Israël werft steun voor terugtrekking uit Libanon Suriname in greep zelfmoord scholieren Buitenland Georgië: Sjevardnadze kiezen of ander kwaad :RDAG 8 APRIL 2000 TEL AVIV AD BLOEMENDAAL last gaat krijgen van de Israëlische terugtrekking is het Zuid-Libanese Leger (SLA). In 24 jaar 'n 650 mensen, die deze week op een bijeenkomst in de veiligheidszone werden herdacht. FOTO REUTERS HAIM AZULAI Wie een paar maanden geleden zou hebben voorspeld dat Liba non en Syrië zich zouden verzetten tegen een onvoorwaardelijke Israëlische terugtrekking uit Zuid-Libanon, zou raar zijn aangeke ken. Toch zijn Damascus en Beiroet knap nerveus, nu steeds dui delijker wordt dat ze over een maand of drie een belangrijk druk middel zullen zijn kwijtgeraakt. zin heeft te wachten tot de partijen het over alles eens zijn. Israël zal in juli zijn leger onvoor waardelijk terugtrekken. Het kan dat doen, zegt premier Ehud Barak, 'om dat ons leger zo sterk is dat niemand een confrontatie met ons aandurft'. Toch streeft Israël ernaar om bij ge brek aan een vredesverdrag met Syrië een vorm van internationale erken ning te krijgen voor zijn terugtrek king. Een overeenkomst met de internatio nale gemeenschap zou goed van pas komen als de Hezbollah, of een ande re Libanese of Palestijnse militie, in de nieuwe toestand acties zou uitvoe ren over de grens. „Iedereen die pro beert ons aan te vallen, kan een hevi ge reactie verwachten", zei Israëls minister van buitenlandse zaken Da vid Levy eerder deze week, en er is geen enkele reden om aan te nemen dat hij overdrijft. Israël wil nu al steun van de interna tionale gemeenschap om te voorko men dat het straks, als zijn lucht macht misschien de Libanese infra structuur gaat slopen, klachten zal re genen in de Verenigde Naties. Die steun kan het krijgen, zo lijkt het, CORRESPONDENT Als Israël zijn zaken diplomatiek han dig speelt - en op dit moment ziet het daar naar uit - zal het niet alleen zijn veel bekritiseerde bezetting van Zuid- Libanon kunnen opgeven, maar ook brede internationale steun kunnen winnen voor tegenacties in het geval het na de terugtrekking slachtoffer wordt van aanvallen vanuit Libanon. Het officiële standpunt van Syrië en Libanon is dat ze niets tegen een Isra ëlische terugtrekking hebben, maar dat die moet worden uitgevoerd in het kader van een alomvattende vre desovereenkomst. Andere onderde len daarvan zijn onder meer een tota le ontruiming door Israël van de Syri sche Golan en een oplossing voor de meet dan 300.000 Palestijnse vluchte lingen die in Libanon een intern vei ligheidsrisico Vormen. Ook Israël wil een terugtrekking in het kader van een vredesovereen komst. Maar het mislukken van de topconferentie van de Amerikaanse president Bill Clinton met president Hafez al-Assad van Syrië heeft nog eens duidelijk gemaaJet dat het geen maar alleen als het nauwgezet uitvoe ring geeft aan resolutie-425 van de Veiligheidsraad, daterend uit 1978. Die roept op tot 'strikte eerbiediging van de territoriale onschendbaarheid, soevereiniteit en politieke onafhanke lijkheid van Libanon binnen zijn in ternationaal erkende grenzen'. Ze eist ook een 'onmiddellijke terugtrekking' van de Israëlische troepen van Liba nees grondgebied en besluit tot de oprichting van een VN-vredesmacht (Unifil) in het gebied. Unifil kreeg als opdracht de terugtrekking van de Is raëlische troepen te bevestigen en de Libanese regering te helpen bij het vestigen van haar gezag, maar ze heeft weinig kunnen uitrichten. Barak zegt nu dat hij de terugtrekking zal uitvoeren volgens de richtlijnen van resolutie-425, dat wil zeggen tot aan de internationale grens. Het leger zou het liefst een aantal steunpunten net binnen Libanon handhaven, maar dat vindt hij ongewenst. Het zou Hezbollah alleen maar een ex cuus geven door te gaan met haar ac ties, en bovendien de internationale gemeenschap ervan weerhouden steun uit te spreken. Maar er zijn vraagtekens. Als Israël ertoe overgaat de territoriale on schendbaarheid van Libanon te eer biedigen - zoals resolutie-425 ver langt - dan kan het zijn luchtmacht zelfs geen verkenningsvluchten meer laten uitvoeren in het Libanese lucht ruim. En ook: hoe loopt precies de in ternationale grens? Op een paar plaatsen heeft Israël in 1949 eenzijdig wijzigingen aangebracht door hoger gelegen terrein in bezit te nemen. Om problemen te voorkomen, heeft het maar vast de hulp ingeroepen van de VN bij het markeren van de grenslijn. Het ziet er niet naar uit dat dat proces voor juli zal zijn voltooid, maar in ie der geval toont de Israëlische rege ring hier haar goede wil. Tenslotte het teerste punt: de toe komst van het 'Zuid-Libanese Leger' (SLA), de plaatselijke militie die aan de kant van Israël heeft gevochten. De regering in Beiroet heeft al straf fen in het vooruitzicht gesteld, bij verstek uiteraard, aan zo'n 15.000 SLA-leden. Een groot aantal officieren wacht executie wegens collaboratie met de vijand. Wat er gebeurt met SLA'ers die straks in handen van Hez bollah vallen, laat zich gemakkelijk raden. SLA-commandant generaal Antoine Lahad zegt dat zijn mannen zullen blijven vechten. En: „We zullen nooit vluchtelingen worden". Lahad kan voor nieuwe onrust in Zuid-Libanon zorgen, in een poging Israël weer binnen te halen. Maar twee feiten moeten hem te denken geven. Israël is allesbehalve kien op een nieuw Libanees avontuur en het gaat niet tot het uiterste om collabo rateurs te verdedigen, zoals is geble ken tijdens en na de Palestijnse op stand. Vestiging van een groot aantal SLA-ers in Israël lijkt de enige oplos sing. chn Satanische muziek en internet als oorzaken aangewezen pen n de gië gaat morgen naar de stembus presidentsverkiezingen. Edoeard irdnadze, die sinds 1992 aan het Pei id van de zwakke en verscheurde Kau- 161 s-republiek staat, maakt een goede e ha te worden herkozen. Hij heeft be- ialel I de welig tierende corruptie hard te aanpakken. Sjevardnadze moet ook rman Rusland, dat vanwege de oorlog jetsjenië bijzonder in Georgië is geïn- iseerd, buiten de deur houden. De trlandse Tweede-Kamerleden Otto JVVD) en Gerrit-Jan van Oven (PvdA) hoe deze week als waarnemer in Tbilisi. k Sn traatarme Georgië heeft het niet mak hun Langs alle grenzen rommelt het. De eelf landen Armenië en Azerbeidjan kun- ïet al jaren niet goed met elkaar vin- In het noorden grenst de voormalige it-republiek aan het opstandige Tsje- ië; in het westen ligt de eigen, met van de Russen na een felle burgeroor- i feite afgescheiden deelrepubliek Ab- fjÉië en verder wordt het staatsgezag ook ^Brkend in de autonome provincie ^H-Ossetië. BBttende president Sjevardnadze geniet t buitenland nog steeds bekendheid linister van buitenlandse zaken in de gen van de Sovjet-Unie. Hij heeft na lantreden de rust en orde in het land ïn lelijks kunnen herstellen. De burger ij0 '8 ruïneerde Georgië, en ook de onrust buurstaten maakte het moeilijk de omie weer op gang te krijgen. Van eco- ische vooruitgang is geen sprake ge- >ee"de bezoekende Tweede-Kamerleden me aben gemerkt, kan zelfs in Tbilisi de ®en riciieitsvoorziening niet worden gega- nen Ber(j j^et gj.os van 54 miijoen jn. :rs leeft op of onder het bestaansmini- sl 1. De corruptie tiert welig. Met als ge- '1 j1 dat de politieke instabiliteit aanhoudt. 'n rdnadze heeft al een aantal aanslagen op zijn leven overleefd. Hij gaat op voor zijn tweede en laatste ter mijn van vijf jaar. Overal in de hoofdstad hangen aanplakbiljetten waarop hij de kie zer ipet betrouwbare blik aankijkt. Zijn ver kiezing tot president is vrijwel zeker. De Unie van Burgers die hem heeft voorgedra gen, beschikt over bijna tweederde van de 235 zetels in het vorig jaar gekozen parle ment. Sjevardnadze moet het opnemen te gen zes kandidaten, van wie de samenwer kende Asian Abasjidze en Dzjumber Pa- tiasjvili de belangrijkste zijn. Abasjidze leidt al jaren met succes de regio Adzjarië in het zuidwesten van het land. Omdat de bevol king daar de oorlog bespaard is gebleven, gaat het hen beter dan de rest van de Geor- giërs. De twee hopen de president in de eerste stemronde onder de 50 procent te houden, zodat een tweede ronde nodig is. De buitenlandse waarnemers moeten hel pen het vertrouwen van de Georgiërs in hun eigen verkiezingsproces te verbeteren. Het gevaar van fraude is echter groot, zegt WD-Kamerlid Vos. Door het ontbreken van een centrale registratie is onder meer de lijst van geregistreerde kiezers niet be trouwbaar. Bovendien worden de verkie zingscommissies gecontroleerd door de re geringspartij. De wettelijke structuur vdor de verkiezingen bevat 'enige oneffenhe den.' De wet gaat er bijvoorbeeld vanuit dat iedere Georgiër een identiteitskaart heeft, hetgeen slechts voor een derde van de be volking het geval is. Vos richt zich samen met een Ierse collega de komende dagen op 28 stembureaus in Tbilisi. „Daaronder bevinden zich enige militaire kazernes waar van intimidatie sprake kan zijn. Een aantal bureaus moet meerdere meden worden bezocht. Andere collega's gaan het binnenland in. Volgens een veiligheidsfunctionaris mag iedereen in Georgië vanaf 14 jaar een wapen dragen. Gemiddeld zouden er per gezin drie wa pens beschikbaar zijn. „Ik ben blij dat ik de komende dagen in de hoofdstad blijf', meldt Vos. n nieuwe politiek slaan we de weg naar de economie in', zo staat te lezen op een zingsposter van Sjevardnadze in Tbilisi. foto *ap* misha japaridzA De duivel, internet, ouders, sekteleiders en de Amerikaan se 'antichrist' Marilyn Manson, allemaal worden ze verant woordelijk gehouden. Dat in Suriname in één maand tijd vier scholieren zichzelf hebben opgehangen, kan geen toeval zijn. De wildste verhalen doen de ronde over wat deze jonge ren heeft bezield. Dat internet een rol speelt, staat volgens ve len buiten kijf. Occultisme, death-metalmuziek en aanbid ding van satan worden als in grediënten genoemd. Anderen vinden dat onzin en leggen de schuld bij de ouders. „Wat het ook is, we moeten voorkomen dat er nog meer doden vol gen", zegt Ramon jawalapers- ad, vader van een van de slachtoffers. Zit de duivel op het internet of is er meer aan de hand? PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Raoul was een 15-jarige knaap zoals zovelen: vriendelijk ogend, behulpzaam voor fami lie en vrienden, leergierig en bovenal levenslustig. Een jon gen die na schooltijd zijn vader in de zaak hielp en met zijn zus je en broertje op een nabijgele gen voetbalveld speelde. Óp woensdag 1 maart besloot hij echter een eind te maken aan zijn jonge leven. Met behulp van een touw hing hij zichzelf op klaarlichte dag op aan een boom. Raouls ouders begrijpen een maand later nog steeds weinig van de beweegredenen van hun zoon. „De dagen ervoor was hij gewoon meegegaan naar de tempeldiensten en op dinsdag avond heeft hij mij nog gehol pen in de zaak", zegt vader Ra mon Jawalapersad. Fotoboeken tonen een onschul dige puber die loopt te dollen met zijn jarige zusje of rustig naast de kerstboom staat en in de camera kijkt. Een gewoon kind, dat nog niet eens de uiter lijke kenmerken van een man had. Uit schriften van school rijst een andere wereld op, een we reld die ook zijn ouders achteraf heeft geschokt. Op de voorzijde van een Spaans schrift staat met wilde letters: '1 will kill myself and go to Marilyn Manson'. In het schrift zelf staat in het En gels een soort afscheidsbrief, geschreven op 11 februari dit jaar. Bij Raouls ontzielde lichaam werd op 1 maart een brief aan getroffen met een soortgelijke tekst, maar dan in het Neder lands. Daarin neemt hij af scheid van zijn ouders, zijn 12- jarige broertje Miguel, zijn 10- jarige zusje Angelique en zijn vrienden van het internetcafé. Tevens vraagt Raoul zijn ouders om zijn vriendin Sandra te bel len. Uit niets blijkt wat hem er toe heeft aangezet zichzelf van het leven te beroven. 'Thanks, daaag....', zijn de laatste woor den die hij schreef. Het was toen tegen half elf. Een paar mi nuten later hing hij zichzelf op. Vader Ramon zocht in eerste in stantie de schuld bij zichzelf. „Je denkt dat je tekort bent ge schoten als ouder. Ik heb een eigen zaak en ben daar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat mee bezig. In Nederland kun je acht uur per dag werken en daarmee vierduizend gulden Het Amerikaanse popverschijnsel Marilyn Manson zou scholieren in Paramaribo tot zelfdoding aanzetten. per maand verdienen, maar hier werkt dat zo niet." Ramon probeerde zich te ver diepen in de belevingswereld van zijn zdon en ontdekte dat deze veelvuldig naar death-me- talmuziek luisterde en op inter net websites bezocht. „Duivelse sites", meent Ramon, „waarvan wij als ouders het bestaan niet kenden. En als je die afscheids brief leest en die andere ver schrikkelijke dingen, dan is dat gewoon niet onze zoon. Het is wel het handschrift van Raoul, maar het kan gewoon niet dat hij het heeft geschreven. Hij moet in een soort trance zijn geweest". Öok de familie van de 19-jarige Rayon Rostam, een scholier die vorige week donderdag dood werd aangetroffen nadat hij zichzelf had verhangen, is ervan overtuigd dat kwade krachten in het spel zijn. „Hij was veel bezig met internet. Maar dat alleen kan het niet zijn. Er moet hier een sekte zijn waar de leden worden aangezet tot zelf moord", meent een oom van Rayon. De gedachte dat een sekte actief zou zijn die systematisch jonge ren de hand aan zichzelf laat slaan, waart als een spook door Suriname. Op 8 en 15 maart hingen nog twee jongens zich op, wat door politie en familie overigens niet in de publiciteit werd gebracht. Raouls vader zegt dat de politie hem een week geleden benaderde in ver band met de zelfmoordzaak van een jongere die zich al langer geleden zou hebben afgespeeld. Het sekte-idee wordt versterkt doordat tientallen scholieren zich de afgelopen maanden en kele malen in zwarte kleding hebben gehuld en zware, zilve ren sieraden droegen. Sommi gen noemen zich antichrist en zeggen de Amerikaanse rockster Marilyn ManSön als hun grote voorbeeld te zien. Helen Chang, directrice van het De Miranda Lyceum in Parama ribo, is ongerust. Ze heeft zelfs psychologen ingeschakeld om met bepaalde leerlingen te pra ten. „Er is iets van een harde kern, vooral op andere scholen. Of je het nu een sekte noemt of een vriendenclub, dat maakt niet zo veel uit. Waarover ik me vooral zorgen maak, is over de levenden. Die dode is dood, maar het heeft een vreselijk ef fect op de medeleerlingen. Die zitten met een schuldvraag van waarom. Bovendien, er zijn misschien kinderen die zelf over zelfmoord denken en hierdoor worden aangezet het te doen". Azzaad Ramsaroep is mede-ei genaar van het Cyber Café aan de Coppenamestraat in Para maribo, waar ook Raoul en Ray on regelmatig kwamen. Hij zegt zich niet schuldig te voelen over de dood van de jongens. „Ik voel mij niet verantwoordelijk voor de daden van mensen die hier komen internetten. Maar er is iets gaande. Wat het is, weet ik niet." „De wortel van het probleem zit naar mijn mening bij de opvoe ding", zegt Ramsaroep. „Ou ders zouden er goed aan doen hun kind, als het uit het Cyber Café komt, te vragen wat het daar heeft gedaan en hoe het met die informatie omgaat. Daar zit natuurlijk ook een pro bleem, want veel ouders weten niet wat internet is en wat je er mee kunt doen." Onder druk vanuit de gemeen schap zegt Ramsaroep serieus te overwegen bepaalde websites foto epa thomas sjoerup te weren. „Die mogelijkheden zijn er. Maar ik ben van mening dat we in een vrij land leven, waarin we ook vrij zijn te kiezen voor een bepaalde godsdienst. Bovendien, als je eenmaal de infrastructuur hebt om bepaal de sites te weren, kan dit ook door de overheid of anderen worden misbruikt. Als Bouterse bijvoorbeeld president wordt en hij vindt dat alle via internet uit Nederland komende informatie moet worden gefilterd. Aan de andere kant hebben we alle maal een verantwoordelijkheid, dus ook wij als Cyber Café." Ramon Jawalapersad is blij dat aan de zelfmoorden nu aan dacht wordt besteed. „Toen ik na de dood van mijn zoon voor het eerst bij de politie kwam met een cd van de muziek van Marilyn Manson, lachten ze me uit. Momenteel zijn ze met twaalf man bezig uit te zoeken welk verband er tussen de zelf moorden is. Het gaat er nu om hoe ze de zaak aanpakken, zo dat andere ouders niet hoeven door te maken wat wij nu door maken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9