp, of Eurodisney in Parijs. Twaalf pretverdiepingen op Klei-Oost. Komt allen! Met busladingen stromen ze toe, uit Groningen, Drenthe, Zeeland; de Japanners kiezen massaal voor Hooker Heaven in plaats van de Keukenhof. En de Duin- en Bollenstreek creëert weer een paar honderd banen. Maar wel netjes buiten het dorp, natuurlijk. Imago Het is een nationaal probleem: de interesse in de politiek loopt terug. Premier Kok vraagt zich al jaren af hoe deze opgekrikt kan worden. Een oerdegelijk imago en een bloeiende economie lijken niet het recept. Integendeel zelfs, als het goed gaat hoeft niemand zich druk te maken over het Haagse reilen en zeilen. En voor je het weet, weet niemand meer wie je bent als politicus. Nee, ruzie heb je nodig. Dat heeft Noordwijk inmiddels begrepen. Een tijd lang veel ruzie maken, elkaar in het openbaar in de haren vliegen, eindeloos ouwehoeren over plannen die je toch nooit van plan bent uit te voeren... Daarmee krijg je de aandacht van de burgers, zo blijkt uit het recente imago-onderzoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren. Dus Wim Kok, voor de verkiezingstijd aanbreekt, ga eens met Hans van der Sluijs praten. Als je hem zoekt, is hij even de duinen aan het omploegen met z'n ijzer-zeven. B€groting Noordwijk€rhout gaat m€t zijn tijd m€€. De h€l€ b€groting is in €uro's opg€st€ld. Vooruitstr€v€nd voor €€n g€ m€€nt€, di€ ni€t w€€t of z€ bij d€ invo€ring van d€ €uro- p€s€ munt€€nh€id nog w€l b€staat. Maar dat terzijde. Dat doorrekenen in Euro's, daar moet een hoop tijd in hebben gezeten. Hoewel, een goed computerprogrammatje doet dat in een fractie van een seconde. Beschikt dat moderne Noordwijkerhout wel over moderne technologie? Het ziet er niet naar uit, want het eurotekentje op hun toetsenbord konden ze niet vinden. Laat ze daar eens naar op zoek gaan, voor ze over een nieuwe burgemeester gaan zeuren. Het is niet moeilijk: 0. Net mis. Eh, Bijna. Nog 's. A. Dat belooft nog wat als Noordwijkerhout in 2001 het internet op gaat. Daantje Davids Een bibliotheek bouwen, dat gaat nog net. Een bibliotheek houden is al moeilijker. Maar verder lukt er weinig in Voorhout. Het lukt ze zo op het oog ook al niet om Daan IJdo uit het college te houden. Drie keer is scheepsrecht, zal Daan denken. Vorige week meldden wij in deze rubriek al dat hij in de nieuwe Voorhoutse begroting weer als wethouder wordt genoemd. En al deze week trad Daan bijvoorbeeld ineens weer op als gemeentewoordvoerder bij de Raad van State. De echte wethouder had even geen tijd en blijkbaar wist niemand méér van de kruithuisjès aan de Rijnsburgerweg af dan Daan. Dus ging Daan weer op pad naar Den Haag, weliswaar niet als wethouder maar als hulpje van de Voorhoutse ambtenaar. Blijkbaar kan het dorp niet zonder hem. En ook al is het als knechtje van een ambtenaar, Daan wringt en wriemelt zich weer naar binnen. Dat kan niet missen. Daarom zou het ons niet verbazen als de Heintje Davids van de Voorhoutse politiek binnenkort ten derde male op het wethouderspluche neerdaalt. Gaat er eindelijk weer eens wat gebeuren daar. ANTON DIEDRICH PETER BLOK Nieuwe huisvesting voor verstandelijk gehandicapten in Lisse LISSE WIM VAN WANROOY In navolging van Voorhout is nu ook Lisse in de Bollenstreek begonnen om extra woningen voor verstandelijk gehandicap ten te realiseren. Aan het Rem- brandtplein komen aan het ein de van dit jaar twaalf nieuwe appartementen beschikbaar. Dat gebeurt door daar zes van de bestaande flatwoningen te splitsen. De kosten van de ver bouwing bedragen rond een miljoen gulden. De woonstichting Trias heeft daar deze week het startsein voor gegeven. De woningen worden in overleg met de stich ting Bollenstreek toegewezen aan mensen met een verstan delijke handicap. Volgens H. Rosier, adjunct-directeur van Trias, komen vooral mensen van het Lissese gezinsvervan gende huis Rutsbo, waar nu 25 verstandelijk gehandicapten in te kleine woningen zitten, in aanmerking. De huur van de nieuwe appartementen gaat tussen de 600 en 700 gulden bedragen. „Een appartementencomplex is lastig te renoveren. Maar om dat de zes appartementen die we gaan splitsen boven elkaar zitten, kun je daar alles mee doen wat je wilt. Dus ook de ventilatie veranderen, zoals no dig is. Anders zou dat niet luk ken. Dat wil overigens niet zeg gen dat de appartementen die niet worden verbouwd niet aan alle eisen voldoen", zegt Rosier. Volgens hem voldoen die juist nog 'redelijk' aan de bestaande normen. Bewoners van de bestaande appartementen hadden aan vankelijk grote bezwaren tegen de verbouwing. Rosier: „De be wonerscommissie vond het zonde om de appartementen te splitsen omdat er zoveel vraag naar grotere flatwoningen is. En sommigen vreesden ook over last door de komst van gehan dicapten. Maar die angst is weggenomen. De gehandicap ten gaan wel zelfstandig wonen, maai" er komt ook begeleiding. Pas als na een jaar blijkt dat die begeleiding niet meer nodig is, stoppen we daarmee. Tijdens een hoorzitting hebben we daar uitvoerig met de bewoners over gesproken. Op één bewoner na, hebben die er nu vrede mee." Trias onderzoekt welke mo gelijkheden er nog meer zijn voor nieuwe huisvesting van gehandicapten. Een van de plannen is op de plek van de glazen hal van de Hobaho te bouwen. Daar .heeft Trias grond heeft gekocht om een nieuw kantoor neer te zetten en wo ningen te bouwen. „Het pro bleem is een beetje dat het wo ningcontingent voor Lisse niet toereikend is. De geplande wo ningbouw loopt op die locatie daarom vertraging op. Ons nieuwe kantoor krijgt nu voor rang", zegt Rosier. Libertelmast op bungalowpark Noordwijkerhout NOORDWUKERHOUT Libertel wil een GSM-mast plaatsen op bungalowpark Sollasi in Noordwijkerhout. De mobiele-telefoongigant is verplicht om 24 uur per dag, zeven dagen per week landelijke dekking te verzor gen, maar in Noordwijker hout laten de verbindingen en bereikbaarheid nog te wensen over, zo blijkt uit een onderzoek van het be drijf. Een mast op het bun galowpark zou dat verhel pen. Óp 21 september buigt de commissie ordeningsza ken van Noordwijkerhout zich over de aanvraag van Libertel. RUNSBURG ROB ONDERWATER Woningzoekenden in Rijns burg die een postbusnummer en een briefadres als adres op geven, worden niet meer op genomen op de verdelingslijs- ten. Rijnsburg gaat, als de ge- meentraad daarmee akkoord gaat, ook strenger controleren op 'feitelijke bewoning' van adressen. Wie niet op het op gegeven adres woont, wordt van de inschrijvingslijst ge schrapt. Woningzoekenden gebrui ken soms een postbus of briefadres om sneller in aan merking te komen voor een woning. In werkelijkheid wo nen zij in de meeste gevallen dan nog bij ouders thuis. Ook de regels om voor een nieuwe koopwoning in aan merking te komen, worden aangescherpt. Ten opzichte van de oude woning moet de ozb-waarde van de nieuwe woning meer dan 150 procent bedragen. Om een woning van 375.000 gulden te kunnen kopen, moet iemand dus een woning van maximaal 250.000 gulden achterlaten. Verder gaat de gemeente Rijnburg in advertenties aspirant-huizen- kopers niet meer attenderen op de mogelijkheid om urgen tie aan te vragen. In het dorp wordt tegenwoordig alleenbij hoge uitzondering een sociale urgentie afgegeven dus zijn advertenties niet meer nood zakelijk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19