'Gegrepen door muziek waarin de bijbel klinl I Voorzichtig omspringen met bijbelteksten Geloof Samenleving ZATERDAG 8 APRIL 2000 -E VANDAAG Christus, zou volgens Japanse boeddhisten Sid- dharta Gautama zijn geboren, beter bekend als Boeddha. Gautama's vader, Sjuddhodhana, was vorst van Kapilavastu in Magadha (Noordoost-Indië). Zijn moeder, Maya, stierf volgens de overlevering zeven da gen na haar zoons geboorte. Hij kwam ter wereld in het woud Lumbini. Bij zijn geboorte droeg hij de 32 gunstige kentekenen (mahavyanjana) van een groot man. Op hetzelf de ogenblik werd ook zijn latere vrouw geboren. Van zijn jeugd is weinig bekend; slechts verdichtselen zijn overgele verd. Zo zou hij op school zelfs zijn leermeesters in wijsheid overtroffen hebben. Hij huwde met Yasjodhara en had een zoon, die Rahula werd genoemd. Hij leidde tot zijn 29ste jaar een gelukkig leven aan het hof. Daarna ging hij ontdek ken waar het lijden vandaan kwam, wat uiteindelijk leidde tot zijn verlichting. Op 8 april 1816 overleed de heilige Julia Billiart, een verlam de mystica die vluchtte naar Amiens tijdens de Franse revo lutie. Ze stichtte een congregatie voor de opvoeding en genas van haar ziekten. Vandaag, 885 jaar geleden, op 9 april 715, stierf paus Constantinus I, die veel te stellen had met de Byzantijnse keizer Justinianus II, bijge naamd Rhinotmetus (met de afgesneden neus) Door de ruzie tussen Constantinus I en Justi nianus, verbreedde de kloof tussen Byzantium en Rome. Het schrikbewind van de keizer leidde in 695 tot een op stand, waardoor hij werd afgezet; zijn neus werd afgesne den en hij werd naar Cherson verbannen. In 705 keerde hij met de hulp van de Chazaren en de Bulgaren terug op de troon en voerde een krankzinnige wraakpolitiek. Uiteinde lijk trok Justinianus II toch aan het kortste eind. Hij werd onthoofd. Vandaag wordt ook de heilige Maria van Klopas vereerd. Zij zou één van de drie Maria's zijn geweest die aan de voet van het kruis van Christus stonden. Schuilkelder kathedraal uitgegraven beliing Een schuilkelder voor de rooms-katholieke Dong- tang-kathedraal in Beijing wordt uitgegraven en volgestort. De schuilkelder, in de jaren zestig gebouwd met honderden andere uit angst voor aanvallen van de Sovjet-Unie, moet verdwijnen, omdat voor de kathedraal een nieuw plein en een vijver worden aangelegd. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Alkmaar (SoW). P. Verhoeff te Halle (SoW). Aangenomen: naar Oene, A.J. van den Herik te Moordrecht; naar Oostvoorne, H.G. Haandrlkman te Ammerstol. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop, te Klaaswaal, te Leerdam, te Ouddorp, te Rotterdam-Zuid, te Spijkenisse/Hoogvliet, te Westkapelle: G. Cle ments te Eist; te Randburg (Zuid-Afrika), F. Mulder te Scherpen- zeel. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Lienden, T. Klok te Urk. Centrum voor kerkzang 50 jaar utrecht gpd Tekst en muziek moeten een eenheid vormen in de ere dienst. En dan moeten beide ook nog eens van een goed ni veau zijn. Dat is het uitgangs punt van de stichting Centrum voor de Kerkzang, die vandaag in Amersfoort haar vijftigjarig bestaan viert. Bij de stichting is het merendeel van de cantorij- en en dirigenten in Nederland aangesloten. Heb je het over muziek die aan de genoemde eisen vol doet, dan heb je het natuurlijk over Bach. Maar er is meer dan Bach. Veel meer. „We geven zo wel oude als nieuwe muziek uit", zegt het Amersfoortse be stuurslid Anje de Heer, tevens kerkmusicus en muziekjourna- liste. „Onder de leden zijn mensen die met eigen werk ko men. Ook worden er componis ten gevraagd. We hebben een breed aanbod." Ter gelegenheid van het jubi leum is onder meer een uitgave verschenen met motetten van Melchior Franck uit 1623, met teksten in een moderne Neder landse vertaling. Maar het jubi leum heeft ook geleid tot he dendaagse uitgaven. Daan Manneke en zijn leerling Wil- bert Bulsink hebben ook nieu we composities het licht doen zien. „Er wordt ook steeds naar nieuwe vormen gezocht. Maar het moet wel een binding met liturgie hebben. En het moet natuurlijk niet al te moeilijk jit :el)ie Ti zijn, want de meeste cantorijen zijn amateur-koren," zegt De Heer. Het uitgeven van meerstem mige muziek die door cantorij en gezongen kan worden is een van de hoofddoelen van het Centrum voor de Kerkzang. „Kerkmusici zijn allemaal idea listen," zegt De Heer. „Het zijn allemaal mensen die gegrepen worden door kerkmuziek, door muziek die klinkt in een kerke lijke context, muziek waarin de bijbel tot klinken komt. Er zit ook een sterke religieuze gedre venheid in." Ook voor kindercantorijen is er een groeiende belangstelling. „Dat begint nu echt te komen. In Drenthe organiseren we jaar lijks een weekend voor kinde ren. Het is een stevig program ma met koorrepetities, maar ook met ontspanning. Zondag ochtend zingen ze dan in een viering en 's middags geven ze een concertje." Het tweede hoofddoel van het Centrum voor de Kerkzang is het regiowerk. In regio's in het hele land worden kerkmid- dagen op touw gezet waarin cantorijen uit dat gebied bij el kaar komen en zingen. „Zo ma ken ze kennis met andere tradi ties, andere kleuren, een andere nestgeur. Dat is heel boeiend en ook een hele leuke kant aan ons werk," vertelt De Heer. Vast onderdeel van het werk van de stichting is een jaarlijkse studiedag rond een bepaald thema. Zo is de Russisch-ortho- doxe kerkmuziek e< de orde geweest, a df onderwerp 'spiriti |e het zingen' en 'ir' zingen met de gemi Het Centrum vot^f zang is indertijd o de golven van de aandacht voor litutjvij muziek. Aanvankt stichting puur maar in de loop de de interkerkelijkheii de gedaan. „Veel cantorijen 2 ren zestig en zevei grond gekomen. I steeds nieuwe kerl die moesten woi leerd. Daarin vervul vullen de cantoriji langrijke rol in de aldus De Heer. Het Centrum vo< zang viert zijn vijf staan in de Bergkind Abraham Kuyperl 0e Amersfoort. Kerkmi eei den en verleden st »n op de jubileumdag 1 ter en 15.30 uur. Het th dag is 'oud en nieu dendaagse compos jjd aan bod: psalm 118 Leeuw, het eva de 'Christe du Lamm Daan Manneke en cum over tekst uit boek Prediker van 1 mi sink. Deze werken kv\ gevoerd door de Cantorij van de Oi Amsterdam onder Christiaan Winter. Rust, reinheid en regelmaat. In de Randstad heeft een school dit ouderwetse motto weer als leid draad opgepakt. De school boekt geweldige re sultaten met kinderen met een leerachterstand. Reinheid. Het betekende in vroeger jaren vooral geen vuile nagels, haren gekamd, oren en nek ook gewassen, geen kapotte kleren en schoenen, geen vlekken en schoon ondergoed. In de gebruikelijke Nederlandse bijbelvertalingen worden de woorden rein en onrein gebruikt als het gaat om de wetten die verband houden met voedsel, menstruatie, bevalling, dood, ziektes. Die vertaling van de He breeuwse woorden met rein en onrein zet de moderne lezer volkomen op het ver keerde been, want het bij belse rein en onrein heeft niets met schoon of vuil te maken, maar met geschikt en ongeschikt in rituele zin. En rituelen hebben, op hun beurt, alles te maken met rust en regelmaat. Het leven op deze aarde doet zich als chaotisch en onvoorspel baar aan ons voor. In feite weten we niet wat de vol gende paar minuten voor ons in petto hebben. Na tuurlijk leven we niet in een permanente paniek dat er het volgende moment iets drastisch in ons leven zal veranderen, dat zou on draaglijk zijn, maar de spiri tuele leermeesters dringen er niet voor niets op aan te leven alsof ons leven ieder moment voorbij kan zijn. De bijbel gaat uit van de ver onderstelling dat het leven CQ I weliswaar onvoorspelbaar kan lijken, maar dat God wel alles geregeld heeft. Alles in Gods uni versum is geordend. De rituelen moeten het gat dichten tussen het schijnbare ongeordende leven zoals wij dat ervaren en de blijkbare Goddelijke orde waar de bijbel van uit gaat. Die orde is geen mechanische orde. De mens en de menselijke samenleving is geen klok, geen uurwerk. De orde is een relatio nele. Ze ontstaat (of blijft uit) dankzij de relatie tussen God en mens. God geeft aan wat de voorschriften zijn en verbindt daaraan zegen of vloek. De ritue len hebben zowel tot doel de or de te creëren als de orde te her stellen als die verstoord is gewor den. Vorige week kwamen de voedsel- wetten aan bod die in het elfde hoofdstuk van Leviticus worden genoemd. Wat is geschikt en on geschikt voor consumptie, welk voedsel is geschikt en ongeschikt om als offer te dienen? De voed- selwetten zijn uitgebreider dan in Leviticus 11 worden opgesomd. Verspreid over de vijf eerste bijbelboeken zijn de rest van de voedselwetten te vinden. Naast de geoorloofde en ongeloofde dieren, is er ook de regel dat melkproducten en vleesproduc ten niet tegelijkertijd mogen worden gegeten. Er is de regel dat geen bloed mag worden genuttigd, wat betekent dat dieren zo moeten worden ge slacht dat het bloed er onmiddellijk uit kan lo pen. (Wild dat is doodgeschoten, is dus ongeoor loofd voor consumptie. Een geoorloofd dier dat verkeerd is geslacht, wordt alsnog ongeoorloofd). Bevruchte eieren mogen niet worden gegeten, vanwege het bloed dat er in zit. Levende dieren mogen niet worden gegeten. Men mag ook niet een poot of vleugel of een ander deel eten dat is losgerukt van een levend beest. Ten aanzien van planten en vruchten zijn er ook regels. Het land moet eens per zeven jaar een jaar ongemoeid gelaten worden. De producten van het land uit dat jaar mo gen niet worden gegeten. Het zelfde geldt voor de vruchten van een boom. Het geheel van de voedselwetten is fijnmazi ger uitgewerkt, maar dit zijn de belangrijkste regels. In de hoofdstukken van deze week, het twaalfde en het der tiende hoofdstuk van Leviti cus, gaat het weer over rein en onrein. Dit keer gaat het over vrouwen die bevallen zijn van een kind, over mensen met huidaandoeningen en over kleding en huismuren met uit slag. In alle gevallen zet het woord rein/onrein ons weer op het verkeerde been, net als met de voedselwetten. Een vrouw die een zoon heeft gebaard, is zeven dagen onrein en 33 dagen in een 'toestand van bloedzuiverheid'. Als ze een dochter heeft gebaard blijft ze twee weken onrein en 66 dagen in een 'toestand van bloedzuiver heid'. Volgens commentator Maimonides wil het alleen maar zeggen dat ze zich zeven dagen dan wel twee weken moet onthouden van geslachts gemeenschap. Als de periodes van bloedzuiver heid voorbij zijn, moet ze een offer brengen. Het is ontzettend gemakkelijk te veronderstellen dat de mens drieduizend jaar geleden doodsbang was voor het bloed dat bij de bevalling vrijkomt en daarom deze onthoudingsperiodes heeft inge steld. De Grieken wisten een paar eeuwen voor de gebruikelijke jaartelling al dat de aarde om haar as draait en dat de planeten om de zon Ih ik I draaien. Kennis die Europa pas 15O0flcl verwierf. En ze kenden ook anticonce,el om zouden de mensen die in bijbelse ort den niet ook hebben geweten dat blo '1( het leven zelf is, anderzijds drager vai e Het offer om rein te worden, is niet bilar de nieuwe moeder van een vuil perso 'k schoon persoon te veranderen, maar waarmee wordt teruggekeerd naar de ke orde. In hoofdstuk dertien wordt uitgebreicet over de rein- en onreinheid van lijdei ar at, huidslag. Wat tzaarat precies voor is, is onduidelijk. William Plaut stelt d lende artsen zich erover hebben gebi ken dat er een veelvoud van ziekten doeld: eczeem, psoriasis, impetigo, pra en lucoderma. Sommige van de niet besmettelijk, sommigen een bei heel erg. Sinds de bijbel in het Grieks werd vei rampzalige vertaling melaatsheid gel tzaarat. Rampzalig omdat het melaat pralijders, tot verstotenen heeft gem; Nu is het goed mogelijk dat ook zon< taalfout lepralijders in een maatsch; ment zouden zijn gedrongen - per sl< ning gebeurt dat ook met Aidspatiëi lepra als ziekte zo misvormend zijn angsten oproept - maar de vertaalfoi situatie wel verslechterd. De huidaandoening uit Leviticus 13 gens niet alleen maar melaatsheid /li want de bijbelse ziekte kan spontaan! lepra kan dat alleen maar met media Het geeft nog eens aan hoe voorzicht beheksten moet worden omgesprong )n het weet zitten bevallende vrouwen ders in een verdomhoekje, waar niet niet, maar waarin niemand hoort ten men. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Perioden met zon en droog. Langs de westkust bewolkt en miezerig. Maxima ongeveer 6 graden, in het zuidwesten te gen de 10 graden. Zweden: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma ongeveer 6 graden. Finland: Meest droog en geregeld zon. In het ui terste oosten ook wolkenvelden en kans op een bui Maxima ongeveer 3 graden. Oenemarken: Zaterdag enkele wolkenvelden, maar meest droog. Verder zonnige perioden. Maxima rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Zaterdag wolkenvelden en kans op een bui. Zondag geregeld zon en meest droog. Maxima rond 11 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon, maar op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur rond 12 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, maar ook geregeld zon. Waarschijnlijk droog Maxima ongeveer 14 graden Zuid-Frankrijk: Zaterdag droog en flinke zonnige perio den. zondag veel meer bewolking en vlak aan zee kans op een bui. Maxima rond 17 graden. Spanje: Overwegend veel wolken en vooral zater dag enkele stevige regen- of onweersbui en. Maxima van 16 graden langs de Golf van Biskaje tot ongeveer 22 graden in het zuiden. Portugal: Overwegend bewolkt en buiig, soms ook met onweer. Maxima van 15 graden in het noordwesten tot 20 in het zuiden. Zondag in het noordwesten iets warmer. Mallorca, Ibiza, Menorca: Snel toenemende bewolking, gevolgd door enkele stevige regen- en onweers buien. Soms ook veel wind. Maxima rond 17 graden. Marokko: Tamelijk veel bewolking en enkele bui en. Zondag droger en af en toe zon. Maxima rond 20 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en een. enkele buien. Zondag waarschijnlijk droog. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Veranderlijke bewolking en vooral zater dag enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 21 graden Duitsland: Flinke perioden met zon, maar in het oosten ook wolkenvelden Zaterdag avond en een deel van de zondag ook el ders meer bewolking en kleine kans op wat regen Maxima tussen 9 en 13 gra den Oostenrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima in de dalen ongeveer 12 graden, in het zuiden iets warmer Zojuist vloog Superman hier in Warner Bros. Movie World nog voorbij. Morgen zijn we in Madeira. Kijk Vakantie-TV elke dag op SBS6! Ynkmïfle Zwitserland: Droog en geregeld zon. Zondag in het westen meer bewolking, maar waar schijnlijk nog droog. Maxima meest tus sen 13 in het noorden en 17 graden in het zuiden. Polen: Vooral in het midden en oosten perioden met zon, maar zondag ook daar wolken velden Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 11 graden. Italië: Droog en veel zonneschijn. Zondag van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door enkele stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur tus sen 16 en 19 graden. Corsica en Sardinië: Eerst nog veel zon, maar in de loop van zaterdag toenemende bewolking, ge volgd door stevige regen- en onweersbui en. Vooral zondag veel wind uit het oos ten. Maxima ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Maxima tussen 15 en 18 graden Malta: Droog weer met aardig wat zon, maar ge leidelijk wel meer sluierbewolking. Mid dagtemperatuur oplopend tot iets boven de 20 graden. Turkije en Cyprus: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur dalend naar 12 graden op de Dardanellen en 15 el ders langs de kust ZONDAG 9 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.56 Zon onder 20.26 Maan op 09.57 Maanonder01.ll Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.42 20.07 07.15 «19.40 Laag 03.10 15.24 02.51 15.05 MAANDAG 10 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.54 Zon onder 20.28 Maan op 10.47 Maan onder02.22 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.25 20.59 07 58 - 20.32 Laag 03.56 16.04 03.37 15 45 Weerrapporten 070420 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest licht bew licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt regen hall bew. half bew Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid 8 1 0.0 12 -3 0.0 14 12 00 14 -2 00 11 6 0.0 25 16 0.0 20 12 0 0 16 4 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) licht bew zo 4 zwaar bew o3 licht bew w 2 bewolkt onweer warmtefront regen opklaringen cf&\ sneeuw hagel f koufront lagedruk mist zonnig windrichting 19 temperatuur hogedruk luchtdruk in -100°-hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden ■>4- TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023-5 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531 ADVERTENT Maandag t/m vrijdag van 8 071- 5356 230 RUBRIEKSADVER1 Maandag t/m vrijdag v; 071-5143 545 ABONNEMEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig 1 het automatisch afschrijven vi abonnements- geld, ontvangt betaling. VERZENDING PD Voor abonnementen die per p 1 1 worden verzonden geldt een I I aan portokosten per verschijnt ""1 LEIDSCH DAGBLAD OP C N Voor mensen die moeilijk Ie - hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is e« van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken U Auteursrechten vood Dagbladuitgeverij 1 0.0 1 0.0 1 0.0 Warschau licht bew Wenen regenbui Zurich halt bew Bangkok hall bew Buenos Aires zwaar bew Casablanca zwaar bew. Johannesburg half bew. Los Angeles zwaar bew 8 0 0.0 12 2 00 12 -1 0.0 37 28 0.0 21 18 55.0 25 16 0.0 15 12 0.0 17 13 0.0 ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezc feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendien! INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN 19 9 0.0 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 10 2 00 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. 25 16 0.0 22 11 0.0 21 17 0.0 20 11 0.0 8 0 0.0

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14