ZATERDAGS 2 Et BIJVOEGSEL De massahysterie rond ZATERDAG 8 APRIL 2000 Pokémon 'Dit spel berooft sommigen echt van het verstand' Net als het grafschrift op een pakje sigaretten dat de gebrui ker waarschuwt voor de geva ren van z'n rokertje kent ook een pakje Poké mon z'n bijsluiter. 'Aanbevolen leeftijd tien jaar', staat er in kleine letters op elk setje kaarten. Nét zo verslavend, nét zo gevaarlijk, is de gedachte die zich onwillekeurig op dringt. Want nooit eerder kreeg een spel de jeugd zó in zijn greep. Het is pas een half jaar geleden dat spelle tjesfabrikant Nintendo besloot om door mid del van een uniek offensief ook Nederland plat te krijgen voor zijn nieuwste Game Boy cassette. Het buitenland was ons al voor ge gaan, maar wisten wij veel. Kosten noch moeite werden gespaard. Liefst honderdduizend stickers van Poké mon, de opvolger van 'classics' als Mario Bros en Donkey Kong, werden op basisscho len verspreid. Er ging een intensieve tv-cam- pagne van start, demonstratieteams liepen de drukste winkelcentra af en alle ruim twaalfhonderd Nederlandse speelgoedwin kels werden bezocht om het personeel de spelregels bij te brengen. Wereldwijd was er al voor tien miljard gulden aan Pokémon- artikelen omgezet en ook Nederland diende zijn steentje bij te dragen aan dat overweldi gende succes. Inmiddels zijn de gevolgen bekend. De veertigduizend in de voorverkoop afgezette speelcassettes (een record) waren weg voor dat iemand er erg in had. Inmiddels zijn er al tweehonderdduizend exemplaren van ver kocht, zes keer zoveel als van andere promi nente Game Boy-spelletjes op jaarbasis wordt afgezet. En daarmee is de toon gezet, want in kinderland is het alleen nog maar Pokémon dat telt. Na het computerspelletje kwam de cartoonversie op tv en verschenen de kaarten, de poppen en de kledinglijn. Verbijsterend De gevolgen zijn legio, 's Ochtends voor het naar school gaan zit de jeugd van vijf tot •twaalf jaar met de neus voor de buis gedrukt bij Fox Kids. Daama gaan, of het nu van de leiding mag of niet, de Pokémon-kaarten mee naar school om té ruilen. En 's middags na schooltijd hokt de toekomst van Neder land bijeen rond hun Game Boy-versies van de monstertjes. „Het is verbijsterend wat dat spel bij de kinderen losmaakt", constateert Stevanne Auerbach, spelletjesdeskundige uit de Ver enigde Staten. Auerbach, alias dr. Toy, neemt onder meer op haar eigen website op internet dagelijks het wereldwijde fenomeen onder de loep. „Anders dan bij de meeste spelletjes wordt bij Pokémon veel eigen in breng van de deelnemers verlangd. Het 'van gen' van de mon stertjes vergt telkens een andere strate gie", zegt ze. „Bijko- Nederland is in de ban van het fenomeen Pokémon. Kinderen en ouders worden er gek van. Een simpel computerspelletje zet de wereld op z'n kop. Op scholen wordt het verboden en op straat vinden berovingen plaats. Basisscholieren lijken door het spel gehersenspoeld, maar de fabrikant weet van de prins geen kwaad. HANS VAN ALPHEN Pokémon-kaartjes, die van kinderen geslepen, hebberige ettertjes kunnen maken. mend element is dat de ouders er in de regel helemaal niets van snappen, wat gen uit en voor kinderen is er niets mooiers dan een kunstje te beheersen dat hun vader en moeder boven de pet gaat. Op die leeftijd vind je geheime genootschappen en dito wachtwoorden heerlijk." Anders dan de rages rond de Teletubbies en Tamagotchi's, hypes die na een paar maanden alweer waren overgewaaid, is. Po kémon ontwikkeld voor een duurzamer rela tie met het kind. Door de afwijkende karak ters van de te vangen monstertjes en het gro te aantal ervan wordt beoogd de verveling buiten de deur te houden. De bedenkers er van gaan zelfs zo ver dat ze aan Pokémon een educatieve waarde toekennen. De bezit ter van meerdere monstertjes moet bijvoor beeld sociale vaardigheden ontwikkelen om al zijn gedomesticeerde vriendjes tevreden te houden. En bij het ruilen van kaarten komt rekenwerk om de hoek kijken. Bovendien zijn er wereldwijd inmiddels zo'n elfduizend websites op dit gebied verschenen (www.po- kemon.com), waardoor volgens de fabrikant de kinderen automatisch vertrouwd raken met de zegeningen van de computer. Nintendo's vice-president Gail Tilden, ver antwoordelijk voor productontwikkeling: „Het succes verbijstert ons ook. En dan te bedenken dat we nog maar aan het begin staan van de Pokémon-rage, want er ligt nog een enorm terrein braak. Ons Japanse moe derbedrijf heeft pas duizend Pokémon-pro- ducten ontwikkeld. Maar het enthousiasme van de spelers kent geen grenzen, en daar moeten we gebruik van maken." De Game Boy-versie van Pokémon kost f 79, de Nintendo 64-versie f 149. Van het kaartspel doen meerdere versies (Neder lands- en Engelstalig, limited- of unlimited) de ronde. Een pakje met elf kaarten kost f7,95, een groot pak van 61 stuks f 29,95. En hoewel daar geen bevestiging van is te krij gen, heeft Nintendo de verdenking op zich geladen een bewuste schaarste aan bepaalde exclusieve kaarten te creëren om de con sumptiedrift bij kinderen aan te wakkeren. Spelspecialist Stevanne Auerbach: „Het mot to van het spel is 'Gotta catch 'm all'. Het gaat er om ze allemaal te krijgen, en dat be tekent: kopen!." Net als eerder in Japan en de VS gebeurde, is het de kinderen op veel basisscholen in middels niet meer toegestaan de speelkaar ten mee te nemen. Noodgedwongen wapent het onderwijzerskorps zich tegen de overlast van het spelletje, dat bij menig kind een on gekende hebzucht aanwakkert. „Het is een monsterlijk spel, echt", ver zucht een leerkracht. „Sommige van mijn kinderen herken ik niet meer als ze ermee spelen. Het lijkt wel of ze nergens anders meer over kunnen praten, laat staan denken. Ik vind het een crime. Ik heb meegemaakt dat ik boze ouders in de klas kreeg die zich erover beklaagden dat hun kinderen waren opgelicht tijdens het ruilen op het school plein. Of ik er niet op kon letten dat ze hun kostbare plaatjes niet verpatsten voor min dere exemplaren. Collega's lopen tegen de zelfde problemen aan. In gezamenlijk over leg is nu door de schoolleiding besloten Po kémon buiten de deur te houden. Sindsdien is de rust weergekeerd, althans op school. Ik heb niets tegen een rage, maar dit is te gek." Probleem Hoe sterk Pokémon tot de verbeelding van de jeugd spreekt, blijkt ook uit de berichtge ving in de media. Over kinderen die er bij voorbeeld allang geen been meer in zien een leeftijdgenootje in elkaar te slaan en te bero ven van zijn Pokémon-kaarten, of tijdens een plaspauze op school vrolijk even alle jaszak ken na te lopen op zoek naar dergelijke heb bedingetjes. De politie van Haarlem heeft zelfs al een heuse Pokémon-brigade in het leven geroe pen om de jeugd in toom te houden. De po litiewoordvoerder: „Rond winkels hangen groepjes oudere kinderen die kaarten willen pikken. Wij zien het als een echt probleem en zullen er extra aandacht aan besteden. Ook gaan wij op scholen inventariseren wat er aan de hand is." Zelfs sommige ouders deinzen er niet voor terug hun kinderen des- poods met behulp van criminele methoden van Pokémon-kaarten te voorzien. Onlangs nog liepen in een speelgoedzaak in Gouda twee volwassen vrouwen tegen de lamp met gestolen kaarten in hun jaszak. Jessica ten Hopen, moeder van twee meis jes van zeven en negen jaar, ervoer als klas semoeder hoe de Pokémon-hype heeft toe geslagen. Toegankelijke, onbevangen kinde ren veranderden stukje bij beetje in gesle pen, hebberige ettertjes. Ten Hopen (om re denen van privacy is haar naam gefingeerd): „Opeens was de portefeuille van een leer kracht verdwenen. Gestolen! Een paar dagen later bleek een meisje dat juist opviel omdat ze nooit meedeed aan Pokémon-spelletjes over een grote stapel kaarten te beschikken. Ze is apart genomen en toen kwam het ver haal er uit: ze wilde per se meedoen, maar mocht dat van thuis niet. Uiteindelijk maak te de gelegenheid van haar een dief. Heel triest." „Een van de leerkrachten had de kaarten ingenomen van een kind, omdat het bij ons op school verboden is ze mee te nemen. Na schooltijd komt dat kind terug, voor haar kaarten en hoor ik de bewuste onderwijzeres vragen of ze er niet een paar wilde ruilen te gen Pokémons van haar eigen zoon. Ik kon mijn oren niet geloven. Hoezo goed voor beeld? Ik kon me niet inhouden en heb die leerkracht gevraagd of ze wel goed bij haar hoofd was. Dat spel berooft sommigen echt van het verstand." „Die kaarten zijn net aandelen", consta teert Jessica. „Sommige kinderen kopen bij voorbeeld bewust een sleutelhanger van de film en tv-serie South Park, die je dan kunt ruilen tegen een dure Pokémon-kaart. Ook voetbalmunten van Shell Worden als wissel geld aangeboden. Heel eng vind ik dat. De kinderen strooien ook de wildste geruchten rond. Over kaarten bijvoorbeeld waarvoor soms wel honderden guldens zouden wor den geboden. Maar als je dan doorvraagt, weet niemand door wie of waar. Maar met name die factor geld benauwt mij. Jonge kin deren behoren zich daar mijns inziens hele maal niet mee bezig te houden. Er staan klei ne kapitalistjes op." Door de aanhoudende vraag naar nieuwe kaarten spelen zich bij net door Nintendo bevoorrade winkels de vreemdste taferelen af. Een middenstander: „Ik kijk er echt al niet meer van op als ouders in één keer voor tweehonderdvijftig gulden aan kaarten mee nemen. Die zijn murw van het gezeur van hun kinderen en denken in één keer die honger te kunnen stillen. Maar blij ben ik niet met dat gedrag, want daardoor moet ik veel anderen weer teleurstellen. Er is een continue vraag en te weinig aanbod." De regelrechte massahysterie rond het spel, in 1996 voor het eerst op de Japanse markt geïntroduceerd, maakt het ouders on mogelijk zich er aan te onttrekken. Niemand wil immers van zijn kind een 'outcast' ma ken. Jeroen (11): „Ik had niets meer te doen op het schoolplein. Niemand wilde meer met me spelen. Toen heb ik ook maar een paar kaarten gekocht en kon ik weer met de anderen meedoen." Spaargeld wordt meteen omgezet in kaar- ten; er lijkt geen houden meer aan. In ons land zijn inmiddels al tachtig licenties verge ven rond Pokémon, dat naast de rode en de blauwe versie van de speelcassette binnen kort ook met een gele komt. Bij Nintendo Benelux willen ze geen kwaad woord horen. „Waarom wordt Pokémon geweerd van de scholen?", reageert zegsman Frank Ritting- haus. „Integreer het spel in het schoolpak - ket; de kinderen doen er vaardigheden door op die hen in het latere leven van pas zullen komen. Strategisch denken bijvoorbeeld. Verbieden is onzin." En dat stelen dan? „Ach, dat is een onder deel van het leven. Vroeger werden mijn knikkers ook door oudere kinderen afge pakt." i-knuffels in pluche. Een van de vele verzamelobjecten van het spel waar de jeugd zo waanzinnig door gegrepen is. FOTO'PR

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49