Toerisme Dikke Boom bedreigd verdwaald jRDAG 8 APRIL 2000 Travel Planet Reisorganisatie Travel Unie en KPN's dochteronderneming Planet Media Groep beginnen dit voorjaar onder de naam Tra vel Planet een reisportal op internet. Op de site kan men zo wel reizen zoeken als boeken en ook kunnen er ervaringen worden uitgewisseld. Tevens is het mogelijk aan toerisme ver wante artikelen te bestellen en wordt er uitgebreide informa tie verstrekt over bestemmingen, accommodaties, klimaat, inentingen en valuta. Wie verzekeringen wil afsluiten, tickets wil bestellen en auto's wil huren kan ook terecht op Travel Planet. Naast de touroperators van Travel Unie (zoals Arke, Holland International, De Boer Wendel, Panta en Kras) kunnen alle bij de ANVR en SGR aangesloten reisorganisaties hun reizen via het portal aanbieden. Directeur van Travel Pla net wordt Jan Bart Derksen, de huidige eerste man van Hol land International. De 'Dikke Boom van Verwolde' wordt bedreigd. Niet door zijn ver gevorderde ouderdom, niet door de zure regen en ook niet door blik seminslag. Nee, het zijn illegale lo gés die het grootste gevaar vormen voor de immense eik op het land goed Verwolde in Laren, gemeente Lochem. De 'Dikke van Verwolde' is naast het gelijknamige kasteel de belangrijkste attractie van Laren. Zowel eigenaar baron Van de Borqh als de plaatselij ke Vereniging Toeristenbelang, maar ook de Bomenstichting, koestert de eik die vrijwel zeker de dikste en van de oudste van Nederland is. Daarom ook werd enkele jaren gele den rond de boom een stevige om heining aangebracht. Daarmee moest worden voorkomen, dat kwa jongens een speelplek zochten in de stam van de boom. Sindsdien lijkt de plaatselijke jeugd de boom met rust te laten. Zo niet echter sommige volwassenen. De 'Dikke Boom' ligt op steenworp af stand van het Pieterpad dat jaarlijks door duizenden wandelaars wordt afgelegd. Sommige van die wande laars zijn wildkampeerders die in de boom een prima overnachtingsplek zien. Ze slapen onder de beschut ting van de enorme kruin. Voor de kwetsbare eik is dat al een bedrei ging, maar het kan nog erger: wild kampeerders kruipen soms ook in de holle stam, die aan vijf of zes sla pers ruimte biedt. Voorzitter Endeman van Toeristen- belang Laren: „Het is zelfs al enkele keren voorgekomen dat men gepro beerd heeft om binnen in de stam een vuurtje te stoken." Voor jacht opzichter Westerink is het moeilijk om op te treden tegen de boomsla pers. „We zijn in de Achterhoek nu eenmaal van nature vriendelijk. Er staan wel bordjes bij de boom waar op de mensen wordt gevraagd niet binnen de omheining te komen, maar een echt verbod is dat niet. En zolang het niet expliciet wordt ver boden, kan ik geen proces-verbaal uitschrijven. Ik kan de mensen al leen vriendelijk verzoeken weg te gaan. En jammer genoeg helpt dat niet altijd." niet meer verdwijnt. Maar ook op de platgetreden paden valt in Toronto heel wat te beleven. De stad telt tiental len musea, galeries, jazz- en rockcafés en is de thuishaven van een symfonieorkest en een operagezelschap. Sportfans moeten bovendien een blik werpen in de Skydome, het overdekte stadion dat ooit het voorbeeld was voor de Amster dam ArenA. Het Skydome Hotel heeft klamers met stadium- view en er kunnen skyboxes ge huurd worden. Maar ook kan iedereen die dat wil, een tafel reserveren in het restaurant met zicht op de -op kunstgras- honkballende Toronto Blue Jays. Rellen en hooligans ken nen ze in Canada alleen uit de krant. Hier is een honkbalwed strijd een gezellig uitje voor de hele familie. Ook wanneer het gaat om een match tegen een absolute topper als de New York Yankees. Niagara-watervallen Het begrip afstand heeft in On tario een heel eigen lading. Voor Torontonians liggen de Niagara-watervallen om de hoek van het Lake Ontario. Dat betekent dus een paar uur rij den naar het zuiden. Maar dan sta je ook aan de spectaculair ste kant van de legendarische watervallen op de grens met de Verenigde Staten. Continu den dert het water van 52 meter hoogte omlaag. De droogste manier om de watervallen te zien, is vanuit de lucht, per he likopter. Wie dat te hoog gaat, kan met een boot, de Lady of the Mist, de watervallen van zeer dichtbij -ervaren. De aan de kade nog lachwek kend lijkende plastic regenca pes, die worden uitgedeeld, blijken al snel bittere noodzaak. De boot vaart letterlijk door ne vel en golfslag en wie zich niet goed beschermt, wordt door nat. Foto's kunnen maar beter met een onderwatercamera worden genomen. De gewone camera geeft al na een paar op names de geest. Wijn De omgeving van Niagara be staat uit een lieflijk gebied. Hel lingen ontbreken, maar er zijn wel wijngaarden met onder meer chardonnay, gewürztra- miner, riesling, cabernet, pinot en merlot druiven. Verrassend wellicht, maai' volgens Debi Pratt van het Inniskillin wijn huis niet vreemd. „We liggen hier op de 43ste breedtegraad. Net als Rome." Het Canadese landklimaat zorgt voor hete zomers en kou de winters. Waarschijnlijk zor gen vooral die winters ervoor dat de reguliere wijnen het nog steeds moeten afleggen tegen de producten uit Frankrijk, Ita lië en Californië. Maar diezelfde winters zorgen ook voor een specialiteit in de vorm van ijs- wijn. Wijn die wordt vervaar digd van druiven waar de vorst overheen is gegaan. Het drank je heeft een aparte zoete smaak en is, door het bijzondere pro ductieproces, vrij duur. Het wordt dan ook in speciale klei ne flesjes geleverd. De ruigste natuur ligt ten noor den van Toronto. Dit is het land van uitgestrekte bossen, meren, houthakkers, beren en natuur lijk de nationale boom de ma ple, waarvan het blad op de Ca nadese vlag prijkt. Met de oud ste bewaard gebleven stoom- mailboat Segwun kan vanuit Gravenhurst een tocht over de meren van het Muskoka-gebied worden gemaakt en in dit bos gebied ligt ook Ste. Marie among the Hurons, een recon structie van de eerste zeven tiende eeuwse kolonie in Onta rio. De Jezuieten die er woon den werden door de Huron-in- dianen vermoord. Ze waren de eerste Canadese martelaren- .Het terrein wordt door de ka tholieke kerk als een heilige plek beschouwd. Nog iets verder naar het Noor den ligt het Algonquin natuur park. Het is een beschermd ter ritorium met groot wild als be ren en elanden. Wie de wilder nis echt wil ervaren kan ter voet of per kano gaan trekken, hi king. Uitrusting hoeft niet zelf te worden meegenomen. Ver schillende outfitters in het park verhuren en verkopen alles wat nodig kan zijn, inclusief nood rantsoenen en lichtkogels. „Ie mand kan hier in een driedelig pak binnenstappen en binnen een uur compleet uitgerust bui tenstappen", vat een van de medewerkers van Algonquin Outfitters samen. Even buiten het park in het stadje Huntsville openbaart zich nog een mogelijkheid om actief door Ontario te trekken. Hier namen Fred en Caroline van den Bulk uit Berkel Roden rijs in het voorjaar van 1998 de Muskoka Pro Bicycle Shop over. Inderdaad, een fietsen winkel, gespecialiseerd in mountainbikes terwijl in het winterseizoen snowboards worden verkocht. De twee tri- athleten: „We hebben nu al het idee dat het goed zit. Klanten rijden uren om hier hun fiets of onderdelen te kopen. En ook komen ze naar ons voor repara ties. De combinatie van Hollan ders en fietsen wekt kennelijk vertrouwen." Canadese Neder landers hebben de fietsenzaak inmiddels ook ontdekt. „Er meldde zich iemand die per se een Gazelle met terugtraprem wilde. Ach, je kan er niks mee in Canada, maar als iemand dat graag heeft, dan regelen we dat. Een vriend van ons heeft die fiets in het vliegtuig meege bracht. Weer iemand gelukkig." Meer informatie: Canadian Tourism Commission, Sophialaan 7/Postbus 30820, telefoon (070).3111675, fax 3111682, e-mail: www.canadatourism.com Illegale slaapplaats voor wandelaars. FOTO GPD/AB HAKEBOOM Zomergasten van het vooral als wintersportoord bekendstaan de Lech in Oostenrijk kunnen de komende maanden voor het eerst gebruik maken van de zogenoemde Sommer Card. Dit document geeft de gebruiker recht op gratis toegang tot onder meer het zwembad, de tennishal, alle kabelbanen en stoelt jes! iften alsmede de dorpsbus. Ook worden er voor de kaart houders speciale wandeltochten onder leiding van een gids georganiseerd en kunnen kinderen gratis deelnemen aan eve nementen van een programma dat de naam 'Mini en Junior Club' heeft meegekregen. Verdere informatie: Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, telefoon (020).468.47.93. Fietsdag De Landelijke Fietsdag (de 27e editie alweer) wordt dit jaar op zaterdag 13 mei gehouden. Door het hele land zijn ruim 220 fietsroutes uitgezet meteen gemiddelde lengte van on geveer 35 kilometer. Tijdens de rit is het mogelijk bezoeken te brengen aan energiebedrijven, molens en boerderijen. Routebeschrijvingen zijn op de dag van 09.00 tot 13.00 ver krijgbaar op de diverse startpunten en (vanaf 1 mei) bij diver se VVV- en ANWB-kantoren. Deelnemers die na het voltooi en van het traject vóór 17.00 uur hun afgestempelde route kaart inleveren, krijgen een medaille. Informatie over routes en startplaatsen en dergelijke kan vanaf 10 april worden inge wonnen op telefoonnummer (070).314.14.50. Raderboot Op 15 april aanstaande maakt de in 1906 gebouwde salonra derboot 'Schiller' na een grondige renovatie zijn rentree op het Vierwoudstedenmeer bij Luzern in Centraal Zwitserland. Daarmee is 's werelds grootste vloot van stoomboten weer compleet. De vijf stoomschepen van de Schijfahrtsgesell- schaft des Vierwaldstttersees (SGV) dateren allemaal van begin 20e eeuw. De glorieuze rentree van de 'Schiller' zal gepaard gaan met een grote stoomparade waaraan uiter aard ook de overige vier raderboten 'Gallia', 'Uri', 'Unter- walden' en 'Stadt Luzern' deelnemen. Meer informatie over de scheepvaart op het Vierwoudstedenmeer alsmede specificaties van de schepen is te vinden op Internet: ww- w.lakeluceme.ch. Folders over de excursiemogelijkheden zijn verkrijgbaar bij Zwitserland Toerisme, telefoon (00800)100.200.30 (gratis nummer). Vrouwen hebben geen oriëntatievermogen. Journaliste Adri Petersen gaf het onlangs in het magazine van de in middels verdwenen NRVeerlijk toe. 'Als ik in een hotel m'n handen ga wassen, bevind ik me op de terugweg plotseling in de keuken en op de veerboot over het Ka naal, sta ik - teruglopend naar de eetzaal - zomaar voor de deur die mij toegang verschaft tot de machinekamer. Mijn echtgenote beschikt over wel twintig van dergelijke verhalen. Toen ik haar ongeëvenaarde talent om te ver dwalen nog niet zo goed kende, ben ik wel eens bang ge weest. Dat is voorbij. Hoewel... Vorige week gingen we op bezoek bij vrienden in Fries land. Het eerste deel van de rit, legde ik af per fiets. Ze zou me met de auto bij Breezanddijk op de Afsluitdijk oppik ken. Ik stond er nog maar een minuu t of vijf toen ik haar in de verte zag aankomen. Keurig op tijd. Maar ik had me nog niet omgedraaid om m 'n fiets te pakken of ik was haar alweer kwijt. Doorgereden? Ik begon al aardig kwaad te worden, toen ik iemand hoorde roepen. M'n echtgenote. Die tot mijn stomme ver- z bazing met de auto aan de overkant van de snelweg stond. Hoe ze daar terecht is gekomen Als ik dat wist. Maar ik heb er wel een prachtig verhaal bij natuurlijk. M'n vrouw? Die verdwaalt zelfs 2 op de Afsluitdijk. Duitsland Onder de titel 'Heerlijk genieten in nabij Duitsland' is een Nederlandstalig gidsje verschenen met aanbiedingen voor korte verblijven in een groot aantal Duitse regio's. Het gaat daarbij vooral om weekends en midweekse arrangementen die door hotels worden aangeboden. De meeste aanbiedingen bestaan uit twee overnachtingen met halfpension in combi natie met een thema, zoals gastronomie, cultuur en sport. In totaal staan ruim honderd aanbiedingen vermeld. De gids kan gratis worden afgehaald bij het Duits Verkeersburo, Hoog- oorddreef 76 in Amsterdam. Bij bestelling via de brochure-bestellijn (telefoon 0900-1091029) wordt ge vraagd om een bijdrage in de verzendkosten. een helikopter. De Verenigde Naties voor voed sel. Zo worden de vier straatjes wel eens genoemd, die in het hartje van Toronto samen Ken sington Market vormen. Ook hier is het silhouet van de 540 meter hoge CN Tower goed te zien. Zoals overal in de aan het Ontario-meer gelegen stad met bijna vijf miljoen inwoners. Maar wie niet omhoog kijkt, wandelt door de dorpse knus heid van koloniale huizen en weet zich omringd door Chine se specialiteiten, Libanese hap jes, een kleermaker, een koffie- specialist en zaken met tweede handse hippiejurken. Op de hoek zit een ouderwetse kmidenier. Terwijl buiten uit minstens tien soorten linzen en andere peulvruchten kan wor den gekozen, staan binnen stopflessen met snoep in het gelid. Naast de Zwitserse cho cola en de Duitse gombeertjes hebben ook de Hollandse kat jes- en muntdrop een plaatsje gevonden. Met wat zoeken valt er zelfs hagelslag te ontwaren. Dit is een échte wereldstad. De Verenigde Naties hebben To ronto - met wijken als China town, Little Italy en Greektown - niet voor niets uitgeroepen tot de stad met de grootste etni sche diversiteit ter wereld. Gids Shirley Lum die fietsend en wandelend toeristen door haar stad leidt, weet voor iedere na tionaliteit een verrassing te vin den. Haar eenvrouwsbedrijfje is gespecialiseerd in rondleidin gen buiten de platgetreden pa den. Fietsen is voor haar geen hobby, maar vervoer. Daarmee is ze in Toronto geen uitzonde ring. Overal in de stad staan - het lijkt Holland wel - tweewie- Iers aan lantaarnpalen vastge klonken. Hoewel de straten Noord-Amerikaans breed zijn en de auto's overwegend Ame rikaans groot, draagt dat straat beeld bij aan een groot gevoel van veiligheid. Een gevoel dat i-watervallen, gezien van uit Canada is voor veel Nederlanders een immigratieland. Als vakantiebestemming ligt het nog steeds in de schaduw van grote broer Amerika, maar voor wie verder kijkt dan New York, openen zich in het aangrenzende Ontario grote mogelijkheden. Met uitgestrekte natuurparkeft en de hoofdstad Toronto als hoogtpunten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31