Uitstel van de hel TT ZATERDAG 8 APRIL 2000 Gerrit Brokx: „In het ziekenhuis wisten ze niet waar ze met de bloemen moesten blijven. Ik heb brieven gehad van burgers uit de stad, van ambtenaren waar ik vroeger mee gewerkt heb. Terwijl ik toch bekend stond als bot en zo. FOTO GPD'ROLAND DE BRUIN Gerrit Brokx 'ietsiepietsie' veranderd door ernstige ziekte ij was er bijna geweest. In de hel. I Want in de hemel komt hij niet. „Ik .^L X kom in de hel, het vagevuur mis schien. Niet rechtstreeks in de hemel in elk geval. Ik heb mensen niet altijd in hun waarde gelaten, ben niet altijd rechtvaardig geweest, ben geschei den en zo.". Gerrit Brokx praat even niet strijdlustig. Een plek in de hemel kan ook hij niet ritselen. Aan de he melpoort past enkel bescheidenheid. Zijn graf heeft hij wèl geregeld. Jaren geleden al kocht hij grafrechten in z'n geboorteplaats Oosterhout „Daar ben ik als het ware uit de grond gekomen, daar heb ik gespeeld, gevoetbald, en daar wil tk ook naar terug. He.t heeft iets met een cyclus te maken." Cremeren vindt hij niets. „Een crematie is in twintig minuten bekeken. En dan met die niets- aan-de-hand-muziek.... Nee, ik wil een uitvaart dienst met alles erop en eraan." Veel vrienden ook? „Ik heb weinig vrienden, daar heb ik nooit tijd voor gehad. Een avondje tennissen of kaarten is niet te combineren met veertig jaar openbaar bestuur. Ja tegenwoordig wel. Mensen doen er van alles bij. Minister Wijers moest naar huis om zijn kinderen van de crèche te halen. Dat ken ik niet." Niettemin was hij verrast door de 'overweldigen de belangstelling' tijdens zijn ziekte. „Marjolijn werd gek van de telefoontjes. In het ziekenhuis wisten ze niet waar ze met de bloemen moesten blijven. Ik heb brieven gehad van burgers uit de stad. van ambtenaren met wie ik vroeger gewerkt heb. Terwijl ik toch bekend stond als bot en zo." Kanker Voor de tweede maal in zijn leven was Gerrit Brokx bijna dood. De deuk in zijn hoofd herinnert aan een hersentumor, zevenendertig jaar geleden. Een stoma en oncontroleerbare windjes zijn de erfenis van zijn laatste bijna-doodervaring: darmkanker met uitzaaiingen naar de lever en tal van complica ties. „Ik had al even klachten. Maar ze konden niets vinden. Toen de klachten aanhielden deden ze een inwendig onderzoek. Pas toen bleek dat ik kanker had. Die darm konden ze wel opereren, de lever was de vraag. Ik kreeg te horen dat ik drie maan den, misschien een half jaar, maar toch niet langer dan een jaar te leven had. Dan verdwijnt de grond onder je voeten." In overleg met het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam werd bekeken of ook de lever kon worden ge opereerd. De Rotterdamse professor Tilanus zag mogelijkheden. Nadat Brokx was aangesterkt van zijn darmoperatie werd vorig jaar februari zijn le ver voor driekwart weggesneden. „Dat kan, omdat de lever het enige orgaan is dat weer aangroeit." Over de operatie maakte hij zich geen zorgen. „De mooiste dood is de dood op een operatietafel. Daar merk je niets van. Punt was of het restant le ver zou blijven doen wat het moet doen: reinigen en bloed aanmaken." Ondertussen moest hij afkic ken van de morfine. „Vréselijk. Echt vreselijk. Als ik m'n ogen sloot zag ik spinnen en gedrochten over de muren van het ziekenhuis kruipen. Angstaanja gende waanbeelden waren het. Twee etmalen lang. Sindsdien heb ik erg veel begrip gekregen voor ver slaafden die afkicken." Na ontslag uit het Dijkzigt kreeg hij klachten. „Ik was kortademig en had een buik alsof ik zwanger was. Bij mijn opname in het ziekenhuis in Tilburg bleek dat m'n vochthuishouding niet goed werkte. Ik had vijftien liter vocht in mijn buik en twee liter in mijn longen. Daarbij had ik een longontsteking. Mijn conditie was buitengewoon slecht. Op een De straatvechter heeft zelfs de dood overwonnen. Zijn geliefde, kinderen en ex-vrouw stonden aan zijn sterfbed. Het leek het sluitstuk van vijf maanden strijd tegen kanker. Maar na drie dagen buiten bewustzijn opende Gerrit Brokx (66) de ogen. Nu werkt hij weer vijftig uur in de week. Als voorzitter hier en daar, als commissaris bij tal van bedrijven. Voormalig staatssecretaris van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu en voormalig burgemeester van Tilburg, staat in het Engels op zijn visitekaartje. Opdat iedereen weet wie hij voor zich heeft. dinsdag kreeg ik plotsklaps hoge koorts. Ik lag te schokken in m'n bed. alsof er een aardbeving was. Ik werd onmiddellijk naar intensive care ge bracht, de familie werd gewaarschuwd. Het is ge daan, dacht iedereen. Kort daarna ben ik wegge vallen. Marjolijn, de kinderen en mijn ex-vrouw hebben aan mijn bed gestaan. Marjolijn is blijven slapen. Drie dagen later ben ik weer bijgekomen. Ik had een abces in m'n buik en zou weer geopereerd moeten worden als ze het gezwel niet via curettage zouden kunnen verwijderen. Toen heb ik echt de moed verloren. Het was inmiddels mei. Ik was al vijf maanden aan de gang. Naar Onze-Lieve-Heer aan het kruis heb ik gebeden dat ik niet weer ge opereerd hoefde te worden. Dat hoefde goddank niet. Ik bad altijd al hoor. Als ik 's nachts wakker lag en er was wat. Maar altijd meer weesgegroetjes dan onzevaders. Maria geeft mij vertroosting. Gis teren ben ik naar het ziekenhuis geweest voor con trole. Alles was goed. Thuis hebben we een fles champagne opengemaakt, maar niet alvorens even te stoppen bij de kapel niet ver van ons huis. Daar heb ik een kaars opgestoken en enkele weesge groetjes gebeden. Uit dankbaarheid. Dat ik dit alles heb overleefd heb ik in de eerste plaats te danken aan de techniek van de medische stand en de ver zorging. In de tweede plaats, zeggen medici, heeft mijn vechtersmentaliteit me er doorheen gesleept. En Maria ten slotte heeft mij gemaakt zoals ik ben, met die ingebakken vechters mentaliteit." Boosheid Vriend en vijand roemden zijn har de werken als burgemeester, maar noemden hem ook bot, autoritair, drammerig, een olifant in een por seleinkast. Zijn ziekte heeft hem lankmoediger gemaakt, zegt hij, en een ietsepietsie meer relativerend. „In plaats van tachtig, negentig uur in de week werk ik nu vijftig. Niet meer 's avonds en niet in het week end. En ik laat me rijden door stu denten van de roeivereniging." De boosheid over het verleden is gebleven. In zijn archief bewaart hij nog altijd het briefje met daarop de, stemverhouding die hem in 1986 als staatssecretaris van volkshuisves ting de kop kostte. „Dat briefje heb Bert de Vries, eenderde voor mij. Ik weet precies wie wat heeft gestemd. Dat briefje bewaar ik zorg vuldig. Als ik mensen tegenkom dan weet ik hoe en wat." Het klinkt rancuneus. „Ik ben niet rancuneus, maar ik onthoud alles. Toen ik in 1993 zestig jaar werd en een paar honderd man uitnodigde, heb ik ook Bert de Vries gevraagd. En hij is gekomen." Toch waren er ook mensen die hij tijdens zijn burgemeesterschap weigerde een hand te geven. Mensen die niet werden uitgenodigd bij de ope ning van de nieuwe concertzaal in Tilburg. „Dat was functionele rancune. Dat is iets heel anders dan privé. Kijk, dat omliggende gemeenten zich hebben verzet tegen annexatie door Tilburg, dat kan ik me voorstellen. Maar Goirle ging daar wel erg ver in. Er werden vrachtwagens met zand ge stort op de weg naar Tilburg. De bus kon er niet meer door. En wie liepen in de demonstratie mee? CDA-kamerlid Leers en Harrie Aarts, lid van de Raad van State en allebei woonachtig'in Goirle. Dat kan dus niet! Als je een publieke functie hebt, dan ben je dat 24 uur per dag. Je kunt niet even geen burgemeester of kamerlid zijn. Dan doe je de ob jectiviteit geweld aan. Nou, en toen werd de concertzaal geopend in aanwezigheid van koningin Beatrix, en toen heb ik Aarts en Leers nodig ik niet uit. Ze willen toch niets met Tilburg te maken heb ben? Het is nu uitgepraat. Als ik ze te genkom dan groet ik ze." Als hij het over moest doen, deed hij het weer zo. Geen spat diplomatieker. „Zo ben ik nu eenmaal. En besturen is een hard vak. De bal moet onder de lat en tus sen de palen." Een etmaal burgemeester. Altijd en overal. Ook in het zwembad. Brokx zucht. „De wildste verhalen deden de ronde. Zelfs kranten in Marokko schreven erover. Die medewerkers van het zwembad begonnen 's ochtends om acht uur met werken. Om half ne gen ging het zwembad dan voor het publiek open. In dat half uurtje zwom ik er. Niks aan de hand." Iedere ande re burger zou moeten wachten tot half negen. „Ja, maar dat was ik niet. Ik was de burgemeester en die is er maar één. Ik heb de gemeenschap niet bena deeld. Déar gaat het om." „Als je burgemeester bent, ben je dat ook in je vrije tijd. Bij de ontvangst ik van een vriendje dat de stemming „Besturen is een hard vak. van prins carnaval op het stadhuis, binnen de CDA-fractie heeft opge- De bal moet onder de lat nam ik één glas en dan ging ik weg, op schreven. Twee derde stemde voor en tussen de palen." vakantie. Je kunt niet mee carnaval MONIQUE DE KNEGT vieren. Dan gaan ze Gerrit zeggen, op je schouder kloppen, borreltjes aanbieden. En als je dan wei gert, dan ben je arrogant. Uitwijken naar Ooster hout kan ook niet. Dan is het: waarom daar en niet hier? Als openbaar bestuurder moet je de nullijn aanhouden. Gewoon niet doen. Ook niet je partner meenemen op reis. Marjolijn was nooit ergens bij. Ook niet op de vele reizen naar Japan, in verband met de Fuji-fabriek in Til burg. Dat is toch ook de grootst mogelijke onzin? In de advertentie vroegen ze toch geen burgemees ter met vrouw? Het is geen dubbelfunctie. En als je partner dan ziek of dood is, moet je als burgemees ter dan weg? Trouwens, als de burgemeester een vrouw is zie je daar nooit een man naast." Burgemeester van Den Haag, dat had hij wel wil len zijn. „In juni '85 werd ik door de vertrouwens commissie gevraagd. De hele gemeenteraad wilde mij als burgemeester. Unaniem! Achteraf had ik dat best willen doen. Maar Lubbers wilde liever dat ik bleef." Brokx hoopte stiekem op een minister schap. „Dat leek me een mooie functie. Ik trek graag aan de touwtjes. Dan zit je aan de macht. Het bekoorlijke van macht is dat je er iets mee voor elkaar kunt krijgen. Keuzes maken en daarvoor verantwoording dragen. Dat is heel aantrekkelijk. Dat is lopen op het randje." Kritiek De huidige politiek vindt hij veel minder interes sant dan in de jaren tachtig. „De uitdaging is weg. Alles wordt geregeld in het Torentje. Als je de crite ria van Bert de Vries hanteert, dan had het halve vorige kabinet moeten aftreden. Maar niks hoor. Die commitments van de regeringsfracties maken de hele politiek kapot." Hij zou achter de scher men nog wel wat willen doen voor het CDA. Een visie op papier zetten of deelnemen aan partijdis cussies. „Maar ik word niet gevraagd." Hij is nog vaak in Den Haag in verband zijn voorzitterschap van de BVE-raad (het middelbaar beroepsonderwijs) en andere voorzitterschappen en commissariaten. „Als ik dan om een uur of vijf Nieuwspoort binnenloop dan zie ik bijna niemand meer. Je kunt er een kanon afschieten. Wij zaten er tot drie. vier uur 's nachts." Toegegeven, zijn kinderen zag hij daardoor bitter weinig.'„Zij hebben geleden onder mijn drukke be stuursfuncties. Als de naam Brokx weer eens in de krant stond, dan zei mijn dochter op kostschool in Amersfoort: dat is mijn vader niet, dat is mijn oom. Kinderen willen gewoon zijn, hè, die willen zich niet onderscheiden van anderen. Maar mijn kinde ren weten niet anders of ze zaten met pappa op de eerste rij. Of ik nu wethouder was, burgemeester, gedeputeerde of staatssecretaris." De kinderen hebben weinig van zijn aandacht gehad. Hij is ook een beetje onhandig met kleine kinderen. Weet zich er geen raad mee. „Dat had mijn vader ook. Hij handelde in kolen en had geen tijd voor negen kinderen. Maar toen mijn zoon achttien was heb ik hem de stranden van Norman- dië laten zien. En op zijn 21ste heb ik hem mee naar Berlijn genomen en De Muur getoond. De laatste reis was naar Hiroshima in Japan. Dat zijn toch drie belangrijke elementen uit de geschiede nis. En ik heb mijn zoon vorig jaar getrouwd in het kasteel van Dussen. Ik had de burgemeester van Werkendam gevraagd, die ken ik natuurlijk, of ik voor één dag buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand kon zijn. De gemeenteraad stem de daar mee in, en het bruidspaar gelukkig ook."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51