Buurt boos over plan kinderopvang Bijval onder docenten voor zelf opleiden collega's Rare druifverkoopt z'n praktijk Regio oeterwoudenaars aken dorp onveilig' Deze zomer contract over verbreding A4 RDAG 8 APRIL 2000 lurtvereniging 2351 heft zichzelf op 52 81 ■dorp* Buurtvereniging 2351 houdt ermee op. Een gebrek g ver^rijwUligers is de Leiderdorpse club fataal geworden. „Al- de Straatspeeldag van 24 mei doen we nog, daarna stoppen nnee", zegt voorzitter Truus Kool. Ondanks herhaalde op- jffei sn nlemand zich aangemeld om een handje mee te >n in de buurtorganisatie. ,,En dan houdt het gewoon op." '52 7 ereniging is daarmee altijd 'in oprichting' gebleven. „In die aar zijn we er niet toe gekomen om de gang naar de notaris iken." Dat maakt de financiële afwikkeling er wel eenvou- op. Kool: „Als we na 24 mei nog geld overhouden, schen- ve dat aan een goed doel." el respons op noodkreet Buitenzorg Qbdqrp De noodkreet van Nieuw Buitenzorg om meer vrij- ;ers heeft twintig reacties opgeleverd. Per brief werd herin- C 'nde vrouwen gevraagd zich te melden. Nieuw Buitenzorg een groot gebrek aan vrijwilligers. Ook vacatures zijn is moeilijker te vervullen. De brief is in een aantal wijken die i .eiderdorp huis-aan-huis verspreid. Manager M. Beck is te en g( ;n met resPons: »Er zijn vijf personen met wie we verder exoi Bovendien zijn er weer wat mensen die van ons bestaan n. Laat iedereen maar weten wat wij doen. Want de tijd dat zinnigen zich moesten verstoppen in de bossen is voor- ïctie fwoudenaars zorgen er DSldi een belangrijk deel zelf rekejdat het verkeer in hun onveiliger is geworden. ;en klagen steeds meer d va e hard rijden, maar het e eigen mensen die dat Vooral hun mentaliteit us moeten veranderen, dat is niet een probleem Jleen bij ons speelt", zegt ïoud meester Koopmanschap nd lanleiding van een enquê- omi ;r onveiligheidsgevoelens inwoners. wel daaruit blijkt dat iets Zoeterwoudenaars zich ig voelen dan drie jaar ge- (58 procent nu tegen 56 it in 1997) is Koopman- on'c als lid van de project- integrale veiligheid niet trust. „Het is maar een i. Dat betekent uiteraard jnarfct we niets doen. We heb- n plan van aanpak opge- n we zullen op heel wat n maatregelen nemen." relfde geluiden liet Zoe- ide enkele jaren geleden met 'speer- en uitgangs- i', het streven naar een woonomgeving en het :engen van de onveilig- ivoelens. Tachtig pro- de inwoners zou zich veilig móeten voelen. Iels is dat percentage last. De doelstelling is nu tig procent in 2001 en procent in 2002. Koop- lap: „We willen wat reë- :t die percentages om- naar het streven blijft." lanks het feit dat alles bij ide blijkt te zijn gebleven, it Koopmanschap 'ten ite' dat niets is veranderd, ijn begonnen met het in- van 30-kilometergebied woonwijken. Daarmee re door. Het aanbrengen wegversmallingen en iels moet de snelheid te lgen. Maar nogmaals, de bewoners moeten zelf ook in zien dat je in woonwijken niet kan racen." Uit de enquête, waaraan 1.500 Zoeterwoudenaars heb ben meegewerkt (vierhonderd meer dan in 1997), blijkt ook dat vooral fietsers zich in het buitengebied niet op hun ge mak voelen. De gemeente pro beert de snelheid te beperken met een limiet van zestig kilo meter en het aanleggen van drempels, maar is volgens Koopmanschap ook hier afhan kelijk van het gedrag van weg gebruikers. „Het probleem blijft dat het rechte wegen zijn waarop je als automobilist ver vooruit kunt kijken. Dat lokt snel rijden uit. Het is moeilijk om verder iets aan die wegen te doen. Het aanleggen van vrijliggende fietspaden is ook niet haalbaar. Aan beide kanten liggen sloten en de wegen zelf ?jjn zo smal dat je er geen stroken voor fietspaden af* kunt halen. Het beste is toch om de politie va ker te laten controleren." Ook op andere terreinen heeft Zoeterwoude volgens Koopmanschap het nodige ge daan: meer preventie om wo ninginbraken te voorkomen en het aanpakken van 'enge plek ke'. „Er is op veel plaatsen ge snoeid en verlichting aange bracht. We kunnen en willen echter niet op alle plaatsen lan taarnpalen zetten. Bijvoorbeeld niet op het Molenpad. Dat loopt dwars door de polder van het Dorp naar de Rijndijk. Dat pad moet donker blijven, om dat het geen gezicht is om mid den in de polder verlichting aan te brengen. Er is een alternatief voor fietsers om van het Dorp naar de Rijndijk te rijden. Dat geldt ook voor de Burgemeester Detmersweg die fietsers 's a- vonds onveilig vinden. In plaats van deze rondweg om het dorp te nemen, kunnen zij ook dwars door het dorp rijden en daar is volop verlichting." 'Maatregel lost niet in één keer lerarentekort op, maar we kunnen een eind komen OEGSTGEEST/REGIO ANE PIETER WISSE Docenten van scholen in de regio zien voordelen in het zelf opleiden van nieuwe docenten. De leerkrachten zijn niet bang voor extra belasting van de betrokken opleidings-docenten. „Het is al jaren de praktijk dat docenten hun eigen collega's opleiden", aldus rector M. Smits van het Stedelijk Gym nasium Leiden. Om meer leraren te krijgen, kunnen werkzoekenden al een tijdje zonder enige onderwijservaring of lesbe voegdheid aan de slag. Vaak kwam dan door de hoge werkdruk het beha len van de onderwijsbevoegdheid in het geding. Een nieuwe samenwer kingsovereenkomst tussen universiteit en scholen - het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, de gelijknamige scholen in Sassenheim en Wassenaar, en het Da Vinei College in Leiden hebben tot nu toe getekend - maakt het makkelijker tegelijkertijd les te geven en de lera renopleiding te volgen. De school draagt de verantwoordelijkheid voor de interne begeleiding van de nog on bevoegde docent en de universiteit verzorgt een aan de werktijden aange paste opleiding voor een eerstegraads lesbevoegdheid. Het ministerie van onderwijs subsidieert de functie van docentbegeleider. Smits van het Stedelijk Gymnasium Leiden vindt het geen ingrijpend plan om zelf docenten op te leiden. „Vroe ger was het alleen minder gebruikelijk dat studenten al hele klassen voor hun rekening namen. Het aantrekkelijke voor studenten is nu dat werk en geld verdienen beter te combineren zijn met de opleiding voor docent. Boven dien doe je tegelijkertijd al zeer inten sieve ervaring op." Extra belasting van de docenten vreest Smits niet. Ook de mogelijke toestroom van vaak niet of juist te ge specialiseerde herintreders, en de mo gelijke gevolgen hiervan voor de on derwijskwaliteit, boezemen Smits geen angst in. „Dat heb je zelf in de hand." Directievoorzitter J. Mos van het Rijnlands Lyceum in Wassenaar is zeer enthousiast over de overeenkomst. „Deze maatregel lost natuurlijk niet in één keer het lerarentekort op, maar het trekt wel meer mensen. In combi natie met een effectieve campagne om het onderwijs van dat suffige imago te ontdoen, zouden we een eind kunnen komen. Ook de kwaliteit van het on derwijs zou daarbij gebaat zijn." Vol strekt onterecht vindt Mos het imago dat het onderwijs heeft bij pas afgestu deerden. „Onderzoek heeft aange toond dat een docent niet per definitie minder verdient dan iemand in het be drijfsleven. De verdiensten zijn dus echt niet zo slecht. Bovendien is werk in het onderwijs zo ongeveer het leuk ste dat er is. Als je het goed doet, krijg je er zoveel voor terug." Enkele kritische geluiden ten aan zien van het plan zijn er wel te horen in de docentenkamer van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest. Een do cent bewegingsonderwijs benadrukt dat er extra tijd en geld nodig is om het project goed te laten verlopen. „Ik kan mij voorstellen dat de meeste leraren hun handen al heel vol hebben aan hun eigen klassen", aldus een gymle raar. Hij ziet meer heil in hogere inko mens voor docenten en een campagne om het 'onterecht stoffige imago' van het onderwijs te bestrijden. Alleen zo is het nijpende lerarentekort volgens hem te verhelpen. C. Reitsma, docente Frans, vindt het onrechtvaardig ten opzichte van al die mensen die lang studeerden voor een lesbevoegdheid, dat nu zomaar ieder een zonder enige voorbereiding het onderwijs in kan. Hij twijfelt daarnaast aan de kwaliteit van herintreders uit het bedrijfsleven. Een uit Amerika afkomstige geschie denisdocent aan het Rijnlands is het minst positief. „Het gevaar van oner varen docenten is groot, zowel voor leerling als leraar. Niet zomaar ieder een kan leraar worden. Ik zie het bij mij thuis in Minnesota, waar dat al langer kan. Het is een moeilijk vak, waarvoor je aanleg en ervaring nodig hebt." Wethouder Oegstgeest vindt handtekeningenactie voorbarig Veertig bewoners van de Lavendelhof en omgeving zijn boos over een plan van de gemeente Oegstgeest om het kinderdagverblijf De Kindervlinder uit te breiden. Als er een extra verdieping op het gebouw komt, gaat dat ten koste van hun uitzicht, zo maakt de buurt duidelijk in een brief aan wethouder H. Steens van jongerenbeleid. De verkeerssituatie rond de Irislaan, die volgens de be woners nu al verontrustend is, wordt 'levensgevaarlijk' als er nog meer kinderen bijkomen. De gemeente moet zich gewoon aan de eerder gemaakte afspraak houden dat de kinderopvang een andere plek krijgt in Oegst geest, meent de buurt. voor dat de portocabins die an derhalf jaar geleden werden ge plaatst bij de Kindervlinder, de allerlaatste uitbreiding zou zijn. Dat is hen toen mondeling toe gezegd op een informatiebij eenkomst. De gemeente zou OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER De bewoners van de Lavendel hof, Clematislaan en Kamper foelie stellen dat de gemeente zich niet aan de afspraak houdt. In hun brief houden zij Steens zich daarna inspannen om de Stichting Kinderopvang Oegst geest (SKO) een nieuw onder komen in het kinderrijke Haas- wijk te bezorgen. De ondertekenaars zijn van mening dat verdere uitbreiding 'horizonvervuiling' is die het zonlicht voor hun woningen wegneemt. Meer kinderen vqor 24 uursopvang betekent vol gens de omwonenden een aan tasting van hun openbare ruim te en nog meer parkeeroverlast. En dat terwijl de buurt zelf nau welijks behoefte heeft aan kin deropvang, zo melden ze de ge meente. Directeur van de SKO, M. Steenland, hoopt dat de uitbrei ding bij de Lavendelhof door gaat. De SKO kampt al tijden met ruimtegebrek, maar plek ken voor uitbreiding van kin deropvang blijken moeilijk te vinden. Ze noemt het 'fruste- rend' dat iedereen van de noodzaak overtuigd is dat er meer kinderopvang in Oegst geest moet komen, maar 'niet in mijn achtertuin' roept zodra het dichterbij komt. Steenland ziet in de gevaarlij ke verkeerssituatie aan de Iris laan geen reden om niet uit te breiden. „Als je besluit om in de Lavendelhof meer kinderen onder te brengen, moet je een nieuw verkeersplan bedenken. Het is aan de gemeente om het ene aan het andere aan te pas sen." „Waar het ons om draait, is dat we de opvang zo snel mo gelijk willen uitbreiden", ver volgt Steenland. „Voor de dag opvang hebben we een wacht lijst voor negentig kindplaatsen en voor de buitenschoolse op vang van basisschoolleerlingen een van zeventig. De gemeente weet dat de locatie aan de Ger- rit Rietveldlaan in de Morsebel bovenaan onze lijst staat. Voor die plek heeft de stichting een kant en klaar bouwplan. De be woners daar willen echter groen en geen opvang, waar voor het bestemmingsplan moet worden veranderd. Dat probleem hebben we aan de Lavendelhof natuurlijk niet. Een etage hoeft geen massieve bouw te zijn, het kan ook een extra vleugel zijn." Wethouder Steens reageert geïrriteerd op de actie van de omwonenden. Ze gaan volgens haar onterecht 'op hoge poten staan'. „De gemeente onder zoekt de mogelijkheid nog maar, zoals ze ook enkele ande re opties bekijkt", laat ze weten. Van de toezegging die de bewo ners destijds is gedaan, weet Steens niks af. „Daar is niets over op papier gezet, voorzover ik weet." De bewoners hoeven zich volgens haar niet druk te maken dat uitbreiding grotere verkeersonveiligheid tot gevolg heeft. „De uitbreiding betreft buitenschoolse opvang waar voor de kinderen niet op een tijdstip maar de hele dag door binnenlopen. Zij worden niet per auto afgezet maar komen op eigen gelegenheid." n: Gin us Nusteling ep: Schoenmaker van maatschoenen tjd: 41 jaar ïplaats: Oegstgeest erlijke staat: gehuwd, ter en zoon ie zou u een weekje willen liever met helemaal nie- willen ruilen, echt waar lijn werk, de plek waar ik mijn gezin, ik zou het een geld willen missen. tan bent u verslaafd? werk, moet er gewoon :ke muziek op staan. Ik iseer ook jaarlijks het kzee-bakkerssteegconcert. voor al mijn klanten en lewoners. Zo'n tweehon- r' nan in totaal komt dan a 3 de stoep naar een door tgenodigde musicus van reau luisteren. Fantas- uw grote held? ip een Mahlerfestival in 'ncertgebouw ontmoette •mas Hampton, een bari- ijn arrogantie vond ik kend. Wat een afknapper! hem hoorde zingen. Hij dat zo fabelachtig te kun- t ik er koude rillingen eeg. Sindsdien ben ik zijn Ite fan. aw grootste verdienste? oorganger heeft van 1936 53 in deze zaak gezeten, ik de zaak voor het eerst 'as ik op slag verliefd, het is niet makkelijk om je m deze ambachtelijke boven water te houden, derland is er maar één an- LEIDEN/REGIO Leiden, Leiderdorp en Zoeter woude moeten haast maken met de verbreding van de A4. Nog voor de zomervakantie wil len de drie gemeenten volgens de planning de politieke be sluitvorming rond hebben. En rond juli, augustus moet het contract met Rijkswaterstaat getekend zijn. Volgens de Leid- se wethouder T. van Rij voert Rijkswaterstaat de druk op om snel tot afspraken te komen. De gemeenten zetten in op de dure variant, een lange tun- nelbak: de A4 moet ter hoogte van de Industrieweg in Zoeter woude onder het maaiveld ver dwijnen en in Leiderdorp ter hoogte van de Ericalaan weer 'bovengronds' verschijnen. De ze optie betekent vooral voor Zoeterwoude en Leiderdorp fi nanciële risico's. Zij kunnen hun kosten slechts dekken uit de grondexploitatie. De twee gemeenten hebben inmiddels contacten gelegd met banken en projectontwik kelaars over risicodekking. Vooral voor Leiderdorp is het project een gok. Deze gemeente heeft niet zo veel mogelijkhe den bij de ontwikkeling van een strook grond ter hoogte van de meubelboulevard. Volgens de schattingen kost het project de drie gemeenten in totaal tussen de 100 en 140 miljoen gulden aan investeringen. Overigens wil Leiden de bei de gemeenten de helpende hand toesteken, zo heeft wet houder Van Rij laten weten. „Het project staat of valt met samenwerking. Wij zijn van plan de risico's te delen. We moeten bereid zijn de proble men van een ander mee te hel pen dragen." Van Rij verwacht ook financiële steun van het Rijk. „Netelenbos maakt bin nenkort bekend waar miljoenen aan financiële meevallers naar toe zullen gaan." Volgens de tekeningen van van het zogeheten W4 project komen er twee verbindingswe gen over de A4. Een vanaf de aanstaande nieuwbouw in Roomburg naar de Industrie weg op het Zoeterwoudse indu strieterrein Grote Folder en een vanaf de Leiderdorpse Erica laan naar de Munnikenpolder. Tandarts Tan neemt 2300 patiënten over van plotseling vertrokken Leiderdorper Verlinden dere maatschoenmaker. Dat ik het bedrijf desondanks heb kunnen voortzetten en uitbrei den, beschouw ik als mijn grootste verdienste. Waarover heeft u zich in de af gelopen week opgewonden? Met de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden en de Stichting Levend Ambacht, waarvan ik deel uitmaak, zijn wij op zoek naar een geldschieter om de oude dakpannenfabriek 'Nieuw Werklust' in Rijnwoude te be houden. Sloop zou eeuwig zon de zijn, het is zeventiende eeuws erfgoed. We waren bijna rond met een ontwikkelaar. Af gelopen week heeft hij echter zonder voor ons echt duidelijke redenen plotseling afgehaakt. Daar wond ik mij wel even over op, ja. Wie is uw grootste voorbeeld? Op. professioneel gebied is dat John Lobb, Londenaar en ook maatschoenmaker. Een van de beste ter wereld. In meer alge mene zin heb ik ontzettend veel van mijn opa, tevens naamge noot, geleerd. Hij leerde mij op een vreugdevolle manier te le ven. Wees open en eerlijk, maar laat niet over je heen lopen. Wat mag er in Leiden nooit ko men? Ondergrondse parkeergarages. Je weet van tevoren al dat het er niet genoeg zullen zijn. Boven dien zijn er genoeg alternatie ven te bedenken. Het idee van Labrujere, van die parkeer plaatsen bij de Morsweg, dat was briljant. Hou de binnen stad maar zo veel mogelijk au tovrij. Wat is uw droomwens? Het behouden van 'Nieuw Werklust'. Het kan voor ontwik kelaars een zeer lucratieve in vestering zijn, dus ik ben ervan overtuigd dat het overeind blijft. Wat zou u doen meteen mil joen? Beleggen. Het lijkt mij een pret tige gedachte zo veel geld ach ter de hand te hebben. Dat geeft een soort rust. Heel gekke uitgaven zou ik niet doen. Mijn leven is spannend genoeg en op materieel gebied kom ik niets tekort. Wat is uw favoriete plek in Lei den, de gemeente waar u werkt? De Vliet. Dat is hier aan het eind van de straat. Als je op het bruggetje gaat staan, heb je een magnifiek uitzicht op de Vliet en het Rapenburg. In de verte zie je ook nog heel mooi de Pie terskerk opdoemen. TEKST ANE PIETER WISSE LEIDERDORP ERIC WENT Het is heel erg snel gegaan. Zo snel dat de 2300 patiënten van tandarts Verlinden nog niet eens weten dat de praktijk aan de Jaap ter Haarsingel in Lei derdorp met onmiddellijke in gang is overgenomen. „Niet zoals het hoort, maar hij wilde het zo", legt Verlindens opvol ger L. Tan uit. Bij Zorg en Ze kerheid kijken ze er niet meer van op: „Hij is altijd al een rare druif geweest." Sinds maandag krijgen de patiënten die een afspraak wil len maken met tandarts Verlin den een vreemde assistente aan de telefoon. Verlinden is namelijk hals over kop en met onbekende bestemming ver trokken. „Om persoonlijke re denen", geeft Tan aan. „Hij wilde snel van zijn praktijk af en ik wilde dolgraag een prak tijk beginnen. Daar is toch niets mis mee?" Tan betreurt het dat zijn nieuwe cliënten nog van niets weten: „Maar binnenkort zet ik een adver tentie en dan leg ik de situatie uit." Ziektekostenverzekeraar Zorg en Zekerheid is niet ver baasd over Verlindens plotse linge stap. „We willen niet met modder gooien, maar laat ik wel zeggen dat we niet onge lukkig zijn met deze ontwikke ling", bekent woordvoerder A. Kok. „Hij staat bekend als een rare." Meer wil hij er niet over zeggen. Het vertrek van Verlinden is officieel ook nog niet bij Z&Z gemeld. „Op 28 maart kreeg ik een telefoontje van Tan dat hij de praktijk heeft overgenomen. Een ongebruikelijke gang van zaken, want normaliter is dat de taak van de vertrekkende. De overeenkomst met Z&Z wordt dan opgezegd. Nu heb ben wij Verlinden een bevesti ging van die opzegging ge stuurd. En daar heeft hij niet op gereageerd." Aan collega Smaal, die de weekenddiensten voor de Leidse regio samenstelt, heeft de tandarts zijn vertrek wel aangekondigd. „Hij is van de week langsgeweest en heeft af scheid genomen. Iedereen is vrij om zijn praktijk te verko pen", stelt zij zich neutraal op. Toch verdient zijn overhaaste vertrek geen schoonheidsprijs. Smaal: „Ik zou het zelf anders doen." Begin jaren negentig heeft Verlinden Z&Z ook al flink wat hoofdbrekens bezorgd. Uit in terne controles bleek dat de tandarts verrichtingen decla reerde die hij nooit heeft uitge voerd. Kok: „Van zo'n 5000 gulden hebben we dat vast kunnen stellen. Dat bedrag heeft hij moeten terugbeta len." En dat is uitzonderlijk, weet Kok: „Het komt wel vaker voor dat declaraties niet hele maal kloppen, maar dat ie mand vervolgens gedwongen wordt het verschil terug te storten is echt een hoge uit zondering." Het zal opvolger Tan verder worst wezen. Hij heeft twaalf jaar lang een praktijk in Italië bestierd, maar wilde dolgraag naar Nederland. Dit is zijn kans. „Hij voldoet aan alle cri teria, dus wat ons betreft kan hij aan de slag", aldus Zorg en Zekerheid. En dat doet hij ook. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17