OPRUIMING Varkenspest baart boeren grote zorgen tapijten Netelenbos moet nu eens een goede wet maken a rdenaffaire krijgt staartje Binnenland Beeld voor een vlinder van dertien Terschelling wil 'misbruik' van woningen aanpakken Vuurwerk zonder stilte Connexxion haalt vutters terug als buschauffeurs Miljoenen van verliefde boekhouder nog zoek G 11 AUGUSTUS 2000 ije steelt lustig in zwembad heth pgeli ieer Een 12-jarig meisje heeft gedurende enkele weken ad 'Het Keerpunt' in Zoetermeer onveilig gemaakt. De oodv ,ezoc'lt met grote regelmaat het zwembad met haar jon- nleit oertie en zusJe- Terwijl de andere twee zich in het water ^kten, zocht de grote zus de kleedruimtes op. Terwijl hun kleding in daarvoor bestemd kastjes legden en ze code voorzagen om de kluisjes later weer te kunnen c keek de 12-jarige toe. Ze onthield de codes die de men k'en en °Per,de de kastjes zodra de badgasten in het wa- iin n ^eze manier maa^te het kind wekenlang kleding, roil onnees en andere zaken uit tientallen kastjes buit. De ;e kom haar gang gaan tot een zwembadmedewerker lindi !traPte- BiJ de kluisjes hangt sindsdien een bordje met de et op meekijkers'. Hoeveel mensen zijn bestolen en voor ,te ledragen is onbekend. bekent dubbele moord R_. Een 28-jarige man zonder vaste woon- of verblijf- l»it d ^gehouden heeft bekend begin juli een 54-jarige man derl' ar'^e vrouw 'n Deventer te hebben vermoord. De slacht- lie een relatie met elkaar hadden, werden vermoord in ing van de vrouw aan de Sijzenbaan. De verdachte zegt jpwelling te hebben gehandeld, tijdens een bezoek aan iw. Na zijn daad ontvreemdde hij een bankpasje van een slachtoffers en nam er geld mee op. Aanvankelijk ging de ;r niet vanuit dat het tweetal was omgekomen door een f. Pas op 28 juli werd naar aanleiding van het sectierap- nader onderzoek voor het eerst gerept van een mogelijk f. Over de manier waarop het tweetal is vermoord, doet geen uitlatingen. a Moear in aparte cel Ci De 48-jarige Thea Moear, die op 31 juli in Panama larresteerd op verdenking van bezit van, dan wel handel is overgeplaatst naar een vrouwengevangenis in dat wordt voorlopig in afzondering gehouden. Moear, wier ele verleden onlangs in een boek is vastgelegd, wordt in van het onderzoek apart gehouden van medegedetineer- eldt het ministerie van buitenlandse zaken. Thea Moear amen met haar Italiaanse partner en een Panamese rege- nctionaris opgepakt met een grote parij xtc. De arresta men volgens het Openbaar Ministerie in Zwolle onder- n een grootscheeps onderzoek naar Nederlands-Ameri- XTC-netwerken, waarbij al tal van personen zijn aange- erstofperoxide mogelijk gevaarlijk Ci Een commissie van de Gezondheidsraad heeft water- erg oxide aangemerkt als 'verdacht kankerverwekkend'. De ventariseert op verzoek van minister De Vries van sociale ;ankerverwekkende eigenschappen van stoffen waaraan n bij de beoefening van hun beroep zijn blootgesteld. De ren\ ialiseerde commissie meent dat het middel, dat wel :gei >ebruikt in schoonmaakmiddelen, niet zonder meer als n oi venvekkend kan worden beoordeeld. Zij vindt dat water ig n oxide daarvoor onvoldoende is onderzocht. i hü ien jaar na opdracht tot liquidatie in >am« Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een iet lie Amsterdammer veroordeeld tot zestien jaar celstraf h et uitlokken van moord en voor handel in heroïne. De <arh if in de zomer van 1998 opdracht zijn_28-jarige neef te o Drden omdat hij hem een te onbetrouwbaar element zijn drugsbende. De man ging in hoger beroep, nadat vei ïtbank hem vorig jaar vijftien jaar cel oplegde. Twee van mannen die de moord tegen betaling van 50.000 gulden g den, stapten^ ook naar het hof. De straf voor een 45-jarige m i/ijker bleef gelijk: 12 jaar cel. Een 41-jarige Castricummer lij de rechtbank dezelfde straf, maar het hof legde hem Da ar op. ie J us Leerkes overleden In zijn woonplaats Enschede is gisteren Bertus Leer- rieden, van 1994 tot 1998 Kamerlid voor de ouderenpar- oe| e 55+. Leerkes werd 77 jaar. Bertus Leerkes werkte tot zijn ime egde pensionering in 1982 in de gezondheidszorg en t la e in 1994 op 71-jarige leeftijd zijn opwachting in de Twee- ang ner als leider van de eenmansfractie Unie 55+. Leerkes eki luwde zijn optreden in de Kamer meer als een ongelukje, lezi zaakt door het lakse gedrag van de gevestigde partijen, i verkiezing als Kamerlid baarde hij opzien door met zijn de eerste tijd te bivakkeren in een caravan op een cam- i Rijnsburg. Hij had geen zin in dure en eenzame hotels. I iks zijn soms amateuristische optreden in het parle- d gebouw bleef zijn fractie de schandalen gespaard die zich ara et Algemeen Ouderen Verbond voordeden. ht van het KLM-toestel azilië met de vijf ren- i die op de Kaapverdi- anden zijn gestrand, is de luchtvaartmaat- ernstig in gevaar geko- le Nederlandse Rijks- 'oor de Keuring van Vee (RW) heeft de Brazili- ga iverheden sterk afgera- lin ?stemming te verlenen komst van de paarden, f renpaarden, eigendom Braziliaanse miljonaire, tre nds enkele dagen prori- gestald op het vliegveld rle Kaapverdische Eilanden noodgedwongen tus- van een KLM-jumbo. de vlucht van Amster- ar Sao Paulo zorgde een ard voor dermate veel dat de gezagvoerder tot de noodlanding. Het dier is op medisch advies 'afge maakt. Vanwege de gevreesde paardenziekte op het Afrikaan se continent staat de RW niet toe dat de viervoeters terug mo gen naar Nederland. Opname van de paarden in het Dierenhotel bij Schiphol zou volgens de dienst de slui ting van het hotel als gevolg hebben. Brazilië ging uiteinde lijk akkoord met de komst van de dieren. De KLM heeft echter van de RW te horen gekregen dat de dienst de Braziliaanse autoriteiten op hun verant woordelijkheden wijst. De KLM reageerde vanochtend woe dend. ,,De dieren hebben het vliegveld niet verlaten. Het risi co dat zij paardenziekte hebben opgelopen is nagenoeg afwezig. Waar bemoeit de dienst zich mee", aldus een woordvoerder. De RW was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. 0 mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit 240 x 170 voor 254x162 van ,4^507- voor 2.995,- 327 x 247 van 13^957- voor 8.750,- 266x212 van _5£957- voor 3.250,- 244x174 van -3A507- voor 995,- -an -3^007- voor 1.995,- Mooiste tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Heemstede, Binnenweg 211, 023-5292509 Voorschoten, Schoolstraat 32, 071-5613609 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassociei Ministerie kondigt vervoersbod af De uitbraak van varkenspest in Engeland baart de Ne derlandse varkenshouders zorgen. Vorige maand zijn ze ventig vrachten met in totaal 1600 varkens uit het Engel se graafschap Suffolk in Nederland afgeleverd. „We hoe ven niet paniekerig te doen, maar er is wel reden tot be zorgdheid", aldus voorzitter Van Gisbergen van de vak groep varkenshouderij LTO-Nederland. den haag anp Hij stelt zich dan ook helemaal achter het vervoersverbod voor Britse varkens dat het ministe rie van landbouw gisteravond afkondigde. Ook mag geen Brits varken meer worden geïmpor teerd. Volgens het ministerie zijn er tot nog toe geen aanwij zingen dat het uiterst besmette lijke virus met de dieren is mee gekomen. De verdachte varkens zijn geleverd aan 61 bedrijven, waarvan er inmiddels twee zijn gecontroleerd en veilig zijn be vonden. De andere 59 bedrijven worden vandaag onderzocht. De varkenspest in Wood- bridge is dinsdag vastgesteld op een biggenopfokbedrijf bij Woodbridge in Suffolk. Woens dag is de ziekte eveneens ge constateerd op twee bedrijven in Norfolk en Essex. Inmiddels zijn in Groot-Brittannië de 6000 dieren op de betrokken bedrij ven gedood en vernietigd. Het varkenspestvirus kan momen teel alleen worden bestreden door alle varkens in de omge- terschelling anp De meeste gemeenten probe ren te voorkomen dat vakantie huisjes als gewone woningen worden gebruikt, maar Ter schelling wil het omgekeerde. Het Waddeneiland wil het ge bruik van gewone woningen als vakantiehuis aanpakken. Vol gens de gemeente worden on geveer honderd huizen die zijn bedoeld voor permanente be woning, in werkelijkheid ver huurd aan toeristen. Voor naamste reden voor de aanpak is de woningnood op het ei land, waar ongeveer vierhon derd mensen op de wachtlijst staan op een bevolking van nog geen 5.000 mensen. 'Verdachte gevallen' krijgen eerst een uitnodiging voor een gesprek. Als de bewoner daar niet op reageert, wordt er gedu rende een half jaar gecontro leerd. ,,Het is de bedoeling dat we dan twee keer in de week aanbellen. Als de mensen er niet zijn, gooien we een kaartje in de bus dat ze binnen 24 uur terug moeten zijn. In totaal moeten we die mensen 92 keer hilversum anp Busbedrijf Connexxion heeft oud-medewerkers die al in de vut zitten, gevraagd om het nij pende tekort aan chauffeurs op te vangen. Ook kantoorperso neel met het busrijbewijs moet tijdens spitsuren invallen op streeklijnen. Connexxion heeft 250 vacatu res bij een personeelssterkte van 13.000. „De situatie is het nijpendst in de Randstad", zei een woordvoeder vanochtend. De oorzaken zijn divers: vakan tie, hoog ziekteverzuim, wijzi ging van dienstregelingen en de krapte op de arbeidsmarkt. Ook voor de toekomst voor ziet de woordvoerder grote pro- ving af te maken. Bij de uit braak in Nederland in 1997 en 1998 werden bijna tien miljoen varkens gedood. Bestrijding kostte de Europese Commissie toen 2,9 miljard gulden. Juist vorige maand heeft de overheid de aansprakelijkheid voor ziek ten zoals varkenspest overge dragen aan boeren zelf. Boerenvoorman Van den Brink vindt het onbegrijpelijk dat varkens niet worden gevac cineerd tegen de pest. „Europa lijdt aan hoogmoedswaanzin te denken dat ze varkenspest kun nen bedwingen zonder vaccin", vindt de voorzitter van de Ne derlandse Vakbond Varkens houders (NW). Voor vaccinatie is een entstof vereist dat zich onderscheidt van het eigenlijke pestvirus. Dat is nog niet ont wikkeld. Van den Brink ver moedt dat fabrikanten zo'n vaccin commercieel niet inte ressant genoeg vinden. De Ne derlandse regering zou volgens hem harder moeten trekken aan de ontwikkeling van het zo geheten markervaccin. Kinderen bekijken het door hen zojuist onthulde monument voor Nicky Verstappen, die tijdens een kampeervakantie door een nog altijd onbe kende man werd misbruikt en vermoord. foto cpd jeroen kuit heibloem gpd in dat halfjaar aantreffen", al dus een woordvoerder. Ze mo gen dus tien keer niet thuis zijn als er wordt gebeld of niet tijdig reageren op het kaartje in de bus. Als blijkt dat de woning niet volgens de (woon)bestemming gebruikt wordt, zal de gemeen te de eigenaren dwingen dit wel te doen. Dat kan door er zelf te gaan wonen, of door het huis te verkopen aan een woningzoe kende Terschellinger. Op die manier komen er weer huizen beschikbaar voor permanente bewoning. Terschelling volgt daarmee het voorbeeld van Texel, dat het afgelopen jaar parkeerwachters heeft ingezet om oneigenlijk ge bruik van woningen te contro leren. Volgens de Texelse wet houder Schilling zijn er tiental len controles geweest. Het ge meentebestuur zal binnenkort de eigenaren van deze wonin gen een brief sturen waarin hen wordt verzocht niet langer te verhuren aan toeristen. Als zij zich daar niet aan houden, vol gen er juridische stappen, aldus de wethouder. Af en toe vliegt een per ongeluk losgelaten ballon omhoog om achter het sobere kerkje van het Noord-Limburgse dorpje Heibloem te verdwijnen.Nicky zou nu dertien zijn geweest," zegt Jacueline Verstappen in de microfoon. De menigte luistert ademloos. Voor de kerkdeuren staat het verzameld dames- en herenkoor en aan de zijkant heeft Heroméne Heibloem zich met trom mels, xylofoons en vlaggen opgesteld. De tante van de twee jaar geleden op de Brunssummerheide vermoorde jongen voert het woord kort maar op een indruk wekkende manier. „Wat een mooie vakan tie had moeten zijn, eindigde in een nacht merrie. Iedere dag is voor Berthie en Peter Verstappen een eenzame zoektocht naar de waarheid." Een paar honderd inwoners van Heibloem en anderen die zich betrokken voelen, heb ben zich verzameld voor de kerk. Misdaad verslaggever Peter R. de Vries is recht streeks van een vlucht uit Amerika naar Heibloem gekomen. Voor de kerk staat een massief wit gevaarte: het omhulsel dat het monument voor Nicky Verstappen aan het zicht onttrekt. Het gerucht gaat dat burgemeester Peeters ook bij de onthulling zou zijn, maar nie mand kan hem vinden. De gemeente wilde niet meebetalen aan het beeld omdat het mogelijk verdeeldheid zou zaaien in de ge meenschap. De moordenaar is niet be kend, verhalen over mogelijke daders zaai den tweespalt in Heibloem. De opstelling van de gemeenten vindt geen genade bij Jacqueline Verstappen: „Hoe is dat moge lijk? Nicky heeft hier gewoond. Samen moeten we hem ons herinneren en samen mogen we het niet vergeten. Dit beeld is een herinnering aan die vlinder die nu der tien zou zijn geweest." Ook de geëmotioneerde pastoor van Hei bloem wijst er op dat het beeld er niet staat om te beschuldigen, maar als symbool te gen zinloos geweld. „Tegen geweld is niet veel te doen, maar wel tegen cynisme en schouderophalen." Eén minuut stilte. Dan knippen de klasge nootjes van Nicky en zijn zusje de linten door en vliegen elfhonderd ballonnen de lucht in. Aan veel ballonnen hangen ge kleurde vlinders met teksten. 'Hoe hoger de ballon, hoe dichter bij Nicky' heeft een van de kinderen geschreven. En zo bombas tisch als het metershoge omhulsel, zo een voudig en mooi is het bronzen monument: een halve bol met daarop een aantal takken in de vorm van een wigwam. Op elke tak zit een vlinder en een van de vlinders heeft voor altijd de naam Nicky. blemen. „Het personeelsbe stand is sterk vergrijsd als ge volg van de personeelsstop die in 1990 werd ingevoerd. Dit jaar alleen al gaan tientallen chauf feurs met de VUT. Ook die plaatsen vallen dan open." Connexxion wal onder geen beding dat lijnen uitvallen. „We kunnen onze reizigers niet zo maar duperen omdat wij pro blemen hebben." Het busbe drijf wil dan ook de interne op leidingen verkorten. „Onze nieuwe mensen laten we straks meerijden met een collega in plaats van hen een interne op leiding te laten volgen. Uit de praktijk leert hij het snelst In september start Connexxion een landelijke wervingsactie. dordrecht» gpd scheveningen De Belangenvereniging Slachtoffers Vuurwerkramp En schede had de gemeente Den Haag woensdag nog gevraagd tijdens het internationale vuurwerkfestival in Scheveningen aandacht te beste den aan de ramp, maar het vuurwerkfestijn ging gisteren van start zon der de minuut stilte die voorzitter Van Tol graag had gewild. Organisa tor Vermijs legde het verzoek naast zich neer omdat hij de associatie met de vuurwerkramp wil vermijden. Hij vindt dat een minuut stilte de indruk zou wekken dat het festival zich op hetzelfde niveau bevindt als S.E. Fireworks, het bedrijf dat verantwoordelijk wordt gehouden voor de ramp. foto anp robert vos Prostituee leeft als God in Frankrijk tie over de hoogte van de be dragen die de man aan zijn ge liefde, die werkte onder de naam Kimberley de long, schonk. Inrichting van een wo ning: 85.000 gulden. Kozijnen: 35.000 gulden. Inrichting van een nagelstudio: 40.000 gulden. Waterschade: 65.000 gulden. Aanschaf van een paard: 12.000 gulden. Kosten toen het paard ziek werd: 22.000 gulden. De kosten voor een therapeutische behandeling voor Kimberley liepen helemaal de spuigaten uit: twee miljoen gulden. De man is al evenmin door schade en schande wijzer ge worden. Direct na zijn vrijlating in afwachting van het proces gisteren verkocht hij zijn auto om een andere prostituee geld te geven. Hij ging er van uit een relatie met haar te hebben. Vol gens een psychologisch rapport heeft de man er alles voor over om aandacht te krijgen. „Maar dat dit zo gigantisch uit de hand is gelopen, heeft ook met haar te maken", zei hij gisteren. De boekhouder erkende dat de liefde hem blind had gemaakt voor de gevolgen. Eigenlijk hoopte hij dat de fraude eerder zou worden ontdekt, opdat er een eind aan zou komen. Zowel rechters als officier van justitie waren verbaasd over deze naï viteit. Advocaat May vond dat zijn cliënt niet te hard moest wor den aangepakt, omdat hij zelf was gemanipuleerd. „Hij kon niet terug. Hij was door haar klemgezet en is daardoor zelf ook slachtoffer." May vond het „een bekend thema, waarover boeken en opera's zijn geschre ven". Hij pleitte voor een groter voorwaardelijk deel van de straf en een snelle behandeling voor zijn cliënt, waartoe deze ook bereid is. Uitspraak over dertien dagen. Van de ruim 5,5 miljoen gulden die is verdwenen na fraude op de christelijke scholengemeen schap Willem van Oranje in Oud-Beijerland, is nog steeds drie miljoen spoorloos. Dat bleek gisteren bij de behande ling van de zaak tegen de 35-ja- rige hoofdverdachte uit Slie- drecht. Tegen hem werd vier jaar cel geëist voor verduiste ring van het geld van de school, waarmee de prostituée op wie hij verliefd was een leven leidde als God in Frankrijk. Tijdens de zitting bleek dat ook de ABN Amro-bank in Oud-Beijerland blaam treft. Op een rekening waarvoor de boekhouder geen tekenbe voegdheid had, werden hem soms meerdere malen per week tienduizenden guldens ver strekt. In totaal werden door de administrateur zo'n honderd keer bedragen tussen dé 15.000 en 100.000 gulden opgenomen. Toch had de bank geen arg waan. Om dit alles voor de jaarreke ning van de scholengemeen schap kloppend te maken, ver valste de verdachte bankaf schriften, die door de accoun tants van bureau Deloitte Touche werden goedgekeurd. Hoe de bank de miljoenen kon verstrekken is nog niet duide lijk, omdat ABN Amro volgens de officier van justitie tot nu toe alle medewerking aan het on derzoek weigert. „Toen ik de eerste keer in de bank stond zweette ik peen tjes", zei de man gisteren. Het gemak waarmee hij het geld meekreeg, en de eisen van zijn geliefde brachten hem er echter toe keer op keer bij de bank aan te kloppen. Ongeloof was er bij zowel de rechters als de officier van justi- den haag koos van wees De laatste stuiptrekkingen van een oud en on werkbaar systeem, was de lakonieke reactie van minister Netelenbos van verkeer en waterstaat op de gedeeltelijke vernietiging door de Raad van State van het besluit tot groei van Schiphol. De normen voor veiligheid, stank en luchtverontrei niging voldoen niet aan de eisen, oordeelden de staatsraden. - Het is hetzelfde systeem waarvan PvdA-fractielei- der Melkert eerder zei dat je er 'horendol' van wordt. De regelgeving rond Schiphol is onder hand zo complex dat iedereen die op grond van eerdere besluiten bezwaar maakt tegen nieuwe plannen een goede kans maakt. „Het is zó vrese lijk ingewikkeld", verzuchtte Netelenbos dan ook. Hóe ingewikkeld bleek ook uit de reacties van de specialisten in de Tweede Kamer: niet één van hen kon vertellen wat de gevolgen zijn voor de aanleg van de vijfde baan, het baangebruik en de groei van Schiphol. En Netelenbos' ambtena ren kwamen pas na een dag studie tot een con clusie: de uitspraak geldt voor de periode na 2003, als die rijfde baan er ligt. Er is dus nog ge noeg tijd om de schade te repareren. De vraag is natuurlijk of dat positivisme gerecht vaardigd is. Netelenbos en haar ambtenaren ba seren zich op de nieuwe, allesomvattende Schip holwet waar nu aan gewerkt wordt. Deze 'moe der van alle Schipholbesluiten' vervangt alle vori ge, en kent bijvoorbeeld één geïntegreerde mi lieuvergunning. Hoeveel vluchten er bij de daarin toegestane hoeveelheid herrie en luchtvervuiling mogelijk zijn, is dan geen zaak meer voor de overheid. Als de Kamer die wet eenmaal behan deld heeft, kan dat 'oude en on werkbare-sys teem' bij het oud vuil. Niemand die dan nog ho rendol wordt, hopen ze op Verkeer en Water staat. Maar is dat werkelijk zo? Hoeveel bezwarenpro cedures zijn nog te verwachten tegen deze nieu we wet? En waarom zou die nieuwe wet zoveel beter bestand zijn tegen uitspraken van de Raad van State? Netelenbos klaagde deze week dat ze de reactie van de Raad van State niet had kunnen voorspel len. Die oude besluiten zijn dermate ingewikkeld dat ze telkens opnieuw verrast wordt door uit spraken op bezwaren. Het is voorspelbaar dat daarin straks geen verandering komt: zolang mensen bezwaar maken zal de Raad van State uitspraak doen, ook in het nadeel van de over heid. Het is ook een beetje flauw de schuld bij de com plexiteit van de wetgeving te leggen. Dat een ge wone burger daar problemen mee heeft, oké, maar een overheidsapparaat als dat van Verkeer en Waterstaat moet toch in staat zijn wetgeving te maken die volgens de Raad van State wél aan de eisen voldoet. Netelenbos doet er goed aan al haar inspannin gen daarop te richten, wil ze straks niet het ver wijt krijgen haar beloften niet na te komen. Maar misschien is dat nou juist het punt. Met de nieu we wet acht Netelenbos het mogelijk 600.000 vluchten van en naar Schiphol te maken, zonder dat de milieugrenzen worden overschreden. Vol gens critici is dat geen belofte, maar een leugen. De spanning tussen verdere groei van de lucht haven en bescherming van het milieu is ontegen zeggelijk groot. De vraag is of Netelenbos in staat regels te maken die meer luchtverkeer mogelijk maken bij strengere milieunormen, zoals ze zelf zegt te kunnen. De Raad van State zal op die vraag straks een antwoord geven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3