Barcelona redt alleen maar de eer Danny Guyt voor twee seizoenen naar TOP Oss Sport Waterpoloërs overeind in tumultueus duel ind terug bij Ajax s trainer A-jeugd Indiana Pacers ruim aan leiding ïnnis de Vreugt boekt eerste zege op NK schaken «noord wil Zweeds talent Feyenoord-bestuurslid Rob baan is gisteren naar Ingevlogen om daar de 18-jarige spits Johan Elmander jeggen. De Rotterdamse club heeft de talentvolle Scandi- je aanvaller al een poosje op het oog. Rob Baan gaf kort lal toe dat Elmander hoog op het verlanglijstje van ord staat. Zijn club O'gryte verlangt een transfersom van Jjf miljoen gulden. Elmander maakt een goede kans met fedse selectie deel te nemen aan het EK, omdat oud- lorder Henrik Larson niet op tijd fit is. «erd in voorlopige selectie Sydney Bondscoach Gerrie Knetemann heeft Michael Boo- igenomen in de voorlopige wielerselectie voor de Spelen ey. De kopman van de Rabobankploeg miste tot twee Sl «deelname. Boogerd ontbrak in Barcelona 1992 door Wjiillespeesblessure en de KNWU selecteerde hem niet lanta vier jaar later. Een besluit dat Boogerd nog steeds c kan vatten. De voorlopige selectie bestaat verder uit: n den Bakker. Jeroen Blijlevens, Leon van Bon, Erik Dek- ix van Heeswijk, Tristan Hoffman, Steven de Jongh, Ser- aven, Koos Moerenhout, Aart Vierhouten en Bart Vos- ië onderzoekt omkoping Het parket van Kortrijk is een onderzoek begonnen ogelijke omkoping van spelers van de Belgische prof- ortrijk en Harelbeke. Justitie kwam in actie na tips van s uit Nederland. Volgens NRC Handelsblad zijn er ver ens dat Nederlandse drugshandelaren voetballers van Ha- i en Kortrijk hebben omgekocht om resultaten te beïn- i van wedstrijden waar ze in het illegale circuit op gok- )|j| fee of drie voetballers met de Belgische nationaliteit die elbeke of Kortrijk speelden, zullen worden verhoord. Het eldt dat de Nederlandse justitie in het onderzoek naar de aire op de zaak stuitte. Hoofdverdachte zou Kris J. zijn, Jook vermoedt wordt dat hij drugsgeld investeerde in de klasse van de Nederlandse zaalvoetbalcompetitie. st Siemerink i ham» Jan Siemerink heeft de tweede ronde bereikt van illengertoernooi in het Amerikaanse Birmingham. De enUrger klopte de Amerikaan Jonathan Stark met 6-1, 6-4. ink komt in de tweede ronde uit tegen de Belg Rochus. erland onder achttien naar EK Het Nederlands elftal onder achttien jaar, met in de fe doelman Cor Varkevisser (ex-Quick Boys) en de Noord- verdediger Marcel Akerboom, heeft zich geplaatst voor [van 17 tot en met 24 juli in Duitsland. De ploeg van Jo- eskens speelde in de tweede kwalificatiewedstrijd in de leegte in Veendam met 2-2 gelijk tegen Noorwegen. Oran- [het eerste duel met 1-0. Het team dankte de kwalificatie e Europese titelstrijd vooral aan Boutahar. De speler van bord tekende in de laatste minuut voor de beslissende ge- [cer. In de eerste helft had hij de score voor Nederland ge- wint inhaalduel fUK» MSV heeft het inhaalduel tegen Rotterdam 2 ge- [n met 81-63. De Noordwijkse basketballers kenden een ime start, maar toen het eenmaal ging draaien-bij de loeg stonden de Rotterdammers snel op achterstand, door de jarige Jan Koek, die nauwelijks kon missen, liep it naar 36-19. Rotterdam kwam terug via driepunters, [eek halverwege tegen een 45-33 achterstand aan. In de helft kon coach Coach Burhan Alibegovic kon zijn bank- veel speeltijd gunnen zonder dat de zege in gevaar Topscorer bij de Noordwijkers was Jan Koek die 28 pun- aantekenen en 13 rebounds pakte. I Madrid favoriet bij bookmakers Real Madrid is bij de Engelse bookmakers favoriet in lie van de Champions League op 24 mei in Parijs tegen ftia. De club staat met 8-11 genoteerd. Blind keert bij Ajax te- trainer van de Al-juni- Ijax is volgens algemeen ;ur Frank Kales 'in prin- >nd' met de oud-speler, februari opstapte als di- spelersbeleid. Het linge akkoord moet al- iog schriftelijk worden igd. d is aanvankelijk door 1 idriaanse, de nieuwe rainer van Ajax, gepolst ïen terugkeer als jeugd- Later voerde hij ook :en met Kees Zwam- le nieuwe directeur op- ;en van Ajax. Bij het e juniorenteam wordt jarige Blind de opvolger •hn van 't Schip, die se bij de A-selectie isisteren. (d heeft onlangs de cur sus Oefenmeester 1 afgerond. Volgend seizoen zal hij zijn werk als jeugdtrainer bij Ajax combineren met de cursus Coach Betaald Voetbal, waar aan het hoogste trainersdiplo ma is verbonden. „Ajax Al vind ik een goede opstap", zei Blind. „Dat hebben talrijke trainers in het verleden bewe zen. Het is in mijn ogen het geschikte-begin van het traject voor iemand die als trainer in het betaald voetbal terecht wil komen." Over zijn spraakmakende vertrek als directeur spelers- beleid wil Blind niets meer zeggen. Ongemakkelijk had hij zich niet gevoeld, toen hij voor de onderhandelingen te rugkeerde op de Ajax-burelen. „Adriaanse en Zwamborn hebben het niet meegemaakt. En ik heb steeds gezegd dat ik niets heb tegèn de club Ajax en de mensen die er werken." HANNOVER BERNIE VAN UNEN Johan Aantjes was woest. Op de jurytafel, op de twee scheidsrechters. Door enkele dubieuze beslissingen leek de nationale waterpoloploeg twee zekere punten te moeten inle veren. Even leek het uitzicht op Sydney in troebel water te ko men, maar Nederland hield de rug recht. Door de 11-10 over winning op Roemenië zette Oranje tijdens het olympisch kwalificatietoernooi in Han nover weer een belangrijke stap in de richting van de Spe len. Tot aan het incident in de vierde periode had Nederland de wedstrijd onder controle. De ploeg van Aantjes leidde soeverein met 10-6. Halverwe ge het laatste deel stuurden de Oranje blijji na 11-10 zege op Roemenië in de race voor Olympische Spelen scheidsrechters Harry van der Meer en Hans Nieuwenburg tegelijkertijd uit het water. Al leen zagen de beide spelers het teken van de arbiters niet. De Sloveen Margeta stak vier vin gers, het nummer van Van der Meer, in de lucht, maar de Oranje-pion zag slechts de vin gers van Margeta's collega Cog- gan. Die bestrafte Hans Nieu wenburg met een persoonlijke fout. De speler van Polar Bears zag op zijn beurt weer alleen het teken van de Sloveen. Van der Meer en Nieuwen burg bleven in het water liggen, een doodzonde in het waterpo lo. Die overtreding werd be straft met een strafworp. Van der Meer kreeg aan de jurytafel een extra (zijn derde) persoon lijke fout, maar zag het teken (de rode vlag) niet. Hij bleef derhalve rondzwemmen. Toen de jurytafel dat ontdekte, mocht Roemenië opnieuw de bal vanaf vier meter afstand op doelman Arie van de Bunt af vuren. Door alle hektiek en opwin ding was de Nederlandse voor sprong teruggelopen tot 10-9. Marco Booij maakte aan alle onzekerheid een einde door twee minuten voor het einde 11-9 op het bord te schieten. Aantjes had zich direct na af loop weer redelijk onder con trole, maar was in de tumul tueuze slotfase 'even over de rooie' geweest, bekende hij eerlijk. „We speelden heel goed. We hadden de overwin ning min of meer op zak, maar door toedoen van de scheids rechters en de jurytafel zouden we de zege bijna nog verspelen. Daar kan ik niet tégen." Met Van der Meer verloor Nederland een belangrijke steunpilaar. „De scheidsrech ters en de jurytafel zaten te klo ten," mopperde Aantjes. „Nie mand van ons heeft een rode vlag gezien. Die moet omhoog worden gestoken ten teken dat een speler zijn derde persoon lijke fout heeft en dus niet meer mag meedoen. Door zo'n fout i gingen we bijna de boot in. Maar ik ben ontzettend blij dat we het toch gered hebben. Dat is het belangrijkste." Harry van der Meer stak na aflooop de hand in eigen boe zem. Hij wist natuurlijk ook wel dat hij een derde persoonlijke fout had gekregen, maar pro beerde door de mazen van de jury te komen. „Ik had er ge woon uit moeten gaan," trok hij het boetekleed aan. „Stom. Ik hoopte dat Hans die per soonlijke fout zou krijgen. De scheidsrechters hadden het spel even moeten stil leggen toen Hans en ik in het water bleven liggen. Daar lag het pro bleem." Hans Nieuwenburg had zich graag willen opofferen voor Van der Meer, maar kreeg daarvoor geen kans. „Ik wilde de derde persoonlijke fout van Harry wel pakken, maar dat liep even fout. Gelukkig zijn we overeind gebleven en zijn we nog volopin de race voor Syd ney." Nederland-Roemenië 11-10 (4-2, 3-3, 2-1, 2-4). Doelpunten Nederland: Harry van der Meer 5, Marco Booij, Bas de Jong beiden 2, Gerben Silvis, Hans Nieuwenburg beiden 1. Kleine zege op Valencia doet roep om vertrek Van Gaal niet verstommen In Europees voetbal is niets onmogelijk, riepen de Spaanse kranten vooraf aan de kraker van Barcelo na tegen Valencia. Toch gelden zelfs in de Cham pions League de onge schreven wetten. Eentje daarvan is dat een 4-1 ach terstand bijna niet goed te maken is. Barcelona had gisteravond in de return niet eens zicht op de fina le. Valencia, de Europese revelatie kwam geen mo ment in de problemen. Ook niet aan het einde van het duel, toen Barcelona een achterstand omboog in een 2-1 overwinning. Het was slechts een schra le troost. Maar Valencia gaat op 24 mei in Parijs met Real Madrid uitmaken voor wie de hoofdprijs is. BARCELONA ANDRE HOOGEBOOM Vooraf was de illusie nog ge koesterd in het Barcelona- kamp. Door Van Gaal, door vrij wel alle spelers. Met 3-0 win nen, dat moest kunnen. Het kunstje was tenslotte al geflikt tegen Chelsea. Maar deze keer bleef een wondertje uit. De tel ler bleef hangen op 2-1, geheel volgens de ongeschreven wet van het Europese voetbal en binnen de door Valencia toege stane marges. Barcelona anno 2000. Het is een grillige ploeg die het oog van de hele wereld op zich ge richt weet. Zo veel vedetten, zo veel koopkracht, zo'n ambitieu ze trainer. Maar met heel veel geld kan nog geen toegangsbe wijs tot de finale van de Cham pions League worden gekocht. Daar is veel meer voor nodig. Teamgeest, zelfvertrouwen, passie en vooral realiteitszin. Dat had Barcelona niet in de twee wedstrijden tegen Valen cia. De cijfers leren dat Valencia éen bijna niet te kloppen ploeg Patrick Kluivert wordt op de hielen gezeten door Jocelyn Angioma van Valencia. FOTO REUTERS is voor de Catalanen. In de pe riode Van Gaal speelde Barcelo na zeven keer tegen Valencia. En of het nu in Camp Nou of in het Mestalla-stadion was, Barca kon van die wedstrijden slechts één competitieduel winnen. De medische staf van Barce lona had Figo weer fit gekregen voor de partij tegen Valencia. De Portugees, uitblinker tegen Chelsea, had de sleutel van de wedstrijd in handen gekregen, maar zei vooraf al dat hij niet als de redder van Barcelona be stempeld wilde worden. Dat werd hij ook niet. Figo speelde, Xavi speelde, Puyol, de falende verdediger in Valencia niet. Rei ziger stond op rechts en dat had verdedigend een beter ef fect. Hij verdedigde degelijk en stond bovendien aan de basis van twee van Barcelona's mooi ste kansen in de eerste helft. Patrick Kluivert verprutste ze allebei. Ook Rivaldo kwam niet in het stuk voor, net als zaterdag avond tegen Rayo Vallecano. De Braziliaanse vedette lijkt het helemaal zat te zijn in Barcelo na. Zijn ruzies met Van Gaal en met de rest van de ploeg heb ben de knop bij hem volledig omgezet. Rivaldo is slechts uit op eigen roem. Hij zag gister avond geen medespeler vrij staan, had slechts oog voor de bal aan de eigen voet. Barcelona verzuimde in de eerste helft Valencia in hoog tempo onder druk te zetten, al was de aartsrivaal kwetsbaar. Liefst zes spelers liepen al met een gele kaart op zak en zouden de finale op 24 mei missen als ze tegen een nieuwe waarschu wing aanliepen. Maar Barcelo na speelde voorzichtig, was huiverig voor de tegengoal, die een einde zou maken aan alle illusies. Dus werd gekozen voor een voorzichtige opbouw, zon der enig opportunisme. Daar wist het gedisciplineerde Valen cia wel raad mee. Boudewijn Zenden kwam geen enkele keer langs Angioma en als dat wel lukte viel de Franse verdediger terug op zijn fysieke kracht. Hij had nog geen geel. Valencia raakte geen moment van de kook. Het was teleurstel lend te zien hoe Barcelona, dat in de Europese campagne al 27 keer had gescoord, aanvallend volstrekt machteloos was. Ster ker, de beste mogelijkheid van de wedstrijd was nog voor Va- lencia-middenvelder Mendieta, toen hij direct na de rust via een vlijmscherpe combinatie het hart van dé Barcelona-ver- dediging aan stukken scheurde. Hij kon alle kanten uit, maar schoot naast. Het roemloze ver trek van Zenden (voor Simao) stond gelijk aan de totale over gave, want er was nauwelijks voordeel uit te behalen. Rivaldo mocht blijven staan, en dat gold ook voor Kluivert. die eveneens onzichtbaar bleef. Barcelona speelde plichtma tig, als een verwende ploeg, smeekte en zeurde om de hulp van de scheidsrechter, om een strafschop bij valpartijen van Figo en Rivaldo. Valencia kroop ondertussen meer en meer uit z'n schulp en het fantastische middenveld, het hart van het Spaanse team voor EURO 2000, overvleugelde de opponeneten. Een treffer kon dan ook niet uitblijven. Mendieta, die eerst nog naast had geschoten, velde in het tweede bedrijf het vonnis via een prachtige uithaal: 0-1 En weer rolde het oorverdo vende 'fuera, fuera' van de tri bunes. Nu nog imposanter dan afgelopen zaterdag. 'Vertrek, vertrek'. Van Gaal reageerde haast provocatief door Abelar- do, de man die net met gevaar voor eigen leven een inzet van Angulo van de lijn had gehaald, te wisselen voor Litmanen. Het fluitconcert was striemend, maar werd snel gedoofd door Frank de Boer. De verdediger kopte de corner van Figo met veel gevoel in: 1-1. De laatste minuten van het duel waren voor de socio's. Camp Nou gilde, smeekte en riep 'weer om het vertrek van Louis van Gaal en de spelers deden het enige wat in hun macht lag om de trainer te steu nen. Philip Cocu scoorde in blessuretijd en deed het strie mende fluitconcert verstom men, Maar de 2-1 zege stelde uit eindelijk niets voor. Het was een troostprijs voor een ploeg die dit seizoen veel te grillig was om recht te hebben op een plaats in de het statige Parijs, waar twee betere en completere ploegen uit Spanje mogen strij den om de Europese hoofdprijs voor clubteams. Barcelona: Hesp; Reiziger, Frank de Boer. Abelardo (76. Litmanen) en Xavi; Figo. Guardiola (69. Sergi). Cocu en Zenden (63. Simao); Kluivert en Rival do. Valencia: Canizarcs; Angioma (86. Ge- rardo), Djukic, Pellegrino en Carboni; Farinos, Gerard Lopez, Mendieta en Gonzalez (74. Albelda); Angulo en Claudio Lopez. Katwijker volgt trainer Van Zwam PHILADELPHIA RTR/ANP De Indiana Pacers hebben ruim de leiding geno men in de halve finales van de Eastern Conferen ce in de NBA. Het team van Rik Smits versloeg woensdag de Philadelphia 76'ers met 97-89 en staat nu met 3-0 voor in de best-of-seven-reeks. Het lijkt erop dat de Pacers voor het tweede achtereenvolgende seizoen Philadelphia uit de play-offs werken. Het was woensdag dan ook een beladen wedstrijd-in Philadelphia, waar een vij andig gestemd publiek de Pacers opwachtte. Een van de spelers die het zwaar te verduren kreeg, was Reggie Miller maar die putte juist kracht uit de verwensingen die hij de hele wed strijd naar zijn hoofd geslingerd kreeg. „Ik hou ervan, hoe meer hoe beter. Het hoort bij de play offs", zei hij. Miller kwam tot 29 punten en provoceerde het thuispubliek in de slotseconden van de wedstrijd door nonchalant de bal tussen zijn benen te stui ten en daarbij naar de Philadelphia-fans te sta ren. Die koelden hun frustraties door voorwer pen op de speelvloer te gooien. Rik Smits kwam tot een totaal van 6 punten en liep tegen zijn vijf de persoonlijke fout op halverwege het derde kwart. In de Western Conference versloegen de LA Lakeis in Los Angeles de Phoenix Suns met een punt verschil: 97-96. Door die overwinning leidt de ploeg de best-of-seven met 2-0. LEIDEN/KATWUK en heeft het als een ver- ig ervaren dat in de vier de van het NK schaken iputer bij wijze van uit- ng niet in het middel van de belangstelling Fritz SSS* speelde een ze remise tegen Dimitri rman, die zich daardoor 't beest' handhaafde op te plaats. Loek van Wely, punt deelde met Jeroen naakt ook nog deel uit i gezelschap koplopers, zich gisteren Sergej Ti- voegde. De ex-Rus re- »f met John van der Wiel :el klote'). Dat gebeurde kend in een partij waarin Wiels geliefde Svesjni- iant van het Siciliaans 'ord kwam. van der Sterren heeft stapje terug moeten 5e Amsterdammer zorg de deze keer voor commotie óp het bord door een even opmer kelijke als lelijke uitglijder tegen Dennis de Vreugt. De Europese jeugdkampioen heeft tot dusver geen potten kunnen breken, ge tuige ook zijn score van een half uit drie. De 20-jarige bijna- grootmeester uit Lisse ging er deze ronde eens goed voor zit ten, maar opnieuw leek hij een vervelende middag tegemoet te gaan, zeker toen hij met nadeel uit de (onregelmatige) opening kwam. „Ik speelde aanvankelijk wat passief," keek de zwartspeler vergenoegd op de gebeurtenis sen terug. „Ik kwam zelfs slecht te staan, maar ik kon terugko men doordat Van der Sterren mijn 14e zet e5 miste. Later overzag hij de manoeuvre met mijn paard via b8 en c6 naar d4. Toen stond ik fantastisch. Sterker, daarmee was het wel Van der Sterren had daar wei nig tegenin te brengen. „Ik had e5 natuurlijk nooit mogen toe laten. Dat vind ik knap stom van mezelf. In het eindspel ver loor ik de controle over de stel ling. Ik heb Dennis - als gevolg van zijn resultaten tot dusver - een beetje onderschat, maar dat is nu eenmaal een zwak punt van mij. Dennis is natuur lijk geen klein kind." Veel belangstelling ging er gisteren in de Rotterdamse ge meentebibliotheek uit naar de topper tussen Jeroen Piket (wit) en Loek van Wely,. de twee grootmeesters die ongetwijfeld hoge ogen gooien in de strijd om de titel. De opening, een Grünfeld, was een 'ouwetje'. Wit bracht een bekend kwali teitsoffer op al, Van Wely ging er op in, maar gaf het voordeel kort erna weer terug. Daarna is er van voordeel voor een van de partijen geen sprake meer ge weest. De zwarte aanval op de vijandelijke koningsveste (met de dame op h2 en na Lh3 slaand op g2) zag er onheilspel lend uit voor Piket, maar deze had haarfijn berekend dat er voor zwart geen beslissend voordeel inzat. Piket: '„Het was een scherpe partij, waarin het evenwicht geen moment verbroken is ge weest. Ik heb ook na afloop niets gezien waarmee een van de partijen voordeel zou kun nen behalen. En Loek heeft ook niets gezien." Van Wely sprak eveneens van een correcte remise. „Ik wös wel verrast door de scherpe va riant waar Jeroen voor koos, want die speelt hij vrijwel nooit. Ik heb dan ook veel tijd ver bruikt, maar in gevaar ben ik niet geweest." Fritz SSS* en Dimitri Reinder- man kozen gisteren voor de hoofdvariant van het Konings- Indisch. Zwart (Reinderman) kwam licht in het voordeel, maar van veel betekenis bleek dat niet te zijn. De in meer dan één opzicht kleurrijke groot meester uit de hoofdstad over zijn tactiek: „Ik wilde een geslo ten stelling bereiken en dat is gelukt. Ik ben tevreden met de remise." Dimitri Reinderman („Ik had wat hoofdpijn; de computer heeft daar geen last van") be hoort ook de schakers die sterk gekant zijn tegen de deelname van een computer aan het NK. Maar hij heeft zich over zijn be zwaren heen gezet. „Niet spe len betekent geen punt en min der geld uit de prijzenpot. Dat was me het niet waard. Maar ik blijf tegenstander. Het was veel beter geweest om een 'gewoon' kampioenschap te houden en vervolgens een match tussen de winnaar en de computer te or ganiseren." LOMAN LEEFMANS FC Utrecht, Sparta en NAC wil- den hem wel inlijven, stuk voor stuk eredivisionisten. Gister avond hakte de 19-jarige Kat- j wijker Danny Guyt de knoop door. Hij gaat een contract te- kenen bij TOP Oss, de hekken sluiter van eerste divisie. „Ik zal niet ontkennen dat het feit dat Wim van Zwam daar trainer wordt een grote rol heeft ge speeld. Verder is de kans op een plaats in basis bij TOP natuur lijk het grootst. Je speelt toch voor de tv-camera's en laten we eerlijk zijn, het kan bij die club alleen maar beter gaan." Guyt, die in het verleden uit kwam bij de landelijke jeugd van ADO Den Haag, brak het afgelopen seizoen door bij kampioen w Katwijk. Door zijn goede prestaties en jonge leef tijd wekte hij de interesse van verschillende profclubs. Uitein delijk beleven NAC en TOP over. Samen met zijn zaakwaar nemer Cees Goudkuil viel de keuze op het laatste. In Noord Brabant blijft hij onder de hoe de van Van Zwam die ook in het betaalde voetbal gaat debu teren. „Dat is vertrouwd. Hij weet wat ik kan en hij wilde me graag meene.men. Tijdens de gesprekken met de staf van TOP kreeg ik te horen dat het publiek in Oss bestaat uit harde werkers die op zaterdagavond dezelfde instelling verlangen van hun voetballers. Als Katwij ker zit ik daar dus niet verkeerd. Ik krijg een fullprof-contract waardoor ik mijn baan kan op zeggen. Na de nacompetitie met Katwijk ga ik even snel tien dagen op vakantie want begin juli wordt ik al in Oss verwacht. Van die laatste plek afkomen, dat wordt de eerste uitdaging."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25