Leidsch Dagblad Onderzoek naar telefonie-veiling ^Jaarbeurs Olieprijzen naar nieuw hoogtepunt Seaport Marina vol V endex-warenhuizen boeken meer winst Technisch V ROVC Crajicek bij laatste acht US Open Nauwelijks hinder Nederlandse truckers door Franse blokkade 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD >AG 5 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 16 Ten Katestraat in Hazerswoude is tegen komst skateparcours 17 Spoeddebat Leiderdorp over financiering van tunnelbak Noordwijkse broers fietsen 23.000 kilometer naar Peking 21 Leidse Jitske van Noorden debuteert met jeugdpoëzie 23 Tennisveteraan John McEnroe lust de zusjes Williams rauw iet wad steeds r zeehonden at goed met de zeehon- het wad. Onderzoekers Wageningse universi- [den er vorige maand ofwel 39 procent meer irig jaar. Eind juni wa- 594 jongen geteld, een van ruim 16 procent. 989 groeit de populatie 'n 15 tot 18 procent per iw zet haar en in agent itie van New York heeft )uw gearresteerd omdat eren een agent van de e dienst had gebeten, nt probeerde de 55-jari- inde Bobb, uit de buurt den van Hillary Clinton, ilnam aan een optocht -ooklyn. De Amerikaan lady voert campagne en zetel in de Ameri- Senaat. ïgsproeven op Dgskinderen' Minister Zalm wil 'noodremvoor toekomstige situaties Een meerderheid van de Tweede Kamer houdt vast aan een eigen onderzoek naar de gang van zaken rond de te leurstellend verlopen veiling van de zogenoemde umts- frequenties voor mobiele telefonie. Volgens de meeste partijen is de toelichting van minister Zalm en staatsse cretaris De Vries niet voldoende. ling uit te stellen, op het mo ment dat er naar zijn oordeel te weinig bieders overbleven. Op het laatste moment trok een aantal partijen zich terug, den haag gpd Zalm meldde gisteren in de uit leg dat hij graag de mogelijk heid had gekregen om de vei- waardoor er maar zes bieders resteerden voor vijf vergunnin gen. Zalm wil voor toekomstige veilingen zo'n 'noodrem'. Het wegvallen van echte con currentie leidde er mede toe dat dè veiling in Nederland veel minder opleverde dan ver wacht. De umts-frequenties brachten de Nederlandse schatkist uiteindelijk 5,9 miljard gulden op. Zalm had op 20 mil jard gulden gerekend. In Groot- Brittannië was de opbrengst 85 miljard en in Duitsland zelfs 110 miljard. De lage opbrengst van de vei ling in Nederland leidde tot een storm van kritiek. Daarom be sloot het kabinet tot de evalua tie. Zalm en De Vries benadruk ken in hun evaluatie dat een hoge opbrengst van de veiling ook nooit het uitgangspunt is geweest. Volgens De Vries is de veiling geheel volgens de wen sen van de Kamer verlopen. „De veiling was vooral bedoeld als verdeelinstrument, en niet als verdieninstrument." De Vries wees er op dat de ta rieven voor het bellen met het huidige gsm-netwerk in Neder land tot de laagste in Europa behoren. „Dat komt door de grote concurrentie tussen de vijf aanbieders. Geen enkel an der Europees land heeft dat." Zij verwacht ook lage tarieven 'n van Duitse bezetters rwegen zijn na de be- onderworpen aan ex- nten met LSD. Daarbij en ónderen gestorven. Dat ilgens de Noorse krant isen een advocaat die de slachtoffers smar- eist. In de jaren vijftig ig zijn volgens advocaat old tien kinderen on- pen aan experimenten ugs. Drie of vier zouden I In zijn gestorven. ia fima leveren ["'end jaar in en nojiima leveren de koop- 3r Stijging van 1 procent dit jaar van het kabinet e vl gekregen, volgend jaar in ijl. Dat heeft de vakcen- /oo'NV berekend. De vak- tele noemt dit schande- ch^lgens de FNV stijgt de jorjacht van de minima ij efl jaar door de belas- fziening en aanvullende t 9|gelen met 3,25 procent. Ie rl en tweeverdieners i er echter 4,25 procent irknemers met het mi- loon gaan er 6,25 pro vooruit. De FNV vindt verhoging van het mi- loon aanvaardbaar. fietsen niet iiite slepen bouwer Koga Miyata in iveen gaat de productie jopvoeren. Eerst van Jnaar 40.000 per jaar en ijn is de levering van fietsen per jaar moge- vraag is groter dan we jinen, meldt directeur 'll^L De fietsen kosten sofot 10.000 gulden per ips-top voelt i voor opdelen lilips-top staat niet te om de succesvolle di- alfgeleiders uit het elek- 'iconcern te lichten en bdige naar de beurs te n. De divisie draagt hlijk bij aan de omzet jvinst en de 'kruisbestui- net andere concernon- jpn, zoals de divisie com- ien, wordt van groot be lacht. u muiden - Jachthaven Seaport Marina ligt vanaf vandaag vol met honderden zeil- en motorboten en sloepen in alle soorten en maten. Voor de zesde keer wordt in IJ muiden de Hiswa te water gehouden. Het is de grootste drijvende botenshow van Europa. Tot en met zondag paraderen tienduizenden watersportliefhebbers uit binnen- en buitenland over de steigers. De één komt er alleen maar om te kijken, de ander is met een goed gevulde portemonnee op zoek naar een nieuw vaartuig. Morgenmiddag om 15 uur start de zeilrace Umuiden-Lowestoft-IJmuiden. Zo'n 100 zeilboten doen mee aan het 'retourtje' Engeland. Ze worden zaterdag weer in Umuiden verwacht. - FOTO ANP COR MULDER De eigen woning in het nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. Belastingdienst londen rtr/anp De prijzen van ruwe olie zijn gisteren gestegen naar een nieuw hoogtepunt in de afgelo pen tien jaar, ondanks het vooruitzicht van productiever ruiming door de OPEC. Op de termijnmarkt in Londen sloot de notering van Brent-olie voor levering in oktober op 32,80 dollar per vat (159 liter), bijna een volle dollar meer dan de 31,85 dollar van vrijdag. De ministers van de lidstaten van de OPEC (Organisatie van Olie-Exporterende Landen) ver gaderen komende zondag. Ver wacht wordt dat de bijeen komst in Wenen een productie vergroting oplevert van mini maal 500.000 vaten per dag. Saudi-Arabië wil meer, maar vooral Iran ligt dwars. Volgens de vroegere Saudi- sche minister van olie, sjeik Ja- mani, is het al te laat voor de OPEC om ervoor te zorgen dat de tanks voor olieproducten in de industrielanden voor de winter weer goed zijn gevuld. „Ik denk dat de prijzen in de winter nog wat hoger worden, maar in 2001 zullen ze gaan da len en op langere termijn ziet het er verschrikkelijk uit voor de OPEC", aldus Jamani in een interview met het persbureau Reuters. Jamani voorspelt dat de OP EC een hoge prijs zal betalen voor haar onvermogen de markt te stabiliseren. Door de prijzen uit de hand te laten lo pen, drukt de OPEC de vraag en stimuleert het kartel de ontwik keling van nieuwe energietech nologie, aldus Jamani. De hoge prijzen maken het voor olieconcerns wel weer aantrekkelijk om op nieuwe lo caties olie te winnen. Zo ver groot Shell zijn investeringen in oliewinning in de Noordzee. Het olieconcern pompt dit jaar 3 miljard gulden in Shell Expro, een Britse joint venture met Ex xonMobil. Dat is 50 procent meer dan gepland. Ook Exxon Mobil doet een extra uitgave. De totale uitgaven van Shell in de Noordzee waren eerder al bijgesteld van 800 miljoen dol lar naar 1 miljard dollar. Verwarde man sluit zichzelf op in ziekenhuis haarlem - lieke de kwant Een 77-jarige inwoner van Lijn den heeft vier dagen en vijf nachten zonder eten en water opgesloten gezeten in een ver geten kamertje van het Kenne- mer Gasthuis in Schalkwijk. Bij herhaalde zoekacties door zie kenhuispersoneel en de politie is de ruimte steeds over het hoofd gezien. Aangenomen wordt dat de man zichzelf heeft opgesloten. Personeelsleden van het zie kenhuis ontdekten donderdag avond dat de man uit zijn ka mer was verdwenen. De man is ernstig in de war sinds hij begin juli een hersenbloeding kreeg en loopt regelmatig weg. Hij moet dringend naar een afge sloten afdeling in een verpleeg huis, maar de afgelopen twee maemden was nergens plaats. zoetermeer/leiden menno middelkoop/john oomkes Nederlandse vrachtwagen chauffeurs ondervinden nau welijks hinder van de blokkades waarmee hun collega's Franse oliedepots en raffinaderijen af grendelen. Zolang op de snel wegen ongehinderd kan wor den doorgereden, heeft Trans port en Logistiek Nederland (TLN) 'begrip voor de onrust over de hoge benzine- en die- selprijzen in Frankrijk'. Overleg tussen de Franse mi nister van transport met werk geversorganisaties uit de trans portsector over compensaties voor de hoge brandstofprijzen heeft de afgelopen nacht niets opgeleverd. Premier Jospin heeft gezegd dat hij werkt aan compenseren de maatregelen voor wegtrans port. Die toezegging heeft de gemoederen niet bedaard. Actievoerders hebben van ochtend de hogesnelheidstrein van Bordeaux naar Parijs tegen gehouden. In Saint-Aigulin ver sperden ze de rails met bran dend hout en strobalen. Nederlandse truckers willen met een nationale actiedag op vrijdag 15 september hetzelfde bereiken als hun Franse colle ga's: namelijk dat de overheid de hoge brandstofprijzen com penseert met 14,3 cent per liter (nu meer dan twee gulden). Een woordvoerder van TLN: „We willen dan geen Franse toestanden in Nederland. Op de actiedag zullen ruim 400 vrachtwagens naar Den Haag rijden en dat zal overlast en ver traging kunnen opleveren, van het Westen 6 t/m 12 n TJ rt- II.00-18.00 o. Groenoordhallen c* Leiden amsterdam anp 14.00-22.00 u. Het gaat goed met de waren huizen van Vendex KBB. De omzet steeg met drie procent en het bedrijfsresultaat liep op van 24,2 naar 35,2 miljoen gul den. HEMA presteerde het best met een 4,9 procent hogere omzet, De Bijenkorf noteerde een plus van 3,4 procent en de V&D-omzet steeg 1,5 procent. Het detailhandels- en waren huisconcern boekte over de eerste zes maanden van 2000 een totale nettowinst van 103,6 miljoen gulden. Negen procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De omzet nam met bijna acht procent toe tot 4,8 miljard. In deze cijfers is Kreymborg niet meegenomen. De sluiting van deze Idedingke- ten kost Vendex eenmalig ruim 35 miljoen gulden. Van de omzetstijging is bijna vijf procent afkomstig van de overgenomen ketens Modern Electronics, Marktkauf en Dy- nabyte. De speciaalzaken, ex clusief Kreymborg, boekten een omzetstijging van dertien pro cent, maar zagen het bedrijfsre sultaat dalen van 138,6 tot 129,8 miljoen. In de doe-het-zelf-sec- tor (Praxis) stegen omzet (74,8 miljoen) en resultaat (55 mil joen) fors. In de mode-divisie gaat het nog steeds slecht. Kien en Prénatal boekten slechtere resultaten en het verlies van Amici verminderde niet. NR. 42406 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 HET WOORD IS AAN Georges Courteline Als je van anderen alles zou moeten accepteren wat je van jezelf accepteert, was het leven ondraaglijk. voor umts, een nieuwe en snel lere soort van mobiele telefo nie, juist omdat de veiling de telecombedrijven relatief wei nig heeft gekost. De Kamer is daar echter niet gerust op. Zo verwacht de PvdA dat de internationaal werkende bedrijven hun enorme investe ringen in andere landen mede in Nederland zullen proberen terug te verdienen. Verdachte moord op Maartje Pieck aangehouden kampen - anp De politie heeft vanmorgen in alle vroegte een 38-jarige man uit Kampen aangehouden die wordt verdacht van de moord op Maartje Pieck. Het huis van de man, die in de buurt van het ouderlijk huis woont, is de hele dag uitgebreid doorzocht. Het openbaar ministerie in Zwolle wil verder niets zeggen over de zaak. De 15-jarige Maartje Pieck verdween op 11 juli in Kampen, toen zij 's avonds folders rond bracht in de wijk Middenwete ring. Twee dagen later werd ze dood en zonder kleding aange troffen in het Roggebotsebos nabij Kampen. Ze bleek seksu eel te zijn misbruikt. Ook was er geweld gebruikt. Over hoe justitie op het spoor van de man is gekomen, wil ze niets kwijt. Officier van justitie G. de Haas bevestigt dat het on derzoek van het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI) naar het DNA-profiel van de dader nog niet is afgerond. Het NFI zoekt naar erfelijk materiaal in bloed, haren of sperma. Daarna maakt het instituut een DNA- profiel en vergelijkt dat met an dere zaken en verdachten. De familie van Maartje Pieck is volgens De Haas vandaag van de aanhouding op de hoogte gebracht. Haar vader zegt blij te zijn dat de man is aangehou den. „Dat helpt een beetje bij de verwerking." na/en f winderige 9°/! 9o 13721° 12722 neerJag 30% 30% 20% ÏSSnScW 40% 30% 50% Bel voor gratis cursusgids: 0318 - 698 698 of surf naar: rovc.nl new york-anp Richard Krajicek heeft op zijn tiende US Open voor de derde keer de kwartfinales bereikt. In de vierde ronde was hij afgelo pen nacht te sterk voor de Slo- waak Dominik Hrbaty, de num mer 38 van de wereld: 7-6 (13- 11) 6-4 6-1. De volgende tegenstander van Krajicek is Pete Sampras. De viervoudig winnaar van de US Open versloeg de Zuid-Ko- reaanse qualifier Hyung-Taik Lee in drie sets: 7-6 6-2 6-4. Krajicek drong eerder in 1997 en 1999 door tot de laatste acht. Tegen Sampras heeft Krajicek als enige van de topspelers een positieve balans. Van de negen duels won hij er zes. maar dat is niet onze insteek." Transporteur Van der Luit, ei genaar van het gelijknamige transportbedrijf in Leiderdorp, heeft de huidige situatie min of meer zien aankomen. „Daarom zijn wij momenteel zo veel mo gelijk uitgeweken naar Duits land." Directeur Graman van Gray- vis International Expeditions BV in Hillegom: „Wij rijden voornamelijk op Spanje, Portu gal en Italië en kunnen Frank rijk dus moeilijk omzeilen. In dit soort situaties hangt veel van de instelling van onze chauffeurs af. Twee jaar terug stond ook heel Frankrijk vast, maar uiteindelijk heeft slechts één van onze auto's daar hin der van ondervonden. Waar een wil is, is vaak toch een weg." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortotters: m/v Adres: Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle be/orglng) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1