'INGEN 'VOORBIJGAAN pe heerlijke lucht van water en geteerde roeiboten ~E Leiden Regio TADSGEZICHT s DAG 8 APRIL 2000 Ie Meij werd op 12 juli 1932 geboren t, iden, waar ze haar jeugd doorbracht Herensingel. Het water speelde ng een grote rol in haar leven en voide een grote aantrekkingskracht op de Vooral aan het begin van de Ltui] vijftig, toen ze met een roeiploeg lie Leythe triomfen vierde. De ploeg de heii deed dat op zowel landelijk als op Europees niveau, hoewel de Nederlandse roeisters minder tijd en geld konden besteden dat hun tegenstrevers vanachter het IJzeren Gordijn. Over die roei-jaren vertelt ze in deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan'. Leidenaars blikken terug op hun verleden FOTO HIELCO KUIPERS Ans de Meij, Marjolijn van Lith en Eefje Lafeber. foto archief de meij spanning! Bij de Hongaarse grens kwa men soldaten met hun automa tische geweren in de aanslag op de treeplank staan. Alles werd gecontroleerd. Ze schroefden panelen los. Als er iets uit het raam werd gegooid, vlogen zij er op af. De koffers moesten open en ja: 'Wat was dat dan wel in dat pak?' En ga dan maar eens aan zo'n jonge soldaat uit leggen dat dat maandverband was en waar dat voor diende. Toen hebben we maar even, gierend van de lach een versie van Hints uitgevoerd. Eindelijk had de soldaat het door en met een vuurrode kleur vertrok hij. We hebben toen geen last meer gehad. In Roemenië logeerden we in het buitenverblijf van ex-koning Karol. Schitterend gelegen aan het meer waarop de wedstrij den zouden worden gehouden. De ploegen vanachter het IJze ren Gordijn verbleven bij elkaar op de bovenverdieping en de Westerse ploegen beneden. We werden erg in de gaten gehou den. Er waren steeds 'vreemde vogels' in onze omgeving, die op ons letten. Wij leenden een boot bij een Roemeense club. Het was een zware en wij kregen maar geen 'goede zit'. Onze kuiten zaten vol schaafwonden. O, wat mis ten wij onze vertrouwde 'Vecht', onze eigen boot. On danks alles werden we toch nog vierde, samen met Roemenië. Met onze eigen boot zouden we zeker een medaille hebben ge haald. We moesten een vrij lang stuk oproeien naar de start. We hadden in een eerdere wed strijd al een keer sneller geroeid dan de Russische dames. Voor ons was het toch een heerlijke ervaring. Bij aankomst terug in Nederland vroeg een journalist of we nog doorgin gen. 'Nee, we gaan trouwen', antwoordden we. Ik trouwde in september 1955. Onder een haag van roeiriemen gingen we het stadhuis binnen. Dat was het einde van mijn roeicarriè- re." HERAAAN JOUSTRA uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 7 April LEIDEN - Uit het verslag van de teekenschool der afdeeling Leiden en Omstreken van den Ned. R.-K. Volksbond blijkt het volgende-. De lessen in het bouwkundig teekenen werden on der leiding van den heer P. Van Oerle onmid dellijk na de voltooiing der lokalen, Rapenburg 10, in het begin van Oct. 1899 geopend met 38 leerlingen. In den loop van den cursus wer den nog 6 leerlingen toegelaten, terwijl in den loop van denzelfden cursus eenige leerlingen wegens hun drukken arbeid de school verlie ten, zoodat aan het einde van den cursus het aantal hetzelfde was als bij het begin. Aan de lessen in het handteekenen werd deelgenomen door 30 leerlingen, verdeeld in 2 klassen. De werkzaamheden waren: het teeke nen naar wandplaten, meetkundige figuren, gevolgd door bladvormen, het samenstellen van rozetten en banden, meetkundige grond vormen. Aan de tweede afdedling werd deelgenomen door 8 leerlingen, die onderricht kregen in het teekenen naar draad-, blok- en pleistermodel len. ANNO 1975 jkersteeg. werk. Oefenen in de bak bij voorbeeld, met een spiegel. Zo dat je zelf kon zien hoe je roei de. De coach hield de spiegel er voor. We roeiden vaak op de Rijn en Schiekade, een stuk van precies een kilometer, een heerlijke trainingsbaan. Dan begonnen we bij de brug. Aan het eind had je het roeihuis van de Vliet- dames. Je kwam mensen van de andere roeiverenigingen vaak tegen. Dan hield je bijvoorbeeld een trainingswedstrijdje met een ploeg van Njord. Er was sprake van een gezonde rivali teit. Want Die Leythe was een burgervereniging, de andere studentenverenigingen. Op een gegeven moment kwam ik in een raceroeiploeg. Dat was echt een leuke ploeg, een stel fijne meiden. Met stuurvrouw Gonneke Boeré, die later werd vervangen door Liesbeth de Wit. En op slag zat Bep Vochte- loo. Een echte Leidse, haar va der was keurmeester op het slachthuis. Achter haar zat ik. Dan had je Marjolijn van Lith en Eefje Lafeber. We werden gecoacht door de bootsman, Jan Leering. Met deze ploeg wa ren we zeer succesvol. We won nen in Amsterdam als jonge ploeg het Nederlands kampi oenschap voor de vier met en werden door de roeibond uitge zonden naar Kopenhagen voor het officieuze Europese kampi oenschap, want de Oostblok landen deden toen nog niet mee. Het was in die tijd niet gemak kelijk om uitgezonden te wor den. De vereniging had geen geld en de roeibond had ook niet zoveel. We moesten er dus zelf tegenaan. Bij verschillende bedrijven hebben we toen geld gevraagd. Het Leidsch Dagblad was daar één van. Directeur Henny was eerst niet zo scheu tig, maar later-heeft hij veel voor ons gedaan. Het lukte ons in elk geval het benodigde geld bij elkaar te krijgen. Samen met de acht van De Vliet en een vier van Njord gingen we per trein naar Kopenhagen. De dames van De Vliet en wij wonnen. We zijn toen officieel door de gemeente ontvangen, door wethouder van sport en De succesvolle vier van Die Leythe. Van voor naar achter: Bep Vochteloo, onderwijs en loco-burgemees ter Van Schaik. Toevallig ook de vroegere hoofdonderwijzer van mijn lagere school. Ik 7at op een gegeven moment naast hem en vroeg: kent u me nog? Maar dat was niet het geval. Be kend waren we toen wel, maar we werden niet op straat her kend. Een jaar later, in 1954, werden de officiële Europese kampi oenschappen gehouden, op de Bosbaan in Amsterdam. De Oostbloklanden namen toen voor het eerst deel. Wij werden toén tweede achter Rusland, met een tafje verschil. Die mei den zaten helemaal kapot na afloop, want ze hadden ons steeds dichterbij zien komen. Het zou heel erg voor ze zijn ge weest als ze van ons hadden verloren. Ze moesten presteren, wij niet. Na afloop deden wij zelfs een beetje lacherig. Zo van: we hebben in elk geval hun handjes gered. Ik moest in die tijd heel veel trainen en wel eens een keertje extra vrij nemen. Eén van mijn roeivriendinnen hielp mij dan met mijn werk op kantoor. Voor niks! Henny vond het geweldig en werd steeds enthousiaster. Wij mochten het bestelbusje gebruiken voor het vervoer en voor de roeispullen. Onze stuurvrouw moest afhaken en werd vervangen door Liestbeth de Wit, de dochter van een do minee. Verder was de ploeg on gewijzigd en we hadden een ge weldige teamgeest. Nooit ge donder. Heerlijk! Na de mooie prestatie in Am sterdam gingen wij weer kei hard trainen voor de 'Europe se', die dit keer verroeid zou worden in Roemenië. Onze coach werd vervangen, want hij was bootsman en moest boten gaan schuren en repareren. Dat was er door zijn gecoach bij ons wel een beetje bij ingeschoten. Hij werd vervangen door Jan Heckman, die coach was ge weest van Njord. In dat jaar voor de Europese kampioen schappen hadden wij bij ver schillende wedstrijden sneller geroeid dan de Russinnen. Dus dat zou lekker spannend wor den in Roemenië. Helaas kregen wij voor het ver trek naar Boekarest van de roei bond de mededeling dat er geen geld was voor het vervoer van onze boot. Alleen de rie men mochten mee. Een paar ploeggenoten wilden toen niet meer gaan. maar ik zei: kom op meiden, we hebben er keihard voor getraind. Ik wilde dat reis je wel maken. Eerst vlogen we naar Wenen. Vanuit Wenen vertrokken wij met de Oriënt Expres naar Boekarest. Wat een .Dinsdag 8 april KATWIJK - In Katwijk aan Zee worden zater dag huis-aan-huis handtekeningen verzameld om dansen op zondag in openbare gelegenhe den tegen te gaan. Dat is zondag tijdens de diensten in de hervormde kerken van Katwijk aan Zee meegedeeld. Aanleiding voor de actie is het nu bijna een jaar slepende conflict tussen de gemeente Kat wijk en de heer 0. Hornkamp, eigenaar van twee dancings in Katwijk. De heer Hornkamp vroeg in augustus 1973-bij de gemeente een vergunning voor dansen op zondag, maar die werd hem niet verleend. Tegen de gemeentelijke beslissing ging Hornkamp bij de Haagse arrondissements rechtbank in beroep. De Katwijkse gemeente raad besloot de zaak tot in hoogste instantie (de Hoge Raad) te laten uitzoeken, toen de rechter de heer Hornkamp ook in hoger beroep in het gelijk stelde. Sindsdien wordt in de bei de dancings op zondag gedanst, tot ongenoe gen van een deel van de Katwijkse bevolking. kijken, die trainden op de Rijn en Schiekade. Naar die lekker schreeuwende coaches. Ik wilde dolgraag zelf gaan roei en! Maar ja, het was in die tijd een nogal elitaire sport. En ik was niet zo elitair. Toch lukte het mij om lid te worden van roeivereniging Die Leythe. Mijn chef, meneer Poortman zag wel dat ik helemaal gek was van het roeien. Hij kende een bestuurs lid van Die Leythe, mevrouw Hiemstra. En ja hoor, ik mocht komen. Eerst even voorroeien in de bak. Een constructie om je slag te oefenen. Het was een houten bak die vast lag met ket tingen. Je ging dus niet vooruit. Er zat een slider in, een rol- bankje, zoals in een normale roeiboot. En de riemen hadden gaten in de bladen. Hoe dan ook, het ging me goed af in de bak. Nog even een kort gesprek daarna en ik was lid. Alleen al de lucht van het water, die geur. Vond ik heerlijk. Als ik bij het water kwam, het boten huis binnenkwam met al die boten. Soms riët geteerd. Heer lijk. Dat is niet goed uit te leg gen. En Die Leythe lag en ligt natuurlijk nog steeds prachtig aan het Galgewater. Verder was de charme voor mij natuurlijk de ploeg waarin ik roeide. Het intensieve contact dat we met elkaar hadden. Elke keer weer sptnen ti#inen. EJkp tjag, na het LEIDEN - Met algemene stemmen heeft de Leidse gemeenteraad gisteravond besloten om een groot deel van de zg. Leeuwenhoek te ver kopen aan het rijk. De Leeuwenhoek is het gebied tussen rijks weg 44 (Den Haag-Amsterdam), de Wasse- naarseweg, het huidige academisch ziekenhuis en de Plesmanlaan, in totaal ongeveer 64 hec tare. Daarvan wordt 53 hectare verkocht ten behoeve van de bouw van een nieuw acade misch ziekenhuis en de beta-faculteiten van de universiteit. De resterende grond is be stemd voor woningbouw. Met deze transactie is een bedrag van ongeveer 43 miljoen gulden gemoeid. LEIDEN - Een vrolijke optocht trok zaterdag van de Oude Vest naar het Rapenburg. Voorzien van spandoeken lieten jeugdige leden van de hervorm de wijkgemeente De Molenwijk duidelijk blijken, dat zij blij waren met de verhuizing van het jeugd werk naar het gebouw Rehoboth, Rapenburg 10 Waarmee een periode van vijftien jaar, waarin de activiteiten zich in het gebouw Oude Vest 13 (dat vroeger 'De Goede Herder* heette) voltrokken, is afgesloten. foto archief leidsch dagblad nc: va vijf :gfcnd wa ik al dol op water. Jerl De namen we een duik kmijeen bal uit het water ;n halen, bijvoorbeeld. In ter van de Herensingel, 'e woonden, ter hoogte Alexanderstraat. We za- pos ijd op of bij het water. We in de weer met kano's of eva den op de Kaag. En ik ook in zwembad De Zijl. racht ik uren door, ook ik af en toe hielp met het imaken van de hokjes, kwas geen lid van De was lid van de Leidse Club. 1 het ook heerlijk om te naar de boten op het Rijn iekanaal. Hoe die boten jgleden. Mijn vader was monteur bij de gemeen- en. In die zin had hij dus iet water te maken. Maar andere manier wel. Als ik heb nog een zus - leer- meteen zwemmen met nd van een autostep. iet water in! Het was echt gl^Iortief gezin. En al had blo het niet echt breed, ik vaj ;1 een fijne jeugd gehad, b ar jaar na de oorlog ;0 ik bij het Leidsch Dag werken, op de admini- Elke dag vloog ik van ureaustoel af om even jjlet raam te gaan staan. |de, ar de roeiploegen van pe Vliet pp Die IfPytpe te( ilt d| „Ik moest in die tijd heel veel trainen en wel eensjeen vrij nemen. Eén van mijn roeivriendinnen hielp mij dan werk op kantoor. Voor niks!" foto dick hocewoninc

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15