Extra geld voor strijd tegen drugs Antiquair zette iedereen op het verkeerde been Franssen: 'Er wacht een grote uitdaging' Zuid-Holland verheugd over benoeming ROMANCE IN KERSENHOUT BIJ VAN TIL vantini1ïH3ït3VTi :hMï Binnenland Burgers Ocean geopend 3AC 8 APRIL 2000 ipathisanten Bask demonstreren ic_i Ongeveer honderd sympathisanten van de Baskische ene Esteban Murillo gaan vandaag in Den Haag demon- tegen diens dreigende uitlevering aan Spanje. Dat heb- s. gistermiddag bekendgemaakt, nadat zij daarvoor toe- f - ing hadden gekregen van de politie. Spanje beschuldigt van betrokkenheid bij een bomaanslag van de Baski- jcheidingsbeweging ETA in 1980. Gisteren hebben de stranten het eilandje in de Hofvijver korte tijd bezet. Zij 4len er een 'vrijstaat' waar zij Murillo symbolisch politiek inboden. Politie en brandweer beëindigden de bezetting TE ^jderden de Baskische vlag van het eilandje. jlenbos wil meer invloed op NS De overheid moet weer meer invloed krijgen op het /an de Nederlandse Spoorwegen. Zo wil minister Nete- van verkeer zeggenschap over belangrijke strategische ingen van de vervoerder. Dit staat in een notitie die het t in bespreking heeft. Netelenbos kondigde vorig jaar al orstellen uit te werken. Gesteund door de Tweede Kamer s V deerde zij destijds dat de in 1992 doorgevoerde verzelf- n Vi ang van de NS een pas op de plaats moest maken. terdammer tegen tram a| 1st' )AM Een 18-jarige Amsterdammer is in de nacht van v°e dag op vrijdag om het leven gekomen toen hij tegen een vee ep. Volgens de politie stak de jongeman bij het Leidse- weg over zonder op het tramverkeer te letten. Hij is het dodelijke slachtoffer van een tramongeluk dit jaar. Vorige overleed een 41-jarige man nadat hij bij het oversteken :en tram op het Surinameplein kwam. Een 15-jarig meis lij een ruzie van het perron voor de wielen van een tram terdam-West. Vlakbij het paleis op de Dam kwamen dit -vier toeristes onder een tram. lan leenten beboeten overtredingen Wildplassers, graffitispuiters en mensen die vuilnis at laten slingeren, krijgen binnenkort een boete van het 'a;ntebestuur. Dit gebeurt dan zonder tussenkomst van het lar ministerie. Het kabinet wil deze zogeheten bestuurlij- e vaker gebruiken voor overtredingen waar politie en niet aan toe komen. Dit heeft het kabinet gisteren beslo- litie en justitie hebben hun handen vol aan het handha- milieuregels, de leerplicht en de drank- en horecawet, :eert het kabinet. Door gemeentebesturen boetes te laten lan mensen moet dit 'tekort in de ordehandhaving' wor- gelost. "Holland moet piloten betalen 52 Air Holland moet negentien piloten alsnog twee en salaris betalen. Dat heeft de president van de Haar- rechtbank bepaald in een door de vliegers aangespannen ding. Air Holland Leasing, de opvolger van de failliet ver- (0g*j i chartermaatschappij, moet de verplichtingen uit ar- vereenkomsten met het 'oude' Air Holland overnemen, atoren waren gisteren nog steeds in gesprek met nieuwe aat-aandeelhouders. De huidige redders van Air Holland :ich terugtrekken. iterdam worstelt met sekssite )am« De gemeente Amsterdam worstelt met de eigenaar sekssite met de domeinnaam amsterdam.com. Raads- D66 wil dat de gemeente de naam opkoopt, omdat het lijk is voor het imago van de stad. „Buitenlanders die dam willen bezoeken en informatie willen, krijgen nu te zien." De eigenaar heeft de site in het verleden al eens e' aangeboden. Het college vond dat toen te duur. Ön- leek dat de eigenaar de site nu te koop aanbiedt. Dien willen niet fuseren "ne Scholen voor mavo en voorbereidend beroepsonder- (jg io) moeten sinds het begin van het schooljaar eigenlijk verder. Maar veel mavo's zijn bang dat een fusie met een ak' leerlingen kost. Dat blijkt uit een onderzoek van Het vijsblad. Veel ouders voelen niets voor het vmbo. Als vwo ke(er voor hun kind niet in zit, dan kiezen zij voor een afdeling van een scholengemeenschap. Het vbo staat be ls 'tuigschool', en is vaak ook zwart. Bovendien kan'je mavo altijd nog naar de havo, hopen veel ouders. Scho lden ernstig rekening met die voorkeur. Ze zijn niet ver- vmbo-gebouwen op te richten, en dat doen ze dan vaak d HUH De eenvoudige stijl van het Franse land leven in de 19e eeuw vertaalt zi<#i ruim honderd jaar later in een sfeervolle slaap kamer-romance. Van Til's afdeling Slaap kamerdesign brengt diverse schitterende slaapkamerinterieurs van Grange, die naar historisch voorbeeld ontworpen en ver vaardigd zijn. U kunt ze completeren met allerlei sfeermeu belen in gelijke stijl. DESIGNCENTRUM i]aavikWkftii*i ;n studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 6 en zondag 7 mei 2000 flj in de Extran Sporthal natie over de beurs en het presenteren van uw drijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O. G. Z. b.v. overveen kees van der linden vervolg voorpagina De Bloemendaalse burgemeester Snoeck-Schuller ontkent dat de amb tenaar E. Meijer van sociale zaken na mens haar de ceremonie voor het eer herstel van voormalig NSB-lid Hubeek bijwoonde. „Dat kan wel gesuggereerd zijn, maar daar wisten we op het ge meentehuis niets van. Mevrouw Meij er heeft dit totaal verkeerd ingeschat. Zij heeft Hubeek via haar werk leren kennen en heeft zich zijn levensver haal aangetrokken", aldus de woord voerster van de burgemeester. Behalve de bewuste ambtenaar zou antiquair Heerkens Thijssen, die de nep- ceremonie organiseerde, ook de burgemeester van Bloemendaal op het verkeerde been te hebben gezet. De woordvoerster: „Hij is hier op het ge meentehuis geweest. De burgemeester had na een gesprek toegezegd, dat ze op Hubeeks 98ste verjaardag zou ko men, gewoon, heel informeel. Op het laatste moment moest ze verstek laten gaan." Snoeck-Schuller had niet de bedoe ling officieel eerherstel te verlenen aan Hubeek, houdt haar woordvoerster vol. „Dat zit er natuurlijk niet in, ze ging meer uit sociale overwegingen. Zoals ze soms ook bij een echtpaar op bezoek gaat dat 45 jaar is getrouwd, maar de 50 niet meer zal halen. Offici eel kan dat natuurlijk niet, maar ach." En ze concludeert: „Heerkens Thijssen is beslist te ver gegaan. Als de burge meester terug is uit Engeland, zal ze zeker contact met hem opnemen." Ook de oud-directrice van verzor gingshuis Oldenhove, C. van Schaik- Jansen, toont zich verbijsterd als ze wordt geconfronteerd met verzinsels van Heerkens Thijssen. Zij sprak de 98-jarige Hubeek gistermorgen toe, waarbij ze hem een 'rechtschapen man' noemde die 'streed voor eerlijk heid'. „Ik heb te goeder trouw gehan deld. Toen Heerkens Thijssen mij vori ge week vertelde dat de burgemeester zou komen met een excuusbrief van de minister, was ik opgelucht voor Hu beek. In de tijd dat ik nog directrice was, heeft hij me herhaaldelijk gezegd dat hij in hongerstaking zou gaan als hij geen eerherstel zou krijgen. Nu kan hij een rustige dood krijgen, dacht ik, daarom heb ik dit gedaan." Heerkens Thijssen is zich van geen kwaad bewust. „De burgemeester heeft mij tijdens een diner Van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del beloofd een brief voor Hubeek op te stellen. Ik weet ook niet waarom ze daar op het allerlaatste moment van af zag. Ze heeft haar huiswerk gewoon niet gedaan. Nou, dacht ik vanoch tend, dan is ze er maar niet bij, de show must go on, klaar. Dus nam ik het voortouw. De hoofdrolspeler, de heer Hubeek, was in elk geval wel aan wezig." Het eerherstel voor de voor malige NSB'er was volkomen terecht, houdt hij vol. „Hij heeft een soort van oorlogssyndroom en daar wilde ik hem van afhelpen." Het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie vindt de gang van zaken uiterst vreemd. „Als je in de vol le openbaarheid iemand eerherstel te verleent, moet je daar toch zeer goede redenen voor hebben. Het moet dan toch minstens blijken dat zo iemand in feite diep in het verzet zat", aldus zegsman Barnouw. „Er zijn duizenden NSB'ers geweest die in feite geen vlieg kwaad hebben gedaan. Gaan we die dan ook allemaal eerherstel verlenen?" arhnem Het publiek bekijkt de prachtige onderwaterwereld van het gisteren geopende Burgers Ocean in de Arnhemse dierentuin Burgers ZOO. FOTO CPD HANS BROEKHUIZEN Illegale verkoop wordt aangepakt Er komt extra geld voor meer politie in stadswijken waar sprake is van veel illegale verkoop van softdrugs. Ook justitie krijgt meer armslag om in die wijken op te tre den. Gerichte voorlichtingscampagnes moeten jongeren onder de 18 jaar ontmoedigen drugs te gebruiken. den haag gpd Nieuwe commissaris van de koningin kijkt uit naar nieuwe baan in Zuid-Holland Euforie op het Provinciehuis. Dat heeft Zuid-Holland lang niet meer meege maakt. Jan Franssen wordt met open ar men ontvangen. De vertrouwenscommis sie had de burgemeester van Zwolle una niem boven aan het kandidatenlijstje ge plaatst. Het kabinet hoefde niet lang na te denken. De voordracht van Franssen werd zelfs - zeer ongebruikelijk - in één keer afgehandeld. Zwolle treurt om het vertrek van de strenge, vormelijke libe raal. Den Haag verwelkomt 'de verloren zoon' die het vertrouwen en het gezag van het provinciebestuur moet herstellen. den haag hans jacobs Jan Franssen oogt ontspannen. Den Haag is een vertrouwde omgeving. Hij heeft er lang gewoond. „Ik ben er eigenlijk nooit weggeweest. Ik heb hier mijn netwerk ge houden en ik ben hier vaak voor Zwolle te ruggeweest", verklaart Franssen. Toch heeft hij de afgelopen weken niet altijd even rustig kunnen slapen. „Tot mijn onge noegen lekte enkele weken geleden het oordeel van de vertrouwenscommissie uit. Sindsdien ben ik overal waar ik kwam seri eus of ironisch geconfronteerd met de krantenberichten daarover. Dat was heel vervelend. Ik mocht niets zeggen en boven dien kon het verkeerd uitpakken. Ik was blij toen minister De Vries van binnenlandse zaken donderdagavond belde om te zeggen dat hij mij in de ministerraad zou voordra gen", zegt Franssen. Hij heeft er duidelijk zin in. Over het werk wil hij nog niet veel kwijt. „Ik neem ruim de tijd om me iri te werken. Ik ga praten en luisteren, zodat ik me een beeld kan vor men van de provincie. Er zijn hier vervelen de dingen gebeurt waardoor het vertrou wen in de provincie is geschaad. De Cete- co-affaire heeft zijn sporen achtergelaten. Ik heb daar mee te maken. Dat betekent dat er een grote uitdaging ligt en dat er veel is te doen. Daar begin ik graag aan", aldus Franssen. Van de problemen in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek is hij al op de hoog te. „Ik heb gehoord van de Leidse plannen Jan Franssen. FOTO ANP ROGER DOHMEN voor de vorming van één hele grote stad", vertelt de aanstaande commissaris. „Verder heb ik deze week het advies gelezen van de stuurgroep 'Krachtige Gemeenten'." In het rapport beschrijft de stuurgroep de situatie in de Leidse regio. Er worden voorstellen gedaan voor nauwe samenwerking en her indeling. „Daarover heb ik geen mening, en als ik die wel had, zou ik dat nu niet vertel len", lacht Franssen. De nieuwe commissaris van de koningin wordt in Zwolle omschreven als vormelijk, hard werkend, gedegen en streng. Cynici veronderstelden bij zijn komst in 1994 al dat Franssen, gezien zijn ambitie en talrijke bijbanen, geen blijvertje zou zijn. Die voor spelling is uitgekomen. Franssen maakt zijn eerste ambtstermijn in Zwolle net niet vol. Maar hij is langer gebleven dan ver wacht. Na de formatie van Paars-2 werd Franssen genoemd als commissaris van de koningin in Friesland. Die post ging uitein delijk aan zijn neus voorbij. „Jammet, maar ik heb er geen hartzeer van gehad", aldus Franssen. Dit keer solliciteerde Franssen op verzoek van de WD, die na het plotselinge vertrek van Jo Leemhuis-Stout op zoek was naar een ijzersterke kandidaat. „Ze hebben me niet beloofd dat ik de baan zou krijgen, maar mij is wel gezegd dat wanneer ik de gok zou wagen, ik niet bij voorbaat kans loos zou zijn." De WD en Franssen - hij omschrijft zich zelf graag als 'linkse liberaal' - gaan al jaren heel goed samen. Als scholier raakte Frans sen onder de indruk van de toenmalige partijleider Hans Wiegel. Deze nam de jon geling onder zijn hoede en Fransen was twaalf jaar lang medewerker van de WD- voorman. Op die manier rolde de in 1951 in Hilversum als 'tweeling' geboren Jan Franssen (zijn tweelingbroer werkt op het ministerie van binnenlandse zaken) als vanzelf in de politiek. Gemeenteraadslid in zijn toenmalige woonplaats Nederhorst den Berg, lid van provinciale staten van Noord-Holland, gelijktijdig lid van de Tweede Kamer (1982-1994), en daarna bur gemeester van Zwolle. In de jaren zeventig was Franssen kortstondig leraar geschiede nis en maatschappijleer. Franssen houdt niet van stilzitten. Borrelt van ideeën, en is sportief. Toch wordt hij vaak als stijf afgeschilderd. „Die strengheid vloeit misschien voort uit de omstandig heid dat iemand die weet wat hij wil. Die het standpunt inneemt dat iets moet wor den uitgevoerd zoals is afgesproken", aldus Franssen vorig jaar. „Maar daarachter zit wel warmte", verduidelijkt hij nu. Publiek optreden en privéleven blijven bij hem strikt gescheiden. Dat hij bij zijn eerste lus trum aan de IJssel de krant thuis uitnodig de was een doorbraak. In het gesprek kwam zijn homoseksualiteit ter sprake. „De mensen mogen het best weten, maar ik zou het vreselijk vinden er op aangekeken te worden. Je vraagt er niet om, je krijgt het. Ik vind het een last en bij tijd en wijle heb ik er verdriet van dat ik zo' ben. Ik heb veel bewondering voor mensen die er vrij en open mee om kunnen gaan. Ik heb juist een beschermkap om me heen gebouwd om me niet te kwetsbaar te ma ken en er niet teveel nadruk op te leggen." Het kabinet heeft hiertoe giste ren besloten. In een toelichting zei premier Kok gisteravond dat het zijn 'grootste zorg' is dat steeds meer jonge kinderen de 'verleiding van softdrugs niet meer kunnen weerstaan'. Het kabinet houdt vast aan de mini mumleeftijd van achttien jaar om in een coffeeshop drugs te kunnen kopen. Een strenger toezicht in 'zwakkere wijken' is nodig, nu blijkt dat de illegale verkoop van softdrugs hier en daar fors toeneemt, met name in middel grote steden. Tegelijkertijd neemt he^ ^antal legale coffee shops af sinds het gedoogbeleid is aangescJxejpt. Premier.,Kpk bestreed gisteren dat daar een volledig en rechtstreeks ver band tussen zou bestaan. Kok is het ook niet eens met de stelling dat het gedoogbeleid meer gebruik van softdrugs door jongeren in de hand werkt. Lokale initiatieven, zoals- de gemeente Tilburg voorstelt, om het telen en handelen van 'nederwiet' uit de illegaliteit te halen, blijft het kabinet afwij zen. „Dat zijn experimenten die de deur open zetten tot een le galisering. Die route is in Euro pees en internationaal verband onbegaanbaar", aldus Kok. Het kabinet heeft overigens nog geen bedragen genoemd die beschikbaar komen voor meer politie- en justitiemidde- len. De onderhandelingen over de extra financiële ruimte die er dit en volgend jaar is, zijn in het kabinet nog gaande. Uit de gisteren door het kabi net besproken drugsnotitie van mipis^er Korthals van justitie blijkt dat Neclerland nu> zo'n 1450 illegale verkoopkanalen telt voor de flf^qtjVan sofdrugs. Het gaat dan om verkooppun ten in woonhuizen, koeriers diensten en straathandel. Bij ruim een derde van deze illegale verkoop worden ook andere middelen, waaronder hard drugs aangeboden. Open Dagen Rechten 14 en 15 april Ontdek de verschillen tussen dc opleidingen en de verrassende banen die je zijn Onderneming, recht en management en The European and International Law School. Open Dagen bij alle Leidse opleidingen op vrijdag 14 en/of zaterdag 15 april n de bekende Leidse juridische kunt krijgen. Nieuw Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl of bel voor programmaboekje 071 527 11 11 De Zuid-Hollandse politiek reageert verheugd op de benoeming van Frans sen tot de nieuwe commissaris van de koningin in deze provincie. Fractie voorzitters van de staten-partijen prij zen Franssen,als een goed en degelijk bestuurder. Ze zijn voorts blij dat het kabinet, ondanks de wisseling van mi nisters, de benoeming snel hebben af gerond. Gedeputeerde staten laten we ten dat ze ingenomen zijn met Frans sen, onder meer vanwege zijn brede er varing in het openbaar bestuur. „Franssen kan zich heel snel verdie pen in zaken en houdt procedures goed in de gaten", zegt fractievoorzitter C. Aptroot van de Zuid-Hollandse WD. „Hij is zorgvuldig en zal dingen niet snel door de vingers laten glippen." O. Sierksma (SGP/RPF/GPV) heeft al le vertrouwen in de nieuwe commissa ris van de koningin. Hij roemt de ruime bestuurlijke ervaring van Franssen. „Een prachtige bestuurder, ik denk dat dat goed is voor Zuid-Holland. Ik ben er heel gelukkig mee." F. Vergeer (SP) reageert afwachtend. „Ik ken de persoon niet goed genoeg. Hij is een ervaren bestuurder die van aanpakken weet. Maar ja, Leemhuis was formeel ook goed op de hoogte, maar miste aan de andere kant gevoel voor democratische verhoudingen. Ik hoop dat Franssen een echte demo craat zal blijken te zijn die een eind kan maken aan de achterkamertjespoli tiek." C. Kuiper (D66): „Ik ben blij dat we weer een nieuwe commissaris van de koningin hebben. Dat is toch vrij snel rondgekomen. Ik heb in elk geval het volste vertouwen in hem. Vanuit een vroegere functie van mij bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heb ik hem af en toe zien opereren. Boven dien heb ik van anderen enthousiaste verhalen over hem gehoord." J. Klein Beteier (CDA): „Franssen is een rustige bestuurder die volgens mij goede afwegingen kan maken. Hij heeft als voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten bovendien ruime ervaring met de belangen en de wensen van gemeenten." Fractievoorzitter A. Ouwehand van GroenLinks: „Mooi hè, het spulletje is weer compleet. Ik ben tevreden met de benoeming van Franssen, hij heeft best een goede reputatie. Bovendien zit hij aan de linkerkant van de WD." PvdA-fractievoorzitter J. Hermans ziet in Franssen 'een uitstekende bestuur der en aimabel mens'. „Ik denk dat hij na de Ceteco-affaire een hele goede rol kan vervullen, zowel binnen het provin ciehuis als daarbuiten. Burgemeester Van Wouwe van Kat wijk en zijn Leidse collega Postma zijn content met de benoeming van Frans sen. Van Wouwe, tevens voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek: Ik denk dat Zuid-Hol land ingenomen met hem moet zijn. Hij heeft een ruime ervaring." Postma, tevens voorzitter van het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio: „Ik heb hem een paar keer ontmoet in het overleg van gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. Hij leek me een kundige be stuurder en bovendien een prettig en plezierig man." Noodmaatregel tegen cellentekort den haag «gpd Gevangen mogen voortaan bij elkaar in de cel worden gezet als er geen lege cellen meer zijn om alle arrestanten te plaatsen. Met deze noodmaatregel wil minister Korthals van justitie voorkomen dat in de toekomst gevangenen vervroegd op vrije voeten worden gesteld als ge volg van een cellentekort. In de eerste drie maanden van dit jaar werden 213 gevan gen voortijdig vrijgelaten. Naast de maatregel om meer gevan genen op een cel te plaatsen, komt Korthals binnenkort met een voorstel om cellen die niet meer in gebruik zijn in te scha kelen voor de opvang van arres tanten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3