7 Noordwijk gedoogt bewonen vakantieh Op al uw vragen hebben wij een antwoori 0800 - 0327. Duin Bollenstreek Spoedonderhoud scholen in Rijnsb Bussen krijgen i voorrang in Kat 'Monumentale' bollenschuur onder slopershamer Een bezoekregeling met je eigen fruitboom 01 A. i.h u gt Kies AV-Standaar< of AV-Top al voor 22,50 per maand! 4 Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 DONDERDAG 11 MEI 2000 Inbreker postkantoor gepakt sassenheim Kort na de melding dat er werd ingebroken in het postkantoor aan de Hoofdstraat in Sassenheim kon de politie gisteren twee verdachten aanhouden. Toen de politie bij het postkantoor kwam zag ze nog net iemand onder een hek door kruipen. Van een voorbijganger hoorden de agenten vervolgens dat een auto met gedoofde lichten richting Kerklaan reed. Even later haalden agenten op de Vaartkade een auto naar de kant met twee inzittenden. Een van hen werd herkend als degene die onder het hek doorkroop. De twee verdachten zijn 20-jarige Amsterdammers. PTT Post deed aangifte van een aantal vernie lingen in het kantoor, maar er is niets gestolen. Aanrijding na 'slepen' door bromfiets voorhout Op het fietspad langs de Leidsevaart in Voorhout botsten gisterochtend twee fietsers op elkaar. Dat kwam door dat een 15-jarige Noordwijkerhouter zich liet voortslepen door een bromfietser. Hij had ter hoogte van de KTS de bromfietser net losgelaten maar kon een voor hem fietsende Noordwijkse vrouw van 38 jaar niet meer ontwijken. Die kwam ten val en raakte gewond aan haar schouder. De jongen kwam er met schaafwonden vanaf. Hij krijgt wel een proces-verbaal, evenals de een jaar oudere bromfietser. Auto en bromfietser botsen sassenheim Een 19-jarige Sassenheimer werd gistermiddag op de Hoofdstraat aangereden door een auto die rechtsaf de Koet- siersweg in wilde slaan. Hij raakte licht gewond en moest voor controle naar het Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp. De be stuurder van de auto, een 34-jarige Sassenheimer, had voorrang moeten verlenen. Pronk schrapt milieuboete Rijnsburg runsburg Minister Pronk heeft een streep gehaald door de boete van meer dan een ton, die hij de gemeente Rijnsburg een jaar geleden had opgelegd. Rijnsburg kreeg de boete omdat de afdeling milieu haar zaken niet goed op orde had. Rijnsburg te kende destijds beroep aan bij de Raad van State tegen de hon derdduizend gulden korting die Pronk de gemeente oplegde. Het verweer was dat Rijnsburg inmiddels samenwerkt met Kat wijk en Valkenburg en dat op die manier de achterstanden wor den weggewerkt. Pronk heeft zich door die redenering laten overtuigen. Hij heeft aangekondigd de kosten die Rijnsburg moest maken bij de Raad van State te vergoeden. Daarmee is een slepende kwestie voor het dorp tot een goed einde geko men. Het gemeentebestuur brak zich al jaren het hoofd over de achterstanden op milieugebied. Katwijk en Valkenburg: milieustraat katwijk/valkenburg Katwijk en Valkenburg gaan de mogelijkhe den voor een gezamenlijke milieustraat - een centrale plek waar grofvuil kan worden ingeleverd - onderzoeken. Ze geven daar toe het bureau Witteveen en Bos uit Deventer binnenkort op dracht. Katwijk heeft twee locaties voor een gezamenlijke mi lieustraat op het oog: het eigen opslagterrein in 't Heen of het terrein van het afvalverwerkingsbedrijf dat eveneens op bedrij venterrein 't Heen te vinden is. De kosten van het onderzoek naar de milieustraat bedragen 25.000 gulden. Vogelexcursie Waterleidingduinen noordwuk De vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk organiseert op zaterdag een speciale vogelexcursie in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Om zeven uur begint de excursie bij de ingang 'De Zilk', vlak naast de Provincialeweg (afslag De Zilk, Hillegom) om vervolgens van Leiden, via Katwijk naar Vogelenzang te voeren. Vogels als de nachtegaal, fitis, ge- kraagde roodstaart en de zomertortel zijn hoogstwaarschijnlijk te horen en wellicht te zien. Elke deelnemer kan voor een geldig toegangsbewijs zorgen bij de ter plaatse aanwezige kaartjesau tomaat van De Zilk. Zomercompetitie darts in Meerkoet LissERBROEK In de Meerkoet in Lisserbroek wordt weer een zo mercompetitie darts gehouden. In-de grote zaal van het dorps huis vinden op 11 mei, 25 mei, 8 juni, 15 juni en 22 juni de wed strijden plaats. Inschrijven kan op die avonden vanaf 19.30 en de eerste wedstrijd begint om 20.15 uur. De kosten bedragen 3,50 gulden per avond. Voor meer informatie dorpshuis de Meerkoet, tel: 0252-413457. Stride regels voor nieuwe eigenaren De gemeente Noordwijk gaat geen mensen uit hun va kantiehuisjes zetten. Wie kan aantonen momenteel een recreatiewoning het hele jaar als woonhuis te gebruiken, wordt ook in de toekomst gedoogd. Naar schatting geldt dat voor de bewoners van ongeveer zeventig van de 752 vakantiehuisjes in het dorp. Het voorstel staat in een uit gelekte nota die nog niet door de gemeenteraad is be sproken. noordwijk job de kruiff gangstermijn waarin de vaste bewoners naar een ander huis Het college van burgemeester op zoek moesten. Zo'n aanpak en wethouders heeft ook een dreigt echter gepaard te gaan nog hardere aanpak overwo- met moeizame juridische pro gen, bijvoorbeeld met een over- cedures. Daarom wordt nu een zogeheten uitsterfbeleid verko zen. Wie al permanent in een zomerhuisje woont, mag blij ven. Anderen, en ook nieuwe kopers, mogen van november tot februari niet op werkdagen in hun huisje verblijven. Met die formulering denkt Noord wijk een haalbare manier te hebben om de vaste bewoning tegen te gaan. Beter dan met bijvoorbeeld de eis dat mensen een ander woonadres hebben; dat is niet te controleren. De huidige vaste bewoners kunnen straks van de gemeente een gedoogverklaring krijgen. Daarin staat ook dat ze het bij de gemeente moeten melden als ze hun huisje verkopen. Nieuwkomers komen alleen in aanmerking voor zo'n verkla ring als ze kunnen aantonen om een dringende reden tijde- lijk'in een vakantiehuisje te wil len. Die reden kan in tijdelijk werk, sociale omstandigheden - echtscheiding bijvoorbeeld - of een (uitgelopen) verbouwing gelegen zijn. Ook is een beroep op de gedoogregeling mogelijk voor wie niet het hele jaar, maar juist wel in de winter maanden in zijn huisje wil. De gemeente bestrijdt de per manente bewoning om het lan delijke karakter van de Duin rand te behouden. Daarin past geen 'verstening' en ook geen toename van de verlichting en van het verkeer in het gebied. Het enige voordeel van vaste bewoners, meer sociale contro le in de bungalowparken, weegt daar niet tegen op, vindt de ge meente. De invoering van het nieuwe beleid vergt vooral in het begin een flinke inspanning. Alle eige naren van vakantiewoningen krijgen een brief en een deel van hen zal een ring willen. De daarom iemand gen in dienst te Niets doen omt maar om zeveni vindt het college In de toekomst meer houten hi nen te worden vefei mensen makkelij jaar blijven wonen is de toestand markt, zeker in Ni danig dat de vooral bij starters als woning. )rp iden cjaa per: Grc uitvt ge ht te %k v!St egei nd\ inro bef runsburg peter van egmond Basisschool de Wegwijzer kampt met een verzakt school plein. Op regenachtige dagen ontstaan er plassen voor de deur en is het onmogelijk de school met droge voeten te be reiken. De gemeente stelt geld beschikbaar (waarschijnlijk zo'n 9.000 gulden) om dit euvel te verhelpen. Ook andere scho len kampen met onderhouds- problemen die om een snelle oplossing vragen. Zo heeft de Oranje-Nassau - school (locatie De Poel) last van een verzakt riool. Er dreigen verstoppingen of zelfs breuken in de leidingen, die vervolgens weer voor stank zorgen. De gemei it hier de portemon i om reparaties te >g< De locatie De van de Oranje-1 toe aan een e: Formeel werd ruimte al als meegeteld. Die bouwd tot e Kleuterschool de de Korte Vaart paar jaar gesloopfcai dat wel halen, geeft 15.000 vensverlengend De aanpassingée taald uit het houdsbudget. katwijk peter blok De oude bollenschuur aan de Commandeurslaan in Katwijk. foto wim dijkman Katwijk maakt zichzelf volstrekt belachelijk door de ruim honderd jaar oude bollen schuur aan de Commandeurslaan 3 de ene dag nog voor te dragen als kandidaat voor de gemeentelijke monumentenlijst, terwijl ze de eigenaar van de schuur de andere dag een sloopvergunning wil afgeven. Dat von den gisteravond verreweg de meeste leden van de raadscommissie voor verkeer, ruim telijke ontwikkelingen milieu (VROM). RPF-fractievoorzitter Ten Hove vindt dat de gemeente zich hiermee volstrekt onge loofwaardig heeft gemaakt. ,,Dit is zó te genstrijdig. Hoe kun je nu iets dat je blijk baar van cultuurhistorische waarde vindt en op de monumentenlijst wilt zetten bij wijze van spreken op hetzelfde moment la ten slopen. Dit is echt onverkoopbaar. Dit snapt niemand. De integriteit van het openbaar bestuur is hier in het geding. De besluiten en voorstellen van het college van burgemeester en wethouders blijken hier mee van nul en generlèi waarde." PvdA'er Griep sloot zich bij Ten Hove aan, net als de meeste andere raadsleden die de gang van zaken maar vreemd vonden. Wethouder Berkheij (CDA) was het niet met deze commissieleden eens. Volgens hem heeft hij de procedure 'voor de volle honderd procent zuiver gevoerd'. ,,Ik heb mij aan alle regels gehouden en u nadruk kelijk om advies gevraagd. Ik wil u in dezen niet passeren. Als u de bollenschuur wilt bewaren, moeten wij hem als gemeente misschien maar kopen. En wilt u dat niet, dan geven wij een sloopvergunning af. Ik laat aan u de keuze." Volgens Berkheij heeft hij puur formeel gehandeld door de procedure voor plaat sing van de oude bollenschuur op de mo numentenlijst op te starten. „Anders krijg ik straks weer allerlei verwijten waarom ik niet mijn best heb gedaan om de bollen schuur op de been te houden. Nou, dat heb ik dus wel gedaan. Maar tegelijkertijd kan ik een sloopvergunning niet weigeren en dat doe ik dus ook niet. Hoewel de raadsleden er een onbehaag lijk gevoel aan overhielden, mocht wat hen betreft de sloopvergunning worden afgege ven. Zij hadden namelijk voor de bollen schuur geen geld over. De eigenaar van de oude bollenschuur wil op de plek van de schuur huizen bouwen. Alle lijnbussen van 'streekver voerder Connexxion krijgen binnenkort in Katwijk op zes verschillende plaatsen voorrang op het autoverkeer. Daartoe worden er bij zes kruispunten met verkeerslichten speciale detectielussen aangelegd. Als een bus een kruispunt nadert, zorgen deze lussen ervoor dat de busgroen licht krijgt of houdt en zonder stoppen kan doorrijden. Met de voorrangsregeling wordt het openbaar vervoer volgens de gemeente niet alleen sneller maar ook aantrekkelijker gemaakt. De gemeente streeft ernaar om het autogebruik te rug te dringen en het gebruik van het openbaar vervoer te sti muleren. Wel vindt de gemeen te dat het autoverkeer door de voorrangsregeling voor lijnbus sen niet benadeeld mag wor den in de vorm langdurige wachl verkeerslichten, er aan het groen&ide bus een limiet ge i. bus langer weg deer", nog een halte moet hij toch wacta te: De Connexxioi gen onder meer ij' gen Biltlaan/Hooi weg/Waterloopje/ voorrang, net als plekken aan de H de Zeeweg. De ling kost ruim 5( Daarvan neemt gulden voor zijn provincie betaalt 50.000 gulden, gaat de provincie ook geld beschikbjn.] voor onderhoud rangssysteem. Zo Katwijk dat Co kosten voor neemt. ini :un c Een bezoekregeling met je ei gen fruitboom, kijken of 'ie het goed doet en in het najaar je eigen appels plukken. Het kan op familielandgoed 'De Ol menhorst' in Lisserbroek. Voor 25 gulden inschrijfgeld en 15 piek per jaar kan iedereen een boom adopteren. Een volwas sen boom welteverstaan, zodat de nieuwe vader of moeder niet jaren hoeft te wachten op de oogst. Tijdens de bezoekweek- einden kunnen de adoptieou ders kennis nemen van de groei en bloei maar ze hoeven niet ie dere dag met een gietertje en een snoeischaar langs te ko men. Dat soort onderdelen van de verzorging neemt landgoed eigenaar Florian de Clercq voor zijn rekening. De Clercq heeft nog meer ei genzinnige ideeën. Zo kunnen kinderen hun verjaardag op het landgoed vieren en kunnen lief hebbers in het najaar zelf hun appels plukken. Vorig jaar zette De Clercq midden tussen de fruitbomen een boshuis neer voor feesten en seminars. „Zonder vergunning", lacht hij. „Anders had het jaren geduurd voordat ik mocht bouwen. Soms moet je snel handelen." De Olmenhorst 'nieuwe stijl' is vijfjaar geleden ontstaan. „Ik ben geen rasechte boer", vertelt Florian. „Ik heb het wel gepro beerd, dag en nacht in die tuin bezig zijn, mijn ziel en zaligheid erin gegooid, maar het was niet genoeg. Voor mezelf niet en economisch gezien ook niet, want de fruitteelt staat er slecht voor. Het gat tussen producen ten- en consumentenprijs is veel te groot. Daar kun je wel over miepen en griepen, maar wat heeft dat voor zin." De fruitteler stond voor een di lemma. Het familiebedrijf op doeken of zoeken naar een an dere manier om het hoofd bo ven water te houden. „De druk -v.- - Gratis. In de Olmenhorst in Lisserbroek kunnen particulieren een fruitboom 'leasen'. Voor eigenaar Florian de Cler cq een methode om het familiebedrijf in stand te houden. foto marklamers was groot. Ik ben de vijfde ge neratie die het landgoed draai ende houdt en ik zou dan dege ne zijn die het opdoekt. Heel moeilijk." Florian en zijn vrouw Rosema- rie beseften tijdens een open weekeinde ter ere van het 100- jarig bestaan in 1994, dat de kracht van 'De Olmenhorst' niet in de appels zit, maar in de sfeer. „Het belangrijkste pro duct dat we hebben zijn niet die appels, maar de Olmen horst zélf. De beleving op dit landgoed is er één van rust en ruimte, midden in de Randstad tussen de oprukkende nieuw bouw en opstijgende vliegtui gen. Eigenlijk verkopen we een sfeer, een gevoel. En dat inzicht kwam tijdens het eeuwfeest. We werden overlopen door pu bliek. Zesduizend mensen wil den allemaal de Olmenhorst zien en door die drukte ging al les mis. Parkeren, horeca, noem maar op. Maar het gonsde hier, er hing een geweldige sfeer." In rap tempo ontwikkelde de familie De Clercq een toegan kelijker landgoed. Markten, evenementen met grote tenten op een grasveld, familiepick nicks, kinderfeestjes en zelf ap pels plukken. „Eigenlijk hebben we maar één doel, het in stand houden van dit landgoed. Maar dan moet het wel economisch gezond zijn en als je dat met het verkopen van appeltjes niet meer kunt redden, moet het anders." De landgoedwinkel is ook een project waarmee Florian de Ol menhorst draaiende probeert te houden. In de winkel verkoopt de familie uiteraard groenten en fruit, maar ook kaas, eieren, Eco-vlees en luxe artikelen. Het Olmenhorster appelsap is in middels een 'topper' geworden. Hele kratten verdwijnen in kof ferbakken van af- en aanrijden de klanten. Er wordt zoveel sap gedronken dat De Clercq soms bij andere fruittelers.appels koopt voor 'zijn' appelsap. „Het loopt goed op de Olmenhorst", zegt de eigenaar. ,,A1 worden we er nog steeds niet rijk van. De adoptie van fruitbomen is weer een andere vorm om ons product aan de man te brengen zonder tussenkomst van de vei ling. Of er op deze manier wel genoeg in zit voor mij? Jazeker, ik ben een bevoorrecht mens. Ik kan zelfstandig iets uitden ken en uitvoeren. Dat is heel bevredigend." marian krugsman Voor meer informatie over 'De Ol menhorst' of het adopteren van bo men: 0252-413165. Dat verzekeringszaken ingewikkeld kunnen zijn, is Zorg en Zekerheid bekend. De mensen die bij ons echt alles van ziektekostenverzekeringen weten, hebben dan ook hard moeten studeren. En van deze knappe koppen kunt u gewoon gebruik maken. Als u bij ons bent aangesloten hoeft u alleen maar 0800 - 0327 in te toetsen. Want of het nu over polisvoorwaarden of be talingen gaat, wij geven u altijd antwoord. En dat vindt u bij vrijwel geen enkele andere zorgver zekeraar. Geïnteresseerd? Deze bon brengt u een stuk dichterbij. Ja. ik heb lie\ meer inform Postcode/Plaa Telefoon: len orden dan vragen. Stuur mij daarom )97 de ziektekostenverzekering van Zorg en 7|n iekenfonds Stuur ile ingevulde bon naar Zorg en Zekerheid, Antwoord nummer 10031.2300 VB Leiden, een fwstzegel is niet nodig. fLorg en Zekerh Zorg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichth BBBB BBBB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18