f Met Jamie is koken a piece of cake Veelzijdige vis niet erg populair pf tl Smaak Zalm met een luchtje Wijnproeverij aekleurde wortels en gezondheid stichting Leukemie dmode steeds meer k van combineren DAG 10 MEI 2000 Naked Chef Jamie Oliver wil met minimale moeite een maximum aan smaken op tafel zetten. foto gpd REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-5150265 Diverse internationale onderzoeken hebben de afgelopen jaren gewezen op de gevaren van de bacterie Listeria monocytogene- sis in vis. Vooral in gerookte zalm. maar ook in verse forel. Daarom heeft de Consumentenbond 50 stuks gerookte zalm ge test. De beruchte ziekteverwekker Listeria werd niet gevonden. Dat wijst op schoon werken tijdens het snijden en verpakken van (Je zalm. want daar treedt de besmetting meestal op. Toch zijn de geteste zalmen niet helemaal brandschoon. Er werd gekeken naar het totale aantal bacteriën in de zalm, zowel direct na aanschaf als tegen het eind van de houdbaarheidster mijn. Daarin werden opmerkelijke verschillen aangetroffen. Bij aanschaf blijkt de meeste zalm behoorlijk schoon. Met één uitzondering: één gerookte zalm van Foppen zat tegen de be- derfgrens aan. Daarentegen bleek het totale aantal bacteriën -in vaktermen het kiemgetal - aan het eind van de houdbaarheids termijn ('tht') vaak hoog. Weliswaar betreft dit vooral onschul dige melkzuurbacteriën, maar hoe hoger het kiemgetal. des te groter is in het algemeen de kans dat er ook schadelijke bacteri ën bij zitten. Nederland kent geen wettelijke regels voor dit kiemgetal. Wel heeft de Engelse keuringsdienst van waren normen opgesteld. Volgens die normen bezien waren 28 van de 50 stukken zalm aan het eind van de tht-datum nog goed; 17 waren matig en 5 slecht. 'Slecht' houdt in: meer dan tien miljoen eenheden bac teriën per gram gerookte zalm. Dit was het geval bij één zalm van Van Wijnen, een van Klaas Puul, tweemaal Foppen (waar onder de zalm die al bij aanschaf twijfelachtig was) en één van een viswinkel. De conclusie van de Consumentenbond luidt dan ook dat de houdbaarheidstermijn voor ver pakte zalm beter kan wor den bekort, omdat de bacteriologische kwaliteit aan het eind van de termijn een stuk minder blijkt te zijn. De consu ment kan volgens de bond het bes te de gerookte zalm kopen en eten waar van de tht-da tum nog niet in zicht is. In Engeland is hij in recordtem po uitgegroeid tot de beroemd ste tv-kok - en niet alleen om dat hij zulke fantastische ge rechten kan bereiden, ledereen, maar dan ook iedereen vindt hem 'a lovely lad'. Of het nu schoolkinderen zijn die later net als hij Naked Chef willen worden of hun moeders die in hem de perfecte schoonzoon zien. Zelfs Tony Blair heeft hem in de armen gesloten nadat Ja- mie op Number 10 voor hem en de Italiaanse premier een puik etentje verzorgde. Met z'n wilde, rossige haar, zijn jeans, sweatshirt en All Star gympen beantwoordt Jamie volledig aan het beeld van een gewone jongen. Hij bedient zich van eigentijdse straattaal, gerechten zijn pukka (vet) en ingrediënten wicked, maar uit alles blijkt dat de 24-jarige zoon van een pubeigenaar in Clave- ring, ten zuiden van Cam bridge, een welopgevoede jon geman is. Dat maakt hem geknipt voor The Naked Chef, het wekelijkse kookprogramma van BBC2, dat elke woensdag om 21.30 uur wordt uitgezonden. De titel slaat op hoe Jamie met eten omgaat: bestaande recepten worden door hem ontdaan, 'ge stript' als het ware, van inge wikkelde toestanden en restau rant-foefjes. Geef mij maar verse ingrediënten, aangevuld met kruiden en specerijen", zegt hij, „simpel bereid en op zo'n manier op het bord gelegd dat je precies kunt zien wat je eet." „Als ik mensen thuis uitnodig, dan is dat om lekker met ze te kunnen praten", licht hij zijn werkwijze toe. „Met minimale moeite wil ik een maximum aan smaken op tafel zetten." Dat verklaart waarom Jamie ci troenen uitknijpt met zijn blote handen en met een deegroller als een bezetene op takjes roze marijn en tenen knoflook ramt. Zijn enige keukenapparaat is de vijzel (en heel af en toe de ma- gimix). Van een paar bolletjes mozzarella, stukken perzik, ver se mint en in repen gescheurde prosciutto (gedroogde ham) maakt hij een wereldgerecht. Zo eenvoudig is koken, is de boodschap van Jamie's kookse- rie. De manier waarop hij dit wil uitdragen, verschilt echter hemelsbreed van andere tv- koks. Snelwandelend door Lon den of scheurend op z'n scoo ter doet hij inkopen op de markt, in buitenlandse winkels en bij bevriende collega's - al tijd op zoek naar de meest verse spullen. Met schokkende bewegingen volgt de camera Jamie terwijl op de achtergrond muziek van The Verve klinkt. Ondertussen staat the youngest chef on the block te koken en te keten in zijn flat waar hij de ene week zijn vrienden ontvangt en de volgende week de vriendinnen- club van Jules met wie hij, zo melden 'de bladen', kortgele den is getrouwd. Was hij drie jaar geleden nog een anonieme chef in The River Café, sinds zijn boeken bestsel lers zijn en er gemiddeld drie miljoen Britten naar zijn kook- programma's kijken moet je maanden tevoren een afspraak met hem regelen via zijn agen ten. Het begeleidende kook boek voerde een half jaar de bestsellerslijst van The Sunday Times aan en wereldwijd zijn er meer dan 400.000 exemplaren van verkocht. Dat Nederland Jamie in de ar men zal sluiten, lijkt slechts een kwestie van tijd. The Naked Chef is doorgedrongen tot RTL5 en nu is ook de Nederlandse vertaling van zijn eerste kook boek verschenen, 'De essentie van het koken'. De schrijver in kwestie kon helaas nog niet worden gestrikt voor een be zoek aan ons land, maar zijn uitgever verwacht The Naked Chef dit najaar achter zijn ka chel vandaan te krijgen. Ondertussen kunnen we ons de essentie van het 'naakt' koken eigen maken door gerechten te bereiden als gegrilde asperges met olijfolie en zeezout en een salade van jonge spinazie, verse doperwten en feta, al heeft de echte fan natuurlijk allang 'The Return of the Naked Chef aan geschaft. Zijn tweede boek is nog niet in het Nederlands verschenen, maai' je kunt er dankzij de fo to's bij de gerechten aardig mee uit de voeten. Vooral met het bereiden van de salade van mozzarella - niet met tomaat, maar met rode puntpaprika's die hij 'gegrild' heeft boven een gasvlam en daarna van hun zwart geblakerde jasje heeft ontdaan. Een paar blaadjes ba silicum erover, een scheutje olijfolie en klaar. Zó makkelijk is koken! ('De essentie van het koken, The Naked Chef, uitg. Kosmos- Z&K, 49,90 gulden. 'The Return of the Naked Chef wordt uitge geven door Penguin Books en kost 63,95 gulden) ELLEN SCHOLTENS Om de wijnliefhebber de fijne kneepjes van het wijnproeven bij te brengen en dit uitge breid te oefenen houdt Gall Gall tijdens een aantal avon den proeverijen in het hele land. Op deze avond wordt uitgelegd hoe je het beste de wijn kunt beoordelen, wat je ziet (de helderheid en de kleur van de wijn), wat je ruikt en proeft en hoe je een goed eindoordeel kunt vellen en de verschilende wijnen met el kaar kunt vergelijken. Handig hulpmiddel hierbij is het proefnotitieboekje met een in leiding in het proeven, de proefnotities en achtergron den over de wijnen én ruimte voor de eigen bevindingen. Tijdens de proeverijen staan wijnen uit de Europese wijn- landen Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal centraal. Uit ver schillende streken, van zeer uiteenlopende druiven, maar alle met vakmanschap, tradi tie en liefde voor de wijn ge maakt. In de volgende plaatsen in de regio worden wijnproeverijen gehouden: - Haarlem, Die Raeckse, 23 mei vanaf 20.00 uur - Hoofddorp, De Beurs, 16 mei vanaf 20.00 uur - Oegstgeest, restaurant La France, 22 mei vanaf 19.30 uur - Waddinxveen, restaurant Bi belot, 16 mei vanaf 20.00 uur - Wassenaar, Gall Gall Was senaar, 16 mei vanaf 20.00 uur - Wassenaar, motel de Bij horst, 16 mei vanaf 20.00 uur. Gall Gall heeft ook een in ternet-site over wijnen met onderwerpen als hoe worden wijnen gemaakt, waar komen ze vandaan, op welke tempe ratuur worden ze geserveerd, wat kun je er bij eten en voor al: hoe smaken de vele soor ten wijn? Kaarten voor de proeverij zijn verkrijgbaar bij de Gall Gall winkels en kosten een tientje, voor wijnkaarthouders 7,50 gulden. Inschrijven kan ook via internet: www.gall.nl. cort bij uw groenteman: ■le en paarse wortelen. ienten in deze kleurrij- jn kunnen hartziekten helpen voorkomen, cholesterolgehalte om- ingen. Dat blijkt uit stu- de universiteit van Wis- Madison (VS). ieker Philipp Simon jarenlang aan verbete- uiterlijk en smaak van Inde oranje wortel. Sinds pt hij zich op verhoging Voedingswaarde. Oranje heeft zijn kleur te dan- bètacaroteen, het pig- fet het lichaam omzet in Ie A. Een tekort aan deze Ie is naast een eiwitge- [t grootste voedingspro- ontwikkelingslanden, ïn. I de Wereldgezond- Jganisatie worden er f 350.000 kinderen blind n vitamine A-tekort. Het ■eel van deze kinderen sterft kort hierna. Simon denkt •dat verbetering van bronnen van bètacaroteen een belangrij ke bijdrage is aan de menselijke volksgezondheid. Tijdens zijn onderzoek stuitte Simon ook op de waarde van andere pigmentstoffen in de groente. Hij bestudeert nu gele, rode, witte en paarse wortelen. Gele peen bevat xanthophyllis, stoffen die gezond zijn voor de oogontwikkeling, en tevens long- en andere vormen van kanker voorkomen. Rode wortel bevat lycopeen, een kleurstof die ook voorkomt in tomaten en watermeloen, en helpt tegen hartziekten en prostaatkanker. Wortel met een paarse kleur is rijk aan anthocyaninen, pig menten die dienen als antioxi- jdanten die schadelijke stoffen in het lichaam wegvangen en bovendien de vorming van bloedproppen tegengaat. Witte wortelen missen kleurstoffen, maar bevatten andere gezonde stoffen die bekend staan onder de verzamelnaam phytochemi- caliën. Het achterhalen van de ge schiedenis van wortelen is las tig, omdat hierover weinig ge schreven bronnen bestaan. Stu die van oude schilderijen tilt een tipje van de sluier op. Zo werden al in de Middeleeuwen paarse en gele wortelen ver bouwd en gegeten in Iran, Af ghanistan en de noordelijke Arabische wereld. In Noord-Eu- ropese landen was er blijkbaar voorkeur voor de gele variant. De oranje wortel is later hieruit gecultiveerd, pas vierhonderd jaar geleden. De voorkeur voor kleuren is sterk gebonden aan de cultuur, want ze smaken allemaal het zelfde, weet Simon uit ervaring. Hij is nu volop bezig de door veredeling geselecteerde kleur stoffen weer terug in de wortel te kruisen, zodat de consument kan kiezen. In Nederland krijgen jaarlijks 1100 volwassenen een vorm van leukemie. Tot nu toe was er voor deze mensen geen patiën tenvereniging. De Stichting Leukemie wil hierin verande ring brengen. Voornaamste doelstelling is het bevorderen van lotgenotencontact tussen de diverse patiënten. Vaak blijkt dat patiënten met vragen zitten die door hun behandelend arts niet goed kunnen worden be antwoord, omdat deze over niet strikt medische zaken gaan. De ze vragen kunnen bij uitstek worden beantwoord door ie mand die hetzelfde heeft mee gemaakt, een zogenaamde lot genoot. Daarnaast richt de stichting zich op het verbeteren van communicatie tussen arts en patiënt, het informeren over medische ontwikkelingen met betrekking tot leukemie en het verbeteren van de nazorg voor patiënten. Meer informatie: NFK, tel. 020-5700545. fiordraadsel NTAAL: 1. Beroep; 8. hoofddeksel; 9. afgemat; 10. olifantssnuit; speelplaat; 14. atmosfeeroverdruk; 15. bijbelse stad; 17. hafachtig 19. raad eens; 20. uitdrukking; 21. overtollig overblijfsel; 23. rivier ië; 24. elektrisch geladen deeltje; 25. voorzetsel; 26. tafelfles; 28. ik '10. een zekere; 33. nadelige reactie. {AAL: 1, Klaar; 2. deel van een Franse ontkenning; 3. te zijner tijd; Iredig aandeel (mv.); 5. ampère; 6. geliefde van Zeus; 7. muzieknoot; /•rt likeur; 12. Amerikaanse staat; 13. breed (muz.); 16. begroten; ^perk; 18. haarverzorgingsmiddel; 22. voorafgaande; 26. mosselnet; jig; 28. Frans voegwoord; 29.,persoonlijk vnw.; 31. achter; Bbouwwerktuig. flng van woensdag: •taal: 1. Vogelvrij; 5 stamboek; 6. lala; 8. fier; 10. onmin; 12. toean, -rl: 1. Viswijf; 2. gaarne; 3. libel; 4. reeel; 7. armee; 9. roet; 11. non. Hollandse Nieuwe is de meest verkochte vis in ons land. foto united photos de boer Nederlanders behoorden ooit, eeuwenlang, tot de grootste vis eters van heel Europa. Dat lijkt op zich wat vreemd, omdat vrij wel iedereen weet dat vandaag de dag het omgekeerde het ge val is. De Nederlanders van nu eten weinig vis. Al lijkt het er wel op dat we ons leven gaan beteren door er elk jaar een beetje meer van te eten. Belangrijkste reden voor de grote visconsumptie: het was een veel goedkoper voedings middel dan vlees, wild of gevo gelte. Vlees kwam, bij de min der goed bedeelden, en dat wa ren op een paar procent na alle Nederlanders, alleen op hoog tijdagen op tafel. Vis was er voor iedereen. Voor rijk en arm. Het eten van vlees werd hon derden jarenlang samen met het gebruik van specerijen als een statussymbool beschouwd. Mede door het stijgen van de welvaart werden echter vlees en specerijen op een gegeven mo ment voor iedereen bereikbaar. Vandaag is de trend om juist wat minder vlees te eten en het gebruik van allerlei specerijen te matigen, omdat de natuurlij ke smaak van het vlees erdoor wordt aangetast. Vis bevat voor het instandhou den van een goede gezondheid veel waardevolle stoffen. Er zijn uitgesproken magere en ook veel vettere soorten. Vis die be reid wordt op de graat, is sma kelijker dan de vis waarvan de graat is weggenomen. Met vis kun je in de keuken alle kanten uit. Er zijn verschillende mogelijkheden om vis te berei den en met andere producten, zoals groenten, te combineren. Voorbeelden van bereidingswij zen zijn: pocheren, stoven, smoren, bakken, braden (oven); frituren, roosteren, en roken. Sommige vissoorten kunnen rauw, meestal tevoren gemari neerd of gepekeld, worden ge geten. Onze Hollandse Nieuwe is daarvan het mooiste voor beeld. Het is trouwens de meest verkochte vis in ons land. Ruim 16 procent van alle verkochte vissoorten betreft de Hollandse Nieuwe. Voor vis is er eigenlijk nog wel wat meer plaats op ons bord. Hoewel we meer vis eten dan tien, twinig jaar geleden beho ren we nog steeds niet tot de grootste viseters van Europa. We zitten ergens in de midden moot. Niet zo slecht, maar wel opmerkelijk, omdat we een van de grootste vissersvloten van Europa hebben en de Neder landse vishandelaren de groot ste van Europa zijn. Dat we (nog) niet meer vis dan vroeger eten, heeft ook te ma ken met de veranderende tafel manieren. Vroeger mocht je aan tafel een botje van een kip en een graat van de vis afklui ven. Omdat we tegenwoordig het mes en de vork beter heb ben leren hanteren, wordt het kluiven aan tafel als onbe schaafd beschouwd. In de vis, zoals wij die tegenwoordig op het bord wensen, mag geen graatje meer voorkomen. HANS BELTERMAN fezo zomer modieus op jd wil verschijnen, kan nheen: badpak of biki- zijn onvoldoende, ïoren dit seizoen aller- Isende accessoires. Een waarvan de schou- jes in de nek sluiten, is het begin, i's zijn uitgevoerd isteltinten zoals ielgroen of oranje ?n gecombineerd itringslip. Voor een ig over strand of rd kan snel een bij- rokje worden om it, liefst in hetzelfde KI als de bikini. «He pareo, een lap meter die als lan- jftgrok omgeknoopt ^■nu erg hot. i tussen bad- en ;ding vervaagt, ïn bikini zijn meer onderdeel van tiesets. Behalve al- jes zijn er gilets ize vestjes), ruim- jurkjes en door- fyfoeken. In deze r luture-trend is het itiespel compleet met vste bad-accessoire: het e waar de mobiele tele- euwe strandmode- deze zomer één ding topless is uit. Dat wil -en dat het ontblote bo- am bij de vrouw taboe •ndeel. Het zonneba- rustig topless, maar overeind komt voor Jof een duik in het wa- je, een bloezend bovenstuk met ingebouwde behabeugels, dat met een knipoog verwijst naar de folklorekleding uit de Alpen landen. Veel badmodefabrikanten leve ren dit seizoen modellen in cupmaten A t/m E en zelfs F. een enorme variatie nitops. het standaardmodel 'kwartcups blijven het Jodel, het strapless ban- pdel en het piepkleine uptopje populair, dat fcr is dan twee driehoek- pngehouden door een INieuw is het rimpeltop- - foto anp Alle onderdelen vallen in de juiste maat bij elkaar te 'zap pen'. De nieuwe aquabra, een push upbeha gevuld met water, blijft voorlopig een randver schijnsel in de badmode. Bij bi kinislips is de superhoge been uitsnijding passé, althans op de Nederlandse stranden. De broekjes zien er minder ge waagd en smaakvoller uit. Op de Spaanse stranden is dat anders. Daar wordt de badmo de nog altijd sterk bepaald door de Brazili aanse Rio-mode. 'Als je je billen maar kan laten zien', is het cre do. De buik daarentegen dient bedekt te zijn. Volgens badmodefabri- kant Frank van Kuilenburg gaat de Nederlandse vrouw massaal voor de tailleho- ge slips. Maar de stringslip, met als achterpand slechts een smal bandje, verscho len in de bil naad, is deze zo mer favoriet, zo wel voor vrou wen als mannen. Voor de heren verandert er de ze zomer niet foto anp veel, al is er bij hen wel een toe nemende belangstelling voor modieuze badkleding. Mannen kunnen dit seizoen kiezen uit zowel de zwembroek met het pijpje, als de stringslip voor het

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11