Een voetbalwedstrijd in opspraak ZATERDAG 8 APRIL 2000 Vragen rond Telstar-FC Zwolle in '93 De geruchtenmachine draaide op volle toeren na afloop van de wedstrijd Telstar-Zwolle, nu zeven jaar geleden. Linksback Jan Mulder van Telstar, die een voorsprong van de Witte Leeuwen om zeep had geholpen, zou zijn omgekocht. Nu is gebleken dat een belangrijke Haarlemse informant van de politie, bijgenaamd 'De Limburger', jarenlang spelers betaalde om uitslagen naar zijn hand te zetten, denkt menigeen terug aan het bizarre duel. Reconstructie van een 'verdachte' wedstrijd. Vanuit voetbalhistorisch perspec tief was de wedstrijd Telstar - FC Zwolle op 27 maart 1993, al voor het beginsignaal van scheidsrechter Jerrol Elburg een nogal onbeduidend potje. De thuisclub stond achttiende en laatste; de be zoekers zevende. Tot de 85ste minuut was er nog niets gebeurd dat de herinneringen aan deze wedstrijd uit de eerste divisie lang le vend zou houden. Maar dan die laatste vijf minuten. Ze blijken zeven jaar later op het netvlies te zijn gebrand van sportjournalist Edwin Struis. Hij zat op die 'zotte zaterdag' op Schoonênberg op de perstribune voor een verslag in Haarlems Dagblad. In een reflex draait hij het filmpje in zijn brein terug nu hij weet dat de crimineel met de bijnaam De Limburger (dè belangrijkste en onlangs gearresteerde informant van het Interregionale Rechercheteam Noord-Hol land/Utrecht) sinds begin' 1993 spelers heeft omgekocht met de winsten van drugsdeals om zo uitslagen van wedstrijden naar zijn hand te zetten. Op die manier haalde de Haarlemse crimineel het meeste profijt uit weddenschappen en voetballoterijen, die hij zelf organiseerde. Telstar-Zwolle, een wedstrijd uit de vorige eeuw, krijgt alsnog een staartje, weet hij bij na zeker. Als over een poosje bekend wordt welke spelers in welke wedstrijden zijn om gekocht, dan zou het hem niet verbazen als deze wedstrijd op sportpark Schoonenberg en Jan Mulder erbij zitten. „Ik ben niet zo'n gokker, maar ik zou daar mijn geld wel op durven zetten, ja", zegt Struis. De politie wacht om tactische redenen nog even met de bekendmaking van de lijst betrokkenen. Televisieopnamen van Telstar-FC Zwolle ontbreken, maar Struis heeft het beeldmate riaal in z'n hoofde Hoofdrol in dat filmpje speelt Jan Mulder. Niet die van de Volkskrant en Barend Van Dorp maar die van onder meer Feyenoord, Dordrecht en Telstar. 'En vein het huis van bewaring. Daar zit de 39-ja- rige ex-profvoetballer een celstraf uit van vijf jaar die met vervroegde in vrijheidsstelling netto neerkomt op drie jaar en vier maan den. Hij heeft op 11 juli 1999 na een ruzie een vriend doodgeschopt. Vanuit de gevangenis laat Mulder via zijn advocaat André Seebregts uit Rotterdam we ten 'dat hij pertinent niet was betrokken bij welke omkopingszaak dan ook'. En dat hij de hele kwestie al lang achter zich heeft gelaten. „Verder geen commentaar." Korfbalactie Herinneringen ophalend ziet Struis weer voor zich dat Telstar-verdediger Mulder, die al eerder in de wedstrijd - duidelijk met op zet - de bal met zijn handen had geprobeerd te raken, zich vijf minuten voor tijd opnieuw vergist in de tak van sport die hij beoefent. Sportpark Schoonenberg, 27 maart 1993. Na de met 1-2 verloren wedstrijd tegen FC Zwolle wandelen de Telstarspelers Jan Mulder (rechts) en Ton Rietbroek van het veld. In relatie tot deze twee spelers valt het woord 'verziekers'. Mulder krijgt er ook nog eens de beschuldiging bij dat hij heeft gesaboteerd en de wedstrijd verkocht. foto's archief*united photos de boer Scheidsrechter Jerrol Elburg heeft bij Telstar- FC Zwolle in de dertiende minuut al een rode kaart getrokken. Zwollenaar Stef Hendriks moest van het veld. Op de rug gezien, de toen voor Zwolle spelende Jaap Stam. Met zijn tweede korfbalactie helpt de links back FC Zwolle aan een strafschop, waaruit de gelijkmaker (1-1) ontstaat. In de 89ste minuut glijdt Mulder een schot van een Zwolle-speler in zijn eigen Telstar- doel. Menig toeschouwer en speler dacht dat de bal naast zou gaan, maar met de sliding van Mulder gaat-ie alsnog tegen het net: 1-2. Telstar, waarvoor het seizoen 1992-1993 toch al één grote ramp is, heeft wéér verloren. Na afloop van de wedstrijd breken op het veld, in de spelerstunnel en in de kleedka mer vechtpartijtjes uit tussen Telstar-spelers onderling. Assistent-trainer Bert van der Poppe, nog altijd in die functie actief bij de Velsense club, sist in de kleedkamer de his torische woorden dat Telstar twee 'verzie kers' in zijn selectie heeft rondlopen, daarbij doelend op Mulder en de eveneens van Dor drecht overgekomen Ton Rietbroek. In het sponsorhome tekent Struis boude beweringen op als 'Mulder heeft de wed strijd verkocht', 'Sabotage' en 'Mulder heeft in de illegale toto op Zwolle gespeeld'. Zijn wedstrijdverslag in Haarlems Dagblad van 29 maart 1993 zigzagt ronkend van de ene ver meende intrige naar -de ander. Het stuk schreeuwt om een follow up. Maar die blijft uit. Pas in maart 2000, in het blad Sportweek waarvoor hij tegenwoordig werkt, komt Ed win Struis op het bizarre duel terug, zij. het in zijn column. De laatste zinnen luiden: „Toen ik hem (=Mulder, red.) de dag erna de ge ruchten voorlegde, liet zijn commentaar aan duidelijkheid niets te wensen over. 'Iemand die zulke dingen durft te beweren, sla ik z'n kop eraf. Ik heb het nooit durven beweren." Opvallend is dat min of meer tegelijkertijd in het televisieprogramma Sport aan Tafel van Ruud ter Weijden, Johan Derksen, hoofdredacteur van Voetbal International en Kees Jansma van Canal Plus, ook de wed strijd Telstar-Zwolle ter sprake brengen en Mulders naam laten vallen. Voor nadere tekst en uitleg geeft de eerste, ondanks drie verzoeken, niet thuis-en is de tweede 'ge woon' niet voor commentaar bereikbaar. Struis: „Ik heb die uitzending met Jansma, Derksen en Ter Weijden ook gezien. Het ging er lacherig aan toe en het onderwerp was ook zo weer voorbij. Maar het was wel heel opvallend dat ook zij deze wedstrijd hebben onthouden. Die handsbal van Mulder was ook zo absurd. Vooral omdat hij het eerder in de wedstrijd al had geprobeerd. Hij is niet zo groot en die ballen waren te hoog voor hem. Hij sprong met gestrekte armen om hoog. Eén keer een blackout kan, maar twee keer? En dan in de laatste minuut die sliding er nog bij, waardoor de bal in eigen doel be landde. Ik moet eerlijk zeggen dat vanuit on ze positie moeilijk was te zien of die bal er nu naast of in zou zijn gegaan als Mulder er niet had aan gezeten. Maar de spelers waren unaniem in hun oordeel: Mulder gleed die bal er opzettelijk in. Sabotage, die term viel." Link gelegd De opmerkingen van Derksen en Jansma waren net als Struis' column een reactie op de berichten over 'De Limburger' wiens han del en wandel jarenlang nauwgezet is ge volgd door de landelijke recherche, die wilde bepalen of de Hindoestaanse Surinamer echt wel de spiering was waarmee de kabeljauw kon worden gevangen. De politie liet de Haarlemmer jarenlang in ruil voor overigens uitstekende informatie over de onderwereld zo af en toe zijn criminele gang gaan. Uit het onderzoeksrapport blijkt dat, om nog even bij de beeldspraak te blijven, de recher cheurs geen spiering maar een haai aan de haak hadden geslagen. De crimineel speelde een in sommige opzichten geniaal dubbel spel. Bij Struis is Telstar-Zwolle de eerste en enige wedstrijd die opkomt nu bekend is dat 'De Limburger' ook in het Nederlandse be taalde voetbal spelers omkocht. Voor het overige zou het vooral gaan om wedstrijden in verschillende takken van sport, in héél Eü- ropa. „Zonder die laatste vijf minuten zou ik die wedstrijd al lang en breed zijn vergeten. Maar'alleen door dat slot is het de gekste wedstrijd die ik ooit op de Nederlandse vel den heb gezien. Ik heb in mijn column de link gelegd tus sen omgekochte spelers en die wedsjfrijd, ik heb niet gezegd dat het zo was. Ik kan dat niet bewijzen. Maar veel wees erop dat er zo iets aan de hand was. Het gerucht deed de ronde dat er zwaar was ingezet op een over winning van FC Zwolle. Met Telstar was het op alle fronten knudde in die tijd. De club had zelfs voor het trieste unicum gezorgd dat ze een paar wedstrijden eerder niet genoeg spelers op de been kon krijgen waar door er punten in mindering werden gebracht." Dat hij destijds niet verder op onderzoek is uitgegaan, de illegale toto op Zwolle heeft twee redenen. Telstar speeld' en 'Mulder heeft zelf deed geen aangifte al wedstrijd verkocht' waren enke- bleef de geruchtenmachine f |e van de boude beweringen na afloop de ronde deden in sponsorhome van Telstar, commentaar van Mulder aan duidelijkheid weinig wensen over. „Iemand die dingen durft te beweren, sla z'n kop eraf." sjot VipaJ van nooit problemen met die man gehad." Toenmalig Telstar-trainer Niels Overweg, wiens positie al wankelde door de slechte re sultaten, werd een paar dagen na het deba cle de laan uitgestuurd. Tegenwoordig traint hij de Ermelose amateurclub DVS '33. Hij beweert dat hij pas een paar dagen na de wedstrijd door had hoe er tegenaan werd ge keken. „Maar ik heb er nooit lang bij stil ge staan. Dit soort dingen ligt gewoon niet in mijn straatje." Zeven jaar later neemt hij het op voor Mulder. „Het is nu natuurlijk erg gemakke lijk om zijn naam te noemen. Door dat dra ma, waarbij zijn vriend het leven verloor, zit hij nu in de gevangenis van waaruit hij zich «w niet kan verweren. nog een paar dagen draaien. En Struis vond het ook 'linke soep' om zich verder in de zaak - die formeel geen zaak was - te verdiepen. Hij ver gelijkt Haarlem waar hij - net als 'De Limburger' - woont, met een dorp. „Iedereen kent iedereen. Je ontmoet dagelijks de mensen over wie je schrijft. Daar is niets op tegen maar ik heb het in dit geval be paald niet over een speeltuin-milieu. Telstar zelf heeft het verder ook nooit laten uitzoeken. Mulder is gewoon op non-actief gesteld en een paar dagen later de coach, Niels Overweg." Volgens Struis waren de omstandigheden om spelers om te kopen in die tijd bij Telstar niet ongunstig. Het ging L slecht met de club en Mulder was een huur ling. „De salarissen stel den weinig voor, een soort veredelde onkosten vergoedingen met een flesje prik en een gevulde koek als bonus, bij wijze van spreken." Struis denkt dat het minder moeilijk spelers op dit niveau dan bij topclubs oi kopen. Over Mulder deed het verhaal de ronde dat hij 25.000 gulden zou die Het is ook zo ont zettend Nederlands om met dat vinger tje te wijzen. Zo lang er niets is be wezen, veroordeel ik hem niet. Dat er in een of ander dossier wellicht be wijzen liggen, dat kan, ja. Maar ik zou er echt van opkijken als het zo is. Ik kan me die wed strijd nog wel goed herinneren, ja. Die handsbal was vreemd maar ik heb in recente Champions League wedstrijden ook vreemde hands ballen, acties hebben gevangen voor zijn handsbal en zijn sliding. „Als je een topvoetballer hiervoor zou benaderen, dan lacht-ie je uit. Want als hij gewoon de beslissende -.d Voor Telstar al één b.Ovj'i zwart gat is. Niemand bij de thuisclub durfde Dordreclit- huurling Jan Mulder hardop te beschuldigen van het moedwil- goal" voor zijn eigen club JJ.g, sahoteren Van de wedstrijd WiJhii een veel. 1 elstar-Zwollè, maar velen zet- en wel vraagtekens bij het reden van de linksback. Zijn handsbal in het eigen strafschopgebied die vijf minu ten voor tijd de inleiding vorm de tot de 1 -1 en de sliding waar mee hij in de allerlaatste mi nuut een bal in eigen doel werk te, riepen bij veel mensen vraagtekens maakt, krijgt hij een veel voud van dat bedrag." IRT-informant 'De Lim burger' hield zich in die periode al op in Telstar- f kringen. Hij vormde niet J het middelpunt der be langstelling, zat ook niet bij de businessclub maar i hij werd later wel de pach- ter van de kantine. Die kan tine, paviljoen Schoonen berg, is onlangs op last van de kantonrechter ontruimd. De gemeente Velsen had daarom ge vraagd vanwege een huurachterstand van het bedrijf Apache Brothers, een van de vele ondernemingen van de crimineel. Leen van der Lugt, voormalig hoofd sport en jeugdzaken bij de gemeente Velsen en fervent Telstar-aanhanger, sloot destijds het pachtcontract met de crimineel af. „Hij is mij niet onbekend, nee. In 1993 was Jan Lijn zaad nog de pachter. Daarna kwam hij. Voor pachter Lijnzaad was moeilijk een opvolger te vinden. Via advertenties in de horecabla- den kwamen we bij hem terecht. Ik heb gezien. In het Feijenoord-sta- dion heb ik als spe ler van FC Twente ook eens in een re flex een rare hands bal gemaakt, mede doordat er een spe ler in mijn rug zat. Weet je, je be grijpt soms je ei gen acties niet. Ook achteraf niet. Dat hoort bij voet bal. En ik heb ook eens de bal in eigen doel gegleden. Nee, niet alle maal in één wedstrijd, dat is waar. Maar weet je: Telstar zat al in het verdomhoekje. Ik moest een paar dagen na die wedstrijd vertrekken, het was een rampseizoen. Je kan zeggen dat als een club in zulke omstandig heden verkeert, spelers gevoeliger zijn voor omkoping. Maar je kunt ook zeggen dat een club die door zo'n diep dal gaat door een bril wordt bekeken die het beeld enorm verte kent. Natuurlijk riepen spelers van alles naar elkaar, maar als sportmensen slecht in hun vel zitten dan komt er van alles los. Ik geef geen oordeel, dat krijg je niet van mij." Een andere getuige is Bert van de Poppe, toen en nu assistent-trainer bij Telstar. Op vallend is dat hij geen toelichting bij de vra gen nodig heeft. Ook hij moest na de berich ten over 'De Limburger' onmiddellijk aan Telstar-FC Zwolle denken. Dat er nooit een onderzoek is geweest, is logisch, vindt hij. „Direct na die wedstrijd zijn er maatregelen getroffen. Niels Overweg werd weggestuurd en Mulder en Rietbroek werden, geloof ik, de ziektewet ingestuurd en zijn daarna nooit meer voor Telstar uitgekomen. Daarmee was de kous voor Telstar en mij af. Ik ben me niet blijven afvragen wat de drijfveren van be trokkenen kunnen zijn geweest. Natuurlijk frons ik mijn wenkbrauwen als ik zie en hoor dat er weer naar die wedstrijd wordt terugge grepen nu blijkt dat die IRT-informant spe lers zou hebben omgekocht. Ik ben er ook zeker nieuwsgierig naar of Telstar-Zwolle zo'n wedstrijd is geweest. Het vyas een vreemde wedstrijd, ja, maar bepaald niet de enige vreemde wedstrijd die ik heb meege maakt. Nee, ik sluit niet uit dat deze wed strijd op het lijstje van de politie staat. Maar ook al is het zo, ik wil daar dan niet te lang bij stilstaan. Ik ben meer geïnteresseerd in de toekomst van de club, in de plannen voor een vernieuwd stadion, dan in het verleden." Hij geeft maar half toe dat hij betrokken is geweest bij de vechtpartijen tussen Tel starspelers onderling, na afloop van de wed strijd. Als hem wordt voorgelegd dat in het wedstrijdverslag van toen is te lezen dat hij Mulder en Rietbroek voor verziekers heeft uitgemaakt en dat daarna Mulder hem naar de strot vloog en aanvoerder Walter Smak hem heeft ontzet, zegt Van de Poppe: „Staat dat er? Is dat zo?" Theo van Seggelen, voorzitter van de WCS, een vereniging die de belangen van contractspelers behartigt, zegt resoluut: „Ik durf de stelling aan dat in het algemeen spelers niet worden of zijn omgekocht. Het lijkt me sterk dat er straks een heel lange lijst op tafel komt van wedstrijden waarbij dat wèl is ge beurd. Ik kan me ab soluut niet voorstellen dat dat structureel het geval is. Ik sluit niet uit dat er tien jaar geleden zoiets is voorgevallen. Voetballers zijn niet roomser dan de paus en kunnen zich ook gek laten maken, net als jij en ik. Ze kunnen in de problemen ko men, denk aan gokverslaving, en dan rare bokkensprongen maken. Zwarte poules bestaan na tuurlijk wel op grote schaal, ook in Leiden, mijn woonplaats. Als je dan al iemand wilt beïnvloeden, moet je bij de keeper zijn. Maar ook dat lijkt me heel lastig. Die jongens heb ben vaak keihard voor hun plek moeten knokken. Als ze dan zulke gekochte fouten maken dan moeten de opbrengsten wel enorm zijn." Ook bij de KNVB is er nog niemand die zijn borst nat maakt voor de lijst met ge kochte wedstrijden in het Nederlandse be taald voetbal. Volgens woordvoerster P. van Rooij heeft de bond zelfs het Landelijke Re chercheteam nog niet eens gepolst. Eenvou digweg omdat daar geen aanleiding toe is. „Enkele kranten beweren over een dossier te beschikken. Daaruit zou op te maken zijn dat vooral buitenlandse wedstrijden in het geding zijn. Er is nog niet één wedstrijd of speler genoemd." Dat Mulders naam zeven jaar na dato wordt genoemd door journalisten, is voor zijn advocaat Seebregts geen reden om in ac tie te komen. „Mijn cliënt wil deze zaak laten rusten. Maar mocht er een strafrechtelijk on derzoek op dit punt komen, dan ben ik be reid hem bij te staan." WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 55