jiiden Regio Privé-kliniek komt voort uit ongenoegen De Stemming Horeca: biertap langer open bij 3 oktober-viering chte )eraal Waarom weerde Postma betogers tegen de keizer? orkshop weerbaarheid let luchtbuksen i meeuwenjacht Leidenaar veroordeeld tot cel en inrichting \c 16 SEPTEMBER 2000 aining is de nieuwe van het Humanis- iond zeker niet. Wel verbond mensen hel- [i angst te overwin- dat ze bewust kun- zen om hun mond doen als ze betrok- ;n bij zinloos geweld, ze weloverwogen be- zich er niet mee te be- irorkshop heet 'huma- rbaarheid' en duurt isdagavonden. Hij is vloeisel van de cam- elf denken samen le ven van het Humanistisch Verbond. Via het uitwisselen van eigen ervaringen en het naspelen van situaties leren mensen hoe ze kunnen rea geren. Doel is te voorkomen dat mensen na afloop van een incident blijven zitten met een onbevredigd 'had ik maar'-gevoel. De workshop, met maximaal 15 deelne mers, kost maximaal hon derd gulden. Hij wordt gege ven op 10, 17 en 24 oktober vanaf 20.00 uur in de Kaiser- straat 63. Opgeven kan bij Tonny Melis-Voorma, Witte Singel 54, 2311 BL Leiden. Per e-mail: voorma@xs4all.nl LEIDEN ROBBERT MINKHORST Cafés in Leiden moeten tijdens de 3-oktoberfees- ten hun taps buiten langer open kunnen laten. Dat vindt de Leidse afdeling van Koninklijke Ho reca Nederland (KHN), die aankondigt daarover met de gemeente te willen overleggen. Deze week werd bekend dat de gemeente de viering van Leidens Ontzet dit jaar aan banden legt. Onduidelijke regels over sluitingstijden heb ben voor verwarring en ergernis gezorgd. Het aantal klachten over geluidsoverlast nam het af gelopen jaar flink toe. Voorzitter J. Ponsioen van de Leidse afdeling van KHN stelt dat de gemeente de problemen die in 1999 ontstonden nu afwentelt op de onderne mers. „Omdat de sluiting van de kermis de afge lopen jaren problemen gaf, moeten de cafés eer der dicht. Als altijd krijgt de horeca de schuld. Niet de horeca veroorzaakte de overlast: de grootste bron van ergernis was een aantal door draaiende attracties met een exorbitant hoog ge luidsniveau." De gemeente moet de viering van het Leidens Ontzet zoveel mogelijk op z'n beloop laten en zich niet betuttelend opstellen, vindt Ponsioen. „Dat moet je niet teveel vastleggen. Het is een feest voor de Leienaar." Ponsioen is het niet eens met de nieuwe regel dat de buitentaps eerder dicht gaan dan dat de terrassen moeten sluiten. „Ik wil dat de taps de eerste nacht tot half twee mogen blijven staan en een dag later tot een uur. In de nacht van 2 op 3 oktober is dat gelijk aan de openingstijden van het terras. Zodat cafébazen tegen hun klanten kunnen zeggen: jongens, pak je biertje op, dan gaan we binnen verder." Ponsioen bespreekt zijn voorstel eerst met het bestuur en de horeca-on- dernemers voor hij naar de gemeente stapt. De Drie October-Vereeniging kan 'heel goed leven' met de nieuwe richtlijnen. Secretaris N. Cuseel van het bestuur: „Sommige uren zijn ver lengd, bijvoorbeeld voor de kermis. Dat is toch wel prettig. Wij hechten zeer aan een harmonieu ze samenwerking met de gemeente. In dat op zicht zijn we blij dat er nu duidelijkheid is. Tij dens de feesten zullen we het toch met elkaar moeten zien te rooien." Directeur Diaconessenhuis: 'Ik ben gek als ik het niet doe IBBERT MINKHORST ïwenoverlast drijft in- an Leiden soms zo tot dat enkelen eerder iet buksen de straat op im de vogels uit de chieten. Dat gebeurde rie Octoberstraat. De lest voorkomen dat de daadwerkelijk het aden leggen, ongste rapportage van nte over de meeuwen- in de stad blijkt dat 1 broedende meeuwen inwijken licht is toege- Alleen de populatie iet Gorlaeus Laborato- let bio science park is c verkleind, bleek uit en. Materialen die op van het laboratorium t, maakten dat vrijwel kt als broedplaats. ;uwen bleken het afge- ir, overigens net als in daarvoor, hun leefge- de stad te verplaat- it gebied rond de Roo- at is na een aanvanke- ig weer een duidelijke van broedparen. Pro dat daken op de be- iet op tijd worden on- De omgeving van de iberstraat blijft een ge- :k en datzelfde geldt van de Professo- Opvallend is dat daar iwoners niets moeten an ingrijpen en zij dus ook de brandweer niet op hun dak toelaten. De gemeente probeert al en kele jaren op verschillende ma nieren de overlast te beperken. Beproefd middel blijft het om wisselen van eieren voor stenen exemplaren. De laatste paar jaar is verder in de Leidse bin nenstad om de zoveel tijd een valkenier ingezet. Dat is in de afgelopen twaalf maanden niet gebeurd en ondanks dat is het aantal klachten 'niet duidelijk gestegen'. Bewoners van het Rapenburg melden echter wel een toegenomen overlast. Een nieuw wapen heeft de valkenier voorlopig verdrongen: het inzetten van nep-roofvo- gels. Deze vliegers blijken de meeuwen daadwerkelijk schrik aan te jagen. „De neproofvogels zijn goedkoper en effectiever", zegt een woordvoerster van de dienst milieu, en beheer. „De valkenier werd maar eens in de zoveel tijd ingezet en met de vliegers proberen we de meeu wen constant weg te jagen." Of de valkenier en zijn roofvogels terugkeren in het centrum is 'nog onderwerp van gesprek'. De rapportage beveelt aan om bedrijven, scholen, verzor gingscentra en studentenhui zen aan te schrijven hun omge ving zo schoon mogelijk te hou den. Vuilnis trekt de meeuwen aan. Ook geeft de rapportage in overweging om de proef met de vliegers uit te breiden. (Vervolg van voorpagina) Directeur Tony Lamping van het Diaconessenhuis voelt zich door een toene mend aantal patiënten en de grenzen aan de budget ten van zorgverzekeraars gedwongen een privé-kli- niek te beginnen. „Het ein de van een tijdperk is er nu. Wij kunnen op geen andere manier meer groei en. De rek is eruit. Minister Borst wil graag dat we con curreren, nou dat gaan we dan maar doen." LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De overheid bepaalt jaarlijks de toegestane groei van ziekenhui zen, maar omdat er steeds meer patiënten bij het Diaconessen huis aan de deur kloppen, vindt Lamping dat hij nu met een pri vé-kliniek zijn 'verantwoorde lijkheid moet nemen'. „We hebben zo'n twintig procent meer patiënten dan vijf jaar ge leden", zegt Lamping. „Als je kijkt naar de systematiek is het eigenlijk een raadsel hoe we dat hebben gefinancierd. Dat is houtje-touwtje-werk geweest. Eigenlijk zijn de grenzen be reikt. Privé-klinieken zijn niet aan een budget gebonden. Ik ben gek als ik zo'n kliniek niet begin." Het risico op een tweedeling in de gezondheidszorg neemt Lamping daarbij 'op de koop toe'. „Ik vind dat minder mijn verantwoordelijkheid. Je roept Directeur Tony Lamping: „Ik ga dit niet uit winstoogmerk doen." het als overheid over jezelf af. Een tweedeling waar het gaat om basale gezondheidszorg, vind ik een schande. Maar ik vind het ook onverantwoorde lijk als hier genoeg artsen rond lopen en ik kan mensen niet behandelen. Wat weegt zwaar der? Ik ga dit niet uit winstoog merk doen. Ik voel me verant woordelijk voor de bevolking in de regio en de ondersteuning aan de huisartsen." Lamping windt zich behoor lijk op over de situatie in de ge zondheidszorg. „Het gaat fan tastisch in Nederland, maar het onderwijs en de gezondheids zorg blijven achter. In mijn op tiek is er jarenlang structureel ontkend dat vergrijzing geld FOTO HENK BOUWMAN kost. Het aandeel van de ge zondheidszorg in het bruto na tionaal product is eerder afge nomen dan toegenomen. Dat klopt niet." Hij wil nu 'gebruik maken van de mazen in de wet'. „Zie het maar als burgerlijke onge hoorzaamheid." Hij onderzoekt nu waaraan hij moet voldoen om een kliniek op te zetten. „Als de overheid zegt: het moet een aparte stichting zijn: mij best. Dan richt ik een aparte stichting op. Die gaat dan maar een band aan met het zieken huis." Toch wil Lamping alle formaliteiten die daarmee ge moeid zijn, niet afwachten. „Je kunt die formaliteiten eerst re gelen en dan beginnen, maar je kunt ook meteen beginnen. Ik wil er ergens tussenin gaan zit ten. En dan kijk ik wel waar het schip strandt. Als je aan alle punten moet voldoen, moet je daar vier jaar voor uittrekken. Zo lang ben ik niet bereid te wachten. Ik neem mijn verant woordelijkheid. Als je je de hele tijd door bureaucratie laat lei den, kom je nooit ergens." Als alles meezit, hoopt Lam ping dan ook in 2001 te begin nen. Wat betreft oogoperaties, orthopedische ingrepen en ra diologische onderzoeken heeft hij in ieder geval voldoende personeel. „Wij kunnen eigenlijk wel wat meer. Alleen zegt de verzeke raar dat hij dat nu niet kan af spreken. Premiebetalers vragen verzekeraars steeds meer om vergoedingen voor behandeling buiten de bestaande ziekenhui zen. De verzekeraars geven daartoe ook steeds meer toe stemming. Gedwongen, door de nood. Ik denk dan: ik ben gek. Ik laat de patiënt bij wijze van spreken in het buitenland behandelen, terwijl ik dat zelf ook zou kunnen doen als ik meer geld had. Dat is achter de feiten aanlopen." Itijd zo'n gezellig jon- üexander Pechtold. feestnummer. Man ille lach. Maar een op zo'n wethouders- vooral onder het regi- strenge Groninger Ier Jan Postma - doet i. De lach is verdwe- feest houdt hij niet 'ie niet oppast gaat de houder van D66 de nis in als de man die het Leidse feest der e nek omdraaide, 'bevrijdingsdag' was an regels gebonden, emand hield zich er- was een ongeschreven loven alle andere re- En dat was maar goed hoe meer regels, hoe :est. Jachten over lawaai rmis heeft Pechtold de een reeds lang niet pende lade gehaald en Had hij het daarbij an was er niets aan de eest. Maar hij vindt voortaan ook aan moeten houden, aar geleden joeg de gemeenteraad nog van de binnenstad in ien, omdat er meer ogelijk moesten zijn Dat zou goed zijn isme en economie. De alweer veranderd. >akt niet alleen de Dat die vreselijke paraten en dat geblèr rmisbazen op enig moeten ophouden, og te billijken. Maar '■'s eerder moeten terrassen eerder en en de bierpompen cht: dat gaat echt te eurige WD'er Alexan- sema is geschrokken jelzucht van de wet- laar dat is dan ook, in tot die Alexander van D66, een echte liberaal. Pluim op de hoed PvdA-raadslid Ed van der Veen was zeer te spreken over het ni veau van het debat in de ge meenteraad over het plan voor de Aalmarkt en omgeving. Het compliment sloeg niet in de laatste plaats op CDA'er Anne Michiels van Kessenich, die ook vanaf de volgepakte publieke tribune werd toegejuichd. Anne ging niet in op al die hulde en wie zwijgt stemt toe. Met ande re woorden, ze stak de pluim op haar hoedje. Brrrrr. Veel kleffer moet het niet worden in de raadszaal. Anne, die stevig tekeer gaat tegen het plan, dat in haar ogen veel te ri goureus is en het stadshart met al zijn historische en monu mentale waarden eerder om zeep helpt dan harder doet kloppen, en dan voor haar be toog schouderklopjes krijgt van de collegepartijen. En dat ter wijl Anne's interventies, met de simpele vaststelling dat het CDA zo'n beetje aan de wieg heeft gestaan van het plan, on schadelijk gemaakt konden worden. Want het was toch echt de voormalige wethouder Huib Kruijt van datzelfde CDA, die twee jaar als wethouder econo mische zaken naar het plan toewerkte. De elementen uit het plan die het CDA zo verfoeit - de grootschaligheid, het Waagplein en een extra steeg en brug - zijn allemaal bedacht in de tijd dat 'Aalmarktwethou der' Kruijt de contacten aan haalde met MAB. Deze pro- jectonwikkelaar kan in de ogen van Anne geen goed doen. Voor wie niet zo kort van me morie is, is het debat volstrekt onnavolgbaar geworden. En helemaal niet naar een hoger plan getild, zoals Van der Veen zegt. Er was dinsdag een ge maskerd bal in de raadszaal. Voorstanders leken tegenstan ders en andersom en naar de drijfveren, die dikwijls van tij delijke aard zijn, kon je alleen maar raden. Nog zo'n partij die bij de dis cussie over de Aalmarkt als een kameleon van kleur verschoot, was Groenlinks. Als één ding dinsdag duidelijk werd dan was het wel dat PvdA-wethouder Ron Hillebrand het project geen schijn van kans geeft als de Boommarktgarage er niet komt. GroenLinks, inclusief wethouder Jan Laurier, is mor dicus tegen die garage en stem de mee met voorstellen van de oppositie, die de bouw ervan tegengaan. Toen even later over het Aalmarktproject zelf werd gestemd, was de partij weer voor. PvdA-ffactievoorzitter Gerda van den Berg kon het niet laten deze volstrekt ongeloofwaardi ge spagaat van Stella ter Harm- sel en concorten te ridiculise ren. Het CDA en de rest van de oppositie lieten een prachtkans liggen om GroenLinks en PvdA verder tegen elkaar uit te spe len. Pas als dat wel was ge beurd, had Van der Veen recht van spreken gehad. Maar Ed kan moeilijk aanmoedigen dat GroenLinks en zijn partij op grotere afstand van elkaar ko men te staan. Hij heeft het zelf al moeilijk zat met zijn eigen positie in de fractie, want hij is als enige PvdA'er tegen de Boommarktgarage. In tegen stelling tot GroenLinks verbond hij hier wel de juiste conse quentie aan toen over het plan moest worden besloten: hij stemde tegen. De dissident kreeg geen ap plaus van de publieke tribune. Wat de vraag oproept: zijn de omwonenden eigenlijk wel te gen de Aalmarktplannen? TEKST: AAP RIETVELD en WIM KOEVOET TEKENING: MAARTEN WOLTERINK 'Deze mensen zijn innerlijk gewond en ze zijn zó boos' LEIDEN ONNO HAVERMANS De betogers tegen de Japanse keizer wilden op het Rapenburg staan en nergens anders. Bij een demonstratie moet je immers kunnen laten zien wat je wilt. Zo simpel ligt het, volgens voorzitter B. Bouman van de Stichting Japanse Ereschul den. Maar burgemeester Postma liet de twintig demonstranten op 25 mei niet in de buurt van Akihito toe. Diep gekwetst tekenden ze bezwaar aan tegen de Leidse demonstratievergunning. Daarin werd hen weliswaar toegestaan te demonstreren op de Beestenmarkt en het Stadhuisplein en een de monstratieve optocht te houden tussen beide lo caties. Maar ze kregen geen kans om hun hesjes en borden met opschrift 'Pay your depts' aan de keizer te tonen. Ook mochten ze hun hesjes met leuzen niet dragen tijdens de wandeling naar het Stadhuisplein. De gemeenteraadscommissie voor beroeps- en bezwaarschriften trok gisteren ruim een uur uit voor de mondelinge behandeling van het be zwaar. Dat ging soms met heftige emoties ge paard. „Deze mensen zijn veel te bescheiden", aldus Bouman. „Ze zijn uit Indië gekomen toen Neder land was bevrijd en ze moesten niet zeuren, maar zich aanpassen. Terwijl ze zelf helemaal niet zijn bevrijd, want na het vertrek van de Ja panners begon meteen de Indonesische revolu tie. Er is nooit naar hen geluisterd en nu worden ook hun grondrechten geschonden: burgemees ter Postma heeft hen het recht op demonstratie en het recht op meningsuiting onthouden. Deze mensen zijn innerlijk gewond. Ze zijn zó boos." Postma nam zijn besluit uit 'logistieke rede nen', zo legde hoofd politieondersteuning H. van ophuizen gisteren uit. „We realiseerden ons dat het aantal volgauto's en de perstrein in het kiel zog van de keizer groot zouden zijn. Om dat goed te reguleren tijdens de wandeling van de keizer op het Rapenburg, is besloten de overkant te ge bruiken voor de voertuigen. Wanneer we mensen hadden toegelaten, demonstranten én publiek, zou het misschien een gedrang zijn geworden. Bewoners en mensen die daar Werkten werden wel toegelaten, maar er moest ook ruimte over blijven voor hulpverlening bij noodgevallen." De burgemeester gebruikte de wet openbare manifestaties om het Rapenburg tijdelijk voor het publiek af te sluiten. De raadscommissie moet nu beoordelen of hij daarbij het recht op demon stratie van de betogers heeft geschonden. Bouman vertelde de commissie dat de burge meester in zijn bijzijn een ambtenaar opdracht gaf bij de Japanse ambassade navraag te doen hoe men daar over een demonstratie zou den ken. „Dat doet mij pijn." De betogers komen al bijna zes jaar eens per maand bijeen voor de Japanse ambassade om aan te dringen op herstelbetalingen voor het leed dat hen in de Jappenkampen is aangedaan. „Wij demonstreerden onlangs voor de 70ste keer. Men kent ons, men weet wie we zijn." Toch voor kwam Postma dat keizer Akihito in Leiden met een groep vreedzame bejaarde betogers werd ge confronteerd. „Op deze manier word je agres sief', stelt de Voorschotense demonstrante J. Heeg vast'. DEN HAAG CONNIE VAN UFFELEN Vijftien maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, reclasseringstoezicht en opna me in een psychiatrisch zieken huis. Die straf krijgt een 38-jari- ge Leidenaar wegens mishan deling van zijn echtgenote. De man mishandelde zijn vrouw zo langdurig en ernstig dat zij dood wilde en op 26 ja nuari van het balkon sprong. Zij brak daarbij een rugwervel en is nu voor de rest van haar leven verlamd. De man had zijn vrouw gruwelijk mishandeld, maar wel zodanig dat er zo min mogelijk van te zien was. Volgens Psychiatrisch Cen trum Bloemendaal lijdt de man aan een posttraumatische stress-stoornis sinds hij in een Syrische gevangenis ook op een dergelijke wijze is mishandeld. De Leidenaar was daarvoor be handeld in Centrum '45. Hij zei dat hij stemmen had gehoord, die hem zeiden dat hij zijn vrouw moest mishandelen. De avond voor haar wan- hoopsprong had zijn echtgeno te tegen hem gezegd, dat ze in haar eentje naar Syrië terug wil de gaan. Daarop sloegen bij de man de stoppen door. Na de zoveelste mishandeling zette hij haar het huis uit, waarna de vrouw van de twee verdieping sprong. De Leidenaar verklaar de twee weken geleden tegen over de rechtbank daar 'heel verdrietig' over te zijn. Ondanks alles willen hij en zijn vrouw nu bij elkaar blijven. Een psycholoog en een psy chiater oordeelden dat de man slechts in 'zeer beperkte mate' toerekeningsvatbaar was en ad viseerde psychiatrische behan deling. De officier van justitie was het hiermee eens en daarom eiste zij twee weken geleden een jaar cel plus een half jaar voorwaardelijk, met aanslui tend opname in Bloemendaal. IK l£G HET W0b éEKj K£B.: HETlSSLOmdóS- v T'JDÜ v

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13