ei den Regio ijlpalen' thema tocht 3 oktober Ondernemers en gemeente Leiden streven naar betere samenwerking 'De Stemming Leden PvdA: Van Rij verdient groots afscheid 13 MEI 2000 Zo luidt het thema dit jaar van de optocht op door de Leidse binnenstad. Het 'magische ge- K)0' nodigt uit om terug te blikken en vooruit te eld bestuurslid Rens Heruer van de 3 October- ng de bezoekers van de algemene ledenverga- iteravond voor. )(Een lastig thema, maar we ho- een een goede, mooie en verrassende optocht ivoorschotelen." het oog springt'. Het begin van een nieuwe eeuw en een nieuw millenni um. Daarbij komt dat de roep om een historische optocht binnen de vereniging steeds luider klonk. De mensen die daar om hebben gevraagd. tributie bescheiden omhoog der betreuren. De Leienaars, dat zijn eigenlijk minimum- lijers en dat is altijd zo ge weest. De contributie is zo ontzettend onbelangrijk in de exploitatie. De kurk waar het feest op drijft, is de opbrengst uit de kermis; ieder jaar goed voor ongeveer een miljoen gulden. Aan contributies haal de de vereniging in 1999 66.000 gulden binnen, dankzij een aanwas van ruim 1.400 nieuwe leden. Karstens kreeg bijval van pr- man L. Kallenberg. „Karstens en ik vinden dat iedere Leide- naar lid moet worden. Dan moet de financiële drempel laag zijn. Voor een tientje per jaar ben je een echte Leie naar." Het bestuur tQonde zich be reid om de contributie met een bescheiden bedrag te ver hogen. Bijvoorbeeld met een rijksdaalder. Een andere mo gelijkheid is wachten tot de invoering van de euro. Dan zou de prijs voor het lidmaat schap kunnen worden afge rond op vijf euro, een verho ging van ruim een gulden. hoopt de Vereeniging op hun wenken te bedienen. De 3 Oc- tober-Vereeniging grijpt terug op de rijke historie van Leiden, Nederland en de wereld. Maar de optocht staat dit jaar ook stil bij mijlpalen die nog moeten worden bereikt. Heruer liet tijdens de goed bezochte le denvergadering in hotel Holi day Inn een aantal uitbeeldin gen de revue passeren. Zo neemt bijvoorbeeld een van de praalwagens de toeschouwers mee naar het jaar 2028, waarin de Nederlandse kroonprins Maximus in Leiden zal afstude- Aan kop van de stoet wordt de universiteit in liet zonnetje gezet. „De eerste mnlpaal in de Leidse geschiedenis zei Heru er, „die alles met de 3 oktober viering te maken heeft." Uit be wondering voor het Leidse ver zet tegen de Spanjaarden schonk Willem van Oranje 425 jaar geleden de stad haar uni versiteit. Ook de 75-jarige Jan Wolkers loopt mee, samen met de kun stenaars uit de oude Haagweg school. Verder is er ruim aan dacht voor de 250e sterfdag van de componist Johan Sebastian Bach. De viering van het 170-ja- rige bestaan van België wil de 3 October-Vereeniging de Leide- naars ook niet onthouden. Daar heeft ze een speciale reden voor, legde Heruer uit: behalve een land van patatten en bier brouwerijen is België ook 'een echt optochtenland'. Uiteraard, aldus Heruer, ont breekt de bijzondere band tus sen Leiden en Japan niet. Dit jaar wordt stilgestaan bij 400 jaar betrekkingen tussen Ne derland en Japan, en dat ge beurt dus ook in de 3-oktobe- roptocht. Heruer demonstreer de twee modellen van praalwa gens. Op een daarvan is een duel tussen twee sumoworste- laars te zien. De Japanse wagen vormen het slot van de optocht. Hoewel Leiden volgens ondernemers moeilijk bereikbaar is, stappen toch maar weinig automobilisten bij het transferium over op de bus. Op de Plesmanlaan staat het verkeer dan ook geregeld vast. foto henk bouwman CONNIE VAN UFFELEN Een bedrijvenloket, een speciaal spreekuur voor ondernemers en garanties voor bedrij ven uit de Leidse regio dat zij kunnen in schrijven op aanbestedingen van de ge meente Leiden. Dit zijn enkele van de af spraken die de gemeente en de Leidse on dernemersverenigingen MKB-Leiden en LVI gisteren met elkaar in een convenant hebben vastgelegd om het ondernemerskli maat in Leiden te verbeteren. Directe aanleiding hiervoor is een onder zoek van het ministerie van economische zaken waaruit blijkt dat het ondernemers klimaat in Leiden op tal van punten als al lerslechtste uit de bus kwam. Leiden kreeg daarbij het rapportcijfer 4,2. Door nu meer met elkaar te gaan samenwerken, hopen de partijen een oplossing te vinden voor de problemen van de Leidse ondernemers. Zo schort het volgens hen nogal aan de bereikbaarheid van de stad en de Leidse bedrijventerreinen. Om dit te onderstre pen, voerde een busrit met een delegatie van Leidse wethouders en MKB- en Twee de-Kamerleden gisteren langs enkele be drijventerreinen in Leiden. Ondernemers van bedrijventerrein De Waard lieten daar bij weten dat zij veel last hebben van lange re transportroutes en wachttijden doordat er maar één toegangsweg is naar de Waard. Vishandelaar R. van Nimwegen vertelde dat hij veel minder klanten krijgt door instel ling van eenrichtingsverkeer op de Lage Rijndijk. Over de bereikbaarheid van Lei den zei wethouder Schultz onder meer dat er ook moet worden gekeken naar alterna tieve vervoerssystemen. Zoals overstappen van automobilisten op busjes van bedrij ven naar het transferium aan de A44. Tege lijkertijd moest zij constateren dat het ge bruik van het transferium bijzonder tegen valt. Iets waar de provincie en de gemeente zich nog eens goed over willen buigen. Waar de ondernemers en de gemeente zich verder voor gaan inspannen is een be ter afstemmen van vraag en aanbod op het gebied van werk. Want hoewel de werk loosheid in Leiden daalt, neemt volgens wethouder Laurier het aantal mensen dat langer dan vier jaar in de bijstand zit toe. Leidse bedrijven gaan zich bij het werven van personeel dan ook vooral richten op de Leidse en regionale arbeidsmarkt. In overleg met de werkgeversorganisaties wordt voortaan gezocht naar scholings- en opleidingsmogelijkheden die zo goed mo gelijk aansluiten bij de wensen van de werkgever en de vaardigheden van de werknemer. Leiden is daarbij bereid in voorkomende gevallen de opleiding te fi nancieren. Ten slotte komt er ook een proefproject om vluchtelingen aan werk te helpen. Eis bewoners: Vrouwen weg moet nu dicht voor auto's HERMAN JOUSTRA De bewoners van de Vrou- wenweg willen dat de ge meente de weg vóór maan dag voor alle autoverkeer afsluit. Gebeurt dat niet, dan overwegen zij de weg opnieuw eigenhandig af te sluiten, zoals afgelopen zondagnacht. Zij zeggen niet langer te willen wachten, ondanks de toezegging van de vertrek kende wethouder Van Rij dat er snel maatregelen zouden worden getroffen. De bewoners, die al jaren overlast ondervinden van sluipverkeer, vrezen dat nog meer automobilisten de ko mende dagen gebruik zul len maken van deze alter natieve route. De Europaweg wordt vanaf maandag acht nach ten afgesloten voor gemoto riseerd verkeer, in verband met asfalterings- en onder houdswerkzaamheden aan de Lammebrug en de ver vanging van de verkeersre gelinstallatie op het Lam- menschansplein. Het kar wei vindt plaats tussen de Churchilllaan en de Eu ropaweg. Ook worden ge deelten van de Kanaalweg en de Lammenschansweg geasfalteerd. Van 's avonds 19.30 uur tot 6.00 uur 's ochtends is geen verkeer mogelijk. Een omleidings route wordt met borden aangegeven. De Europaweg is één van de drukste aan- en afvoer- routes van Leiden naar de A4 die dagelijks volledig verstopt is. Een behoorlijk aantal automobilisten ver kiest daarom via de Vrou- wenweg te rijden. Die is echter zo smal dat er voor voetgangers en fietsers ge regeld levensgevaarlijke si tuaties ontstaan, zeggen de bewoners. Drie jaar geleden werd een meisje doodgere den op de Vrouwenweg. is daar ongetwijfeld debet aan. Ons streven om groots uit te pakken (in cijfers: minimaal 1,3 miljoen gulden uitgeven) lijken we overigens moeiteloos te ha len. Deze informatie willen we echter graag zo lang als dat in Leiden mogelijk is binnenska mers houden. Ik vertrouw erop dat je hiervoor begrip kunt op brengen. Met vriendelijke groet, Alexander P.S. Uit berichten in de media heb je mogelijk de indruk ge kregen dat we hier in Leiden wat problemen hebben met de kosten van de gemeentelijke huisvesting. Ik hecht eraan je erop te wijzen dat de pers sys tematisch bezig is om appels en peren bij elkaar op te tellen. Dat we de zaak ambtelijk en be stuurlijk niet méér in de klauw hebben, is een grove verdraai ing van de feiten. Maak je geen zorgen, alles is onder controle. Politicoloog Het schijnt dat de PvdA fractie leider Ron Hillebrand naai; vo ren wil schuiven als opvolger van de afgetreden wethouder Tjeerd van Rij. Een dreigend vooruitzicht. Als de gemeenteraad er een cul tuur van wil maken zich eerst eens achter de oren te krabben alvorens een besluit te nemen - om nieuwe blunders in de toe komst zo mogelijk te vermijden - dan moesten de geachte afge vaardigden daar bij een beslis sing over deze kandidatuur maar eens mee beginnen. Van Rij is niet voor niets opge stapt. En hij is ook niet opge stapt omdat het vertrouwen in hem als bestuurder de laatste jaren zomaar is weggewaaid, zoals hij u en mij wil doen gelo ven. Nee, de wethouder liet de ver bouwing van het stadhuis uit de klauw lopen en vertelde dat pas tien miljoen gulden later aan de gemeenteraad. Die was daar terecht boos over. En zou hem hebben weggestuurd als hij was blijven zitten. Hillebrand hield Van Rij tot het laatste moment de hand boven het hoofd. Dure fouten maken, je ambtenaren niet in de hand hebben, informatie achterhou den: dat was allemaal geen re den om een wethouder weg te sturen, vond de PvdA-voorman. Hij heeft politicologie gestu deerd. Hij heeft er zelfs les in gegeven. Arme studenten. Ter men als 'politieke verantwoor delijkheid' en 'informatieplicht' kent 'ie niet. Je mag als wethouder best een treintje laten ontsporen en daar dan je kaken over op elkaar houden, vindt Hillebrand. Het koddigst was de redenering waarmee hij zijn standpunt ver dedigde. Dat Van Rij de ge meenteraad zo lang niets had verteld was niet erg, zei hij. „Want als de gemeenteraad die informatie eerder had gehad, waren er dan andere besluiten genomen? Ik denk het niet." Tsja. Typisch geval van hersen verweking. Met zo'n redenering kun je de hele gemeenteraad net zo goed in één keer afschaf fen. De raadsleden hebben niet de mogelijkheid gehad om een an der besluit te nemen. Er viel niks te kiezen. Omdat ze niet wisten wat er aan de hand was. Daar gaat het om. Nuttig was het wel: dit com mentaar van Hillebrand op de stadhuis-affaire. Weet de poli tiek tenminste hoe hij denkt over het informeren van de ge meenteraad. Voor als 'ie straks wethouder mocht worden. TEKST: RUUD SEP EN AAD RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK LEIDEN RUUD SEP Tjeerd van Rij mag dan het ver trouwen hebben verloren van collegepartijen WD en D66, zijn eigen PvdA blijft als één man achter hem staan. Tijdens de ledenvergadering van de so ciaal-democraten waren de steunbetuigingen aan Van Rij gisteravond niet van de lucht. Ondanks zijn gedwongen ver trek wegens het niet tijdig in lichten van de raad over de overschrijdingen op de stad huisverbouwing, kan de ver trekkende wethouder bij de ei gen achterban nog altijd niet stuk. De aanwezige leden wa ren het er over eens dat Van Rij een groots afscheid verdient. Tegenover een kleine veertig belangstellenden gaf fractielei der Hillebrand gisteravond uit leg over de laatste ontwikkelin gen in het college. Dat de le denvergadering daags na de aankondiging van het opstap pen van Van Rij en de WD'er Vos kwam, was overigens toe val. De datum van de jaarverga dering stond al maanden vast. Hillebrand herhaalde zijn verhaal dat er wat hem betreft geen reden was om Van Rij de wacht aan te zeggen, maar dat het nu eenmaal de politieke realiteit was dat er binnen de raad uiteindelijk onvoldoende steun over bleef. „Het is niet te recht, maar het is wel een feit", aldus de fractieleider. Schei dend afdelingsvoorzitter Broey- er hield het erop dat Van Rij 'een hele verstandige keuze' heeft gemaakt door de eer aan Medicijnen verloren Een Leidenaar is gistermiddag rond 16.00 uur ergens op straat potentieel gevaarlijke medicij nen verloren. Het gaat om No- zinam, Remeron en Oxazepam, medicijnen die een kalmerende werking hebben op mensen die depressief zijn. Bij mensen die deze medicijnen niet nodig hebben, kunnen ze echter een gevaarlijke uitwerking hebben. Eventuele vinders worden ver zocht de spullen af te geven bij de politie. Koninklijke onderscheiding Bart Werk Tijdens de jaarvergadering van de Partij van de Arbeid in buurtcentrum Vijf Hovenhuis is de 70-jarige Bart Werk gis teravond benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Werk, die op deze avond te rugtrad als bestuurslid, is al bijna 55 jaar als vrijwilliger ac tief verbonden aan de PvdA. Burgemeester Postma reikte de onderscheiding - deze is een eerbetoon aan de vele ver schillende werkzaamheden die Werk jarenlang heeft ver richt - aan hem uit. Gedurende zijn hele leven heeft de PvdA'er veel gedaan voor diverse organisaties. Op zijn vijftiende was hij al lid van de vakbond voor druk kers. Nu is Werk nog steeds actief in de Grafische Bond, die in 1980 is opgegaan in de FNV-KIEM. Hij is daarnaast verantwoordelijk voor de ver vaardiging en het (doen) ver spreiden van het partijblad van de PvdA de 'Partijgenoot'. Ook de Werkgróep Ouderen Beleid maakt nog gebruik van zijn diensten. zichzelf te houden. Het feit dat de wethouder ondanks zijn ontslag aanstaande dinsdag in de gemeenteraad nog gewoon aanwezig zal zijn om verant woording af te leggen, noemde zij 'bijzonder dapper'. Vanuit de leden was er ver volgens niets dan lof voor de man die tien jaar lang het boeg beeld van de Leidse PvdA was. Hij werd geroemd als 'een be stuurder die Leiden ontgroeid is, die minister had kunnen worden'. Anderen vroegen zich af wat zij moesten doen om uit te dragen dat ze 'voor 150 pro cent' achter hun wethouder blijven staan, en hoe ze iets kunnen doen aan de 'verkeerde beeldvorming' in de pers. „Hij heeft zo veel bereikt voor Lei den. Dat dreigt nu onder te sneeuwen in het beeld van ko ning Tjeerd." Leden en bestuur zagen geen aanleiding om zich te bemoei en met de opvolging van Van Rij in het college. De komende dagen zal Baaijens, de overge bleven PvdA-wethouder als een soort informateur de stemming peilen onder de fractieleden. Op zijn vroegst tijdens de frac tievergadering van aanstaande maandag zal er officieel over de opvolging worden gesproken. De kans is groot dat fractielei der Hillebrand de plek van Van Rij zal innemen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13