Bonden stellen Philips ultimatum Bakker Kamps kent geen grenzen Economie leer auto's verkocht Elke week twee bakkers minder Haaglanden Megastores: overzichtelijke verblokkering Respect voor kennis 'ERDAG 8 APRIL 2000 russel achter belang Ahold in ICA 3PTI ksel De Europese Commissie is akkoord met het voorne- •n van Ahold een belang van vijftig procent te nemen in de indinavische branchegenoot ICA. Ahold denkt nu dat de ikoop, waarmee een bedrag van vier miljard gulden is ge- .eid, op 28 april kan zijn afgerond. De ICA Groep heeft 3.100 deels die in totaal 14,7 miljard gulden omzetten. uropese chatboxen uit protest plat frdam Europese babbelboxbeheerders hebben hun inter- tdienst gistermiddag tot vanavond 20.00 uur platgelegd. De erators - in Nederland van IRCNet - zijn de computeraanval- i spuugzat. Er worden enorme hoeveelheden informatie naar servers gestuurd, waardoor ander verkeer niet meer mogelijk In de VS werd daaardoor bedrijven als Amazon en Yahoo ge- ffen. Door de Europese staking zullen vele duizenden chat- s tijdelijk op zoek moeten naar andere kanalen. Met de sta- ig willen de beheerders een signaal afgeven. ïkrimping maakt achterblijvers ziek jden Afslanken kan het middel zijn om bedrijfswinsten op te kken. Maar de stroomlijning maakt de werknemers ziek, zo at in het jongste nummer van het gezaghebbende vakblad Irish Medical Journal. Na onderzoek bij ruim 750 werkne- >rs, die in de Finse stad Raisio een personeelsreductie hadden erleefd, rapporteerden psychologen dat deze 'overlevenden' ee keer zo snel geneigd zijn om ziek thuis te blijven. Belang- cste oorzaak zijn wijzigingen in de arbeidsomstandigheden. eloning Wegener-top 71,5 hoger t doorn Bestuurders van uitgeverij Wegener Arcade hebben i uitstekend jaar achter de rug. De bezoldiging van de raad i bestuur steeg in 1999 met 71,5 procent tot 5.348.624 gulden, toename van de loonsom zit vooral in veranderingen van de tie- en de pensioenregeling, zegt de directie in het jaarver- g. Ook de vijf commissarissen van het bedrijf hebben een ike verhoging van de tantièmes gezien. Zij zagen de inkom- n stijgen met 48,5 procent tot 315.830 gulden. enzine maandag 3 cent goedkoper erdam De literprijs van alle benzines gaat vanaf maandag •t drie cent omlaag. Euro ongelood, de meest gangbare benzi- komt uit op 2,49 per liter. Dat heeft marktleider Shell giste- bekendgemaakt. Super ongelood gaat 2,55 gulden kosten en ier met loodvervanger 2,61. De prijs van diesel blijft 1,72 gul- q. Gisteren werden alle soorten benzine ook al een cent ïdkoper en diesel 1,6 cent. ritiek op cybergokje Holland Casino pFDDQRPKamerleden Schutte (GPV) en Rouvoet (RPF) zet- i vraagtekens bij het plan van Holland Casino om deze zomer i goksite op internet te beginnen. Zij vragen zich af of het cy- casino binnen de kansspelvergunning valt. Zij vinden dat de ;rheid de gokverslaving moét terugdringen. „De overheid ;ft ons gevraagd een legaal tegenwicht te bieden aan de ille- e goksites die er op internet te vinden zijn. Verder zullen wij :elfde maatregelen tegen misbruik treffen als in onze oasi s'', aldus Holland Casino. 1 rekent dit jaar op 600.000 stuks 'Omstreden CAO-voorstellen intrekken, anders acties' De bonden eisen dat Philips de omstreden CAO-voorstellen over het schrappen van de collectieve loonsverhoging en de verandering van de salarisschalen intrekt. Dat hebben zij gisteren schriftelijk aan de onderhandelaar van het elektronicaconcern, De Haas, meegedeeld. Zij willen voor vrijdag 14 april een antwoord. Wanneer dat uitblijft of onbevredigend is, volgen acties, aldus FNV-bestuurder Cuperus. eindhoven anp Unie en de Vereniging van Ho- een overgrote meerderheid van ger Philips Personeel, hebben de ruim 1.600 aanwezige leden De vier bij het CAO-overleg be- de afgelopen week gezamenlijk de voorstellen van Philips van trokken bonden, FNV Bondge- hun leden geraadpleegd. Op de hand gewezen, noten, CNV Bedrijvenbond, De een tiental bijeenkomsten heeft Het overleg over een nieuwe CAO voor ongeveer 38.000 werknemers bij het elektronica concern liep eind maart vast. Breekpunt was het voorstel van Philips het beloningssysteem fors te veranderen. De onder neming wil af van de collectieve loonsverhoging die voor ieder een geldt. Zij wil in plaats daar van de salarisschalen verhogen. Voor goed presterende werkne mers is er bovendien een bo nus. Ook wil Philips het aantal salarisschalen terugbrengen. Volgens Cuperus betekent deze ogenschijnlijke vernieu wing voor veel werknemers een verslechtering. Bovendien zijn de bonden mordicus tegen het schrappen van de collectieve loonsverhoging. „We hebben Philips gevraagd de omstreden voorstellen in te trekken. Pas als die blokkade van tafel is, kunnen we verder praten over een nieuwe CAO", aldus Cuperus. Als de onderne ming niet op dit verzoek ingaat, gaan de bonden de leden op nieuw raadplegen. Acties zijn daarna volgens de FNV-be- stuurder onvermijdelijk. Een woordvoerder van Phi lips wil inhoudelijk niet reage ren. „We zullen de brief bestu deren en vervolgens een reactie geven." markt voor nieuwe perso- luto's lijkt voorlopig nog verzadigd. In de eerste drie nden van dit jaar zijn er euw meer verkocht, in to- 209.339 stuks. Dat is bijna procent meer dan in het te kwartaal van 1999. Dit" uit cijfers van de branche- nisatie RAI. it hele jaar 1999 was met i76 personenauto's goed een record. Ondanks de ;gen verkopen in het afge- n kwartaal verwacht de iche niet dat het record dit worden overtroffen. De rekent op iets minder dan )00 stuks. De Europese brancheorgani satie ACEA turfde over januari en februari een gemiddelde groei van zes procent. Per land zijn er grote verschillen. Ierland was bijvoorbeeld goed voor een plus van 49,8 procent, terwijl in Denemarken in de eerste twee maanden van 2000 18,1 procent minder nieuwe personenauto's werden verkocht. De totale ver koop in West-Europa kwam uit op 2,5 miljoen stuks. In Nederland was de Opel As- tra de afgelopen drie maanden opnieuw de meest verkochte auto (11.542). De topvijf ziet er verder als volgt uit: VW Golf (9.882), Ford Focus (8.917), Peugeot 206 (8.875) en Opel Za- fira (5.830). alkmaar karel beckmans De Nederlandse bakkerswereld is in rap tempo aan het veran deren. Vooral de filiaalbedrijven breiden uit. Familiebedrijven met opvolgingsproblemen wor den opgenomen in de snel uit dijende parelketting van de Duitse bakker Heiner Kamps, de grootste bakker van Europa. Duitsland en Nederland zijn al om. Binnenkort komen de an dere Benelux-landen, Frankrijk, Groot-Brittannië, Spanje en Oostenrijk aan de beurt. Kamps heeft maar één echt doel voor ogen. Nog groter worden. En dat kan alleen door heel veel kleintjes over te nemen. De 44-jarige Duitser, zelf bak kerszoon, streefde lang een sportcarrière na. Probeerde het ooit als hardloper en waterpo- loër maar is inmiddels terug bij de mengmachines, broodovens en belegde broodjes. De markt leider in Duitsland en Neder land en de enige 'echte bakker' met beursnotering, stuurt zijn managers regelmatig de bakke rij in om de geur van de werk vloer op te snuiven. Bij Kamps draait alles om brood bakken. De groeicijfers van zijn concern van bakkerij- winkels en broodfabrieken zijn indrukwekkend. Hij kwam in april 1998 op de beurs in Frank furt. De aandeelhouders van het eerste uur, hebben hun in leg sindsdien ruim 800 procent in waarde zien stijgen. De om zet is in die tijd verdertienvou- digd tot ruim vier miljard gul den, de winst groeide mee van 22 naar 250 miljoen. De grootste overnameslag sloeg Kamps vorig jaar op de thuis markt. Met de overname van het twee keer zo grote Wendeln haalde Kamps twee miljard mark aan omzet binnen. Wen deln is een industriële bakker, belangrijk toeleverancier voor supermarkten. In beurswaarde is Kamps AG in minder dan twee jaar uitgegroeid naar de nummer 35 van Duitsland. Op name van het aandeel Kamps in het rijtje van dertig fondsen in de belangrijkste Duitse beursindex, de DAX, wordt snel verwacht. In Nederland moeten bakkerijen van Bakker Bart, zoals dit filiaal in Alkmaar, de vaandeldragers van Kamps worden. foto cpd joop boek „Als het goed gaat met de eco nomie, kopen de mensen eer der een luxe broodje, dat is goed voor onze marges. Gaat het slecht met de economie, dan koopt de consument mis schien wat minder luxe brood jes, maar hij blijft evenveel brood eten. Hij moet eten en ons brood is een kwaliteitspro duct, gezond en betaalbaar", zegt concernwoordvoerder Thomas Sterz over de bedrijfsfi losofie van Kamps. In Nederland is Kamps in snel treinvaart marktleider gewor den op de broodmarkt. De om zet groeit er dit jaar naar 660 miljoen gulden. Onder de vlag van Kamps bakken nu de ke tens, marktverkopers en brood fabrieken Bakker Bart, Het Stoepje, Steven de Graaff, Vo gel, Baker Street, Bruinsma en Quality Bakers hun brood en banket. De laatste twee overnames (Vo gel en Bruinsma) zijn nog niet afgerond. Maar bij Kamps ver wacht niemand dat er na de ge tekende intentieverklaring nog een spaak in de wielen wordt gestoken. Bakker Bart is met een omzet van bijna 170 miljoen gulden de grootste Nederlandse bakker met filiaalbedrijven. De keten is al marktleider en moet dus schrapen om verder te kunnen groeien op een markt waar je met tien filialen al in de top van de branche zit. Om aan een 'oorlogskas' te ko men voor verdere overnames werd bij Bart aan een beurs gang gedacht. Gesprekken met het al beursgenoteerde Kamps leidden tot een aanpassing van dat plan. Kamps haalde Bakker Bart binnen en maakt het nu de Nederlandse vaandeldrager voor de eigen groeiplannen. Een echt overnamelijstje voor de Nederlandse markt heeft Heiner Kamps niet. „Het zijn vooral de bakkers zelf die aan kloppen. Zij bieden hun zaak aan. Zien zelf weinig perspec tief. En voor ons zijn ze vaak wel interessant. Als we een be drijf willen, betalen we een goe de prijs, nemen het personeel over en zetten de zaak voort. Dat is voor de verkopende bak ker een rustgevende gedachte, het zijn immers vaak familiebe drijven." Dat Kamps Nederland als eerste uitvalsbasis voor Eu ropese groei koos vindt Sterz voor de hand liggend. „De cul tuurverschillen zijn niet zo groot. De Nederlandse markt voor brood en gebak lijkt erg veel op de Duitse. De produc ten zijn misschien erg verschil lend, de grondstoffen zijn vrij wel gelijk. Het consumentenge drag is ook vergelijkbaar." Synergievoordelen wil Kamps vooral op de inkoop behalen. „We zijn de grootste afnemer van grondstoffen voor brood. Logisch, dat we dan ook be langrijke inkoop voordelen kun nen bedingen. Dat maakt onze Nederlandse bedrijven nog een stukje rendabeler." Grote plannen heeft Heiner Kamps met de door Bakker Bart ontwikkelde formule Baker Street, die in Nederland wordt gebruikt voor de verkoop van broodjes en snacks bij tanksta tions en een aantal bouwmark ten. Baker Street moet nog dit jaar in Duitsland worden gelan ceerd. De verwachtingen van Kamps zijn hooggespannen. Sterz verwacht zelfs dat Baker Street binnen afzienbare tijd een eigen beursnotering kan krijgen. Den Haag heeft er deze week met de opening van het nkelcomplex Haaglanden Megastores in één klap zeventig grootschalige winkels en 2,5 strekkende kilometer aan ttlageruimte bij. Het grootste overdekte winkelcentrum van Nederland ligt vlak achter station Hollands Spoor. „Een rum met allure", oordeelt topman Werner van ontwikkelaar eer Wessels Vastgoed. Tien jaar geleden lag er een plan voor een bescheiden meubelboulevard in het desolate aakhavengebied. Het winkeloppervlak groeide tijdens de ilannenmakerij van 20.000 tot 40.000 m2 en verdubbelde aandeweg nog een keer. Het uiteindelijke resultaat is een norme winkelpassage met drie verdiepingen. Kosten 250 liljoen. In hun prognoses mikken de winkelketens op vier miljoen consumenten per jaar. aag rob vermeulen 2745 en blijkt dat de architect 3 4 40 gebouw waarschijnlijk ook 629vlbeetje erg groot vond wor- Hij past tenminste een ou- Wjfic toe om de eerste indruk al te overweldigend te ma de centrale passage is zo i als een banaan, zodat je nergens in één keer in z'n lengte te zien krijgt. Maar truc heeft twee kanten, als je het einde niet kunt kun je denken dat het nog 324? verder ligt dan in werkelijk- Zo worden de afmetingen Haaglanden Megastores Jve enorm ook nog eens jisch. En raakt het winkel- iek er toch een beetje stil iren voel je je desondanks het glansrijk van Rotterdam, waar de 'woonmall' het Alexan- drium tot stand kwam door min of meer natuurlijke aan groei en aldus nauwelijks struc tuur kreeg. Daar is eigenlijk sprake van drie heel verschil lende winkelcentra: Den Haag is in één keer neergezet en kon dus overzichtelijker en logi scher worden opgebouwd. Maar we waren op zoek naar al lure. Die vind je in een winkel centrum doorgaans allereerst in het aanbod. Daar moet Haag landen alvast een puntje laten liggen. Op meubelgebied is er flink wat diversiteit, maar het niveau blijft achter. Sanders, Roobol, Dormael, Mondileder en Leen Bakker geven de hoofdlijn aan, Ligne Roset vormt ongeveer de top. Weinig ruimte is er voor kleine, plaatselijke zaken die sfeer en eigenheid kunnen uitstralen, zoals in Alexandrium hier en daar wel het geval is. Ook de keukenboulevard biedt vooral het soort middenklasse dat je overal kunt tegenkomen. Bui ten het woongedeelte is het niet veel anders met het aanbod. Etos, Kruidvat, Kwantum, Kijkshop, Halfords en Xenos: naar de enige keten die er niet bij zit, wordt dit verschijnsel wel aangeduid als verblokke ring en daarvan is volop sprake in Haaglanden Megastores. In de Haagse 'mail' is weinig ruimte beschikbaar voor kleine, plaatselijke zaken die sfeer en eigenheid kunnen uitstralen. foto cpd jacques zorgman Warenhuizen ontbreken (er is zelfs geen Hema!) en Vroom Dreesmann is slechts vertegen woordigd met een La Place-res- taurant. De Konmar heeft een absoluut monopolie in de su permarktsector en wie geen McDonald's wil, kan alleen te recht bij de koffiekeet Onder Ons die zich als een soort ver- zetshaard van gezelligheid bui ten het mega-gebouw heeft we ten te handhaven. Als allure dan uitblijft in het aanbod, zoeken we maar verder in de afwerking. In Amerika wisten ze het al een poos en ook in Naaldwijk wordt deze ef fectieve methode de laatste ja ren toegepast: als je een winkel centrum maar mooi maakt, mogen de winkels inhoudelijk best een beetje tegenvallen. In Haaglanden is deze lijn over duidelijk niet gevolgd. Megasto res is wat dat betreft niets meer dan het van buiten lijkt: een he le grote doos vol winkels, par keerdaken en noodzakelijke voorzieningen eromheen. Het Leefplein staat vol goedkope ta feltjes en stoeltjes met een paar parasols; langs de hellingbanen is op de begane grond een soort zandhoop aangelegd waarvan de sierfunctie onduidelijk is. En daarmee heb je het wat op smuk betreft wel gehad. Vloe ren, balustrades en openbaar meubilair ogen buitengewoon armoedig. De dodelijke saai heid die daarvan het gevolg is, wordt vooral zichtbaar in het niet-gekromde gedeelte waar de keukenzaken zitten: zelfs ziekenhuizen en luchthavens maken tegenwoordig een blije re indruk dan dit verloren stuk je Haaglanden. Vollopen zal het toch wel, want er wonen heel veel mensen omheen en de parkeercapaciteit is royaal. In 1960 telde Nederland 10.000 bakkersbedrijven. Vorig jaar waren dat er nog maar 2.611 en inmiddels is dat aantal verder gekrompen tot 2.535 bakkerij en. Dat betekent dat gemiddeld bijna twee bakkers per week hun bedrijf sluiten of afstoten. Belangrijkste argument voor die stap is het gebrek aan opvol ging, terwijl vaak ook sombere rendementsvooruitzichten en hoge schuldenlasten een rol spelen bij het besluit er een punt achter te zetten. Het Voorlichtingsbureau Brood in Wageningen ziet in de komst van Kamps op de Neder landse markt een aanwijzing dat de trend kan worden door broken. Geert Caniels van het bureau vindt dat de Nederland se broodmarkt interessanter is geworden sinds Kamps zich hier roert. „Als het Duitse filiaalbedrijf mogelijkheden ziet voor rende ment op de Nederlandse markt, dan moet dat de Nederlandse bakkers aan het denken zetten. Er is dus kennelijk wel perspec tief voor deze markt. Er zijn ook bakkers die geschrokken zijn en die in de Duitser een bedreiging zien. Ik zou die ontwikkeling juist als nieuwe uitdaging zien. De bakker moet zich afvragen, wil ik de concurrentie aangaan of kijken of de aanpak van Kamps voor mij ook mogelijk heden biedt?" De Nederlandse broodmarkt is in twee belangrijke segmen ten onder te verdelen. Het brood voor thuisgebruik, de huishoudelijke markt, is goed voor driekwart van alle omzet in Nederland. Die markt is al ja ren stabiel met groeicijfers die zelfs op lichte verzadiging wij zen. Het resterende kwart is voor de niet huishoudelijke markt, de broodgebruikers in de horeca, catering en ver pleegtehuizen en instellingen als gevangenissen en zieken huizen. Die markt groeit sterk. En die groei is sterk genoeg om de totale bakkerijmarkt aan een positief cijfer te helpen. ECONOMIE WIJZER Nederland moet een heus ken nisland worden. Althans dat roepen allerlei mensen. Ik roep het ook van tijd tot tijd maar als zie ik wat men over heeft voor dit doel, dan betwijfel ik of mijn medestanders dat doel wel zo serieus nemen. Een kennisland ontstaat niet zomaar. Daar is geld voor nodig maar vooral ook een instelling, een mentali teit. Die mentaliteit is er niet, zo mocht ik afgelopen week weer eens ervaren. Met een vijftigtal collega's had ik een manifest getekend waarin we oproepen om de universiteiten in ere te herstellen. Wij zijn verontrust over het feit dat het bestuur van onze universiteiten steeds be drijfsmatiger worden. Het zijn onderwijsfabrieken geworden waarin wij (de docenten) onze klanten (de studenten), dienen op te leiden voor de arbeids markt. Net als een doodnor maal bedrijf gaat het om het rendement en de getallen. Onze bestuurders beginnen dan ook steeds meer te lijken op managers die vooral op het geld moeten letten. Mijn colle ga's en ik menen dat de bedrijfsmati ge aanpak een ver schraling van het academisch klimaat in de hand werkt. Van echt studeren komt weinig meer. De ruimte om diep in een materie te duiken en over de grenzen van de ei gen wetenschap te kijken, ontbreekt. De reacties van de bestuurders en de politici waren type rend. De rector magnificus van Leiden wilde niets van ons manifest weten. Een dolksteek in de rug vond hij het. Het gaat juist erg goed met het onderwijs en het on derzoek in Nederland, deelde hij mee. Veel politici vinden dat blijkbaar ook want zij hielden zich vooral stil. De politici die reageerden, herhasdden het be lang van de aansluiting op de arbeidsmarkt en de toeganke lijkheid van dé universiteiten. Daarmee maakten ze duidelijk dat ze niet weten wat een ken nisland nodig heeft. Zo gek is dat ook niet want het gaat om een mentaliteit die het Nederland van nu grotendeels vreemd is. Die mentaliteit kent de VS wel. Dar heeft men al lang begrepen dat wil men voorop lopen met de ontwikke ling van kennis, heuze universi teiten onontbeerlijk zijn. Heuse universiteiten zijn wetenschap pelijke instellingen waar onder zoekers en studenten zich wij den aan de wetenschap zonder dat ze steeds worden gedwon gen te rechtvaardigen waar hun bezigheden goed voor zijn. Miljoenen dollars investeren tal van vermogende Amerikanen elk jaar weer in hun universitei ten ter wille van de weten- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit eis dat het onderzoek het be drijfsleven moet bedienen. En ook geen studenten die ver wachten dat ze aan zo'n univer siteit iets praktisch leren. Nee, de wetenschap staat centraal. Gek genoeg blijkt deze onprak tische instelling economisch veel oplevert. De VS blijven hun kennisvoorsprong vasthouden omdat hun universiteiten in dienst blijven staan van de we tenschap. De hoogleraren van die universiteiten hebben daar door de ruimte een waardering voor het verwerven en ontwik kelen van kennis te kweken. Dus door het nut te negeren, le veren de universiteiten juist een nuttige bijdrage aan de Ameri kaanse samenleving. Nederland raakt steeds verder achterop als kennisland. Een recent artikel in het blad Eco nomische Statistische Berich ten (ESB) maakte de achter stand zichtbaar. Onrustbarend is onder meer dat Nederlandse bedrijven steeds minder van hun onderzoeksactiviteiten in Nederland doen. De belangstel ling van buitenlandse bedrijven om hier kenniscentra op te zet ten is nihil. Duide lijke tekenen dat er iets schort aan het onderzoeks klimaat hier. Ondertussen blij ven politici denken in termen van een bedrijfsmatige aan pak. Het moet alle maal zo goedkoop mogelijk, de univer siteiten moeten maar samen met de hbo-instellingen, en onderzoekers moeten meer afge rekend worden op hun resultaten. Dat ze nog steeds denken in termen van Nederland distributieland blijkt uit het feit dat de bereidheid te investeren in rails en asfalt nog steeds groter is dan de bereid heid om in menselijk kapitaal te investeren. En dat terwijl steeds duidelijker wordt dat het daar in de toekomst om moet gaan. Hiermee wil ik niet zeggen dat meer geld voor de universitei ten de oplossing is. Vooral als de overheid de weldoener is, krijg je van die onmogelijke programma's en logge bureau cratische procedures die de se rieuze wetenschap gewoonlijk weinig tot niets vooruit helpen. Het zou beter zijn als Neder landse burgers het belang van goede universiteiten inzien en er wat voor over hebben dat er ruimte komt om te studeren, te onderzoeken en te reflecteren zonder dat direct iets concreets moet opleveren. Belangrijk zijn daarom ook de acties van studenten tegen de verschoolsing en verzakelijking van de universiteiten. Zij begrij pen tenminste dat het in onze toekomst zal gaan om een res pect voor kennis en het vermo gen tot verwondering. Alleen met die mentaliteit heeft Ne- schap. Het gaat dan meestal om derland een kans een reputatie universiteiten waar ze zelf heb- als kennisland waar te maken, ben gestudeerd. Niks geen krui deniersmentaliteit. Niks geen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11