Leidsch Dagblad Claim bedreigt Fokker Space r. Directeur Libertel vermoord in Mali Zwaanshoekers bouwen zelf 'flitskast' tegen hardrijders Machteloos toekijken OCCASIONFESTIVAL 10-11-12 MAART 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD CDA-leider: Kerk moet gebruik condoom niet langer blokkeren BERDAG 9 MAART 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42255 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 ouden druk van geeltjes na rjaarLOI itillers in rmarkten hoestdrankjes, tn tegen verkoudheid, ur en diarree zullen tijnlijk binnenkort vrij worden verkocht. Dat- eldt voor vitamine- en enpreparaten. Het ter Beroordeling van niddelen (CBG) heeft bezwaar tegen als de >n in de schappen van arkten komen te lig- t CBG stelt dat in een minister Borst •zondheid). begint nieuw npostbedrijf st Groep (TPG) zet sa st British Post Office en >re Post een nieuw be- »or internationale zake- lost op. De jaaromzet ;eschat op 1 miljard, amenwerkingsverband ctief in 200 landen en ïotste op dit terrein ter 3 over gratis )er Euro 2000 id en België ruziën openbaar vervoer tij- Europees kampioen- etbal. De Belgen laten rs niet gratis met de zen, zoals Nederland it De NS verwachten organisatorische ïen en vrezen verwar de bezoekers van het 16 Pleidooi voor behoud Duitse barakken op 'Valkenburg' Arrestaties voor cokesmokkel in diplomatieke post paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse politie heeft gis teren drie medewerkers van de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij (SLM) aangehouden. Ze worden verdacht van be trokkenheid bij cocaïnesmokkel via Surinaamse diplomatieke post een week geleden. De co caïne werd op Schiphol ont dekt, nadat een van de zakken zou zijn opengescheurd. In Su riname wordt die lezing in twij fel getrokken. President Wij- denbosch suggereerde eerder al een scenario dat was bedoeld om zijn nieuwe partij DNP 2000 zwart te maken. 18 Veense watertoren halfjaar in de steigers 21 Kwartfinale lonkt voor onverzettelijk Feyenoord Van Asterix 1 tot Maarten v 't Hart in de Boekenweek VRAGEN Fietsen en f> V E K «f interieurs ifj.ll I in de RAI in Amsterdam Frans bedrijf eist vele miljoenen wegens levering ondeugdelijke zonnepanelen 071-5128030 HET WOORD IS AAN Arabisch spreekwoord Zonneschijn zonder regen mdakt een woestijn. Het Leidse ruimtevaartbedrijf Fokker Space heeft een miljoenenclaim gekregen van het Franse bedrijf Matra Marconi Space voor het leveren van ondeugdelijke zon nepanelen. Naar verluidt zou het gaan om een bedrag van vele tientallen miljoenen guldens. Fokker Space wil de vanmorgen inhoudelijk niet reageren op het nieuws, maar bevestigt dat er met Matra wordt onderhandeld over de financiële afwikkeling van de claim. leiden pieter van hove Bij de levering van de zonnepa nelen aan Matra Marconi Space, een Franse satellietbou wer, deden zich vorig jaar ern stige problemen voor. Een aan tal panelen bleek te weinig energie op te wekken. Hierdoor moest de lancering van een sa telliet worden uitgesteld. Volgens de curatoren van Fokker, die de helft van de aan delen van het in Leiden geves tigde ruimtevaartbedrijf bezit ten, kunnen de gevolgen van de problemen met Matra 'aan zienlijk zijn'. Dit staat in het gisteren gepresenteerde open baar verslag van de curatoren. Een woordvoerder van Fokker Space ontkende enkele weken geleden nog dat er sprake zou zijn van een schadeclaim. Nu blijkt echter dat het Franse be drijf Matra Marconi Space toch een miljoenenclaim heeft inge diend. Het bericht over de miljoen enclaim komt voor Fokker Space ongelegen. Het bedrijf kondigde vorig jaar aan dat 100 van de 420 werknemers over bodig zouden worden wegens een gebrek aan orders. Later werd het verlies aan arbeids plaatsen beperkt tot 70. De vakbonden konden van ochtend niet vertellen wat de gevolgen van de schadeclaim zijn voor een verdere inkrim ping van het aantal arbeids plaatsen. De financieel moeilij ke situatie waarin Fokker Space zich op dit moment bevindt heeft ertoe geleid dat het be drijf de betaling van een schuld van twee miljoen gulden aan de boedel van de voormalige Fokker NV heeft opgeschort. De curatoren van het voormali ge Fokker zijn overigens nog steeds op zoek haar een bedrijf dat de aandelen Fokker wil ko pen. Het Leidse bedrijf behaalde vorig jaar nog een winst van 6,1 miljoen gulden, een verbete ring ten opzichte van het ver lies van ruim 6,8 miljoen gul den over 1997. De cijfers van het afgelopen jaar zijn nog niet bekend. «710° 5710° 2711° 40% 30% 30% 30% 30% 30% ontslag kk >od zwerver P« bi ige agent die de zwer- van Driel zo hard- buiten zette dat hij blijft gewoon in indanks de veroorde- steren tot 140 uur rlening. De politie in am reageerde 'ge- ip de veroordeling. ithaven schiet op vogels cal óën OOn >oi terdam Airport geen '/'kanonnen mag gebrui- vogels te verjagen en arm genomen valke- al in strijd met de wet it de luchthaven maar it een geweer op de vo- leten. Dat is het enige fin wel mag. i dr laster De Grave zijn mannen De Grave (defensie) b tijdens een bezoek manschappen in Kos- e hoogte van het werk Nederlandse militairen Volgens hem hebben zien dat het interna- igrijpen hard nodig heerlen cpd Een van de directieleden van het Maastrichtse telecommuni catiebedrijf Libertel is tijdens zijn vakantie in Mali vermoord. De lichamen van directeur per soneel en organisatie Uitten- boogaard (43) en die van zijn reisgenoten van 37 en 41 jaar oud werden dinsdag in het noorden van het land door het leger gevonden. De lijken wa ren begraven in de woestijn in de omgeving van Tessalit nabij de Algerijnse grens. Er zijn vier verdachten aangehouden. Het ministerie van buiten landse zaken heeft de namen van de slachtoffers bevestigd. De drie waren half februari ver trokken voor een autovakantie die hen via Tunesië en Algerije naar Mali voerde. De familie in Nederland miste hen vanaf 25 februari waarna het Malinese leger in samenwerking met de Nederlandse ambassade en een rechercheteam van het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen op 1 maart een zoekactie begon. Buitenlandse Zaken wil niet zeggen hoe de mannen om het leven zijn gebracht. Het Franse persbureau AFP meldde dat de drie lichamen verwondingen aan de borst hadden. De Ne derlanders zijn vermoedelijk het slachtoffer geworden van sigarettensmokkelaars die in de grensstreek met Algerije actief zijn. Bij de aanhouding van de vier verdachten zijn sloffen si garetten aangetroffen. Een vijf de verdachte wist te ontkomen. nbaru Een plantage-arbeider op Sumatra kijkt op veilige afstand machteloos toe hoe het vuur van een van de honderden bosbranden op het Indonesische eiland een stuk re genwoud verteert. De branden, die meestal door de grondeigenaren worden aangestoken om landbouwgrond te winnen, zijn door de regering al tot 'nationale ramp' verklaard. FOTO REUTERS •el* rati Dortijn, E2 ^Oos ClÜF zei 'Iedereen remt af en er wordt veel minder snel gereden Kohl beleent zijn huis voor boete il wil van ies EU af stenrijkse president indt het na vijf weken Uetjes. De Europese >et de sancties tegen aarom snel intrekken, dat niet, dan sluit gematigde Klestil niet Oostenrijk verdere be- |tning in de EU over he irs als de uitbreiding veto blokkeert. 'AAG 24 PAGINA'S nd 3,5 id 7 ïn Kunst 19 e 8.9 n Samenleving 14 Wi de Dag 2 13,15,16,17,18 'tlÏDS 10 21.23 programma's 11 ïrzicht 14 zwaanshoek oscar vermeer Het heeft de juiste kleuren, hangt keurig netjes aan een paal, ën zo af en toe flitst het ook nog. Net echt dus. Maar de flitskast bij huisnummer 27 aan de Bennebroekerdijk in Zwaanshoek is nep. Bewoner Martin van Geldorp heeft de kast hoogstpersoonlijk in zijn vrije uurtjes in elkaar gezet en opgehangen. De bijbehorende flitsen maakt hij ook zelf: met een fotocamera vanuit het zol derraam. Vorige week hebben Martin en zijn vrouw Ingeborg de flits kast opgehangen aan een lan taarnpaal voor hun huis. Het tweetal is de voortdurende ver keersoverlast op de dijk spuug zat. „Je mag hier vijftig rijden, maar meestal scheuren ze met 100 of 120 voorbij", zegt Inge borg. „We hebben een kleine van twee, en die wil straks wel graag buiten spelen. Dat is nu veel te gevaarlijk." Om het verkeersgeweld in te dammen, kwam Martin met een 'geniaal idee', zegt Inge borg. Martin bekeek de flitskas ten nauwkeurig, nam ze goed in zich op, en maakte er thuis een exacte kopie van. De nep- kast werd vervolgens pal voor het huis van het tweetal opge hangen om snelheidsduivels af te schrikken. En dat lukt uitste- berlijn peter van nuusenburg correspondent De Duitse ex-kanselier Helmut Kohl wil een hypotheek op zijn huis nemen om zijn partij, de CDU, te helpen. De christen democraten moeten boetes van tientallen miljoenen mark beta len wegens het mede door Kohl veroorzaakte zwart-geldschan- daal. Kohl was vorige week al begonnen met een inzamelac- tie om een boete van ruim zes miljoen mark te kunnen beta len. De CDU zal dit bedrag moeten ophoesten, omdat haar voormalige erevoorzitter wei gert de donateurs te noemen die hem de afgelopen jaren ruim 2 miljoen mark hebben toegestoken. De Wet op de par tijfinanciering schrijft in dat ge val een boete voor die drie maal zo hoog is als de schenking. Kohl schijnt de zes miljoen al binnen te hebben. Een aantal prominente Duitsers, onder wie de oud-bondscoach van het Duitse voetbalteam, Berti Vogts, hebben de portemonnee voor hem getrokken. Het week blad Wirtschaftswoche meldt nu dat Kohl een hypotheek op zijn villa in Oggersheim-Lud- wigshafen wil nemen. Lakenhal kan uitbreiden na aankoop panden leiden «ruud sep Een pand aan de Lammermarkt en twee aan de Lange Schei straat zijn aangekocht door de gemeente. Daarmee heeft Lei den inmiddels zo veel gebou wen rond de Lakenhal in han den dat nu serieus uitbreidings plannen voor het museum kun nen worden gemaakt. De gemeente heeft de afgelo pen tijd al een groot aantal panden in het gebied verwor ven. „Het zou mooi zijn als we er nog één of twee bij zouden kunnen krijgen. Maar in princi pe kunnen we hiermee aan de slag", aldus een opgetogen wet houder van cultuur A. Pechtold. Veel van de aangekochte panden zijn in erbarmelijke staat. Op korte termijn wordt begonnen met herstel van het casco. In de tweede helft van het jaar moeten vervolgens de plannen voor het gebied verder worden uitgewerkt. In het gebied rond de Laken hal wil de gemeente ook uit- gaansvoorzieningen en wonin gen een plek geven. De wet houder: „We moeten voor het hele gebied een stedebouwkun- dige invulling maken. En daar bij betrekken we dan ook het parkeerterrein bij molen De Valk." SPECTACULAIR GROENOORDHALLEN LEIDEN Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. De 'flitskast' aan de lantaarnpaal zorgt ervoor dat het verkeer aanmer kelijk langzamer rijdt op de Bennebroekerdijk. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE kend. Ingeborg: „Iedereen remt af en er wordt veel minder hard gereden." Om de hele zaak nog wat echter te doen lijken, nestelt Martin zich sinds vorige week geregeld met een zwager bij het zolderraam. Daar flits hij een uurtje met zijn fotocamera om de passerende automobilisten nog wat meer angst aan te ja gen. Volgens Ingeborg kan de geoefende automobilist echter zien dat de flitskast nep is. „De flitskasten van de politie staan altijd op eigen palen, deze is vastgemaakt aan een lantaarn paal." Ingeborg vindt het jammer dat het geheim is uitgekomen. Ze heeft echter een waarschu wing in petto voor automobilis ten die denken dat ze voortaan weer onbestraft over de Benne broekerdijk kunnen racen. „Er staat ook vaak een auto van de politie tegenover ons huis. En die flitst wel echt." pretoria anp CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer vindt dat de Rooms- Katholieke Kerk het gebruik van condooms niet langer moet be strijden. Het aids-probleem in Afrika dreigt zo groot te worden 'dat het continent eraan ten on der gaat', aldus de fractieleider. De Hoop Scheffer bezocht gisteren samen met zijn colle ga's Melkert (PvdA), Dijkstal (WD), De Graaf (D66) en Ro- senmöller (GroenLinks) de township Alexandra bij Johan nesburg. Het straatbeeld wordt daar beheerst door golfplaten hutjes, veel rotzooi, maar ook veel Afrikaners die er het beste van proberen te maken. Daar werd onmiddellijk duidelijk dat armoede niet het enige pro bleem is waarmee de Zuid-Afri kanen in de sloppenwijken kampen. Aids veroorzaakt min stens even zoveel slachtoffers. De Hoop Scheffer wees op het belang van sporthelden die als voorbeeld voor jongeren kunnen dienen. Maar hij stond ook stil bij de rol van de kerk. „Kerken spelen in Afrika een grote rol, ook de Rooms-Katho- lieke. Ik vind dat mijn kerk geen goede rol speelt in het debat over de aidskwestie. In officiële uitspraken van de katholieke kerk wordt bepaald geen bijdra ge geleverd aan een oplossing van het probleem. Ik vind dus dat ik kan en mag vragen het debat over condoomgebruik niet langer te blokkeren." De Hoop Scheffer kreeg bijval van Dijkstal, Rosenmöller en De Graaf in zijn pleidooi voor een daadkrachtige aanpak. De Graaf en Rosenmöller voelen ervoor het budget voor ontwik kelingshulp uit te breiden. De Rooms-Katholieke Kerk keurt het gebruik van con dooms af. In Nederland heeft kardinaal Simonis het gebruik van voorbehoedmiddelen afge wezen. Bisschop Muskens van Breda vindt verstrekking van condooms wel aanvaardbaar in de strijd tegen aids. Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (t.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) U Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1