Op zoek naar een virtuele flirt uu Beeldscherm instellen Geluid en beeld steeds beter Multi Media Spraakherkenning: nog niet perfect u p t ZATERDAG 8 APRIL 2000 R In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Het is de moeite waard om je beeldscherm goed af te stellen. En kijk dan niet alleen naar de hoogte (stijve nek) en de hel derheid (vierkante ogen) maar ook eens naar de kleuren en de resolutie. In het Control Panel (Configuratiescherm) van Windows kan je sleutelen aan de instellingen van het beeld scherm. Een van de zaken die vaak verkeerd staan ingesteld is de schermresolutie, het oplos send vermogen. De resolutie is de hoeveelheid beeldpuntjes waaruit het beeld wordt opge bouwd. Antieke computers quentie of refresh rate. Dit is de snelheid waarmee de monitor het beeld ververst. Een lage fre quentie is te merken aan een onrustig beeld, dat trilt en knip pert, vooral als je niet recht streeks naar de monitor kijkt maar vanuit je ooghoek. Erg vermoeiend om lang achter te werken. Vanaf een verversings snelheid van 70 begint het dra gelijk te worden. Goede moni toren kunnen frequenties aan van 85 of meer, en dat levert een rustiger beeld op waarach ter het prettig werken is. De platte LCD-schermen van lap- Eigenschappen voor Beeldscherm Sdiermbeveibging Vomwjevng Elfeclen Insieingen Kleuren Scherm Hoge kleuren |16-brts) Mif>do - 800 bq 600 pixel* Probleem oplossenj Geavanceerd doen het nog wel eens met een bureaublad van 640 bij 480 pixels (beeldpuntjes) maar met 800 bij 600 pixels staat er al meer informatie op je monitor, zelfs al is die niet groter dan 14 inch. Stel je 800 bij 600 in (vaak moet de computer dan op nieuw opstarten) dan zijn alle icoontjes opeens zichtbaar klei ner geworden. In je tekstver werker zijn kleinere lettertjes nog leesbaar, foto's op het scherm zijn fijnmaziger en mo gelijk wordt de hele boel er ook wat langzamer op. Dat is zeker zo als je nog een stapje hoger gaat. naar 1024 bij 768 beeld puntjes. De computer heeft nu meer rekenkracht nodig om de ze 789.504 beeldpuntjes aan te sturen. Bij deze schermresolu tie of een zelfs nog hogere (1280 bij 1024) loop je al gauw tegen de beperkingen van de monitor zelf aan. Een schermresolutie van 1024 bij 768 komt meestal pas bij een 17-inch monitor tot zijn recht. De allerhoogste reso luties blijven reserveerd voor de echte bakbeesten, monitoren van 19 of 21 inch. Krachtige grafische kaarten zijn nodig om de computer de enorme reken kracht uit handen te nemen die voor deze resoluties nodig is.Behalve de resolutie kan je ook experimenteren met de fre- Als je nu een videofilmpje vanaf het internet binnenhaalt of di rect bekijkt, dan krijg je meestal niet veel meer dan een venster tje in postzegelformaat. Het ge luid bij zo'n filmpje klinkt door gaans nog niet zo geweldig: het is vaak net alsof we weer terug zijn bij de goeie ouwe midden golf-radio. Maar er zijn grote verbeteringen aan de gang. De compressietechnieken worden steeds beter en de bestanden kleiner. Microsoft zorgt voor een flinke stimulans van dit soort ontwik kelingen met zijn Microsoft Media-technologie. Windows Media levert een nieuwe ma nier om audio en video te com primeren en zo geschikt te ma ken voor verzending via het net. De bestanden worden zeer De ongekende mogelijkheden van liefde on line Internet is niet alleen een enor me bron van informatie, maar ook een ideale plek om andere mensen te ontmoeten. Bijvoor beeld via chatboxen, nieuws groepen en datingsites. Of door gewoon 'ns een spannend e- mailtje te sturen naar een virtu ele flirt. Marie-Claire van den Berg schreef een handboek voor vrouwen die on line op liefdespad gaan. Over valkuilen, voor- en nadelen en vurige vrijpartijen in cyberspace. ,,Hoe verklaar je dat je opgewonden kunt raken als een man intikt: 'Ik kus nu het scherm'." Internet niet romantisch? Na tuurlijk wel, zegt Marie-Claire van den Berg (1974). „Juist het feit dat je iemand niet kunt zien en alleen maar zijn berichtjes kunt lezen maakt het zo span nend en romantisch. Boven dien kun je eindeloos flirten zonder dat de ander je ziet blo zen." Van den Berg schreef 'Liefde op internet', een handboek voor vrouwen die via Internet een partner willen vinden. De elek tronische snelweg is volgens haar een ideale plek om contact te leggen, te flirten of zelfs de liefde te bedrijven. Kaarsje aan, glaasje wijn erbij, en dan maar surfen naar datingsites (verge lijkbaar met contactadverten ties in de krant), chatboxen (een soort babbelboxen) en nieuwsgroepen (een elektro nisch prikbord waar mensen berichten kunnen plaatsen). „Omdat je elkaar niet kunt zien, valt er een stukje gêne weg, waardoor je veel intiemer en persoonlijker durft te zijn. Via de computer verstuur je je diepste gedachten en verlan gens die iemand anders achter zo'n zelfde apparaat leest. Het enige dat jullie verbindt zijn twee apparaten en toch voel je een bijzondere verbondenheid. Hij tikt een zin en jij droomt er bij wat je erbij wilt dromen. En wie droomt er niet van een man die een gedicht voor je schrijft of zelfs voordraagt? De woor den dansen over het scherm en je denkt: dat heeft hij speciaal voor mij gemaakt!" Volgens een onderzoek van de Internet Society Nederland zijn er alleen al in Nederland meer dan 3,8 miljoen mensen regel matig on line en gebruikt 51 procent van de Nederlanders e- mail en/of andere internetdien sten. Wereldwijd zijn dat er meer dan 200 miljoen. En dat zijn echt niet alleen maar nerds, muurbloempjes of enge types, schrijft Van den Berg. Grote kans zelfs dat er een leuke vrij gezel tussen zit. „Internet kent geen grenzen. Je kunt romanti sche afspraakjes maken in Pa rijs, door het centrum van New York wandelen of een biertje drinken in een virtuele kroeg." Daarnaast zijn er gespeciali seerde chatboxen die onderver deeld zijn per onderwerp en waarin mensen rechtstreeks met elkaar kunnen kletsen. En klikt het met iemand in het bij zonder, dan ga je met z'n twee- en 'apart'. „Eigenlijk verschilt de virtuele liefde niet zoveel van de 'echte' liefde', zegt Van den Berg. 'Het is net als een kroeg vol vrijge zellen, maar dan elektronisch. En of je nu verliefd wordt in een virtuele wereld of in het echt, het blijft hetzelfde heerlijke ge voel." Van den Berg maakt de lezers wegwijs in de digitale wereld en verschaft ze de broodnodige basiskennis van het World Wi de Web. Ook behoedt ze hen voor valkuilen ('Tik geen din gen die je nooit hardop zou zeggen en wees voorzichtig met namen, plaatsen en telefoon nummers') en geeft ze tips hoe de internetgebruiksters leuge naars kunnen ontmaskeren. Want natuurlijk surfen er niet uitsluitend integere heren rond op het net. Maar geen nood: met één druk op de knop ben je van die lastpost of engerd af. 'En als er één gezegde uit het dagelijks leven van toepassing is op internet, dan is het wel: "Voor jou tien anderen'." En dan breekt het moment aan dat de virtuele geliefden achter hun computer vandaan komen en elkaar in het echt willen ont moeten. Van den Berg waar schuwt haar lezeressen voor al te hooggespannen verwachtin gen. 'Je kunt in een chatbox nog zo goed bij elkaar passen, maar als er geen aantrekkings kracht is, houdt het op.' Dat overkwam Eveline (27), die op internet iemand had leren kennen met wie het heel goed klikte. 'We hadden geweldige gesprekken en hebben zelfs on line gedichten voor elkaar ge schreven!', vertelt ze in het boek. 'Na acht uur kletsen wis selden we telefoonnummers uit en ook het telefoongesprek was heel leuk. Hij had een sympa thieke stem en sprak net zo on derhoudend als in de chatbox. Uiteindelijk besloten we elkaar te ontmoeten.' Maar haar 'droompartner' viel in werkelijkheid tegen. 'Toen we elkaar zagen was de chemie er niet en waren we meteen uit gepraat'. 'Liefde op Internet' is een handboek voor vrouwen die on line op liefdespad willen. Voor een serieuze relatie, een span nende flirt of zelfs een vurige virtuele vrijpartij. „Cyberseks kan", zegt Van den Berg, „als het goed gebeurt een ongeloof lijke ervaring zijn." En het is sa fe seks bovendien. Maar de schrijfster geeft toe dat het een gecompliceerd onderwerp is. „Want hoe verklaar je dat je seksueel opgewonden raakt als je iemand ziet tikken dat hij langzaam je blouse losknoopt of wild de kleren van je lijf rukt? In een interview noemt Marie- Claire van den Berg zichzelf een echt 'net-sletje'. 'Flirten op het net geeft me het gevoel dat ik gewild ben, niet zo'n eenzame vrijgezel.' Ook vertelde ze dat ze eens geprobeerd heeft virtueel de liefde te bedrijven. Tot een climax kwam het evenwel niet. Terwijl haar partner tot in de kleinste details zijn opwinding beschreef, verbeterde zij gie rend van de lach zijn spelfou- Marie-Claire van den Berg: Liefde op Internet; Surfen, flirten en ver liefd worden in de digitale we reld: Uitgeverij Arena; ISBN 90 6974 371X; prijs 19,90 gulden. tops zijn tegenwoordig voor veel geld ook voor de PC te krij gen en leveren een beeld dat zo helder en stil is als een dia.Ver- geet in het configuratiescherm niet te kijken naar de kleuren- diepte. Je kan kiezen uit 16 kléuren (roept herinneringen op aan de Commodore 64), 256 kleuren (al beter, maar foto's zien er slecht uit), hoge kleuren en ware kleuren. Hoge kleuren, dat zijn er 65.000 en dat is pri ma. AJs je ware kleuren instelt betekent dat je je grafische kaart opzadelt met veel reken werk om miljoenen kleuren uit elkaar te houden. Behalve voor professioneel grafisch gebruik maakt dat de boel alleen maar langzamer.Verander in het con figuratiescherm niet verschil lende instellingen tegelijkertijd. Als blijkt dat je monitor of je PC je ingestelde waarden niet aan kunnen kan het hele scherm onleesbaar worden. De oude waarden herstellen gaat niet: het hele scherm is immers on leesbaar. Verander je één waar de tegelijk en je reageert niet op de vraag of je met het resultaat tevreden bent, dan herstelt Windows de oude waarden au tomatisch na 15 seconden. SILVAN SCHOONHOVEN 'Bekend moet niet met een D, maar met een thee' JAN VAN DER NAT 'De verdachte bekend dat hij op de plaats van de misdaad was. Nee, niet met een D, maar met een thee'. Ook bij een tweede en derde poging blijft VoiceX- press 'bekend' met een 'd' schrijven en in plaats van de letter 't' keert telkens weer de warme drank terug. Spraakherkenning voor de computer is inmiddels een heel eind gevorderd, maar nog altijd niet perfect, zo blijkt uit een test. Ook na het inlezen van compact, maar de kwaliteit blijft heel behoorlijk. Zelfs men sen die verbinding met het in ternet hebben via de telefoon kunnen een heel aardig resul taat bereiken. Via betere ver bindingen - de kabel of straks adsl - wordt de beeld- en ge luidskwaliteit zelfs heel behoor lijk. Schermvullende videofilm pjes komen binnen handbereik en het geluid krijgt vrijwel de cd-kwaliteit. Microsoft verwacht dat vooral geluidsbestanden in het Windows Media-formaat een grote vlucht zullen krijgen. De technologie is geschikt voor een veilige distributie van digitale muziek, omdat er beveiligingen in zitten die illegaal kopiëren van de bestanden tegen gaan. drie verschillende scripts blijft het aantal fouten aanzienlijk, maar na wat herstelwerkzaam heden wordt dat aardig be perkt. Er is veel verbeterd sinds het Belgische bedrijf Lernout Hauspie voor het eerst op de markt kwam met zijn spraak herkenningspakket VoiceX- press. De 4.0 versie kan heel veel meer dan de voorgangers. Het programma begint steeds beter te werken als je het een tijdje gebruikt en op den duur heb je het toetsenbord nauwe lijks meer nodig. Of dat ook het geval zal zijn bij het schrijven van langere tek sten moet worden betwijfeld. Het aantal correcties dat moet worden uitgevoerd is voorlopig nog te groot om blind te kun nen varen op het programma. Jammer is natuurlijk dat de spellingscontrole van Word het voorbeeld in de opening van dit artikel niet zal corrigeren, om dat de woorden 'bekend' en 'thee' gewoon bestaan. VoiceXpress is er ook in een versie die meer kan dan tekst herkennen. Met de professio nele uitvoering kunnen op drachten worden gegeven bin nen alle programma's van Offi ce 2000 en dat werkt heel be hoorlijk. Word-commando's gaan ook prima in de basisver sie en de iets uitgebreidere vari ant. 'Ga naar het begin van het document'; 'selecteer hele do cument'; 'maakt dit rood' en 'maakt dit twaalf punt' zijn op drachten, waarmee het pro gramma geen enkele moeite heeft. Er dat scheelt een hele boel muisklikken en dat kan weer geen kwaad in de strijd te gen RSI. Wie met VoiceXpress wil gaan werken moet wel uitgaan van een behoorlijke voorbereidings- Dragon Organizer Niet alleen Lernout Hauspie maakt het moge lijk om 'ver weg' van de pc via spraakherkenning opdrachten te geven en die thuis of op kantoor te laten 'vertalen', ook Dragon - recentelijk overi gens overgenomen door L&H - brengt een digita le recorder op de markt, waarmee dat haalbaar is: de 'Dragon NaturallySpeaking Mobile Organi zer'. Anders dan de naam zou vermoeden is dit geen echte organizer, of elektronische agenda, maar slechts een digitale recorder. Wel een hele slim me, want hij verstaat niet alleen gesproken tekst, maar kan ook opdrachten herkennen en deze uitvoeren. Een gesproken (Engelse) tekst kan bij voorbeeld als een e-mail bericht aangeduid wor den en in Microsoft Outlook worden geplaatst. Het programma achterhaalt automatisch het adres van de geadresseerde en kan vervolgens op commando het bericht versturen. Maar dat kan pas wanneer het apparaat op de werkplek aan de computer wordt gekoppeld. Die pc moet dan wel minstens een Pentium 266 aan boord hebben met 64Mb ram voor Windows 95/98 en 96Mb ram voor NT. Verder zijn een se riële poort en zo'n 250 Mb vrije harddiskruimte vereist. Het pakket kost inclusief software 895 dollar (ex. btw). tijd, vooral wan neer er nog wat vakjargon moet worden inge voerd. De vijf minuten die je volgens de hand leiding nodig zou hebben is wat al te opti mistisch gesteld. Maar als die klus eenmaal achter de rug is, kun je aan de slag. Voorwaarde is wel dat het ach tergrondgeluid tot een mini mum wordt be perkt, want als er iemand vlak ach ter je iets zegt kan VoiceXpress in de stress raken. Bij de test gebruikten we de meest uitgebreide versie - Pro fessional - met als extra het speciale dicteerapparaatje, dat onderweg gebruikt kan worden en vervolgens via de seriële poort aan de computer kan worden gekoppeld. Het pro gramma in de pc moet dan wel worden gevoed met stemher- kenning voor het recordertje, maar dan is het ook een mooie oplossing voor mensen die veel buiten kantoor werken. Huis-, tuin- en keukengebrui kers kunnen volstaan met de standaard-versie, die slechts 99 gulden kost. De andere versies zijn aanzienlijk duurder: Ad vanced kost 249 gulden, Profes sional 399 gulden en Mobile Professional 599 gulden. Voor alle pakketten is een Pentium 266 Mhz met 64 Mb ram een eis. Verder is 275 Mb vrije ruim te op de harde schijf nodig. De professionele versies zijn niet bij elke softwarezaak te koop, maar wel te bestellen via Avan- te, de Nederlandse vertegen woordiger van L&H (040- 2522211). SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN' Internetdetective Zoekt en gij zult vinden. Een eeuwenoud gezegde. Maar het dateert uit de tijd dat zoeken een beperkte hande ling was. Zoeken op internet is echter een heel ander ver haal. Natuurlijk zijn er uit stekende zoekmachines, maar die zoeken vaak zó ver door, dat er een paar hon derd hits worden uitge- 12.000 soundclips Het optuigen van een websi te is steeds minder een pro bleem voor 'webmasters', die qua creativiteit niet tot de top behoren. Allerlei soft warebedrijven brengen pak ketten uit, waarmee van de saaiste website iets leuks te maken is. Komt de een met een pakket, waarin 100.000 spuwd. Alleen ervarei fers weten opdrachter ven, die hun dichterbi geen brengt wat ze zo Het is dan ook logisch software-ontwikkelaa meer en meer gaan rii op 'intelligente' zoekp gramma's. Internetdi van Easy Computing i programma. Webpagi maar één van de ondi want je kunt ook rech streeks zoeken naar e reeks onderwerpen, netdetective zoekt op web in allerlei zoekmi en zet het beste snel zichtelijk op een rijtji handige hulp om het van het gewenste kon scheiden. Min. systeemeisen: Pei 90, Windows 95,16 M en 5 Mb ruimte op del schijf. plaatjes zitten, kun jc ten op de ander met afbeeldingen, die vrij; bruikt kunnen wordef>e| bescheiden toegepast ook aardig om wat te voegen. Dat kan op plaaten van het intern worden gehaald, maa eenvoudiger is het pai 12.000 soundclips vat Computing aan te scl Tien cd's vol met gelu van klassiek tot techn ook eentje met specia geluidjes. Het is een van simpel verslepen gewenste geluid in d< directory te krijgen. Min. systeemeisen: Pei d 133, Windows 95,16/s i 10 Mb ruimte op de ha i te schijf voor de speciale 11 d Websites voor slechtzienden SJi'i se •rli men enkele van de or|(v\ werpen die in het boe de; bod komen. Site Seeii geschreven door twee centen van Bartiméus Velleman en Henk Sn laar, op basis van hun ring met hun visueel) )ar dicapte leerlingen. www.bartimeus.nl Prins Bernhard jr, zoon van Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet, krijgt op 25 april het eerste exemplaar van het boek 'Site Seeing', een Engelstalige handleiding voor website-ontwerpers, die rekening willen houden met de belangen van slechtzien de en blinde mensen en an deren met leesproblemen. In de handleiding worden tips en adviezen gegeven om de visuele toegankelijkheid van websites te vergroten. Kleur gebruik, aangepaste software en toepassingen die zonder muis te gebruiken zijn, vor- Ingebouwde camera Sony introduceert een notebookcomputer, waarin een dte| camera is ingebouwd. De Vaio PCG-C1XD is een zeer coi0 pc die draait onder Windows 98 en die niet meer weegt (f kilo. Met het apparaat kan men op elke gewenste plek vil0n beelden of foto's maken, die dankzij de bijgeleverde softjsc meteen in een document kunnen worden opgenomen. (L verzenden per e-mail kan eenvoudig worden gerealiseeri apparaat werkt op een Mobile Pentium Il-processor mett^ snelheid van 400 MHz. De notebook is uitgerust met eenLc schijf van 12 GB, 64 MB RAM-geheugen en een tft-schen£ei krap negen inch. trs De ontwerpers van Sony hebben nog een ander nieuw si j- toegepast: een zogenaamd jog dial-systeem, een wieltje€ja| mee de muiscursor op het scherm kan worden bediend. gaat volgens hen op die manier erg gemakkelijk. Adviespi 5800 gulden. Euro 2000 nu al online De officiële website van de UEFA rond het Europees voetbalkampioenschap is opengesteld. De ontwikke laars van de website, PSINet, verwacht dat de Euro 2000- site 150 miljoen keer per dag zal worden bezocht. Als dat aantal wordt gehaald, dan is de website de best bezochte ter wereld. Ter vergelijking: de website van het WK in Frankrijk in 1998 scoi ventig miljoen hits pe en dat werd toen al b schouwd als een enoi tal. De website is op één bereikbaar, maar feit de informatie onderg op tien verschillende in negen landen. Op( nier kan een spreidin de bezoekers worden reikt. Wie de website zoekt, wordt zonden daar iets van merkt a tisch doorgekoppeld locatie die het dichtst dus ook het snelst. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1Door middel van; 4. jong dier; 6. houten vat; 9. halfgoud; 11. uitroep; 12. eenheid van lichtgevoeligheid; 13. boom; 15. onbesmet; 17. eretitel van een dame in Spanje; 19. roem; 20. Europeaan; 21. in orde; 23. vierkante zuil; 24. klaar; 25. vod; 27. soort slee; 28. tot het leenstelsel behorend; 32. flauw schijnsel; 34. tweetal; 35 gehoororgaan. VERTICAAL: 1. Familielid; 2. onheilsgodin; 3. heilige vogel, 4. pausennaam; 5. persoonlijk vnw.; 7. oliestaat; 8. deel van een plant; 9. figuur uit westerns; 10. stal met renpaarden; 11. boom; 14. plaaggeest; 16. een beetje; 18. domoor; 22. luxe kerstbrood; 23. bijbels figuur; 26. Germaanse godheid; 29. ik (Lat.); 30. berg op Mindanao; 31compactdisc; 33. bijbelse stad. Oplossingen van vrijdag: Horizontaal: 1. Rekels; 4. pleister; 6. Hugo; 8. demi; 9. afgewezen. Verticaal: 1 Rap; 2. kreng; 3. lust; 5. rammen; 6. haal; 7. over; 8. doek.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8