'Waardering is het belangrijkste wat er is' erstappen is fit, fitter dan vroeger Sport m Johan Cruijff? DAG 8 APRIL 2000 Ronald Koeman zal geen 25 jaar coach zijn Als voetballer verwierf hij in Barcelona de status van onsterfelijkheid. Succes werkt verslavend. En dus wil Ronald Koeman ook als trainer naar de top. Maar er is meer in het leven dan een balletje op de binnenkant van de paal in de 83ste minuut. Het andere gezicht van Ronald Koeman. Over het leven en de dood. Een monoloog. door GERARD BORGMAN en ovatie in Camp Nou, daar doe je het voor. Het is het bewijs dat ik goed gefunctioneerd itress i bij FC Barcelona. Een prijs of een kampioen- ap meer of minder is niet belangrijk. Belangrijk oe de mensen je zien. Als de mensen je positief aderen, dat is belangrijker dan een kampioen- aprr doe O»l! us is leuk. Het is altijd leuk in het nieuws te zijn, n itieve kritiek te krijgen. Met je hoofd op de tele- e. Ik denk dat ieder mens dat leuk vindt. Ik zal mctlt t gauw bewust ergens naar toe gaan om gezien te ingss den. In een bestuurskamer of zo. Maar buiten gelijke verplichtingen doe ik niet veel met tegen- n Rl' lerlanders moeten altijd reageren. En niet altijd 5kost itief. Dat is onze mentaliteit. Spanjaarden zijn ers. Als je één keer op de elftalfoto van Barcelo na ïebt gestaan, ben je een ster. Spanjaarden zullen Itijd bewonderen als je iets gepresteerd hebt. schien overdrijven ze. Maar waardering is toch belangrijkste. In Spanje zitten niet alleen kinde- of dertigers op de tribune. Ook vrouwen van ïtig jaar leven mee met de club. Je krijgt er waar ing van een hele grote groep mensen. Op straat ik op maandag merken of we met Barcelona den gewonnen of niet. Zoiets voel je. De men- n). toeterden ook naar me, als ik naar de training het' adoratie is niet verslavend. Ik ervaar ook de 9edn, hier in Nederland, als prettig. Bij een training Vitesse staan vijf mensen te kijken. In Spanje d je geleefd. Voortdurend. Spanjaarden willen h(X d aan je zitten. Maar ik wil ook wel eens rust." mevi oninger ben meer een nuchtere Groninger dan een emo- acjiele Catalaan. Je moet je afkomst nooit verloo- nen. Ik blijf een Groninger. Als je zes jaar in Bar- 3na hebt gewoond, krijg je wel veel mee van de ntaliteit en de leefwijze. Als je daar tenminste houdt. Plezier in het leven is heel belangrijk, klimaat in Barcelona maakt dat natuurlijk een makkelijker. Buitenhuis leven, uit eten gaan, lieten. Dat heb ik daar geleerd. Vroeger was eten mij hap-slok-weg. Nu zitten we een paar uur tafel. Fles wijn erbij. Genieten. Voor je gevoel in de dagen in Spanje langer. Je ziet wel hoe een ndzich ontwikkelt. In Nederland is het meer ge- grammeerd. Wij eten hier 's avonds pas om een of zeven, half acht. Het komt er dus een beetje ienin te zitten. :e kinderen zijn dertien, tien en bijna vijf jaar Die gaan nu hier naar school. Daarom kan en ik niet over een half jaar opnieuw verkassen. We iben het plan een paar jaar in Nederland te wo- i. In principe zullen we later terugkeren naar afdi celona. Om daar oud te worden. om weinig in Groningen. Als ik nu naar Gronin- i, dan ga ik naar mijn ouders. Vrienden wonen lok, maar die contacten verwateren steeds meer. ik naar Barcelona ga, heb ik veel meer het idee ik naar huis ga. Ik bel ook vaak naar Spanje, i r heb ik de meeste contacten. flCj :h bevalt het me heel goed weer in Nederland te Het wonen en het leven hier gaat hartstikke afde d. Na de moeilijke periode bij Vitesse kan ik de ste weken weer puur met,voetbal bezig zijn. Ik 1 me nog steeds voetballer en probeer het op het 1 ook zo te benaderen. Tijdens de trainingen doe egelmatig mee in een positiespel, als vrije man de zijkant. Daarin zie je veel plezier. Het wordt wel steeds minder, beetje bij beetje. Maar als ik op de training een bal in de kruising schiet, word ik nog steeds blij. Dan komt het jeugdige nog wel te rug, wat er nog steeds in zit." Golf „Het schitteren in volle stadions, dat mis ik niet. Als trainer schenkt een gewonnen wedstrijd ook vol doening. Voor mij is dat voldoende. Ik vind dat prettig. Als trainer besteed je meer tijd aan voetbal dan als speler. Vorige week heb ik België-Nederland niet gezien, omdat ik uit eten was met vrienden. Ik blijf er dus niet voor thuis. Maar meestal zap ik wel net zolang totdat ik ergens een groen grasveld zie. Momenteel ben ik bijna elke avond druk. Met het voorbereiden van mijn trainingen, en met de toe komst van Vitesse. Ik wil daarnaast ook wel andere dingen doen, zoals even lekker negen of achttien holes lopen. Helaas heb ik dat nog niet gedaan sinds ik hier ben. Ik hoop er over een paar weken weer mee te begin nen. Golf is een grote hobby van mij, naast mijn fa milie. Ik kan het voetbal goed van me afzetten. Als ik slaap, dan slaap ik heerlijk. Maar na de kwestie rond NUON en Karei Aalbers was dat moeilijk. Iedereen begon er over. Die periode was niet prettig. Dan zat ik thuis, doelloos voor me uit te kijken. Ik reageerde niet eens. Mijn vrouw en kinderen zeiden dan: 'Ga lekker weg, ben je nou thuis of niet?' Ik denk over dingen na, maar dat zul je niet snel aan mij merken. Ik ben vrij rustig in mijn reactie. In be paalde dingen kan ik pietluttig zijn. Een minuut te laat komen, afspraken niet nakomen, op de club niet in de afgesproken kleding verschijnen. Dan kan ik wel boos worden en heel duidelijk mijn mening geven. En als ik boos word, dan word ik ook echt boos. Maar tegelijkertijd ben ik gemakkelijk. Als er een probleem is, dan praten we het uit en leg ik het naast me neer. Dan heb ik er geen last meer van en ga ik over tot de orde van de dag. Thuis zeg ik ook vaak: 'Doe toch niet moeilijk, je moet je daar niet druk om maken'." Houvast „Ik ben ook niet heel erg uitbundig. Rustig. Ja. Maar dat hoeft niet introvert te zijn. Als ik een probleem heb, dan zeg ik het wel. Ik wil ook wel contact met andere mensen. Maar als we met vijf man aan tafel zitten, zal ik niet continu aan het woord zijn. Of ik te nuchter ben voor bijgeloof? Ik zeg niet dat het me niets doet. Als we een wedstrijd hebbeD ge wonnen, draag ik bij de volgende wedstrijd hetzelf de horloge. Zelfs nu, als trainer, heb ik dat nog. Daar houd ik me aan vast. Ik denk er wel over na. Maar structureel eerst de linker- of rechterschoen aantrekken, of voor de wedstrijd altijd dezelfde cd in de auto, dat weer niet. Ik weet niet of het een be paalde onzekerheid is. Waarschijnlijk is het een houvast. Gelovig ben ik niet. Niet echt. Ik denk wel dat din gen voorbestemd zijn. Mensen met pech in het le ven bijvoorbeeld hebben dat niet omdat ze het ver dienen. Ik denk dat er iemand van boven dingen bepaalt. Maar ik ga nooit naar de kerk. Gelukkig heb ik in mijn leven weinig pech gekend. (Koeman klopt met zijn vuist op tafel, red.). Je kunt veertig jaar gezond hebben geleefd, maar dan kan er ineens iets gebeuren waardoor alles anders wordt. Dan heb je ergens een knobbeltje en is het „Mijn familie is de belangrijkste bron van mijn geluk", zegt Vitesse-trainer Ronald Koeman. mis. Hoe gezond je ook leeft. Ik heb in mijn familie en mijn vriendenkring nooit zoiets meegemaakt. Dat houdt me wel bezig. Niet dat ik snel pieker. Dan heb ik meer zoiets van: 'Toe maar, het gaat wel weer goed'. Dat is dat makkelijke, hè. De factor geluk heeft een belangrijke rol gespeeld in mijn carrière. Neem dat enige doelpunt in 1992 op Wembley, toen we met Barcelona de Europa Cup voor landskampioenen wonnen. Als ik die vrije trap tegen Sampdoria nog 99 keer neem, dan is de kans groot dat de bal telkens één van de drie spelers raakt die uit de muur lopen." Bevoorrecht „Als je ziet wat ik meegemaakt heb als voetballer, en waar ik allemaal ben geweest, dan kan ik gerust stel len dat ik een bevoorrecht mens ben. Dat zie je ook aan de kinderen. Ze zijn vrij volwassen voor hun leeftijd. In het vliegtuig zie je bijvoorbeeld dat ze al vaak gevlogen hebben. Dan zijn ze volledig op hun gemak. En ze spreken hun talen. De oudste twee spreken niet alleen Spaans, maar ook Engels. Ze za ten in Barcelona op de internationale school. Ze hebben nu meer moeite met het Nederlands. Met de schrijfwijze van de klanken au en ou bijvoor beeld. Als ik Australië wil zien, of New York, dan doe ik dat. Ik betrap me er wel eens op dat ik dingen aan schaf of doe, en dan pas achteraf vraag wat het ei genlijk kost. Toch ben ik vrij normaal gebleven. Ik vind dat je karakter niet mag veranderen doordat je succes hebt gehad, of doordat je financieel onaf hankelijk bent. Je moet niet eigenwijzer of arrogan ter worden. Ik denk niet dat ik dingen doe die niet bij mijn per soon passen. Ik heb altijd zoiets van: 'Doe maar lek ker normaal'. Volgens de mensen in mijn omgeving ben ik ook niet veranderd. Het is alleen wel te zien dat je ouder wordt, ha ha. Je moet nooit een kopie van iemand anders wor den. Men vraagt mij vaak wat voor type trainer ik ben. Ten eerste wil ik altijd mezelf blijven. En daar naast leer je van de dingen om je heen, van de men sen met wie je werkt. Ik werk op veel vlakken zoals Louis van Gaal werkt. Maar wel op mijn manier. Met een eigen ik. Qua praten, qua reactie op de pers, op iedereen en qua manier van dingen duide lijk maken. In bepaalde oefenstof probeer ik te zijn als Van Gaal. Johan Cruijff gaf altijd de details aan. Ik denk dat een mix het beste is. Dat moet je sa menvatten met je eigen ik. Dat geldt ook voor je als mens. Het is niet goed als iemand een pose aanneemt. Dan is het snel over. Mensen die bovengemiddeld zijn, hebben dat niet. Die maken zich niet druk om wat anderen vinden. Dat is bij mij zeker het geval. Het klopt dat ieder mens op zoek is naar innerlijke rust. Ik heb innerlijke rust. Alleen wil ik altijd voor het hoogste gaan. Dat is mijn enige innerlijke on rust. Dat prestatieve, dat zit van binnen. Ik had het niet op school, maar wel op het voetbalveld. Met veel moeite heb ik MAVO 4 gehaald. Ik was altijd met voetbal bezig. En wilde altijd winnen. Ook een trainingspartijtje op maandag of donderdag. Verslavend „Succes is het mooiste wat er is. Het is verslavend. Ik wil het uiterste eruit halen. Ook als trainer. Ver beteren van iemands kwaliteiten vind ik niet vol doende. Het moet uiteindelijk gaan om iets te win nen. Ik kan niet aangeven wat het moet zijn, welke prijs, maar ik wil ook als trainer iets bereiken. Ik wil alles eruit halen. Dan is het wel mooi geweest. Ik zal geen 25 jaar coach zijn. Als blijkt dat dat alleen reikt tot Vitesse, oké. Heb ik geen moeite mee. Ik denk dat er na de dood niets is. Als het over is, dan is het over. Ik zie me niet meer terugkomen in welke vorm dan ook. Je moet voor jezelf zorgen dat als dat gebeurt, dat je dan van het leven genoten hebt. Wat ik nog wil in het leven? Trainer zijn en daarna genieten. Nu heb ik ook een fantastisch le ven. Dat kun je ook onder druk hebben, zo blijkt. Maar ik heb nu niet de tijd om te doen en laten wat ik wil. Geluk, dat kan iets heel kleins zijn. Opmerkingen die de kinderen maken. Mijn familie is de belang rijkste bron van mijn geluk. De kinderen zijn ge zond. En hebben plezier in de dingen die ze doen. Dat staat in geen verhouding tot een voetbalwed strijd. Inderdaad, er is meer in het leven dan een balletje op de binnenkant van de paal. Maar als-ie er toch in kan..." ANDRE HOOGEBOOM circus van de Formule 1 alles uitvergroot. Jos Ver- n weet dat en heeft er- ;ren leven. Dus werd zijn lersteld gebrek aan fysie- nditie een 'item'. Na de Prix van Brazilië, twee geleden, gaf de Neder- toe dat hij er 'helemaal een' zat. Dat alles hem eed, dat hij zijn nek niet kon bewegen en de ar- iet meer kon optillen, nbaas Tom Walkinshaw ischokt en twijfelde hard- ;e. „We hebben een ~v5l ^sering laten schie- so had Verstappens baas ien met onverholen kri- ferstappen werd achtste, veek zevende na de dis- idd catie van nummer twee rati Coulthard. 3 tie zegt Jos Verstappen in waar dit weekeinde de Europese Grand Prix M gereden, „zo gaat dat nu *al. Als ik in de grindbak r ik heb pijn in mijn ar- of ik struikel over een je, alles wordt breed uit en en tot een onderwerp kt Ik vind het allemaal lal is nu eenmaal Formu- daar toch ligt de vraag op loe is het met zijn fysieke iheid? „Prima. Maar dat aor Brazilië ook al zo. Ik et zo fit, zelfs fitter dan ;r. Dat hebben de tests afgelopen week inmid- el uitgewezen en ik hoop k dit weekeinde nog eens nen bewijzen." 'vist het al, maar anderen de bevestiging. „Die wil lan ook best geven en ik kunnen overtuigen. Ie- van het team was ver- Ze* over mijn fysieke gesteld- J59 Jet is echt niet zo dat ik Jos Verstappen. zo'n wedstrijd onderschat. Inte gendeel, ik weet hoe zwaar het is. Alleen: de omstandigheden in Brazilië waren extreem. De baan was hobbelig en liep linksom, terwijl we gewend zijn rechtsom te rijden. Ik was niet de enige die last heeft gehad. Ook David Coulthard liep nog heel lang met een scheve kop rond. Bovendien; ik heb 2,5 jaar geen Grand Prix uitgereden en de beste training voor je nek- en schouderspieren is nog altijd een hele wedstrijd rijden. Je kunt eigenlijk niet echt die spie ren oefenen. Ja, bokser Mike Tyson heeft ontzettend dikke nekspieren, maar daar heb je als autocoureur helemaal niets aan." Verstappen heeft deze week wel extra fysieke arbeid ver richt, ook al omdat ook het En- zo en Dino Ferrari-circuit in Imola linksom gaat, alleen zijn de bochten minder veeleisend. Hij heeft gewerkt onder leiding van de Engelsman Ed Archer, een rugbytrainer. „Het kan na tuurlijk nooit kwaad. Het punt is dat je nekspieren niet in je eentje kunt versterken. Je hebt daar hulp bij nodig. Het gaat namelijk om- G-krachten die te gen je hoofd aandrukken (het hoofd kan in sommige snelle bochten vijf keer zo zwaar wor- den-red.) Je moet dus niet iets wegduwen, maar iets tegen houden. Daar worden wezenlijk andere spieren voor gebruikt. Maar Ed moest wel zijn hele ge wicht van 65 kilo er tegenaan gooien om mijn hoofd weg te kunnen drukken en nog lukte het nauwelijks." De stuurbekrachtiging dan. Andere teams, McLaren, Ferrari en Jaguar gebruiken dat wel in de auto. Arrows voorlopig nog niet. „Er wordt wel gekeken naar manier om het stuur mechanisme wat lichter te ma ken en misschien dat we het in Barcelona al kunnen gebruiken. Verder gaan we niet, omdat een stuurbekrachtiging ontzettend gecompliceerd is vooV een race wagen. Er komen veel meer on derdelen bij in de auto en die kunnen allemaal stuk. Boven dien komt er tenminste vijf kilo aan gewicht bij. Dus sluit je een compromis. Geen stuurbe krachtiging, want dat heb je al leen maar nodig in extreme ge vallen. Hier op Imola kun je best zonder." Johan Cruijff wil geen adviezen meer geven aan het bestuur van Ajax, omdat zij'n aanbe velingen toch niet worden opgevolgd. Zo maakte Cruijff zich kwaad over de aanstel ling van Co Adriaanse als nieuwe trainer van Ajax. Was de stap van Cruijff terecht of niet? Alphons Groenendijk, oud-speler van Ajax: „Het is heel simpel. Als Cruijff zelf vindt dat er niets met zijn adviezen wordt gedaan dan trekt hij daar zijn con- clusies uit. Dat moet hij dan lekker doen. Ik denk dat ik in zijn situatie hetzelfde zou reageren. Als je A zegt en je ziet overal dat het B is geworden, dan hoef je ook geen Q adviezen meer te geven. Maar het is nou ook weer niet zo verschrikkelijk belangrijk. Dit soort discussies heb je alleen maar omdat Ajax niet draait. Ruud Bröring, trainer van Noordwijk en bevriend met Louis van Gaal: „Ik ben niet zo'n fan van Cruijff. Ik vind dat je niet als oud-trainer op de achtergrond commentaar moet leve ren. Het is mij te gemakkelijk om met je kont in een luie stoel mensen te bekritiseren. Ik vind dat je dat wel kan doen als je nog op het veld staat, maar als je gestopt bent, houd dan je mond dicht. Hij is constant bezig met natrappen in de richting van Van Gaal, tenvijl je toch niet kunt zeggen dat Van Gaal en Adriaanse slechte trainers zijn. Ik denk dat er meer achter zit. Zo van: o, o. als hij het maar niet beter doet dan ik. Dat is heel unfair. En het zijn ook altijd dezelfde mensen die hij naar voren schuift, Wim Jansen, Ruud Krol, noem ze maar op. Bovendien, als je adviseur bent, wil dat toch niet zeggen dat ze jouw adviezen moeten over nemen. Dan moet-ie maar voorzitter worden, of technisch direc teur, maar dat wil hij ook niet. Cruijff weet hoegenaamd alles; op welke politieke partij je moet stemmen en zelfs verkeerssituaties zal hij uitleggen. En wij moeten dat maar geloven. Nou, geef Co maar een kans. Dat is een goede trainer. Alan Campfens, oud-jeugdspeler van Ajax: „Ik heb er weinig meer mee te maken, maar Cruijff is natuurlijk wel een vent met een aparte visie op voetbal. Zijn oplossingen zijn zo simpel - het klinkt af en toe zelf stom - maar ze hebben wel het meeste rendement. Voor een club als Ajax is het zonde als ze een man met zo'n staat van dienst laten gaan. Hij heeft zoveel ver stand van voetbal. Ik zou zo snel niet een even goede, of betere ad viseur weten. Tim de Cler, verdediger van Ajax en jeugdspeler toen Co Adri aanse nog hoofd opleidingen was bij de club: „Cruijff heeft zoveel invloed op het voetbal gehad dat het jammer is voor de club dat hij dit besluit heeft genomen. Hij heeft goede ideeën en veel ervaring. Binnen de spelersgroep wordt hier niet echt over gesproken. Zoiets staat toch ver buiten de groep. Ik kan wel zeggen dat ik onder Adriaanse heel goed heb gewerkt. Per soonlijk heb ik heel veelaan de jeugdopleiding gehad. Roelant Oltmans, algemeen directeur van NAC: „Ik heb hierover nog niet met Kales gesproken, dus moet ik het hebben van datgene wat ik uit de kranten haal. Maar als je ie mand een officiële status als adviseur geeft, moet je daar ook ge bruik van maken. Als dat niet is gebeurd, kan ik de stap van Cruijff begrijpen. Nou kan het natuurlijk altijd voorkomen dat je een advies niet overneemt, maar dan moet je elkaar met argu menten kunnen overtuigen. Alleen begrijp ik van Ajax dat Cruijff geen formele status had. Wanneer ga je wel en wanneer ga je niet met iemand om de tafel zitten? Het is belangrijk dal je duidelijk heid schept over de functie, het taakgebied en de besluitvorming. Eric de Jager, Ajax-supporter: „Ach wat moet een NV met Cruijff en Blind als je Frank Kales hebt om alles te verknoeien en Michael van Praag om alles recht te praten. Kortom, ik begrijp het wel van Cruijff want er zijn wel meer mensen die geen zin meer in Ajax hebben. De club is hard op weg om zich te vervreemden van de achterban. Volgend sei zoen gaat Ajax in zonder Sjakie Wolfs, Bobby Haarms, Danny Blind en Johan Cruijff - mensen die bij de club horen - maar wel met een paar waardeloze aandelen. TEKST: PETER VAN DER HULST FOTO: ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39