'Ik ben nog steeds een T underground fotograaf Cultuur Kunst entoonstelling jknton Corbijn - er dap 5 jaar werk' in Groninger Museum Anton Corbijn bij de inrichting van de expositie: „Ik kom uit een ander tijdperk. IDAG 8 APRIL 2000 Werk van Anton Corbijn is vanaf dit weekeinde te zien in het Gro ninger Museum. FOTO WFA De foto's van Anton jCorbijn bepaalden het beeld van een hele popgeneratie. Hij maakte er wereldwijd furore mee. Op de overzichtstentoon- itelling 'Anton Corbijn - 25 jaar werk' in het ïroninger Museum zijn liet alleen de iconen uit zijn begintijd te bewonderen, maar ook recent werk. „Het was wel een erg donkere wereld die ik om me heen creëerde." door MANNUS VAN DER LAAN ipliefhebbers zullen zijn werk-niet in de 'ben staan. Blader door de langspeelplaten fgelopen kwart eeuw en er zit zeker een hoe- Anton Corbijn tussen. U2, Nick Cave, Bry- Captain Beefheart, de Rolling Stones, er is bijna geen illustere band die hij niet lens heeft gehad. Eerst in opdracht van iter voor het Engelse muziekblad New Musi- ess (NME), het Aiherikaanse Rolling Stone :re prestigieuze bladen, ipbaan van enig kaliber smeekt om een be- ikdote, iets moois waarmee het sprookje aan- Mj Corbijn is dat het verhaal over de camera 1972 van zijn vader leende. Met die camera naar de Grote Markt in Groningen waar So- tptrad. Hij wilde van de band een foto maken, igenlijk was dat een smoes om dichter bij het te komen. )tes zijn onuitroeibaar, helemaal als ze op id berusten. Maar ook in dat geval ontnemen licht op de werkelijkheid, diè kleurlozer, ba- dan welk mediageniek voorval dan ook. „Ei- ,rna! was ik gewoon een contactgestoord iemand", :rtc rbijn terwijl hij de verslaggever langs zijn het Groninger Museum leidt. „Een camera i goeie introductie bij mensen. Je had een ex- mand iets te vragen. Muziek betekende voor 1 veel. Toen ik mijn vaders camera leende, dan ook logisch dat ik een foto maakte tij- in concert. Maar fotografie betekende hele- lks voor mij. De camera was gewoon een han- dat in huis was." razendsnel uitgroeide tot een bekend popfo- en y had hij niet alleen aan zijn eigen onvermoe- liteiten te danken, er kwam natuurlijk ook n ins itje geluk bij kijken. Een van de eersten die hij camera kreeg was Herman Brood -.overi- et omdat deze destijds 'ook' vanuit Gronin- de weg timmerde, want Corbijn was toen al ar Den Haag verhuisd. Dankzij de komeet carrière van Brood werden Corbijns foto's iig gepubliceerd. creeg ik ook mijn eerste problemen met de mdat ik heel donker afdmkte en dat wilde die tijd niet. Als ik het achteraf bekijk, was nge) |wel erg donker." Die inktzwarte foto's met >ezelige, grofkorrelige structuur, waarvan een is opgenomen in zijn eerste fotoboek 'Fa- (1989), komen in een oranjerode zaal van het ger Museum prachtig uit. Het blijft een feest kenning, die schijnbaar achteloos geportret- underground pophelden die gebukt gaan on- >eilbare weltschmerz. lowie die in een hoekje van een café is weg- -49 twee broodmagere Steely Dan-leden op een damse hotelkamer (uit 1976, de oudste foto xpositie), een monsterlijk belichte John Cale OA* rek aan licht gebruikte Corbijn een zaklan- :n Elvis Costello met gitaar en Vox-versterker op zijn hotelbed. mt allemaal wel erg oud op mij over", rea- orbijn. „Ik had eigenlijk niet eens zoveel suc- ie tijd. Ik had wel een soort geloof in mijn fo- gevoel dat ze anders waren, maar dat kon ik 'oorden. Vroeger drukte ik ze nog donkerder jeld er de vreemde gedachtegang op na, dat "':ere foto een diepere betekenis had. Gecom- met het soort foto's dat ik maakte, was het wel een erg donkere wereld die ik om me heen cre- eerde." Dat deze legendarische foto's, die het gezicht van een popgeneratie bepaalden, in het Groninger Mu seum slechts één zaal kregen, is een bewuste keus van Corbijn en medesamensteller Mark Wilson. Hij wil er namelijk niet op vastgepind worden, niet lan ger gezien worden als 'die zwart-witfotograafHij heeft als fotograaf een ontwikkeling doorgemaakt, werkt niet meer 'documentair', heeft kleur toegela ten, fotografeert ook andere celebrities dan popar tiesten en experimenteert met Polaroid- en 'zes bij zes'-camera's. Dat kunnen we zien aan de foto's uit zijn meest re cente boek '33 Still Lives' (1999) die niet alleen in het Groninger Museum hangen, maar ook in de Amster damse Torch Gallery. Het is een serie met geënsce neerde foto's van beroemdheden. Corbijn betreurt het dat het avontuur verdwenen is uit de heden daagse celebrity-fotografie. Daarom zit er een snap shot-element in dat refereert aan het snelle werk van de paparazzi uit de jaren '60. Het zwarte, depressieve kader is verdwenen, er hangt een blauwe gloed overheen, maar het ver vreemdend effect is er niet minder om. „Ik ben nog steeds een underground fotograaf, vind ik zelf. Maar dan niet zozeer door de mensen die ik fotografeer, maar door de manier waarop ik werk. Vroeger werk te ik met het karakter van mensen, nu met een idee waarin sterren een rol spelen." Op de foto's uit deze serie lijkt het of de sterren even hun lichtkrans hebben afgeworpen, terwijl ze be spied worden tijdens het verrichten van 'alledaagse' bezigheden in hun eigen achtertuin. De verstilde beelden roepen een onbenoembare spanning op. Acteur Danny DeVito die met een wanhopig gezicht een luchtballon vasthoudt, cineast Lars von Trier naakt achter een kruiwagen, U2-leadzanger Bono met sombrero en nepsnor en acteur Robert DeNiro tegen een behangetje met een berglandschap als een brave huisvader die een kopje koffie achterover slaat. In een enkel geval verdwijnt het vertrouwde imago volledig uit beeld en vindt er een verrassende omke ring plaats. Achter een reusachtige zonnebril met spiegelglazen gaat de geniale natuurkundige Step hen Hawking schuil, die we doorgaans alleen maar kennen als hij in een rolstoel zit. Corbijn heeft hem Opgetooid met hét attribuut van het sterrendom, waar Hawking - doordat we bijna geen enkel ander deel van zijn gezicht zien - bijna volledig mee sa menvalt. „Ik wilde niet dat geijkte beeld van hem zien. Ik wou dat je naar hém keek en niet naar een man in een stoel." Er is ook een zaal ingeruimd met foto's van U2 en Bono, waarmee Corbijn al achttien jaar bevriend is en samenwerkt. Dat heeft meer betekenis voor hem dan zo maar een 'ongehoord lange samenwerking'. In hun werkrelatie hebben ze zich wederzijds ont wikkeld. „Zijn ontwikkeling voor de camera en mijn ontwikkeling als fotograaf lopen parallel. Hij heeft me altijd bijgestaan en gestimuleerd in mijn fotogra fie. Op werkbasis vechten we ook altijd. Hij is een stier, ik ben een stier. We vinden altijd dat we allebei gelijk hebben. Over twee weken beginnen we weer met een nieuwe hoes..." In de onlangs op de televisie vertoonde documentai re 'Anton Corbijn - Geen stilleven' van Dirk jan Roe leven vertelt Bono onverbloemd dat zijn vriend eens wat vaker uit het vliegtuig moet stappen, dat hij te hard werkt. Hij wijt het aan Corbijns calvinistische achtergrond. Is daar in het buitenland nog zoveel van overgebleven? Corbijn: „Ik ben een werker, dat is ervan overgeble ven. En een beetje dat wat je doet, zinvol moet zijn. Als je er zelf plezier uit haalt, vind ik dat ook zinvol. Maar er worden veel dingen gemaakt die niet zinvol zijn, die alleen worden gemaakt om het geld. Er is veel visuele vervuiling. In de architectuur vooral, maar ook in de bladen. Deze staan vol met rotzooi. Ik ben niet eens zo'n goede fotograaf, denk ik soms, er zijn gewoon veel anderen die minder zijn, waar door ik opval. Als ik dit kan, dan moet iedereen dit kunnen, want ik heb niet eens een opleiding gehad." Op de tentoonstelling zijn ook nog modefoto's van hem te zien, waar hij zich begin jaren '90 in Los An geles enige tijd op heeft gestort. Natuurlijk ontbre ken ook zijn foto's uit zijn boek 'Star Trak' (1996) niet: 'het echte celebritywerk'. En uiteraard zijn op een videowall ook de muziekclips van Corbijn te zien, zoals hij die bijvoorbeeld maakte voor Nirvana, U2 en Depêche Mode. Vergeleken met de doorsnee gladde MTV-clips zijn het eenvoudige, statisch opgebouwd clips, zonder enige pretentie gemaakt, waarin je de ambachtelijke hand van de fotograaf herkent. Toch behoren ook die werkzaamheden goeddeels tot het verleden. Tijdgebrek", verklaart hij. „Maar ook het gevoel dat ik niet echt meer relevant ben in de videowereld. Er zijn zoveel jonge mensen die te gekke dingen ma ken. Ik heb gezien wat mijn kracht was op dat ge bied. Voor mij is fotografie een veel langer overle vend medium. Een goede foto is unbeatable." Tegenwoordig beschouwt hij zich meer als beeldend kunstenaar dan als fotograaf. Daarom is het niet ver wonderlijk dat hij onlangs een project heeft gedaan met beeldend kunstenaar Mariene Dumas. Hij foto grafeerde en zij schilderde strippende modellen op de Amsterdamse wallen. De vruchten van deze co productie zijn onder de titel 'Strippinggirls - Strip tease' als theatervorm te zien in het Theater Muse um Amsterdam. „Daar heb ik erg van genoten, om dat ik op visueel vlak nooit met iemand samenwerk en zeker niet met iemand uit een andere discipline." Met beeldend kunstenaars heeft hij zich sowieso al- tijd meer vertrouwd gevoeld dan met fotografen. Veelzeggend genoeg, vertelt hij, heeft hij wel vrien den die schilder zijn, maar zit er geen fotograaf tus sen. „Veel fotografen zijn geïnteresseerd in camera's en dat soort dingen. Een hele lichting fotografen is in mijn ogen om de verkeerde reden fotograaf gewor den. Ze denken dat het een glamourwereld is. Snelle jongens, babes. Ik kom uit een ander tijdperk, ben misschien ouderwets. Veel dingen aan fotografie vind ik onaantrekkelijk. Het enige wat ik mooi vind aan fotografie is het ontmoeten van mensen en de beelden die daarvan overblijven." Anton Corbijn - 25 jaar werk, Groninger Museum, 9 april t/m 25 juni; Still Lives, Torch Gallery Am sterdam, 15 apr t/m 13 mei; Strippinggirls - Strip tease ls theatervorm, Theater Museum Amster dam, 15 apr t/m 2 juli.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27