Wim Eilander en zijn goede keuze Keeper Green huivert van degradatie bij afscheid Sport o Einde van het amateurvoetbal nadert OUT BEU Klassement topscorers '99 VRIJDAG 17 MAART 2000 ACHTERGROND DEN HAAG CAREL GOSELING RCL aan vooravond kampioenschap Wim Eilander nam aan het einde van het vorig seizoen afscheid van FC Lisse met de woorden 'tot over drie jaar'. Bij zijn oude club houden ze wel van een grapje. ,,Dan moeten wij zeker eerst een paar keer degraderen", luidde de gevatte reactie. ,,Wij komen eraan", voorspel de Eilander zijn gehoor daarop. Een deel van die belofte kan zijn nieuwe broodheer RCL komende zaterdag in lossen. Bij winst in de thuiswedstrijd tegen Duinoord is het Leiderdorpse elftal kampioen van de derde klasse. De ploeg is dan nog twee promoties van de door Eilan der gewenste hoofkl&sse verwijderd. LEIDERDORP PETER VAN DER HULST De gedreven oefenmeester roept nogal eens wat. Toch is hij nu de eerste om enige nuan ce aan te brengen in zijn uitspraken tegenover de n Lissenaren. Eilander weet 5 als geen ander hoe de H krachtsverhoudingen in tC het zaterdagvoetbal liggen. 0 Van de derde klasse naar de tweede in een jaar tijd is haalbaar, van twee naar één ziet hij in dezelfde tijd- -d spanne ook nog wel zitten. „Om van de eerste naar de 1hoofdklasse te komen heb 111 je wel een tweetal jaren Q nodig, al wil ik het natuur- lijk wel op zo kort mogelij- ke termijn doen." Sj- RCL speelde na de de- gradatie uit de hoogste af- bd deling van het zaterdag- j~ voetbal - toen nog eerste klasse - lange tijd in de marge van de amateurge- M lederen. Vorig jaar stelde de vereniging een plan op dat daarin verandering moest brengen. Binnen vijf jaar moet Racing Club opnieuw een rol van betekenis gaan spelen. Met een vertraging van een jaar wordt de eerste stap nu gezet want niemand gelooft meer dat RCL, met nog drie duels te gaan, de kansen opnieuw zal verspelen. Eilander trof in Leiderdorp een aangeslagen ploeg aan. ,,De spelersgroep was gefrustreerd. Een jaar lang speelde het team in de top en het kreeg uiteinde lijk niets." Met enkele nieuwe spelers binnen de selectie en een aantal cosmetische veran deringen slaagde hij erin om RCL meteen op het goede spoor te krijgen. „De ploeg is scherp gestart en heeft vervol gens aangetoond niet in deze klasse thuis te horen. Er zijn ze ventig doelpunten gescoord." Waar RCL dan wel thuishoort? „In ieder geval hogerop, maar het realiseren van promotie is toch altijd een vak apart. Daar heb je geluk bij nodig." Waarmee Eilander niet ge zegd wil hebben dat het nade rende kampioenschap het ge volg is van fortuin. „De organi satie is hier dusdanig dat we daar nu de vruchten van kun nen plukken. Bovendien heb ben de spelers vorig jaar mee gemaakt hoe het nou net niet moet. Ik moest ervoor zorgen dat ze nog een keer het onder ste uit de kast wilden halen. In deze klasse hadden we eigenlijk maar één echte concurrent en dat was DSO. Die ploeg troffen we in de eerste wedstrijd thuis. We wonnen met 4-2. Ze ston den meteen al drie punten ach ter ons." Eilander geeft wel toe dat hij op een ander vlak mazzel heeft gehad. Een trainer is altijd op zoek naar een speelwijze waar in de ploeg zich lekker voelt en daarin slaagde hij wonderwel. „Vorig seizoen speelde RCL met een gesloten verdediging, een beetje zoals Co Adriaanse dat wil, een kerstboom-formatie. Heel snel heeft de ploeg om kunnen schakelen naar het door mij gewenste 3-4-3. Het voordeel is ook dat we bij RCL mensen opleiden voor bepaal de posities in het veld. Als spe lers uit vorm zijn, geblesseerd of geschorst kun je kiezen voor verschuivingen in je team. Ik zet op die plek dan liever een nieuwe speler neer en dat heeft vrij goed uitgepakt." Het is een understatement. In de eerste periode verspeelde RCL slechts twee punten, in de tweede zelfs geen een. Eilander baalt er daarom ook van dat af gelopen weekeinde bij Kagia de ongeslagen status eraan ging.# „Juist op het moment dat je de' prijzen moet pakken is scherp spelen het moeilijkste. Hoe is het ook al weer: hoogmoed komt voor de val. We stonden acht punten voor op DSO. Op zo'n moment moet je je op an dere doelen richten dan alleen maar de titel. Ongeslagen kam pioen worden is dan het hoogst haalbare." „Maar ik hoef mijn spelers niets te verwijten. Zij wilden die verliespartij ook niet. Het is iets wat een ploeg overkomt. Kijk naar Feyenoord en het verschil tussen de duels met Lazio Ro ma en Heerenveen. Willen pie ken en kunnen pieken zijn ge woon twee verschillende din gen. Maar na de wanprestatie van afgelopen week ga ik ervan uit dat mijn spelers zich willen revancheren. Ik hoop dat ze het publiek zaterdag kunnen laten zien dat ze de derde klasse zijn ontgroeid." Het kan verkeren. Vorig jaar kreeg Eilander bij FC Lisse nog de nodige kritiek te verwerken, nu is hij de gevierde man. „De ploeg zat op een glijdend vlak en het lukte mij niet om dat een halt toe te roepen. Enkele spe lers waren over hun top heen en zij konden door een gebrek aan volwaardige reservespelers Wim Eilander. ook niet worden gepasseerd. Het was veelal een zesje. Het is daarom zinvol dat er nu een frisse wind bij Lisse waait." Al leen begrijpt Eilander, die in het verleden kampioenschap pen behaalde met Lisse, DOVO, Huizen en Spijkenisse, niet dat de hoofdklasser zijn eigen cul tuur verloochent door niet meer met drie spitsen te spelen. Toen duidelijk werd dat Ei landers contract niet. zou wor den verlengd, kreeg hij het ad vies te wachten tot na de zo mer. Het bestaan van een hoofdklassetrainer is onzeker, hij zou snel weer emplooi vin den op het hoogste niveau. Desondanks koos hij voor RCL, een club die in zijn ogen 'heel graag wil'. „Ik heb goed gegokt. Dat is gewoon een soort gevoel. Ik heb het nog niet meege maakt dat ik op een dood spoor zit. Bij RCL hoeven ze niet bang FOTO TACO VAN DER EB I te zijn dat ze een trainer heb ben die de club verlaat voor een hoger spelende vereniging. Die stap heb ik in het verleden al gemaakt toen ik van Lisse naar DOVO ging. Ik vind een stapje lager niet erg, maar dan moet de vereniging wel de ambitie hebben om terug te keren.'' En dan het liefste binnen drie jaar. Dan kan Eilander op zijn minst zeggen dat hij woord heeft ge houden. voor mijn lol. De zaterdagtak is toch nog een beetje een voortzetting van SV Voorschoten en de zondagafdeling van SVLV. Zodoende ben ik nu eigenlijk terug bij mijn oude club en dat be valt prima." Waarom denk je aan stoppen? „Ik heb een drukke baan en hoewel ik pas 25 ben, heb ik last van een versleten knie. Dat is een overblijfsel van een blessure die ik ooit bij de A-junioren opliep. Ik speel met een enorme bra ce om. Het is nog nooit voorgekomen, maar dat ding is deels van metaal en zou bij een ongeluk kige botsing met een tegenstander een verwon ding kunnen veroorzaken. Ik weet niet eens of zo'n ding verboden is of niet. Komend seizoen hebben we een nieuwe trainer, Jan Zoetemelk, en ik ga met hem overleggen wat hij van me ver wacht en of het verstandig is om door te gaan. Ook daarom wil ik dat we ons dit seizoen hand haven, want dan hebben we in ieder geval wat te vieren en dat zou dan eventueel ook gelijk mijn afscheid kunnen zijn." Zijn er voor zondag nog problemen over het aanvangstijdstip van twee uur? „Ik hoop het niet. Vanwege de Voorschotenloop kunnen we niet eerder beginnen dan vier uur. Ik neem aan dat de KNVB en Foreholte daarvan op de hoogte zijn. Het is een belangrijk duel voor beide clubs waar best wat publiek op zal afko men. Die wil je toch niet op een doordeweekse avond gaan inhalen." [De clubs en de KNVB zijn uiteindelijk overeen gekomen dat het treffen om 15.00 uur begint.) Voor derdeklasser Voorschoten '97 is het komen de zondag d'r op of d'r onder. In een rechtstreeks duel met concurrent Foreholte wordt uitgemaakt wie zo goed als zeker samen met Kickers '69 afd aalt naar de vierde klasse. Volgens 25-jarige doel man Daniël Green van Voorschoten, voor wie het wel eens een van de laatste wedstrijden zou kun nen zijn, gaat zijn ploeg het redden. O Waarom ben je daar zo zeker van? „We hebben een elftal dat eigenlijk moei teloos in de derde klasse mee kan draaien. Het probleem is dat de gemiddelde leeftijd heel laag ligt en bij sommige jonge jongens soms de echte wil om te winnen ontbreekt. Van het belang van de wedstrijd van ko mende zondag is wél iedereen doordron gen want als we onverhoopt verliezen dan heeft het verder weinig nut meer." Je bent overgekomen van de zaterdagtak. Zag je het daar niet meer zitten? „Van huis uit ben ik een SVLV'er. Ik heb het een paar jaar bij Noordwijk gepro beerd, maar daar had ik Edmund Claus voor me en ik moet eerlijk toegeven dat hij twee klassen beter keepte dan ik. Daarna ben ik overgestapt naar de zaterdagtak van Voorschoten en dat was geen succes. Ik wil er niet te diep op ingaan, maar laat ik zeg gen dat er bepaalde zaken van je werden geëist die ik niet vond passen bij het ni veau waarop we voetbalden. Kom, ik speel Amateurvoetballers mogen niet betaald worden. Dat staat in de reglementen van de KNVB. Ze mogen van hun clubs vergoedin gen ontvangen voor reis- en verblijfskosten, eten en studie maar dan houdt het op. Formeel tenminste want het is een publiek geheim dat topamateurclubs spelers veel meer toestoppen dan die - gelimiteerde - vergoedingen. De KNVB had en heeft er geen vat op en geeft dat nu ook toe. Amateurclubs mogen vanaf me dio 2002 spelers gaan betalen. Hoe men dat doet is een zaak van de clubs. En de fiscus mag gaan controleren. Wat verandert er eigenlijk in de praktijk? Het is een voorbeeld uit de praktijk. Een amateurclub wil een goede speler graag hebben. Die wil echter alleen komen voetballen als hij meer krijgt dan de door de KNVB toegesta ne vergoedingen. Wat te doen? Legaal gaat het op dit moment niet. Dus zoekt de club een uit weg. Er is een sponsor. Die heeft een groot eigen bedrijf. Als die de speler nu eens ging betalen. Zogenaamd omdat hij daar werkt maar bij de 'baas' komt hij nooit. De sponsor be taalt alleen een deel van zijn vergoeding. De KNVB kent dit soort praktij ken - en er zijn er veel meer - al lang. De bondsmensen weten ook dat de clubs in strijd han delen met het Reglement ama teurbepalingen. Alleen doet de KNVB niets tegen die overtre dingen. Controles vinden niet plaats. En wordt er al eens naar de financiële boeken gevraagd, dan is daar niets in te vinden. Logisch, want de sponsor be taalt. Maar dat weten de club mensen formeel natuurlijk weer niet. Het is deze hypocriete situatie waar de KNVB nu een einde aan wil maken. Niet door in te grijpen maar door de betalin gen met ingang van het seizoen 2002 - 2003 vrij te geven. De re gels inzake vergoedingen voor amateurspelers worden ge schrapt. Opmerkingen dat een amateurspeler niet betaald mag worden, verdwijnen. Verder trekt de voetbalbond de han den helemaal van de kwestie af. De belastinginspectie mag straks nagaan of een amateur club spelers betaalt en hoe men dat doet: zwart of wit. De KNVB gaat er van uit dat de amateurclubs spelers wit gaan betalen. Met andere woorden, de club wordt werkgever en de speler werknemer. Net als in het betaalde voetbal. Spelers krijgen een contract. De club moet belasting en sociale pre mies gaan inhouden en afdra gen. Er moet een loonadmini stratie komen. Clubs krijgen te maken met minimumloon, va kantiedagen, doorbetaling bij ziekte, wettelijk vastgelegde op zegtermijnen enzovoorts. Waar de voetbalbond echter niet over praat - bewust of on bewust - is het feit dat de kos ten voor de verenigingen ver dubbelen. Spelers die nu 25.000 gulden zwart krijgen - en die zijn er - willen dat straks wit ook overhouden. De last van belasting en sociale premies komt zo bij de club terecht. Die deze extra kosten op de een of andere manier moet opvangen. Lukt dat de club immers niet, kan men de speler de garantie niet geven dat deze er niet op achteruit gaat, dan bestaat een goede kans dat meneer vertrekt naar een andere, kapitaalkrach tiger vereniging. Kan de vereniging echter wel wit betalen, dan is het de vraag of de speler dat wil. Die heeft immers naast zijn hobby nog een gewone baan. Witte inkom sten bij zijn voetbalclub moe ten worden opgeteld bij het loon van zijn normale baas. Het totaalinkomen stijgt zo. en dus ook het bedrag van de belas tingaanslag en de af te dragen sociale premies. Of de speler daarop zit te wachten? Het ant woord laat zich raden. En hele maal kiezen voor het voetbal betekent een keuze voor een onzekere toekomst. Moeten de clubs dus maar zwart blijven betalen? Het kan maar het hoeft niet. De fiscus accepteert een redelijke vergoe ding voor gemaakte kosten. Al leen als die vergoeding buiten sporig is, is er sprake van loon. Doch alleen voor zover het dat 'extra' deel betreft. Sportkleding kan als werkkleding gezien wor den en is dan geen loon meer. Krijgt de speler geld van een derde waarvan de vereniging 'aantoonbaar' niets weet, dan is er ook geen sprake van loon. Dat geldt ook voor uitgekeerde premies voor bijvoorbeeld een gewonnen wedstrijd, gescoord doelpunt of behaalde titel. En uitgaven voor een buitenlands trainingskamp blijven onbelast. Er blijven dus mogelijkheden om spelers te betalen, zwart en wit, zonder inmenging van de fiscus. Problemen kunnen hoogstens ontstaan als de be lastinginspectie gericht gaat controleren. Maar dat gebeurt nu ook al. Zonder aantoonbaar succes. De KNVB interesseert het ech ter straks allemaal niet meer. Het amateurvoetbal wordt het verlengstuk van het betaalde voetbal. Kan meteen de door de bond gewenste 'topliga' tussen de huidige eerste divisie en de hoofdklassen amateurvoetbal er komen. Dat in de toekomst alleen de kapitaalkrachtigste, of slimste, amateurclubs over blij ven, Iaat de KNVB gewoon ge beuren. Net als een uittocht van onbetaalde vrijwilligers bij de amateurclubs en het opdrogen van gemeentelijke subsidies. Ooit .wees een onderzoek uit dat 75 procent van de amateur clubs tegen legale betaling was. Met name de kleine en lager spelende verenigingen keerden zich tegen het plan. Maar de KNVB dendert door. Met de dooddoener 'u hóeft niet te gaan betalen' als alibi voor ei gen falen. Carel Goseling Is redacteur bij de GPD LEIDEf, NOORDW VOORSCHC Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een waardebon van vijftig gulden beschikbaar. De bon wordt naar de club gestuurd. De Topscorer van de maand ont vangt een bon van honderd vijftig gulden. Voor de drie voetballers die aan het einde van het seizoen het totaalklas sement aanvoeren, zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. Wim van Duivenbode is dagelijks tussen 10.00 en 16.00 uur bereikbaar voor vragen en o[ over het topsa ment, tel. 071-5356 Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Florencio Cornelia (UVS) 03 ij Alex Barendse (RCL) 00 26 2) Mohamed Ben Said (SJC) 00 20 Martijn van der Bos (Altior) 00 19 4j) Sander de Wolf (ASC) 00 24 Loean Kameri (Alphia) +00 15 6) Peter Wubben (Alphense Boys) +00 15 Michel Turk (Meerburg) 00 20 Sj Marcel de Bruin (Leiden) +00 15 9j Patrick de Hoed (Leidsche Boys) +00 18 10) En/vin Oudshoorn (Stompwijk'92) 00 18 Naam: Raymond Boerman. Sport en club: korfbal bij Pernix. Geboren: 10 februari 1975 te: Leiderdorp. Woonplaats: Leiden. Korfbalfamilie: niemand in mijn familie heeft ooit gekorf bald. Er zat op de lagere school een meisje bij mij in de klas dat op korfbal zat. Ik ben een keer meegegaan en ik ben nu al zo'n 15 jaar blijven han gen. Opleiding: grafische bedrijfs voering en daarna marketing en management. Beroep: ik werk bij een druk kerij waar ik me bezighoud met het adviseren, begeleiden en uitvoeren van speciale or ders. Partner: Renske, geen korf balster. Lengte: 1.88 meter. Gewicht: 75 kilo. Sterke punt: ik heb niet be paald een sterk punt. Ik denk dat ik vrij allround ben. Ik kan spelen zoals er van mij wordt gevraagd. Zwakke punt: ook dat heb ik niet echt. Vroeger kon ik niet zo goed verdedigen, maar dat heb ik inmiddels wel geleerd. Een kwestie van hard trainen. Beste maatje in het team: er is er niet een die specifiek mijn maatje is. We zijn met acht spelers, de trainer en de ver zorger een hechte groep. Trainers: bij de se nioren waren dat Cor Gravekamp en m a Peter Kuipers. q Beste trainen Peter Kuipers. Hij kan heel goed duidelijk S LU maken wat hij wil. O Zijn trainingen zijn ook erg gevarieerd. Ik heb in die vier jaar nog nooit een saaie training ge had. Slechtste trainer: ik heb van alle trai ners wel wat kunnen leren. Hoogtepunt: in mijn eerste jaar bij de senioren zat ik met een in het eerste. Ineens loop je tussen de spelers naar wie je altijd hebt opgekeken. Dat was wel een mooie ervaring. Dieptepunt: twee jaar geleden draaiden we een heel slecht seizoen waarin we zowel op het veld als in de zaal degra deerden. Blessures: bij de junioren heb FOTO HIELCO KUIPERS ik eens mijn kniebai scheurd, waardoor i drie maanden nietl Op dit moment spei een blessure aan mi waar ik behoorlijk li heb. Bovendien heb zomer een hartoper dergaan. Ik had al k van lichte hartritme sen. Uiteindelijk voi ter het toch beter oi reren. Conditioneel daardoor dit seizoei terstand opgelopen, zit ik qua condities* honderd procent. Leukste tegenstand dit seizoen wel geze Vervelendste tegen speel liever niet tegf sterke ploegen. Mooiste shirt: dat v natuurlijk! Lelijkste tenue: om shirts mogen wel svi zijn. Bijgeloof: ik heb alti zelfde shirt onder hi shirt aan. Vroeger w echt belangrijk. Nui meer een automatis worden. Hobby's: naast hetl mijn werk mijn hobl beleef ik erg veel ple Eten: kipkerrie met: Drinken: het past n rijst, maar dat is wol Respect voor: als ra gen waar het op stal de mensen voor will stemd is. Hekel aan: het tegfl stelde. Mooiste plekje in U geniet wel van eenu de zomer. Pernix - HKC aansil terdag: Degene die degradeert. Uiteraad dus winnen. Het svd en ik scoor er vijf. I Toekomst club: op moeten we weer ol klasse gaan speleal er al en dat moet ol ven moment zijn ra werpen. We hebbel bestuur en technisl jaar hadden we een] pech omdat we vel den met een doel™ verloren. Maar wel goede weg. Toekomst persoon ooit gezegd dat.alsj willen, ik tot mijn I doorga. Ach, we zi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24