Cultuur Kunst Trianon krijgt derde filmzaal lagerij Van Kampen: allemaal één pot nat even Garbo aan vriendin ren nu worden gelezen Duckomenta Verrassende grensoverschrijding CHONE >CHIJN Quatsch, kolder, kul Reünie van Madonna's Sympathieke tobbers in pracht van een stuk )AG 8 APRIL 2000 j Me in finale Popjacht De Leidse band King Me is één van de finalisten van de ht 2000. De band neemt het op tegen Meringue en In- lit Delft, The Riplets en Hond uit Rotterdam en Venus uit Den Haag. De winnaar van de finale staat in de re- |e van de Grote Prijs van Nederland. Wie de Leidenaars men kan op 21 april in Nighttown in Rotterdam terecht, n kosten 10 gulden, de deuren gaan om 20.00 uur open. aterfestival krijgt 35 mille van VSB yuK» De Stichting Straattheaterfestival Noordwijk krijgt t VSB Fonds Den Haag en Omstreken een subsidie van gulden. Dat geld is bestemd voor de organisatie van het itraattheaterfestival en het tweede Noordwijk Zomer •r Festival die beide in augustus worden gehouden. Voor st wordt dit jaar ook een speciaal schildersbal gehouden de jaarlijkse Noordwijk Painting Award 2000 wordt uit- ren liggen al 40 jaar op- in de Rosenbach Mu- nd Library in Philadel- niemand heeft ze daar izen. Op 15 april komt irandering in. Precies na haar dood worden en die filmactrice Greta hreef aan schrijfster en guur Mercedes de openbaar gemaakt en ird van de relatie tussen wouwen wellicht dui- irden. bekend dat Garbo en jssen 1931 en 1959 met Dzen een intensieve liap onderhielden, jgrafen en historici zijn eens over de vraag of minnaressen waren, itond in 1960 55 brie- caarten en 15 telegram- ze van Garbo kreeg af museum, onder het be- ze pas tien jaar na het in van de langstlevende wee vrouwen geopend zouden worden. Acosta, die in 1968 overleed, heeft zelf gezegd dat ze affaires had met Mariene Dietrich, dan seres Isadora Duncan en Gar bo. Garbo's familie en sommige van haar biografen twijfelen hier echter aan. Volgens haar biografe Karen Swenson schreef Garbo mooie brieven. ,,Ze was dol op taal en speelde graag met woorden en verstopte zich achter woorden. Haar brieven waren altijd de moeite waard voor haar vrien den, maar ze gaf niet altijd ui ting aan haar gevoelens voor hen", aldus Swenson. Rosenbach-bibliothecaris Eli zabeth Fuller zegt dat bekend is dat Garbo in haar brieven 'neig de naar gereserveerdheid'. De van oorsprong Zweedse en in 1951 tot Amerikaanse genaturaliseerde Garbo speelde in zeventien jaar tijd in 26 films, waaronder klassiekers als Mata Hari en Grand Hotel. Nadat ze in 1941, op 36-jarige leeftijd, was gestopt met filmen groeide ze uit tot een levende legende. Rotterdam In de Rotterdamse Kunsthal is vanaf 15 april de tentoonstelling 'Duckomenta' te zien. In de ze hilarische expositie passeren 'topstukken' uit de kunstgeschiedenis de revue. De tentoonstelling is een productie van de Kunsthal zelf en een idee van de Duitse cultuurfilosoof prof. dr. Eckart Bauer die een ver woed verzamelaar is van alles wat met Donald Duck te maken heeft. foto anp Facelift voor bioscoop aan Breestraat leiden pablo cabenda Voor het eind van dit jaar komt er een derde zaal in bio scoop Trianon aan de Breestraat. De bouw van de nieu we zaal met ongeveer 100 Zitplaatsen begint binnenkort. Trianon-eigenaar J. Boer zegt dat de uitbreiding noodza kelijk is omdat hij met twee zalen financieel ternauwer nood het hoofd boven water kan houden. de rest van het gebouw opge knapt. Volgens Boer is er sprake van veel achterstallig onder houd. ,,De riolering stinkt, de vloer is kapot en de elektrische bedrading is versleten." De derde zaal komt op de plek waar nu de foyer is. Om ruimte te creëren voor een nieuwe foyer, wordt in de grote zaal een nieuwe vloer gemaakt met zitplaatsen die oplopen als een tribune. Onder die nieuwe vloer wordt ruimte gewonnen voor een nieuwe foyer. In de grote zaal, die niet zo lang gele den al van comfortabele stoelen werd voorzien, krijgen de be zoekers niet alleen beter zicht, maar ook meer beenruimte. Er komt verder een groter doek en „Op dit moment draaien we per dag vier voorstellingen. Twee films per zaal, per dag. Dat moeten met de nieuwe zaal erbij zes voorstellingen worden. Een noodzakelijke uitbreiding, willen we als bioscoop overle ven", aldus Boer. Hij benadrukt niet te willen, en niet te kunnen concurreren met de filmfabrie ken van Pathé. „Dat zijn pop- corn-bioscopen die een heel ander publiek aantrekken. Wij richten ons, ook met de nieuwe zaal, op het kijkhuispubliek." Met de verbouwing is zo'n 1,5 miljoen gulden gemoeid. Be halve de bouw van een nieuwe zaal wordt van dat bedrag ook er worden nieuwe toiletten ge bouwd. Boer: „We proberen ook de sfeer die er al is verder uit te bouwen. We hebben al een paar Jugendstil ornamenten vrijgemaakt die achter houten platen waren verborgen. In de gang hebben we plafondorna menten ontdekt die we op knappen." De bioscoopeigenaar maakt er geen geheim van dat hij liefst een veel drastischer verbou wing zou willen uitvoeren om het pand volledig te benutten. Als het aan Boer lag kwamen er acht zaaltjes, in plaats van drie. Maar de monumentale waarde van het gebouw beperkt hem in zijn plannen. Tijdens de verbouwing gaan de voorstellingen gewoon door. „Met een beetje geluk merkt de bezoeker er niets van," zegt Boer. „Alleen tijdens de ver bouwing van de grote zaal is de mogelijkheid om op het balkon te zitten beperkt." muziek recensie muziek recensie susanne lammers lany Story House door Slagerij van Kampen. Gehoord: 7/4, Stadsgehoorzaal, Leiden. I lux nieuwste show een naam moest krijgen, was >g niet af. Maar Many Story House van Slagerij npen is gewoon de theaterversie van de plaat, ien Edison geprezen Add up (to the actual size) van Kampen speelt maar een paar oude num- !t grootste deel is nieuw werk. Het verschil met voornamelijk in het licht. Dat krijg je thuis Veelkleurig, argressief, soms een tikje psyche- maar ook met iets kils grootstedelijks door de luxaflexen die naast de gigantische batterij aan percussie-machinerieJie enkele requisieten Slagerij van Kampen doet, raar maar waar, op een be paalde manier aan ABBA denken - twee jongens die het echte werk doen en twee meisjes waar je ook nog naar kunt kijken - met dit verschil dat er ook een com puterjongen/toetsenist bij is die zo nu en dan wat ne- w-agerig gezoef uit een doosje trekt, een eenvoudig riedeltje laat klinken of een paar repeterende nootjes speelt. Maar de jongens van ABBA konden wel slimme en aansprekende melodieën maken. Willem van Kruysdijk en Coon Rijnbeek zijn beslist minder ge verseerd in hun ritmes. Verder maakt Slagerij van Kampen net zo'n voorgepro grammeerde, bombastische en dus gelikte indruk als het Zweedse viertal. Muziek maken ze niet, het is meer het creëren van een roes door middel van zware, mo notone dreunen. Minimal music voor drumstel. En dat is, als je niet gaat voor de lichamelijke sensatie, gaap- verwekkend saai. Side Language, Hard Biscuits, Caught with Both Hands in the Cookie Jar, Tell Me More, Later That Same Day: allemaal een pot nat. Er wordt duchtig geslagen op alle maten trommels en je kimt er uitste kend op marcheren. De Grand Slam-finale is The Mountain to Mohammed, waarbij Van Kruysdijk en Rijnbeek een beetje tegen elkaar op gaan bieden, maar de spontaniteit mag betwijfeld worden, gezien de per fect aansluitende en mooi op alle solo-hoogtepunten inspelende lichtshow. Geestiger, en minder plastic, zijn de entr'actes. Een koddige, waarin ze met uitgestreken gezichten virtuoos met handklikkertjes en schud-banaantjes spelen en een 'enge', waarin Van Kruysdijk trommelt op een vaas terwijl de rest door de donkere zaal sluipt met weer wolf- en onweergeluiden. Maar eigenlijk is alleen Call me a Train de moeite van het vermelden waard. maarten baanders Voorstelling Festival Grenzenloos, deel 1 Grenzen openen. Dat wil het Festival Grenzenloos. Drie to taal verschillende muziekgenres worden in één programma ver enigd: jazz, hedendaagse ge componeerde muziek en we reldmuziek. En binnen deze genres is ook nog eens gezocht naar muziek die buiten de grenzen treedt van wat men ge wend is. Joshua Samson Audible Lifes- tream bespelen bandoneon, (bas)klarinet en uit de hele we reld bijeengebracht slagwerk. Je moet er maar opkomen deze instrumenten te combineren. Een vondst: de samenklank is uniek en wordt prachtig uitge buit. Glashelder worden ritmes en melodieën opgebouwd. Alle drie de instrumenten hebben hun rol in de opbouw van ritme èn melodie, ook het slagwerk, dat verfijnd en met fantasie be speeld wordt door Samson. Een kruik met twee gaten, een grote tamboerijnachtige handtrom mel, de kist waar Samson op zit: in zijn handen worden het stuk voor stuk werelden op zichzelf, met allerlei klanknu ances. De melodieën variëren van springerig, nerveus, tot ge moedelijk. Dank zij het heldere spel ga je gemakkelijk mee in deze ongewone muziek. Audi ble Lifestream laat zien dat je je ook in een gebied over de grens al snel thuis kunt voelen. Wat dat betreft was de volgende grensoverschrijding gewaagder. Pianist Kees Wieringa en so praan Djoke Winlder Prins voerden werk uit van moderne Nederlandse componisten. Vooral de muziek van Daniël Ruyneman moet je eigenlijk va ker horen om de rijkdom ervan te ervaren. Fascinerend is de manier waarop de begeleiding de sopraanpartij telkens aan stipt, maar direct ook weer an dere spannende aftakkingen laat horen. Wieringa en Winkler Prins zijn vertrouwd met deze muziek. Het plezier straalt van hen af en tegelijk bouwen ze een indrukwekkende intensiteit op. Ook de andere composities klonken overtuigend: de helde re, goed in het gehoor liggende sfeertyperingen van Joke Nauta, de rustige lijnen met soms gril lige ontsnappingen van Burck hardt Söll en de ingetogen, kernachtig begeleide composi tie van Jacob ter Veldhuis. Tot slot voerde Djoke Winkler Prins, begeleid door electroni sche klanken, 'Van grote en kleine vogels' van Ter Veldhuis uit, gespannen, dramatische muziek, waarin Winkler Prins het uiterste van haar stem gaf en veel indruk maakte. Deze ruimtelijke muziek leidt je over de grens heen naar de nieuwe tijd. Het derde onderdeel, de Mol- davische groep Trigon, begon helaas te laat om nog bespro ken te kunnen worden in deze recensie. Noordman zei het. Dr. tan van de Rotterdamse universiteit die zich Lidt met 'museummar- dus dat zit wel snor), agmiddag in de Waag, I staan van toegestroom- jurders, museumdirec- n wetenschappers. En hier herhalen: 'Musea liets bij aan het imago tad.' jk. Twintig hongerige ïrsnipperaars in het ge- iuis floepten aan als lel Pavlov-honden. Hun Ue gemeentelijke stuk- r de term 'Leiden Mu- cl' op voorkomt. ig voer door de be- s, museumdirecteuren naagzuur, wetenschap esten acuut naar de wc. het verkeerde paard Vat nu? Leiden Par- I? Leiden Waterstad? we-komen-er-nog-wel- weten -nog-niet-wat- heer Noordman was klaar. Het mes moest raaid. „Het imago van vereist een gemeen- lijke visie van zowel be- als museumdirecteu- laar ontbreekt het ook [ns aan." uistische museumdi- p de eerste rij zag nog ie. Want eens is niet al- de rest van het ge le het liefst zonder ir bed. Sommigen huil- itjes en rouwden om looit had bestaan. Tot- oop van Leiden zich liet Quatsch, kolder, kul." veede rij van de verza- tusuemdirecteuren aag een rijzige gestalte erlosser maakte het te knoopje van zijn col- (Bijna onhoorbaar van Steven Engelsman: „U wilt gemeenschappelijke visie? We barsten hier van de gemeenschappelijke visie.' foto dick hogewoning de achterste rij: 'Pak 'm Steven') Hij liep, excuus, schreed langs de eerste rij, armen losjes langs het lijf. Noordman verbaasd. Onrust in de rijen. En Steven Engelsman van het Leidse Volkenkundemuseum opende: „Geachte aanwezigen, ik geef u (weids armgebaar, dramatische pauze) Leiden, een stad met elk jaar meer bezoe kers en een nieuw elan. U wilt gemeenschappelijke visie? We hebben gemeenschappelijke vi sie. En hij somde het program ma van het Japan-jaar op. Van achter zijn rug hoorde hij Noordman onrustig schuifelen op zijn stoel. En na de litanie van Leidse heerlijkheden con- clüdeerde hij: „Dat is straks het verhaal van onze stad." Draaide op de hak van zijn schoen keek Noordman recht in de ogen en hield de handen op de rug. „Dat hebben we te danken aan het stelletje frisse opportunis ten dat in deze stad rondloopt." (Knikje naar collega's). Hear, hear. Zijn vrouw op de tweede rij wist opeens weer waarom ze destijds zo godsgruwelijk ver liefd was geworden op die man. De heer Noordman kreeg uit genade een glaasje water. „En dat is niet alles. Want weet u wat het jaar 2006 is?" Noord man verslikte zich toen hij wil de drinken en antwoorden te gelijk, stootte onder luid ge proest zijn glas om. Engelsman bood zijn zakboek aan. Noord man bette zijn voorhoofd. „Ik wacht meneer Noordman... 2006. Nou laat me het u dan vertellen. 2006 is het Rem- brandtjaar. En dan gaan wij hier een heleboel leuke dingen doen. Met z'n allen. En 2009? Ik zal zo goed zijn u er aan te her inneren (de kunst van het wel levend beledigen). Dan is het 400 jaar geleden dat de Pilgrim- fathers vertrokken naar Ameri ka. Waarvandaan meneer Noordman....? Harder meneer Noordman, ik versta u niet. Juist ja, Lei-den. Daar gaan we ook wat aan doen, mét (vinger omhoog) z'n allen. Dus u ziet meneer Noordman we barsten hier van de gemeenschappelij ke visie." En toen heeft de heer Engels man onder luid gejuich de heer Noordman de stad uitgejaagd met de mededeling dat hij zijn negatieve praatjes maar ergens anders moest gaan verkopen. De hele zaal werd Julie An drews op de flanken van de Oostenrijkse Alpen. Vreugde en zonneschijn. En 5 april 2000 kan aan het rijtje 2006, 2009 worden toegevoegd als de da tum waarop Engelsman Leiden zijn gemeenschappelijke visie had teruggegeven. pablo cabenda utrecht 'Madonna met wilde rozen' is één van de Ma donna's van Jan van Scorel (1495-1562) die vanaf van daag te zien is in het Centraal Museum in Utrecht. De kleine expositie is feitelijk een reünie van drie originele composities of prototypes van Madonna's van de Utrechtse meester met vijf daarvan afgeleide varianten uit diverse musea en particuliere collecties, aangevuld met fotomateriaal uit natuurwetenschappelijke onderzoeken. De diverse Madonna's laten zien hoe Maria met het Christuskind telkens anders werd geïnterpreteerd, hoe ze narcissen in plaats van wilde rozen in haar hand kreeg of hoe het Christuskind met opgetrokken of juist gespreide beentjes en al dan niet bedekte genitaliën in haar armen gevleid werd. In de schilderswerkplaats van Van Scorel werden meerdere reproductiemethoden en patronen toe gepast. De aanleiding voor het feestje is 'Maria met kind', een originele compositie van Jan van Scorel, een paar jaar ge leden door het Centraal Museum voor een prikkie ver worven op een Zweedse kunstmarkt. 'Maria met kind' werd een mooie aanvulling op de 'Madonna met wilde rozen', die het museum in 1958 al aan de collectie had toegevoegd. Het derde prototype uit de Madonna-reeks is de aller mooiste. Het bevindt zich in de collectie van de Russische Kartinaja Galeria en ziet nu voor het eerst haar 'mindere' zusters in Utrecht. De reünie schept verwachtingen bij Van Scorel-onderzoekers. Gehoopt wordt dat het samen zijn meer aan het licht brengt over het functioneren van een van de vroegste voorbeelden van een kunstenaars werkplaats zoals Jan van Scorel die in de zestiende eeuw in het leven riep. 'De Madonna's van Jan van Scorel' t/m 2 juli in het Cen traal Museum, Utrecht. Open di t/m zo 11 -17 uur. Cata logus. foto anp theater recensie wunand zeilstra 'Een zwarte Pool', toneelstuk van Karst Woudstra door Het Toneel Speelt Met: Carine Crutzen, Ariane Schluter, Victor Low. Ali Ben Horsting en Peter Blok Re gie: Willem van de Sande Bakhuyzen. Ge zien: 7/4, schouwburg Leiden Bijna precies acht jaar geleden, op 25 april 1992 stond het prachtige stuk van Karst Woud stra eveneens in de Leidse schouwburg. De aanvankelijk luchtige toonzeting van het stuk wordt allengs wranger. To neel is vluchtig, je moet het doen met vage herinneringen. In de eerste versie leek, als het geheugen niet bedriegt, die om slag sneller te komen dan in de ze recente interpretatie. De blij spelsfeer blijft langer hangen en de omslag lijkt minder radicaal en kil. Nog steeds raak je als toeschouwer wel steeds nauwer betrokken bij de desillusies van de personages. Alleen is de ont knoping op de een of andere manier liefdevoller. Je laat je verleiden om met deze sympa thieke tobbers mee te treuren. Daan heeft jaren geleden zijn vriendinnetje Lilly 'overgedaan' aan zijn vriend Seiffert die uit eindelijk met haar is getrouwd. Zelf trad Daan in het huwelijk met een ander. 5*eeds meer wordt duidelijk dat het huwelijk van Seiffert en Lilly alleen in stand kon blijven zolang Daan haar minnaar bleef. Nu Daan aan die relatie een einde heeft gemaakt, stort hun aller wereld van wederzijds bedrog ineen. Tegenover hen staat een jonge Pool, het zwart werkende huis- houdhulpje van Lilly. Zijn een voudige idealen contrasteren met de zenuwinstorting van de meeste andere personages. Een wanhopige Lilly wordt sterk in getogen gespeeld door Carine Crutzen. Haar wanhoop zit van binnen en breekt op indruk wekkende wijze slechts bij vla gen door. Ariane Schluter is on gelofelijk sterk in haar rol van lieftallig, macrobiotisch toege wijd vrouwtje van Daan. Deze Daan krijgt van Peter Blok mooie misplaatste en misluk kende machomaniertjes mee. En Victor Löw kan buitenge woon sterk een persoon spelen die een zenuwinzinking nabij is. De Pool is door het spel van Ali Ben Horsting letterlijk een fi guur uit een andere samenle ving. De voorstelling klopt dus in haar totaliteit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25