'Prinsjesdagdienst' voor alle religies leidt tot gekrakeel Geloof Samenleving Moskeekoepel krijgt vorm Engeltje beschermt niet tegen parkeerbon ZATERDAG 16 SEPTEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 913 jaar geleden, op 16 september 1087, overleed paus Victor III (1027-1087). Hij SEPTEMBER was maar één jaar paus en had veel te stellen -I met de politieke machthebbers van zijn tijd. In het grote paus-keizerconflict tussen zijn voorganger Grego- rius VII en Hendrik IV koos hij in 1082 voor Hendrik. Maar toen Gregorius in 1084 naar Montecassino moest vluchten, alwaar Victor III de abt was, verzoenden zij zich. De Grego- rius-trouwe kardinalen kozen hem 24 mei 1086 tot opvol ger. Voordat hij de benoeming aanvaardde moest hij nog te genpaus Clemens III dulden. Maar eenmaal officieel in ambt excommuniceerde hij Clemens. Een ban die over Hendrik IV was uitgesproken door Gregorius hernieuwde Victor niet. Dat verzuimde hij in de hoop op een verzoe ning. Paus Victor III wordt als zalige vereerd en deelt z'n feestdag op de 16de september onder meer met de heilig verklaarde Ludmila van Bohemen (860-921). Zij was de vrouw van de eerste christelijke vorst van Bohemen. Vandaag 821 jaar geleden, op 17 september 1179 kwam een einde aan het leven van de Duitse non, schrijfster en visionaire Hildegard von Bingen. In 1136 kreeg zij de leiding over het klooster Rupertsberg, bij Bingen. Maai- blijkens haar correspondentie had zij tot ver over de grenzen een grote reputatie. Hoogwaardigheidsbekleders, waaronder zelfs de paus en de keizer wonnen haar advies in. Een teken dat ze tijdens haar leven al grote vermaardheid bezat. Haai" letter kundig oeuvre omvat visionaire geschriften, prozahymnen, gezangen en werken over medische en natuurwetenschap pelijke onderwerpen. Door haar veelzijdigheid, diepgang en omdat zij één van de weinige geleerde vrouwen was van haar tijd (en lang daarna), is zij al eeuwenlang populair. Te genwoordig wordt Hildegard veel gelezen en besproken door mensen die affiniteit hebben met de New Age-bewe- ging. Haar heiligenfeestdag valt ook op 17 september. Thema-avond Wonder 2000 leiden Stichting De Witte Velden houdt op zondag 17 septem ber in Leiden in het kader van de actie Wonder 2000 een bijeen komst met als thema Als God liefde is. Wonder 2000 is een initi atief van een groep gelovigen uit diverse kringen in Leiden, en draagt dus niet de stempel van een bepaalde kerkelijke instel ling. De bijeenkomst is in de Kooikapel aan de Driftstraat 49, en begint om 19.30 uur. Oecumenisch forum krijgt gestalte geneve De Wereldraad van Kerken heeft de eerste stappen ge zet op weg naar de oprichting van een breed wereldwijd chris telijk forum. Daaraan kunnnen ook kerkgenootschappen mee doen die geen lid zijn van de Wereldraad, zoals de rooms-ka- tholieke kerk, evangelische, pinkster- en onafhankelijke Afri kaanse kerken. Het forum biedt de mogelijkheid dat kerken 'uit zoveel mogelijk tradities een gemeenschappelijke plaats hebben waar ze onderwerpen van wederzijds belang kunnen bespre ken', aldus het communiqué dat werd opgesteld tijdens een re cente bijeenkomst in Pasadena (VS). 'De Heer is mijn zadelpartner' new york Het Genootschap van christelijke cowboys en het In ternationaal Bijbelgenootschap (IBS) brengen een speciale uit gave van het Nieuwe Testament voor cowboys op de markt. Het boekje in zakformaat bevat veel kleurenfoto's, gebeden en ge dichten. Volgens beide organisaties tellen de VS steeds meer zendingsorganisaties die zich richten op traditionele 'old west'- elementen als rodeo's en ranches die ze als toeristenverblijf ex ploiteren. Een van de getuigenissen in het boekje is getiteld 'De Heer is mijn zadelpartner'. Ook staan er telefoonnummers in voor als de cowboy bezorgd, bang of eenzaam is. Mystieke middag in Cronesteyn leiden Mysticus Jan van den Oever houdt zaterdagmiddag 16 september een gespreksmiddag over de essentie van het be staan. Dit is in het activiteitencentrum Reigersbos in polderpark Cronesteyn in Leiden. De bijeenkomst kost 50 gulden en is van 13.00 tot 17.00 uur. Theoloog India promoveert op Thomas Amsterdam De Indiase theoloog M. Chacko is deze week aan de Vrije Universiteit gepromoveerd op een proefschrift over de theologie van M.M. Thomas. Chacko, rector van het Presbyteri- anas Theologisch Seminarie in India, deed eind jaren '70 zijn doctoraal examen aan de VU. Zijn onderwerp, de enkele jaren geleden overleden Thomas (bekend als 'MM'), was de grootste protestantse theoloog uit India van de vorige eeuw. Belangrijk bij hem was het criterium van humaniteit bij de bestudering van de bijbel. Volgens dat criterium zijn alle bijbelse wetten ge maakt met het oog op de mens. Thomas vond het onaanvaard baar dat het kastebesef in zijn land vaak belangrijker werd ge acht dan de identiteit van een mens. De interreligieuze gebedsdienst in de Grote Kerk van Den Haag, die op prinsjesdag voor de eerste maal de traditionele gebedsdienst van de christelijke kerken vervangt, zorgt in kerkelijk Den Haag voor een storm pje. De gebedsdienst kwam ooit tot stand op initiatief van rechtzinnige protestanten, die op prinsjesdag voor de overheid wilden bidden. Maar nu ondergaat zij een verbreding die vooral orthodoxe protestanten niet zint. den haag paul van velthoven Moslims, humanisten, joden, hindoes en christenen houden nu samen onder leiding van rabbijn Awraham Soetendorp een bijeenkomst. Elke groep mag daar zeven minuten zijn zegje doen. Wat ze ten aanhore van de verzamelde politici aan de orde stellen staat hen vrij. De bijeenkomst wordt besloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. Maar meer orthodoxe Haagse christenen trekken nu hun ei gen plan. Zij hielden gister avond in diezelfde Grote Kerk een Kroonbede. Die sluit nauw aan bij de voorheen gebruikelij ke jaarlijkse diensten waarin de christelijke kerken de toon aan gaven. Hierna vindt een All Night Prayer Service plaats, die allochtone christenen in Den Haag zingend en biddend zul len doorbrengen. Voorman van de Kroonbede is de Haagse dominee P. J. Vis ser. Het interreligieuze karakter van de prinsjesdagbijeenkomst is hem een doom in het oog. Hij stelt in het weekblad van de hervormde bonders dat hij niet in een en dezelfde dienst met moslims en hindoes aan tafel kan zitten, omdat hun geloof totaal verschilt. Hem steekt dat de samenwerking met anders- en niet-gelovigen is verkozen boven die met andere christe nen. Visser vindt dat de christe lijke kerk haar exclusieve taak opgeeft als ze met andere reli gies samenwerkt. Ook Kamerle den van SGP en RPF wijzen de opzet van de bijeenkomst af. Dominee Jan Buikema, secre taris van de Haagse Raad voor Levensbeschouwingen, kan de bezwaren wel enigszins invoe len. ,,De vijf groeperingen in de Grote Kerk kunnen niet samen bidden, daar hebben de ortho doxe christenen gelijk in. Maai er is ook geen sprake van een kerkdienst in de strikte zin van het woord. Toch zijn we voor dit initiatief, want we leven nu eenmaal in een multireligieuze samenleving." Volgens rabbijn Soetendorp, die voorzitter is van het gezel schap dat de interreligieuze bij eenkomst heeft voorbereid, laat de dienst de variatie aan religies zien. Volgens hem is dat beter dan gescheiden optrekken, want zij delen dezelfde spiritue le tradities. Niemand hoeft dan ook iets in te leveren. Rotterdam De vijftien meter brede koepel van de Mevlana-moskee in Rot terdam krijgt vorm. In opdracht van de Islamitische Stichting Nederland wordt gebouwd aan een moskee met de grootste koepel van het land. Heuvel horst Architekten maken gebruik van prefab-beton, wat niet gebruikelijk is. De meeste koepels zijn van kunststof of hout. Het dak wordt van koper en de moskee die over een jaar gereed moet zijn, krijgt veertig meter hoge minaret ten. FOTO ANP TON BORSBOOM L e i d s e Fi e i i De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars mo gen hun eigen idool voor dragen. Een jury onder leiding van burgemeester Postma maakt op 1 no vember (Allerheiligen) de tien uitverkorenen be kend. In Leidsch Dagblad geeft een aantal Leide naars alvast een voorzet. Vandaag Hilde Jansen, algemeen coördinai het Leidse Volkshuis. Ik denk meteen aan Elly Kerckhoffs. Zij was voor mij, en ik denk voor wel meer Leidenaren, hét voorbeeld van iemand die heel betrokken is. Dat geldt zowel voor haar pe riode bij Troef, waar ze werkte met jongeren, als later bij de Stichting Dienstverlening, waar ze met ouderen werkte. Ik denk dat ze daarin veel be tekend heeft voor de mensen, ook op het persoonlijke vlak. Elly had de gave een groot netwerk om zich heen te bou wen. Als iemand ergens mee zat, wist zij altijd wel iemand die daar een oplossing voor had. Ze was heel erg voor sa menwerking tussen gelijkge stemden. Jij moet eens met die en die gaan praten, zei ze als dat zo uitkwam. Ze was niet voor niets de initiator van het Leid se Vrouwennetwerk. Dan was het: Joh, je moet naar die bij eenkomst komen. Wat ze deed met dat netwerk was vrouwen uit de politiek, het sociaal werk en de ambtenarij bij elkaar brengen. Ik vond haar erg stimulerend, ook naar mij toe. Dat heb je góed gedaan, zei ze dan. Een heel inspirerend persoon. Ook de politiek - meenteraadslid gewi de PvdA - bedreef ze manier. Altijd opkon de Leidenaren, maar iets doen. Prai ze altijd interrumpei was een mens met den hart, echt iem een hart voor de mi verdient het om hiei den genoemd. Het mooie vrouw, prat woon. Ik zou op ha lijken. Als je zo mei omgaat en zo met je gen doet, dat vind iki Ze heeft me ook ei werk hier op het Voll stimuleerd. ,,Kop o] als er iets was, niet mij hoor, bij heel vet deed ze dat. Bij haai nis was ik een van di die een toespraak I tekst vloeide zó uiti daar hoefde ik heli maal geen moeil voor te doen. Inzendingen naar; De Bakkerij Oude Rijn 44 b/c 2312 HG Leiden Gered door de kou. Doordat ik het koud heb her inner ik me dat een geliefde trui nog in de auto ligt en daardoor bedenk ik dat de auto op een plek staat waar hij overdag niet mag staan. Ik ga naar buiten. De parkeerwachten schrijven al be keuringen uit en de wegsleepwagen is al gearri veerd. Net op het nippertje parkeer ik de <auto waar dat wel is toegestaan. Heeft een engeltje me met een koudevlaag naar buiten heeft gelokt? Bewijsbaar is het niet, onwaarschijnlijk in hoge mate. Engeltjes beschermen niet tegen par- keerbonnen en weggesleept worden. ZToch? Maar hoe moet je het noemen als je MM steeds beter precies het juiste weet te doen (of te zeggen) op een specifiek mo- rn ment? En daardoor met steeds minder kleerscheuren door het leven zeilt? Som- Xmigen noemen dat spiritualiteit. Voor hen - en voor mij - is een doel van spiri- <tualiteit dat het hart weet en dat de ogen zien en de oren horen. Het citaat komt uit Deuteronomium 29, QbL vers 3. Mozes herhaalt in Deuteronomi- <um, voordat hij sterft, de door God gege ven voorschriften. Hij brengt ook de wonderen in herinnering die de Israëlie- tenhebben gezien en ervaren, zoals de bevrijding uit Egypte. Maar, zo zegt hij in <29:3, jullie waren niet in staat om alles op juiste waarde te schatten, want het hart waarmee je echt kon weten wat er WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door perioden met regen. Maxima tussen 12 graden in het noorden en 15 in het zuiden. Zweden: Zaterdag droog en perioden met zon, zondag met name in het midden en noorden veel meer bewolking en af en toe wat re gen. Maxima tussen 12 en 15 graden. Finland: Droog en geregeld zon, zondag in de loop van de dag in het noor den bewolkt en misschien wat regen. Maxima tussen 12 en 14 graden. Denemarken: Bewolkt en perioden met regen. Zondag geleidelijk droog en mis schien wat zon. Maxima om streeks 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Perioden met zon, maar vooral in Ierland en Schotland ook kans op een enkele bui. Maxima van 14 graden in Schotland tot 19 in het zuidoosten. België en Luxemburg: Bewolkt en regenachtig, maar zondag geleidelijk droog en van het westen uit zon. Mi.ddagtem- peratuur rond 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen meest droog en ge regeld zon, op andere plaatsen bewolkt en regenachtig. Zondag geleidelijk op meer plaatsen droog. Maxima tussen 17 en 20 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. In de loop van zaterdag in het Rhne- dal een stevige Mistral. Zondag meer zon. Maxima van 20 gra den in de heuvels rond Lyon tot 26 langs de Middellandse Zee. Spanje: Veel zon en droog, alleen langs de Golf van Biskaje kans op wol kenvelden. Maxima aan zee van 22 graden in het noordwesten tot 30 in het zuiden. Landinwaarts maxima tussen 30 en 36 graden. Portugal: Veel zon en droog. Middagtem- peratuur rond 30 graden, aan zee van 21 in het noorden tot 26 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca-. Droog en veel zon. Maxima onge veer 30 graden. Marokko: Westkust: Droog en op de mees te plaatsen zonnig bij maxima tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Veel zon en droog. Maxima rond 30 graden. Madeira: Perioden met zon, maar ook wol kenvelden. Op de meeste plaat sen droog. Maxima rond 24 gra den. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middag- temperatuur rond 27 graden. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen, vooral in het zuiden lokaal veel neerslag. Zondag in het noorden geleidelijk droog en misschien al wat zon. Maxima rond 19 graden, in langdurige neerslag koeler. Oostenrijk: Snel toenemende bewolking ge volgd door regen, plaatselijk veel neerslag en vooral zondag aan de noordflank van de Alpen boven de 2000 meter mogelijk sneeuw. Middagtemperatuur meest rond 16 graden. Zwitserland: Bewolkt en perioden met regen. Zondag in het zuiden droog en wat zon. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot ruim 20 in Tessin. Polen: Perioden met zon, maar in het westen en zuiden geleidelijk meer bewolking en regen. Maxi ma van 14 graden in het oosten tot 18 graden in het westen. Hongarije: Perioden met zon en meest droog. Zaterdag later op de dag van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd door regen, in het noorden plaatselijk veel neerslag. Maxima rond 24 gra den. Italië: In het noorden meer bewolking en kans op wat regen. Op andere plaatsen veel zon en droog. Maxima van 24 graden in het noorden tot bijna 30 op Sicili. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur rond 29 graden. Zaterdag vooral op Corsica een stevige noordwes tenwind en wat lagere maxima. Griekenland en Kreta: Veel zon en droog nazomerweer. Maxima aan zee rond 27 graden, landinwaarts net boven de 30. Malta: Droog en veel zon. Maxima rond 29 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. In het binnenland van Turkije ook stapelwolken en kleine kans op een onweersbui. Maxima ongeveer 30 graden, langs de Turkse westkust iets minder warm. Weerrapporten 15/09, 17.00 ZONDAG 17 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.19 Zon onder 19.49 Maan op 21.43 Maan onderll.10 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.39 19.01 06.12 18.34 Laag 02.25 14.24 02.06 14.05 MAANDAG 18 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.21 Zon onder 19.46 Maan op 22.09 Maan onderl2.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.17 19.37 06.50 19.10 Laag 03.06 15.05 02.47 14.46 wind temp neersl Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest half bew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. Bordeaux half bew. Brussel zwaar bew. Cyprus licht bew. Dublin zwaar bew. Frankfurt zwaar bew. Genève zwaar bew. Helsinki half bew. Innsbruck zwaar bew. Istanbul onbewolkt Klagenfurt zwaar bew. uit hun hoofdkenden moeten weihaas geworden van de vervloekingen die m in hun oren. Hoe zullen zij zijn omgej het verband dat in die bijbeltekst wori tussen de peilloze misere die daar wo derd en het niet gehoorzamen van de bij het naleven van Zijn voorschriften i Als ik mijn weggesleepte auto had ma halen, kilometers ver buiten de stad, waarschijnlijk ongemeen de pest over maar uiteindelijk mezelf om de oren g met 'je had het kunnen weten, het veri staat er al maanden, maar je hebt het Maar ben je ook tot een dergelijk 'je h nen weten' in staat als je weggejaagd, gemarteld, vermoord wordt? Moet je staat zijn? Bovendien, de dader die Gods voorset geert en de wetten overtreedt en zo in aarde belandt, valt beslist niet altijd de dader die wegjaagt, vernedert, mal moordt of die daarvan getuige is en h hindert, ook al negeren ook die dadel voorschriften enovertreden Gods wet Tot die laatste soort daders horen de. bisschoppen. Zij wisten van de schen de mensenrechten tijdens de vuile oo land en zwegen. Ze hebben nu hun en maakt. Ook naar aanleiding van Ki Tai de commentaren: de eerste stap terug rechte weg is demoeilijkste, daarna wc makkelijker. De Argentijnse bisschopp wat zij bedoelen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) L lagedruk H hogedruk .nnn luchtdruk in 19 temperatuur -1000-hecto pascal zwaar bew. z3 23 20 zwaar bew. z2 16 6 half bew. zw5 20 12 half bew. zo 2 21 13 20 14 0.0 Rome onbewolkt zw2 26 14 32 12 0.0 Split onbewolkt zw2 28 14 27 17 0.0 Stockholm licht bew zol 14 10 30 16 0.0 Warschau licht bew. n2 12 7 29 20 0.0 Wenen half bew. o2 25 15 12 6 08 Zörich zwaar bew. w3 24 14 19 15 00 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie e. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 S Familieberichten: 023- 53' 023-5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag v, 071-5356 230 i RUBRIEKSADVERU 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag vi 071-5143 545 ABONNEMENT! bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER» Voor abonnementen die per pré aan portokosten per verschijnd LEIDSCH DAGBLAD OP O Voor mensen die moeilijk lez hebben of blind zijn (of een a leeshandicap hebben), is eens van het regionale nieuws uitl Dagblad op geluidscassettebl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Led ZIEK N H U I l ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezoni feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. gebeurde, de ogen waarmee je echt kon zien wat er te zien was en de oren waarmee je echt kon horen wat er werd gezegd had God je nog niet gegeven. 'Tot op deze dag' zijn de laatste woor den van 29:3. Vlak voordat Mozes het volk ach terlaat krijgt het een hart om te we ten, ogen om te zien, oren om te horen. In de Engelse vertaling van W. Gunther Plaut is 'hart' vervangen door 'mind'. 'Tot op deze dag gaf God je geen mind/bewustzijn om mee te begrijpen'. Nogal een ver schil. Begrijpen met je hoofd hoe het zit isfundamenteel iets anders dan in je hart weten hoe het zit. In de oren die kunnen horen klinkt het oorverdovende gedonder dat is losgebarsten in 27:15. Het bijbel stuk Ki Tavo begint in Deuterono mium 26:1 prachtig met het voor schrift de eerste vruchten van het veroverde Beloofde Land te offe ren. Maar vanaf 27:15 is het weer overduidelijk wat de Eeuwigete- genstaat. 'Vervloekt de man die een afgodsbeeld maakt en in het geheim aanbidt, zijn vader of moeder minachtend behandelt, de grens van zijn buurman verplaatst, een blinde de ver keerde kant opstuurt, het recht van de vreemde ling, de wees en de weduwe buigt, met de vrouw van zijn vader, zijnzuster of zijn schoonmoeder naar bed gaat, seks heeft met een beest, zijn buurman in het geheim slaat of zich laat omko pen om een onschuldige ter dood te laten bren gen.' De commentatoren wijzen erop dat dit allemaal zaken zijn die doorgaans in het geheim gebeu ren. Helaas staat er in hoofdstuk 27 niet nog iets behartenswaar- digs, namelijk dat je je vrouw (of man) en kinderen niet mag slaan. Ook iets dat meestal aan het oog van de buitenwacht is onttrokken. Maar daar komt verandering in. De Amsterdamse politie - ein delijk wakker geworden - gaat het huiselijk geweld aanpakken, omdat huiselijk geweld vaak voorbode en voedingsbodem blijkt te zijn van straatgeweld. De Utrechtse politie heeft al er varing met de strijd tegen huis bruten met losse handen.De po litie gaat samen met een thera peut naar de man (of de vrouw) die slaat. Negen van de tien huistirannen houden hun han den daarna wat vaker bij zich. Ook de rest van hoofdstuk 27 en heel hoofdstuk 28 heeft opsommingen van de zegeningen en de vloeken die met het al dan niet naleven van de goddelijke voorschriften samenhangen. De jood se en christelijke gevangenen in de concentratie kampen en de vernietigingskampen dié de bijbel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14