Beurs voorlopig onrustig Groei bloemenveilingen neemt af Economie ayer weigert boeren :hade te vergoeden Smart zoekt partners voor nieuw model Baan presenteert elke tegenvaller als overwinning Cargo Card brengt ideale containerhaven dichterbij Ford op vinkentouw bij verkoop Daewoo KLM UK schrapt alle binnenlandse vluchten NSDAG 5 JANUARI 2000 ^M: meer vracht en meer passagiers ■lveen De KLM heeft in december meer vracht en passa- vervoerd. Het totale vervoer nam met zes procent toe, ver- :en met december 1998. De groei van het vervoer nam al sterk toe op de routes naar Azië-Pacific (15 procent), Eu- )RT|(6 procent) en de Noord-Atlantische route (4 procent). Het agiersvervoer steeg met één procent, terwijl KLM de capa- er met twee procent uitbreidde. De vliegtuigen zaten iets 5 Ier vol dan een jaar eerder: de bezettingsgraad daalde van 1 lar 70,8 procent. Het vrachtvervoer nam toe met 12 pro- de capaciteit met 1 procent en de beladingsgraad van 71,9 75,2 procent. veke gaat uitbreiden in Zweden pEN Het technisch handelsconcern Geveke neemt alle [elen over van Elektromatik Power Generation AB, in Zwe- marktleider in noodgeneratoren voor onder meer defensie, ommunicatie en ziekenhuizen. De onderneming telt 52 i nemers en maakt een omzet van 28,1 miljoen gulden per 1 Elektromatik wordt ondergebracht bij Geveke Power Sys- Svenska, dat zich bezig houdt met energieopwekking. De i oop van het Zweedse bedrijf per 1 januari zal worden vol- in contanten en direct bijdragen tot de winst per aandeel. crosoft slachtoffer oplichtingspoging pDORPSoftwareleverancier Microsoft waarschuwt bedrij- 1 foor valse rekeningen waarin wordt geclaimd dat het pak- Iffice '97 zonder geldig certificaat wordt gebruikt. De ont- i er wordt gesommeerd om 250 gulden te betalen. De reke- wordt gestuurd via elektronische post en heeft de onder- lingsafdeling van Microsoft als afzender. Het softwarehuis de Economische Controle Dienst en haar juristen inge- keld naar aanleiding van zo'n elektronische brief aan het flunk College in Hoofddorp. De politie in Hoofddorp heeft lak in onderzoek. Microsoft is eind 1999 een campagne be ien om bedrijven duidelijk te maken dat er betaald moet en voor het gebruik van softwarepakketten. jrkloosheid in EU zakt niet verder EL» De werkloosheid in de Europese Unié blijft onveran- hoog. In de elf landen die de euro gebruiken, was in no- ber 9,8 procent van de beroepsbevolking ofwel 12,6 mil- mensen werkloos. In alle vijftien EU-landen was het van >lfde laken een pak, met een werkloosheid van 9 procent 115,2 miljoen mensen. Volgens cijfers van Eurostat zakte antal werklozen in de voorgaande twee maanden in de i en euroland nog wel, zij het telkens met een magere 0,1 entpunt. Nederland (van 3 naar 2,8 procent in oktober) en mburg (van 2,7 naar 2,6 procent) zagen de werkloosheid ichtjes dalen. Oostenrijk en Denemarken, die beide 4,2 ent noteerden, en Portugal (4,2 procent) volgden. In Span- tnden net als in oktober 15,4 procent werklozen ingeschre- itiek op nachtsluiting Zaventem el» De Belgische minister Durant (verkeer) wil over drie $een nachtvluchten meer toestaan op de Brusselse lucht- ,n Zaventem. Zijn plan is slecht gevallen bij de liberale coa- iartner VLD. Met het verbod beoogt Durant tussen een en ur 's nachts paal en perk te stellen aan de geluidsoverlast bde duizenden omwonenden. In afwachting.van het verbod so len al strengere geluidsnormen van kracht. Volgens pakjes- ierder en marktleider DHL, dat zijn grootste sorteercen- op Zaventem heeft, worden rechtstreeks en indirect via veranciers zo'n zesduizend banen bedreigd. 'uitse farmaceutische be- bn Bayer en Hoechst be- Jj geen schadevergoeding Nederlandse boeren. De fiers zeggen dat hun koei- jek zijn geworden van een ild vaccin vein Bayer. Het risch bedrijfsleven had claim van vele tientallen j lenen guldens bij de Duit- neergelegd. De boeren J pen nu waarschijnlijk de rechter. derlandse boeren heb- het vaccin de afgelopen jaar gebruikt tegen koei ep (IBR). Eenderde deel ie 3,4 miljoen entstofdo gen bleek verontreinigd het koeiendiarree-virus Ruim zevenduizend vee- Iers hebben zich gemeld e stichting IBR/BVD, die inzet voor een schadever- ing. Bayer heeft steeds ?nd dat de ziektever- 5 nselen zijn veroorzaakt het vaccin. Hermans van de LLTB in Roermond denkt een goede zaak te hebben in de recht bank. „Het verband tussen de entstof van Bayer en BVD is voor ons wel degelijk aange toond." Hermans is niet echt verrast door de opstelling van de Duitsers. „Enkele weken geleden plaatsten ze al vraag tekens bij het vergoeden van de schade. Dat ze nu helemaal weigeren komt niet uit de lucht vallen. Voorzitter J.C. Vogelaar van de vakgroep melkvee LTO-Ne- derland vindt dat Bayer moet betalen, of het nu wil of niet. Hij weerspreekt dat Bayer de boeren hulp heeft aangebo den, zoals het farmaceutisch bedrijf in een persbericht laat weten. „Een grove leugen", zegt Vogelaar. „Je kunt zien hoe vreselijk onbetrouwbaar Bayer is." Vogelaar vergadert binnenkort met advocaten over een eventuele gang naar de rechter: „Zoals het er nu naar uitziet, rest ons niets an ders." Analisten Damrak zien winstnemingen en vrees voor hogere rente als belangrijkste oorzaak De Amsterdamse beurs heeft gisteren een flinke tik ge kregen. Over de hele linie daalden de koersen. Voorop liepen de technologiefondsen. Winstnemingen en de toenemende vrees voor een hogere rente waren de be langrijkste oorzaken van de plotselinge correctie. ,,Even leek het alsof paniek zou uitbreken", aldus een hande laar. Bij hoge omzetten duikelden de koersen, waarbij KPN (min 11 procent) en Baan (min 33 procent) het voortouw namen. Juist deze fondsen hadden de afgelo pen weken uitstekende zaken gedaan. den haag gpd De afstraffing van telecomgi- gant KPN was volgens een han delaar een klassiek geval van 'winstneming'. „Maar het geeft ook aan dat de technologie fondsen een speculatief karak ter hebben gekregen", aldus de handelaar. De AEX-index daal de uiteindelijk 4,8 procent tot 642,93 punten. De beurs heeft daarmee een zeer onstuimige start gemaakt dit jaar. Aanvankelijk schoten de koersen maandag sterk om hoog, maar de millenniumeu- forie sloeg al snel om in pessi misme. De oplopende rente op de kapitaalmarkt roept inmid dels toenemende ongerustheid op. „Rente en beurskoersen zijn vaak communicerende va ten", aldus een analist van Ef- fectenbank Stroeve. „De rentes op obligaties lopen op en dus komen de aandelen onder druk." Enkele analisten vrezen dat de onrust aanhoudt tot de cen trale bankiers van Europa en de Verenigde Staten een rentever hoging afkondigen. De financi ële wereld is er inmiddels van overtuigd dat een dergelijke stap binnen afzienbare tijd te verwachten is, hoewel de infla tie onverminderd laag blijft. „We hebben het afgelopen jaar gezien dat de vrees voor een renteverhoging onrust veroor zaakt op de aandelenmarkt. Zo dra de verhoging er eenmaal is, keert de rust terug", aldus een analist van Stroeve. „De funda menten zijn namelijk onver minderd goed." Een handelaar van Amstgeld verwacht dat de koersen zich al eerder zullen stabiliseren. ,,Aan het einde van de dag zagen we dat er een bodem onder de koersen kwam. De dalingen vonden dan ook plaats bij vrij magere omzetten. Breed gedra gen is het pessimisme naar Een aanvoerrecord aan snijbloemen in 1999, maar daardoor kwamen lagere prijzen op de veilingklokken, leiden anp De omzet van de zeven Neder landse bloemenveilingen is over 1999 met 1,2 procent ge groeid naar 6,7 miljard gulden. De toename is aanmerkelijk la ger dan over 1998. Toen be droeg de stijging nog 4,9 pro cent. De Veréniging van Bloe menveilingen in Nederland (VBN) maakte deze cijfers giste ren bekend. De veilingen verhandelden vorig jaar 12,9 miljard stuks bloemen en planten. Dat was 5,3 procent meer dan het jaar ervoor, waarbij de gemiddelde prijs daalde met twee cent naar gemiddeld 53 cent. Dat 1999 schril afsteekt bij het relatief goede jaar 1998, komt vooral door de lagere ex port naar Duitsland. Bovendien viel Valentijnsdag, een belang rijke bloemendag, op een on gunstig moment. Dat kostte veel omzet. De klappen vielen vooral bij de bloementelers en minder bij de plantenkwekers. De omzet van snijbloemen zakte vorig jaar zelfs 0,2 procent naar 4,6 miljard gulden. De prijsdaling komt mede door het aanvoerre cord van 11,8 miljard stelen. Vooral anjers brachten weinig meer op door een toevloed van deze bloemen. Rozen bleven het belangrijkste product op de veiling. In tegenstelling tot de snij bloemen scoorden de kamer planten wel een hogere prijs bij een toegenomen aanvoer. Er werden 693 miljoen potten ver handeld voor een gemiddelde prijs van 2,41 gulden. Vooral de foto anp vidiphoto orchidee phalaenopsis springt eruit, evenals de chrysant in pot. De omzet van tuinplanten steeg in 1999 met bijna tien procent naar een recordhoogte van 451 miljoen gulden. Er is zelfs enige krapte, omdat het aanbod van tuinplanten tien procent lager is dan het jaar er voor. Veel verkocht zijn gerani ums en viooltjes. Opmerkelijk is dat vorig jaar vijftig procent meer buxusboompjes zijn ver kocht door enkele grote ver koopacties. Het modieuze stadsautootje Smart is in de toekomst waarschijnlijk niet meer helemaal van Duitse makelij. DaimlerChrysler zoekt partners voor de productie van een nieuw model, dat vier passagiers kan herbergen in plaats van de huidige twee. Er worden gesprekken gevoerd met het Japanse Honda, het Italiaanse Fiat en het Franse PSA (Peugeot-Citroën). Al enkele maanden gaan geruchten dat Daimler Chrysler, eigenaar van Smart-fabrikant MCC, voor de productie van nieuwe stads- autootjes wil samenwerken. Het autocon cern is vooral op zoek naar buitenlandse partners die onderdelen kunnen leveren. Het is de bedoeling dat de vierzitter in 2003 van de band rolt. Honda lijkt de beste papieren te hebben, 295 ag» peet vogels 9,04 krompelt al anderhalf jgjQ In de ene naar de andere 1637 taller. De onderneming >953 jn die tijd drie voorzitters 59qq raad van bestuur versle- 1ï35 ondanks voorzieningen jle honderden miljoenen 9 oo ps. nog geen cent winst 5^40 Ikt. De schuld wordt I aan eenmalige tegenval- 1245 ^geschreven. '295 1 manier waarop Baan de 4 93 tmen naar buiten brengt 7^20 jet vertrouwen geen goed. jaar geleden bleek dat de omzet en winst kunst- Bij H°Ppompte. Dat deed het rekent door softwarepakketten 'uidefl °Pen aan ^drijven die Jan h^den waren van de ge- prooèrs Baan. Toen bleek ook uldel\ gebroeders Baan als landeelhouders, bestuur- an Baan en bestuurders lerlei aan Baan gelieerde S'en en stichtingen, een leb van belangen hadden Ti ze verstrikt raakten, i beuiie belangenverstrengeling irkomen en het vertrou- herstellen besloten de Baan uit het bedrijf te I9.en en alle gelieerde be- fi bij Baan onder te bren- Maiy Coleman, houdt het na een jaar al voor gezien bij Baan en keert terug naar de VS gen. Dat was medio 1998 en de nieuwe topman T. Tinsley moest het bedrijf weer winstge vend en doorzichtig maken. Bij de presentatie van de jaar cijfers begin 1999 bleek het be- foto anp olaf kraak drijf nog dieper in de rode cij fers dan gedacht en was de doorzichtigheid ook nog ver te zoeken. Dat kostte topman Tinsley zijn kop. Zijn opvolger werd Mary Coleman, de rech terhand van Tinsley in het be stuur van Baan. Coleman, die haar carrière be gon als country westernzan geres, moest het merk Baan gaan verkopen. Dat lukte in eerste instantie aardig. De te genvallende resultaten hielden weliswaar aan, maar het bedrijf, hield zich verre van een voor spelling, waardoor het vertrou wen niet verder geschokt werd. Bovendien werd een nieuwe geldschieter gevonden: investe ringsmaatschappij Fletcher. Baan kan in totaal voor 425 mil joen gulden krediet opnemen. Dat geld wordt terugbetaald met aandelen. In 1998 en 1999 werd in totaal voor 275 miljoen dollar krediet opgenomen. Toch bleef de twijfel knagen. De opeenvolgende verliezen in het eerste, tweede en derde kwartaal lagen achtereenvol gens aan een strategiewijziging, tegenvallende verkopen en aan het feit dat Baan geen software meer verkocht, maar verhuur de. Daardoor kwam er minder geld binnen, maar zou er wel langer een constante stroom in komsten ontstaan. Tussen neus en lippen door kondigde Baan in november 1999 weer een strategiewijzi ging aan. Het bedrijf zou zich gaan richten op e-commerce tussen bedrijven. Die markt zou groeien van bijna zes naar ne gen miljard dollar volgend jaar. Naar nu blijkt gaat de strategie wijziging opnieuw gepaai d met een grote reorganisatie en een dito verlies. Ook zal er weer een nieuwe topman, of topvrouw, moeten komen om het bedrijf de 21ste eeuw in te voeren. Dat leidde gisteren tot een nieuwe vertrouwensbreuk met de financiële wereld. De vraag is nu aan de orde of Baan nog tijd krijgt het vertrouwen te herstellen. De aanhoudende verliezen hollen de vermogens positie van het bedrijf uit. Bo vendien doet Baan het structu reel slechter dan de grote con current SAP en slaagt het be drijf er maar moeizaam in nieu we klanten te werven. Baan weet elke keer weer een tegen valler als een soort overwinning te presenteren, maar de vraag is hoe lang klanten en beleggers daar nog in blijven trappen. Deze derde reorganisatie zal het bedrijf toch weer in de zwarte cijfers moeten brengen. Anders ziet het er somber uit voor Baan. mijn idee niet. De echte correc tie komt pas in februari." De Nederlandse beurs deed het gisteren slechter dan ande re Europese beurzen. De Duitse beurs noteerde twee procent la ger, terwijl de beurs in Parijs een verlies liet zien van 3,7 pro cent. In Londen boekte de in dex een verlies van 3,5 procent. Het slechte presteren van de Amsterdamse beurs hangt waarschijnlijk samen met de sterke opmars van de euro. De Europese munt was gisteren aan het einde van de beurs 1,0306 dollar waard tegenover 1,0074 dollar maandagmiddag. De Nederlandse effectenmarkt gedijt van oudsher juist goed bij een sterke dollar. Thomson aast op Racal Electronics londen AFP-KRF Het Franse elektronica- en de fensiebedrijf Thomson-CSF voert overnamegesprekken mej het Britse Racal Electronics. Ra cal heeft gisteren bevestigd dat het is benaderd met een vrien delijk bod. Samen zouden de bedrijven een wereldspeler worden op de defensiemarkt. Onduidelijkheid bestaat over de hoogte van het vriendelijke bod. Rac?l heeft nu een beurs waarde van zes miljard gulden, maar die is vooral zo hoog om dat het aardig wat geld in kas heeft. De Britten zijn van plan dat aan de aandeelhouders uit te keren. Volgens de Britse krant Sunday Times wil Thom- son-CSF zo'n zeven miljard be talen voor Racal. De Fransen aasden vorig jaar al op het Brit se defensiebedrijf Marconi Electronics, maar British Aero space (BAe) was ze te snel af. aandoen, maken medio 2000 gebruik van de Cargo Card om erin te komen. Bij de ingang van het com plex geeft de kaart alle benodig de informatie over de route die de chauffeur moet afleggen en welke handelingen hij moet doen. Automatisch wordt een routebeschrijving geprint: Con tainers afhalen, langs de in spectie, bezoekje aan de doua ne, enzovoort. Aan het einde van de rit controleert de com puter of alle handelingen zijn gedaan. Pas dan mag de wagen het terrein weer af. Nu nog moet de kaarthouder keer op keer zijn wagen uit om zich te melden bij balies en controlepunten. Maar het stre ven is om op termijn alles volle dig te automatiseren, zegt Port- communlTy, de organisatie die de technologische ontwikkelin gen in de haven onder zijn be heer heeft. rotterdam anp Een vrachtwagenchauffeur die het Rotterdamse havengebied oprijdt, containers inlaadt en weer vertrekt zonder van zijn plaats te komen. Géén paperas sen en géén gewacht bij balies. Vandaag is een flinke stap gezet op weg naar dit toekomstideaal met de ingebruikname van de Cargo Card. Minister Netelen bos (verkeer) gaf het startsein. De kaart werd drie jaar gele den geïntroduceerd. Via hand drukidentificatie konden chauf feurs zich legitimeren bij poor ten en balies van de container- bedrijven. Dat scheelde tijd bij het invullen van papieren. Inmiddels hebben Rotterdam Short Sea Terminals, ECT en Kramer een gemeenschappelij ke toegangspoort gekregen. On geveer 6.600 chauffeurs, grof weg negen van de tien die het containercomplex Het Amerikaanse autoconcern Ford strekt zijn vingers uit naai' het aangeslagen Zuid-Koreaan- se Daewoo Motor. Vandaag ar riveerde een delegatie van Ford in de hoofdstad Seoul. De op één na grootste autofabrikant ter wereld bereidt zich voor op de veiling van de Daewoo-aan- delen, die eind juni afgesloten moet zijn. De komst van de Ford-dele gatie wordt gezien als een uit daging aan het adres van con current General Motors, de nummer één binnen de auto wereld. GM heeft eind vorig jaar al een bod gedaan. Daewoo wordt geveild, omdat de schul denberg is zo hoog geworden dat de Zuid-Koreaanse regering vorig jaar samen met de lande lijke banken besloot Daewoo te verkopen. De verkoopprocedure begint deze maand, waarbij geïnteres seerde partijen hun belangstel ling kenbaar moeten maken. In februari moeten de concrete biedingen binnen zijn, waarna de onderhandelingen met één potentiële koper worden ge opend. Zuid-Koreaanse bonden zijn tegen de verkoop aan een buitenlandse partij en dreigen met acties. vooral omdat Smart de Aziatische straten wil veroveren. Fiat en Peugeot hebben als voordeel dat ze heer en meester zijn op het gebied van kleine auto's. Van de huidige tweezitter van Smart is eind december het 100.000ste exemplaar geproduceerd. Het model is vooral popu lair bij de Duitsers (35.000 stuks), terwijl ook de Italianen (15.000) graag in het kleine wagentje willen plaatsnemen. Floris J. van Pallandt, topman van KLM UK, gaf gisteren het startsein voor Buzz dat een concurrent moet worden voor prijsvechters als Easy- jet, Go en Ryanair. foto ap» michael Stephens schiphol hans jacobs KLM-dochter KLM UK schrapt alle binnenlandse vluchten in Groot:Brittannië. Tot woede van de Schotten vervallen de resterende diensten tussen Londen Stansted en Edinburgh en Glasgow. Eerder verdween een aantal andere binnenland se verbindingen. Dat leidde vo rige maand nog tot een boycot- oproep van vaste klanten op in ternet. KLM UK vliegt nu alleen nog tussen een dozijn Britse steden en Amsterdam. „Deze stap was nodig om in deze concurreren de markt het hoofd boven wa ter te houden", aldus woord voerder Smith. Een deel van haar toestellen heeft KLM UK bestemd voor de gisteren begonnen lage-tarie- venmaatschappij Buzz, die van af Stansted voor bodemprijzen naar zeven Europese steden vliegt. KLM heeft tot het oprich ten van Buzz besloten om het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie van andere goed kope vliegmaatschappijen als Easyjet, het Ierse Ryanair en Go, een dochtermaatschappij van British Airways. Go vliegt overigens nog wel van Londen naar Edinburgh. Inmiddels is Easyjet in Schot land een campagne begonnen om KLM UK-passagiers voor zich te winnen. 'Gedumpt door KLM UK? Spring dan in bed bij Easyjet'. luidt de tekst van ad vertenties die dezer dagen in de kranten verschijnen. Voor Nederlandse reizigers heeft Buzz niet veel te bieden. Tickets naar bijvoorbeeld We nen zijn vanaf Stansted welis waar veel goedkoper dan vanuit Amsterdam, maar wanneer de vlucht vanaf Schiphol er bij komt is het verschil in de mees te gevallen marginaal.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7