Viagra in ziekenfonds Advocaat en notaris moeten verdachte transacties melden De achterstand van internet: seks en pop SECOND HOME INTERNATIONAL Binnenland Volwassen vrouw wordt alsnog een adoptiekind Cd's in de lommerd Weer aanklacht tegen Bloemendaalse filosoof wil boeren bundelen Tweede Kamer wil apart spoor voor HSL-Oost IE) c 17 MAART 2000 iderprostitutie groeiend probleem' Justitie besteedt te weinig aandacht aan het groeien- jleem van kinderprostitutie in Nederland, stelt Terre des ies. De organisatie is verbaasd dat minister Korthals van in zijn notitie over de aanpak van seksueel misbruik van >n niets zegt over maatregelen tegen de zogenoemde lo- s. Het gaat om bendes die meisjes ronselen voor de pros- en met hen van stad naar stad trekken. Alleen door voor aan de risicogroep, actieve opsporing van de ronselaars -chte opvang van de jonge prostituees kan aan deze vorm sbruik een einde worden gemaakt, meent woordvoerster idoorn. ;istu vooJitszaken stranden op psychiaters r Ongeveer de helft van de rechtszaken in Dordrecht jom een psychiatrisch rapport is gevraagd, wordt aange- i De problemen worden veroorzaakt door een gebrek doende forensisch psychiaters en een toename van het verzoeken om een rapportage. Het is voor de artsen on- jkom op tijd aan ieder verzoek te voldoen. Het aantal "ken is landelijk in een aantal jaren gestegen van 3.000 400. Vooral de rapportages van jeugdigen zijn flink geste geen enkele naar duizend. Deze groei kon in de pro- aat( iteden tot voor kort worden opgelost door psychiaters uit arrondissementen in te zetten. Die oplossing biedt nu in cht geen soelaas meer. In Rotterdam speelt hetzelfde. nanthandelaren beroofd i Twee Duitse juwelenhandelaren zijn in het Brabantse beroofd van hun handelsvoorraad ter waarde van enke- jenen. De slachtoffers, 30 en 51 jaar oud, zijn afkomstig |le verschillende plaatsen in de omgeving van München. Ta en al enkele dagen in Nederland in verband met zakelijke :en. De Duitsers waren op weg naar hun hotel, toen ze bij leven wilen gaan plassen. Terwijl een van de mannen te, stopte achter hen een auto. Twee gewapende mannen -lensen Duitsers de kofferruimte van hun auto te openen e den hen daarna vast in hun auto. Volgens de politie is igi {ongebruikelijk dat handelaren voor grote bedragen aan het uheden bij zich hebben. )le a* jeti ier tegen proefboring Biesbosch eer üi Behalve de WD wil geen enkele Kamerfractie een ns( Dring naar aardgas in de Biesbosch. Onder anderen eate amerlid Witteveen wil dat de proefboring wordt uitge- ej j, jtdat de wet deze activiteit verbiedt. Volgens Witteveen stei de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gebruik leemte in de Mijnbouwwet. 'Natuurbelang' is wettelijk 'djjb den om een aanvraag voor proefboringen te weigeren, dvo; droi l: Bevoordeel gezin te aker Het ^DA wil het belastingregime voor gezinnen aan- of ijker maken door het gehele inkomen van een huishou- lgei ijk te verdelen over beide partners. Vooral eenverdieners uj| behoorlijk salaris gaan er dan flink op vooruit. Het j 1 staat in de discussienota Ruimte voor elkaar, die partij- terVan Rij en Kamerlid Bijleveld gisteren hebben gepre ek Als een man of vrouw bijvoorbeeld een ton verdient artner niets, mag die ton over beide worden verdeeld. In®* ig betalen over twee keer 50.000 gulden is goedkoper er een ton. De plannen van het CDA kosten zes miljard ^aimaar dat is met alle financiële meevallers geen pro- ae vindt het CDA. Potentiepil 'gratis' voor beperkte groep ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Diensten amsterdam anp De potentiepil Viagra moet in het ziekenfondspakket ko men voor mannen met suikerziekte of een ruggenmerg- beschadiging. Het moet gaan om een vergoeding van maximaal acht pillen per maand, onder meer om illegale handel tegen te gaan, stelt het College voor Zorgverzeke ringen (CVZ) aan minister Borst van volksgezondheid. amstelveen anp Het CVZ kiest voor vergoeding aan deze twee specifieke groe pen patiënten, omdat een erec tiestoornis bij hen duidelijk met hun aandoening heeft te ma ken. Daarnaast blijkt uit weten schappelijk onderzoek dat Via gra werkt bij een groot deel van deze patiënten. Bovendien heeft de pil volgens het CVZ een meerwaarde in vergelijking met andere technieken om een erectie te krijgen, zoals injecties en implantaten. Deze metho den worden niet overbodig. Ze kunnen voor sommige patiën ten effectiever blijven. Het CVZ waarschuwt voor het gevaar van snel stijgende kosten. Berekend is dat die op lopen tot 150 miljoen gulden per jaar als mannen met erec tiestoornissen recht krijgen op vier pillen per maand. Het college pleit wel voor na der onderzoek naar andere groepen patiënten die ook baat zouden hebben bij de potentie pil, zoals mannen met prostaat kanker. Leidraad moet blijven of Viagra een aantoonbare the rapeutische meerwaarde heeft. Donderdag neemt CVZ-bestuur een besluit over het advies, waarna het naar de minister gaat. De discussie over de verstrek king van de potentiepil woedt al sinds de introductie ervan, een paar jaar geleden. Minister Borst heeft zich van meet af aan op het standpunt gesteld dat de pil slechts in uitzonderlijke en nauw omschreven gevallen kan worden vergoed. De minister kampt toch al met het pro bleem dat ondanks een groot aantal maatregelen de uitgaven voor medicijnen sneller stijgen dan de kosten van de rest van de gezondheidszorg. Een 22-jarige. vrouw uit Nieuw- Vennep mag zich officieel laten adopteren door haar pleegou ders. Met die uitspraak is het gerechtshof in Amsterdam gis teren voorbijgegaan aan een ar tikel uit het Burgerlijk Wetboek waarin staat dat het kind op de dag van het verzoek om adoptie minderjarig moet zijn. De vrouw kwam als 3-jarige peuter bij haar pleegouders en groeide op met een ander pleegkind, dat wel is geadop teerd. Haar adoptie was moei lijk vanwege de verhouding met haar natuurlijke ouders. Ze heeft geen contact meer met haar natuurlijke moeder. Wel bouwde ze later een goede band op met haar natuurlijke vader, die het adoptieverzoek steunt. De rechtbank in Haarlem oordeelde eerder dat adoptie bedoeld is voor de bescherming van kinderen en de vrouw was inmiddels meerderjarig. De vrouw kwam er kort na het overschrijden van de leeftijds grens achter dat ze te oud was om adoptie aan te vragen. Adopties die wel op tijd zijn aangevraagd, maar pas worden uitgesproken als het kind meer derjarig is, hebben ook niét meer het karakter van een maatregel van kinderbescher ming, vindt het gerechtshof. Rechter Torrenga stelde na drukkelijk dat het hof de meer- derjarigheidsgrens op zich niet ter discussie stelt. Het gaat vol gens het hof alleen om deze zaak waarbij het bewuste artikel uit het gezet. 3i] het uit het wetboek terzijde wordt Angst dat het openstellen van adoptie voor volwassenen zal leiden tot misbruik om met er fenissen te schuiven, wuift de advocaat uit Alkmaar van de hand. „De wet bepaalt dat, adoptie in het kennelijk belang van het kind en het vestigen van een ouder-kind relatie moet staan." En dat kan de rechter blijven toetsen. Wegens uitspraken over 'mongooltjes oog voor milieu en menselijkheid' Amsterdam De cd als getuige van kommer en kwel. De Amsterdamse Stadsbank van Lening hield gisteren kijkdag voor de veiling komende woensdag en donderdag van spullen die zijn beleend maar nooit zijn teruggehaald. Duizenden cd's staan in de rekken te wachten op een nieuwe eigenaar, evenals muziekinstrumenten, foto- en geluidsapparatuur en 1.300 sieraden. foto anp marcel antonisse utrecht kees van der linden De Gehandicaptenraad dient opnieuw een aanklacht in tegen de Bloemendaalse cultuurfflo- soof Rietdijk, die euthanasie op geestelijk en lichamelijk gehan dicapten uit het strafrecht wil halen. Rietdijks omstreden uit spraken in het boek 'De holle diamant' werden vorige maand door het openbaar ministerie als 'niet beledigend' gekwalifi ceerd, maar de Gehandicapten raad geeft niet op. Nu wil de raad uitspraken die Rietdijk heeft gedaan in het NCRV-pro- gramma 'Het heilig vuur' voor leggen aan de rechtbank. In 'Het heilig vuur' beweerde Rietdijk dat mensen met het syndroom van Down ('mon gooltjes' in zijn terminologie), niet de plek zouden mogen in nemen van volwaardige men sen, zo registreerde de Gehan dicaptenraad. Woordvoerster Hombergen: „Na die uitzen ding hebben we in overleg met onze juridische adviseur beslo ten dat er genoeg grond is om opnieuw naar de rechter te stappen." De Gehandicaptenraad ijvert al jaren voor aanpassing van de antidiscriminatiewet, die wel beledigende uitspraken over geloof, ras, seksuele geaardheid en sekse verbiedt, maar waarin discriminatie van gehandicap ten niet is opgenomen. „Hef gaat ons niet om die Rietdijk, ook zegt hij nog zulke vreselijke dingen. Het gaat ons erom dat zulke uitspraken straffeloos ge daan kunnen worden", aldus Hombergen. 3660 kle, ialistische Partij (SP) 0p j iet het idee een eigen wjf rganisatie op te rich- us n is bedoeld voor boeren 4e(lE en naar 'de menselijke 0pj loeren die beseffen dat ds grotere agribusiness Hopende weg is", aldus rlid Poppe gisteren, groep boeren te ver- rijgen ze volgens de SP uuf rloed. Het idee is nog ,^rur lenadrukken Poppe en evverker Van Hooft. De :en bijeenkomst hou- gj ir ze de oprichting met gre( p boeren bespreekt. X heeft al langer kritiek landbouwbeleid. Het jens de partij tot onge- negabedrijven, die het g iet platteland en zijn aantasten. De partij organisaties die de nist banken tot voortdurende uit breiding aanzetten. Poppe doelt op de banken ('De Rabobank is de grootste veehouder van Ne derland') en de belangenorga nisaties, zoals LTO-Nederland. Een groeiende groep boeren is dit beleid beu, aldus Poppe. „Door deze boeren aan elkaar te knopen, ontstaat een spreek buis voor bijvoorbeeld het mi nisterie." De organisatie kan gaan pleiten voor kleinschaliger landbouw, die meer oog heeft voof milieu en menswaardige omstandigheden. De kleinschaliger landbouw is volgens het Kamerlid goed mogelijk. Hij meent dat veel boeren kunnen leven van bij voorbeeld een klein komkom- merbedrijf of slechts enkele koeien. „Het zijn boeren die zich niet steeds in de schulden steken om er een paar hectare bij te kopen", aldus Poppe. den haag anp Bepaalde beroepsgroepen met een geheimhoudingsplicht, zo als notarissen en advocaten, moeten verdachte financiële transacties melden aan justitie. Het kabinet voelt wel voor een Europees voorstel van deze strekking om witwaspraktijken aan te pakken. Minister Kort hals van justitie gaf al eerder aan een meldplicht voor deze beroepsgroepen te overwegen. Zalm wees er gisteren in de Ka mer op dat het ook belangrijk is instellingen 'in de randgebie den van witwaspraktijken' te volgen, zoals casino's en han delaren in edelmetalen. Zalm onderstreepte dat het vaak veel effectiever is bijvoor beeld belastingfraudeurs 'kei hard in de portemonnee te tref fen' en de zaak niet voor de strafrechter te laten komen. „Voor de fiscus is men vaak veel duurder uit dan voor de strafrechter", merkt staatsse cretaris Vermeend op. Het is dan maar de vraag of het beter is meer zaken door de straf rechter af te laten doen, zo denkt hij. Mega-fraudezaken moeten volgens de bewindslie den voor de rechter worden ge bracht, wegens de preventieve werking die daarvan uitgaat. Relatief kleine fraudezaken kunnen met een boete worden bestraft. In kringen van advocaten en idl' notarissen wordt bepaald ver schillend gedacht over een meldplicht: de Koninklijke No tariële Beroepsorganisatie (KNB) is in beginsel niet tegen, de Nederlandse Orde van Advo caten (NOvA) wel. De notaris sen kennen al een interne mel dingsregeling. In 1997 riep de KNB het instituut vertrou wensnotaris in het leven, tot wie notarissen zich kunnen wenden als zij tijdens hun be roepsuitoefening (indirect) be trokken raken bij een ernstig misdrijf. Deken van de NOvA Von Schmidt auf Altenstadt ver wacht dat zijn beroepsgroep 'stevig tegengas' zal geven te gen de invoering van een meld plicht. „Het is helder dat wij niet mogen meewerken aan strafbare handelingen. Ander zijds zijn wij geen opsporings ambtenaar en is het een slechte zaak als er een klem op de uit oefening van advocatentaken wordt gezet." CDA op de bres voor schoolmelk den haag anp Het CDA vindt dat Nederland zich harder moet inspannen om schoolmelk vergoed te krij gen. De Europese landbouwmi nisters beslissen volgende week namelijk over een voorstel om de subsidie hiervoor te halve ren. Minister Brinkhorst van landbouw wil daarmee instem men. CDA-Tweede Kamerlid Atsma vindt schoolmelk daar voor te belangrijk: „Schoolmelk moet een alternatief zijn voor het patatje mayo." Brinkhorst vindt gezondheid geen doorslaggevend argu ment. De schoolmelk is ook nooit bedoeld om de gezond heid te bevorderen, maar om van de melkplas af te komen. In Nederland wordt nog maar op de helft van de ongeveer 7.400 basisscholen melk vep- strekt aan 220.000 kinderen, meldde minister Borst (volksge zondheid). Dat is jaarlijks 12 miljoen liter, aldus het Product schap Zuivel, dat tegen de sub sidie-halvering is. den haag gpd-anp naast de huidige konden rijden. De Kamer vond het wel rijkelijke laat dat nu pas een minister met die mogelijkheid komt aan zetten. Maar op basis van nieu we cijfers verwacht Netelenbos dat tot 2020 niet meer dan één flitstrein per uur in elke richting nodig zal zijn. Dat vindt de mi nister 'met mijn aangeboren zuinigheid' te weinig om miljar deninvesteringen te rechtvaar digen. Bovendien heeft het be staande spoor volgens haar de capaciteit om drie keer het hui dige aantal reizigers naar het oosten te vervoeren. De HSL-Zuid kwam ook nog even ter sprake. Netelenbos heeft de onderbouw (zoals de rails) aanbesteed voor maxi maal 4,15 miljard gulden. Dat is een half miljard meer dan ge raamd, "berekende het CDA. Maar eigenlijk heb ik geld be spaard want de bouwers had den voor miljarden guldens ho ger ingetekend, was de redene ring die Netelenbos gisteren de Kamer voorschotelde. Een passagier kan straks bin nen drie uur van Schiphol naar Frankfurt reizen via de HSL- Oost op bestaand spoor. Over een speciaal nieuw spoor gaat het twaalf minuten sneller. Dat is wel erg veel geld voor erg weinig tijdwinst, stelde minister Netelenbos gisteren in de Tweede Kamer. Die is daarvan niet overtuigd, zo bleek giste ren. Netelenbos mag nog eens goed kijken naar het benutten van bestaand spoor, maar voor alsnog voelt de Kamer meer voor een apart spoor. Om de passagier uit het vliegtuig te ha len heb je wel een alternatief met allure nodig, aldus PvdA'er Feenstra. Netelenbos kwam vorige week opeens met een 'benut- tingsvariant' van bestaand spoor aanzetten voor de HSL- Oost. Eerder is altijd sprake ge weest van spoorverdubbeling, geraamd op drie tot zes miljard gulden, zodat er snelle treinen Pearl. Vanaf fl 36.450,-. Als u het uitrustingsniveau bekijkt van deze Astra, begrijpt u meteen wat er wordt bedoeld top de bodem gaan". Want hij heeft o.a.: ABS, airco, elektrisch bedienbare ramen vóór. luxe velours bekleding, hoofdsi Dare en verwarmbare buitenspiegels. Plus: twee airbags en centrale deurvergrendeling met afstandsbediening. standaard op elke Astra. Net als de volledig verzinkte carrosserie en de 12 jaar garantie op doorroesten. de Astra biedt ongekende klasse in zijn klasse. Enige haast is wel geboden. De Astra Pearl is namelijk maar tijdelijk leverbaar, de 'tl'BTW/BPM. exclusief Los 'int nilj U ,pl - Kijk, dat kan alleen bij Opel. OPEL-©- haarlem sjaak smakman Het beeld is berucht: blijkbaar voor de eerste keer oog in oog met een muis, bewoog premier Kok het ding vol verwachting op en neer voor een computer scherm. Wat een onthulling: onze premier was een digibeet! Maar als hét voorbeeld van de krasse knar, heeft Kok sinds dien met grote regelmaat bena drukt dat we met onze.tijd mee moeten gaan en dat we ons moeten laten inwijden in de ge heimen van de computer en de elektronische snelweg. Een halfjaartje geleden ging het op die snelweg ruim boven de 120: de aanbieders van gratis internet buitelden over elkaar heen. En het gaat maar door. Krantenuitgever PCM gaat zijn 1,2 miljoen abonnees op de landelijke dagbladen binnen kort ook al gratis internet aan bieden, VNU gaat hetzelfde doen bij de abonnees op zijn computertijdschriften. De toegang tot het internet mag dan gratis zijn, het verblijfkost wel degelijk geld. Elke minuut is een telefoontik, in kosten varië rend van twee cent per minuut in het weekeinde tot zes cent per minuut op een doorde weekse dag. Maar wie met een beetje beleid het internet af stroopt, komt met twee tientjes in de maand dus al een heel eind. Wie eraan verslaafd raakt, kan terecht bij dë kabelmaat schappijen. Voor zes, zeven tientjes per maand kunt u zon der telefoontikken 24 uur per dag on-line zijn. Dat kan goedkoper, vindt onze premier. Op bezoek in Groot- Brittannië ontdekte hij dat in- ternetproviders als FreeServe en Altavista in een nieuwe prij zenslag zijn verwikkeld. Free- serve biedt voor twee tientjes per maand onbeperkte toegang zonder telefoontikken aan, Al tavista gaat nog een reuzenstap verder: voor eenmalige en- treekosten van 130 gulden plus drie gulden per maand onbe perkt internetten. Dat moet hier ook, vindt hij. Dan kunnen ook de minder be deelde Nederlandse huishou dens het internet op. Zo kun nen ze bij blijven in de vaart der volkeren en kan Nederland zijn achterstand op de VS inlopen. Maar welke vaart, en welke ach terstand? Bijna nergens in de wereld is de pc-dichtheid zo groot als hier. En vaart der vol keren? Al jaren wordt net ge daan alsof iedereen die pas na zijn babytijd in contact komt met de pc, alle hoop op een enigszins vreugdevol bestaan wel kan opgeven. Dat is, zo is in elk geval bekend in de helft van de Nederlandse huishoudens waar al wat langer een pc aan wezig is, baarlijke nonsens. Natuurlijk is de pc de toverlan taarn van de moderne tijd. Je kunt er spelletjes op spelen, werkstukken er een professio neel aanzicht mee geven en er je boekhouding mee doen. Leuk, handig. Maar verder? In ternet is een ontuitputtelijke in formatiebron, dat is waar. Maar wat is de meest ingetikte zoek term? Tot voor kort was het 'seks'. Voor het moment is 'seks' van de troon gestoten door 'MP3' (muziek), maar seks keert ongetwijfeld snel terug naar de eerste plaats als voor de nu nog grotendeels gratis op te halen muziekbestanden ge woon moet worden betaald. Laten we eens veronderstellen dat Kok zijn zin krijgt. Internet kost dankzij prijsvechters als Altavista over een of twee jaar ook hier zo goed als niets meer en op de kosten van de sociale dienst krijgen arme gezinnen een pc waarmee ze het net op kunnen. Dat laatste gebeurt her en der al. Mag u raden welke term ook achter die voordeuren het meest zal worden ingetikt en op welk gebied de achter standen zodoende snel worden ingelopen. Goed nieuws dus voor de por nobazen, de enige e-commerce ondernemers die tot nu toe geld weten te verdienen met hun websites. Dat is natuurlijk niet wat Kok beoogt - want wie durft te twijfelen aan 's mans degelijkheid? - maar het is wel wat er feitelijk gebeurt. Mis schien moet Kok ook eens een pc kopen, zo'n gratis provider nemen en eens een poosje rondneuzen op internet. En dan niet alleen bij www.over- heid.nl. Villa's - Chalets - Kastelen Appartementen 17-18-19 MAART Dé beurs voor uw tweede huis of wonen In het buitenland JAARBEURS UTRECHT Europo's grootste en sfeervolste Internationale Onroerend Goed Beurs 180 makeloars uit 27 landen: Europa - Coribbeon - Z-Afrika - Azië Holland Homes Seminars op Za. Zo.: Frankrijk 09.30 uur, Itolië 12,00 uur, Sponje 14.00 uur Openingstijden: Vr. 17 moart: 11.00 -18.00 Zo. 18 Zo. 19 moart 10.00 17.00 uur Kindercrèche op zaterdog zondag - Infolijn: tel. 035 628 24 22 - www.secondhome nl Op vrijdag 17 en zoterdog 18 moort gelijktijdig met de beurs GELDZAKEN 2000

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3