Eros ontwaakt in Napels TV WEER Het Gesprek van de Dag Hazes en zijn Edison KPN verzacht 'flatleed' met feestje Lammetjes aan de koemelk 'Sinaasappels groeien in Nederland aan de boom' ZATERDAG 8 APRIL 2000 COMMENTAAR Enkele uren voordat André Hazes deze week de Oeuvre-Edison in ontvangst zou nemen, haakte de Amsterdamse volkszanger af. Met 'pijn in het hart'. Hij bedankte voor de eer omdat hij zich tweede keus voelde. Het heropgerichte Doe Maar had eerder deze week bekend gemaakt dat de Edison Stichting de prijs voor dit kwartet had gereserveerd. Van een feitelijke overhandiging kwam echter niets omdat Doe Maar donderdagavond niet op het Gala wilde spelen. Uit de verklaring die de Edison Stichting donderdagavond ver strekte kreeg de pers de zwartepiet toegeschoven. Hazes zou aan het twijfelen zijn geraakt door ongelukkige berichtgeving. De ver klaring van Doe Maar werd echter niet door de organisatie tegen gesproken. De persverklaring bevestigt dat toekenning van de prijs afhangt van de bereidwilligheid op te draven voor het door RTL4 uitgezon den gala. Niet het oeuvre van een artiest lijkt dus ter zake te doen, maar de kijkdichtheid van het bijbehorende tv-programma. Meer artiesten ontbraken donderdag op een opvallende manier op het gala. Paul de Leeuw was verhinderd, maar stuurde een symp tomatisch bedankbriefje: „Beste Boppers! Ik draag de Edison op aan Ronnie Tober. Bedankt, Paul de Leeuw". Ook deze reactie toont aan dat de Edison als Nederlands belangrijkste platenprijs in het artiestenvak niet meer wordt beschouwd als een onderschei ding die er nog toe doet De Edison Stichting heeft dat aan zichzelf te wijten. In 1998 werd de Edison 'gerestyled' naar voorbeeld van de Brit Awards, een Brits equivalent van de Grammy Award, waarbij vooral verkoop en suc ces drijfveer zijn voor het nomineren van artiesten en het publiek. Zo'n 250 mensen uit de entertainmentbusiness en in sommige ge vallen het publiek maken vervolgens uit wie een afgietsel van het beeldje van Pieter d'Hont in handen krijgt. De gedachte was dat het publiek zo prijswinnaars voorgeschoteld krijgt, waarin het zich 'meer zou herkennen'. Vroeger was de Edison een tot ver over de grenzen gerespecteerde onderscheiding. Onafhankelijke vakjury's waren elk jaar maanden in de weer om het aanbod te wegen en ook de enkele minder be kende artiest op het schild te heffen. Het gehele platenaanbod werd gewogen. Tot medio jaren negentig gold een Edison dan ook als een onbetwist oordeel over iemands artistieke prestaties. En niet een verkapte exportprijs, of een versleten promotiemiddel van een gemakzuchtige platenindustrie. Herkansing voor Inge Als je het door het slechte weer zou vergeten, dan is er altijd nog een nieuwe serie van de VARA-kennisquiz Herexamen om je eraan te herinneren dat het lente is en dat ze dus in Hilversum beginnen aan de traditionele halfjaarlijkse zomerstop. Vorige week donderdag avond was Inge Diepman er weer en weer vroeg ik me af. Wat het toch is met haar. Is het haar uiterlijk, ze is nu eenmaal niet het type klassieke televie- schoonheid? Is het haar motoriek, ze heeft een rare manier om van a naar b te lopen en staat nooit stil als ze haar gasten toespreekt? Is het wat ze zegt, ze pleegt nu eenmaal nogal eens kwinkslagen te improviseren? Ik kom er niet uit. Er zijn waarachtig wel onaantrekkelijker dames en heren op de buis te zien, die gekker bewegen en slechter uit hun woorden komen. Maar toch. Die Inge. Ooit was ze alleen op de radio te horen, later kwam daar de televisie bij, waar ze haar stem leende aan reportages in Achter het Nieuws. Weer later maakte ze haar televisiedebuut met een we kelijks presentatieoptreden in het programma Middageditie en met de op zichzelf aardige quiz Herexamen. Een ding is zeker, VARA-directeur Vera Keur deelt mijn twijfels, want voor Inge is er hooguit in de zomer eens een hoofdrol en dan steeds weer in wisselende formules. Alsof Vera zelf ook nooit over tuigd is, maar Inge toch te goed vindt om haar een herexamen te onthouden. Afgelopen najaar mocht ze even invallen in B W toen Sonja een tijdje ziek thuis zat. Het was haar grote kans op een doorbraak in een echt programma, op een echt tijdstip en in een echt seizoen. Ik zou zeggen een zesje. Sonja werd beter en Vera haalde opgelucht adem. Dit seizoen moet het er maar eens van komen, dus Inge zet hem op, anders zet ik je voorgoed af. Wolkenvelden Na de mooiste aurora borealis (poollicht) in elf jaar ('s nachts rond 1,30 uur was het mogelijk om de koppen van de kranten te snellen!) was er gisteren overdag veel zon. De dag begon koud met op veel plaatsen lich te vorst. Valkenburg dook weg naar -1,0 graad, Schiphol -0,9 en Bloemendaal -0,7. In het binnenland werd tot -3 graden gemeten. Wel ontstond op veel plaatsen dichte, meest laaghan gende mist. Hier en daar liep het zicht terug tot ongeveer vijf tig meter. Overdag was het fraai weer met veel zon en redelijke temperaturen. In Nieuw-Ven nep werd 11,3 graad geregi streerd. Dankzij de droge lucht (sterke instraling) was het in de luwte goed uit te houden. In de wind of wanneer een wolk voor de zon verscheen deed het nog vrij koud aan. Het fraaie weer, samenhangend met een krach tig barometrisch hoog waarvan het centrum zich met een kern- druk van 1035 hPa voor de Zuid-Hollandse kust ophield, houdt jammer genoeg geen stand. Vandaag krijgen we al weer te maken met wolkenvel den van een zwakke storing. In de late middag en tijdens de avonduren wordt de bewolking zo dik dat er mogelijk wat regen uitvalt. Veel zal het niet zijn. De temperatuur komt uit op maxi maal 12 13 graden en de wind waait zwak tot matig uit het zuidwesten of is enige veran derlijk. Morgen ook nog een buienkans maar de zon laat ze ker niet de hele dag verstek gaan. Het kwik komt in de middag uit op 14 15 gra den en er waait een zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. Volgende week is het op maandag nog droog weer met gere geld zon. Daarna komt van het noorden uit een de pressie opzetten die boven het Europese vasteland blijft kle ven. Het systeem raakt namelijk ver strikt in een brede uitzakking van la- gedruk in de ho gere etages van de atmosfeer. Het lagedrukge bied veroorzaakt veel bewolking, re gen en weer iets la gere temperaturen. 'Collezzionepomografica' eindelijk uit de kast Lustig copulerende nymphen en saters, godheden met penissen als werphengels en een eindeloze stoet van mannen en vrouwen die zich genotzuchtig aan elkaar uiüeveren. De geheime 'collezzione pomografi ca' uit Pompei', ooit opgegraven uit de as van de vulkaan Vesuvius, is binnenkort voor iedereen te zien. Het Archeologisch Museum in Napels is zijn preutsheid voorbij. Alleen onderzoekers met zuiver wetenschappelijke drijfveren kregen tot voor kort toegang tot de collectie in Napels. Maar die besmuikte tijd is voorbij. Op de eerste verdieping van het Mu- seo Archeologico Nazionale wordt deze weken de laatste hand gelegd aan de permanen te uitstalling van een verzame ling erotica uit de klassieke oudheid. En dat alles dankzij een natuur ramp. In 79 na Christus braakte de Vesuvius haar gloeiende in houd uit over Pompei, waar door een complete stad met 25.000 inwoners voor eeuwen 'bevroren' raakte. Behalve de ongelukkige Pompejanen zelf, conserveerde de vulkaan ook huizen, tem pels, winkels en een enorme hoeveelheid keukengerei, rijtui gen, meubels en vazen. De de coraties op die voorwerpen en de honderden kleurrijke muur schilderingen boekstaven de vrije seksuele moraal van de Pompejanen. De god van de vruchtbaarheid Priapus die zijn buitenpropor tionele lid op een goudschaaltje weegt, een geile sater die een jonge jongen op zijn schoot trekt, een gezelschap Romeinen dat 'aanligt' aan een banket, niet alleen likkebaardend van het gebraden gevogelte, maar vooral van elkaar. Archeologe Marinella Lista, ver bonden aan het Napolitaanse museum, dribbelt vrolijk rond tussen de druk kwastende schilders in de expositiezalen, onvermoeibaar wijzend op de opvallendste stukken in de vi trines. Ze blijkt vooral ingeno men met een nageschilderd Pompejaans straatje, compleet met winkel- en woonhuisge vels. Boven de deuren prijken originele_ grote stenen fallus sen, die behalve als vruchtbaar heidssymbool, ook dienst de den als talisman. Het mannelijk lid als schild tegen ziekte en an der kwaad. Een zogeheten 'standje', muurschildering uit een slaapkamer in Pompéi (1e eeuw na Christus). De Romeinse vruchtbaarheidsgod Priapus weegt zijn lid op een Pompejaans fresco (1e eeuw na Christus). De wens om de erotische col lectie eens fatsoenlijk uit te stal len, is al jaren oud, legt Lista uit. „Het heeft jaren geduurd totdat het eindelijk zo ver kwam. Met preutsheid heeft dat allemaal niets te maken. Wel nee. Het museum worstelt met grote organisatorische proble men, dat is de enige reden." Berichten in de Italiaanse kran ten als zouden de zalen straks alleen toegankelijk zijn voor meerderjarigen, doet ze dan ook af als onzin. „Het is aan de ouders en leraren om te bepa len of de kinderen dit mogen zien. Daar bemoeien wij ons niet mee." Maar de Nederlandse archeo loog Eric Moormann, werk zaam aan de Universiteit van Amsterdam, weet dat de Italia nen zich wel degelijk jarenlang ongemakkelijk voelden met de erfenis uit Pompejaanse bo dem. „In de negentiende eeuw kreeg een dochter van de ko ning van Napels de collectie te zien en zij vond het zo schok kend, dat ze de zalen liet dicht- metselen, letterlijk. Er kón nie mand meer in of uit. Later is de boel weer opengegaan, maar nooit voor lang. Vanaf 1920 zijn de voorwerpen zelfs nooit meer openbaar toegankelijk ge weest." Bij het aanschouwen van zoveel ongegeneerde pret, lijkt het of Pompéi goddelijke gramschap over zich heeft afgeroepen, net als de oudtestamentische ste den Sodom en Gomorra. Maar de stad aan de voet van de vul kaan was helemaal niet uitzon- Telecomreus KPN geeft de be woners van de flat 'Niagara' in Amstelveen een feestje als ze niet zeuren over de bouw van een antennemast voor mobiele telefonie op hun dak. De flatbe woners reageerden geschrok ken toen zij hoorden dat huur baas Fortis het dak had 'ver kocht' aan KPN. J. Verdonk van het telecombe- drijf stuurde de bewonerscom missie een brief met de mede deling dat het telefoonconcern als tegenprestatie een eenmali ge financiële bijdrage daaraan wil betalen. Hoeveel dat is, werd er niet bijgezegd. Volgens een woordvoerster gaat het echter om een soort onkosten vergoeding en is het zeker geen omkoping. De Niagara-bewoners willen de mast niet. Zij zijn bang voor de straling. Volgens KPN is er ech ter niets aan de hand. „Metin gen hebben aangetoond dat er geen invloed is op de gezond heid", aldus de woordvoerster. Verder zegt KPN dat Fortis het dak van de flat kan verhuren zolang de huurder maar niet wordt aangetast in het huurge- not. Omdat er geen invloed is op de gezondheid of op het welzijn is er ook geen sprake van verminderd huurgenot. Mochten de bewoners echt niet willen dan heeft KPN nog twee andere geschikte flats als troef achter de hand. Een niet alledaags tafereel in de wei van boer Alkema in het Drentse Laaghalerveen. Het kalf van koe Petra werd onlangs ver kocht. Om de melk van Petra goed te benutten kwam Alkema op het idee de melk te gebruiken voor de pasgeboren lammetjes, van wie de moeder geen melk gaf. Petra trekt veel bekijks. Veel passanten blijven even staan om het 'natuurwonder* te aanschou wen. FOTO ANP JASPER JUINEN En katoen groeit op de rug van schapen Groeien sinaasappels aan bomen in Nederland? Ja hoor, zegt 28 procent van de kinderen. En bananen? Die groeien hier ook, denkt elf procent. Het kan nog ster ker; katoen groeit overigens op de rug van schapen, weet 47 procent van de kinderen. Nederlandse kinderen we ten niet veel van landbouw en voeding. Daarmee ver schillen ze niet van leeftijd genoten in veertien andere Europese landen, zo blijkt uit een enquête van de Eu ropean Council of Young Farmers (CEJA). Kinderen vinden een boer derij vaak wel leuk. Bijna drie van de vier heeft wel eens een boerderij bezocht. Toch zeggen zeer weinig kinderen later boer te willen worden; acht procent wil dit graag en acht procent zegt 'misschien'. Na Duitsland en Groot-Brit- tannië zijn de Nederlandse kinderen het negatiefst over een toekomst als boer. De meestgenoemde reden om geen boer te worden is dat ze dan veel en hard moeten werken. Kinderen beschouwen de boer als een soort opa; hij is druk, aardig, zorgzaam en nogal oud. In Nederland valt op dat 75 procent van de kinderen boeren ook ou derwets vinden. Ook denkt ruim de helft dat boeren in Nederland redelijk rijk zijn. In de meeste andere EU- landen wordt hier heel an ders over gedacht. Nederlandse kinderen heb ben ook een duidelijk afwij kende mening over boeren en milieu: 61 procent vindt dat boerderijen het milieu vervuilen. Internationaal vindt tweederde van de kin deren juist dat boerderijen het milieu helpen. De organiserende CEJA concludeert dat meer on derwijs over landbouw en het boerenbedrijf nodig is. De organisatie komt halver wege dit jaar met een eigen lesprogramma. ANP* Stakkerig wijs Lastig onderwerp vandaag: ervaring. Hoe te beginnen? Op de televisie zie ik op dit moment wielrenners in de weer in de Ronde van Vlaanderen. Laat ik daarom openen met een citaat van oud coureur Walter Godefroot. Hij won de Ronde in 1968 en 1978: „Als je twintig bent en in een bocht slipt en bijna valt, dan ga je lachend door. Ge beurt zoiets op je 35ste dan staat je hart bijna stil." (NRC, 1 April). Ander citaat, dit maal i>an de oude fotograaf Nico van der Stam: „Toen ik jong was lukte acht van de tien foto's die ik maakte. Nu nog maar twee van de tien. Als je jong bent kijk je anders tegen je beroep aan dan veertig jaar later. Waar ligt dit aan? Volgens mij komt het om dat je als debutant geen flauw idee hebt JOOST PRINSEN waarmee je bezig bent. Neem een kind van drie jaar. Het speelt op straat. Auto's zoeven langs hem heen. Brommers rijden hem bijna omver. Maar het kind ziet geen gevaar. Ook de beginnende acteur, laat ik het maar bij mijn eigen vak houden, heeft geen weet van wat hem te wachten staat. Wat weet de beginneling van de angsten die een ac teur kunnen overvallen? Wat weet hij van drie slech te rollen achter elkaar waardoor ieder zelfvertrouwen verdwenen is? Wat weet hij van die productie waarin hij een grote rol zou gaan spelen en die ineens om onnaspeurlijke redenen door de producent wordt af gezegd? Waardoor hij zes maanden zonder werk zit. Hij weet nog niets van het eindeloze wachten in kleedkamers en repetitielokalen. Hij kent de produc tieassistente van de televisie nog niet die niet eens weet hoe hij heet. Ook al is hij al dertig jaar aan het toneel Hij heeft nog niet kennis mogen maken met de producer die al drie keer failliet is gegaan en die vrolijk door blijft gaan met de boel te belazeren. Hij heeft de criticus nog niet leren kennen die hem sei zoenen lang voor de voeten werpt dat zijn rol lijkt op een rol die hij vier jaar eerder eens gespeeld heeft. Hij kent de collega nog niet die met dank aan koning Al cohol zijn scene staat te verzieken. Hij kent de steeds hogere eisen niet die de acteur in de loop van de ja ren aan zichzelf stelt. Waardoor er steeds minder fo to's lijken te lukken. En vooral: hij weet nog niet dat de ervaringen opgedaan in rol A ineens regen hem gaan werken in rol B. Ervaring. Wat een ellende. Wat een loden last. fe inoet de gevaren van brommer en auto iedere keer opnieuw ontdekken. Maar je weet inmiddels wel dat ongelukken pijn doen. En dat wist ik dertig jaar gele den nog niet. En dus staat tegenwoordig mijn hart bijna stil als ik in de bocht slip. De Ronde van Vlaanderen nadert zijn einde. Ik zie nog juist Andrej Tschmil als winnaar oi>er de streep komen. Zevenendertig jaar die Tschmil. Ermren ke rel derlijk pervers. Althans, de be woners hielden er geen vrijzin nigere opvattingen op na dan de overige Romeinen, aldus Lis ta. „Pompéi was een stad op het platteland, met een grote middenklasse, die zich niet we zenlijk onderscheidde van Ro me." Moormann is het met haar eens. „Seks maakte deel uit van het leven, de Romeinen waren er niet benauwd voor. Ze be schouwden het als een manier om je te ontspannen, evenals eten en drinken." De uitbarsting van de Vesuvius maakte geen einde aan de vrije cultuur in Latium, vertelt Lista. „De eerste christenen zijn daar evenmin schuldig aan, want onder keizer Constantijn be stond dit allemaal nog. De breuk kwam pas rond 1000, toen op een concilie de schei ding tussen lichaam en ziel offi cieel werd afgekondigd. Met al le gevolgen van dien." Alles wat vies en voos was, werd door de kerk aan het lichaam gebakken, terwijl 'de ziel' drager werd van zuivere neigingen. Niet verwonderlijk dus dat de nalatenschap van de Pompeja nen, die vanaf de zestiende eeuw bij stukjes en beetjes werd opgegraven, eeuwenlang een bestaan in de schaduw leidde. Notabene een kardinaal, Stefano Borgia, legde in de ach- tiende eeuw de basis van de collectie, die later in handen kwam van de koning van Na pels. Die liet het publiek ruim hartig toe, totdat zijn reeds ge- noem'de dochter ingreep. Later kregen alleen ingewijden de voorwerpen te zien. Napels ste vent nu af op een gebeurtenis van wereldbelang. Straks blijkt dat niet de asregen van de Vesuvius, maai- de burgerlijke moraal het ware karakter van Pompei' eeuwenlang heeft toe gedekt. NAPELS KEES VAN DER LINDEN durfde de vrouw r te stappen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2