Leiden Regio Pasjes op Koninginnedag voor bewoners centrum Taalkundig inzicht kan rechters helpen De Stemming Mariavespers zijn 'wel vernieuwend' dhuis populairder dan bij trouwlustige stellen _4je kunsten op bazaar S! je School Mareland Zingen voor andere kinderen 01051 Telecom dacht dat Leids BB-spel vrij was ïschaafd luieren Aandacht voor uw aangifte! AG 8 APRIL 2000 iet Ti is in, en trouwen in ijk ga se stadhuis is na een zon zinking als gevolg van 4321 louwing, populairder In de eerste drie van dit jaar werden in mis negentig stellen in MIDiverbonden terwijl ne~ vn hun partnerschap of- eten registreren. Het huwelijksvoltrekkingen ee het hoogste van de i vijf jaar. Vorig jaar lezelfde periode de tel- i op 73 huwelijken en erregistraties. f 97fferste kwartaal is overi- ditioneel een rustige aan het huwelijksfront. 00 inter achter de rug is, aantal plechtigheden rbij kwam vorig jaar in Setsfcen kink in de kabel verbouwing van het ipe stadhuis. In eerste instantie meldde de gemeente dat alle huwelijksvoltrekkingen tijdens de verbouwing elders moesten plaatsvinden. Het zou onmoge lijk zijn om met de bouwactivi teiten rekening te houden met de huwelijken. Later werd afge sproken dat de bouwvakkers tij dens trouwerijen even geen herrie zouden maken. De ophef rond de verbou wing leidde ertoe dat er vorig jaar in het stadhuis minder werd getrouwd. In totaal wer den vorig jaar in het stadhuis 555 huwelijken voltrokken, 67 minder dan het jaar daarvoor. Het aantal trouwlustigen bleef in die periode echter gelijk: het aantal paren dat in Leiden in ondertrouw ging bleef stabiel op iets meer dan 700. Blijkbaar heeft een flink aantal stellen er vorig jaar bewust voor gekozen elkaar elders het ja-woord te geven. Le ir jaarlijkse bazaar pakt ooi Mareland op zater- •ril groots uit. Het uit- programma heeft als frije kunsten met als unt een optreden van 02jnaal bekende Stand up or Geert van Tijn. Hij Seifeeleid door een pianist, C 3' een openbare zangles aan het publiek. De opbrengst van de bazaar komt dit jaar ten goede aan een opknapbeurt van het school plein. De school hoopt een of meer speel- en klimtoestellen té kunnen aanschaffen. Daarvan profiteren niet alleen de leerlin gen, want na schooltijd is het plein toegankelijk voor kinde ren uit de buurt. In de school aan de Maresin- gel zijn tussen elf en drie uur kunstzinnige activiteiten voor kinderen van alle lëèftijden. Peuters kunnen kijken naar een poppenspel en voor de kleuters is er een mogelijkheid om paas- versieringen te maken. Verder kunnen er liedjes worden opge nomen op cd en sketches wor den vastgelegd op video. Ook bestaat er een mogelijkheid om mee te doen met een uitvoering op een zelf gemaakt instru ment. Verder staan er work shops, toneel, dans, tekenen en muziek op het programma. leiden De leerlingen van de Viersprong zongen gistermiddag net als kinderen van veel andere basisscholen in Leiden en omgeving een lied voor hun leeftijdsgenootjes in armere delen van de wereld. 'Zij willen school', heet het actielied, dat is geschreven door Nol Ha vens (VOF de Kunst) en Erik van Muiswinkel. Natuurlijk was dit 'hart onder de riem' niet vele duizenden kilometers verderop te horen. Maar de boodschap kwam in Den Haag in elk geval aan. Op het mo ment dat de Leidse kinderen het lied opvoerden, zong op het Bin nenhof in Den Haag ook een grote schare schoolkinderen zich de longen uit het lijf. De Algemene Onderwijsbond en Novib, die bezig zijn met een onderwijscampagne, boden er premier Kok een rapport aan over de Nederlandse bijdrage om alle kinderen in de wereld naar school te helpen. FOTO MARK LAMERS Stichting Pieterskerk Leiden wil subsidie leiden connie van uffelen De Stichting Pieterskerk Leiden is het er niet mee eens dat Lei den de uitvoering van Maria vespers in de Pieterskerk geen subsidie geeft. De stichting noemt het 'verbazingwekkend' dat een subsidieaanvraag voor een concert wordt beoordeeld op basis van criteria voor beel dende kunst. Volgens de ge meente is de uitvoering van de Mariavespers in dat licht bezien niet vernieuwend in het Leidse kunstklimaat en 'een regulier onderdeel van het lopende pro gramma' in de Pieterskerk. In een brief aan het college stelde de voormalige voorzitter van de stichting, oud-burge meester Goekoop, dat de uit voering van de Mariavespers van Claudio Monteverdi in de orgelfeestweek van 1998 zo'n hoogtepunt was, dat de stich ting hier een jaarlijks terugke rend evenement van wil maken. 'Het is de bedoeling dat deze gebeurtenis uitgroeit tot een traditie vergelijkbaar met de uitvoeringen van de Matthaus Passion van Bach door het Bachkoor Holland', schreef Goekoop. Het evenement zou dan na zo'n drie jaar kosten dekkend kunnen zijn. De stich ting wil daarom een garantie voor eventuele tekorten, tot maximaal 15.000 gulden per jaar. Zo mogelijk voor drie jaar. Het college van burgemeester en wethouders laat echter in een brief aan de huidige voor zitter van de stichting, J. Post- ma (de burgemeester), weten dat de aanvraag niet voldoet aan criteria voor bijzondere projecten op het gebied van de beeldende kunsten. A. Boon, directeur van de stichting, zei gisteren voor de commissie be roep- en bezwaarschriften dat hij deze criteria niet van toe passing vindt op de Maria vespers, maar dat de concerten er wel aan voldoen. Boon vindt ze wèl 'vernieuwend', een 'waardevolle aanvulling op het bestaande aanbod' en een 'ex tra activiteit' naast het lopende programma. Boon stelt dat door de aanwezigheid van het Van Hagerbeerorgel - dat is ge restaureerd in de oorspronkelij ke zeventiende-eeuwse staat - de Pieterskerk de enige plaats ter wereld is waar mensen deze vespers uit 1612 in de oor spronkelijke versies kunnen ho ren. Bovendien heeft de Pie terskerk volgens hem 'geen ei gen lopend programma' zodat er ook geen sprake kan zijn van een 'regulier onderdeel' daar van. De voorzitter van de commis sie beroep- en bezwaarschriften was ook verbaasd over het ge bruik van de criteria voor beel dende kunst. Wegens ziekte was er echter niemand om het standpunt van de gemeente toe te lichten. aaire wandeltochten in Leiden rants. In deze restaurants krij gen zij een 'culinair hoogstand je' geserveerd. De wandelingen zijn gepland op 21 mei, 18 juni, 3 september en 8 oktober. De prijs bedraagt 99 gulden per persoon, exclusief drankjes. Voor inlichtingen en boekin gen: 071-5161213. Jromotie VW begint op |21 mei met culinaire ichten door de binnen- fcder leiding van een «delen fijnproevers tus- 1) en 17.30 uur door Lei- I bezoeken vier restau- De gemeente voert op zaterdag 29 april een pasjessys teem in voor bewoners van een deel van de binnenstad. Het gebied tussen Rapenburg, Steenschuur en Lange- brug wordt die dag, zoals Leiden eerder bekend maakte, tussen 7.00 en 14.00 uur uit veiligheidsoverwegingen hermetisch afgesloten in verband met het bezoek van koningin Beatrix aan de stad. Mensen die in het bewuste gebied wonen, krijgen een pasje. leiden Deelnemers aan evenemen ten in en rond de Pieterskerk en hun begeleiders krijgen een button, waarmee ze toegang tot het afgezette deel van het cen trum krijgen. Mensen die niet tussen het Rapenburg en de Breestraat wonen maar de ko ningin daar toch willen zien wandelen, hebben maar één mogelijheid om dat voor elkaar zien te krijgen: vanuit wonin gen van vrienden of kennissen. Ze moeten daar dan wel voor eric-jan berendsen Dat pasje wordt uitgevoerd in diverse kleuren, elke straat krijgt een eigen kleur. Met het kaartje kan het gebied vrijuit worden verlaten en betreden. Wie geen pasje kan tonen, komt er niet in. Bij de ingang van de straten en stegen aan'de rand van het bewuste gebied, ziet de politie toe op naleving van het systeem. zeven uur 's ochtends aanwezig te zijn. De vorstin is tussen half twaalf en half een in Leiden. Volgende week gaat er na mens de gemeente een brief uit naar de bewoners in het af te zetten gebied. In het schrijven wordt uitgelegd wat de regeling precies inhoudt en hoe de be trokkenen aan een pasje kun nen komen. Volgens voorlichter Fons Delemarre wordt er ge werkt aan een regeling tot drie cijfers achter de komma. Alles moet dus kloppen. Tot de brief van de gemeente op de deur mat van de betrokkenen valt, weigert Leiden verder com mentaar. „Wij willen als ge meente graag eerst zelf de be woners informeren want zij zijn vaak gepikeerd als ze het nieuws uit de krant moeten ver nemen", aldus Delemarre. Wel is al duidelijk dat mensen in het gebied niet bang hoeven te zijn dat zij buiten het afgesloten ge bied bijvoorbeeld geen bood schappen kunnen doen. Met het pasje kunnen de controle posten moeiteloos worden ge passeerd. Op het moment dat het afge sloten deel van het centrum wordt 'vrijgegeven', mag de ho reca buiten een biertap neer zetten. Dat is toegestaan van 14.00 tot 18.00 uur. Eigenaars van cafés die voor Koninginnedag een evenement voor hun deur houden en daar voor vergunning hebben aan gevraagd en gekregen, mogen buiten langer aan de slag. Af hankelijk van de duur van het evenement mogen zij tot mid dernacht of 01.00 uur buiten een pilsje tappen. ten een 'link' naar de site van Spammedia te maken, maar die fout hebben we al na enkele da gen hersteld. Spammedia moet dankzij ons een grote hoeveel heid 'hits' hebben gekregen. Ik kan me niet voorstellen dat ze daarover klagen." Theun Kohlbeck van Spam media vertelde gisteren in deze krant echter dat de Duitse aan bieder van goedkope telefoon lijnen aanvankelijk dagenlang niets van zich liet horen. Ook op een schikkingsvoorstel werd niet gereageerd. Het Leidse tweemansbedrijfje heeft het rechtenbureau Art Connection gevraagd om uit te zoeken of een rechtszaak haalbaar is. Baumgartner snapt alle com motie niet. „Onze fansite is niet meer 'online', dus het thema is niet erg actueel meer." onno havermans Het Duitse telefoonbedrijf 01051 Telecom dacht dat het BigBrother-spelletje van het Leidse internetbedrijfje Spptft: friedia vrij bèschikbaar was. Woordvoerder M. Baumgartner meldt dat per e-mail in reactie op de beschuldiging dat 01051 het spel heeft gestolen om het op een eigen site te zetten. Spammedia overweegt naar de rechter te stappen. Baumgartner begrijpt de er- genis van de Leidse spelletjes makers niet goed, zo schrijft hij. ,We dachten dat het ging om 'freeware' (vrij beschikbare software, red.), die we de be zoekers van onze niet-commer- ciële BigBrotherFanSite hebben aangeboden. We waren verge- en tijd dat verdachten de kerker of op de ipel verdwenen wan- ïun misdaad hadden Justitie beschikte in die over een aardig arse- methoden om zo'n elijk bekentenisje los te Hedendaagse ver mogen zich gelukkig at ze ook voor twintig er slot en grendel kun- wijnen wanneer ze itig alles ontkennen of geren om ook maar woord te zeggen, itie tussen gemeente verkt dat een beetje an- ïr zijn de Middeleeu- niet achter de rug. De minister van binnen- aken Klaas de Vries in zijn re- tiet rapport van de lie De Zeeuw. In dat vordt gemeld dat de "fcmeenten in de regio Iter kunnen worden in- bij andere, wat minder meenten. En wat heeft •ter daarop te melden? dat gemeentelijke her- van onderop' moet maar dat daar wel heel lulering voor nodig is. de subtiele dreigemen- in een beschaafd land >t moet vrezen. Een mi- aankondigt dat hij het 'der gaat 'stimuleren', :h bij de bestuurders eigde dorpen als Zoe le, Warmond en Val- de koude rillingen over oen laten lopen. Een van binnenlandse za- en machtig mens die in om op uiterst beschaaf- bestuurders die hem I staan de duimschroe ven aan te draaien en te radbra ken. De wil tot herindeling stimule ren is heus niet moeilijk. De mi nister deelde deze week al met een zijn eerste plaagstootje uit door ervoor te zorgen dat de onbegrijpelijke regels voor de verdeling van het gemeente fonds toevallig heel slecht uit pakken voor die vervelende dwergen. Maar hij heeft natuur lijk nog een prachtig wapen achter de hand. Bied bestuur ders de keuze: of herindeling of het afstaan van de grazige wei den waarop de grote buurman graag zo veel mogelijk huizen wil bouwen. Geheid dat de da mes en heren uiteindelijk eie ren voor hun geld kiezen. We noemen het inspraak, maar als u zegt dat het eigenlijk een overblijfsel is uit de tijd van pestepidemieën en heksenver brandingen, zal niemand dat ontkennen. Het klinkt zo vriendelijk en zo redelijk wat die De Vries te ver tellen heeft. Maar in de regio zullen ze straks nog met wee moed terugverlangén naar de horkerigheid van Van Rij. Hoef den ze tenminste niet zelf de trekker over te halen. Tegenvaller Goh, wat was dat schrikken. De verbouwing van het stadhuis valt een paar miljoentjes duur der uit dan begroot. Wie had dat toch kunnen verwachten. Laten we de geschiedenis er nog maar weer eens bij pakken. De eerste plannetjes voor de gemeentelijke herhuisvesting dateren uit 1993. Kosten van de hele operatie: 18 miljoen. Be sparing door verkoop van ge bouwen die als gevolg van de herhuisvesting niet meer nodig zijn: 12 miljoen. Uiteindelijke kosten voor de gemeente: 6 miljoen. Een koopje, zouden we nu zeggen. Maar ja, hoe gaat het met dat soort projecten. Er vergeet eens iemand de BTW bij de prijs op te tellen. En er bedenkt eens ie mand dat 'als we nu toch aan het verbouwen slaan', de zaken beter meteen maar goed kun nen worden aangepakt. En de verkoop van gemeentelijke ge bouwen brengt bij nader inzien toch iets minder op dan was gehoopt. Zo'n groot oud pand met van die hoge, bewerkte pla fonds aan de Breestraat - dat brengt toch bijna niks op... Zo liepen de kosten van de her huisvesting in de afgelopen ja ren stukje bij beetje op van 18 naar 55 miljoen gulden. Met andere woorden: sinds 1993 werden de kosten drie keer zo hoog. Zo bezien hebben rijks waterstaat indertijd bij de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde, en Amsterdam indertijd bij de bouw van de Stopera echt keurig begroot. Dat de begroting nu weer voor de nodige miljoentjes moet worden bijgesteld, mag dus niet echt als een verrassing komen. De manier waarop de over schrijdingen nu worden goed gepraat, mag dat wel. Want wat krijgen we te horen? De verbou wing van het stadhuis is onder andere uit de klauw gelopen doordat het klussen aan een monumentaal gebouw nou eenmaal altijd duurder uitpakt dan je verwacht. Ia, dank je de koekoek! Dat weet je toch van tevoren? Of zijn ze er pas vorige week achter gekomen dat het stadhuis een monument is? Voorlopig is het eind van alle ellende nog lang niet in zicht. Onderdeel van het herhuisves tingsproject is de verplaatsing van de dienst sociale zaken naar een nieuw te bouwen kan toor bij het station. En hoewel er op die plek nog geen paal de grond in is gegaan, is de eerste tegenvaller al weer binnen. De nieuwbouw moet namelijk ko men op het lapje grond waar voor Van Rij onlangs nog een miljoen moest betalen aan col lega-wethouder Smitsloo uit Oegstgeest om een optie af te kopen. We kunnen nog heel wat over schrijdingen verwachten voor dat Leiden op Delta-hoogte is. tekst: ruud sep Hoogleraar juridisch Nederlands pleit in oratie voor meer onderzoek onno havermans De Nederlandse rechtspraak is gebaat bij meer onderzoek naar juridisch taalgebruik. Juridische teksten kunnen begrijpelijker en rechterlijke uitspraken beter gemotiveerd. „Op deze wijze zou aan het oude adagium 'be tere taal is beter recht' wellicht een nieuwe inhoud kunnen worden gegeven", aldus de Leidse hoogleraar juridisch Ne derlands T. van Haaften giste ren in zijn oratie. Van Haaften werd in novem ber 1998 aangesteld. Het eerste jaar kwam hij echter niet toe aan colleges, omdat hij behalve hoogleraar ook directeur on derwijs is aan de Leidse facul teit deï letteren. Met de oratie aanvaardde hij gistermiddag KUIIPERS PARTNERS Ook voor uw jaarrekening tekening: maarten wolterink formeel zijn benoeming. De taal van rechters, advoca ten en notarissen roept vaak er gernis op omdat buitenstaan ders er niet veel van begrijpen. Toch is het meer dan een vak taal. Mensen die voor de rech ter moeten verschijnen of bij voorbeeld een hypotheek af sluiten, hebben vaak de hulp van deskundigen nodig om de teksten te vertalen. In het verleden is wel gepro beerd om juridische taal een voudiger en doorzichtiger te maken, maar veel heeft dat niet opgeleverd. Volgens Van Haaf ten komt dat omdat dikwijls moet worden verwezen naar wetsteksten die dateren uit de negentiende eeuw en dus ou derwets van taal zijn. Boven dien moet alles kloppen naar de letter van de wet. Een proef met toegankelijke taal van het openbaar ministe rie in Amsterdam mislukte en kele jaren geleden omdat uit eindelijk de Hoge Raad een ten lastelegging in gewone men sentaal niet duidelijk vond. „Bepaalde taalvormen worden in stand gehouden, omdat men dénkt dat daarmee vaagheden en dubbelzinnigheden en dus interpretatieproblemen kunnen worden voorkomen", aldus Van Haaften. Toch heeft de hoogleraar veel begrip voor de juristen. Het is moeilijk om een woord exact te omschrijven en dat geldt in de rechtspraak evenzeer. „De rechter heeft in ons rechtssys teem een bepaalde institutione le positie die hem in staat stelt om te bepalen wat de betekenis van een term moet zijn in het licht van de casus. Hij kan ook vaak niet anders." Wel vindt Van Haaften dat rechters zich in hun motivatie vaak bedienen van stoplappen als 'naar alge meen spraakgebruik'of 'wat men had behoren te begrijpen', zonder hun keuze te beargu menteren. Het onderzoek naar juridi sche taal moet volgens Van Haaften vooral gaan over de re laties tussen vorm, betekenis en functie van de taal. Hij riep de juristen op daar ook zelf aan dacht aan te schenken, want al leen zij kunnen de juridische context interpreteren. Maar 'enig taalkundig inzicht' kan geen kwaad.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13