'ORT Een macho stapt het ragby veld af Kamperen 313 MEI 2000 p f'ei 'Villa Kumpany' staat er op de deur die toegang biedt tot het marketing-communicatie-adviesbureau van Yves Kummer. De 34-jarige Amsterdammer (ex-Noordwijk, ex-Leiden) wil meer tijd gaan steken in zijn bedrijfje, in zichzelf en in zijn vriendin (oud- roeister Irene Eijs) nu hij deze zomer afscheid neemt als lid van de atletencommissie van NOC*NSF en van de sport die hem voor een belangrijk deel vormde. De oud-international speelde twintig jaar rugby bij DIOK, de Leidse club waarmee hij tien landskampioenschappen haalde. Negen stellingen voor de hooker die ooit begon als flanker. door JANET VAN DIJK leuke van rugby is dat het een ontzettende losport is. creeg toen ik dertien was van mijn vader een e over rugby. Daarin stonden foto's van alle- onverschrokken mannen met bloemkoolo- Zij straalden dapperheid uit en moed, dat me wel aan. Je wilt als man een vorm van lelijkheid hebben, iets van stoerheid, ook al vrouwen tegenwoordig geloof ik op vrouwe- nannen. ïoop dat ik word gezien als een macho, maar n de goede zin van het woord, niet van: veel :n en veel vrouwen, maar dat mensen zeggen: timmer die kan wat, die is niet bang voor din- lk ben niet zo'n harde jongen, maar ik kan ieel goed incasseren. loef nu niet breed te blijven, maar ik wil wel ind zijn. Je voelt je goed als je fit bent en be- ;by is een contactsport voor stoere mannen, er zijn ook posities in het veld waarbij het al gaat om creativiteit, schoonheid, rennen, ,vn. jeglijkheid. Dat is iets minder macho. Maar in algemeenheid geldt: je moet niet het veld in er len als je bang bent om een kneuzing op te leuke van rugby is ook dat het een echte sport is, je hebt elkaar echt hard nodig, en dat en enorm strategische sport is. Bovendien is arakter-vormend. Ik heb leren incasseren en rd om niet snel te gaan piepen als iets niet res Kummer is in het verkeerde land gebo- als het gaat om rugby wel. Hoewel een Frans een keer tegen mij zei: je kunt wel de beste 'er van Nederland worden, en die kwalifica- ook wat waard. Als ik in Frankrijk net onder lin'a ip had gezeten, dan had ik niet met en tegen >elers gespeeld tegen wie ik nu heb gespeeld, ik heb meerdere malen gehoord dat ik het had gekund, dat hoge niveau. Dat heeft me dwars gezeten. Je wilt toch weten of je bij de ldtop hoort. Ik heb wel kansen gehad. Ik kon Frankrijk en ik kreeg een scholarship voor rd. Ik heb er spijt van dat ik dat niet heb ge- het was iets unieks. Als ik heel eerlijk ben moet ik zeggen: ik vond het eng. En in die tijd van Seggelen mij om bij zijn sportmar- igbedrijf te komen. it blijft knagen, had ik nu wel of niet op topni- kunnen meedraaien? Maar nu heb ik een ei- lSe' bedrijf en ik zit in de atletencommissie. Als ik vat ik heb en wat ik doe, dan ben ik ontzettend iden. ben ook in het verkeerde land geboren qua heb Frans bloed van mijn vader en Itali- bloed van mijn moeder, dus Zuid-Europa spreekt mij toch wel aan. Maar Nederland is een zalig land, ook al is het af en toe een beetje bekrompen. Alles is dichtbij en we zijn een open maatschappij. Niemand bemoeit zich met je. 3. Hét wordt nooit meer wat met DIOK. Dat is volledig flauwekul. Als iedereen zijn ver antwoordelijkheid neemt, ik ook, dan is er niks aan de hand. Na tien landskampioenschappen zijn we een keer tweede en een keer derde geworden, dan gaat het niet fout. Maar de succesformule is uitge werkt, dus moet je iets anders bedenken. Er is vol doende kwaliteit binnen DIOK en binnen Leiden om aan iets nieuws te bouwen. 4. We zien je niet meer bij DIOK. Absoluut zien ze me bij DIOK nog wel. Ik heb veel aan die club en deze sport te danken, dat ga ik niet zomaar opzij zetten. Ik ga wel meer tijd aan andere dingen besteden, aan mijn bedrijfje, aan mezelf en aan mijn vriendinnetje. Op de achter grond help ik DIOK al, samen met de voorzitter. We zijn een goede strategie aan het neerzetten, een toekomstvisie. Ik wil helpen, iets voor DIOK doen. Ik denk dat ik het ook wel heel leuk zal vin den om trainer te zijn, maar ik weet niet of ik er geschikt voor ben. Ik eis veel van mezelf en van anderen. 5. De kaakslag tegen een speler van Oisterwijk Oysters is het dieptepunt van je carrière, (de spe ler had een dubbele kaakbreuk, dreigde met een civiele procedure en deed aangifte, die later werd ingetrokken). Die vermeende kaakslag ja, dat is het dieptepunt geweest. Nee, nee, dat is het niet, het was het een- na-dieptepunt. Het dieptepunt was de nekbreuk van een jongen van de Delftse Studenten, Etienne van Aalten. Hoe het precies is gekomen, weet nie mand, maar hij was onervaren en stond eerste rij. Het was nat weer, het veld was glad, iemand van ons pakte de bal en begon te lopen. De Delftena ren braken los van de scrum maar wij hadden een call gegeven om te duwen. We hadden niet gezien dat die medespeler de bal had. De eerste rij van Delft had dat ook niet door en probeerde terug te duwen. Maar zij hadden geen mensen achter zich. Die jongen knakte naar beneden, waardoor zijn nek klem kwam te zitten tussen mij en Gideon van der Bom. Dramatisch. Hij is verlamd voor de rest van zijn leven, kan nog twee vingers bewegen. Ik heb nog veel contact met 'm gehad, maar de laat ste jaren is het minder geworden. Ieder gaat zijn eigen weg. Ik ben er heel erg van geschrokken en ik heb daarna nog heel vaak mzie gehad met een scheids rechter als ik vond dat mensen onverantwoord be zig waren in de scrum. Ik weet zelf hoe je dit soort Yves Kummer neemt afscheid als selectiespeler van DIOK, maar blijft betrokken bij de club, waarmee hij tien keer landskampioen werd. „De succesformule is uitge werkt, dus moet je iets anders bedenken." foto hielco kuipers dingen kunt voorkomen, maar ik maakte me wel zorgen om de mensen om me heen. 6. De uitverkiezing voor The Barbarians - het team met de beste spelers van de wereld - is het hoogtepunt van je carrière. De uitverkiezing misschien wel, ja. Maar de trip zelf was niet het hoogtepunt. Die mensen waren alleen maar aan het zuipen en het feesten, The Barbarians is een gezelligheidsteam. Daarom vond ik de trip met het Fira-team, de Franse Barbarians, veel meer een hoogtepunt. De manier waarop zij hun sport beleefden was fantastisch. Het eerste en het tweede kampioenschap waren ook hoogte punten en heel, heel erg leuk vond ik het toen we met DIOK de Heineken Sevens wonnen. We ver sloegen toen een team van Welsh internationals. 7. Een speler die niet drinkt hoort eigenlijk niet bij een rugbyclub thuis. Gezelligheid hoort absoluut bij rugby. Maar als je goed wilt presteren, denk ik dat drinken daar niet bij hoort. Je kunt niet meer op een hoog ni veau presteren als je elke week dronken bent. Dan red je het niet, want je hebt twee dagen nodig om te herstellen, ik heb tijdens mijn rugbycarrière nauwelijks gedronken. Een van de redenen waar om DIOK zo succesvol was, was omdat veel men sen heel professioneel met de sport omgingen. Er waren er zeker meer die bijna niet dronken. Ik heb nooit het gevoel gehad dat ik er niet bij hoorde. Ik ben soms wel eens obsessief fantatiek geweest, je moet ook wel gezellig zijn. In die tijd heb ik vaak een vorm van sociale dronkenschap gehad. Ik ben wel eens geweigerd in een kroeg omdat ze dachten dat ik dronken was, terwijl ik niks had gedronken. Ik drink nu wel wat meer, omdat Irene ook drinkt. 8. Met een goede marketingmanager kan het nog wel wat worden met het rugby in Nederland. Dat zou wel een goede start zijn. Er wordt ge woon heel weinig aandacht aan rugby besteed omdat een goede pr en communicatie ontbreken. De sport wordt niet goed verkocht. Maar dat is niet het enige. Er moet ook een goede structuur zijn bij de clubs en die moeten lokaal ook veel meer doen. 9. Het feit dat steeds minder jongeren aan sport doen is een grote bedreiging voor de topsport in Nederland. Voor topsporters maakt dat niet zoveel uit, denk ik. Maar het is wel zo dat er structuren veranderen in de maatschappij. Mensen worden individualis- tischer waardoor ook vrijwilligers moeilijk te vin den zijn. Dat is een grotere bedreiging. Maar ik ge loof niet dat mensen zich nu niet meer thuisvoelen bij een club. In deze tijd waarin mensen niet meer maar een baan hebben en steeds switchen van vriendin, krijgen ze juist behoefte om ergens bij te horen, ze zoeken een warm nest. Clubs moeten wel rekening houden met de ver anderende omstandigheden. Je kunt niet meer in het clubhuis gaan zitten afwachten tot er nieuwe leden binnenwandelen. Wij krijgen bij DIOK altijd moeilijk props, van die grote, brede kerels. Als die nou in de slagerswereld rondlopen, moet je ze daar gaan benaderen. En je moet beseffen dat je ze wat te bieden hebt, ze kunnen gaan reizen, andere mensen ontmoeten. De hockeyers gooien nu hun clubhuizen open voor naschoolse opvang. Dat is toch een simpele oplossing! Ik geloof ook dat het leven heel erg simpel is. MOOIER dan GOUD Ik ben kortgeleden verhuisd in Voorburg. We wilden groter gaan wonen, omdat er een kleine aankwam. Bijna drie maanden zijn we bezig geweest met de ver bouwing van het appartement, dat voor ons nu een was totaal niet naar onze smaak. Mannen zijn er iets ker in, maar mijn vrouw vond dat we alles opnieuw moes akken. De vorige bewoners zullen het niet meer herkennen, •tl moesten eruit en de badkamer, we hebben muren door- We wilden altijd al een marmeren vloer in de huiskamer, dat alles een geheel is, hebben we in de keuken, de badka- ehal ook marmer. We hebben mazzel gehad, dat mijn 'li eigen aannemersbedrijf heeft. Hij heeft me ontzettend Het is een flinke klus geweest, maar het is wel vakwerk, vi het schitterend. Vooral de badkamer was belangrijk voor pak ik veel ontspanning. Ze moeten mij altijd onder de 'itsleuren. in een gezellige wijk in Voorburg. Alles is lekker dichtbij zo op Scheveningen. Ooit wil ik nog wel een huis met maar die oude huizen zijn niet te betalen en in een nieuwbouwwijk wonen. Voorlopig droomhuis. Er zitten een hoop spaarcentjes ik dat ik tot mijn veertigste moet blijven k haha. pt» [jAN VAN GEEN CO KUIPERS Faber speelde vorige week zijn laatste wedstrijd voor Rijnsburgse Boys. De aanvoerder heeft zeven seizoenen ttbald op De Middelmors. Faber werd dertig jaar geleden *n in Den Haag en werkt op de afdeling personeelszaken tot de KLM. Hij begon zijn voetballoopbaan bij VIOS. Via hjk, RKAW en Wilhelmus kwam hij in Rijnsburg terecht, 'dit seizoen gaat hij terug naar RKAW in Leidschendam. vijf jaar getrouwd met Ellen en werd in januari vader van Beau. ATaast Jaap Stam op de cam- IV ping staan? De vraag is ons nog niet gesteld, maar zou-ie wórden gesteld (la ten we zeggen door een enquet- rice van de Kampeerkampioen - kijk er niet van op, als straks de EK-koorts aanzwelt worden ons nog de gekste dingen gevraagd) en ik ten behoeve van het wel slagen van de enquete me bereid verklaar mijn bezwaren tegen kamperen voor even te negeren, dan zou mijn antivoord zijn: waarom niet? Waarom niet naast Jaap Stam? Haar van Stam kennen we niet zo, maar op Japio is weinig aan te merken. Lijkt ons een rustige jongen, op tijd de slaapzak in en zo, het tegendeel van een nacht braker: eigenschappen die op de camping van pas komen. Of neem het gezin Cocu. Je stelt je een kampeervakantie voor met de Cocu's als buurtjes en je ruikt bij wijze van spreken al de geur van een gezamenlijke barbecue, gevolgd door een bor rel in de voortent (safari-jus voor Phillip, mevrouw Cocu taxeren we op een wit wijntje) en na twee weken neem je af scheid van de Cocuutjes na 06- nummers en emailadressen te hebben geruild om medio herfst de onontkoombare dia-avond te kunnen regelen. Naast de Beenhakkers? Prima plek, als er maar een meertje in de buurt is waar Leo in alle rust zijn dobber uit kan gooien. „En buurman, wilden ze nog bijten vandaag?" Werelds, jongen. Vennegoor of Hesselink dan? In Vennegoor of Hesselink zien wij zelfs de ideale camping- buurman. 'Vindt u het bezwaarlijk als uw caravan naast die van één van de gebroeders staat?' Op zich niet nee. (Zo lang onze caravan maar niet 'en naast die van Frank èn naast die van Ro nald staat, ertussenin dus. Acht tien keer per dag hejjemebroer- meschienogezien Je calculeert in dat Louis alles beter weet, ook de wereld van de scheerlijnen is zijn wereld Naast de Alpenkreuzer van de Van Gaaien? Je calculeert in dat Louis alles beter weet, ook de wereld van de scheerlijnen is zijn wereld. Expres trek je je scheerlijnen zo slap aan dat je tent op instorten staat. Wedden dat Louis ontploft om zoveel amateurisme en eigenhandig je tent begint op te zetten? Terug naar de enquete, de volgende vraag. 'Naast wie niet?' a. Roelof Luinge. Toffe peer, maar staat wel om zes uur op en begint dan voor het minste of geringste te fluiten en houdt dat de godganse dag vol. (Mdg hij van ons, maar op een andere camping graag.) b. Harry van der Laan. Speler van FC Den Bosch. Vindt zich zelf tegendeel van domme voet baller en getuigt deze week in Voetbal International van zijn enorme intelligentie en brede maatschappelijke interesse door een lans te breken voor extreem rechts in Oostenrijk. Gelukkig is Harry er om ons de ware Jörg Haider voor te houden. „Als je rechtse ideeën hebt, ben je direct racist. Haider is gewoon een toppoliticus is niet zo maar gouverneur van Karinthië ge worden heeft heus aardige ideeën.(Bewaar ons, zonder Harry stuiten wij elke vakantie al op genoeg idioten die vinden dat racisten er heus aardige ideeën op nahouden.) Deze week lazen wij de uitkomst van een enquete van een Brits kampeerreisbu rea u. Tot slechtst denkbare camping- buren is uitgeroepen het koppel D. Beckham van Manchester United en V. Adams van Spice Girls. Op de vraag 'naast de Beckhams?' antwoordde éénder de van de ondervraagde Britten: no. De Beckhams vierden de eerste verjaardagsparty van hun zoon tje Brooklyn, kosten 400.000 pond (cadeautje meegerekend, ddt wel), gingen een uurtje shoppen in hartje Londen (en gaven 725.000 pond uit), gingen niet naar de dierentuin maar huurden deze af (waardoor honderden andere bezoekers urenlang in de regen voor de in gang wachtten), enz., enz. Kort om, wij hebben begrip voor het antwoord, de Beckhams hebben het verbruid. Wat wij niet begrijpen is de vraag. Hoe komt het Brits kampeerreis- bureau dddr nou bij? Dat David en Victoria Beckham-Adams ooit van ons leven hun vakantie in een bungalowtent door zou den brengen? Frank Snoeks (Columnist Jaap Visser is op va kantie)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37