bewoners: ondweg om oeterwoude Golfers UDO overwegen breuk met voetbaltak Onze dochter is door school unfair behandeld' Platform 'Hart voor Leiderdorp' eist totaalplan voor as Santhorst-Winkelhof Regio Container voor medisch afval in Zoeterwoude (AG 13 MEI 2000 idvierdaagse in Leiderdorp )pp. In de week van 22 tot en met 25 mei houdt korfbal- gVelocitas de 29ste Leiderdorpse Avondvierdaagse. avond is er een wandelroute van vijf en van tien kilo- jtgezet. Beginpunt is het clubgebouw in sportpark De rd. Inschrijven voor deelname kan bij Gerbera, Inter neer, Drogisterij De Vijzel, Video Santhorst of bij Bakke- eutels. discussieert over Leiderdorp 2015 jgp. Hoe moet Leiderdorp er over vijftien jaar uitzien? ig staat centraal tijdens de discussie die op 25 mei in de jngskerk wordt gehouden. De bijeenkomst is een initia- de WD. De discussie begint om 20.00 uur. De Schep- irk is gevestigd aan de Van Poelgeestlaan. sen voor Swetterhage ;ouD£De SP houdt op zondag 21 mei een fietstocht de opbrengst is bestemd voor twintig kinderen van het •n De Linde in Swetterhage, het centrum voor verstande- andicapten in Zoeterwoude. Het geld wordt gebruikt '*9* uitbreiding van het snoezelen. Dat is een methode om ligen van kinderen met een meervoudige handicap te m en het reactievermogen te vergroten. De sponsorfiets- >gint tussen tien en twaalf uur bij de SPeer, Marnixstraat •iden. De afstand is 25 kilometer en er is een rustpunt bij :hage. De SP verdubbelt het inschrijfgeld. Ouders geschorste leerlinge staken juridische strijd tegen Rijnlands Lyceum OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER De ouders van de 13-jarige leer linge die het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest heeft verwijderd wegens gebruik van softdrugs, stappen niet opnieuw naar de rechtbank. Volgende week gaat de familie uit Sassenheim pra ten met de Internationale School in Den Haag om de overstap voor hun dochter te regelen. „De zaak heeft lang ge noeg geduurd," verklaren de ouders, die niet met hun naam in de krant willen, hun omslag. Ze vinden het de hoogste tijd dat het meisje terugkeert in de schoolbanken na zes weken thuis te hebben gezeten. On danks het negatieve oordeel dat het oudercollege, het curatori um, afgelopen week gaf over een eventuele terugkeer, achten ze zichzelf zeker niet kansloos, mocht het tot een nieuwe rechtszaak zijn gekomen, be klemtoont de vader. Maar: „We hebben dit niet gedaan om kos te wat kost gelijk te krijgen." Het Rijnlands Lyceum verwij derde de 13-jarige vorige maand na klachten van een viertal ouders dat het meisje zich met drugs bezighield. Nu zes weken later, schatten de ou ders in dat het Rijnlands Ly ceum niet had verwacht dat ze eerst de schorsing en later de verwijdering van hun dochter voor de rechter zouden uit vechten. In eerdere 'gevallen' van drugsgebruik, volgden de ouders de dwingende aanwij zing van het lyceum om het kind van school te halen. Zoniet dan zou de school de leerling verwijderen. De Sassenheimers hebben er nadrukkelijk voor ge kozen om die weg niet te be wandelen, omdat dat de een voudigste weg is, zegt de moe der. „Onze dochter is unfair be handeld. Als je dat merkt, wil je voor je kind instaan." De ouders willen daarmee niet zeggen dat ze haar drugs gebruik accepteren, maar ze begrijpen dat het meisje zoals zovele leeftijdsgenoten wilde experimenteren. „Eenmaal ge confronteerd met de geruchten over het gebruik van onze dochter, zijn we nagegaan hoe ernstig het was. In tegenstelling tot wat is gesuggereerd bij de rechtbank heeft ze nooit gede ald of medeleerlingen geïntimi deerd. De enige overtreding die ze heeft begaan, is dat ze mari huana in haar bezit heeft gehad onder schooltijd. Het klopt dat ze twee keer heeft geblowd en een keer paddo's heeft gegeten, maar niet binnen de school poorten. Waar wij alleen op hebben willen aandringen, is dat de school een eerlijke afwe ging maakt: de emst van de overtreding tegenover de straf maatregel. Verwijdering als eni ge optie vinden wij geen eerlijke consequentie." In een van de brieven die ze van de school hebben ontvan gen, staat het zwart op wit: of een leerling zich bezondigt aan een drugscarrière van vijf mi nuten of twaalf weken, maakt voor de strafmaat niks uit. Het zero tolerance- beleid lijkt voor zich te spreken. Maar kan ie mand het Rijnlands eigenlijk verwijten dat ze ernaar streeft om de school drugsvrij te hou den? Zo zuiver als de school het voorspiegelt,'is het in de prak tijk echter niet, roepen ouders en dochter om het hardst. „De leerling die onze dochter de drugs heeft verkocht, loopt nog steeds op het Rijnlands rond. Zijn naam is bekend bij de schoolleiding, maar die doet niks omdat hij het dealen ont kent. Je zou keihard kunnen zeggen dat de enige fout die on ze dochter heeft gemaakt, is dat ze haar overtreding heeft toege geven", zegt de moeder cy nisch. Drugsvrij is het Rijnlands zeker niet, weet de 13-jarige. „Hoe ik dat weet? Er wordt op het schoolplein voor mijn neus regelmatig geblowd, dat mik je weetjewei. Maar zolang er geen bewijzen zijn, kan de school je niet verwijderen." De familie probeert nu in het reine te komen met wat er is ge beurd. Als de dochter maar weer onderwijs krijgt, zal alles wel weer 'normaal' gaan lopen, denken ze. Een ding kunnen de Sassenheimers echter nog niet loslaten. Dat is het telefoontje waarvan zij denken dat het de zaak heeft doen escaleren. Hun dochter zou op de avond van 29 maart een medeleerlinge met de dood hebben bedreigd wanneer ze van school zou worden gestuurd. De familie hoopt vurig dat de ouders van dat meisje de telefoonnummers van dat bewuste uur willen op vragen, omdat zij zeker weten dat hun dochter geen dreige ment heeft geuit. „Dat is voor onze eigen rust, maar ook om de ouders die onze dochter per se weg wilden hebben, te laten inzien dat ze te snel hebben ge oordeeld." moet af van sluipverkeer voude moet een nieuwe rondweg krijgen. Dat is s van een groot aantal bewoners van onder meer inkelweg en de Zwetkade in het zuidelijke gedeel- tiet Dorp. Zij zijn de overlast van doorgaand ver- t en willen dat automobilisten om het dorp heen- Een van de mogelijkheden is een nieuwe verbin- tn te leggen van de Dr. Kortmannstraat naar de Weg. Die weg zou achter het terrein van Swetter- n moeten lopen, over de Zuidbuurtseweg en de urtse Watering en langs het sportpark Haasbroek. Ruzie over renovatie clubhuis Oegstgeester sportcomplex )UDE JAN PREENEN de beste oplossing, le meeste mensen zich vinden. Alleen is die itbaar, omdat de ge- daarvoor nogal wat 1 loet kopen. Bovendien weg ten koste van lan- bied", aldus H. Barend, enige werknemer van 113 dat van Zoeterwou- pdracht heeft gekregen visie te ontwikkelen centrum van de ge en Dorp Zuid. Afgelo- was er een 'mee- ind' voor de bewoners centrum. Aanstaande buigen de bewoners id' zich in het gemeen- ver voorstellen van het d geeft eerlijk toe dat hij ;n goede én goedkope ig heeft voor de ver- iblemen. Alternatieve roeren over het terrein 'tterhage, maar ook in allen is Zoeterwoude d kwijt aan het verwer ven van grond. „Maar er moet wel iets gebeuren. In dit gebied dienen zich per dag vijfduizend auto's aan. Een ongelooflijk aantal, dat mezelf ook heeft verrast. Daarom moeten we het doorgaande verkeer in die smalle straten uitbannen en is het goed om een knip aan te brengen op de Zwetkade en op de Schenkelweg. Dan wordt dit gedeelte van Zoeterwoude een rustig verblijfsgebied. Maar ver der? Ik weet het nog niet." De gemeente wil in elk geval vóór de zomer uitsluitsel. Ba rend: „Ik kom er wel uit. Alleen moet ik er nog eens goed over nadenken." Dat geldt ook voor de Dr. Kortmannstraat, die 'nu uitnodigt tot hard rijden, omdat je helemaal naar het einde van de weg kunt kijken'. Barend denkt daarom aan het aanbren gen van een slinger in deze weg, versmallingen en het ver kleinen van het kruispunt Schenkelweg-Kortmannstraat- Pinksterbloem. Kortgeleden- heeft de gemeente dit kruispunt echter juist vergroot. OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER UDO-golf verbreekt waar schijnlijk de samenwerking met UDÓ-voetbal in sportcomplex De Voscuyl. De golfers vinden het 'onacceptabel' dat ze hun financiële zelfstandigheid moe ten opgeven om toe te treden tot de nieuwe sportonderne ming UDO. Dat deelt ze de voetballers maandag mee in een buitengewone ledenverga dering. De rijke golfvereniging voelt er niets voor om de kas van de 'armere' voetbalclub te spek ken. Nu al betalen de golfers 30.000 gulden per jaar voor ge bruik van het clubhuis terwijl ze niet over de inrichting mo gen meepraten, aldus voorzitter R. Zaadnoordijk. De voetballers zouden bovendien niet bereid zijn om mee te betalen aan de uitbreiding van het gebouw die een half miljoen gaat kosten. „Als we de verbouwing zelf moeten betalen, zijn we blut", aldus de golfvoorzitter. Lid van het dagelijks bestuur van UDO-voetbal, T. van Ton geren, noemt dat 'flauwekul'. „UDO-voetbal wil wél meebe talen, maar dan moeten de gol fers zich willen vastleggen op een lange termijninvestering." Volgens de bestuurder zijn de velden en de accomodatie van UDO aan flinke slijtage onder hevig. Om de voorzieningen weer op peil te brengen, heb ben de voetballers een groot re novatieplan in gedachten. Er moeten wetra voetbalvelden worden aangelegd en een pro fessionele 'driving range' voor de golfers. Ook moeten er extra kleedkamers komen én een de opslagruimte voor apparatuur. Om de vijf a zes ton die nodig zijn voor de renovatie te kun nen lenen, moeten afdelingen voetbal, tennis en golf hun ka pitaal bundelen in de nieuwe sportonderneming UDO. Van Tongeren: „De voetbalvereni ging heeft een gemeenschappe lijk investeringsplan voor ogen met een lange aflossingster mijn, waar de tennisafdeling mee akkoord gaat. Wij willen de vernieuwing samen met de gol fers doen omdat we ook met zijn tweeën zijn begonnen." Van Tongeren vindt het 'aperte onzin' dat de voetbal Iers de golftak nodig heeft om dat het alleen niet kan betalen Ook als de golfers de samen werking verbreken, gaat de op knapbeurt door. „Wij zijn niet zo arm. We krijgen op jaarbasis net zoveel geld binnen als UDO-golf. Het enige verschil is dat wij ons kapitaal in de vel den hebben zitten, en hun geld op de bank staat. Als we onze middelen in een gezamelijke pot stoppen, betalen we daar ook de nieuwe kleedruimte uit. Die hoeft de golfclub niet uit ei gen zak te betalen." De geldkwestie is niet het enige dat de golfers van UDO dwarszit. Ze ergeren zich er aan dat de voetbalvereniging tot dusver nauwelijks moeite heeft gedaan om de golftak bij de toekomstplannen te betrekken. Zaadnoordijk: „Het is heel vreemd dat de voetbalvereni ging geen actie onderneemt om ons op de hoogte te houden. Bij ons leeft sterk het gevoel dat we wél mogen betalen, maar ver der onze mond moeten hou den. Dat is raar als je weet dat wij de grootste club op de Vo scuyl zijn met 450 leden." Als de golfclub het niet eens kan worden met de voetbalver eniging, trekt ze in bij de korf ballers van Fiks in De Voscuyl. Volgens Zaadnoordijk gaat het bestuur van Fiks daarmee ak koord omdat het clubhuis voor 75 procent leeg staat. „Dan zijn we baas in eigen huis", aldus Zaadnoordijk. Voorzitter van de sportraad, J. Zanen, vindt dat erg voorbarig. „Dat zien we wel als na maan dag blijkt dat samenwerking tussen de clubs niet meer haal baar is. Dan kunnen de golfers overal heen waar ze willen. De sportraad is er in elk geval niet voor om de twee te scheiden." liels Wubbo Knollema 'erpleegkundige op fdeling LUMC I25 ijke staat: ongehuwd, onend aats: Leiden zou u een weekje willen dat valt niet mee. Ik ;en de Dalai Lama, is geloof ik verbannen, is ook niet alles. In ie- 1 iemand die volledig kdan ik en ook op een lere plek woont. Andere Jurft, doet en kan. Dat interessant. Voor een Ik wil niet iemand an- u een hekel aan? dat mensen elkaar de laan. Niet alleen hier, ïr wereld. Ik hou abso- 1 van agressie. w grootste verdienste? mij moet die nog ko- ijn grootste prestatie tot s het behalen van mijn 'verpleegkunde, twee •den. Daarmee heb ik rt onafhankelijkheid be- bent klaar voor de ar- tkt, verdient je eigen w grote voorbeeld? 3n Basten. Ik kon ooit voetbalschool, was dus getalenteerd. Mijn tfrald Sibon die nu bij I Wednesday speelt, LEIDERDORP ERIC WENT De plannen van de gemeente en projectontwikkelaar Vesteda voor de as Santhorst-Winkelhof moeten worden opgeschort tot dat er een uitvoerbaar totaal plan ligt. Dat vindt het platform 'Hart voor Leiderdorp', dat is samengesteld uit verenigingen van huurders- en huiseigenaren in de Vogelwijk en de Horsten. Het platform vreest verkeers overlast in de omliggende wij ken als de Laan van Ouderzorg dicht gaat. „Als daar geen goe de oplossing voor komt, is het plan niet compleet", vindt voorzitter F. Goorman. De verenigingen van huur ders en huiseigenaren hebben hun krachten gebundeld in een platform, dat de belangen van bewoners van circa duizend woningen gaat behartigen. De oprichting is een reactie op het plan om winkelcentrum Santhorst op te knappen en langs de Laan van Ouderzorg vier woontorens te bouwen. „In de klankbordgroep is vorig jaar te weinig naar de bewoners ge luisterd. Maar ik kan me niet voorstellen dat de politiek straks voorbijgaat aan een groep mensen van 1000 wonin gen, die in verschillende mate last van deze plannen hebben", verwacht Goorman. Hoewel de bewoners van de laagbouw in de Vogelwijk ande re belangen hebben dan de flat bewoners van de Horsten, is er toch een gemeenschappelijk doel bepaald. De voorzitter: „We willen dat er een goed to taalplan komt. Daarbij zijn we er nadrukkelijk niet op uit om de opknapbeurt van winkelcen trum Santhorst te torpederen. Wel vinden we dat alle conse quenties goed in die plannen moeten worden meegeno men." Nu is dat onvoldoende het geval, vindt het platform. Goor man: „Als er straks 200 extra woningen gebouwd worden, dan komen er ook meer auto's. Als je bovendien de Laan van Ouderzorg afsluit, dan jaag je al het verkeer de Vronkenlaan in. Die is daar niet op berekend." Ook waagt het platform zich af of de flats langs de Laan van Ouderzorg bij calamiteiten nog bereikbaar zijn. Alternatieve plannen of idee- en, heeft het platform niet. Goorman: „Dat is onze taak ook niet. Wij wachten af totdat de gemeente met de uitwerking van de plannen komt. Vervol gens gaan wij daar op reage ren." Welke middelen het plat form dan gaat inzetten, daar wil hij ook nog niet op vooruitlo pen: „Ook dat hangt helemaal van de gepresenteerde plannen af." ging wel. Ik was voetbalgek, dus ook gek van Van Basten. Die man heeft zich nooit gek laten maken. Altijd zichzelf gebleven en z'n eigen gang blijven gaan. Waar heeft u zich de afgelopen tijd over opgewonden? Tijdens Koninginnedag roept een vriend van mij voor de grap naar iemand die staat te plas sen: „Hé, vind je dat normaal?" Die kerel draait zich om en slaat en schopt er op los. Die vriend van me is vier weken zoet. Daarna sta ik zelf te plas sen, kopit er een agent en die geeft me 100 gulden boete voor wildplassen. Waar bent u bang voor? Honden. Waar schaamt u zich voor? Ik ben een perfectionist. Alles moet altijd recht liggen en net jes zijn. Ik schaam me dan ook als ik zelf fouten maak, bijvoor beeld op mijn werk. Ik wil nooit te weinig weten. Waar kunnen we u 's nachts voor wakker maken? Gele M&M's. Of op vakantie worden meegenomen naar een van tevoren onbekende be stemming. Wat is uw droomwens? Dat ik mij overal thuis zou kun nen voelen. Ik ben vroeger heel vaak verhuisd. Je moet dan al tijd opnieuw beginnen. Dat is niet altijd makkelijk. Je kunt je slecht binden. Waarschijnlijk ga ik nu een tijdje in Spanje wo nen. Mijn vriendin komt daar vandaan. Dat zijn wel uitdagin gen waarnaar ik op zoek ben. Nieuwe dingen leren. Een taal, een cultuur. Misschien is dat wel mijn wens. Dat ik mijn hele leven dat soort uitdagingen Mg- Wat is voor u de mooiste plek van Leiden? De Burcht. Daar heb ik echt het gevoel dat je teruggaat in de tijd. In Trianon heb ik dat ook. Alleen aan de toiletten zouden ze iets moeten doen. TEKST ANE PIETER WISSE FOTO HIELCO KUIPERS ZOETERWOUDE JAN PREENEN Zoeterwoude zorgt met het in voeren op 1 juli van een specia le bak voor medisch afval voor huishoudens mogelijk voor een landelijke primeur. Ondanks een negatief advies van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) kiezen burge meester en wethouders hier voor om een aantal inwoners tegemoet te komen. Zij hoeven niet extra te betalen voor deze service. De gemeente vindt het niet terecht dat mensen die als ge volg van ziekte veel afval heb ben, daarvoor nu de rekening gepresenteerd krijgen. „Dat roept een gevoel van onrecht vaardigheid op bij burgers, die in zo'n situatie verkeren", aldus B en W. Zoeterwoude kent sinds 1998 het zogeheten Diftar-systeem. Dat houdt in dat de vuilniswagens het vuil wegen en inwoners per kilo moeten betalen. Het is niet bekend hoeveel Zoeterwoudenaars een beroep zullen doen op de nieuwe con tainer. J. Hulsbos, teamleider fi nanciën: „Drie mensen hebben ons er om gevraagd. Misschien dat er straks tien zijn. Niet veel in elk geval, maar voor betrok kenen is het de moeite waard. Het gaat bijvoorbeeld om in- continentiemateriaal en ver band. Of vloeistofhouders van suikerpatiënten. Te veel om het zomaar in de grijze bak te doen. In andere gemeenten is dat geen probleem omdat zij vaste bedragen hanteren. In Zoeter woude ligt het door het wegen van het afval Einders." Hulsbos sluit niet uit dat Zoe terwoude met de medische bak voor huishoudens voor een lan delijke primeur zorgt. „We heb ben contact gehad met de tien andere gemeenten in Neder land die het Diftar-systeem hanteren, maar zij zamelen het medisch afval nog niet apart in." Volgens een woordvoerder van de VNG 'zou het kunnen dat Zoeterwoude de eerste op dit gebied is'. Hij heeft het nooit eerder gezien of gehoord. „Maar ik moet er bij zeggen dat de 538 gemeenten die bij ons zijn aangesloten, ook niet ver plicht zijn om alles te melden." De commissie middelen van Zoeterwoude buigt zich maan dag over het voorstel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17