J riekenland op Europese koers T Veelpleger ZATERDAG 8 APRIL 2000 Weinig verschillen tussen Pasok en ND bij parlementsverkiezingen ;ers van Karamanlis zwaaien met de Griekse vlag. klappen Aansluiting bij de Economische en Monetaire Unie, nauwelijks protesten over de aanwezigheid van de Navo in Kosovo, voorzichtig vrijen met aartsrivaal Turkije. Griekenland ontdoet zich onder de socialistische premier Kostas Simitis van het imago van onberekenbaar Balkan-buitenbeentje in EU en Navo. Morgen zal bij de parlementsverkiezingen blijken of de ruim acht miljoen kiesgerechtigden daar tevreden over zijn. Veel keus hebben ze niet. De programma 's van de grote twee, het socialistische Pasok en de rechts-conservatieve Nea Demokratia, verschillen slechts op onderdelen. Ze houden de kompasnaald gericht op Europa. Ruim 10 procent werkloosheid en het gegeven dat van de elf armste regio 'sin de EU er zeven in Griekenland liggen, veranderen daar niets aan. H ien seconden voor uitzending, waarschuwt de journalist. Beide politici openen de hersenpan en drukken op de startknop van de daar verbor gen bandrecorder. „.Oké", zegt de een. „Ik ben er klaar voor", de ander. De venijnige penstreken van de cartoonist van het conser vatieve dagblad Kathimerini lieten de vol gende dag weinig heel van het tv-debat vori ge week tussen de 'twee groten' van de Griekse politiek, de 64-jarige premier Kostas Simitis en de 44-jarige oppositieleider Kostas Karamanlis. Wat heet debat. Het was een slaapverwekkende vertoning van twee voor geprogrammeerde politici, die geen man-te- gen-man-gevecht aanwilden, maar zich om beurten lieten ondervragen door een trio journalisten. „Was Andreas er nog maar, dan zou dit nooit zijn gebeurd", verzucht 21-jarig me disch student Yannis. Hij volgde het pro gramma op het Syntagma-plein in centraal Athene, waar Nea Demokratia resideert met een paviljoen en een reusachtig tv-scherm. „Papandreou was tenminste een socialist. Die Simitis had net zo goed bij ons in de par tij kunnen zitten", schampert hij. ND-propagandist Yannis deelt die frustra tie met zijn leider. Karamanlis, neef van de rechtse vader des vaderlands Konstantin Ka ramanlis, krijgt al de hele campagne geen vat op de gortdroge, onverstoorbare Simitis. Bij gebrek aan programmatische verschillen kan Karamanlis weinig anders doen dan vliegen afvangen van zijn bijna ongrijpbare tegen stander. „Het land heeft vernieuwing nodig, het moet beter", is zijn voornaamste wapen tegen Simitis en Pasok, dat de afgelopen ne gentien jaar slechts één keer de macht moest afstaan, in 1990 aan de weinig succesvolle ND-regering Mitsotakis. Dat het electoraat niet geheel in slaap wordt gesust, is deels te danken aan de opi niepeilers. De voor de verkiezingen laatst toegestane peilingen gaven twee weken te rug aan dat er nauwelijks één procent ver schil is tussen koploper Pasok en ND. „Niet eerder lagen ze in de peilingen zo dicht bij elkaar, maar ook nog nooit was de campag ne zo saai", zegt Dmitris Konstantakopoulos. Hij keerde recentelijk tenig in zijn vader land na een decennium durend correspon dentschap in Moskou voor het staatspersbu- reau ANA. „Ik ben verbaasd. Verkiezingen waren hier altijd emotionele gebeurtenissen. De straten lagen al weken van tevoren be zaaid met verkiezingspropaganda. Nu merk je daar niets van. Maar ja, we zijn van een Oppositieleider Kostas Karamanlis op verkie zingscampagne in de havenstad Thessaloniki. FOTOAP Balkan-dwarsligger een serieus Europees land geworden. De mensen beseffen dat de Griekse lakens in Brussel worden uitge deeld", is zijn verklaring voor de duidelijk merkbare apathie onder de kiezers. Beursval Dmitris is een van de honderdduizenden slachtoffers van een fenomeen dat de verkie zingsstrijd in het begin nog enige kleur gaf. De piepkleine beurs van Athene reageerde als een jojo op de aankondiging van Simitis dat de verkiezingen niet in september, maar in april zouden worden gehouden. Aandeel houders raakten in alle staten door een enor me beursval begin maart. De paniek was groot. De socialisten hadden eerder de op komst van de beurs als hun succes geclaimd. De afgelopen anderhalf jaar stak liefst een miljoen Grieken spaargeld in aandelen. Ook de van huis uit zeer linkse Dmitris: „Je be zwijkt toch voor de verleiding, net als bij een loterij, hoewel je weet dat het onzin is." Simitis, Pasok en de linkse media beschul digden onmiddellijk de ND van manipulatie. Karamanlis-supporters op de beursvloer zouden verantwoordelijk zijn voor de pa niek. De waarheid zal voor de verkiezingen niet worden achterhaald, want het resultaat van een ingesteld onderzoek komt pas gerui me tijd later beschikbaar. Maar de politieke schade was al aange richt. Pasok stond begin maart in de peilin gen nog ruim twee procent voor op ND. De woede van de nieuwe klasse van aandeel houders heeft daar een einde aan gemaakt, ook al laat Simitis in persoonlijke populari teit Karamanlis ruim achter zich. De beursherrie kan niet verbloemen dat beide partijen in hun jacht op de meerder heid van de 300 zetels van de Voulis, het één- kamerparlement, de kiezers zo min mogelijk informeren over de problemen die een nieu we regering gaat krijgen. Simitis wist de cri teria voor toetreding tot de Economische en Monetaire Unie te bereiken - de officiële kwalificatie op de Eurotop in juni lijkt een formaliteit - maar daarmee is de Griekse eco nomie nog niet op Europese leest geschoeid. Het staat vast dat het mes moet in het kostbare pensioenstelsel dat - net als in Italië - na 35 jaar werken recht op pensioen geeft. Van economische groei is nauwelijks sprake. De economie drijft op het kleinbedrijf, de echt grote bedrijven, zoals de nuts- en tele- combedrijven, zijn nog in. staatshanden. Grootscheepse privatisering is onontkoom baar. Beide partijen beloven die, maar zowel Simitis als Karamanlis houdt de lippen stijf op elkaar als het om de consequenties voor bijvoorbeeld de werkgelegenheid gaat. Ook Christos Papoutsis, voormalig Euro pees Commissaris voor toerisme en kleinbe drijf, doet gemakkelijk over de interne gevol gen van Europese integratie. „Je hoeft als staat niet overal je meerderheidsbelang te verkopen om bedrijven toch effectief en marktgericht te laten opereren", zegt hij luchtig. „Liberalisering betekent niet onder alle omstandigheden volledige privatise ring" Vernieuwd Volgens Papoutsis heeft het ooit fel linkse Pasok zich onder Simitis drastisch ver nieuwd. „We hebben nieuwe mannen en vrouwen klaar staan, met frisse ideeën", be weert hij. Dat Papoutsis jarenlang een disci pel van de in 1996 overleden Papandreou was en diens rivaal Simitis vanuit Brussel ge regeld met kritiek bestookte, mag nu worden vergeten. Maar Papoutsis moet wel. Hoewel hij in Brussel nooit echt is opgevallen, hoopt hij de daar opgedane 'ruime bestuurlijke ervaring' straks te kunnen gebruiken op het regerings pluche. Het riante 'overgangssalaris' dat hij als ex-commissaris heeft meegekregen, komt hem goed van pas in de campagne: maar weinig kandidaten kunnen zoals hij prat gaan op een ruime staf en twee verkiezings kantoren in gegoede wijken van de stad. Volgens Papoutsis heeft Europa alleen maar baat bij een nieuwe Pasok-regering. Is er dankzij Simitis en vooral minister van bui tenlandse zaken Jorgos Papandreou, de zoon van Andreas, geen dooi in de betrekkingen met aartsrivaal Turkije gekomen? En zit er geen schot in de onderhandelingen over eeuwige twistappel Cyprus, waar Turkije in 1974 met een militaire invasie een door de Grieken verafschuwde Turks-Cypriotische republiek in het leven riep? In zijn bureau aan de Lykioustraat, op een steenworp afstand van Papoutsis' hoofd kwartier, schudt de 72-jarige ND-kandidaat Petros Molyviatis het hoofd. De oud-ambas sadeur in Moskou, Brussel en Ankara, vindt dat de Pasok-regering grote tactische fouten heeft gemaakt. „Er is nog geen oplossing voor Cyprus. Turkije blijft vasthouden aan claims op Grieks grondgebied. Zolang dat al lemaal op tafel ligt, hadden we geen steun voor de Turkse aanvraag van het EU-lid- maatschap moeten'uitspreken", meent hij. Molyviatis drukt zich voorzichtiger uit dan zijn lijsttrekker Karamanlis, die heeft geroe pen dat Simitis en Papandreou uitverkoop aan Turkije hebben gehouden. Maar ook die poging tot oppoetsen van partijpolitieke te genstellingen zet weinig zoden aan de dijk. Turkije is geen verkiezingsissue, net zo min overigens als de door de communistische KKE (de derde partij van het land, maar met slechts 5,9 procent van de stemmen) hevig bestreden Navo-presentie in Kosovo. Sinds het einde van de rechtse dictatuur in 1974 zijn verkiezingen een opderonsje tus sen Pasok en ND. In 1996 wisten slechts vier andere partijen de drie procent kiesdrempel naar de Voulis te nemen. Nipt, want Grie kenland stemt traditioneel. In meer dan één opzicht. De vrouwen, die pas in 1952 kies recht kregen, kruisen -gescheiden van de mannen in eigen stemlokalen hun voorkeur aan. In een land dat de laatste vier jaar slechts 19 vrouwelijke parlementariërs en drie vrouwelijke regeringsleden had, wekt dat geen enkele verbazing. HANS GELEIJNSE Onze Taal Vorige week heeft het Comité 'Ei zo na' haar wekelijkse werkvergade ring helemaal besteed aan nieuwe woorden. Daar gaan we geen ge woonte van maken, want er zijn be paald wel dringender zaken te doen, maar zo'n enkele keer is toch wel boeiend. Aanleiding was een krantenstukje van mij, waarin ik iets geschreven had over Ewoud Sanders, die van plan is om elk jaar een boek samen te stellen met alle nieuwe woorden van het afgelopen jaar. Onlangs verscheen deel 1, dus met de nieuwe woorden van 1999. Intussen zal hij wel aan het verza melen zijn voor deel 2, met de woorden van het lopende jaar. Wat komt daar allemaal in? Er lagen heel wat krantenknipsels en brie ven van lezers op tafel, met nieuwe woorden, en daarover spraken wij. Nieuw noemen we: wat op dit moment nog niet in de woordenboeken staat. Je kan erover twisten of dat een goed criterium is, maar dat zal ik u besparen. Wat moeten we bij voorbeeld denken van 'laksisme'? Uit de context blijkt dat het zoveel als 'laksheid' betekent. Zal zoiets aanslaan? Wij zien er weinig in, maar als het een andere beteke nis krijgt dan 'laksheid', zou het toch wel een kans maken. Bijvoorbeeld 'laksheid' voor een eenmalige nalatigheid, en 'laksis me' voor een aanhoudende en ongeneeslij ke nalatigheid. Dan zijn er de 'kerkuittreders', wat voor lopig ook volstrekt overbodig is, want we hebben al het woord 'kerkverlaters'. Tenzij men met kerkuittreders meer in het bijzonder diegenen zou bedoelen die ook officieel een papier tekenen, terwijl de kerk verlaters dan die slappe zolen zijn die al leen maar op zondagochtend liever in hun bed liggen. Maar ik vrees dat het onder scheid voor veel mensen te subtiel is. De 'agressieverzekering' geven we meer kans. Het woord zit onberispelijk in elkaar; het valt te vrezen dat agressie, al of niet door laksisme, nog zal toenemen, en als mensen daartegen een verzekering afsluiten, dan zullen we die wel een agressieverzekering noemen. Het zal alleen nog een beetje spe cialer betekenis moeten krijgen om een plaats in het woordenboek te verwerven. De 'proefbuismuis' zal wel geïnspireerd zijn door de proefbuisbaby; en de proef- buisbaby is een hardnekkig alternatief voor wat een meerderheid van onze taalgenoten al lang een reageerbuisbaby noemt. Al wie de standaardtaal ter harte gaat, wordt dus aangeraden van een 'reageerbuismuis' te spreken. Maar het zou natuurlijk nog mooi er zijn als het woord niet eens nodig was. Dan is er-de 'sneeuwprostituee', die wij kansloos achten. Tot dusverre enkel aangetroffen in een interview met Jan Wol kers in de Humo. Wolkers zegt daar: 'Als er sneeuw is op Texel zou ik het liefst een prostituee zijn. Kon ik de hele dag achter het raam blijven zitten en kijken naar de sneeuw'. Pappa, wat doet die mevrouw daar? Niks jongen, dat zie je toch? Maar waarom zit ze dan voor het raam? Ik denk dat ze daar zit omdat ze zo graag naar de sneeuw kijkt. Misschien dat iemand aan Jan Wolkers zestig of zeventig jaar later nu eindelijk eens kan uitleggen waarom zo ie mand daar echt zit. Serieuzer kandidaat is de 'meerverdie- ner'. Het hangt er een beetje van af of de belastigdienst er werk van maakt, maar in principe is dat een bruikbaar (en goed) woord. We kenden al de kostwinner en de tweeverdiener, maar bij tweeverdieners moest er altijd een ingewikkelde omschrij ving bij om uit te leggen dat bepaalde rege lingen speciaal van toepassing zijn op de- geen die het hoogste inkomen van de twee heeft. Meestverdiener had ook gekund, maar meerverdiener is beter. Ook de plegerij heeft weer iets nieuws op geleverd. Kort geleden schreef ik op de ze plaats al over de zedenpleger, wat niet iemand is die zich toelegt op het plegen van zedelijkheid maar juist jemand die ge specialiseerd is in onzedelijkheid. Nu wordt er helaas niet enkel onzedelijkheid ge pleegd, maar ook inbraken, roofovervallen en geweldsdelicten. Om maar eens wat te noemen. En er zijn er, die daar hun dage lijks werk van maken. Ze worden geregeld gevat, gevangen gezet, beboet, maar bij sommigen helpt dat geen biet, en zodra ze vrij zijn, beginnen ze opnieuw. Dat zijn de recidivisten. Welnu, voor deze mensen is nu een beter Nederlands woord in omloop gekomen: de veelplegers. Of deze woorden echt pas in het jaar 2000 voor het eerst zijn opgedoken, is nog niet helemaal zeker. Het zou kunnen dat bijvoorbeeld de 'meestverdiener' al in 1999 bestond. Maar daar hebben we Ewoud Sanders voor, om dat nu eens fijn uit te zoeken. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 57