Busbanen al in 2002 klaar Rijn Veenstreek ils je aan EHBO begintweet je dat je levenslang hebt' Transportbedrijf eist vestigingsplaats langs de Korte Dwarsweg Zoektocht Alkemade naar huizen voor vluchtelingen Streekmuziekschool Alphen verzorgt jubileumconcerten Ridderbuurt vreest overlast van McDrive buvv Samsom kan snel beginnen ^iaan den run De voorbereidingen voor de bouw van het somgebouw langs het spoor in Kerk en Zanen gaan snel be ien. De gemeente Alphen aan den Rijn trekt ruim 1,6 mil- gulden uit om de licht vervuilde lap grond aan de rand van lphense wijk klaar te maken voor het kantoor van de uitge- Eind mei begint de sanering en worden de riolering en een weg aangelegd. Over wie opdraait voor de kosten van de lonmaak zijn nog gesprekken gaande tussen de gemeente le NS, die ook deels eigenaar zijn van de grond. Het voorma- Jvolkstuinencomplex is vervuild met asbest. Een gemeente- Jrdvoerder verwacht dat de afspraken over de sanering zijn laakt als het werk begint. eer extra sportklassen Scala College ^maanden run Er komen nog meer de sportklassen op het a College. De belangstelling voor het sportonderwijs op de ïense scholengemeenschap is zo groot dat de sportlessen wee jaar ook in de derde klas worden gegeven. Volgend jaar er 325 sportleerlingen. Behalve veel sportieve lessen heb- de scholieren ook regelmatig een uitje. Zo krijgen de 66 idejaars op 13 en 20 april les in aüetiek bij AAV '36. Onder •leiding van Rein Verkade en zes AAV-trainers gaan ze on- andere verspringen, hordenlopen, speerwerpen en sprin- braak in Oude Wetering wetering Vermoedelijk drie mannen hebben donderdag- id tussen tien en elf uur ingebroken in een huis aan de Zon- auw in Oude Wetering. Ze kwamen binnen door de voor open te breken. In het huis richtten ze een ravage aan. Het ig niet bekend wat ze hebben meegenomen. De politie gaat inuit dat het om drie inbrekers ging omdat getuigen ver- rden dat ze het drietal in de wijk zagen lopen. muffeur vindt mannen in oplegger ^graven Een 38-jarige vrachtwagenchauffeur uit Milsbeek donderdagochtend drie onbekende mannen in zijn vracht- jen op een parkeerterrein langs de A12 aan. De man had er lacht doorgebracht. Toen hij bij het wakker worden zag dat zegel van de sluitdeuren van de oplegger verbroken was, nde hij de deuren en vond het drietal. De drie bleken niet r geldige reisdocumenten te beschikken. [sluiting door Braassemloop ifarendsveen In verband met de jaarlijkse Braassemloop {dt de Lucas van Leydenlaan in Roelofarendsveen morgen |l afgesloten. In deze straat hebben de start en de finish van Dop namelijk plaats. Tussen 9 en 14 uur worden beurtelings delen van de straat ontoegankelijk voor auto's en fietsers, [gangers kunnen er wel langs. Op Jacobswoudse deel Herenweg De provincie Zuid-Holland maakt haast met de ver breding van het Ja cobswoudse deel van de provinciale weg N207. De twee busbanen tussen het kruispunt ter hoogte van Woubrugge en Leimuiden moeten er in maart 2002 liggen. Om de benodigde grond voor extra asfaltstro- ken tijdig te kunnen ver werven, begint de provin cie eind deze maand een onteigeningsprocedure. jacobswoupe tim brouwer de koning Wethouder Vink van Ja- cobswoude toonde zich deze week blij met deze ontwikke ling. Eerder was er nog sprake van dat de provincie pas in 2002 zou beginnen met de werkzaamheden aan het Ja cobswoudse deel van de N207, de Herenweg. Door de uitbrei ding met de busbanen ver moedt Vink dat de weg, waarop veel ongelukken gebeuren, vei liger wordt. De provincie houdt de mogelijkheid open om de busstroken ook te benutten als doelgroepstroken. Volgens een woordvoerder houdt de provin cie er rekening mee dat in de toekomst speciale doelgroepen (zoals vrachtauto's) van stuk ken van de busbanen gebruik maken, bijvoorbeeld bij stop lichten. Lijnen moeten dan de diverse banen aangeven. Het Alphense deel van de He renweg komt vermoedelijk nog Wethouder Vink (rechts): blij met snelle aanleg van busbanen langs de Herenweg. dit jaar als eerste aan de beurt voor uitbreiding met busbanen. Om de vaart erin te houden be gint de provincie nog deze maand met onteigeningsproce dures om grond te verwerven van particulieren. ,,Dat klinkt onsympathiek", zegt de woord voerder, „maar zo is het niet bedoeld. De provincie moet in het belang van haar inwoners slagvaardig optreden. Als wij met één van de grondeigenaren geen akkoord bereiken, mag dat niet ten koste gaan van de voortgang van de werkzaamhe den. Uiteraard hoop ik dat we met alle eigenaren overeen- ARCHIEFFOTO ANNETTE LAMEIJER stemming bereiken." Wethouder Vink verwacht dat de veiligheid en de doorstro ming van het verkeer verbete ren door de doelgroepenstro ken. Volgens hem is de kans groot dat de nieuwe rotonde bij het kruispunt Vriezenweg ook zulke stroken krijgt. ny Oppelaar verbindt theorie met praktijk den haag/alkemade persbureau cerberus De familie Hogeboom-Borst aan de Zuidweg in Rijpwetering en haar transportbedrijf met dertig werknemers dreigen nog deze zomer te worden ontei gend. Dit in verband met de komst van de hogesnelheids lijn. Waar ze wel naar toe moe ten is echter de vraag. Als het aan Hogeboom ligt, verhuist hij naar een plek enkele kilometers verderop, naar de Korte Dwars weg. De provincie vindt dat echter niet goed. Gisteren vocht de Ripse familie het besluit van de provincie aan bij de Raad van State. B en W van Alkemade stelden Hogeboom voor om het trans portbedrijf en een bedrijfswo ning te verplaatsen naar het nog te ontwikkelen bedrijven terrein Veenderveld. De familie Hogeboom verwacht daar ech ter niet voor 2002 terecht te kunnen. Woordvoerder H. Breman eiste gisteren bij de Raad van State dan ook de mogelijkheid voor zijn cliënten om zich te vestigen aan de Korte Dwars weg waar de familie grond in bezit heeft. Die optie leek lange tijd kansrijk omdat het gemeen tebestuur van Alkemade wel mee wilde werken. Als donderslag bij heldere he mel kwam er echter een be zwaar van de inspecteur ruim telijke ordening van de provin cie. Die vindt de vestiging van een transportbedrijf aan de Korte Dwarsweg een te grote inbreuk maken op het Groene Hart. De provincie en de gemeente zeiden gisteren er alle vertrou wen in te hebben dat er een op lossing komt voor de HSL-ge- dupeerde familie. Alkemade is in overleg met de Projectorga nisatie HSL-Zuid om de ont sluiting van Veenderveld eerder aan te leggen. Als daarover een akkoord wordt bereikt met de projectorganisatie dan kan de aanleg van het bedrijventerrein al voor juli 2001 beginnen. H. Démoed van de gemeente Alkemade verzocht de Raad van State het beroep van de familie Hogeboom tegen het provincia le besluit in stand te laten. De uitspraak van de Raad van State laat nog wel enkele weken op zich laten wachten. janneke de jonge Alkemade gaat meer zijn best doen om vluchtelingen met een verblijfsvergunning een huis te geven. Burgemeester en wet houders hebben een werkgroep samengesteld die onderzoekt wat de mogelijkheden zijn. De gemeente heeft op dit moment een achterstand van 42 status houders en wil hun dit jaar alle maal woonruimte bieden. Wethouder Nagtegaal heeft de werkgroep zoals hij zegt 'een brede opdracht' gegeven. „Ze moeten alles onderzoeken: of we ergens in de gemeente hui zen kunnen opsplitsen of dat we tijdelijke units kunnen neer zetten. Het gaat niet om con crete situaties zoals we eerder hadden, toen we overwogen of er vluchtelingen in de Jozef school konden." In de onder zoeksgroep zitten twee ambte naren. iemand van Woning bouwvereniging Alkemade (WBA) en een vertegenwoordi ger van Vluchtelingenwerk. Zij zijn inmiddels een keer bij el kaar gekomen. M. van der Beek is als coördinator van Vluchte lingenwerk Alkemade. Oegst - geest en Warmond lid van de werkgroep. Zij verwacht dat de groep zijn bevindingen rond de zomer op papier heeft en ze dan aan burgemeester en wet houders aanbiedt. Alkemade heeft de afgelopen jaren veel te weinig statushou ders gehuisvest. Vorig jaar was er een achterstand van 41 per sonen. Volgens het gemeente bestuur komt dit doordat er in de gemeente vooral huizen voor gezinnen staan en vluch telingen veelal alleenstaand zijn. De gemeente wil boven dien geen huizen inleveren voor vluchtelingen omdat er veel woningzoekenden in Al kemade zijn. Voor iedere wo ning waarin een statushouder komt, mag de gemeente echter een nieuwe bouwen. Het COA (Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers), dat vluchtelingen aan gemeenten toewijst, kan Al kemade niet straffen. Toch voelt Nagtegaal de druk. „We krijgen iedere keer een soort aanmaning." Van der Beek is blij dat de ge meente op deze manier werk maakt van het probleem. „Het is een goed initiatief. Alle partij en die creatief kunnen meeden ken zitten samen om de tafel. Het probleem staat nu duidelijk op de agenda en het heeft prio riteit in de gemeenteraad." Ze verwacht ook dat dit de oplos sing kan bieden. „Ik ga ervan uit dat dit een breuk met het verleden kan betekenen. Het is belangrijk dat we een streep zetten onder de achterstand." Attractie Avifauna gaat in mei open alphen aan den run ning wel eens anders uitpakken dan je hoopt." Over wat de at tractie inhoudt laat hij nog steeds niets los. Aanvankelijk ging het allemaal zo voorspoe dig dat hij verwachtte de bezoe kers in de paasvakantie welkom te heten in de nieuwe publieks trekker. Nu hoopt hij op begin De 'geheime attractie' van het vogelpark Avifauna gaat niet in de paasvakantie open. „We zijn door tegenslag een maand ver traagd", laat directeur J. de Hoon weten. „We hebben te maken met dieren en met at tracties, dus dan wil de plan- alphen aan den run Alphense hondenbezitters worden in de gaten gehouden staat in de Algemene Plaatselij ke Verordening (APV). Wie deze regels overtreedt, moet zestig gulden boete betalen, tenzij de hondenbezitter de poep direct opruimt. Het is ook verboden om honden los te laten lopen buiten de speciale losloopge bieden. In april, mei en juni bezoekt de controleur onder andere het Molenweteringpad in Kerk en Zanen, het Weteringpark en de parken aan de Schelfhorst en de Havixhorst. Hondendrollen horen niet in de speeltuin. Daarom houdt de milieucontroleur in Alphen aan den Rijn de komende drie maanden extra goed de gaten of hondenbezitters hun dier uitlaten in de daarvoor bestem de gebieden. Vooral rond speel plaatsen en -weides mogen honden absoluut niet komen. Honden mogen ook niet poe pen op de straat of de stoep, tenzij zij het in de goot doen, zo [en aan den run» streekmuziekschool in Al- n bestaat dertig jaar. In het er daarvan hebben de 29 enten een jubileumweek ibereid in een feestelijk iierde muziekschool. Op 11 en 12 april zijn er ver- Hende workshops voor de 0 leerlingen en cursisten de muziekschool nu telt. 14 april is er een jubileum- rstelling 'Dertig jaar mu- school, duizend jaar mu- De voorstelling is een aaneenschakeling van korte optredens door veertien en sembles van de muziekschool. Dat is een samenspel van zo'n tweehonderd muzikanten. Het thema van de uitvoering is 'Niemand is onsterfelijk' en gastpresentator Harry Habets vertelt het verhaal. De voorstelling begint om 19 en 21 uur in het Ashram Colle ge, Marsdiep 289. De kaartjes kosten vijf gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij de muziek school en aan de zaal. Ter af sluiting van de week is er 15 april een open huis in de mu ziekschool. Van 12 uur tot 14.30 uur staan alle lokalen open voor het bespelen van instrumenten en voor algeme ne informatie. En er zijn optre dens van onder andere het Popkoor, de SaxofoonBigband en de Popschoolbands. Op 27 mei geeft de streek muziekschool een openlucht concert op het parkeerplein bij de Alphense brug. Van 11 tot 17 uur treden daar verschillen de ensembles op, waaronder de Popschoolbands. alphen aan den run saskia buitelaar Bewoners uit de Alphense Ridderbuurt ma ken zich zorgen over de mogelijke komst van een McDrive-restaurant langs de Ze- gerbaan. De onderhandelingen daarover tussen McDonald's en de gemeente Alphen aan den Rijn willen nog niet vlotten. Maar omdat het nieuwe bestemmingsplan voor dat gebied werd besproken kwamen enkele tientallen bewoners deze week naar de ver gadering van een raadscommissie op het stadskantoor. Ze zijn bang dat als de McDrive er ooit komt aan het begin van de Ridderbuurt, automobilisten die op de dijk langs de boerderijen hun snack opeten en afval ach terlaten hun buurt overspoelen. Verder zijn ze niet blij met het restaurant, in combina tie met een fiets- en voetgangerstunnel on der het drukke kruispunt door. Dat trekt al leen maar hangjongeren, zo vrezen ze. Wethouder Van der Veen Meerstadt be greep de onrust niet. Volgens hem is de komst van een restaurant niet dichterbij gekomen. „Ook in het oude bestemmings plan bestond de mogelijkheid om bij de af rit van de Ridderbuurt plek te maken voor een restaurant. U hoeft niet bang te zijn dat we dat op een achternamiddag regelen, er is nog niets besloten." De gesprekken met McDonalds staan al tijden op een laag pitje. „Zij oefenen al ja ren druk uit om daar een McDrive te ope nen, maar ik heb inmiddels al drie mana gers versleten en hij staat er nog steeds niet. Alphen wil alleen meewerken als er ook een McDonald's in het centrum komt, want we willen geen extra verkeersbewe gingen stimuleren." Maar McDonald's vindt Alphen eigenlijk te klein voor twee vestigingen en wil zich nog niet vasüeggen op afspraken daarover, laat een woordvoerster van de fastfoodke ten weten. „We zouden eerst willen bekij ken hoe één restaurant loopt." Ze ver trouwt op een goede afloop, ondanks dat de wensen lijnrecht tegenover elkaar staan. „Of één van beide partijen moet water bij de wijn doen, óf we blazen het helemaal af. We gaan verder praten met de gemeente." Wethouder Groen in 't Wout legde nog eens uit dat de tunnel onder het kruispunt noodzakelijk is. „Met de busbanen van de provincie erbij liggen daar straks acht rij stroken. Daar kunnen we fietsers en voet gangers niet veilig laten oversteken." De wethouder beloofde er een sociaal veilige, dus goed verlichte tunnel van te maken. I Al swoude-dorp 0 krat er eind jaren vijftig geen was om de opleiding tot igkundige te volgen, be- Janny Oppelaar-de Jong aar in de EHBO te gaan. jleek later een mooi alter- f, want zij kreeg er zelfs itje voor. Het is nog maar tag of zij als verpleegster id in de Orde van Oranje mwas geworden, te Hulp Bij Ongelukken De naam is altijd het- gebleven, de boeken zijn |s veranderd. Niet alleen de ig, maar ook de inhoud is lodemisering onderhevig, tot voor kort het vinger- id nog van de top van de itste vinger naar de pols. het omgekeerde in zwang: irste slagen van het ver gaan om de pols en van it wordt de vinger be- insreddend Oppelaar slaat alle ver langen op en brengt ze op de cursisten. Het be- ijkste in haar verhaal zijn lijk de levensreddende elingen: reanimatie en het ;n van bloedingen. „EHBO eigenlijk alles te maken le zorg die je kunt bieden wachting van meer des- ge hulp. Of je nu een ver- aanbrengt of een schone oek uit de kast trekt om wond te drukken, maakt liet uit. Het gaat erom dat t slachtoffer helpt. Niet in ik raken, rustig te werk dat heeft ook zijn invloed omstanders, die vaak niet i wat ze moeten doen." pelaar zegt het gedeci- 1. Ze spreekt uit ervaring, zij heeft wel eens onver hulp moeten verlenen bij ernstig ongeluk. „Dat is gemakkelijk: koelbloedig ren en ook nog de juiste elingen verrichten. Lesge- eeft daar niets mee te ma- Het gaat erom theorie en ijk met elkaar te verbin- Janny Oppelaar-de Jong (rechts) helpt een cursiste van het Centrum Vakopleiding Rijnstreek om te voelen of het slachtoffer nog ademt. den. „Je hebt cursisten die aan geven doodsbang voor bloed te zijn. Die moet je van die angst af helpen. Daarvoor hebben we een speciaal team (Lotus) dat slachtoffers uitbeeldt. Die ge bruiken alle mogelijke midde- lén, ook bloed dat zelf is ge maakt. Als je stap voor stap met de cursisten de noodzakelijke handelingen uitvoert gaat het goed en merk je dat ze steeds minder gespannen worden." In de loop van de jaren heb ben duizenden cursisten van Alphen tot Leiden, met Hazers- woude als middelpunt, van haar les gehad. Ze hoeft maar ergens in de streek te lopen of ze wordt wel herkend als dé juf van EHBO. Ze trok naar basis scholen voor jeugd-EHBO A, ze volgde kadercursussen en gaf les aan allerlei instellingen in de regio. EHBO is tussen de bedrij ven door haar leven geworden, want zij bracht ook nog vier kinderen groot. Miljoenen spruitenplanten gepoot op het landbouwbedrijf van haar man en veel vrijwilligerswerk gedaan voor organisaties als tafeltje- dek-je, de hervormde gemeente Hazerswoude en Zorgcentrum Driehof. En al deze werkzaamheden houden niet op nu zij een lintje heeft. „Ik ga met alles door. Dokter Meyst uit ons dorp gaf ooit de aanzet. Hij zei: je moet les gaan geven. Daarvoor ben je geknipt. Klopt. In mijn tijd was het niet gebruikelijk om een studie te volgen. Je was hard nodig op het bedrijf van je ou ders. Mijn kinderen hebben al lemaal met veel plezier gestu deerd en hebben mij nooit iets FOTO TACO VAN DER EB in de weg gelegd. Integendeel, ze stimuleerden mij om verder te gaan met de kadercursussen. En nog steeds." „Niet alleen de lessen vergen voorbereiding, ook de stof moet je goed bijhouden. Elk jaar op herhaling om aanvullende cer tificaten te halen. Als je aan EHBO begint, weet je dat je le venslang hebt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19