Valhoed gedijt in de Flevopolder Bes voor tuin en balkon Weinig werk tuin Tuin werkboek Speeltoestellen Rijp en Groen Romantische bloemen T uininformatiepark ïf' Zelfmoord onkruid 15_ VRIJDAG 17 MAART 2000 In de wereld van krant en tele visie lonkt men vooral naar de jongere lezer en dan met name naar de vrouwen onder hen. Daar zit ik dan met al mijn goe de gedrag en een rubriek over tuinen en planten die tijd en zorg vragen. De jonge vrouw heeft het im mers druk, druk, druk met werk, studie, huishouden, hob by's en nog veel meer en zelfs in het nieuwe millennium telt een etmaal niet meer dan 24 uur. Daarom vandaag het een en ander over een onderhouds arme en steenarme tuin. De op lossing immers van veel onno zele zielen voor een tuin die geen tijd kost is het gebruik van veel steen. Dat is enerzijds een schijnoplos sing omdat er ook op steen mos, on kruid, blad en allerlei on gerechtighe den terecht komen die verwijderd moeten wor den. Anders- zijds een ui terst milieu- en kindon vriendelijke oplossing die het microkli maat in de stad aantast. Maar hoe dan wel? Schaf om te beginnen het sta tussymbool van twee terrassen in een piepkleine tuin af. Eén terras is meer dan genoeg om te zitten. En vanuit het huis is kij ken naar groen aangenamer dan kijken naar steen, zeker als het regent. Ook het pad kan an ders. Zijn we de stapstenen die ons vroeger met droge voeten van A naar B brachten zonder het kwetsbare gazon te bescha digen dan helemaal vergeten? Jongeren kennen ze niet en zul len ze ongetwijfeld gaaf vin den...Tja, wat nu. Laten we beginnen om ons piepkleine stadstuintje te verrij ken met een boom. Maar dan wel een boom die ons niet in conflict brengt met de buren en De komende weken gaat het in de tuin weer langzaam aan bloeien en groeien. Uitgevers spelen hierop al enige tijd in en brengen talrijke tuinboeken op de markt. Een opvallend exem plaar hiertussen is het Tuin- werkboek, waarin onder meer de belangrijkste klussen van maand tot maand worden uit gelegd. Zo is maart prima ge schikt om de grond om te spit ten, terwijl in april de tijd rijp is voor het zaaien van wat keu kenkruiden. Bij iedere maand staat een bloeikalender ver meld, zodat de tuinier weet wat voor soort planten en bloemen kunnen gaan bloeien. Naast tips voor tuinieren per maand behandelt het 160 pagina's tel lende boek ook onderwerpen die niet aan een periode zijn gebonden. Zo wordt bijvoor beeld ingegaan op het aanleg gen van paden, het maken van een pergola en het ontwerpen van een tuin. Bij ieder onder werp zit een werkschema, waarop de hobbyist onder meer de benodigde materialen kan Doe-het-zelven vinden sommi gen niet alleen leuk, het be spaart ook geld. Goed voor beeld daarvan is het maken van een speeltoestel. Een degelijke en eenvoudige glijbaan met klimtouw en platform kost in de winkel al snel minimaal dui zend gulden, maar met wat handigheid is een speeltoestel ook zelf in elkaar te zetten. Voor klussers die daar wel zin in heb ben, zijn de zogenoemd Jungle Gym-montagedozen bedacht. Daarin zitten onder meer be vestigingsmaterialen en hand grepen om vervolgens met hout het speelgoed voor het kroost te maken. Er zijn dozen voor ver schillende modellen speeltoe stellen zoals de Villa, Lodge, REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 02 die jaren probleemloos kan blij ven groeien, omdat zijn hoogte beperkt is en blijft. Dat kan ook met een bolboom, maar die zijn doorgaans hoger dan lage treurbomen, en vergen geregeld snoeiwerk. Ook de smal blijven de fastigaat kan in een kleine tuin, maar dient wel geregeld deskundig gesnoeid te worden. Rest de treurboom. Er zijn er veel in de handel bij goede kwekers, variërend van een tot twee meter hoog. Er zijn treu- relzen, berken, beuken en pru nussen. Onder de wilgen vol doet alleen de Salix caprea en heel bijzonder is de Pyrus sali- cifolia. Kortom, keuze te over, al zijn ze niet goedkoop. De kweek ervan duurt jaren en eist deskundig heid. Maar ze blijven laag, hebben fraai blad en snoei en zichzelf. Tja en verder: goede groen- blijvende grondbedek- kers met hier en daar een royale pot met bloeien de planten - liefst eenjarig, dan hebben we 's winters geen zorgen - vullen de vakken aarde op. Onovertroffen is klimop als grondbedekker, die met vijf planten per vierkante meter in een seizoen alles groen maakt en bovendien tegen lichte be treding bestand is. Dat laatste kan niet gezegd worden van de bijzonder mooie Pachysandra terminalis en van de laagblij- vende Vinca. Iets rommeliger zijn de dovenetelsoorten, mooi met het grote blad is de Berge nia en ook longkruid voldoet, zelfs in de schaduw, terwijl Du- chesnea meer van zon houdt. Goed idee om vakken met ver schillende grondbedekkers te maken voor afwisseling. Kortom, een groene tuin kan onderhoudsarm zijn en blij vend mooi. Cabin en Castle. In de wat duurdere dozen voor de model len Lodge en Cabin zit een klimtouw en speelgoedtele scoop. Naast de montagedo zen, moet de klusser het hout en een eventuele wip of glij baan aanschaffen. De voorde ligste doos (Swing) is bedoeld om een schommel te maken en komt op ongeveer 150 gulden. In de Villa zitten accessoires om een vrij uitgebreid toestel met onder meer een glijbaan te bouwen. De prijs van deze doos bedraagt een kleine driehon derd gulden. Voor meer infor matie: Jungle Gym, Amsterdam, tel. 020-408.13.76. ALEX VAN HOOF In Flevoland zijn de afgelopen 25 jaar meer dan vijftienhonderd soorten paddestoelen gevonden. Tot de exclusieve soorten behoren de lilaroze satijnzwam en de peperige vaalhoed, de olijfbruine bosbekerzwam en het gedraaid knotsje. foto archief Flevoland is rijk aan truffels. Helaas, het zijn niet de tongs- trelende buikzwammetjes die in de Franse Périgord een paar honderd gulden per ons doen, maar oneetbare familieleden. „Je gaat er niet dood aan als je ze eet, maar ze smaken naar niets", zegt Ger van Zanen, een van de auteurs van het zojuist verschenen boek Paddestoelen in Flevoland. Al smaken de truffels uit Neder lands jongste provincie niet zo als de bosvruchten waarnaar in het zuidelijk deel van Frankrijk met speciaal afgerichte honden en varkens wordt gezocht, zeld zaam zijn ze wel degelijk. De muffe en de vage zijdetruffel behoren tot de negentien soor ten paddestoelen die exclusief zijn voor de Flevopolder en dus elders in Nederland niet voor komen. Amsterdammer Van Zanen heeft met enkele tientallen an dere vrijwilligers de ontwikke ling van de paddestoelenflora in het op de zee veroverde Fle voland de afgelopen vijfentwin tig jaar op de voet gevolgd. Zo'n gebied bestaat nergens anders in Europa. Aanleiding tot het instellen van de Werkgroep Mycologisch On derzoek IJsselmeerpolders was de vondst, in '73 of '74, van en kele honderden bokaalkluif- zwammen op het begroeide Abbertstrand. Dat was een bij zondere ontdekking, want de paddestoel was zeer zeldzaam in ons land. „Waarom die het daar zo goed deed, is een raad sel", zegt gepensioneerd biolo gieleraar Van Zanen. Boven verwachting zijn in Fle voland in de afgelopen 25 jaar meer dan vijftienhonderd soor ten paddestoelen gevonden. Tot de exclusieve soorten beho ren de lilaroze satijnzwam en de peperige vaalhoed, de olijf- bruine bosbekerzwam en het gedraaid knotsje, allemaal na men die aan verhalen van Mar ten Toonder lijken te zijn ont leend. Maar er zijn ook nog eens 35 soorten die sterk aan de regio gebonden zijn en dus als karak teristiek voor de Noordoostpol der, Oostelijk en Zuidelijk Fle voland mogen worden be schouwd, zoals breeksteeltje, inkt zwam, hertezwam, franje- hoed en een aantal vezelkop pen. „Het omgekeerde heb je ook", zegt Van Zanen. „De gele aardappelbovist komt alge meen in Nederland voor, maar in Flevoland zul je er vergeefs naar zoeken. Dat komt door de resten van schelpen in de bo dem: de aardappelbovist heeft een hekel aan kalk." Uiteraard waren de eerste pad destoelen in het nieuwe land zij die zich voeden met een gras sprietje of een brandneteltje. De amanieten die in symbiose leven met de wortels van bo men kwamen pas later en ook de zwammen die gedijen op dood hout waren er niet met een. De wind voert sporen van pad destoelen met zich mee, maar ook vogels, vleermuizen en in secten zijn transporteurs en soms dragen aangeplante bo men nog myceliumdraden bij zich. Soms kwam de werkgroep niet meer bij van verbazing. Zo werd in 1994 in het Abbertbos een Nieuwzeelands paddestoel- tje aangetroffen, op een plek waar een kampeerder ooit een vuurtje had gestookt. „Een raadsel hoe de sporen van zo'n paddestoeltje van overzee hier zijn terecht gekomen", zegt Van Zanen. Alle maanden van het jaar zijn de leden van de mycologische werkgroep actief in Flevoland, ook al treffen zij sommige pad destoelen slechts in één maand aan, andere het hele jaar door. Ze gaan er in groepjes op uit, noteren wat ze zien en nemen af en toe een zwammetje mee om het onder de microscoop te determineren. Een enkeling is gespecialiseerd in een bepaalde paddestoelengroep, zoals de 'truffeloloog' van het gezel schap. Het nieuwe land geldt als een rijk paddestoelengebied. Een groep Engelse liefhebbers kwam twee jaar geleden speci aal een dagje rondneuzen in het Urker- en het Schokkerbos. „Daar waren mooie soorten te zien", herinnert Van Zanen zich verlekkerd. Hij heeft niet gehoord van mensen die speciaal naar Fle voland komen om een mandje paddestoelen voor het diner te verzamelen, zoals'hier en daar in Nederland wel voorkomt. Ook zijn nog geen liefhebbers van paddo's opgedoken, de kaalkopjes die een hallucine rende werking hebben. „Die vind je ook niet zomaar", zegt de medeauteur van Paddestoe len in Flevoland. „Dan moet je er wel verstand van hebben." De leek zal lang niet alle in Fle voland voorkomende padde stoelen waarnemen. De in heel Europa zeldzame zakjeszwam hypozylon mammatum is niet meer dan een klein zwart bal letje aan een dood takje en valt niet op. „Maar zeldzame soor ten als de gouden pronkridder en de zwavelgele bundelzwam zijn goed zichtbaar", verzekert Van Zanen. CARLO NAGEL Een illustratie uit Het Tuinwerk- boek. foto gpd invullen en de kosten grofweg kan uitrekenen. De uitgave telt diverse kleurenfoto's en werk tekeningen en is vooral geschikt voor beginnende tuiniers. (Tuinwerkboek, Wim Ouds hoorn, uitg. Kosmos, 24.90 gul den) De Ribes is een veelzijdige struik. Hij trekt vogels en vlin ders aan en levert eetbare bessen. Er zijn veel verschil lende struiken met de naam Ribes. De ene soort kenmerkt zich door volle bloemtrossen, de ander geurt heerlijk en de derde heeft goed smakende bessen. Bessendragers passen in elke tuin of balkon. Van juli tot ok tober draagt de plant vruch ten, de kruisbes al vanaf eind mei. Voor zoete vruchten die direct van de struik kunnen worden gegeten is het beste te wachten tot half juli. De kruisbesstruik groeit breed uit en mag na de bloei gesnoeid worden, op enkele hoofdtak ken na. De bloemetjes van de kruisbes verschijnen al in april. Last van late, lichte nachtvorsten heeft hij niet. Nattigheid is wat anders. Een kruisbes wenst een lichte, doorlatende grond. De rode en witte aalbessen komen van Ribes rubrum. Er zijn veel verschillende rassen, vooral van de rode aalbes. Een gangbare indeling van de rassen is naar oogsttijd. Wan neer verschillende rassen bij voorbeeld in een haag staan, kan gedurende een hele lange tijd dagelijks vers fruit worden geplukt. Behalve oogsttijd ver schillen ook de smaak van de vrucht en de opbrengst per ras. Een gesnoeide, volwassen aal- bessenstruik kan in een jaar 5 tot 7 kilo vruchten opleveren. Op het balkon waar uiteraard minder plaats is dan in een rui me tuin, is 'Jonkheer van Tets' een uitstekende keus. De takken van deze bessenstruik kunnen namelijk goed tussen de stangen van de balustrade heen worden gevlochten. 'Rolan' en 'Rood neus' doen het ook uitstekend in pot en in de volle grond. Voor een goede vruchtdracht moet de plant in de zon staan. Anders worden de vruchten niet zoet. Verder is een net nodig om vogels op afstand te houden. Witte aalbessen worden veel minder snel door vogels gege ten. Dus wie geen zin heeft in netten en andere vogelwerende maatregelen, plant gewoon 'Witte Parel' of 'Blanka'. De zwarte bes (Ribes nigrum) brengt per volwassen struik tot 6 kilo vruchten op. De bessen laten zich verwerken tot bij voorbeeld sap, likeur of gelei. In tegenstelling tot de meeste an dere planten mag de zwarte bes iets dieper worden geplant dan zijn oorspronkelijke plantdiep- te. Hierdoor komen namelijk van onderuit veel meer nieuwe krachtige scheuten, en dat heeft weer meer bloei en meer vruch ten tot gevolg. Goede rassen zijn 'Black Reward' en 'Ojebyn'. De Ribes rubrum wel 1000 dingen om het voorjaar 2000 welkom te heten, vindt u bij: Bloemen met lichte kleuren en pasteltinten zetten komend voorjaar de toon. Dat verwacht Bloemenbureau Holland; de promotieorganisatie van bloe- menkwekers in ons land. „In dit prille begin van de nieuwe eeuw zijn we nog onzeker over wat ons te wachten staat. Deze onzekerheid in combinatie niet optimisme uit zich in een hang naar romantiek", meldt het bu reau. Bloemen die dit gevoel uitstralen zijn onder meer ane monen, prunussen en hyacin ten. Ook de hangende witte kelkjes van de uit het Andesgebergte afkomstige eucharis ofwel Amazonelelie zorgen voor een romantisch sfeertje. Een andere bloem die de komende weken moet aanslaan, is de sering. Wie een wit exemplaar cadeau doet, zegt daarmee eigenlijk 'ik hou van jou', terwijl de betekenis van de purperen sering luidt: 'hou je van mij?'. Volgens 'trenddeskundigen' ogen witte soorten in glazen vazen zeer ei gentijds. Om de bloem een langer leven te bieden is het verstandig de stelen iedere vier dagen af te snijden, zodat de vaatbundels niet verstopt raken. Ook de pru nus stelt deze verzorging op prijs. Overigens lenen de takken van de prunus zich voor de zoge noemde Japanse bloemsier- Een glazen vaas met prur [ooi witte seringen en fresia's agr S t: ite kunst ikebana. Zeer hei daags is om enkele exei te combineren met een parante stof of voile en een doorzichtige Een andere echte lenl™ de anemoon. Deze konf®^ spronkelijk uit het Mi( Oosten en dankt zijn r het Griekse woord anei wind betekent. De sooi krijgbaar in verschillen teltinten en symbolisee wachting, zorgzaamhe Jen* toewijding. lenl md ALEX VAN HOOF De Tuinen van Appeltem vlak bij Tiel is een groot voorlich tingspark dat een beeld geeft van alles op gebied van tuinen en onderhoud. Het park is mo menteel bezig met de aanleg van Architecten- en Auteurstui- nen waarin de nieuwste tuin- trends en -producten verwerkt zijn. Twintig tuinarchitecten en groenauteurs, onder wie Jac queline van der Kloet, Ton van der Linden, Wim Oudshoorn en Piet Oudolf laten hun tuinont werpen zien. Ook wordt een grote natuurtuin aangelegd voor liefhebbers van natuurlijk en ecologisch tuinieren. Het park is een idee van Ben van Ooijen. Hij wilde een com plex opzetten, waar de bezoe ker wórdt geïnformeerd over wat op de Nederlandse tuinen- markt te koop is. Er worden geen materialen verkocht. Er zijn allerlei thema's te l5J als ouderwetse boerde 'dei moderne patio's, oostf balkon- en watertuine pik jaar brachten 150.0001rc> een bezoek aan het pa Er zijn speciale evener e op 13 en 14 mei (de Di d en Art Fair), en op 24e tyg het Plant- en Stekweel pro Ook worden in het pai 'I matig cursussen gegev g wie wil lëren ontwei straten enz. De Tuinen van Appelli grai dag open van 10.00 tol van 1 maart tot 1 persoon, kinderen tot gratis. Voor meer info:erte 0487-541732 of www tietuinen.nl. De Tuine s°n vestigd aan de Walste Appeltem. da er lolti rog '<or ee ers Onkruid kan worden aangezet tot zelfmoord. Deze nieuv is ontwikkeld door onderzoekers van het onderzoeksinst het ministerie van landbouw in Beltsville, Maryland (VS) biologische methode wordt lastig onkruid bespoten mei dat is gewonnen uit de bodemschimmel Fusarium oxys[ het passeren van de bladopeningen, die stomata heten,; schimmeleiwit een verdedigingsmechanisme in werking |$.j, fensieve reactie helpt normaal om infecties buiten de de j^. den door nabijgelegen cellen te laten afsterven. Maar bij p0r^ dienen van bovenmatige hoeveelheden in kasproeven ei |We veld veroorzaakte het eiwit een massale cellulaire zelfmo B1)W( planten. De methode is vooral effectief bij breedbladigei jzor planten. Bij paardebloemen stierven de bladeren af binn BrVi 24 uur. Een soortgelijk effect is gevonden bij gele distel,! iura zenvoet en wikke. Omdat het schimmeleiwit alleen dico $.jc ten (tweezaadlobbigen) aantast kan het middel zonder worden gebruikt in velden met monocotyle gewassen, a )orf en tarwe. Bij dicotyle landbouwgewassen, zoals bonen e nSp kan het eiwit worden gebruikt om het veld te schonen w Cryptogram Horizontaal: 1. Niet onhandig om het te houden (6); 4. Het strak zetten is een nerveuze toestand (8); 6. Brieven voor de wacht (4); 8. Brandbare pil (4); 9. Namaak van het verstand? (9). Verticaal: 1. Borstel dat paard goed afl (3); 2. Schrijver die als prins naam heeft gemaakt (5); 3. Het is een vis die 'm streelt (4); 5. Zonder bezwaar het werk neergelegd (6); 6. Drank die opwekkend is (4); 7. Moeilijk karweitje voor een breister (4); 8. Treuzelaar onder invloed (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Kegelclub; 9. lies; 10. oase; 11. as; 12. lid; 14. on; 15. tanen; 17. rei; 19. Ase; 21. gel; 22. Mao; 23. fan; 25. kus; 27. drift; 30. es; 32. aai; 33. ui; 34. notk; 36. karn; 38. splitsing. VERTICAAL: 1. Klaar; 2. eis; 3. ge; 4. esla; 5. code; 6. la; 7. uso; 8 bende; 13. Ino; 15. tiend; 16. naakt; 18. ega; 20. sou; 23. flens; 24. via; 26 swing; 28. raki; 29. fiks; 31sop; 33. urn; 35. tl; 37. ai. :ht!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10