Ergernis bij Kok over heisa rond Van Aartsen Rusland blaft maar bijt niet naar Europa Nut van bommen op Irak betwijfeld JU Buitenland Doden en grote schade door noodweer 'Elian begin volgende week terug bij vader' Overlevende van executies Srebrenica hield zich dood 5RDAG 8 APRIL 2000 H venslang voor moord Falcone nissetta Op Sicilië zijn gisteren 29 maffiabazen in hoger iep veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens hun leel in de moord op maffiarechter Falcone. Volgens de Itali- e televisie zijn onder de veroordeelden meerdere leden van upola, het hoogste beslissingsorgaan van de Cosa Nostra, iciliaanse maffia. De massale veroordeling zou, aldus de te- je, mogelijk zijn gemaakt door de verklaringen van overlo- die hiervoor werden beloond met relatief milde straffen naximaal 20 jaar. De maffiajager Falcone werd in mei 1992 n met zijn vrouw en drie lijfwachten vermoord bij een lanslag op de auto waarin hij zat. lieuramp door constructiefout De milieuramp bij het Spaanse Donana-natuurreser- in 1998 is veroorzaakt door een constructiefout in een van ORtservoirs van de mijn Los Frailes. Dit staat in het rapport in de bevindingen worden gepresenteerd van een officieel Irzoek naar het ongeluk. In april 1998 stortte het reservoir t zich in de pyrietmijn bevond, waardoor vijf miljoen ku- meter vervuilde modder en giftig water in de rivier de liamar stroomde, ten oosten van Sevilla. Deze rivier mondt i een andere rivier, de Guadalquivir, die door het natuur- stroomt. Volgens het rapport had de bouwer van het reser- het bedrijf BTP Dragados, geen rekening gehouden met de van de grond waarop het bassin steunde, en ook de druk rschat van het water in het reservoir op de ondergrond. lj( :ing i Een rechtbankjury in het Amerikaanse Miami heeft be- r-H4d dat de tabaksindustrie twee rokers een schadeloosstelling t betalen van 6,9 miljoen dollar (15,9 miljoen gulden) om- Ie twee kanker hadden gekregen als gevolg van het roken. itspraak maakt de weg vrij voor een schadevergoeding van Infi u"c'en aan z'e^e rokers. Sigarettenmakers vrezen dat ze j 0f door failliet zullen gaan. De jury kende een derde roker 5,8 »ns >en dollar toe, maar stelde tegelijkertijd dat dat bedrag mo- s.nl niet wordt uitgekeerd omdat de zaak van deze roker ver- I is. De drie rokers hadden in totaal een bedrag van 13,2 jen dollar geeist, deels als schadevergoeding voor medische en. restatiebevel tegen militairen ■bmala^ Een rechter in Guatemala heeft een arrestatiebevel ^(Jvaardigd tegen tien militairen die betrokken zouden zijn e massamoord op driehonderd boeren in 1982. In maart hus jgden twee voormalige leden van een anti-guerilla elite- te" s over de betrokkenheid van het leger bij de moord in Dos Voordat de twee naar het buitenland vluchtten, beschul- en zij negentien officieren en soldaten. De militairen waren red in burgerkleding, opdat de schijn zou worden gewekt Ie moorden door linkse guerillastrijders waren Ijoenen voor zieke rokers ftien jaar ten onrechte in Britse cel en» Een 56-jarige Brit blijkt bijna vijftien jaar in de gevan- te hebben gezeten wegens een verkrachting die volgens lof van Beroep vrijwel zeker nooit heeft plaatsgevonden. ;n onrechte veroordeelde Roy Burnett uit Bromley in Kent iiiddels vrijgesproken en vrijgelaten, meldt de BBC. Burnett I in 1986 na een proces in de Old Bailey levenslang omdat jlgens de rechters een 20-jarige leerling-verpleegster onder eiging met een mes op brute wijze had verkracht. De be ten vrouw bleek later, toen Burnett al 12 jaar in de cel zat, n andere verkrachtingszaak een valse aangifte te hebben an. Burnett vroeg daarop herziening van zijn proces. iugabe beschermt foute beambten' President Robert Mugabe van Zimbabwe heeft de poli- )gedragen geen hogé regeringsfunctionarissen meer te ar ren die worden verdacht van corruptie. Hij wil hiermee de van zijn partij bij de komende parlementsverkiezing veilig ;n. Dat heeft de krant Zimbabwe Independent vernomen jronnen binnen de politie. De politie was van plan in deze ide veel hoge ambtenaren die van corruptie worden ver- t te arresteren. Zij hield al eerder hooggeplaatste functio- isen aan, zoals de oud-burgemeester van de hoofdstad Ha- Die kwam echter weer snel op vrije voeten. P|ht op Parijse serieverkrachter De Parijse politie maakt jacht op een man die verdacht t van een reeks verkrachtingen van meisjes in Parijs en ;ving. Sinds eind 1998 heeft de man zeker 24 verkrachtin- 'epleegd, onthulde de krant Le Parisien gisteren. De politie fficieel niets zeggen over de zaak. De politie ziet zich voor noeilijke taak gesteld, omdat er slechts vage aanwijzingen )ver het uiterlijk van de verdachte, die tussen de 25 en 30 Dud is. De man zou tussen vier en zes uur 's middags actief ;n zou het speciaal voorzien hebben op schoolmeisjes tus- le 12 en 15 jaar oud. roristen Rode Leger aangeklaagd Drie leden van de Japanse terroristische organisatie Ro- fger zijn in Tokio aangeklaagd wegens poging tot moord en 5 Rising van documenten. Dit meldt het Japanse persbureau o. De drie werden ruim twee weken geleden door Libanon, TT :n omweg via Jordanië, uitgewezen naar Japan. Samen met 131 verd nog een vierde terrorist uitgeleverd, die al eerder is eklaagd wegens vervalsing van documenten. Een van de lode Leger-leden, Haruo Wako, wordt gezien als een van irantwoordelijken voor de gijzeling van het personeel van :anse ambassade in Nederland, in september 1974. ppoost stal 4000 kunstvoorwerpen !D» Een bewaker van het archeologisch museum in Barce- heeft de afgelopen jaren beetje bij beetje 4000 kunstvoor- en achterover gedrukt. Het gaat om archeologische vond- uit Egypte, Rome, Etruskië en Phoenicië. De munten, ven en potten stonden in het magazijn. Ze vertegenwoor- een waarde van circa 2,4 miljoen euro, ruim 5 miljoen ïn. Daarnaast heeft de suppoost volgens de politie ook 150 ires van de achttiende-eeuwse Italiaanse kunstenaar Giam- sta Piranesi gestolen. uw medisch onderzoek nazi-arts Lï Een rechter heeft een nieuw medisch onderzoek van de leinrich Gross geëist. Dat heeft de Oostenrijkse televisie 'ld. Het proces tegen de 84-jarige Gross, die wordt verdacht noord op kinderen tijdens de Tweede Wereldoorlog, werd maand opgeschort wegens diens dementie. Direct daar- eek hij echter helder en uitgebreid antwoord te kunnen ge- >p vragen van journalisten. Bovendièn herinnerde hij zich ei gebeurtenissen uit het verleden. Gross wordt ervan be- dat hij in de Weense kliniek Am Spiegelgrund in 1944 n gehandicapte kinderen heeft laten vermoorden. Gross na de oorlog als een van de belangrijkste neurologen in enrijk en was hoofd van een wetenschappelijk instituut, 'ager Michael Klackl had de rechter om een nieuw me- onderzoek gevraagd. Een deskundige uit Zwitserland of iland zal het waarschijnlijk uitvoeren. tuurbescherming Suriname ÖABlgo^ Suriname krijgt ruim 33 miljoen gulden voor be en bescherming van zijn unieke natuur. De gelden wor mder meer neergeteld door de Amerikaanse natuurbe- "mingsorganisatie Conservation International, de Wereld en de VN-ontwikkelingsorganisatie UNDP. De Surinaamse dent Wijdenbosch maakt vandaag de oprichting bekend m 'e Stichting Natuurfonds Suriname die de schenkingen )eheren. Een internationaal bestuur, met ook vertegen- digers van de bevolking van de binnenlanden van Surina- 'g al toezien op een juiste besteding van de financiële midde ldus de Nederlander Pieter Borkent van Conservation In- q| itional. Boekarest Een vrouw in Roemeense dorp Crivina de Sus schept modder uit haar tuin. Hevig nood weer heeft in Oost-Europa voor overstromingen gezorgd. Zes mensen kwamen om, van wie vijf In Roemenië Daar zijn meer dan tweehonderd dor pen getroffen door watersnood. Twee mensen worden vermist. Zeer zware storm teisterde in de nacht van donderdag op vrijdag grote delen van Bulgarije, Roemenië en Oekraïne. Elektriciteitslei dingen braken en daken vlogen van huizen. In Bul garije en het westen van Oekraïne zitten in totaal honderden dorpen zonder elektriciteit. De storm kwam vanuit Afrika en nam veel zand uit de Sahara met zich mee. Volgens de Duitse meteorologische dienst is dat een zeldzaamheid. In Griekenland wa ren de rijen voor wasstraten langer dan ooit, door dat de auto's allemaal onder het zand zaten. In Po len staan sinds de hevige sneeuw- en regenval van donderdag ongeveer zestig dorpen onder water. Een deel van de inwoners is geëvacueerd, de over- blijvenden zitten zonder stroom en telefoon. FOTO REUTERSMARIUS NEMES moskou dpa-rtr-anp De Raad van Europa komt Rus land voorlopig niet meer in, maar de dialoog met de Euro pese Unie blijft ongeschonden. Alle internationale kritiek op de mensenrechtenschendingen ten spijt, zal ook de strijd tegen de moslimrebellen in Tsjetsje nië onverminderd voortgang vinden. Dat was de oogst gisteren van een dag vol Russische verwen singen aan het adres van de Raad van Europa, die Rusland mogelijk schorst als lid en Mos kou stemrecht ontnam, en van een bezoek van een hoge EU- vertegenwoordiging aan Mos kou. De EU-delegatie sprak met de gekozen Russische president Poetin. Portugal stuurde als huidige EU-voorzitter zijn mi nister van buitenlandse zaken Jaime Gama. De EU-delegatie bestond verder onder andere uit EU-topman voor buiten landse politiek, Javier Solana. De parlementaire assemblee van de Raad van Europa eiste donderdag dat er onmiddelijk een schorsingsprocedure tegen Rusland wordt begonnen. Re- Commotie bij opening van anti-racismebureau in Wenen Premier Kok is woedend over de ophef rond minister Van Aartsen van buitenlandse zaken en diens houding ten opzichte van Oostenrijk. Na afloop van de minister raad fulmineerde hij tegen alle kritiek die Van Aartsen krijgt, omdat hij zijn Oostenrijkse collega Ferrero-Wald- ner gisteren de hand heeft geschud bij de opening van het anti-racismecentrum in Wenen. den haag-wenen gpd-anp „Een dollemansbende", noem de Kok de ophef. „Binnen de EU gaan we met respect met el kaar om. Dat is wat anders dan respect hebben voor het ge dachtegoed van sommige rege ringspartijen in EU-landen. El kaar een hand geven verandert niets aan de manier waarop wij over de Oostenrijkse regering denken." Volgens de premier wordt er te overdreven correct gedacht over hoe om te gaan met Oostenrijk. „Dit is te gek voorwoorden," brieste hij. „Er is binnen de EU afge sproken hoe te reageren op de nieuwe Oostenrijkse regering, maar er is geen boycot afgekon digd. We hoeven er dan toch zeker geen vertoning van te ma ken als we elkaar in EU-ver band tegenkomen? Tijdens de laatste top hebben alle rege ringsleiders de Oostenrijkse premier Schüssel de hand ge schud. Ik hoef toch zeker niet met mijn handen in m'n zak ken te frummelen en met een boog om mijn Oostenrijkse col lega heen te lopen?" Van Aartsen heeft met zijn oproep aan zijn veertien EU- collega's aanwezig te zijn bij de opening van het EU-waarne mingscentrum tegen racisme en vreemdelingenhaat, voor grote commotie gezorgd. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken Ferrero-Wald- ner, ÖVP-lid in de regeringsco alitie met de extreem-rechtse FPÖ van Jörg Haider, was zeer tegen de zin van het centrum bij de opening aanwezig. Luxemburg en België steun den Van Aartsens oproep en hadden daarom een bewinds man gestuurd. EU-voorzitter Portugal was daarnaast met een minister aanwezig, evenals de voorzitters Prodi van de Euro pese Commissie en Fontaine van het Europees Parlement. Het bestuur van het centrum las een verklaring voor waarin werd duidelijk gemaakt dat het Ferrero niet had uitgenodigd. De verklaring viel te beluisteren als een aanval op de brief van Van Aartsen en zijn Belgische en Luxemburgse collega. Oud- minister Van Thijn, bestuurslid van het centrum, wilde Perrero 'onder geen beding" de hand schudden. Ook de Belgische staatssecretaris Chevalier hield de hand 'stijf op de rug, ook al is dat moeilijk voor iemand die beschaafd is opgevoed'. Ferrero verldaarde dat ze blij was met de 'uitnodiging' van Van Aartsen. Amerikaanse minister van justitie Reno gaat zorgen voor hereniging washington gpd-ap De Amerikaanse minister van justitie Janet Reno heeft gisteren gezegd dat het Cubaan se bootvluchtelingetje Elian Gonzalez be gin volgende 'week aan zijn vader moet worden overgedragen. De vader van het kind heeft van Reno de verzekering gekre gen dat hij 'spoedig' met zijn kind zal wor den herenigd. Gonzalez en zijn advocaat verklaarden dit gisteren, na afloop van hun ontmoeting met minister Reno in Washing ton. Reno bevestigde hun verhaal: „Ik ben voornemens alle maatregelen te nemen die een correcte, snelle en ordentelijke over dracht van Elian mogelijk maken". Intussen hebben Cubaans-Amerikaanse demonstranten in Miami het startsein ge geven voor acties van burgerlijke onge hoorzaamheid. De demonstranten, die lij ken aan te voelen dat zij de slag om Elian gaan verliezen, hebben de luchthaven van Miami aangewezen als hun voornaamste doelwit. De autoriteiten in Miami adviseer den reizigers rekening te houden met ver traging of uit te wijken naar het vliegveld van het naburige Fort Lauderdale. Het luid ruchtige protest van de omvangrijke Cu baans-Amerikaanse gemeenschap in Zuid- Florida vertaalde zich in het verleden door gaans in wegblokkades. De acties bij de luchthaven werden gisteren tenslotte afge blazen nadat Reno de verre Amerikaans- Cubaanse familie van Elian nog een paar dagen met de jongen had gegeven. Een aanhoudend probleem voor minister Reno is dat de familie van de zesjarige Elian in Miami hem vooralsnog weigert over te den voor deze maatregel is de voortdurende schending van de mensenrechten in Tsjetsjenië door Rusland, aldus de meer derheid van de assemblee. Nooit eerder in het bestaan van de raad is er een lidstaat ge schorst. Het stemrecht is de Russen intussen ontnomen, maar deskundigen denken niet dat het werkelijk tot een schor sing komt in de vergadering van het Comité van Ministers, dat de knoop uiteindelijk moet doorhakken. Rusland betreurt de opstelling van de Raad van Europa 'zeer'. „Wij zijn ontsteld en gaan kei hard door met het uitroeien van terrorisme in Tsjetsjenië", verklaarde minister van buiten landse zaken Ivanov gisteren. Door het opschorten van het stemrecht is het volgens de lei der van de achttien leden-par lementariërs uit Rusland on mogelijk nog actief mee te wer ken met de raad. Volgens een ander delegatielid betekent de opstelling van de raad 'niets anders dan het her oprichten van het IJzeren Gor dijn en is het een samenzwe ring om Rusland er publiekelijk van langs te kunnen geven'. Het besluit van de assemblee wierp een schaduw over het be zoek van de EU-afvaardiging aan de Russische hoofdstad. Poetin kondigde de vlotte pre sentatie aan van een 'vredes plan' voor Tsjetsjenië. Een Kremlin-woordvoerder ver klaarde later evenwel dat het 'plan' vooral betrekking zal hebben op het toekomstige be stuur van Tsjetsjenië na de oor- log. Volgens Gama wil de EU 'geen confrontatie met Rusland, maar een strategisch partnerschap, ook al zijn er enige punten waarop wij van mening ver schillen'. Solana vroeg om een 'geloofwaardig onderzoek naar de schendingen van mensen rechten in Tsjetsjenië'. Duizenden kilometers verwij derd van het diplomatieke ge weld in Moskou, werd er ook gisteren weer hevig gevochten in Tsjetsjenië. Volgens de mos limstrijders zijn bij een aanval op een militair konvooi zeven tig Russische soldaten gedood. Het Russische leger gaf toe dat bij een aanval bij de plaats Mesker-Joert, op woensdag, een dode en vijf gewonden vie len. den haag anp Voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft gisteren een Bosnische moslim een uitge breid ooggetuigeverslag gege ven van de massa-executie van zo n 1500 mannen uit Srebreni ca. De nu 62-jarige man, die de massaslachting overleefde en wiens identiteit geheim wordt gehouden uit veiligheidsover wegingen, getuigde in de zaak tegen de Bosnisch-Servische generaal Krstic. „Nadat we door de rijen do den waren gelopen, moesten we ons aan het eind opstellen. Daar zeiden ze dat we ons om moesten draaien en in een rij op moesten stellen. Vervolgens zeiden ze tegen ons dat we moesten gaan liggen. Maar op dat moment kwam de vuur stoot en ik viel", aldus de mos- limgetuige. Hij hield zich dood terwijl zo'n zes groepen andere men sen werden aangevoerd en neergemaaid. „Een kogel schampte mijn elleboog, ik hoorde de aarde opspringen door inslaande kogels en voelde de modder, aarde en stof op me vallen. Ik had een dun shirt aan, dus ik kon het voelen. Daarna gingen ze weg om in de schaduw te rusten." De Serviërs kwamen later te rug. Zij schreeuwden of er nog overlevenden waren. Enkelen reageerden. Die werden afge maakt met een schot, aldus de Bosnische moslim die voor de oorlog boer was. De man moest naar eigen zeggen weg zien te komen uit de dodenrijen, om dat hij bang was dat de solda ten de lijken weg zouden halen met een vrachtwagen. „Ik was bang dat ze me levend aan stukken zouden snijden", zo vertelde de man. Zijn twee zo nen die door de bossen uit Sre brenica probeerden te vluch ten, heeft hij nooit meer gezien. „Ik maakte me los, keek om me heen, sprong op, en rende over de lichamen, vijftien meter naar de struiken waar ik me wilde verbergen. Ik struikelde en viel bijna op de doden, ge lukkig hoorde ik geen stem men." Daarna verhaalde de ge tuige hoe hij dagenlang rond zwierf in een poging veilig ge bied te bereiken. Uiteindelijk besloot hij zich over te geven Videoband van slapende rechter den haag anp Heeft rechter Adolphus Kari- bi-Whyte geslapen tijdens substantiële delen van het Celebici-proces? Het Joego slavië-Tribunaal heeft met het vervaardigen van een vi deocompilatie een verdere stap gezet naar de ontkno ping van dit al jaren smeu lende probleem. Tijdens het proces tegen de Bosnische moslims Delalic, Delic en Landzo en de Bosnische Kroaat Mucic zat voorzittend rechter Karibi-Whyte regel matig te knikkebollen. Een van de advocaten van Land- zo, Cynthia Sinatra, klaagde hierover bij de toenmalige president van het tribunaal, Antonio Cassese - zonder succes. In november 1998 werd Esad Landzo veroordeeld tot vijfden jaar cel wegens het vermoorden en martelen van Bosnische Serviërs in het concentratiekamp Celebici in 1992. Volgens de verdedi ging heeft Landzo geen eer lijk proces gehad omdat de rechter tijdens het lange pro ces, van maart 1997 tot okto ber 1998, wel eens vaker heeft geslapen. Landzo's ad vocaten hebben in hoger be roep geëist dat het proces geheel of gedeeltelijk met wakkere rechters wordt over gedaan. aan de Serviërs, omdat hij geen andere kans zag te overleven. Vijf maanden- werd hij vastge houden in een gevangenis. Hij werd in november 1995 geruild tegen Servische gevangenen. De getuige eindigde met een emotioneel betoog: „Er is een ding dat ik niet begrijp. Waar om ben ik niet gek geworden? De Serviërs waren mijn buren; wij leefden samen als buren dat zouden moeten doen, tot de politiek begon. Toen Tito re geerde, leefden we goed. Van daag leef ik als een wild dier. Al le mensen van wie ik hield, zijn dood." dragen. Reno wil vermijden dat het kind met groot machtsvertoon van de federale autoriteiten uit het huis in Miami moet worden gehaald. Gisteren deelde de be windsvrouw de familie per brief mee dat het voogdijschap over Elian de komende dagen wordt overgeheveld van oudoom La- zaro Gonzalez naar vader Juan Miguel Gonzalez. Naar alle waarschijnlijkheid ver liest de oudoom woensdag het voogdij schap. Maandag volgt een tweede brief waarin Justitie de familie in Miami instru eert hoe, waar en wanneer Elian dient te worden overgedragen. Elian werd vier maanden geleden als eni ge overlevende van een gezonken boot met Cubaanse vluchtelingen voor de kust van Florida uit zee gevist. Zijn moeder was ook verdronken. PARUS AFP-Rtr-ANP Frankrijk en de Verenigde Sta ten, beide permanent lid van de VN-Veiligheidsraad, zijn giste ren met elkaar in aanvaring ge komen over het nut van de aan houdende reeks Brits-Ameri kaanse luchtaanvallen op doe len in Irak. Ook China en Rus land, eveneens permanent lid van de Veiligheidsraad, toon den zich kritisch. Parijs omschreef de jongste aanval, waardoor donderdag veertien doden zouden zijn ge vallen, als onnodig, gruwelijk en moorddadig. Dat schoot Washington in het verkeerde keelgat. „Als de aanvallen geen nut hebben, dan moet de Fran se overheid maar eens aan de Iraakse regering vragen waarom ze de Amerikaanse en Britse luchtmacht bedreigen op hun missies ter bescherming van het Iraakse volk", verklaarde woordvoerder James Rubin van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Eerder deze week trok Frank rijk al de juridische status van het vliegverbod boven delen van Irak in twijfel. Britse en Amerikaanse vliegtuigen zien toe op naleving van dit verbod, door de VN ingesteld na de Golfoorlog (1990-1991). Volgens het Amerikaanse mi nisterie van defensie was de ac tie gericht tegen Iraaks luchtaf weergeschut en niet tegen ci viele doelen. Het departement kon het door Bagdad gemelde dodental niet bevestigen. De luchtacties boven Irak zouden sinds janauri 1999 al 175 bur gers het leven hebben gekost.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7